Λουκουμάδες

Πώς προτιμάτε τους λουκουμάδες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Με τρύπα!

    Ψήφοι: 13 41.9%
  • Χωρίς τρύπα!

    Ψήφοι: 18 58.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
Ε, προφανώς δε μίλησα για όλη τη κύπρο, οι λουκουμάδες που έφαγα ΕΓΩ από κει δε μου άρεσαν.
(Δίααα τι έχεις πάθει, όλο μου τη μπαίνεις :( )
Τυχαίο γεγονός. Εδώ απλά υπερ-γενίκευσες.
Για να σε αποζημιώσω αν σε πίκρανα, πάρε λουκουμάδες με σοκολάτα που σου αρέσουν:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Βασικά έβαλε μόνο 3 γραμμούλες σοκολάτας, τι είναι αυτόοοοοό; Αν δε κολυμπάει το λουκουμάκι μέσα στη σοκολάτα δεν έχει νόημα.
Full of chocolate!! :slourp:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
Μια ακόμα φωτογραφία από την ταινία που ανέφερα πιο πάνω:
Και το τραγούδι "Λουκουμάδες με Μέλι" με την Ελένη Τσαλιγοπούλου:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Λουκουμάδες με τρύπα η χωρίς τρύπα δεν έχει σημασία. Με μέλι και κανελα, με νουτελα, με μπουενο και παγωτό. Ακολασίες σκέφτομαι πάλι βραδιάτικα. Παντως υπάρχει ένα λουκουματζιδικο στο Ναύπλιο τρομερό. Δεν θελω να κάνω διαφήμιση ωστόσο όταν είχα πάει για ένα τριήμερο μπορεί να έφαγα και 6 φορές. Τώρα που το σκέφτομαι παίζει να είχα πάρει για να έχω και στο σπίτι στην επιστροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σας!Οπως εχω αναφερει ειμαι στο εξωτερικο σ'ενα προγραμμα εθελοντισμου. Το Μαιο λοιπον ζητησαν απο εμενα και το συγκατοικο μου τον Γαλλο να ετοιμασουμε πληρες Ελληνογαλλικο γευμα για 26 ατομα εκ των οποιων οι 4 ειναι vegan και η μια εχει δυσανεξια σε γλουτενη / λακτοζη.

Αποφασισα λοιπον το επιδόρπιο να ειναι λουκουμαδες. Η ερωτηση μου ειναι αρχικα αν ειναι εφικτο να φτιαξεις 26 μεριδες λουκουμαδες σε 2 ωρες , η δευτερη αν εχετε καμια καλη συνταγη για vegan λουκουμαδες αλλα και για σιροπι (απ'οσο ξερω το μελι δεν ειναι vegan οποτε σε αυτους σκεφτηκα να τους σερβιρω με ζαχαρη και κανελα) καθως και αν μπορω να τους φτιαξω με αλευρι χωρις γλουτενη και γαλα χωρις λακτοζη (η ζυμη θα ειναι ξεχωριστη για το συγκεκριμενο ατομο).

Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι τις επομενες μερες θελω να δοκιμασω καποιες συνταγες στο σπιτι :)
(τους καλυτερους λουκουμαδες παντως τους ειχα φαει σ'ενα παραδωσιακο λουκουματζιδικο στο Αιγάλεω χρονια πριν, ελπιζω να υπαρχει ακομα)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Γεια σας!Οπως εχω αναφερει ειμαι στο εξωτερικο σ'ενα προγραμμα εθελοντισμου. Το Μαιο λοιπον ζητησαν απο εμενα και το συγκατοικο μου τον Γαλλο να ετοιμασουμε πληρες Ελληνογαλλικο γευμα για 26 ατομα εκ των οποιων οι 4 ειναι vegan και η μια εχει δυσανεξια σε γλουτενη / λακτοζη.

Αποφασισα λοιπον το επιδόρπιο να ειναι λουκουμαδες. Η ερωτηση μου ειναι αρχικα αν ειναι εφικτο να φτιαξεις 26 μεριδες λουκουμαδες σε 2 ωρες , η δευτερη αν εχετε καμια καλη συνταγη για vegan λουκουμαδες αλλα και για σιροπι (απ'οσο ξερω το μελι δεν ειναι vegan οποτε σε αυτους σκεφτηκα να τους σερβιρω με ζαχαρη και κανελα) καθως και αν μπορω να τους φτιαξω με αλευρι χωρις γλουτενη και γαλα χωρις λακτοζη (η ζυμη θα ειναι ξεχωριστη για το συγκεκριμενο ατομο).

Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι τις επομενες μερες θελω να δοκιμασω καποιες συνταγες στο σπιτι :)


Πολύ ωραία ιδέα!!!
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας!Οπως εχω αναφερει ειμαι στο εξωτερικο σ'ενα προγραμμα εθελοντισμου. Το Μαιο λοιπον ζητησαν απο εμενα και το συγκατοικο μου τον Γαλλο να ετοιμασουμε πληρες Ελληνογαλλικο γευμα για 26 ατομα εκ των οποιων οι 4 ειναι vegan και η μια εχει δυσανεξια σε γλουτενη / λακτοζη.

Αποφασισα λοιπον το επιδόρπιο να ειναι λουκουμαδες. Η ερωτηση μου ειναι αρχικα αν ειναι εφικτο να φτιαξεις 26 μεριδες λουκουμαδες σε 2 ωρες , η δευτερη αν εχετε καμια καλη συνταγη για vegan λουκουμαδες αλλα και για σιροπι (απ'οσο ξερω το μελι δεν ειναι vegan οποτε σε αυτους σκεφτηκα να τους σερβιρω με ζαχαρη και κανελα) καθως και αν μπορω να τους φτιαξω με αλευρι χωρις γλουτενη και γαλα χωρις λακτοζη (η ζυμη θα ειναι ξεχωριστη για το συγκεκριμενο ατομο).

Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι τις επομενες μερες θελω να δοκιμασω καποιες συνταγες στο σπιτι :)
(τους καλυτερους λουκουμαδες παντως τους ειχα φαει σ'ενα παραδωσιακο λουκουματζιδικο στο Αιγάλεω χρονια πριν, ελπιζω να υπαρχει ακομα)

Αντί για βούτυρο θα βάλεις μαργαρίνη και αντί για αγελαδινό γάλα θα βάλεις φυτικό (το οποίο υποθέτω δεν θα έχει λακτόζη άρα δεν χρειάζεται να χωρίσεις την ζύμη). Και θα τους σερβίρεις με μέλι ή ζάχαρη/κανέλα για όσους είναι βίγκαν.
Τώρα για το αλεύρι νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα να πάρεις το χωρίς γλουτένη.
Για τον χρόνο δεν ξέρω να σου απαντήσω, φαντάζομαι εξαρτάται πόσο μεγάλο τηγάνι έχεις για να βάζεις πολλούς μαζί, γιατί σαν τηγάνισμα παίρνει ελάχιστο χρόνο. Κυρίως η προετοιμασία είναι στην ζύμη/φούσκωμα που είναι χρονοβόρα.

Καλή τύχη και να μας βάλεις φωτό με τα αποτελέσματα :D

Α! και υπάρχουν σάιτ με βίγκαν συνταγές! Κοίτα!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Αντί για βούτυρο θα βάλεις μαργαρίνη και αντί για αγελαδινό γάλα θα βάλεις φυτικό (το οποίο υποθέτω δεν θα έχει λακτόζη άρα δεν χρειάζεται να χωρίσεις την ζύμη). Και θα τους σερβίρεις με μέλι ή ζάχαρη/κανέλα για όσους είναι βίγκαν.
Τώρα για το αλεύρι νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα να πάρεις το χωρίς γλουτένη.
Για τον χρόνο δεν ξέρω να σου απαντήσω, φαντάζομαι εξαρτάται πόσο μεγάλο τηγάνι έχεις για να βάζεις πολλούς μαζί, γιατί σαν τηγάνισμα παίρνει ελάχιστο χρόνο. Κυρίως η προετοιμασία είναι στην ζύμη/φούσκωμα που είναι χρονοβόρα.

Καλή τύχη και να μας βάλεις φωτό με τα αποτελέσματα :D

Α! και υπάρχουν σάιτ με βίγκαν συνταγές! Κοίτα!


Η Ερινυς και μαγείρισσα!Παιδια να κανονίσουμε μια συνάντηση και να μας φέρετε λουκουμάδες!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αντί για βούτυρο θα βάλεις μαργαρίνη και αντί για αγελαδινό γάλα θα βάλεις φυτικό (το οποίο υποθέτω δεν θα έχει λακτόζη άρα δεν χρειάζεται να χωρίσεις την ζύμη). Και θα τους σερβίρεις με μέλι ή ζάχαρη/κανέλα για όσους είναι βίγκαν.
Τώρα για το αλεύρι νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα να πάρεις το χωρίς γλουτένη.
Για τον χρόνο δεν ξέρω να σου απαντήσω, φαντάζομαι εξαρτάται πόσο μεγάλο τηγάνι έχεις για να βάζεις πολλούς μαζί, γιατί σαν τηγάνισμα παίρνει ελάχιστο χρόνο. Κυρίως η προετοιμασία είναι στην ζύμη/φούσκωμα που είναι χρονοβόρα.

Καλή τύχη και να μας βάλεις φωτό με τα αποτελέσματα :D

Α! και υπάρχουν σάιτ με βίγκαν συνταγές! Κοίτα!


Πλακα πλακα καθολου ασχημη η συνταγη που βρηκες!
Αλευρι εχω γιατι ειχα φτιαξει (με την ιδια λογικη) κατι cookies στο γραφειο χωρις λακτοζη/γλουτενη , πολυ καλα βγηκαν!Θα σας βγαλω φωτογραφιες και ελπιζω να τους αρεσουν , I mean σε ποιον δεν αρεσουν οι λουκουμαδες!
Thanks <3
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η Ερινυς και μαγείρισσα!Παιδια να κανονίσουμε μια συνάντηση και να μας φέρετε λουκουμάδες!
Μετά το καλοκαίρι. Τώρα πρέπει να χτίσουμε κορμί για παραλία για να μην είμαστε εμείς σαν λουκουμάδες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Μετά το καλοκαίρι. Τώρα πρέπει να χτίσουμε κορμί για παραλία για να μην είμαστε εμείς σαν λουκουμάδες.


Κουακεράκι - κοτοπουλάκι - ρυζάκι - τονος - μαρουλάκι - μπροκολο κτλπ.


απο σημερα ξαναμπηκα δυνατα. Πηραν παγωτα και γλυκά οι δικοι μου αλλα δεν άγγιξα τιποτα. Το ρυζάκι μου με αβοκαντο και μπιφτεκια. Και μια κοκα κολα λαϊτ να χω την ψευδαισθηση οτι πινω αναψυκτικο.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Στα λόγια μου έρχεσαι, άρα ΌΧΙ λουκουμάδες :hehe:


Εννοειται γιατι την προηγουμενη εβδομάδα δεν πηγα καλά. Κτυπησα 2-3 σοκολατες των 100γρ Μ.Σαββατο τα ιδια. Πάσχα αρνι και τα σχετικα και χθές βράδυ εφαγα την τελευταια μου βάφλα.

Γλυκο για 1 μηνα δεν ξαναβλέπω.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Ερινυς και μαγείρισσα!Παιδια να κανονίσουμε μια συνάντηση και να μας φέρετε λουκουμάδες!


γιατι σπαμαρεις στα θρεντ;




δυστυχως,ξερω συνταγη με μελι.
μαστερ σεφ βλεπεις;ο θανος εκανε βιγκαν γλυκο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Εγώ πήγα στο pallet (από τα πιο γνωστά ζαχαροπλαστεία της Αθήνας)πήρα 1.5 κιλά παγωτά και έφαγα 4 σήμερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top