Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πιάνο εδώ και 9 χρόνια.Με ηρεμεί παρά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τι τάξη Είσαι στο πιάνο Φώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι γιατί το λες;
Γιατί θα μπεις ανωτέρα στον 10ο χρόνο ενώ θα μπορούσες και νωρίτερα. Όχι ότι αυτό είναι απαραιτητα κακό απλά μου έκανε εντύπωση. Ο καθένας με τους ρυθμούς του :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Γιατί θα μπεις ανωτέρα στον 10ο χρόνο ενώ θα μπορούσες και νωρίτερα. Όχι ότι αυτό είναι απαραιτητα κακό απλά μου έκανε εντύπωση. Ο καθένας με τους ρυθμούς του :happy:


Εντάξει δεν πειράζει.Μην φανταστείς στην αρχή ούτε τις νότες δεν ήξερα (πρέπει να μου πήρε 3 μήνες να μάθω τις βασικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κάποια στιγμή κι εγώ θα 'θελα να μάθω να παίζω κάποιο μουσικό όργανο. Η μάνα μου όταν ήμουν μικρή έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες να με ξεκινήσει αλλά δεν ήθελα καθόλου τότε. Α ρε μάνα πάλι δίκιο είχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Accurate. Πρέπει να είσαι μεγάλο μουσικό αφτί και ταλέντο για να παίξεις το air bass σου όταν στο 90% των τραγουδιών δεν μπορείς να ακούσεις το μπάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P

Έχω δοκιμάσει λίγο και απο τα δύο,το πιάνο μου άρεσε παραπάνω.
Τέλος πάντων μην φανταστείς οτι και εγώ ξέρω πολλά,απλά αντιλήφθηκα ορισμένα πράγματα και θα τα μοιραστώ μαζί σου :

1) Ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσεις. Ναι προφανώς κάποιος που παίζει απο τα 5 του θα το έχει κάνει δεύτερη φύση του,αλλά αυτό δεν αποτρέπει εσένα απο το να αποκτήσεις ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Εξάλλου και κάτι σχετικά απλό να μάθεις να παίζεις,θα αρχίσεις ήδη να ενθουσιάζεσαι γιατί μέχρι πρότινος δεν είχες απολύτως καμία επαφή και ούτε που πίστευες οτι θα μπορούσες να το κάνεις ποτέ. Μόνο για το συναίσθημα οπότε αξίζει τον κόπο,και ας μην ξεκίνησες απο μικρή.

2) Ουσιαστικά όλο το βάρος του πόσο καλός είσαι πέφτει στο πόσο σκληρά εξασκείσαι καθημερινά. Κυριολεκτικά,όσο περισσότερη ώρα περνάς πάνω απο το πιάνο τόσο καλύτερη θα γίνεσαι. Τόσο απλό.
Δεν είναι απαραίτητα δύσκολο στην αρχή απο άποψη πολυπλοκότητας όσο χρονοβόρο καθώς δεν μπορείς
να βρεις shortcuts για να αποκτήσεις τις ικανότητες που απαιτούν εμπειρία.

3) Επειδή ξεκινάς σε μεγαλύτερη ηλικία ίσως πιο ικανή απο ένα μικρό παιδί να μάθεις γρήγορα αρκετά σημαντικά concepts. Πιο απλά έχεις steeper learning curve απο οτι ένα 5χρονο.

4) Κάποια βασικά σε θεωρία της μουσικής ενδεχομένως θα σου φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα προτού ξεκινήσεις κατευθείαν το πιάνο. Για να μπορείς να παίξεις πρέπει να μπορείς να διαβάσεις μουσική ;) .

Αυτά πάνω κάτω,εαν μπορείς να βρεις και έναν καλό δάσκαλο,θα ήταν υπέρ σου,ειδικά για την αρχή. Εαν δεν μπορείς,δεν πειράζει,υπάρχει αρκετό υλικό στο internet και για αυτοδίδακτους. Το κυριότερο εξάλλου όπως είπα,είναι η εξάσκηση και η εμπειρία που αποκτάς μέσω αυτής,παίζοντας.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P
Γενικά έχει σημασία μέχρι ποιοι σημείο θες να μάθεις πιάνο/κιθάρα κλπ. Εάν θες για να μπορείς πχ να βλέπεις μια παρτιτούρα από ένα κομμάτι που σου αρέσει και να το παίζεις είναι κάτι που θα σου πάρει λογικά 5-6 χρόνια που δεν θεωρώ είναι "μεγάλο" διάστημα. Αυτό εξαρτάται βέβαια κυρίως από την προσωπική σου ενασχόληση. Εάν απ'την άλλη θες να πας για πτυχίο τότε αλλάζει το πράγμα. Αν και από τα λεγόμενα σου πιστεύω είσαι στην πρώτη κατηγορία οπότε θα σου έλεγα να ξεκινήσεις!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
@methexys το καλό με το πιάνο είναι πως είναι πολυφωνικό και δυνατό όργανο κι αυτό δίνει ευχαρίστηση. Κάθε φορά που ξεκινάς ένα κομμάτι και ολοκληρώνεις τη μάθησή του, για λίγο καιρό πιστεύεις ότι κάνεις κάτι φοβερό. Ακόμα και το Bach - Minuet in G Major να μάθεις (κάπου τέλη προκαταρκτικής) θα σου αρέσει, όπως ακόμα και παιδικά κομμάτια στην πολύ αρχή.

Η πρότασή μου είναι οπωσδήποτε να πάρεις ακουστικό πιάνο κι όχι ηλεκτρικό. Βρίσκεις και με 1000 - 1500 ευρώ σε αγγελίες ή με ~2200 ευρώ στο Naka, YAMAHA U1 ανακατασκευασμένα. Τα ηλεκτρικά έχουν κατώτερο ήχο. Τα ανακατασκευασμένα του Naka έχουν γεμίσει την αγορά των αγγελιών.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P
Έπαιζα κιθάρα, όχι ότι τώρα έχω ξεχάσει εντελώς να παίζω αλλά τεσπά την έχω παρατήσει αρκετά. Αν θέλεις κιθάρα για να παίζεις συγχορδίες και να τραγουδάς με τούς φίλους σου και να αρκεστεις στο να μάθεις τις βασικές νότες και ρυθμούς, τότε είναι εύκολο. Αν αποφασίσεις να κάνεις θεωρία μουσικής, νότες και να παίζεις κλασσικά κομμάτια τότε είναι εκεί που δυσκολεύει το πράγμα. Το καλό με το πρώτο είναι ότι δε θά σού πάρει πολύ χρόνο καί όπως είπες τη μεταφέρεις εύκολα και είναι ωραίο όργανο για παρέα. Η δεύτερη λύση είναι μεν δύσκολη αλλά είναι πολύ όμορφη η κλασσική μουσική στην κιθάρα.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P

Σίγουρα μπορείς να ξεκινήσεις και μάλιστα έχεις κι ένα "πλεονέκτημα" σε σχέση με αυτούς που ξέρουν ήδη μουσική ή παίζουν κάποιο όργανο. Το πλεονέκτημα είναι ότι ξεκινώντας από το 0 και αφιερώνοντας χρόνο πάνω στο όργανο θα προοδεύεις αργά και σταθερά, και θα βλέπεις τους κόπους σου να αμοίβονται. Το καλό είναι ότι εφόσον δεν ξέρεις μουσική, όσο αργά κι αν γίνει όλο αυτό, για εσένα θα είναι νορμάλ ενώ για κάποιον που ξέρει μουσική αν προσπαθήσει να μάθει κάποιο όργανο απ΄την αρχή θα έχει μεγάλες απαιτήσεις από τον εαυτό του εξ' αρχής και θα είναι δύσκολο να είναι υπομονετικός. Οπότε εκμεταλλεύσου το!

Και το πιάνο και η κιθάρα είναι πολύ ωραία όργανα! Πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι είναι αυτό που θες να κάνεις με το όργανο πριν προχωρήσεις. Αν θες να παίζεις τα αγαπημένα σου τραγουδάκια με την παρέα κιθάρα είναι τέλειο όργανο και δεν χρειάζεται καν δάσκαλος υποχρεωτικά. Αν έχεις όρεξη και υπομονή υπάρχει άπειρο υλικό για αρχάριους (και όχι μόνο). Το πιάνο πάλι είναι πιο δύστροπο όργανο, θέλει καθοδήγηση (δάσκαλο) και μουσικό υπόβαθρο, δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ασχοληθείς πιο σοβαρά και μεθοδικά. Αλλά φυσικά κι αυτό είναι πολύ ωραίο γιατί η γνώση της μουσικής θα σε ακολουθεί παντού από κει και πέρα! :D
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P

Αν ξεκινήσεις κιθάρα και παίζεις αυτά τα «παρεΐστικα» να ξέρεις ότι θα βρω πού μένεις και θα έρθω να σου κόψω πρόστιμο:

1598887270162.png

Από εκεί και πέρα, η κιθάρα είναι ένα όργανο που μπορείς πολύ εύκολα και φθηνά να αγοράσεις, συγκριτικά πάντα με ένα πιάνο. Επίσης, είναι πιο απλό να φτάσεις στο επίπεδο «Φίλιππος Πλιάτσικας», όπου θα χτυπάς συγχορδίες και θα τραγουδάς για περασμένες αγάπες και τον πρόσφατο χωρισμό σου. Χωρίς, βέβαια, αυτό να σε εμποδίζει από το να γίνεις Ana Vidovic, άμα έχεις διάθεση - δεν είναι ότι η κιθάρα είναι «απλό» όργανο, απλά φτάνεις ευκολότερα σε ένα «κοινωνικά αποδεκτό» επίπεδο σε σχέση με τα περισσότερα όργανα.

Ακόμα πιο οικονομική λύση - όχι τόσο απλή, βέβαια - είναι η φυσαρμόνικα ή η tin whistle - κανένα όργανο δεν είναι απλό, αλλά μόλις φτιάξεις την αναπνοή σου και στα δύο παραπάνω, όλα είναι εύκολα.

Side note: Πάντα μπορείς να αποφασίσεις ότι θες να σπάσεις τα νεύρα σου και των γειτόνων και να ξεκινήσεις βιολί. Ακόμα χειρότερα, μπορείς να ξεκινήσεις βιόλα, έτσι ώστε να νιώθεις άβολα όταν θα λες «Παίζω βιόλα» και θα σε ρωτάνε «Ε, είναι αυτό το μεγάλο όρθιο βιολί;» και θα πρέπει να τους εξηγήσεις κάπως ότι δεν είναι...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μουσικό όργανο. Είμαι πραγματικά άσχετη όμως. Ακούω μουσική κάθε μέρα, πέρα από αυτό όμως και από κάποιες βασικές γνώσεις από το σχολείο, δεν γνωρίζω ουσιαστικά τίποτα. Είναι αργά για να ξεκινήσω κάτι? :P Θα μου άρεσε πολύ να μάθω πιάνο, το μόνο που σκέφτομαι όμως είναι ότι είμαι εντελώς άσχετη. Ξέρω ότι οι περισσότεροι μαθαίνουν πιάνο για χρόνια, οπότε ίσως δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μάθω? Θα μου άρεσε πολύ όμως. Από την άλλη σκεφτόμουν και την κιθάρα, κυρίως επειδή είναι πιο παρείστικη και θα μπορώ να παίζω τα αγαπημένα μου τραγούδια. Για πείτε απόψεις :P

Αν σ' αρέσουν εξίσου, η κιθάρα έχει το καλό ότι είναι πολύ πιο φτηνή (ξεκινάνε από 80 ευρώ), οπότε ακόμη κι αν δεις ότι δε σε τρελαίνει στην πορεία, θα έχεις δώσει απλά 80 ευρώ και θα σου πιάνει μια γωνίτσα στη ντουλάπα. Το πιάνο θέλει λίγο πιο ώριμη σκέψη πριν το πάρεις. Ίσως αν πήγαινες σ ένα ωδείο γι' αρχή και δοκίμαζες εκεί; Δε θα μπορείς να εξασκείσαι το ίδιο, αλλά τουλάχιστον για να κάνεις την αρχή, που είναι και η πιο βαρετή συνήθως και καταλαβαίνεις αν θες να συνεχίσεις ή όχι.
Στο λέω γιατί κάπως έτσι εμείς έχουμε παρατημένο ένα αρμόνιο, ένα ακορντεόν της μάνας μου και μια μελόντικα :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top