Ο καλλιτέχνης ή το συγκρότημα που σας αρέσει πιο πoλύ....

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εμένα είναι οι Αρκτικές Μαϊμούδες, γνωστοί σε όλους ως Arctic Monkeys. Ας γίνουμε περισσότεροι που ακούμε ΑΜ. Να μια μικρή βιογραφία για αυτούς. :redface:

Οι Arctic Monkeys (Άρκτικ Μάνκεϊς) είναι ένα Βρετανικό ροκ συγκρότημα από το Σέφιλντ της Αγγλίας. Αποτελούνται από τους: Άλεξ Τέρνερ (φωνητικά, κιθάρα), Τζέιμι Κουκ (κιθάρα), Νικ Ο' Μάλλεϊ (Ηλεκτρικό μπάσο) και Ματ Χέλντερς (Ντραμς). Ο πρώτος τους δίσκος Whatever People Say I Am, That' s What I' m Not, είναι ο γρηγορότερος σε πωλήσεις πρώτος δίσκος στη Μεγάλη Βρετανία, ξεπερνώντας τον δίσκο των Oasis Definitely Maybe. Οι Arctic Monkeys ήταν ένα από τα πρώτα συγκροτήματα που εμφανίστηκαν στη δημοσιότητα από το Διαδίκτυο.
Βιογραφία
Οι Arctic Monkeys (Άρκτικ Μάνκεϊς) είναι ένα Βρετανικό συγκρότημα από το Σέφιλντ της Αγγλίας.Ιδρύθηκαν στο Χάι Γκριν, ένα προάστιο του Σέφιλντ.Αποτελούνται από τους: Άλεξ Τέρνερ (φωνητικά, κιθάρα), Τζέιμι Κουκ (κιθάρα), Νικ Ο' Μάλλεϊ (Ηλεκτρικό μπάσο) και Ματ Χέλντερς (Ντραμς).Το συγκρότημα των Arctic Monkeys δημιουργήθηκε το 2002 και πήρε το όνομά του από το συγκρότημα που είχε ο θείος του Τζέιμι Κουκ τη δεκαετία του '70.Αν και ο Άλεξ Τέρνερ είναι σήμερα ο τραγουδιστής του συγκροτήματος, ο τραγουδιστής ήταν αρχικά ο Γκλιν Τζόουνς που αποχώρησε γρήγορα από το συγκρότημα. Τα πρώτα τους κομμάτια κυκλοφόρησαν μέσω του Internet και ήταν διαθέσιμα για download, ενώ είχαν δικό τους section στο site myspace.com, το οποίο φιλοξενεί μπάντες και καλλιτέχνες απ' όλο τον κόσμο. Το πρώτο EP των Arctic Monkeys ήταν το "Five Minutes with the Arctic Monkeys" και κυκλοφόρησε το Μάιο του 2005, ενώ συμπεριελάμβανε τα "Fake Tales of San Fransisco" και "From The Ritz to the Rubble". Η πρώτη τους συναυλία έγινε στο The Grapes στο Sheffield, ενώ το πρώτο τους live στο Λονδίνο το έδωσαν τον Φεβρουάριο του 2005, στο γνωστό indie club "Flook", όπου τα 200 διαθέσιμα εισιτήρια εξαφανίστηκαν μέσα σε 10 λεπτά από τη στιγμή που άνοιξε το ταμείο του club. Τον Οκτώβριο του 2005 έδωσαν μια sold-out συναυλία στο Λονδίνο, με 2000 φανατικούς θαυμαστές, παρόλο που είχαν προλάβει να κυκλοφορήσουν μόνο ένα EP. To NME και το BBC Radio 1 "μυρίστηκαν" το ταλέντο και τη γρήγορη εξέλιξη του group και άρχισαν να ασχολούνται μαζί τους και να τους παρουσιάζουν ως την επόμενη μουσική δύναμη! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να εμφανιστούν στα Φεστιβάλ του Reading και του Leeds. Οι εμφανίσεις τους στα Φεστιβάλ ήταν μοναδικές και υπήρχαν αρκετοί fans του συγκροτήματος, όπου γνώριζαν τα κομμάτια τους μέσα από το Internet και ήξεραν όλους τους στίχους. Αρχικά, το συγκρότημα δεν ήθελε να υπογράψει δισκογραφικό συμβόλαιο και δήλωνε: "Έχουμε φτάσει ως εδώ χωρίς τη βοήθειά τους, γιατί να τους αφήσουμε τώρα να μπουν στη μέση;" Τελικά υπέκυψαν και τον Ιούνιο του 2005 υπέγραψαν με την Domino Records. Αν και τα λεφτά ήταν μια μεγάλη πρόκληση για να υπογράψουν με μεγαλύτερη εταιρία, το συγκρότημα προτίμησε την Domino και τον ιδιοκτήτή της, Laurence Bell, ο οποίος δουλεύει από το σπίτι του και κλείνει συμβόλαια με καλλιτέχνες που αρέσουν πρώτα στον ίδιο. Το πρώτο τους single, αφότου υπέγραψαν στην Domino, ήταν το "I Bet You Look Good On the Dancefloor", που κυκλοφόρησε στις 17 Οκτωβρίου του 2005 και βρέθηκε αμέσως αμέσως στην κορυφή του Βρετανικού Singles Chart, με πωλήσεις 38.962 αντιτύπων. Τον Νοέμβριο του 2005, το συγκρότημα ψηφίστηκε ώς το «Καλύτερο Νέο Συγκρότημα» στα Βραβείο Muso 2005, στο Λονδίνο, ενώ ο Turner ανακυρήχθηκε ως ο πιο cool άνθρωπος στον πλανήτη από το ΝΜΕ. Το δεύτερο single τους ήταν το "When The Sun Goes Down" και κυκλοφόρησε στις 16 Ιανουαρίου του 2006, ενώ το αρχικό του όνομα ήταν "Scummy". Στις 23 Ιανουαρίου 2006, το συγκρότημα βγάζει τον πρώτο του δίσκο με τίτλο Whatever People Say I Am, That' s What I' m Not, ο οποίος είναι ο ταχύτερος σε πωλήσεις δίσκος, πουλώντας 363.735 αντίτυπα την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας του.Την ίδια χρονιά, αποχώρησε και ο μπασίστας Άντι Νίκολσον, λόγω κούρασης.Τον αντικατέστησε ο Νικ Ο' Μάλλεϊ. Αργότερα, στις 23 Απριλίου 2007 το συγκρότημα κυκλοφόρησε τον δίσκο Favourite Worst Nightmare, ο οποίος ήταν επίσης πολύ επιτυχημένος, κερδίζοντας 2 βραβεία στα Brit Awards. Το 2009, οι Arctic Monkeys κυκλοφόρησαν τον δίσκο Humbug, ο οποίος ήταν επίσης πολύ επιτυχημένος. Tο 2011, κυκλοφόρησε ο τέταρτος δίσκος τους με τίτλο Suck It and See, o οποίος έλαβε καλές κριτικές. Το 2012, οι Arctic Monkeys κυκλοφόρησαν το single R U Mine? και στις 6 Σεπτεμβρίου του 2013 κυκλοφόρησε ο πέμπτος δίσκος τους AM. Σύμφωνα με τον Alex Turner ο τελευταίος δίσκος τους έχει περισσότερες hip-hop επιρροές και ανέφερε ως καλλιτέχνες που τον επηρέασαν τους Outkast, την Aaliyah, αλλά και τους Black Sabbath.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμένα είναι οι Αρκτικές Μαϊμούδες, γνωστοί σε όλους ως Arctic Monkeys. Ας γίνουμε περισσότεροι που ακούμε ΑΜ. Να μια μικρή βιογραφία για αυτούς. :redface:


gurl...you are one of us8) ΓΟΥΙ ΛΟΒ ARCTICT MONKEYS!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
gurl...you are one of us8) ΓΟΥΙ ΛΟΒ ARCTICT MONKEYS!!:redface:

Το μόνο που μένει να κάνουμε τώρα είναι να μαζευτούμε πιο πολλές και να κάνουμε ένα κίνημα για να έρθουν στην Ελλάδα. Βασικά και στο εξωτερικό να πάω για μα τους δω δεν έχω θέμα απλά χρειάζονται λεφτά κάτι που δεν διαθέτω σε μεγάλη ποσότητα. Οπότε με συμφέρει να έρθουν αυτοί εδώ, κάποια στιγμή πρέπει να έρθουν. Δεν πάει άλλο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Είδα AM, well, ακούω λίγο, δε μπορώ να πω πως έχω και πάθος μαζί τους, ίσως γιατί δεν έχω ασχοληθεί, αλλά το R U mine και το Do I Wanna Know είναι υπέροχα κατ'εμέ!
Επίσης βλέπω σε πολλά ποστ Lana Del Rey, την οποία δεν άκουγα και τόσο μέχρι πρόσφατα που εκτός απ'τα Young and Beautiful, Dark Paradise, Summertime Sadness, Blue Jeans που έπαιζαν πολύ το καλοκαίρι και τα είχα υπ'όψιν μου. Ξαφνικά, κατέβασα έτσι στο άκυρο μια εφαρμογή με διάφορους στίχους και έμαθα και παλιότερα τραγούδια όπως και άλλα απο τον τελευταίο δίσκο, πχ το Cola και το Born to Die δεν τα είχα καν ακουστά και ας ήταν απο τον πρόσφατο δίσκο, ενώ το 1949 που είναι παλιό το λάτρεψα.
Big Time Rush, σαν παιδάκι είχα και εγώ κόλλημα κάποτε και μάλιστα τρελό, είχα ένα σωρό τραγούδια στο κινητό μου και στη κατασκήνωση έγραφα παντού BTR. :P
Τώρα πλέον μου αρέσουν, δεν τρελαίνομαι τόσο και έχω κάποια τραγούδια στο κινητό (worldwide πχ).

Κάπου είδα τρύπες/ξύλινα σπαθιά.
Λοιπόν, έχω μεγαλώσει με ελληνική και ξένη κλασική ροκ. Τρύπες δεν άκουγα σαν παιδί και τόσο ομολογώ, και άρχισα να πορώνομαι τρελά πέρσι. Πιο πολύ άκουγα ξύλινα σπαθιά. Επίσης έχω αδυναμία στον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, και ξέρω σχεδόν όλα του τα τραγούδια απ'έξω.
:)

Τώρα έχω ξεκινήσει να ακούω μετά απο ένα μεγάλο διάστημα Ψυχόδραμα 07, Άγνωστο Χειμώνα και Άψινθο, επίσης έχω αποκτήσει ένα μικρό (όσο πατάει η γάτα) κόλλημα με τον Detro.
:D

Και υστερόγραφο, πεθαίνω για Νιρβάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
The one and only:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
σίγουρα στο παρελθόν έχω ξαναπαντήσει σε αυτό το θέμα, τότε που άκουγα παραπληγική μουσική..
ε λοιπόν έμαθα και εγώ, σοβαρεύτηκα και απέκτησα rock spirit, ή μάλλον classic rock spirit,
σκορπιοι..!!! ήταν απίθανοι και στη συναυλία στο Λυκαβηττό τον περασμένο Σεπτέμβρη, αυτό το "καΛΛΛΛηνύχτσα Ατήνα, φιλΆΚΙΙΙΑ!" του klaus, στο τέλος, με πέθανε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Οι δύο λατρεμένοι μου.
Janis Joplin και Jimi Hendrix.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • janis-joplin.jpg
    janis-joplin.jpg
    129.1 KB · Εμφανίσεις: 223
  • 03 jimi hendrix.jpg
    03 jimi hendrix.jpg
    260.4 KB · Εμφανίσεις: 219

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Η Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπόν βασικά απ' όλα.... με λίγη έμφαση σε ροκ: GnR, LZ, Nickelback, TPR και Avril Lavigne και λίγο ρέγγε: Bob Marley, Mellow Mood, Damian Marley
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Από τραγουδιστές/τραγουδίστριες: Lorde,Birdy,Passenger,James Blunt<3,Ellie Goulding,Lana Del Rey,Christina Perri,Avicii<3 and so many others..:)
Από συγκροτήματα: One Republic,Imagine Dragons,Bastille...και οι One Direction!(όσο περίεργο και αν ακούγεται!!) αυτά τα ολίγα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Aπο τραγουδιστες δαγκωτό Bjork και Kate Bush :D Τις υπεραγαπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μαραβεγιας, Μουζουρακης, locomondo και αλλοι που τωρα δεν μπορω να σκεφτω :P
(δεν βλαπτει να ακουμε και λιγη ελληνικη μουσικη :P τα ελληνικα τραγουδια δεν περιοριζονται μονο στην Παολα και τον Οικονομοπουλο- το επισημαινω γιατι περισσοτερο για ξενους καλλιτεχνες διαβασα και λιγοτερο για Ελληνες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ζακ Στεφάνου, Λεωνίδας Μπαλάφας, Κύριος Κ, Κωστής Μαραβέγιας, ROUS, Κ.Βήτα, Madrugada, Nouvelle Vague, Monsieur Minimal, Kasabian, GAD, Editors, Cyanna, The black keys..και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα απλά δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει η ελληνική μουσική γενικά. :P Σε έντεχνο και ροκ ειδικότερα αλλά και το λαϊκό δε με χαλάει, στο στυλ του Μητροπάνου.

Μόνο στη ποπ είμαστε λιγάκι χάλια μου φαίνεται. :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Oπως γραφω και στον τιτλο ποιος ειναι ο αγαπημένος σας τραγουδιστής/τραγουδίστρια και γιατι?

Προσωπικα εμενα ειναι η taylor swift. Δεν ξερω γιατι μπορει να ακουστει περιεργο αλλα αν παω και το πω σε αλλους σιγουρα καποιοι θα πουν μαλακιες. Για αυτο και το πολυ βγαζω παρα εξω παρα σε πολυ καλους φιλους :) Γενικα πιστευω ειναι πολυ ανωτερη απο τους αλλους τραγουδιστες. Γραφει μονη της τα τραγουδια και απλα δεν εχω λογια για τους στοιχους απλα φοβεροι απο καθε αποψη!! Επισης δεν εχει αναγκη να βγαζει βιντεο ημιγυμνη η με ρουχα τελειως προκλητικα μιας και εχει πολυ ταλεντο παροτι ειναι και κατα την γνωμη μου πανεμορφη σαν γυναικα. Τα τραγουδια ενταξει απλα σου φτιαχνουν την διαθεση παντα ομως! Αυτα απο εμενα :redface:

Για πειτε και εσεις λοιπον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρα πολλές μπάντες αλλά μιας και ετοιμάζομαι για Θεσσαλονίκη η μπάντα που συνήθως με ταξιδεύει με την δισκογραφία της είναι οι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Κυριως Katatonia, Paradise Lost , Anathema, Amorphis , Dark Tranquility , In Flames, Insomnium.. Αν και ακουω και πολυ Within Temptation τελευταια...
Eπισης μου αρεσουν πολυ τα instrumentals απο ταινιες και σειρες ειδικα αυτο του game of thrones..
Αγαπω επιπλεον την κλασσικη μουσικη κυριως Μπετοβεν, Λιστ και Ραβέλ
Τελος απο ελληνικα μου αρεσει το εντεχνο και η ελληνικη εναλλακτικη.. Δεν θα ελεγα οχι σε Αλκινοο Ιωανιδη, Πυξ Λαξ και Υπογεια Ρευματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολλά συγκροτήματα αλλά αυτά που θα αναφέρω παρακάτω είναι οι αδυναμίες μου.
Steven Wilson (Porcupine Tree και solo), Pink Floyd, Led Zeppelin, Faith No More, Bolt Thrower, Kyuss, Crimson Glory, Ulver, Opeth, Sisters of Mercy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Για εμένα πολυαγαπημένο συγκρότημα είναι οι QUEEN! Αδημονώ μάλιστα να δω το "Bohemian Rapsody", που αποτελεί συνάμα το αγαπημένο μου τραγούδι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Imagine Dragons!
Το αγαπημένο τραγούδι Demons.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Rammstein
Eπειτα απο 10 χρονια βγαζουν επιτελους νεο αλμπουμ. Μετραω τις μερες αντιστροφα.
Το αγαπημενο μου τραγουδι τους μεχρι πριν λιγες εβδομαδες ηταν το ich tu dir weh. Την θεση του πηρε τωρα το καινουριο τους single: Deutschland :music2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top