Πώς αντιλαμβάνεστε τον Θεό;

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Εχεις υποψη σου

εχω υποψη μου πολυ χειροτερα και εχω βιωσει πολυ χειροτερα και αλλοι ανθρωποι ακομα πολυ χειροτερα ιποτε. δεν ξερεις ιποτε ο καθενας τι εχει βιωσει στη ζωη του γιαυτο μη λες τετοια.
εκτος αυτου ακομα δεν εχω καταλαβει που διαφωνουμε. τι διαφορετικο λεμε. εγω σου ειπα παραδεχομαι οτι ολοι μας περναμε καλα. και τα ψωνια μας και τις γαλοπουλες μας. τα πραγματα γιατι γινονται στο απαντησα και γω με την αμερικανια. που θες να καταληξεις?

Οποτε ειναι ευκολο να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι ΕΜΕΙΣ και μονο εμεις ειμαστε το προβλημα...

ποιος αλλος ειναι δηλ? οταν θεωρεις οτι δεν υπαρχει ή οτι δεν σε βοηθα γιατι δηλ. να ειναι προβλημα? δεν υπαρχει αφου. δεν ειναι αυτο που υποστηριζετε?

αν εφαγες τα μελομακαρονα σου και τις γαλοπουλες shut your fucking mouth γιατι λες ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ναι?

ιποτε αν εφαγες και συ μελομακαρονα και γαλοπουλα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να λες του αλλου ετσι. ναι? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...


Ο Θεος ειναι το προβλημα... Αλλα για κατσε... Τον Θεο ποιος τον δημιουργησε???

...

Αν υπάρχει "δημιουργία", τότε πρέπει να δεχθούμε, ότι προϋπάρχει ο "δημιουργός", νομίζω:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ιποτε αν εφαγες και συ μελομακαρονα και γαλοπουλα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να λες του αλλου ετσι. ναι?

βεβαια και εχω δεδομενου οτι εγω δεν ισχυριζομαι πουθενα οτι ειναι *καλο* να παιθαινεις απο πεινα ΕΝΩ τρωω...

εγω σου ειπα παραδεχομαι οτι ολοι μας περναμε καλα. και τα ψωνια μας και τις γαλοπουλες μας. τα πραγματα γιατι γινονται στο απαντησα και γω με την αμερικανια. που θες να καταληξεις?

καλα δεν φταινε ΜΟΝΟ οι αμερικανοι, αλλα εν παση περιπτωσι. Θελω να καταληξω στο οξυμωρο της υπαρξης ενος παναγαθου, παντοδυναμου θεου υπο την επιβλεψη του οποιου γινεται η ανωθι εικονα. Επισις θελω να καταληξω στο αφελες (για να μην το πω με αλλο τροπο) των ανθρωπων που λενε "δοξα σοι ο θεος" και γενικοτερα πιστευουν σε θεους και δαιμονες. Θα το δεχομουν αν πιστευαν σε θεους και δαιμονες αλλα ΕΚΑΝΑΝ κατι για να κανουν το κοσμο καλυτερο. Αλλα αυτο που το 99.99% των πιστων κανει ειναι να χρησημοποιει την εννοια θεος για να νοιωθει ο ιδιος καλυτερα με τις λαθος επιλογες του και με τα στραβα του κοσμου.

Αν υπάρχει "δημιουργία", τότε πρέπει να δεχθούμε, ότι προϋπάρχει ο "δημιουργός", νομίζω...

εχουμε δυο προτασεις. Η μια λεει

"Το συμπαν το εφτιαξε ο θεος. Ο θεος δεν δημιουργηθικε απο κανενα, ειναι αεναος, αχρονος και αυθυπαρκτος"

η αλλη λεει

"το συμπαν δεν δημιουργηθικε απο κανενα, ειναι αεναο, αχρονο και αυθυπαρκτο"

ξυραφι του οκαμ. Η δευτερη προταση εχει λιγοτερες παραδοχες και εχει ακριβως την ιδια "λογικη" με τη πρωτη, δεν παραβιαζει οτιδηποτε. Συνεπως, αν υπαρχει θεος ποιος τον εφτιαξε? Και αν δεν τον εφτιαξε κανενας γιατι το συμπαν πρεπει να το εφτιαξε καποιος?

και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα του θρεντ. Πως αντιλαμβανομαι το θεο. Οπως τον αστεριξ with a twist κατα βαση, ενα ανθρωπινο δημιουργημα που φτιαχτικε ως αποτελεσμα της ελειπους βιολογιας μας. Το twist ειναι οτι τελικα κατεληξε να κανει περισοτερο κακο απο οτι καλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση, ότι προβοκάρεις τον Χριστιανισμό:redface:...Αλλά, ας ήμαστε κι οι δύο συγχωρεμένοι...

Ρε συ οκ... Κανεις την πλακα σου... Αλλα καποιες φορες παυει να ναι αστειο... Ειπαμε πια..

Όχι ρε είναι καμμένος! :P Είναι ορθόδοξος ψάλτης, έχει και δικό του blog που μιλάει για την οδική ασφάλεια και την "χριστιανική οδήγηση": https://odiki-asfaleia.blogspot.com/ Να και το twitter του για όποιον επιθυμεί να διαβάσει και να σώσει τη ψυχή του: https://twitter.com/SafeJesus :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Να δηλώσω φυσικά ότι δεν έχω πρόβλημα να στέλνουμε ανθρωπιστική βοήθεια στην Αφρική, με κάποιους περιορισμούς όμως.

Η τροφή που στέλνουμε να είναι χαμηλής διατροφικής αξίας, στόχος μας είναι να τραφούν οριακά, έτσι ώστε να μπορέσουν να αναπαραχθούν.

Στόχος πρέπει να είναι η αύξηση του πληθυσμού της Αφρικής, έτσι ώστε να γεννηθούν περισσότεροι άνθρωποι-χριστιανοί, άνθρωποι που θα υμνούν το Θεό. Να μη ξεχνάμε το "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε"

Ο χριστιανισμός βοηθά καθοριστικά την Αφρική, διδάσκοντας πόσο αμαρτωλά είναι τα προφυλακτικά, διότι μετατρέπουν το σεξ από αναγκαίο κακό για αναπαραγωγή, σε απόλαυση. Ακόμα και ο Πάπας, έκανε πριν μερικά χρόνια, περιοδεία στην Αφρική, τονίζοντας πόσο καταστροφικά είναι τα προφυλακτικά: https://news.bbc.co.uk/2/hi/7947460.stm

Συμπερασματικά, για να βοηθήσουμε την Αφρική πρέπει να στείλουμε ατελείωτους τόνους από αλεύρι και ζάχαρη, να χτίσουμε εκκλησίες σε κάθε γωνιά αλλά και να κάνουμε χριστιανικά τα σχολεία.

Σε μερικές δεκαετίες, η Αφρική θα έχει τριπλάσιο πληθυσμό αλλά με το ίδιο επίπεδο φτώχειας, αυτό που η Μητέρα Τερέζα θεωρεί ότι απελευθερώνει τον άνθρωπο.

Το πρόβλημα της Αφρικής δεν είναι η φτώχεια και η πείνα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετοί Αφρικανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
υπαρχει καταρχας θεος ή μηπως ειναι ενα λαθος του ανθρωπου?το ειχε πει και ο νιτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ποιος αλλος ειναι δηλ? οταν θεωρεις οτι δεν υπαρχει ή οτι δεν σε βοηθα γιατι δηλ. να ειναι προβλημα? δεν υπαρχει αφου. δεν ειναι αυτο που υποστηριζετε?

Με μπερδεψες λιγο... Αλλα νομιζω οτι συμφωνουμε...

Αν υπάρχει "δημιουργία", τότε πρέπει να δεχθούμε, ότι προϋπάρχει ο "δημιουργός", νομίζω:redface:...

Το θεμα ειναι ποια ειναι η δημιουργια και ποιος ο δημιουργος???
Ειναι η δημιουργια αυτη του Συμπαντος και με τον Θεο Δημιουργο???
Ή ειναι η δημιουργια του Θεου, με δημιουργο τον ανθρωπο???

Εγω λεω να παω με το δευτερο παντως...

Όχι ρε είναι καμμένος! :P Είναι ορθόδοξος ψάλτης, έχει και δικό του blog που μιλάει για την οδική ασφάλεια και την "χριστιανική οδήγηση": https://odiki-asfaleia.blogspot.com/ Να και το twitter του για όποιον επιθυμεί να διαβάσει και να σώσει τη ψυχή του: https://twitter.com/SafeJesus :slourp:

Ε, βασικα εδω κανεις ενα μικρο λαθος...

Ειναι καμμενος αλλα με πολυ διαφορετικο τροπο...

Κι ακριβως επειδη ξερω τι προσπαθει να κανει(ο Νωεας εχει αρκετο δικιο), με καποια πραγματα δεν μπορουμε να αστειευομαστε...

υπαρχει καταρχας θεος ή μηπως ειναι ενα λαθος του ανθρωπου?το ειχε πει και ο νιτσε

Δεν ειναι ενα λαθος του ανθρωπου, αλλα μια αναγκη του...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
https://4.bp.blogspot.com/_wLtjzwPnEDg/TLLLUaOgpXI/AAAAAAAACEg/YmxTCRpr_T0/s1600/00+Θεός.jpg

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...



Το θεμα ειναι ποια ειναι η δημιουργια και ποιος ο δημιουργος???
Ειναι η δημιουργια αυτη του Συμπαντος και με τον Θεο Δημιουργο???
Ή ειναι η δημιουργια του Θεου, με δημιουργο τον ανθρωπο???

...
Είναι δλδ ο άνθρωπος δημιουργός του Σύμπαντος ή είναι μέρος του Σύμπαντος; Στη δεύτερη περίπτωση βέβαια παραμένει στα ζητούμενα, ο Θεός-Δημιουργός, νομίζω:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Είναι δλδ ο άνθρωπος δημιουργός του Σύμπαντος ή είναι μέρος του Σύμπαντος; Στη δεύτερη περίπτωση βέβαια παραμένει στα ζητούμενα, ο Θεός-Δημιουργός, νομίζω:redface:...

Ο ανθρωπος και στις 2 περιπτωσεις παραμενει μερος του Συμπαντος...
Η προσεγγιση της θεωρησης του Συμπαντος διαφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
να κάνω μία σκέψη...; :whistle:
ξέρω την απάντηση οπότε την αφήνω..., οκ.... :P

να σας στείλω στο διάστημα...;

δεν υπάρχει ο Θεός, όπως τον πλάθει ο άνθρωπος....
και δεν έχει αν μπορώ να πω επίσης, τα χαρακτηριστικά που του δίνει ο άνθρωπος....
ο Θεός μπορεί να γεννιέται και να πεθαίνει κάθε μέρα....
τί θέλω να πω...;
μπορεί να υπάρχει σε μία πεταλούδα μέσα, την επομένη σε έναν άνθρωπο και την παρά...., σε ένα δέντρο....
οπότε δεν κουράζομαι, δεν αντιτίθεμαι, απλά σκέφτομαι....
βρείτε τα εσείς, εγώ με κάλυψα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν ειναι ενα λαθος του ανθρωπου, αλλα μια αναγκη του...

Βασικα απο εξελικτικης πλευρας η θρησκεια ειναι "λαθος" και οχι αναγκη. Ειναι απορεια δυο εξελικτικων χαρακτηριστικων του ανθρωπινου γενους 1) της αποδοσης ανθρωπομορφικων χαρακτηριστικων σε αψυχα πραγματα και 2) της ακριτης αποδοχης του λογου του γονεα που παρουσιαζουν τα ανθρωπινα παιδια μεχρι περιπου τα 5 ετη τους.

Αυτα τα δυο εχουν τεραστια εξεληκτικα πλεονεκτηματα και μια εσφαλμενη απορεια, την θρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.



Παρατηρώ πως ο Αδάμ δεν άνηκε στην Μαύρη Φυλή. :P




Υγ. Επίσης, ο χιτώνας του Θεού στην εν λόγω ταπετσαρία
είναι μεταγενέστερη του Μιχ. Αγγέλου προσθήκη
χάριν "ευπρέπειας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικα απο εξελικτικης πλευρας η θρησκεια ειναι "λαθος" και οχι αναγκη. Ειναι απορεια δυο εξελικτικων χαρακτηριστικων του ανθρωπινου γενους 1) της αποδοσης ανθρωπομορφικων χαρακτηριστικων σε αψυχα πραγματα και 2) της ακριτης αποδοχης του λογου του γονεα που παρουσιαζουν τα ανθρωπινα παιδια μεχρι περιπου τα 5 ετη τους.

Αυτα τα δυο εχουν τεραστια εξεληκτικα πλεονεκτηματα και μια εσφαλμενη απορεια, την θρησκεια

Δες... Συμφωνω οτι κανει περισσοτερο κακο παρα καλο η θρησκεια... Αλλα δεν την θεωρω εξελικτικο μειονεκτημα ακομη, οσο αναγκη του ανθρωπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παρατηρώ πως ο Αδάμ δεν άνηκε στην Μαύρη Φυλή. :P




...

Μήπως είχε ασπρίσει (ο Αδάμ), αφότου είδε τον Θεό, ενώ κρατούσε το συκόφυλο στα αχαμνά του;

ΥΓ: Πάντως οι Εβραίοι ήταν και είναι πολύχρωμοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
και συ ρε ιποτε γιατι τρως παιδακια και γαλοπουλες?

Βάλε καημένη και κανένα διαλυτικό στα γράμματα και με τρόμαξες!! Ακούς λέει ο έποτε να τρώει παιδάκια (αντί παϊδάκια) για πρωινό!! Αυτό ούτε εγώ ο σατανικός Χάουλας δεν το κάνω!! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
«Ο Αιώνιος Πατέρας», πίνακας του Βερονέζε του 1570,
που απεικονίζει τον Θεό ως ένα γέρο γενειοφόρος λευκό άνδρα.



πηγή


Ένα από τα πολλά μικρά βυζαντινά εκκλησάκια της πόλης της Καστοριάς.
Στο εσωτερικό της ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει την μοναδική ίσως βυζαντινή αγιογραφία
όπου απεικονίζεται η Αγία Τριάδα σε ... πλήρη σύνθεση.



πηγή

πως τον αντιλήφθηκαν καλλιτέχνες...άλλων εποχών και επιρροών!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ακούς λέει ο έποτε να τρώει παιδάκια (αντί παϊδάκια) για πρωινό!! Αυτό ούτε εγώ ο σατανικός Χάουλας δεν το κάνω!!
μπορει να τρως και παϊδάκια απο παιδάκια..:hehe::hehe::hehe::shifty:

(τώρα εμαθα πώς μπαινουν τα διαλυτικα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
«Ο Αιώνιος Πατέρας», πίνακας του Βερονέζε του 1570,
που απεικονίζει τον Θεό ως ένα γέρο γενειοφόρος λευκό άνδρα.



πηγή


Ένα από τα πολλά μικρά βυζαντινά εκκλησάκια της πόλης της Καστοριάς.
Στο εσωτερικό της ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει την μοναδική ίσως βυζαντινή αγιογραφία
όπου απεικονίζεται η Αγία Τριάδα σε ... πλήρη σύνθεση.



πηγή

πως τον αντιλήφθηκαν καλλιτέχνες...άλλων εποχών και επιρροών!!!

Κοινως, οσο ακομα ο Θεος ειναι ανθρωπομορφος, διοτι ακομα πιστευει τετοια πραγματα ο κοσμος, εχουμε πολυ δρομο ακομα... Δεδομενου οτι ακομη κι ο Χριστιανισμος εχει πει οτι ο Θεος(Πατερας) δεν εχει συγκεκριμενη μορφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κοινως, οσο ακομα ο Θεος ειναι ανθρωπομορφος, ...

και η λατρεία του παίρνει κοινωνιομορφικά χαρακτηριστικά ("Κύριος", "δούλος", "Δεσπότης¨κ.π.), θα πρόσθετα,

...διοτι ακομα πιστευει τετοια πραγματα ο κοσμος, εχουμε πολυ δρομο ακομα... Δεδομενου οτι ακομη κι ο Χριστιανισμος εχει πει οτι ο Θεος(Πατερας) δεν εχει συγκεκριμενη μορφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top