Περί έρωτα και sex στην εφηβεία

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
αν καταλαβα καλα η αποψη της Palladin και η διαφορα της με τη Michelle ειναι στο οτι συμφωνα με δημοσιευση της Michelle δεν θα επρεπε να εκπλαγουμε τοσο που μια κοπελα σε αυτη την ηλικια εχει ηδη παει με 5 αντρες και που με κανεναν απο αυτους δεν ηταν ερωτευμενη! Προσωπικα θα συμφωνησω με Palladin. Το οτι εκπλαγηκαμε καποιοι απο μας με αυτο το γεγονος δεν νομιζω οτι εχουμε μεινει στο '60...:confused:


και φυσικα δεν εχω σκοπο να κανω αυτο που ειπε η michelle


Ακόμα κι αν δεν ζει στο 60', το θεωρώ σίγουρα απαράδεκτο να μπει ο καθένας μας νταβατζής στο **** της κοπέλας :P
:/:
;):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το αξιοπρόσεκτο και αξιομνημόνευτο, είναι που μια τόσο νεαρή γυναίκα έχει σχηματίσει τόσο αρνητική εικόνα για το πιο όμορφο συναίσθημα, αυτό του Έρωτα. :/: ..και στην πορεία ίσως πολλοί άντρες δοκιμάσουν τα αποτελέσματα αυτής της αρνητικότητας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι από τον έρωτα δεν μπορείς να κρυφτείς όσα τείχη κι αν υψώσεις...
Θα στα γκρεμίσει όλα όταν έρθει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως βλέπω αυτή τη λανθασμένη λογική να κυριαρχεί:
Έστω ότι δεν το κατακρίνω => είναι σωστό => όσοι κάνουν το αντίθετο είναι λάθος => είμαι λάθος => άτοπο => πρέπει να το κατακρίνω
και όχι μόνο σε αυτό το θέμα, αλλά σε πολλά άλλα.
Δύσκολο να δεχτεί κανείς φαίνεται ότι δεν υπάρχει σε όλα τα πράγματα σωστό και λάθος, μαύρο και άσπρο...

@Isi: Μα δεν νομίζω ότι έχει αρνητική εικόνα για τον έρωτα, απλά είπε ότι δεν θέλει τώρα έρωτα, αλλά αργότερα. Αν πω ότι δεν θα φάω τώρα μπολονέζ, αλλά κατα τις 12, σημαίνει ότι δεν μου αρέσει η μπολονέζ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εμενα παντως δε μου προκαλει εκπληξη που καποιο ατομο σε τοση μικρη ηλικια ειχε 5 ολοκληρωμενες σχεσεις και οχι γιατι ειμαι ανοιχτομυαλη, αλλα γιατι εχουν αλλαξει κατα πολυ οι εποχες..
Δεν αποτελει εξαιρεση μια τετοια συμπεριφορα στις μερες μας...
Μπορει απο αποψη να μην κατακρινω κανεναν για τις προσωπικες του επιλογες και δη τις ερωτικες, αλλα θα προτιμουσα να ισχυαν τα της εποχης μου, οπου π.χ στην ηλικια των 15 σκεφτομασταν "να μας φιλησει αγορι και ας πεθανουμε"...ή το οτι κρυφο και φανερο ονειρο μας ηταν να ολοκληρωσουμε μια σχεση ενω θα ειμαστε ερωτευμενοι και το θελουμε πραγματικα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό θέλω να πω ...

Το ξέρω και μάλιστα χαίρομαι που το ανέφερες γιατί μου δίνεις την ευκαιρία να μιλήσω για την πρόθεση.

Μια κοπέλα έχει πρόθεση μόνο για σεξ, όμως κάνει σχέση.
Μια άλλη κοπέλα έχει πρόθεση μόνο για σεξ, το δηλώνει ευθέως και κάνει μόνο σεξ. Όλοι happy, τέλος!
Μια τρίτη κοπέλα είναι των σοβαρών σχέσεων και χωρίς πρόθεση για σεξ, ψάχνοντας απλά τον επόμενο σταθερό σύντροφο, περνάει από 3 κρεβάτια (όχι ταυτόχρονα, εν σειρά:P) και δε της κάθεται ρε παιδί μου κανείς πάνω από 2μηνο δηλαδή.


Αν συνεχίσω θα γεμίσουμε προθέσεις. Καθεμία είναι φτιαγμένη για κάποιους συγκεκριμένους άντρες, όχι για όλους. Δε μπορείς να αρέσεις σε ολόκληρο το αντίθετο φύλο και δε μπορεί να σε δεχτεί όλο το αντίθετο φύλο με τις συνήθειές σου.

Όπως έχω ξαναπεί, κάποιοι το προτιμούν καυτό... άλλοι παγοκολώνα! Αν ικανοποιείσαι με τις προθέσεις του άλλου ατόμου κάθεσαι, ειδάλλως πάμε γι άλλα. Σίγουρα κάποιες προθέσεις είναι κακές (όπως της πρώτης κοπέλας) και έχουμε πέσει όλοι στην παγίδα των ατόμων αυτών, αλλά και πάλι, έχουμε την ευχέρεια της επιλογής.:)

Προσωπικά κοιτάω και τι έχει συμβεί και τη συμπεριφορά της άλλης. Άλλο είναι να ακούς "ε δεν είχα άντρα και του κάθησα" και άλλο "αυτή είμαι, έτσι ζω, το δέχεσαι;" όπως άλλο και το "Προσπαθώ να προχωρήσω, αποτυχημένες προσπάθειες, τι να κάνουμε;"

Όπως κοιτάς από αριστερά προς τα δεξιά, βλέπεις και διαφορετικές καταστάσεις, συγκυρίες και προθέσεις...και απλά διαλέγεις. Εγώ πχ θα διάλεγα την τρίτη άντε το πολύ και τη δεύτερη. Η πρώτη μου είναι πολύ γειά σου, δε μου κάνει. Για άλλου μυαλά κι ανάγκες μπορεί να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ποιο παιδι μου???
Αυτο "Πάντως κάπου είχα διαβάσει οτι σεξ σε μικρές ηλικίες (προ ενηλικίωσης), για γυναίκες, έχουν αρνητικές επιπτώσεις στη ψυχοσύνθεσή τους αργότερα."..?
Εαν δεν εχω ολο το αρθρο, λυπαμαι αλλα αδυνατω να το σχολιασω...

Ασε που δεν ειμαι και απο τους φαν των ερευνων...
https://www.nytimes.com/2007/06/05/health/05baka.html?_r=1&oref=slogin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δλδ σορυ ρε michelle, αλλα οι π*δι*μ* καθε μερα και με αλλων/αλλη η ειμαι ακομα στο 60;
Γιατι, εγω τουλαχιστων, δεν μιλαω μονο για την συγκεκριμενη κοπελα, και ουτε μονο για κοπελες... Και ισως να ειμαι πουριτανος και να ζω στο 60, αλλα προτιμω τα πραγματα ετσι και τελικος να κανω οτι κανω γιατι το νιωθω και γιατι το θελω πραγματικα και οχι γιατι το διατασει η νεα ιδεα που κυκλοφορει στο σχολειο, ή η νεα μοδα, η αυτο που θεωριτε μαγκια...
Και οχι, δεν πευτω απο τα συνεφα που ακουσα για μια κοπελα που στα 18 τις εχει παει με 5... ξερω κοπελες μικροτερες που εχουν παει με πολους περισσοτερους, και ειναι μια χαρα κοπελες. Αλλα σε αυτο το θεμα ναι, τις κατακρινω. Γιατι πανε και π*διο*νται με οτι εχει ενα κρεμασταρι αναμεσα στα ποδια του, και μαλιστα φροντιζουν να το διατυμπανιζουν, γιατι ειναι cool να το κανεις και σου προσθετει κυρος.... Δεν εχουν δωσει ποτε την παραμικρη προσοχη στο θεμα, δεν εχουν προσπαθισει να μαθουν οτιδηποτε για αυτο σε επιστιμονικη βαση, το μονο που ξερουν ειναι να ανοιγουν τα ποδια τους... Δεν εχουν συνιδιτοποιηση οτι κανοντας αυτο δεν περνεις (απολαυση και διασκεδαση απο οτι λενε...) αλλα δινεις (το σωμα σου και την ψυχη σου, ακομα και αν δεν τα καταθετεις)
και μαθενω απο ολο και περισσοτερες απο αυτες, οτι το μετανιωνουν... Αλλα ξερετε ποτε το καταλαβενουν;.... οταν γνωριζουν αυτων τον ξεχωριστο, ο οπιος οταν ακουσει για ολο αυτο το παρελθων παθενει κατι που δειχνει οτι ειμαστε κλειστομυαλοι και ακομα στο 60... Πληγωνετε...
Και τα αγορακι που ειναι "αντρες" και λετε ολοι για το πως μπορουν να κανουν τα παντα χωρις να κατακρινονται.... Οι περισσοτεροι καθονται σαν λαλακες και περιμενουν αυτην την μια, που τελικα θα τους πληγωσει... Ενω υπαρχουν και οι λιγοι που κανουν το ιδιο με τις κοπελες που ανεφερα παραπανω...
Και εγω προτιμω να ζω σε εναν κοσμο οπου θα κατανοουμε πριν πραξουμε, και δεν θα πληγωνουμε κανεναν... Και ας το λες εσυ "ζουμε στο 60" ,εγω αυτο θα το ελεγα ελευθερια και προοδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κατακρίνεται κάποιος αν δεν είναι ρομαντικός. Είναι απλά μια διαφορετική προσωπική επιλογή και τίποτα παραπάνω.
Όσον αφορά αυτό που λες Κρόνε ότι το κάνουν για να είναι cool και χωρίς ενημέρωση για την αντισύλληψη και τα ΣΜΝ, αυτό ναι, μπορεί να κατακριθεί, διότι δεν είναι απλά μια διαφορετική συνειδητή επιλογή, αλλά έλλειψη γνώσεων.
Επίσης έχω ξαναπεί ότι θεωρώ ότι έχουμε κάνει πολύ big deal το σεξ οι άνθρωποι... Κρίνουμε από αυτό χαρακτήρες, μυαλό, ωριμότητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Προσωπικά μου φαίνεται εξίσου ανούσιο με το να κατακρίνουμε κάποιον επειδή τρώει πολύ ή επειδή του αρέσουν τα φασολάκια.
Επίσης Κρόνε πολύ αμφιβάλλω ότι τα αγοράκια στα 16 σκέφτονται τη μια και μοναδική... Οι παρέες σου ίσως, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για την πλειοψηφία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επίσης έχω ξαναπεί ότι θεωρώ ότι έχουμε κάνει πολύ big deal το σεξ οι άνθρωποι... Κρίνουμε από αυτό χαρακτήρες, μυαλό, ωριμότητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

σε αυτο συμφωνω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κατακρίνεται κάποιος αν δεν είναι ρομαντικός. Είναι απλά μια διαφορετική προσωπική επιλογή και τίποτα παραπάνω.
Όσον αφορά αυτό που λες Κρόνε ότι το κάνουν για να είναι cool και χωρίς ενημέρωση για την αντισύλληψη και τα ΣΜΝ, αυτό ναι, μπορεί να κατακριθεί, διότι δεν είναι απλά μια διαφορετική συνειδητή επιλογή, αλλά έλλειψη γνώσεων.
Επίσης έχω ξαναπεί ότι θεωρώ ότι έχουμε κάνει πολύ big deal το σεξ οι άνθρωποι... Κρίνουμε από αυτό χαρακτήρες, μυαλό, ωριμότητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Προσωπικά μου φαίνεται εξίσου ανούσιο με το να κατακρίνουμε κάποιον επειδή τρώει πολύ ή επειδή του αρέσουν τα φασολάκια.
Επίσης Κρόνε πολύ αμφιβάλλω ότι τα αγοράκια στα 16 σκέφτονται τη μια και μοναδική... Οι παρέες σου ίσως, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για την πλειοψηφία...

Αλλο ρομαντικος, αλλο ενσηνιδιτος... Αμα ξερεις με τι εχεις κανεις και το γουσταρεις καντο, αμα δεν ξερεις, μην το παιζεις ο βασιλιας/η βασιλισα του σεξ απλα επειδη ειναι cool....
Και δεν ειναι μονο η αντισυλιψη και στα ΣΜΝ.... εδω δεν ξερουν πως λειτουγει το μ***ι η το π***ι τους, και χαζοχαιρονται για τους 5-10-15 που εχουν "ξεπεταξει" και για το ποσο καλα περνανε με το σεξ...
Ισως το εχουμε κανει big deal... Αλλα οταν θελουμε να φευγουμε απο τις ενστικτωδεις καταστασης, τοτε πρεπει και το σεξ να συμπεριλαμβανετε σε αυτα... Γιατι εγω δεν εχω αντιριση να μεινουμε ζωα, και τοτε ναι, να αφηνω εκγυο οπια γυναικα βρω μπροστα μου και μετα να πηγενω παρακατω να βρω την αλλη, αλλα οταν θελουμε να ειμαστε ανωτεροι απο τα ζωα, να εχουμε αιστιματα που δεν εχουν αυτα κλπ, τοτε πρεπει και να δειξουμε οτι το αξιζουμε....
Λογο της ηλικιας μου, πιστευω εχω μια καλητερη επαφη με τα 16 χρονα... Σιγουρα δεν περιμενουν την μια και μοναδικη οπως η πριγκιπισες στα παραμυθια, αλλα και αυτο που θελουν δεν ειναι η πρωτη που θα βρεθει να τους πει (εχω παει με 14, θες να γινεις ο 15ος, και αυριο να μου στειλεις και καναν φιλο σου για 16ο" Υπαρχουν φυσικα και αυτοι που ψαχνουν μονο το σεξ, αλλα μιλαμε για μειοψηφια.... Οσο τρελο και αν σου ακουγετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Επίσης έχω ξαναπεί ότι θεωρώ ότι έχουμε κάνει πολύ big deal το σεξ οι άνθρωποι... Κρίνουμε από αυτό χαρακτήρες, μυαλό, ωριμότητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Προσωπικά μου φαίνεται εξίσου ανούσιο με το να κατακρίνουμε κάποιον επειδή τρώει πολύ ή επειδή του αρέσουν τα φασολάκια.
.

σε αυτο συμφωνω.....

Εγω παλι διαφωνω. Δεν βλεπω που ειναι το παραξενο να χρησιμοποιω σαν μετρο για την κριση μου για καποιον και την σεξουαλικη του ζωη, οχι αυτη καθ'αυτη (δηλαδη το τι κανει οταν κανει σεξ) αλλα αυτη ως ενδειξη για το ποσο εκτιμαει τον εαυτο του, ποσο λογικος ειναι, κτλ...

Γιατι ενα ατομο που παροτι βλεπει οτι ατομα του αντιθετου φυλου το εκμεταλλευονται και κανουν εφημερες σχεσεις μαζι του μονο για σεξ (ενω ο ιδιος/α αποσκοπει σε σχεση), και παρολα αυτα συνεχιζει να ψαχνει αυτα τα χαρακτηριστικα στο ταιρι του, εγω θεωρω οτι δεν εχει καλη κριση. Καποιος/α που διατηρει μια σεξουαλικη σχεση με αλλον μονο και μονο γιατι ο αλλος εχει χρηματα, θεωρω οτι δεν εχει αυτοσεβασμο...Και ουτω καθ' εξης.

Επειδη λοιπον το σεξ εμμεσα ή αμεσα επηρεαζει πολλους τομεις της ζωης μας, για αυτο ειναι τοσο big deal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω παλι διαφωνω. Δεν βλεπω που ειναι το παραξενο να χρησιμοποιω σαν μετρο για την κριση μου για καποιον και την σεξουαλικη του ζωη, οχι αυτη καθ'αυτη (δηλαδη το τι κανει οταν κανει σεξ) αλλα αυτη ως ενδειξη για το ποσο εκτιμαει τον εαυτο του, ποσο λογικος ειναι, κτλ...

Γιατι ενα ατομο που παροτι βλεπει οτι ατομα του αντιθετου φυλου το εκμεταλλευονται και κανουν εφημερες σχεσεις μαζι του μονο για σεξ (ενω ο ιδιος/α αποσκοπει σε σχεση), και παρολα αυτα συνεχιζει να ψαχνει αυτα τα χαρακτηριστικα στο ταιρι του, εγω θεωρω οτι δεν εχει καλη κριση. Καποιος/α που διατηρει μια σεξουαλικη σχεση με αλλον μονο και μονο γιατι ο αλλος εχει χρηματα, θεωρω οτι δεν εχει αυτοσεβασμο...Και ουτω καθ' εξης.

Επειδη λοιπον το σεξ εμμεσα ή αμεσα επηρεαζει πολλους τομεις της ζωης μας, για αυτο ειναι τοσο big deal.
Και το φαί επηρεάζει πολλούς τομείς της ζωής μας (ενίοτε και τον σεξουαλικό) αλλά δεν βλέπω να το έχουμε κάνει τόσο big deal :P
Σαφώς και μπορείς να βγάλεις καποια συμπεράσματα για κάποιον από τη σεξουαλική του ζωή, αλλά διαφωνώ με το είδος και το πλήθος αυτών που συνάγονται συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και το φαί επηρεάζει πολλούς τομείς της ζωής μας (ενίοτε και τον σεξουαλικό) αλλά δεν βλέπω να το έχουμε κάνει τόσο big deal :P
Σαφώς και μπορείς να βγάλεις καποια συμπεράσματα για κάποιον από τη σεξουαλική του ζωή, αλλά διαφωνώ με το είδος και το πλήθος αυτών που συνάγονται συνήθως.

Πρωτα απο ολα, πιστευεις οτι το φαι δεν θεωρειται big deal;! Ποσες αναφορες ακους καθημερινα περι τροφων, διατροφης, κτλ; Αλλα ασχετως αυτου, ευελπιστω οτι το ελεγες για πλακα, γιατι ειναι προφανες οτι οι διατροφικες σου συνηθειες ειναι σαφως πιο ανωδυνες και ασημαντες σε ψυχολογικο επιπεδο, σε σχεση με τις σεξουαλικες. Ακομα και μονο στο επιπεδο του οτι το σεξ ειναι ενας κρισιμος παραγοντας για να διαλεξεις τον/την συζυγο σου να το παρεις, νομιζω οτι καταλαβαινεις τη διαφορα της κρισιμοτητας.

Κατα δευτερον, απο αυτα που ειπα εγω ως συμπερασματα, με ποιο διαφωνεις και γιατι;

Και κατα τριτον, μπορεις να αναφερεις 3-4 παραδειγματα συμπερασματων για καποιον που ειναι υπερβολικα σε σχεση με την "αξια" του σεξ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα, πιστευεις οτι το φαι δεν θεωρειται big deal;! Ποσες αναφορες ακους καθημερινα περι τροφων, διατροφης, κτλ; Αλλα ασχετως αυτου, ευελπιστω οτι το ελεγες για πλακα, γιατι ειναι προφανες οτι οι διατροφικες σου συνηθειες ειναι σαφως πιο ανωδυνες και ασημαντες σε ψυχολογικο επιπεδο, σε σχεση με τις σεξουαλικες. Ακομα και μονο στο επιπεδο του οτι το σεξ ειναι ενας κρισιμος παραγοντας για να διαλεξεις τον/την συζυγο σου να το παρεις, νομιζω οτι καταλαβαινεις τη διαφορα της κρισιμοτητας.

Κατα δευτερον, απο αυτα που ειπα εγω ως συμπερασματα, με ποιο διαφωνεις και γιατι;

Και κατα τριτον, μπορεις να αναφερεις 3-4 παραδειγματα συμπερασματων για καποιον που ειναι υπερβολικα σε σχεση με την "αξια" του σεξ; :)
Μα αυτό είναι το θέμα, προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να επηρεάζει πολύ λιγότερο ψυχολογικά το σεξ... Και θεωρώ ότι έχει γίνει τόσο σημαντικό, ακριβώς επειδή του έχουμε δώσει τόση αξία. Μια ανθρώπινη ανάγκη είναι, όπως τόσες άλλες.

Με τα συμπεράσματα που λες δεν διαφωνώ (βασικά 1 μόνο λες), αλλά είμαι σίγουρη ότι διάλεξες το πιο "λογικό" και "ανώδυνο" να φέρεις ως παράδειγμα.

Παραδείγματα δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ τώρα (κλείνουν τα μάτια μου...), αλλά ένα κλασσικό θα βρεις στα παραπάνω ποστς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τελικά μου φαίνεται, μόνο στη θεωρία έχουμε ανοίξει το μυαλό μας, στην πράξη είμαστε ακόμα στο '60... :/:
Εμένα μου φαίνεται ότι στην προσπάθεια μας να "ανοίξουμε" το μυαλό μας, έχουμε ξεφύγει κάπως σε υπερβολές :)
Μα αυτό είναι το θέμα, προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να επηρεάζει πολύ λιγότερο ψυχολογικά το σεξ... Και θεωρώ ότι έχει γίνει τόσο σημαντικό, ακριβώς επειδή του έχουμε δώσει τόση αξία. Μια ανθρώπινη ανάγκη είναι, όπως τόσες άλλες.
Βασικά να ρωτήσω αν μιλάς καθαρά από δική σου θεωρία και αν υπήρξε εφαρμογή στη ζωή σου; Δηλαδή εσύ είσαι τόσο ανοιχτόμυαλη και δεν δίνεις τόση αξία στο sex; Έχεις ζήσει κάτι που να το εκφράζει αυτό (δεν ζητάω να μου πεις τι έχεις ζήσει, απλά αν στηρίζεται κάπου), ή απλά έχεις κάτι στο μυαλό σου;
Γιατί ανοιχτόμυαλοι στη θεωρία μπορούμε να είμαστε όλοι, όταν όμως πάμε στην εφαρμογή υπάρχουν περισσότερα θέματα απ' όσα είχαμε προβλέψει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να δώσω άσχετες με το θέμα προσωπικές λεπτομέρειες. Το έκανε κανένα άλλο μέλος από όσα εξέφρασαν άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να δώσω άσχετες με το θέμα προσωπικές λεπτομέρειες. Το έκανε κανένα άλλο μέλος από όσα εξέφρασαν άποψη;
Σε δικαιολογώ λόγω του προχωρημένου της ώρας :)

Δεν είπα ότι θέλω να μου πεις λεπτομέριες, απλά να μου επιβεβαιώσεις ότι αυτά που λες τα εφαρμόζεις κιόλας και όχι απλά ότι δίνεις μια θεωρία την οποία δεν έχεις τηρήσει :)

edit: τώρα που το σκέφτομαι το θέμα είναι γεμάτο με απαντήσεις για το "Με πόσα διαφορετικά άτομα έχετε κάνει σεξ;" οπότε ναι είναι γεμάτο προσωπικές πληροφορίες άλλων μελών. Συν του θα μπορούσες να απαντήσεις και σχετικά με το θέμα απαντώνας σε αυτό που νομίζεις ότι σε ρώτησα. :P
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΑΥΤΟ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως θα όριζες την εφαρμογή τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πως θα όριζες την εφαρμογή τους;
Χωρίς να θέλω λεπτομέριες, μου αρκεί ένα ναι η όχι στο αν τα εφαρμόζεις αυτά που λες. Τυχαίο παράδειγμα εφαρμογής είναι να έχεις κάνει "σχέσεις" καθαρά για sex. Αλλά θα περίμενα να μην χρειάζεται να το συγκεκριμενοποιήσω με παραδείγματα για να καταλάβεις τι εννοώ. Αν δεν καταλαβαίνεις, καλύτερα να το σταματήσω, γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί ότι θέλω να ξεκλέψω προσωπικές πληροφορίες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top