Θηλυπρέπεια και περίγυρος

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τι το κακό έχει η θηλυπρέπεια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αλλο ειπα εγω...τωρα πως φτασαμε στην θηλυπρεπεια...:confuse:
Εγω exposed και michelle ειπα συγκεκριμενα οτι πρεπει απο το μυαλο ολων μας (γενικα μιλωντας μιας και οσο και αν σας φενεται περιεργο υπαχουν παρα πολλοι που το βλεπουν ετσι!Δεν εννοω εσενα Dark Kronos;) , απλως απο αυτο που ειπες βρηκα βημα και το αναφερω) να φυγει οτι "ειμαι λεσβια=ντυνομαι σαν αντρας".
Και το ιδιο για τους gay.
Δεν ειναι αναποσπαστα το οτι ειμαι gay, πρεπει να φοραω κλαρωτη φουστα και να κανω σαν κοριτσακι (υπερβαλντας παντα), και οτι ειμαι λεσβια πρεπει να φοραω τζην αντρικα, πουκαμισα αντρικα,να εχω κοντο αντρικο κουρεμα και να ειμαι αξυριστη.
Μιλαω γενικα μιας και σας ξαναλεω οτι στα μυαλα πολλων αυτες ειναι συνηφασμενες εννοιες.
Nessa η "θηλυπρέπεια", δεν εχει κατι "κακο"...
Τι "κακο" θα μπορουσε να εχει;
Απλως ενας gay που συμπεριφερεται εντονα σαν γυναικα "προκαλει" (με την εννοια προκαλει εννοω:βλεματα, αντιδρασεις, τους πιο συντηρητικους γυρω απο το θεμα κτλ κτλ.), περισσοτερο απο καποιον αλλο.
Gay μεν αλλα που δεν συμπεριφερεται σαν γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Τι το κακό έχει η θηλυπρέπεια; :confused:
Δεν νομιζω να ειναι νορμαλ καποιος αντρας να συμπεριφετε σαν γυναικα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν νομιζω να ειναι νορμαλ καποιος αντρας να συμπεριφετε σαν γυναικα ...
Άντε πάλι με το νορμάλ :rolleyes: Τι θα πει νορμάλ βρε παιδιά; Ο καθένας συμπεριφέρεται όπως αισθάνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Άντε πάλι με το νορμάλ :rolleyes: Τι θα πει νορμάλ βρε παιδιά; Ο καθένας συμπεριφέρεται όπως αισθάνεται...

Τι θα πει normal;:confused:
"Φυσιολογικο".
Τι θα πει αυτο;
Ανελυσε την λεξη και θα δεις.;)
Και ναι μεν συμφωνω οτι ο καθενας λειτουργει και πρατει οπως αισθανεται και δεν εχω κανενα προβλημα προσωπικα, αλλα οπως και να εχει οταν εναν ανδρας συμπεριφερεται σαν γυναικα "προκαλει".
Και μην με ρωτησεις τι εννοω με την λεξει "προκαλει", τα γραφω πιο πανω.
Το οτι εγω κι εσυ μπορει να μην εχουμε προβλημα (που να σου πω την αληθεια εμενα θα με "ενοχλουσε" να δω εναν gay να συμπεριφερεται σαν κανενα κοριτσακι.), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα προσβαλει την "αισθητικη" του αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σορρυ αλλα αν καποιος ντυνετε γυναικα προσωπικα δεν θα τον εχω σε εκτιμηση...
Ναι ειμαι ρατσιστης απενταντι σε αυτους .-
Δεν εχουν λογο να το κανουν ... Παντα μιλαμε για δημοσιο χωρο ... Για εμενα προσβαλουν την αισθητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Bρε Μάριε και ένα site με κόκκινα γράμματα Times New Roman 72pt σε κίτρινο φόντο με κινούμενα gifάκια παντού προσβάλλει την αισθητική μου αλλά δεν θα πάω να πληγώσω αυτόν που το έκανε.
Exposed εσένα τι ακριβώς σε ενοχλεί, ακόμα και σε αυτούς?
Εντάξει κάπως ξενίζει, αλλά αν το σκεφτεί κανείς τελείως ορθολογιστικά, δεν ενοχλούν κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Bρε Μάριε και ένα site με κόκκινα γράμματα Times New Roman 72pt σε κίτρινο φόντο με κινούμενα gifάκια παντού προσβάλλει την αισθητική μου αλλά δεν θα πάω να πληγώσω αυτόν που το έκανε.
Exposed εσένα τι ακριβώς σε ενοχλεί, ακόμα και σε αυτούς?
Εντάξει κάπως ξενίζει, αλλά αν το σκεφτεί κανείς τελείως ορθολογιστικά, δεν ενοχλούν κανέναν.

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.;)
Εξηγησα τι εννοω με την λεξη "προσβαλει".
Που ακριβως εγραψα οτι θα τον πληγωσω, ή οτι θα του πω κατι;
Απλως εαν ο φιλος μου μου πει οτι ειναι gay και την επομενη μερα θα τον δω με "ροζ κορδελες στα μαλλια" (μεταφορικα, θελοντας να τονισω την συμπεριφορα του), σε εμενα θα χτυπαει ασχημα.
Αυτο.
Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Bρε Μάριε και ένα site με κόκκινα γράμματα Times New Roman 72pt σε κίτρινο φόντο με κινούμενα gifάκια παντού προσβάλλει την αισθητική μου αλλά δεν θα πάω να πληγώσω αυτόν που το έκανε.
Exposed εσένα τι ακριβώς σε ενοχλεί, ακόμα και σε αυτούς?
Εντάξει κάπως ξενίζει, αλλά αν το σκεφτεί κανείς τελείως ορθολογιστικά, δεν ενοχλούν κανέναν.
απλως λια μου δεν θελω να βλεπω τετοια ατομα στο δρομο... ειναι ξεπεσμος για τον πολιτισμο... επεισης αν ηταν φιλος μου δεν νομιζω να κρατουσε πολυ η φιλια μας ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ??
Αν το σκεφτείς δεν υπάρχει λόγος. Απλά δεν έχεις κάτσει να το σκεφτείς καν ;)
(α ρε Νέσσα δεν έκανα καλή δουλειά στον Πάνο, του έχουν μείνει κάποια υπολείμματα τέτοιων απόψεων :P :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε, ο τρόπος που ντυνόμαστε (προσέξτε, λέω για το ντύσιμο μόνο) καθορίζεται πρώτα από το κοινωνικό περιβάλλον και ύστερα από εμάς. Είναι μία σύμβαση. Οφείλουμε να εναρμονιζόμαστε μέσα σε λογικά πλαίσια με τον περίγυρο.

Από την άλλη, η γενικότερη συμπεριφορά κάποιου εξαρτάται άμεσα από την προσωπικότητά του και γι'αυτό δεν πρέπει να καταπιέζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
ΓΙΑΤΙ??
Αν το σκεφτείς δεν υπάρχει λόγος. Απλά δεν έχεις κάτσει να το σκεφτείς καν ;)
(α ρε Νέσσα δεν έκανα καλή δουλειά στον Πάνο, του έχουν μείνει κάποια υπολείμματα τέτοιων απόψεων :P :P :P )
Αν ενας αντρας ειναι ντυμενος γυναικα ο μονος λογος που το κανει ειναι να δειξει τις σεξουαλικες του προτιμησεις ... και μαλίστα με το χειροτερο τροπο ε κατι τετοιο δεν το θελω να το βλεπω στο δρομους ... Το σεξ στα σπιτια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Εδώ που τα λέμε, ο τρόπος που ντυνόμαστε (προσέξτε, λέω για το ντύσιμο μόνο) καθορίζεται πρώτα από το κοινωνικό περιβάλλον και ύστερα από εμάς. Είναι μία σύμβαση. Οφείλουμε να εναρμονιζόμαστε μέσα σε λογικά πλαίσια με τον περίγυρο.
Συμφωνο απολυτα.
Απλως εμει στο ολο ντυσιμο βαζουμε και στοιχεια που μας αντιπροσωπευουν.
χαρακτηρας,ιδεολογια,προσωπκοτητα κτλ κτλ.
Και το ντυσιμο ειναι τροπος εκφρασης.

Από την άλλη, η γενικότερη συμπεριφορά κάποιου εξαρτάται άμεσα από την προσωπικότητά του και γι'αυτό δεν πρέπει να καταπιέζεται.

Φυσικα και δεν πρεπει να καταπιεζεται, αλλα αναλογα με καθε "πραξη", συμπεριφορα μας πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε και το αναλογο αποτελεσμα.
Γι' αυτο καλο ειναι οι "ακρες" να αποφευγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάνο ο Oscar Wilde ντυνόταν συχνα γυναίκα... Μήπως δεν θα τον είχες ούτε αυτόν σε εκτίμηση? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάνο ο Oscar Wilde ντυνόταν συχνα γυναίκα... Μήπως δεν θα τον είχες ούτε αυτόν σε εκτίμηση? ;)

1) Που ντυνοταν "γυναικα"; Στον δρομο; :confused: :hmm: Δεν το ξερω αυτο, που το εχεις διαβασει; Το δεχομαι/γνωριζω οτι μπορει να το εκανε στα ιδιωτικα παρτυ του και οτι με βαβαιοτητα ηταν bi, αλλα το συγκεκριμενο δεν το εχω ακουσει.

2) Ειναι γνωστο οτι πολλες ιδιοφυιες αγγιζουν συχνα τα ορια της υπερβολης/τρελας/... ειτε για λογους εντυπωσιασμου ειτε γιατι οντως την ιδιοφυια με την τρελα την χωριζει μια λεπτη γραμμη.

3) Οπως λετε, το ντυσιμο ειναι μια συμβαση, αλλα ειναι μια χαλαρη και διαρκως εναλλασσομενη συμβαση. Κοινως, δεν ειναι ενας στειρος "κανονας" αλλα μπορεις να τον αλλαξεις αναλογα με το γουστο σου και τα κοινωνικα πλαισια. Δεν νομιζω οτι ειναι παραλογο να περιμενεις απο καποιον να μην ντυνεται ως γυναικα ενω δεν ειναι. Φυσικα δεν λεω να το απαιτεις ή να τον τιμωρεις επειδη το κανει - γιατι ειναι ανθρωπινο δικαιωμα του να οριζει τον εαυτο του- αλλα οχι και να μην θεωρειται λογικο να με ενοχλει ως αισθητικη.

Ειλικρινα, χωρις να θελω να θιξω κανεναν, νομιζω οτι καποιοι εχουν παρεξηγησει την εννοια του λογικου-φυσιολογικου και του παραλογου. Το οτι εχει δικαιωμα να το κανει δεν σημαινει οτι ειναι και φυσιολογικο. Υπαρχουν και μη φυσιολογικα πραγματα, υπαρχουν και ακροτητες. Το να κυκλοφορω γυμνος στο δρομο εγω ή οποιοσδηποτε αλλος δεν ειναι φυσιολογικο. Το να το κανω με την κορη μου (για να κανω και μια αναφορα σε ενα αλλο θεμα) επισης δεν ειναι φυσιολογικο. Ας μην προσπαθουμε να ψευτο-εκλογικευσουμε στειρα τα παντα. ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχει δίκιο o insomniac και έθεσε γενικότερα αρκετές από τις συζητήσεις που κάνουμε σε σωστή και στέρεη βάση ;)

btw, κορυφαία υπογραφή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Έχει δίκιο o insomniac και έθεσε γενικότερα αρκετές από τις συζητήσεις που κάνουμε σε σωστή και στέρεη βάση ;)

btw, κορυφαία υπογραφή..

Thank you και...

(ξανα) thank you...:redface: :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top