Αποτρίχωση

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αυτον τον χειμωνα το παρατηρησα, ειχα πανω απο μηνα να κανω αποτριχωση οποτε υπεθεσα πως ειναι απο τον χειμωνα (γιατι τα χερια μου ξερενονται καθε χειμωνα), αλλα ειναι Μάιος και ειναι ακομα ξεραμενο εκεινο το μερος.. και μαλιστα γυαλιζει.. ειναι λες και ειχα καει παλια και δεν θα επανελθει, αλλα λογικα δεν θα το θυμωμουν αμα καιγομουν;; :hmm: ειναι και στα δυο ποδια παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Και εγώ ψάχνομαι. Τόσο καιρό είχα αγοράσει ένα μηχάνημα που ζεσταίνει το κερί και κάναμε με τη μαμά μου η μία στην άλλη :P
Βέβαια μπορώ να πω ότι δεν με βολεύει πολύ γιατί συνέχεια οι τρίχες γυρίζουν προς τα μέσα και το κερί δεν βοηθάει.

Το ξυραφάκι επίσης δεν με βολεύει γιατί κάνω τα πόδια το βράδυ και το πρωί έχουν βγει πάλι :P

Λέιζερ φοβάμαι :P

Λέω να δοκιμάσω τη χαλάουα φέτος, έχει εμπειρία καμία;
Το λέιζερ είναι πολύ καλός τρόπος αποτρίχωσης, για χειμώνα!:P
Μην το φοβάσαι καθόλου, κι εμένα μου έλεγαν ότι πονάς και είναι σαν να σε σιδερώνουν και βλακείες! Δεν πονάει καθόλου, και δεν είμαι από αυτές που δε νιώθουν! Νιώθεις απλά κάτι ζεστό, σαν πολύ ζεστό κερί. Πέρα από αυτό, ο πόνος είναι μηδαμινός. Το θέμα είναι ότι όταν κάνεις λέιζερ, αυτό καίει τη ρίζα, αλλά οι τρίχες δεν πέφτουν. Περιμένεις κανένα 10ήμερο και μετά πέφτουν, γι' αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει (προσωπικά μιλάω) καλοκαίρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ναι καλά που δεν πονάς με το λέιζερ. Εγώ όταν κάνω ζεστό κερί όλο το πόδι δεν καταλαβαίνω τίποτα (μου αρέσει κιόλας το ζεστό κερί πάνω μου) αλλά με το λέιζερ ήθελα να ουρλιάξω. Ισως φταίει που έχω σκουρόχρωμο δέρμα και ανοιχτόχρωμες τρίχες (αρα και η ρύθμιση του λέιζερ είναι στο πολυ δυνατό), πάντως είναι από τα πιό επίπονα πράγματα που μπορώ να σκεφτώ. Χειρότερο από κερί φουλ μπικίνι.
Μήπως λέτε για IPL? Γιατι το laser Alexandrite που έχω κάνει σε δερματολόγο με πέθανε στον πόνο. Θελω να συνεχίσω φυσικά, αλλά μόνο επειδή μπρος στην αποτρίχωση τι ειναι το μεσαιωνικο βασανιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
(η άκυρη :Ρ) πάντως όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε για το σιλκ επίλ, οτι δηλαδή γυρίζει τις τρίχες και λοιπά. το δέρμα θέλει συχνή απολέπιση.
επίσης το κερί εκτός από τις τρίχες τραβάει ας πούμε και το ''παλιό'' δέρμα με αποτέλεσμα να ''αναπνέει'' καλύτερα η επιδερμίδα και να ανανεώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ πάλι με τον γαμάτο μου οργανισμό όταν έκανα αποτρίχωση με κερί πάλι σε καμιά βδομάδα άρχισαν να βγαίνουν τρίχες. Ε νευρίασα και άρχισα με ξυράφι που πάλι πιο γρήγορα βγαίνουν αλλά βολεύει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν θα τις τραβηξες καλά, το κερι βολευει καλυτερα γιατι αμα το κανεις συνέχεια μετα οι τριχες βγαινουν μαλακες και αραιωμενες. Επειδη ειναι δυσκολο να τις βγαλεις ολες με κερι, μπορεις απλα να χρησιμοποιεις ξυραφι για τις τριχες που σου "ξεφευγουν". Θα δεις διαφορά σίγουρα αν το κανεις συχνά, ακομα και μια εβδομαδα ειναι μια χαρα δεδομενου πως το ξυρισμα κραταει μια μονο μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Ναι καλά που δεν πονάς με το λέιζερ. Εγώ όταν κάνω ζεστό κερί όλο το πόδι δεν καταλαβαίνω τίποτα (μου αρέσει κιόλας το ζεστό κερί πάνω μου) αλλά με το λέιζερ ήθελα να ουρλιάξω. Ισως φταίει που έχω σκουρόχρωμο δέρμα και ανοιχτόχρωμες τρίχες (αρα και η ρύθμιση του λέιζερ είναι στο πολυ δυνατό), πάντως είναι από τα πιό επίπονα πράγματα που μπορώ να σκεφτώ. Χειρότερο από κερί φουλ μπικίνι.
Μήπως λέτε για IPL? Γιατι το laser Alexandrite που έχω κάνει σε δερματολόγο με πέθανε στον πόνο. Θελω να συνεχίσω φυσικά, αλλά μόνο επειδή μπρος στην αποτρίχωση τι ειναι το μεσαιωνικο βασανιστηριο.
Τι να σου πω, εγώ στο κερί πονάω πολύ πάνω στα μπούτια (δεν ακούγεται κάπως άσχημα, στα μπούτια?:P) ενώ στο υπόλοιπο πόδι ο πόνος είναι απλά ανεκτός.
Τώρα τι είναι το laser alexandrite συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά μάλλον αυτό που λες για την τρίχα σου φταίει που πονάς τόσο πολύ, δεν εξηγείται αλλιώς!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν θα τις τραβηξες καλά, το κερι βολευει καλυτερα γιατι αμα το κανεις συνέχεια μετα οι τριχες βγαινουν μαλακες και αραιωμενες. Επειδη ειναι δυσκολο να τις βγαλεις ολες με κερι, μπορεις απλα να χρησιμοποιεις ξυραφι για τις τριχες που σου "ξεφευγουν". Θα δεις διαφορά σίγουρα αν το κανεις συχνά, ακομα και μια εβδομαδα ειναι μια χαρα δεδομενου πως το ξυρισμα κραταει μια μονο μερα.
Δεν ξέρω ίσως έχεις δίκαιο αλλά το καλοκαίρι πχ δεν θα με βολεύει μόνο γτ θα πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν και μετά να ξανακάνω με κερί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
λεω να κανω στα χερια αποτριχωση τον χειμωνα γιατι ετσι αλλιως το καλοκαιρι 3ανθαινουν..ειμαι πολυ μελαχρινη σαν αρκουδιτσα ειδικα το χειμωνα που δεν πολυ 3υριζομαι ..τι λετε ?ποια αποτριχωνετε στα χερια θελω συμβουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
λεω να κανω στα χερια αποτριχωση τον χειμωνα γιατι ετσι αλλιως το καλοκαιρι 3ανθαινουν..ειμαι πολυ μελαχρινη σαν αρκουδιτσα ειδικα το χειμωνα που δεν πολυ 3υριζομαι ..τι λετε ?ποια αποτριχωνετε στα χερια θελω συμβουλες

Άσε μεγάλος πόνος τα χέρια. Σα μαϊμού είμαι. Το δέρμα μου είναι κατάλευκο και είμαι μελαχρινή.... οπότε μαύρες τρίχες στα χέρια σε contrast με ασπρίλα.

Κάποτε έκανα αποτρίχωση με κερί και στα χέρια, αλλά πολλή φασαρία και κόπος και μετά από καμια βδομάδα έβλεπα πάλι τριχούλες να βγαίνουν και να είναι αντιαισθητικές γιατί έβγαιναν προς τα πάνω όρθιες :P

Οπότε πια χρησιμοποιώ ξανθιντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
λεω να κανω στα χερια αποτριχωση τον χειμωνα γιατι ετσι αλλιως το καλοκαιρι 3ανθαινουν..ειμαι πολυ μελαχρινη σαν αρκουδιτσα ειδικα το χειμωνα που δεν πολυ 3υριζομαι ..τι λετε ?ποια αποτριχωνετε στα χερια θελω συμβουλες

Προσωπικα.. τζαμπα κοπο θα κανεις.. εφοσων οι τριχες σου ξανθαινουν το καλοκαιρι νομιζω πως δεν χρειαζετε να κανεις τον χειμωνα.. εαν βεβαια εισαι φαν των κοντομανικων και τον χειμωνα και αισθανεσαι αβολα.. κανε, ειναι μια καλη λυση :P
εμενα ολοι μου ελεγαν πως αμα τα κανω θα βγουν χαλια και οτι οταν ξαναβγαινουν δεν ειναι ωραιο στο χερι και μπλα μπλα μπλα.. εγω δεν ειδα διαφορα στο χερι μου,ομως μπορει οντως σε αλλες τριχες να εχει μια μικρη διαφορα..
το οτι δεν ειναι ωραιο οταν ξαναβγαινουν, οντως δεν ειναι και το πιο ωραιο θεαμα αλλα δεν φαινονται, πρεπει να τις παρατηρησουν για να τις δουν και μεχρι να μεγαλωσουν ωστε να τα ξανακανεις αποτριχωση θα εισαι (σχεδον) οκ.. θα τις παρατηρεις μονο εσυ..
Ελπιζω να εννοεις με κερι ή κατι άλλο και οχι με ξυραφι ή κρεμα που τις καιει κτλ.. μην κανεις το λαθος να τις ξυρισεις θα βγουν οντως πολυ ασχημες και μπορει το καλοκαιρακι να μην ξαναξανθηνουν :P
Επισης, αμα εχεις σκοπο να κανεις μεχρι τον αγκωνα γιατι πιο πανω δεν φαινονται.. ξανασκεψου το.. αμα δεν φαινονται πιο πανω ειναι φυσιολογικη τρυχοφυϊα και δεν χρειαζεται να ανησυχεις οτι φαινονται καπως.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Οπότε πια χρησιμοποιώ ξανθιντικό.
Xαλια ειναι το ξανθιντικο.. μεγαλωνουν απιστευτα οι τριχες και τωρα τις βγαζω με την μηχανη και ειναι τελεια.. δεν φαινεται τιποτα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Xαλια ειναι το ξανθιντικο.. μεγαλωνουν απιστευτα οι τριχες και τωρα τις βγαζω με την μηχανη και ειναι τελεια.. δεν φαινεται τιποτα !
και πανω που το σκεφτομουνα.. χαχαχα μπορει να το δοκιμασω παρ' ολα αυτα καποια στιγμη.. με μηχανη εννοεις silk epil?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
λεω να κανω στα χερια αποτριχωση τον χειμωνα γιατι ετσι αλλιως το καλοκαιρι 3ανθαινουν..ειμαι πολυ μελαχρινη σαν αρκουδιτσα ειδικα το χειμωνα που δεν πολυ 3υριζομαι ..τι λετε ?ποια αποτριχωνετε στα χερια θελω συμβουλες
Ας σου πω και εγώ την γνώμη μου, που έχω τεράστιο θέμα με την τριχοφυία γιατί δεν την αντέχω καθόλου, μα καθόλου, αν μπορούσα να έχω τρίχες μόνο σε κεφάλι και φρύδια θα ήμουν πολύ ευχαριστημένη!
Όπως καταλαβαίνεις, κάνω αποτρίχωση παντού, ακόμη και στα χέρια. Τον πρώτο καιρό οκ, έβγαιναν οι άτιμες σχετικά γρήγορα, δηλαδή σε 1,5 - 2 βδομάδες τσουπ, έκαναν ηρωική εμφάνιση, πλέον μετά από περίπου 3 χρόνια που κάνω τα χέρια με κερί, βγαίνουν ανά 2μηνο, αλλά επειδή πάλι δεν αντέχω να τις βλέπω λίγο-λίγο να βγαίνουν και δεν έχω υπομονή, όταν βλέπω πως ξεπετάγονται αλλά δεν είναι σε στάδιο να βγουν με κερί τις πατάω ένα silk-epil να στρώσουν, οπότε μετά περιμένω λίγο καιρό και κάνω τότε το κερί..ουσιαστικά τα κάνω μια φορά με κερί, μια φορά με σιλκ... αν έχεις υπομονή να περιμένεις να βγουν σε ικανοποιητικό επίπεδο για κερί, μη μασάς κάνε το...επίσης μην ακούς τι σου λένε οι άλλοι για το αν πρέπει να το κάνεις ή όχι, σε αυτό το θέμα πρέπει καθαρά να έχεις γνώμη εσύ, εμένα άλλοι μου λένε πως τα χέρια μου χωρίς τρίχες είναι σαν κώλος μαιμούς και να μην κάνω αποτρίχωση, ενώ άλλοι τρίβονται συνέχεια στα χέρια μου και τους αρέσει..κοινώς; δεν πρόκειται όλοι να συμφωνήσουν στο ίδιο, οπότε η αποφάση εξαρτάται από τι κάνει εσένα να νιώθεις άνετα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
και πανω που το σκεφτομουνα.. χαχαχα μπορει να το δοκιμασω παρ' ολα αυτα καποια στιγμη.. με μηχανη εννοεις silk epil?
Nαι... το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.
Το ξανθιτικο εχει μια ουσια που μεγαλωνει τις τριχες και μετα απο 2-3 μερες βγαινει μαυρη ριζα οπως στα μαλλια.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το silk epil μου κάνει αυτά τα μαύρα σα σπυράκια που έχουν μέσα εγκλωβισμένες τρίχες. Μια φορά το έκανα, τα χέρια μου έγιναν άθλια.
Από τότε που ανακάλυψα το ξανθιντικό έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Τις ξανθαίνω ως ένα σημείο, γιατί αν τις αφήσω και γίνουν κατάξανθες δεν πείθω :P οπότε γίνονται ένα light καστανό, μια χαρά.


Το ξανθιτικο εχει μια ουσια που μεγαλωνει τις τριχες και μετα απο 2-3 μερες βγαινει μαυρη ριζα οπως στα μαλλια.:eek:

Οξυζενέ έχει μέσα το ξανθιντικό. Μάλλον τις καίει παρά τις μεγαλώνει :P Διαφορά δεν έχω δει, πάντως γι αυτό δεν τις αφήνω να γίνουν φουλ ξανθιές γιατί μετά φαίνεται η διαφορά. Συνήθως βγαίνει μετά από 3 βδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει καμία χαλάουα;

Διάβαζα ότι με τη χαλάουα το δέρμα γίνεται απαλότερο και είναι και πιο υγεινή ως μέθοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει καμία χαλάουα;

Διάβαζα ότι με τη χαλάουα το δέρμα γίνεται απαλότερο και είναι και πιο υγεινή ως μέθοδος.
Προσωπικά βαριέμαι την διαδικασία, ενώ με το κερί και το σιλκ, το βάζω στη μπρίζα, τσακ-τσακ, τελείωσα, το έκλεισα, το καθάρισα και τέλος η ιστορία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Κορίτσια, δοκίμασα χθες αυτό και είναι μια βλακεία και μισή, τζάμπα τα λεφτά δηλαδή!!
Τίποτα, το πήρα απόφαση. Σε αισθητικό, κι ας πληρώνω.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
λεω να κανω στα χερια αποτριχωση τον χειμωνα γιατι ετσι αλλιως το καλοκαιρι 3ανθαινουν..ειμαι πολυ μελαχρινη σαν αρκουδιτσα ειδικα το χειμωνα που δεν πολυ 3υριζομαι ..τι λετε ?ποια αποτριχωνετε στα χερια θελω συμβουλες
Δεν είναι τίποτα η αποτρίχωση στα χέρια προσωπικά στα πόδια πονάω περισσότερο :P
Και σκέψου ότι με τον καιρό θα βγαίνουν λιγότερες άρα αξίζει τον κόπο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top