[Windows Phone] Sony Εricsson Χperia

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
γεια σας!!! παιδια πηρα το xperia ομως εχω καποιες αποριες!
1. Πως δουλευει το gps? Το προγ/μα quick gps ειναι ληγμενο και δεν κανει download και το google maps δεν μου εντoπιζει το gps. Προσπαθησα και με ενα προγ/μα gps test ομως κολλαει στο ''gps starting up''. Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω για να χρησιμποιησω το gps?
2. Πως μπορω να περασω τις επαφες μου απο το παλιο κινητο μου(SE W880i) στο καινουργιο?
3. Πως μπορω να γραψω ελληνικα στα μηνυματα καθως και στον opera?

Ελπιζω να με βοηθησετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
1)Έχεις εγκατεστημένες τις ρυθμίσεις Wap στο κινητό σου; Έχεις ενεργοποιήσει το Wap στη γραμμή σου;

2)Δοκίμασε μέσω bluetooth ή απλά βγάλε την κάρτα από το xPeria, βάλ'την στο άλλο, αντέγραψέ τες όλες και στη συνέχεια τοποθέτησε ξανά την κάρτα στο xPeria.

3) Δοκίμασε το Resco Keyboard
https://www.resco.net/pocketpc/keyboard/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλοριζικο καταρχην...
Για να λειτουργησει το GPS πρεπει να εχεις καποιο προγραμμα πλοηγησης.
Τo quick GPS δεν ειναι προγραμμα πλοηγησης.Μπορεις να το κανεις update συνδεοντας την συσκευη σου με wifi στο router σου διαφορετικα συνδεεις με usb την συσκευη σου με τον υπολογιστη σου και πας στο quick GPS και πατας ληψη.
Οταν εχεις το Quick GPS ανοιχτο πανε μενου->επιλογες και τσεκαρε τα εξης κουτακια.
1)Υπενθυμιση οταν τα δεδομενα ληξουν.
2)Αυτοματη ληψη κατα τη συνδεση με PC μεσω activesync.
3)Εξοδος απο το Quick GPS μετα τη ληψη.

Προσοχη...Μην τσεκαρεις το κουτακι που λεει Αυτοματη ληψη οταν τα δεδομενα ληξουν.Αυτο γιατι καθε φορα που ληγουν τα δεδομενα θα μπαινει μονο του στο νετ και θα σε χρεωνει..Αν το εχεις κιολας με συνδεση..δεν θα αρεσει καθολου αυτο σε αυτον/αυτην που πληρωνει τον λογαριασμο.:P

Παμε στο προγραμμα πλοηγησης τωρα.Αν περιμενεις απο το google maps να πλοηγηθεις καλυτερα παρε χαρτη.:lol:

Θα χρειαστεις καποιο προγραμμα πλοηγησης τυπου destinator,igo κλπ κλπ.
Γνωριζεις που θα τα βρεις αυτα?Εαν οχι στειλε μου πμ να σου στειλω λινκς απο rs για να κατεβασεις προγραμμα πλοηγησης και εσυ απλα θα κανεις τον φακελο που θα κατεβασεις,copy paste στην καρτα μνημης.
Εγω προτεινω το destinator το οποιο και χρησιμοποιω...δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο στον χειρισμο...
Εφοσον εγκαταστησεις το προγραμμα πλοηγησης πιθανον να χρειαστεις και καποιο skin συμβατο με την αναλυση οθονης σου.
Ωραιοτατα skin εχει κανει ο panosha και μπορεις να τα βρεις στο navimania.

Τις επαφες σου μπορεις να τις περασεις με τον εξης τροπο.Εαν στο παλιο σου κινητο ειχες τις επαφες στην συσκευη καντες αντιγραφη στην σιμ,βαλε την σιμ στην καινουρια σου συσκευη και απο τις επιλογες θα βαλεις να βλεπεις τις επαφες της σιμ διαφορετικα κανε τις επαφες αντιγραφη στην συσκευη οπου και παλι θα τις βλεπει.
Εαν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τα 2 ε πανε στο γερμανο να στα περασουν.

Ελληνικα για να γραψεις μπορεις χωρις να περασεις αλλο keyboard.Ολες οι συσκευες οι ελληνικες εχουνε και ελληνικο και αγγλικο πληκτρολογιο.
Τωρα αν θες το keyboard να εχει μεγαλυτερα κουμπια πχ κλπ βαζεις αλλο πληκτρολογιο το οποιο το ψαχνεις στο ipmart στην κατηγορια pocket/palm apps αλλα και στο navimania.gr


Για να κλεισω αυτο το ποστ εχω να πω τα εξης:

1)Πηρες wm συσκευη που σημαινει δεν ειναι plug & play συσκευη οπως τα κανονικα κινητα aka θελει να ασχοληθεις μαζι του,να το μαθεις και οχι να αρχισεις να τα ψαχνεις ολα ετοιμα.Ξεκινα να διαβαζεις το manual του σιγα σιγα και κανε και καμια αναζητηση να δεις τι παιζει.
Περνα και μια βολτα απο το myphone...

2)Το GPS τι ακριβως το θες στα 17 σου?Εχεις αυτοκινητο η χανεσαι στους δρομους σαν πεζος και το πηρες για να μην χανεσαι?:P

Τις ρυθμισεις για το quick GPS σου τις ειπα συμφωνα με το δικο μου κινητο aka diamond 2.
Δεν νομιζω να αλλαζει κατι αλλα anyway εγω το ξεκαθαριζω για να μην παρεξηγηθω..

Αυτα για τωρα...αν χρειαστεις τιποτα αλλο μας λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
γεια σας!!! παιδια πηρα το xperia ομως εχω καποιες αποριες!
1. Πως δουλευει το gps? Το προγ/μα quick gps ειναι ληγμενο και δεν κανει download και το google maps δεν μου εντoπιζει το gps. Προσπαθησα και με ενα προγ/μα gps test ομως κολλαει στο ''gps starting up''. Μπορειτε να μου πειτε τι να κανω για να χρησιμποιησω το gps?
2. Πως μπορω να περασω τις επαφες μου απο το παλιο κινητο μου(SE W880i) στο καινουργιο?
3. Πως μπορω να γραψω ελληνικα στα μηνυματα καθως και στον opera?

Ελπιζω να με βοηθησετε...

για το quick gps στα εξιγησε μια χαρα ο Κωστας..το quick gps απλα ενυσχυει το σημα του δεκτη....

τωρα για τις επαφες ειναι λιγο χαμαλικι.........ολες τις επαφες σου τις μεταφερεις απο την παλια συσκευη στην sim....και μετα απο την sim στην μνημη συσκευης στο Xperia.

για να γραφει ελληνικα με το hard keyboard[το σιρομενο που εχει(querty)] πρεπει να κατεβασεις το AEKmap:
δες εδω οπου θα κατεβασεις τα layouts, απο την σελιδα του δημιουργου του προγραμματος που υπαρχει στο ανωτερω ποστ, για το Xperia αναλογα με το αν εχεις qwerty (καθαρα αγγλικη) ή qwerz (γερμανικη) συσκευη.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top