Φίλοι και ερωτικές σχέσεις

Θα πηγαίνατε με "πρώην" φίλου σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • Ναι, αν δεν είχαν κατι ιδιαίτερο, γιατί όχι;

    Ψήφοι: 7 7.7%
  • Αποκλείεται!

    Ψήφοι: 30 33.0%
  • Εξαρτάται τις ειδικές περιστάσεις.. μπορεί ναι, μπορεί όχι!

    Ψήφοι: 47 51.6%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • Καλά μύγα σε τσίμπησε;

    Ψήφοι: 5 5.5%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πουθενά, γιατί είσαι μικρό ακόμα:P:P:P

Εστω οτι ειμουν 30τοσο, πια η διαφορα;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εστω οτι ειμουν 30τοσο, πια η διαφορα;....
τότε ισχύουν τα όσα είπε η κουέ για τα γλυκάκια στο ράφι:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως κουε εγώ στην παρέα που είχα στην τρίτη λυκείου είχε γίνει αυτό που λες: Τα είχα φτιάξει με έναν απο αυτούς, παίχτηκε κάτι με έναν άλλον (σε διαφορετικές εποχές), και δύο άλλοι απο την παρέα με γούσταραν για ένα διάστημα (δεν έγινε κάτι γιατί δεν μου άρεσαν εμένα) :P Ο τελευταίος της παρέας ήταν ξάδερφος μου οπότε ήταν ο μόνος που δεν υπήρξε τίποτα σχετικό :P
Αχ, τα εφηβικά χρόνια... :P :P :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητή μου Κουέ, το περί σοβινιστικών υπονοούμενων δεν αναφερόταν στην άποψή σου, αλίμονο αν χαρακτηρίζαμε ρατσιστή όποιον διαφωνεί με τη γνώμη μας. Αναφερόταν σε σχόλια του στυλ "παύει να είναι άντρας", "άμα ευνουχιστεί μέσα στο μυαλό μου" κλπ. Θα μου πεις τώρα, "Το δικό μου ποστ τι σχέση είχε μ' αυτά;"

Αυτό με το friend zone, εμπεριείχε κάτι από τα παραπάνω. Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, όμως δεν υπάρχει πιο υποτιμητικό πράγμα για έναν άντρα που γουστάρει μια γυναίκα από το να του πει αυτή: "Σε βλέπω σαν φίλο". :D:P Δεν μιλάω μόνο για τον εαυτό μου, σας το λέω μετά από πολλές συζητήσεις με πολλούς άντρες (μην περιμένετε να σας τα παραδεχτούν οι περισσότεροι άντρες αυτά τα πράγματα).

Θα σας πω ένα αστείο περιστατικό για να καταλάβετε.

Πέρυσι, στο φεστιβάλ τραγουδιού της Θεσσαλονίκης, εμφανίστηκε ένας ωραίος τύπος, χοντρούλης, με μουσάκι και γυαλιά, ο οποίος τόλμησε να τραγουδήσει την "Μπαλάντα του λαλάκα":D. (Έτσι έλεγαν επισήμως το τραγούδι).

Σε κάποια λοιπόν στροφή, λέει ο τυπάκος:

Ύστερα αρχίσαν οι επαφές με τ' άλλο φύλο,
που καταλήγαν να με βλέπουνε σα φίλο
κι όλες κατέληγαν στην classical ατάκα
"Ρε έναν λαλάκα"...

Σ' εκείνο το σημείο ακούστηκε ένα διάχυτο γέλιο κι ένα χειροκρότημα μέσα στο στάδιο, ενώ κι εγώ είχα λυθεί στα γέλια, λέγοντας "γεια σου ρε μεγάλε". Η γυναίκα μου απόρησε και με ρώτησε τι συμβαίνει, κι εγώ της απάντησα: "Γιατί όλοι το έχουμε βιώσει αυτό και όλους μας πονάει, αφού νιώσαμε λαλάκες μετά από αυτήν την classical ατάκα"...:D

Είναι δύσκολο να είσαι άντρας, ειδικά στη σημερινή εποχή, να το ξέρετε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και γυναίκα επίσης.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ Χάος, αν αντιστρέψω τα φύλα, καμία απο τις παραπάνω δηλώσεις δεν θα μου φαινόταν φαλλοκρατική. Και να φανταστείς οτι εμένα μερικοί με θεωρούν υστερική φεμινίστρια :P Μήπως κάποιοι τελικά είναι ακόμα πιο ευαίσθητοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, όμως δεν υπάρχει πιο υποτιμητικό πράγμα για έναν άντρα που γουστάρει μια γυναίκα από το να του πει αυτή: "Σε βλέπω σαν φίλο". :D:P

επειδή όμως το θέμα που συζητάμε εδώ τώρα είναι πολύ συγκεκριμένο, μη τα φτιάχνετε πρώτα με φίλες μας αν δε θέλετε να σας βλέπουμε σαν φίλους :P


@Κρόνε... στις ηλικίες που βρίσκεσαι εσύ, όπως είπε και η doo, δε μετράνε και τόσο αυτά...
μετά θα τα μάθετε :P
απ τα 22-23 και μετά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Ας πούμε ότι μια φίλη σας γουστάρει κάποιον με τον οποίο δεν έχει κάνει τίποτα ή αν έκανε, ήταν πολύ μικρό χρονικά και τελικά διαλύθηκε. Κι ας πούμε επίσης ότι αυτός μετά σας την πέφτει(αυτό το παίρνουμε σαν δεδομένο). Τι κάνετε; (Άντρες απλά αλλάζετε τα φύλα)
Αν αυτη τον θελει ακομα(εχουν δεν εχουν κανει κατι) και αυτος μου την πεφτει εννοειται(για μενα:P) οτι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ μιας και για μενα πιο πολυ μετράει η φιλία-φιλία παρά ενα φλερτ η σχέση...
Αν απο την αλλη με ηθελε αυτος και τον ηθελα και γω και ηξερα οτι η σχεση που ειχε με τη φιλη-φιλη μου δεν ηταν κατι σπουδαιο θα ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ...
Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι αυτός ξέρει πως η φίλη κάτι νιώθει.. :/: Επίσης ότι αυτός έχει εκδηλώσει επίσης ενα ψιλοενδιαφέρον και γι' αυτό εκείνη κόλλησε.
Εδω αλλάζουν πολυ τα πραγματα...Αν αυτος την προκαλεσε και για αυτο κολλησε ειτε η φίλη-γνωστη ειτε η φιλη-φιλη, ΔΕ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ γιατι ο τυπος μου εχει γινει ηδη αντιπαθης με τη συμπεριφορα του στις γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Κρόνε... στις ηλικίες που βρίσκεσαι εσύ, όπως είπε και η doo, δε μετράνε και τόσο αυτά...
μετά θα τα μάθετε :P
απ τα 22-23 και μετά :D

Και ξαναρωτω: Πια η ουσιαστικη διαφορα;.... Γιατι ενας 30αρης να μην μπορει να κανει κατι με 2 φιλες ενω εγω μπορω να παρω ολη την παρεα και μετα ολη την επομενη παρεα κλπ;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και ξαναρωτω: Πια η ουσιαστικη διαφορα;.... Γιατι ενας 30αρης να μην μπορει να κανει κατι με 2 φιλες ενω εγω μπορω να παρω ολη την παρεα και μετα ολη την επομενη παρεα κλπ;...

ο 30αρης έχει αρχίσει να χάνει σε αντοχές:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ο 30αρης έχει αρχίσει να χάνει σε αντοχές:P:P:P

Και τι σχεση εχει η αντοχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και τι σχεση εχει η αντοχη;

ας του εξηγήσει κάποιος άλλος πλιζ, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
1+1=2

ουτε 2 φορες μετα τα τριαντα?:knife::blink::hypno::wacko::fool::stunned:









:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και γυναίκα επίσης.. ;)

Η γυναίκα δεν χρειάζεται ποτέ να αποδείξει τη θηλυκότητά της. Είναι γυναίκα μόνο που είναι θηλυκού γένους. Δεν έχει τίποτε ν' αποδείξει. Ο άντρας περνά φυσιολογικά από το χωνευτήρι της φυσικής επιλογής. Υπάρχουν εξελικτικοί λόγοι γι' αυτό, κυρίως γιατί το Υ χρωμόσωμα είναι ευαίσθητο κι εύκολα εκφυλίζεται. Η φύση έχει αναγκάσει τα αρσενικά να αποδεικνύουν τη γενετική τους ευρωστία. Αυτό έχει ενσωματωθεί και στις κοινωνικές δομές.

Εγώ αν πω ψέματα είναι άνανδρος ή λούστης, τουλάχιστον έτσι συνηθίζεται να το λένε. Μια γυναίκα αν πει ψέματα ονομάζεται π***άνα. Και τα δυο είναι υβριστικά, όμως από τον άντρα αφαιρούν τον αντρισμό του, ενώ από τη γυναίκα μόνο την ηθική της.

Αν δεν έχω κουράγιο λένε ότι δεν έχω @@δια (μου τό 'χουν πει κι εδώ μέσα, με την πρώτη ευκαιρία κι αδίκως). Η γυναίκα που δεν έχει από αυτά εξ ορισμού, είναι πάντα δειλή; Δεν νομίζω... Απλά δεν κρίνεται για τη γενναιότητά της και δεν της αφαιρείται η θηλυκότητά της, όπως αντίστοιχα ο άντρας "χάνει" τα γεννητικά του όργανα.

Όταν η γυναίκα δεν δουλεύει, ενώ δουλεύει ο άντρας, είναι φυσιολογικό. Όταν συμβαίνει το αντίθετο, ακόμη και στις μέρες μας που είναι πλέον πιο αποδεκτό απ' ότι παλιότερα, ο άντρας λέγεται κουνενές, χωμένος στο βρακί της, τεμπέλης, νταβατζής κλπ...

Θέλεις κι άλλα;;

Πάντως εγώ Χάος, αν αντιστρέψω τα φύλα, καμία απο τις παραπάνω δηλώσεις δεν θα μου φαινόταν φαλλοκρατική. Και να φανταστείς οτι εμένα μερικοί με θεωρούν υστερική φεμινίστρια :P Μήπως κάποιοι τελικά είναι ακόμα πιο ευαίσθητοι;

Το κάθε φύλο έχει τις δικές του ευαισθησίες. Τη γυναίκα δεν μπορείς να την ευνουχίσεις, τουλάχιστον λεκτικά. Επίσης εάν έλεγα τη φράση "γυναίκα που κάνει το Χ πράγμα, παύει να είναι πια στα μάτια μου γυναίκα", θα σας πείραζε κι εσάς. Εγώ είμαι υστερικός ομμινιστής, πειράζει; :D:P


Εστω οτι ειμουν 30τοσο, πια η διαφορα;....

τότε ισχύουν τα όσα είπε η κουέ για τα γλυκάκια στο ράφι:P:P


Μετάφραση: Τώρα φίλε Κρόνε, μπορείς να είσαι αληθινός. Σιγά σιγά θα μεγαλώσεις και μέχρι τα 30 θα μάθεις την κοινωνική υποκρισία και τη σύμβαση. Μέχρι τα 40 δε, μπορεί να φτάσεις να γίνεις τόσο λαλάκας, όσο είμαι εγώ σήμερα (μπρρρ τρομακτική σκέψη...):clapup:

Τώρα αυτό είναι πλάκα, μην το πάρεις πάλι σοβαρά ρε φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
το μονο που θα σου απαντησω στα γρηγορα γιατι σχολαω ειναι οτι εχεις μεγαλο λαθος να νομιζεις οτι ο αντρισμος υπερτερει ως προς την ηθικη της γυναικας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν είπα καθόλου αυτό, ξαναδιάβασε τι γράφω όταν θα έχεις περισσότερο χρόνο να σκεφτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εγώ αν πω ψέματα είναι άνανδρος ή λούστης, τουλάχιστον έτσι συνηθίζεται να το λένε. Μια γυναίκα αν πει ψέματα ονομάζεται π***άνα. Και τα δυο είναι υβριστικά, όμως από τον άντρα αφαιρούν τον αντρισμό του, ενώ από τη γυναίκα μόνο την ηθική της.

εγω αυτο βλεπω να γραφεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το κάθε φύλο έχει τις δικές του ευαισθησίες. Τη γυναίκα δεν μπορείς να την ευνουχίσεις, τουλάχιστον λεκτικά. Επίσης εάν έλεγα τη φράση "γυναίκα που κάνει το Χ πράγμα, παύει να είναι πια στα μάτια μου γυναίκα", θα σας πείραζε κι εσάς.

Αναλόγως το Χ πράγμα. Για το συγκεκριμένο, δεν θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αναλόγως το Χ πράγμα. Για το συγκεκριμένο, δεν θα με πείραζε.

Άρα αναγνωρίζεις ότι αναλόγως των συνθηκών αυτή η φράση θα μπορούσε να είναι εμέσως έστω προσβλητική. Το κάθε φύλο έχει τις δικές του ευαισθησίες. Πάντως μη νομίσετε ότι αυτές οι εκφράσεις μ' ενοχλούν τόσο πολύ. Το θέμα είναι περισσότερο πολιτικό παρά προσωπικό.

το μονο που θα σου απαντησω στα γρηγορα γιατι σχολαω ειναι οτι εχεις μεγαλο λαθος να νομιζεις οτι ο αντρισμος υπερτερει ως προς την ηθικη της γυναικας...

Εσύ αυτό κατάλαβες, όμως εγώ δεν γράφω κάτι τέτοιο. Whatever, ο νοών νοείτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hocus-pocus*V

Νεοφερμένος

Η hocus-pocus*V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
+2 στη Michelle
Και να προσθέσω κάτι ακόμα...δε θα έθετα ποτέ σε κίνδυνο μια πραγματική φιλία για κάτι που μπορεί να είναι απλά μια σπίθα ενθουσιασμού όσο αυθόρμητη κι αν είμαι...(Βέβαια αυτό τώρα που το ξαναδιαβάζω μου φαίνεται λίγο απόλυτο αλλά έτσι πιστεύω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top