Μαθησιακή δυσκολία: Γεωγραφία

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
πως φαίνεται ότι εσύ δεν έχεις περάσει από τη φάση "πρωτοετής φοιτητής στην Αθήνα, από επαρχία, παίρνει λάθος λεωφορείο από αυτό που πρέπει" :P

Και πάλι η γεωγραφία δεν θα σε βοηθήσει στο να πάρεις το σωστό λεωφορείο. Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι καλή αίσθηση προσανατολισμού, η οποία πιστεύω είναι περισσότερο έμφυτη παρά επίκτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Και πάλι η γεωγραφία δεν θα σε βοηθήσει στο να πάρεις το σωστό λεωφορείο. Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι καλή αίσθηση προσανατολισμού, η οποία πιστεύω είναι περισσότερο έμφυτη παρά επίκτητη.

Έμφυτη αίσθηση προσανατολισμού λίγο δύσκολο. Δε γεννιέσαι γνωρίζοντας που είναι ο Βορράς ή η Δύση ή ακόμα πιο "τοπικά" ποια κατεύθυνση πρέπει να πάρεις για να πας από Γλυφάδα προς Μενίδι. :worry:

Προσωπικά πάντως μου άρεσε η γεωγραφία και πάντα διάβαζα πολύ περισσότερα από τα όσα μου προσέφεραν τα σχολικά βιβλία. Η αποστήθιση δε με βοήθησε ποτέ. Μετά από λίγο καιρό τα ξεχνάς. Η ανάγνωση διαφόρων πληροφοριών και οι χάρτες με έκαναν και θυμάμαι αρκετά πραγματάκια.
Επίσης, τα ταξίδια είναι ίσως ένας ακριβός τρόπος να μάθεις γεωγραφία. Και δεν ξέρω αν και πότε θα μπορέσεις να επισκεφτείς τόσους νομούς στην Ελλάδα, τόσα κράτη στον κόσμο, τόσες πόλεις σε κάθε κράτος και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θεωρώ οτί για να αποστηθίσει κάποιος καλύτερα την Γεωγραφία

η γεωγραφια δεν πρεπει να αποστηθιζεται..!:mad:;)

η γεωγραφια μαθαινεται με χάρτη..αλλα στο σχολειο δεν υπαρχει καν.χαρτη μεγαλο και παλι χαρτη.

εγω εχω ατλαντες που τους κοιταω συνεχεια,,και καποιους καλους χαρτες στο νετ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγω εχω ατλαντες που τους κοιταω συνεχεια,,και καποιους καλους χαρτες στο νετ..
Ωραία και τι καταλαβαίνεις; :P

Έστω ότι είδες ότι δίπλα από την Chitungwiza είναι το Epworth. Και; Τι κατάλαβες; :P

Ποίο εποικοδομητικό το θεωρώ να δω φωτογραφίες από το Epworth και ας μην ξέρω που πέφτει πάνω στον χάρτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έστω ότι είδες ότι δίπλα από την Πακισταν είναι το Αφγανισταν. Και; Τι κατάλαβες; :P

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οκ, με αποστόμωσες!
Good for you ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η γνώση της γεωγραφίας φρονώ ότι είναι μεγάλη δύναμη για το σημερινό άνθρωπο και γι'αυτό το σημερινό καθεστώς φροντίζει τεχνηέντως να την υποβαθμίζει και έχουμε καταντήσει να έχουμε στρατιές αγεωγράφητων ανθρώπων. Η γεωγραφία σε κάνει να μπορείς να έχεις γενική επιστασία για τον κόσμο σου. Να μπορείς να ταυτίζεις ονομασίες και τόπους. Να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα τις αποστάσεις και να γνωρίζεις τα μέρη στα οποία διαδραματίζονται τα γεγονότα παγκοσμίως. Γι' αυτό έχει και άρρηκτη σχέση με την ιστορία. Πώς μπορείς π.χ. να γνωρίζεις για τη Γαλλική Επανάσταση χωρίς να γνωρίζεις πού είναι το Παρίσι;

Σε αυτό το βιντεάκι φαίνεται μεταξύ των άλλων η άγνοια πολλών Αμερικανών (εγώ πάντως δε δέχομαι να τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι) και για τη γεωγραφία με αποτέλεσμα να κάνουν τερατώδη λάθη. Έχουν αποδεχθεί αυτούσια την προπαγάνδα της επίσημης κυβέρνησης χωρίς καν να γνωρίζουν τα μέρη στα οποία αναφέρονται.

Συνεπώς, η γνώση της γεωγραφίας, είναι ένας ακόμη παράγοντας ο οποίος συντελεί στην καλύτερη γνώση του κόσμου και στην καλύτερη κρίση σχετικά με τα παγκόσμια δρώμενα. Ένα παράδειγμα χαρακτηριστικό είναι η διαφαινόμενη αποτυχία των Η.Π.Α. στο Αφγανιστάν: Μεγάλο ρόλο έπαιξε η μορφολογία του εδάφους με τα πολλά βουνά και τις σπηλιές στις οποίες κρύφθηκαν επιτυχώς οι δυνάμεις των Αφγανών και προκαλούσαν φθορές στα Νατοϊκά στρατεύματα. Θα μπορούσα να πω έστω και με μεγάλη δόση υπερβολής, ότι η γνώση της γεωγραφίας τη σήμερον ημέρα είναι τρόπον τινά επαναστατική πράξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top