Κατασκευές-Χειροτεχνίες

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αισθάνομαι απαράδεκτη που μου έχει ξεφύγει αυτό το θέμα. Δείτε τι έφτιαξα! :inlove: Δεν είναι κακό για πρώτη προσπάθεια. :redface:




Tutorials, για όποιον ενδιαφέρεται εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Να τοποθετήσεις το όνομα σε κάποιο σημειο και γυρω από αυτο κολαζ απο φωτογραφίες.....
Κάπως έτσι
Δεν είναι ολοκληρωμένο...μια πρωτόλεια ιδέα και τα γραμματα να γίνουν τρισδιάστατα αν και θα προτιμούσα να εγκιβωτιστούν σε κάποιο βάθος τα γραμματα και σε ενα δευτερο επιπεδο πιο ψηλά να μπουν οι φωτογραφίες....... κάτι σαν κάδρο με βάθος

---------φωτογραφιες-----|_______γραμματα_______|-----------φωτογραφιες----------
σε υποτυπώδη τομή
όπως φαίνεται και κάτω αριστερά....στο σκιτσάκι;)

Pure_Seduction .jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Γειααααα σας! :D

Από καιρό ήθελα να γράψω καμιά καινούρια κατασκευή σε αυτό το θρεντ, αλλά πάντα το ξεχνούσα ή δεν είχα καμιά καλή ιδέα πρόχειρη. Σήμερα, λοιπόν, μία φίλη μου με ενημέρωσε ότι την Παρασκευή ορκίζεται και μετά φεύγει για δουλειά στην επαρχία σε δικό της σπίτι. Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι πρέπει να της κάνω ένα δώρο! Καθώς όμως λεφτά δεν υπάρχουν και δεν ήθελα να είναι και κάτι ψυχρό ή απρόσωπο, αλλά κάτι πιο προσωπικό και ιδιαίτερο είπα να αφιερώσω λίγη ώρα να της φτιάξω κάτι μόνη μου! Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια, όμως! Χρόνο να πάω να ψωνίσω τα υλικά δεν είχα, οπότε είπα να αξιοποιήσω ό, τι υλικά είχα στο σπίτι και κάθονταν.

Άνοιξα το κουτί που φυλάω διάφορα υλικά κατασκευών και ξεχώρισα τα παρακάτω:

DSCN3668.JPG


  • 1 καμβαδάκι λευκό (σε ό, τι διαστάσεις θέλετε)
  • 1 κομμάτι μαύρη τσόχα
  • 2-3 κομμάτια μαύρο σύρμα πίπας
  • 1 μικρό κομματάκι κόκκινη κορδέλα
  • 10-12 κομματάκια λεπτό κίτρινο μαλλί (ή χοντρή κλωστή)
  • 1 πινέλο
  • 1 μπουκαλάκι ακρυλικό κόκκινο χρώμα
  • 1 μικρό κομμάτι αεροστόπ (σφουγγαράκι αυτοκόλλητο)
  • 1 κομμάτι σαπουνάκι (από αυτά που σχεδιάζουν πάνω στην τσόχα)
  • ψαλίδι
  • κόλλα
  • μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο (μεσαίου μεγέθους μύτης)
  • αναπτήρα και
  • 1 κομμάτι απλό λευκό χαρτί (το μισό του Α5 περίπου-δεν φαίνεται στην φωτογραφία)




ΟΔΗΓΙΕΣ:

  • Βάφουμε το καμβαδάκι με το κόκκινο ακρυλικό ολόκληρο (και τα πλάγια) και το αφήνουμε να στεγνώσει (χρειάζεται περίπου ένα μισάωρο).
  • Όση ώρα περιμένουμε να στεγνώσει, κάνουμε την προετοιμασία για τα υπόλοιπα. Διπλώνουμε το λευκό χαρτί σε ρολλό και το πιάνουμε με την κόκκινη κορδέλα κάνοντας έναν φιόγκο (να μοιάζει με πτυχίο). Κόβουμε τις άκρες της κορδελίτσας και καίμε λίγο με τον αναπτήρα τις άκρες της για να μην ξεφτύσουν.
  • Σχεδιάζουμε σε ένα χαρτί το περίγραμμα ενός καπέλου από αυτά που φοράνε μαζί με την τήβεννο στην αποφοίτηση, σαν να φαίνεται από το πλάι. Εγώ πήρα ιδέα από αυτή τη φωτογραφία, την σχεδίασα πρώτα σε ένα μικρό χαρτί και μετά στο μέγεθος που την ήθελα (διαστάσεις περίπου 12χ12εκ).
  • Με το σαπουνάκι, σχεδιάζουμε το σχέδιο του καπέλου στην μαύρη τσόχα και το κόβουμε σε δύο κομμάτια (ένα το κυλινδρικό που μπαίνει στο κεφάλι κι ένα το τετράγωνο που έχει στην κορυφή). Κάτω από το κομμάτι που θα χρησιμοποιηθεί ως το τετράγωνο της κορυφής, κολλάμε ένα φύλλο χαρτιού ελαφρώς μικρότερο για να είναι πιο σκληρό.
  • Κόβουμε το κίτρινο μαλλί σε μικρά ίσα κομμάτια και γυρνάμε το ένα από αυτά γύρω γύρω στην πάνω μεριά σχηματίζοντας μία κίτρινη κλασσική φούντα.
  • Κόβουμε ένα μικρό κυκλικό κομμάτι από την μαύρη τσόχα, κολλάμε από κάτω την άκρη της φούντας και το κολλάμε στην κορυφή του καπέλου.
  • Εν τω μεταξύ το καδράκι μας, θα πρέπει να έχει στεγνώσει, οπότε πάμε να φτιάξουμε το σχέδιο! Κόβουμε τέσσερα μικρά κομματάκια από το αεροστόπ και τα κολλάμε στις τέσσερεις άκρες του κυλινφρικού μέρους του καπέλου, αφού το κόψουμε. Στη συνέχεια, βάζουμε κόλλα στην άλλη μεριά του αεροστόπ και το κολλάμε πάνω στο καδράκι περίπου στην μέση.
  • Στην κάτω άκρη του ρόμβου που έχουμε φτιάξει (που θα είναι το πάνω μέρος του καπέλου) κολλάμε άλλο ένα μικρό κομματάκι αεροστόπ για να μοιάζει με τρισδιάστατο και την κολλάμε πάνω στο κυλινδρικό μέρος. Κολλάμε επίσης και την πάνω πλευρά του ρόμβου πάνω στο καδράκι μας.
  • Στο πλάι του καπέλου και πάνω στο καδράκι κολλάμε και την κίτρινη τούφα για να μην έχουμε φόβο να πέσει και να χαλάσει. Στην άλλη μεριά του καπέλου, κολλάμε το πτυχίο που έχουμε φτιάξει με την κόκκινη κορδελίτσα.
  • Στην πάνω μεριά του κάδρου γράφουμε την ευχή μας με τον μαύρο μαρκαδόρο. Εγώ έγραψα: "Συγχαρητήρια!".
  • Στις δύο άκρες του κάδρου κολλάμε το μαύρο σύρμα πίπας για να δώσει μια νότα διακόσμησης και διχρωμίας.
  • Τέλος, κόβουμε άλλο ένα μικρό κομματάκι από το μαύρο σύρμα πίπας και το κολλάμε στην πίσω πλερά έτσι ώστε να μπορεί το καδράκι μας να κρεμαστεί από εκεί και... Έτοιμο!
Δυστυχώς, δεν τράβηξα φωτογραφίες κατά την διάρκεια της κατασκευής, καθώς δεν είχα ιδέα αν θα μου βγει καλό! :redface: Τράβηξα όμως μία από όταν ήταν ήδη έτοιμο και πιστεύω ότι θα μπορέσετε να καταλάβετε τι ακριβώς έχω κάνει. Αυτό είναι, λοιπόν το τελικό αποτέλεσμα:

DSCN3674.JPG

Ελπίζω να σας αρέσει! Εγώ πάντως το διασκέδασα πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πολύ ωραία η ιδέα σου Myrtle! :)

Δυστυχώς, δεν έχω βγάλει φωτογραφίες όσα κουτιά έχω κάνει, όμως μία καλή ιδέα για να "περιτυλήξετε" ένα δώρο είναι να πάρετε ένα κουτί παπουτσιών ή ότι άλλο κουτί έχετε διαθέσιμο και να "μαδήσετε" το αγαπημένο σας περιοδικό ή εφημερίδα και να κάνετε κολάζ πάνω σε αυτό. Πιστέψτε με το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει για την δουλειά που θα κάνετε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Λοιπόν κάποια φίλη θέλησε να συμμετάσχει σε bazaar με τα παιδιά της φτιάχνοντας όμορφες καρδούλες....
Μου έδωσε και μένα μία....
οπότε σας την παρουσιάζω σαν κατασκευή.... γιατί της έφτιαξα το πατρόν....μέσω σχεδιαστικού προγράμματος...;)
Χρησιμοποίησε τσόχα....









Ο Σκανδιναβός τα πουλάει σε σκληρό χαρτί...εμείς απλά το κοπιάραμε και χρησιμοποιήθηκε τσόχα για την κατασκευή....:P:redface:

Ιδού το αποτέλεσμα...

kardoyla.png

View attachment 41097

View attachment 41098

View attachment 41099
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Eπειδή χριστουγεννιάζουμε.... στολίδια από πηλό για να στολίσουμε το δέντρο του σχολείου και του σπιτιού μας....
Και να χαρούν και τα πιτσιρικάκια μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    609.3 KB · Εμφανίσεις: 424
  • 2.jpg
    2.jpg
    652.4 KB · Εμφανίσεις: 443

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Σκεφτομαι να βαψω τις μαυρες μου γαλοτσες...Να φτιαξω διαφορα σχεδια πανω και πολλη χρωμα...
Απλως δεν ξερω τι βαφη να παρω??
Κανουν οι ανεξιτηλοι μαρκαδοροι??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πρωτομαγιάτικα στεφάνια



το αγαπημένο μου!





μέχρι και...



Κάντε κλικ στον τίτλο για να δείτε ξεχωριστά tutorial για το καθένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.

Όταν το είχα δει, ήθελα οπωσδήποτε να μάθω να κάνω κι εγώ τέτοιο. Είχα προσπαθήσει τότε, αλλά το twist που απαιτούσε το σχέδιο ήταν πολύ δύσκολο με συμβατικό χαρτί. Ο λόγος για το old kawasaki rose.

Προμηθεύτηκα ειδικό χαρτί (kami) και άρχισα να ψάχνω στο net οδηγίες. Οι περισσότερες παραήταν tricky και αφού χάλασα ένα χαρτί, άλλαξα τεχνική και ω του θαύματος πέτυχε! Το δικό μου αποτέλεσμα το βλέπετε δίπλα (μετά από πολύ χρόνο και μερικά λαθάκια κατά το δίπλωμα τα οποία τελικά διόρθωσα). :redface:


Οδηγίες για το πώς θα φτιάξετε το δικό σας θα βρείτε εδώ. Έψαξα πολύ και πιστέψτε με είναι ίσως οι πιο απλές που υπάρχουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Κερί πορτοκαλιού.
Δεν είναι ακριβώς χειροτεχνία αλλα είναι πολύ ωραίο!
Αυτά που θα χρειαστείτε είναι:
1. Ένα πορτοκάλι (τις φλούδες του το άλλο μπορείτε να το φάτε! :) )
2. Ελαιόλαδο
3. Αναπτύρα
Το πως θα το φτιάξετε το βλέπετε εδώ. Πολύ ωραίο και κρατάει για αρκετή ώρα! :)
Εγώ έφτιαξα. Δεν μπορώ να πω πως φώτιζε και πολύ (ουσιαστικά καθόλου) αλλα έδινε μια άλλη εσανς στην όλη ατμόσφαιρα ( όλα τα φώτα κλειστά. Και όσοι απο εσάς αναρωτιέστε αν μυρίζει πορτοκάλι, όχι δεν μυρίζει.. :( ).
Το δικό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
To έκανα πριν από κάτι μήνες. ^
Η μάνα μου το πέταξε επειδή έλεγε ότι της βρωμούσε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
To έκανα πριν από κάτι μήνες. ^
Η μάνα μου το πέταξε επειδή έλεγε ότι της βρωμούσε. :P
Mετά απο μία ώρα και η δικιά μου αυτό έλεγε... :P
Το σβήσαμε και της είπα να μην το πετάξει για να το ξανανάψω και αύριο.
Τελικά το πέταξε.. :cry_x: :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου χειροτεχνία είναι το φθινοπωρινό δεντράκι :) :
Για να το φτιάξετε θα χρειαστείτε χαρτόνι,
κόλλα, ψαλίδι και ένα μαρκαδόρο!
Σχηματίζετε στο χαρτόνι δύο ίδια δεντράκια.
Φτιάχνετε τον κορμό και μερικά κλαδιά..
Έπειτα τα τσακίζετε κατά μήκος και τα κολλάτε στη ράχη.
Με αυτό τον τρόπο το δεντράκι γίνεται τρισδιάστατο!
Μετά φτιάχνετε τα φυλλαράκια του δέντρου.
Με χαρτόνι ίδιου χρώματος ή χρωματιστό.
Αφού κόψετε τα φυλλαράκια,
πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε
να γράψετε κάτι πάνω τους.



Όσον αφορά τα Χριστούγεννα, πολύ καλή ιδέα είναι το βάψιμο των κουκουναριών

Για να μη σας ζαλίσω άλλο, κλείνω με μια υπέροχη Χριστουγεννιάτικη κάρτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • kidstable_tree_main_banner1.jpg
    kidstable_tree_main_banner1.jpg
    65.5 KB · Εμφανίσεις: 505
  • 536792_276051515831764_1848786357_n.png
    536792_276051515831764_1848786357_n.png
    331.7 KB · Εμφανίσεις: 431
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου χειροτεχνία είναι το φθινοπωρινό δεντράκι :) :
Για να το φτιάξετε θα χρειαστείτε χαρτόνι,
κόλλα, ψαλίδι και ένα μαρκαδόρο!
Σχηματίζετε στο χαρτόνι δύο ίδια δεντράκια.
Φτιάχνετε τον κορμό και μερικά κλαδιά..
Έπειτα τα τσακίζετε κατά μήκος και τα κολλάτε στη ράχη.
Με αυτό τον τρόπο το δεντράκι γίνεται τρισδιάστατο!
Μετά φτιάχνετε τα φυλλαράκια του δέντρου.
Με χαρτόνι ίδιου χρώματος ή χρωματιστό.
Αφού κόψετε τα φυλλαράκια,
πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε
να γράψετε κάτι πάνω τους.



Όσον αφορά τα Χριστούγεννα, πολύ καλή ιδέα είναι το βάψιμο των κουκουναριών

Για να μη σας ζαλίσω άλλο, κλείνω με μια υπέροχη Χριστουγεννιάτικη κάρτα:)

πολυ ωραιο και ευκολο!!!!!:Dθα το δοκιμασω!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
πολυ ωραιο και ευκολο!!!!!:Dθα το δοκιμασω!!!!!!!:D

Την καρτούλα λες? Κι εγώ θα την κάνω για να την στείλω στα ξαδερφάκια μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Χειροποίητο αρωματικό χώρου

Τα υλικά που θα χρειαστείς :

- 1/2 φλιτζάνι μαγειρική σόδα (για κάθε βάζο)
- Αιθέρια έλαια της επιλογής σου (8-10 σταγόνες σε κάθε βάζο)
Κι επειδή δεν είναι η συνταγή μόνο το θέμα, αλλά και η όλη συσκευασία του πράγματος θα χρειαστείς και:
- Βαζάκι (ξέρεις από αυτά για τις μαρμελάδες με το διπλό καπάκι που ανοίγει)
- Χαρτί για scrapbooking της επιλογής σου
- Σακοράφα
- Ψαλίδι
- Στυλό
Και τώρα για την εκτέλεση... Πάρε το χαρτί σου και ζωγράφισε επάνω του το καπάκι του βάζου σου. Κόψε με το ψαλίδι σου. Πάρε τη σακοράφα και κάνε τρύπες στο χαρτί για να περνάει το άρωμα στον χώρο. Βάλε στο βάζο σου την μαγειρική σόδα και ρίξε και τις σταγόνες από το έλαιο της επιλογής σου. Ρίξε στην αρχή λίγες σταγόνες για να δεις πόσο χρειάζεται να ρίξεις. Για ένα πιο μικρό δωμάτιο, π.χ. μπάνιο θα χρειαστείς λιγότερη ποσότητα κτλ. Βάλε το χαρτί σου μέσα στο δαχτυλίδι του καπακίου σου και σφίξε το καλά. Κούνησέ το βαζάκι για να ανακατευτεί καλά το μείγμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evanipa

Νεοφερμένος

Ο evanipa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Στην επαρχία τα προσκλητήρια αλλάζονται χέρι με χέρι, πόρτα-πόρτα. :P

αυτό είναι αλήθεια :D :D :D :D :clapup:

Χειροποίητο αρωματικό χώρου

Τα υλικά που θα χρειαστείς :

- 1/2 φλιτζάνι μαγειρική σόδα (για κάθε βάζο)
- Αιθέρια έλαια της επιλογής σου (8-10 σταγόνες σε κάθε βάζο)
Κι επειδή δεν είναι η συνταγή μόνο το θέμα, αλλά και η όλη συσκευασία του πράγματος θα χρειαστείς και:
- Βαζάκι (ξέρεις από αυτά για τις μαρμελάδες με το διπλό καπάκι που ανοίγει)
- Χαρτί για scrapbooking της επιλογής σου
- Σακοράφα
- Ψαλίδι
- Στυλό
Και τώρα για την εκτέλεση... Πάρε το χαρτί σου και ζωγράφισε επάνω του το καπάκι του βάζου σου. Κόψε με το ψαλίδι σου. Πάρε τη σακοράφα και κάνε τρύπες στο χαρτί για να περνάει το άρωμα στον χώρο. Βάλε στο βάζο σου την μαγειρική σόδα και ρίξε και τις σταγόνες από το έλαιο της επιλογής σου. Ρίξε στην αρχή λίγες σταγόνες για να δεις πόσο χρειάζεται να ρίξεις. Για ένα πιο μικρό δωμάτιο, π.χ. μπάνιο θα χρειαστείς λιγότερη ποσότητα κτλ. Βάλε το χαρτί σου μέσα στο δαχτυλίδι του καπακίου σου και σφίξε το καλά. Κούνησέ το βαζάκι για να ανακατευτεί καλά το μείγμα σου.

ευχαριστώ:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

le petit prince

Νεοφερμένος

Η le petit prince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
επειδη και εγω θα βαφτισω τον γιο μου το καλοκαιρι με αυτο το θεμα και το ψαχνω ιδιαιτερα σου λεω οτι ως ιδεα ειναι πολυ πρωτοτυπη και ιδιαιτερη αφου θα αφιερωσεις τοσο χρονο που σιγουρα αξιζει τον κοπο.Μπραβο σου!!θα το προσπαθησω και εγω για το δικο μας προσκλητηριο αλλα δεν ξερω την μεθοδο το decoupage μηπως μπορεις να μου πεις πως τοποθετεις την εικονα?απλη εκτυπωση και το κολλας?ευχαριστω πολυ και παλι μπραβο σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αγώνας κατά της αγοράς των στεκών από εμπορικά καταστήματα

Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Δεν ξέρω πόσες από εσάς είστε φαν των στεκών στα μαλλιά. Εμένα μου αρέσουν πολύ και ειδικά αυτές με φιόγκους. Αλλά έλεος.
Αυτές που πουλάν στα καταστήματα είναι πανάκριβες. Σιγά πια. Στέκα αγοράζω, όχι κόσμημα.
Γιατί να δώσω τόσα χρήματα για μια στέκα αφού:
1) είναι θέμα χρόνου να ξεκολλήσει το μπαρμπαδέλι που έχει πάνω και να γίνει πάλι μια απλή κοινή στέκα
2)σπάνε εύκολα
3)είναι πολύ σφιχτές και μετά από λίγη ώρα πονάς τόσο πολύ λες και σου έχουν κάνει λοβοτομή
4)είναι πολύ πιθανό να τη χάσεις (έχει καμιά σας κρατήσει κοκαλάκι για μεγάλο χρονικό διάστημα....εξαφανίζονται ως δια μαγείας)
5)δεν είναι όπως μας αρέσει και τη φανταζόμαστε
6)δεν εφάπτονται καλά στο κεφάλι


Λοιπόν το πήρα απόφαση. Θα τις φτιάχνω μόνη μου γιατί:
1)μου βγαίνουν πιο οικονομικά
2)επιλέγω ό,τι φάρδος, χρώμα κτλ θέλω
3)τη στολίζω με όποιο μπαρμπαδέλι μου αρέσει
4)μπορώ να επιλέξω μια που να μην με σφίγγει στα αυτιά
5)δε θα με νοιάζει αν σπάσει ή τη χάσω αφού δε θα την έχω χρυσοπληρώσει
6)θα εισπράττω τη χαρά της δημιούργιας :D
7)να πάνε να χεστούν οι παλιοκλέφτες :mad:

Κηρύσσω την έναρξη του αγώνα μας με ένα βίντεο που βρήκα πώς να φτιάξετε στέκα με φιόγκο.
Εγώ απλά αντί για μπλε κορδέλα και μπλε στέκα, θα την έκανα με μαύρη κορδέλα και μαύρη στέκα. Α και θα κολλούσα το φιόγκο λίγο πιο ψηλά.
Από το 2:36 και μετά.


Όποιες άλλες ιδέες, συμβουλές, προτάσεις για το θέμα καλοδεχούμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ιδέες για πασχαλινά αυγά

Φέτος σκέφτομαι να κάνω το ντεγκραντέ στο παραπάνω λινκ και με τη μέθοδο decoupage σε άλλα αυγά χωρίς χρώμα διάφορα σχέδια, αναλόγως τι χαρτοπετσέτες θα βρω, γιατί έχουμε βαρεθεί να ποτίζει η βαφή μέσα στο αυγό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top