Ευρώπη ή Αμερική;

Τι θα επιλέγατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να αλλάζατε χώρα διαμονής? που θα προτιμουσατε να μεινετε? ευρώπη ή αμερική? οταν λεω ευρωπη δεν εννοώ μόνο την Ελλάδα αλλά και τις υπόλοιπες χώρες(π.χ. βορεια ευρώπη). που θα βρισκατε περισσότερες οικονομικές και εργασιακές ευκαιρίες? ποιός είναι ο λόγος της επιλογής σας?


προσωπικά θα προτιμούσα να μεινω στην ευρώπη όπως στην Γαλλία , Βέλγιο ή Αγγλια... οχι τοσο για τον πολιτισμό αλλα επειδη μου αρέσουν σα χώρες... η Αμερικη μου φαινεται πολυ μακρια σαν προορισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εγω δεν θα ηθελα να αφησω την Ελλαδα, το εχω κανει και δεν προκειτε να το ξανα κανω παρα μονων ισως για επαγκελματικους λογους και προσορινα. Απο εκει και περα καμια χωρα στην Ευρωπη δεν με ελκη για να παω να ζησω. Ουτε και η Αμερικη μου αρεσει αλλα σε καπιες πολης πιστευω πως θα μου αρεσε να ζησω για 1-2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να αλλάζατε χώρα διαμονής? που θα προτιμουσατε να μεινετε? ευρώπη ή αμερική? οταν λεω ευρωπη δεν εννοώ μόνο την Ελλάδα αλλά και τις υπόλοιπες χώρες(π.χ. βορεια ευρώπη). που θα βρισκατε περισσότερες οικονομικές και εργασιακές ευκαιρίες? ποιός είναι ο λόγος της επιλογής σας?
Εγώ προς το παρόν θα μείνω εδώ (βέβαια, ποτέ μη λες ποτέ ;) ). Η Ελλάδα είναι από τις καλύτερες χώρες - αν έχεις λεφτά βέβαια - για διακοπές: ήλιος, ευχάριστο κλίμα, ωραίες Ελληνίδες - και ευτυχώς είναι πολλές... :clapup:

Την άνοιξη μάλιστα είχα κάνει αίτηση για να φοιτήσω στο (σύμφωνα με τις στατιστικές) καλύτερο Πανεπιστήμιο της Αγγλίας... Με δέχτηκαν :clapup:, αλλά προτίμησα τελικά τον "παράδεισο" (και κόλαση μαζί) της χώρας μου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάτσε, άλλο μόνιμα, άλλο σπουδές...
Δεν πήγες να σπουδάσεις για να μείνεις Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάτσε, άλλο μόνιμα, άλλο σπουδές...
Δεν πήγες να σπουδάσεις για να μείνεις Ελλάδα;
ΝΑΙ, Γιδάκι μου. Προς το παρόν δεν το μετανοιώνω καθόλου - αν και ενίοτε η Ελλάδα με απογοητεύει... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα Ευρώπη;) Και πιο κοντά είναι, και πιο πολλά πράγματα να δεις έχει, και δεν έχεις τον τεράστιο φόβο για τρομοκρατικό χτύπημα κτλ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αμερική με χίλια. Τη λατρεύω απίστευτα. Έχω να πάω 2+ χρόνια τώρα και όλο και περισσότερο μου λείπει :(
Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι εκεί υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός, άρα είναι δυσκολότερο να επιτύχεις ως ελεύθερος επαγγελματίας. Η αγορά είναι κορεσμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Δε θα ήθελα να αφήσω την Ελλάδα..:clapup:
Αλλά αν έπρεπε αναγκαστικά θα διάλεγα Ευρώπη τη προτιμώ από την Αμερική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πάντως βλέπω ότι αρκετοί θέλετε να μείνετε Ελλάδα...Γιατί αυτό?:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μου αρέσουν κάποιες πόλεις της Αμερικής αλλά μάλλον θα διάλεγα Ευρώπη για πρακτικούς λόγους....
Είναι πιο κοντά, και πλέον όπως έχουν γίνει τα πράγματα μπορεί κάποιος αν θέλει μέχρι και για ΣουΚου να έρθει να με δει ή να γυρίσω Ελλάδα...
όλο θέλω να φύγω κι όλο με προλαβαίνουν οι καταστάσεις....
Αν δεν είχα γνωρίσει τον άντρα μου τότε που τον γνώρισα, είχα κανονίσει να φύγω για Σουηδία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην Αμερική. Ξέρω πώς θεωρείται η χώρα των ευκαιριών, αλλά με εκνευρίζει και η πολιτική της και η απλοϊκότητα του λαού και δεν με εμπνέει. Είναι και μακριά. Θα ήθελα μόνο να ταξιδέψω Νέα Υόρκη και Νέα Ορλεάνη.

Ευρώπη αισθάνομαι πολύ πιο οικεία. Έχουμε άλλη κουλτούρα κι αρκετά κοινά χαρακτηριστικά. Βέβαια τώρα που είμαι στην Σκωτία αισθάνομαι ότι οι διαφορές στην κουλτούρα σε σχέση με την Ελλάδα είναι τεράστιες. Τον πρώτο καιρό αισθανόμουν ξένη με όλη την σημασία της λέξης! Από την άλλη και οι ίδιοι οι Βρετανοί δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Ευρωπαίους.

Η χώρα στην οποία θεωρητικά θα μπορούσα να μείνω είναι η Ιταλία που την έχω επισκεφτεί πολλάκις. Κάθε φορά που πηγαίνω αισθάνομαι πολύ οικεία. Αλλά και πάλι, δε νομίζω να άφηνα την Ελλάδα. Την αγαπώ παρόλα τα αρνητικά της. Και τώρα που έρχονται οι μέρες να κατέβω με έχει πιάσει φρενίτιδα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Θα ήθελα σε κάποια φάση να την κάνω (έστω και για λίγο από Ελλάδα), είτε για ευρώπη είτε για αμερική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αμερικη θα ηθελα να παω μονο για να ταξιδεψω, εκτος αν κατα τη διαρκεια της παραμονης μου εκει εβλεπα πραγματα που μου αλλαζαν την αποψη που εχω για τη συγκεκριμενη χωρα. Μονο και μονο ιδεολογικα αν το σκεφτω, δεν θα ηθελα να ζησω εκει. (Ασε που μου τη σπαει η προφορα τους απιστευτα:P)
Νομιζω οτι θα μπορουσα ανετα να ζησω Αγγλια (οχι επαρχια ομως), και ισως Γαλλια-Ιταλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια, από όλες τις απαντήσεις, της io-io εντυπωσιάζει περισσότερο... Γιατί αν έχω καταλάβει καλά, μιλάει για ένα μέρος που έχει ζήσει. Και δη ως ξένη.
Θεωρώ ότι εξ- αποστάσεως ωραία διαλέγει κανείς χώρα, πόλη... ήπειρο, να μείνει... Και τέτοια έλεγα κι εγώ πολλά, πριν μετακομίσω έξω.
Και δε μιλάω για άτομα που απλά έχουν ακούσει για Αμερική και θέλουν ξαφνικά να μείνουν εκεί, αλλά και για ταξιδεμένους... Κι εγώ ήμουν πολύυυ συχνά έξω, κυρίως Ευρώπη, και μέσω οικογένειας και φίλων, είχα άμεση επαφή με τη νοοτροπία και την καθημερινότητα των "ευρωπαίων"...
Αλλά πλέον βλέπω ότι άλλη η γλύκα της ουσιαστικής καθημερινότητας!!

Τώρα, για να μην το παίζω σοφή και σας ξυνίζω, αν απλά ήταν από μακριά να διαλέξω... Θα ήταν κατ' αρχήν Ευρώπη. Πιστεύω ότι θα είναι πολλά αυτά που θα με εκνευρίσουν στην Αμερική, δυστυχώς παραείμαι ευαισθητποιημένη κοινωνικά, πολιτικά και κυρίως περιβαλλοντικά. Αν και μέρη σαν είτε τη Νέα Υόρκη και το Σαν Φρανσίσκο, τις δύο πιο "ευρωπαϊκές" όψεις της Ηπείρου, είτε Νέα Ορλεάνη και Νότο, τις πιο αποτραβηγμένες, θα ήθελα να τις βιώσω... Αλλά να μετακομίσω εκεί, χλωμό.

Από Ευρώπη... Ο νότος της Γερμανίας (Βαυαρία ιδίως), κάποια μέρη της Ελβετίας -αν και με δυσκολεύει να ζήσω σε ένα μέρος που δε σέβομαι την ιστορία του-, λίγο Αυστρία, αλλά άνετα και η Νότιος Γαλλία (Προβηγκία) είναι μέρη που θα μου πρόσφεραν κάποια βασικά πράγματα:
κλίμα, ταπεραμέντο λαού και τοπίου, ποιότητα ζωής.
Παράλληλα σε δεύτερο επίπεδο θα σκεφτόμουν Ιταλία και Ισπανία.

Σόρι που σας ζάλισα!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
σίγουρα Ευρώπη. Στην Αμερική πιστεύω θα ήμουν τόσο αντιδραστική που σύντομα θα μου έβγαζαν εισιτήριο για αυτό το εξωτικό μέρος....πώς το λένε;...Γκουαντάναμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αμερική αλλά όχι ΗΠΑ στην Κούβα για μια ζωή(ή έστω μέχρι να πεθάνει ο Φιντέλ) αραχτή σε μια παραλία χωρίς παπούτσια και λεφτά να πινω cuba libre και να καπνίζω.....πούρα:P
Άνευ αστείου παρά την φτώχεια και τις πολιτικές αναταραχές αν επέλεγα να αφήσω την Ελλαδίτσα η κεντρική Αμερική θα ήταν επιλογή μου.
Στην Ευρώπη, εκτός απο την Ισπανία κι εκεί Καταλονία μεριά, δεν θα μπορούσα να ζήσω ούτε και και Β.Αμερική.
Καλές οι επαγγελματικές ευκαιρίες,ωραίο το βιοτικό επίπεδο αλλά δεν έχω σκοπο ούτε κατάθλιψη να πάθω ούτε να τρώω τον μισθο μου στους ψυχολόγους.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμμ...σε μικροτερη ηλικια προσπαθησα να μεινω Γερμανια και Η.Π.Α....δεν τα καταφερα ομως...ειχα πεσει σε μελαγχολια....
τωρα βεβαια στα 29 μου θα εφευγα για Η.Π.Α χωρις δευτερη κουβεντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι εννοείς, Νεράιδά μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι εννοείς, Νεράιδά μου;

Απλα τωρα βλεπω το συγμεκριμενο θεμα απο διαφορετικη οπτικη γωνια..ο τροπος ζωης στις Η.Π.Α ή τουλαχιστον στην πολη οπου θα πηγαινα μου αρεσει..θα δουλευα κατω απο καλυτερες συνθηκες με καλυτερες αμοιβες....θα ειχα δικους μου ανθρωπους γυρω μου...και οποτε θα μου ηταν δυνατο θα επισκεπτομουν την χωρα μου...απλα πραγματακια...
μικροτερη δεν μπορουσα να μεινω εκτος ελλαδος πανω απο 3 μηνες...τα εβλεπα τα πραγματα πιο συναισθηματικα και μελαγχολουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ χμ... κάατι μου θυμίζεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top