Δικαιούμαστε μόνο ό,τι μπορούμε να διεκδικήσουμε;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Θυμάμαι μια ιστορία που διαβάζαμε στα χρόνια του λυκείου σχετικά με την ελευθερία......βγήκε νόμος που έπρεπε οι λευκοί να αφήσουν ελεύθερους τους μαύρους....έτσι και ο λευκός της ιστορίας μας πήγε και αφαίρεσαι τη σιδερένια λαιμουδιά απο τον πιο παλιό μαύρο και του είπε...."συμφώνα με το νόμο είσαι ελεύθερος, μπορείς να φύγεις"....ο μαύρος έφυγε....μετά από σύντομο χρονικό διάστημα επέστρεψε και λέει στον πρώην λευκό αφέντη του....."δεν ξέρω τι είναι ελευθερία αφεντικό, γι' αυτό γύρισα πίσω" κι έβαλε μόνος τη λαιμουριά και πάλι στο λαιμό του.....

Ο μαύρος δικαιούται την ελευθερία του;;;;; Ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορούσε να την διεκδικήσει;;;;; Οχι!!!!!! γιατί δεν είχε μάθει τι είναι ελευθερία....
Επομένως στην ερώτηση "δικαιούμαστε μόνο ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε;" όχι γιατί με αυτή τη λογική δεν θα είχαν γίνει οι επαναστάσεις για μια καλύτερη ζωή και ελευθερία...δεν θα είχε γίνει η επάνασταση της τεχνολογίας και γενικότερα ο κόσμος θα επαναπαυόταν σε αυτά που του δίνουν ......οι άλλοι....
Για να διεκδικούμε όμως πρέπει να έχουμε διάθεση, γνώση, όρεξη για την εξέλιξη και την καλυτέρευση της ζωής μας.....με σύμμαχο την παιδεία.....
Διεκδικούμε αυτά που θα μας κάνουν καλύτερους και πιο δίκαιους ανθρώπους.....

Στη σημερινή Ελλάδα πολλοί νέοι άνθρωποι με πολλά προσόντα δέχονται μισθούς πείνας, όχι γιατί δεν μπορούν να διεκδικήσουν αλλά γιατί τους έχουν αφαιρέσει το δικαίωμα να διεκδικήσουν κάτι που δεν θα χρειαζόταν να διεκδικήσουν.. σε μια σωστά οργανωμένη και δίκαιη χώρα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μου θυμίζεις κάτι που είχα διαβάσει πριν χρόνια:
"Ο καθένας είναι ελεύθερος να κοιμηθεί πάνω σε ένα χρυσό κρεβάτι, ή κάτω από ένα γιοφύρι, αλλά πάντα ο πλούσιος διαλέγει το χρυσό κρεβάτι και πάντα ο φτωχός το γιοφύρι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σας προτείνω να αναζητήσετε ενα ντοκιμαντέρ-του οποίου δυστυχώς ο τίτλος μου διαφεύγει-το οποίο γυρίστηκε στην Κίνα,μια κομουνιστική όσο δεν πάει χώρα,κι έχει να κάνει με παιδία δημοτικού,τα οποία θα κάναν πρώτη φορά στη ζωή τους εκλογές μεταξύ τους,για να βγάλουν πρόεδρο τάξης.Τα παιδία αρχικά δεν ξερουν τι θα πει δημοκρατία ως όρος,το μυαλουδάκι τους δεν μπολιαστηκε ποτε με κατι διαφορετικο απο αυτό με το οποιο μεγαλώνει ο μεσος Κινεζος.Σιγα σιγα στο παιχνιδι μπαινουν κι οι γονεις,προσπαθουν να εντυπωσιασουν τους συμμαθητες των παιδιων τους ωστε να ψηφισουν το δικο τους,και η ιστορια γινεται πολυ ενδιαφερουσα,και περιεχει πολύ συναισθημα και χρησιμα διδαγματα.Πανω απο ολα ομως,πραγματευεται το γεγονος διαχείρησης ενος πρωταρχικου δικαιώματος απο καποιον,ο οποιος ποτέ δεν ήξερε πως ισως το έχει,και τις αντιδράσεις του.Αξίζει.Το έδειξε πριν μηνες νομιζω η κρατικη τηλεοραση.Αν το ξερει καποιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θυμάμαι μια ιστορία που διαβάζαμε στα χρόνια του λυκείου σχετικά με την ελευθερία......βγήκε νόμος που έπρεπε οι λευκοί να αφήσουν ελεύθερους τους μαύρους....έτσι και ο λευκός της ιστορίας μας πήγε και αφαίρεσαι τη σιδερένια λαιμουδιά απο τον πιο παλιό μαύρο και του είπε...."συμφώνα με το νόμο είσαι ελεύθερος, μπορείς να φύγεις"....ο μαύρος έφυγε....μετά από σύντομο χρονικό διάστημα επέστρεψε και λέει στον πρώην λευκό αφέντη του....."δεν ξέρω τι είναι ελευθερία αφεντικό, γι' αυτό γύρισα πίσω" κι έβαλε μόνος τη λαιμουριά και πάλι στο λαιμό του.....

Ο μαύρος δικαιούται την ελευθερία του;;;;; Ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορούσε να την διεκδικήσει;;;;; Οχι!!!!!! γιατί δεν είχε μάθει τι είναι ελευθερία....
Επομένως στην ερώτηση "δικαιούμαστε μόνο ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε;" όχι γιατί με αυτή τη λογική δεν θα είχαν γίνει οι επαναστάσεις για μια καλύτερη ζωή και ελευθερία...δεν θα είχε γίνει η επάνασταση της τεχνολογίας και γενικότερα ο κόσμος θα επαναπαυόταν σε αυτά που του δίνουν ......οι άλλοι....
Για να διεκδικούμε όμως πρέπει να έχουμε διάθεση, γνώση, όρεξη για την εξέλιξη και την καλυτέρευση της ζωής μας.....με σύμμαχο την παιδεία.....
Διεκδικούμε αυτά που θα μας κάνουν καλύτερους και πιο δίκαιους ανθρώπους.....

Στη σημερινή Ελλάδα πολλοί νέοι άνθρωποι με πολλά προσόντα δέχονται μισθούς πείνας, όχι γιατί δεν μπορούν να διεκδικήσουν αλλά γιατί τους έχουν αφαιρέσει το δικαίωμα να διεκδικήσουν κάτι που δεν θα χρειαζόταν να διεκδικήσουν.. σε μια σωστά οργανωμένη και δίκαιη χώρα....;)


Πολυ ωραια η ιστορια, αν και στην δικια μου αντιληψη δεν εδωσε τοσο το συμπερασμα που εσυ εβγαλες...

Θα ελεγα πως η ιστορια αυτη καταδεικνυει αρχικα την αναγκη για την στοιχειωδη παιδεια που θα δωσει την ικανοτητα στον αλλο να ξερει τι μπορει να διεκδικισει και συναμα λοιπον και τι δικαιουται...

Διοτι ο μαυρος της παραπανω ιστοριας, παντα μπορουσε να διεκδικισει την ελευθερια του... Το πραγματικο προβλημα ηταν οτι δεν το ηξερε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα ελεγα πως η ιστορια αυτη καταδεικνυει αρχικα την αναγκη για την στοιχειωδη παιδεια που θα δωσει την ικανοτητα στον αλλο να ξερει τι μπορει να διεκδικισει και συναμα λοιπον και τι δικαιουται...
+100.Να συμπληρώσω όμως:πρώτα από όλα να αναγνωρίζει και να σέβεται τις υποχρεώσεις του προς το σύνολο.

Το έχω πει επανειλλημένα:

Είτε πραγματευόμαστε την κοινωνική συνοχή,είτε τα πλασματικά ελλείματα που εκτοξεύονται στο υπερδιπλάσιο με την αλλάγη κυβέρνησης,είτε τη διαχείριση δικαιωμάτων του πολίτη-ο οποίος πολλές φορές δε γνωρίζει πως του ανήκουν-,η οδός,ευτυχώς ή δυστυχώς,μία παραμένει:η παροχή ολοκληρωμένης παιδείας στους νέους,ώστε να αρχίσει ο Έλληνας,να...θρώσκει άνω.

Είναι άτοπο να κατηγορούμε τον πολιτικό και μόνο κόσμο,όταν τον αποτελούν εξέχοντα μέλη της κοινωνίας,τα οποία δεν παιδεύτηκαν με ανθρωπιστικά κριτήρια όσο βρίσκονταν στη βάση αυτής,και κατά τη διάρκεια της ανέλιξης τους.Γιατί ανθρωπιστική παιδεία,και εξειδικευμένη εκπαίδευση,δε συμπίπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Διοτι ο μαυρος της παραπανω ιστοριας, παντα μπορουσε να διεκδικισει την ελευθερια του... Το πραγματικο προβλημα ηταν οτι δεν το ηξερε...
Δηλαδή ο πρώτος μαύρος που γεννήθηκε είχε αφεντικό πάνω από το κεφάλι του; :P

Γιατί σας ενοχλεί τόσο η κυνικότητα; Πάντα έτσι λειτουργούσε η φύση, ο κάθε ζωντανός οργανισμός δικαιούται την ελευθερία που μπορεί να διεκδικήσει. Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα υπήρχε τροφή, δεν θα υπήρχε ζωντανός οργανισμός. Φαντάζεστε όλα τα ζώα και τα φυτά να είχαν by default δικαίωμα στην ζωή; Τι θα τρώγαμε;

Και ο άνθρωπος κουράστηκε να κατακτήσει το δικαίωμα στην ζωή, χρειάστηκε να κατακτήσει ολόκληρα γεωγραφικά διαμερίσματα και μάλιστα έδιωξε ότι ζώα ήταν απειλή (ας τολμήσει ένα λιοντάρι να πλησίαση κάποια πόλη). Μόνο ότι είχε συμφέρον κράτησε, αλλά ακόμη και εκεί ήταν υπερβολικός (διάβαζα ότι μια χώρα (ή πόλη) επειδή θεωρούσαν τις γάτες σκοτεινή δύναμη τις είχαν κατασπάραξη με αποτέλεσμα να γεμίσουν ποντίκια άρα και ασθένειες).

Ίσως μας μπερδεύει ότι πολλές φορές άλλοι έχουν διεκδικήσει δικαιώματα για εμάς. Για παράδειγμα το ότι όταν πεινάσω μπορώ να βρω άμεσα φαγητό είναι δικαίωμα που μου το πρόσφεραν οι γονείς μου. Φρόντισαν (ή έστω έτυχε) να έχουν την απαραίτητη οικονομική άνεση έτσι ώστε να μην με νοιάζει το φαγητό, έστω μέχρι κάποια ηλικία. Άλλοι γονείς ίσως να διεκδίκησαν τα παιδιά τους να μην χρειαστεί να βγουν στην αγορά εργασία πότε, πρόσφατα πήρε το αυτί μου για τους χλιδάνεργους. Βέβαια δεν είναι μόνο οι γονείς που διεκδικούν δικαιώματα για άλλους. Γενικότερα κάθε κοινωνική ομάδα συνήθως έχει διεκδικήσει δικαιώματα για τα μέλη της (για παράδειγμα ο Άντρας μπορεί να προσφέρει το δικαίωμα για φαγητό ή ασφάλεια στην γυναίκα του. Μια χώρα προσφέρει το δικαίωμα στην εκπαίδευση ή στην υγεία για τους πολίτες. Δεν είναι όλοι ανεξαρτήτως πολίτες, εμείς άλλα δικαιώματα έχουμε μεταξύ μας, αλλά δικαιώματα επιτρέπουμε στους άλλους να έχουν (π.χ.).

Μακάρι να υπήρχε πόλη που θα μπορούσε κάποιος να πάει και να έχει όλα τα δικαιώματα χωρίς διεκδικήσεις. Να του έδιναν ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο, ρούχα, βιβλία, φάρμακα, ερωτικό σύντροφο. Όλα αυτά είτε τα έχουμε διεκδικήσει ή έστω τα έχουν διεκδικήσει άλλοι για εμάς. Ακόμη και σε μια κομμουνιστική χώρα δεν γίνεται αυτό, σίγουρα θα είχαν βρει διάφορες παραμέτρους. Για παράδειγμα μια κομμουνιστική χώρα θα παρέχει όλα αυτά μόνο σε όσους έχουν τουλάχιστον έναν γονιό πολίτη της χώρας αυτής.

Ακόμη και οι σχετικές οργανώσεις, όπως Unicef, παρόλο που μιλάνε για τα ανθρώπινα δικαιώματα, λειτουργούν έτσι. Δεν έχω ακούσει να κάνουν κήρυγμα στην κυβέρνηση των ΗΠΑ γιατί δεν θεραπεύουν μεξικανούς (αν δεν έχουν τα λεφτά). Αντίθετα τους έχω δει να μου ζητάνε λεφτά έτσι ώστε να στείλουν φάρμακα και γενικότερα ιατρική βοήθεια. Τόσα νοσοκομεία υπάρχουν στον κόσμο, αν όλοι οι άνθρωπο έχουν το δικαίωμα στην υγεία γιατί δεν μεταφέρουν σε κάποιο από αυτά τα νοσοκομεία; Υπάρχει ένα νοσοκομείο πιο πάνω από το σπίτι μου, τον περασμένο μήνα άκουσα ότι έχει 100 άδεια κρεβάτια. Με μια άλλη διαρρύθμιση ίσως να χωράνε 150 κρεβάτια. Γιατί δεν παίρνουν 150 παιδάκια να τους θεραπεύσουν; Πολύ απλά επειδή το νοσοκομείο αυτό δεν έχει φτιαχτεί για αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συμφωνώ με το ότι έτσι λειτουργεί η φύση(εκτός απο αυτό που θίγεις,κι άλλα πραγματα,όπως οι ιοί,υπάρχουν για κάποιο λόγο:για να παραμένουν οι πλυθησμοί σταθεροί,εντελώς κυνικα),η φυσική επιλογή(χαρακτηριστικά παραμένουν όταν είναι χρήσιμα,και η αγέλη(ο δυνατότερος,πιο φανταχτερός,πιο εξωστρεφής,πιο λαμπερός,εχει τις περισσότερες θηλυκές και τη μεγαλύτερη μερίδα στο βραδινό.)

Ο άνθρωπος όμως έχει διαχωριστεί απο τους νόμους της φύσης κι έβγαλε δικούς του,(μεσα από τους οποιους αν δεν απατώμαι,δεν εγκρίνονται κι άλλα πραγματα που γίνονται στη φύση-βλέπε βιασμούς εγκύων με στόχο το θάνατο του εμβρύου του αντίπαλου αρσενικού),εδώ κι εκατοντάδες χρόνια.Συνεπώς όχι,κάθε έγχρωμος δε γεννιέται με ενα αφεντικό πάνω από το κεφάλι του,αλλά για καποια πράγματα,όπως η ελευθερία,έχουμε μπει σε μια εποχή που πρέπει να θεωρούνται δεδομένα.Κι ας είναι επειδή κάποτε κάποιοι αγωνίστηκαν για αυτά.Κάποια στιγμη θα γινόταν γιατι αυτό,είναι το σωστό.Αλλα και να μην είχε γίνει,δε θα το δικαιούταν σήμερα ο καταπιεσμένος?Τα πρωταρχικά δικαιωματα πλεον δεν πρεπει να θεωρούνται ως επιβραβευση σε αγωνες,αλλα να ειναι δεδομενα.

Το πόσο αγωνίστηκες για κάτι δεν αποτελεί κριτήριο ορθότητας για αυτο το κατι.

Οπότε όχι,δεν είναι σωστό να λέμε πως καθενας δικαιούται αυτά που μπορει να διεκδικήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την Τετάρτη που μας πέρασε ο Εξάντας είχε ένα ντοκιμαντέρ για την Γουατεμάλα μετά το ΔΝΤ με τίτλο: Υπέροχη Μακροοικονομία. (Στο λινκ μπορείτε να το δείτε ολόκληρο).
Στο 14ο λεπτό περίπου, ένας γιατρός εξετάζει ένα μικρό αγοράκι που είναι 65% κάτω από το φυσιολογικό βάρος σε σχέση με το μέγεθός του και λέει χαρακτηριστικά:

"Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το παιδί δεν είναι μόνο πολύ αδύνατο, αλλά προκαλούνται σε αυτό -λόγω του υποσιτισμού- και νοητικές καθυστερήσεις. Δηλαδή στο μέλλον θα έχουμε έναν Σεμπάστιαν με περιορισμένες διανοητικές δυνατότητες, για να μπορέσει να πάει στο σχολείο, για να μπορέσει να γίνει ένα άτομο χρήσιμο για τη χώρα του. [...] Πραγματικά αυτό είναι θλιβερό. Αφού η χώρα γενικά είναι πλούσια και έχει εξαιρετικούς οικονομικούς δείκτες, η κατανομή του πλούτου είναι πολύ άνιση. Γνωρίζουμε ότι στη Γουατεμάλα υπάρχουν 10-12 οικογένειες που κατέχουν όλη τη χώρα και οι υπόλοιποι ζούνε σε άθλιες συνθήκες. Καμία από τις κυβερνήσεις που πέρασαν εδώ και 500 χρόνια, δεν έχει αποπειραθεί έστω να προσπαθήσει να διανείμει σωστά τον πλούτο και να εγγυηθεί κάποιο όφελος στον παιδικό πληθυσμό.
Εγώ πάντα το σκέφτομαι και είναι η προσωπική μου άποψη, ότι αναμφίβολα η πολιτική του κράτους, είναι να διατηρεί τον πληθυσμό σε αυτές τις συνθήκες για να μην είμαστε ικανοί να υψώσουμε τη φωνή μας και να απαιτήσουμε αυτά που πρέπει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, που ο Σεμπάστιαν όταν θα είναι ενήλικας, η διανοητική του ικανότητα θα είναι ίδια με ένα παιδάκι της 4ης τάξης του Δημοτικού. Συνεπώς που θα εδρεύσουν οι ιδέες και οι αγώνες για ανθρώπινα δικαιώματα; Πραγματικά πουθενά! Ο κόσμος μαθαίνει να ζει σε ένα σύστημα επιβίωσης. Έτσι λοιπόν δεν υπάρχει κάποια φωνή να υψωθεί".



Αναλογιστείτε λοιπόν, πώς καθορίζεται η ικανότητά μας να διεκδικούμε... Αναλογιστείτε πώς καθορίζονται τα δικαιώματά μας στη ζωή.


...εκτός αν είστε απ' αυτούς που πιστεύουν ότι αυτά τα παιδάκια έχουν κακό κάρμα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συνεπώς όχι,κάθε έγχρωμος δε γεννιέται με ενα αφεντικό πάνω από το κεφάλι του,αλλά για καποια πράγματα,όπως η ελευθερία,έχουμε μπει σε μια εποχή που πρέπει να θεωρούνται δεδομένα.
Θέλεις να πεις ότι αν μια γυναίκα αφήσει το νεογέννητο παιδί απέξω από ένα νοσοκομείο και εξαφανιστεί, τότε αυτό το παιδί θα απόλαυση τα ίδια δικαιώματα όπως και στην περίπτωση που η μητέρα κράταγε το παιδί; Αν ναι, τότε γιατί θεωρείτε ποινικό αδίκημα; Αν αφήσω το κινητό μου κάπου δημόσια (π.χ. επειδή το βαρέθηκα) δεν θα είμαι ενάντια στους νόμους. Εξάλλου η κλοπή δεν είναι αυτεπάγγελτο αδίκημα.

Ωστόσο πράγματι, υπάρχουν ιδρύματα που σε ένα ορφανό παιδί μπορούν να του παρέχουν μια σωρεία από δικαιώματα. Ωστόσο πράγματι δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι ακόμη και αυτά τα δικαιώματα έχουν διεκδικηθεί από κάποιον; Για παράδειγμα οι ομοφυλόφιλοι δεν τους ήρθε από το πουθενά το δικαίωμα του γάμου, μάλιστα σε κάποιες χώρες είναι σε φάση διεκδίκησης. Αν αύριο γίνει πόλεμος στην Ελλάδα ξέχνα το παραμικρό σου δικαίωμα, ειδικότερα δε στην περίπτωση που κατάρρευση τελείως η Ελλάδα. Σε αυτή την περίπτωση, κάθε δικαίωμα που θεωρείς αυτονόητο θα μπορώ να στο καταπατήσω μόνο και μόνο επειδή θα έχω μια καλύτερη καραμπίνα από εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Την Τετάρτη που μας πέρασε ο Εξάντας είχε ένα ντοκιμαντέρ για την Γουατεμάλα μετά το ΔΝΤ με τίτλο: Υπέροχη Μακροοικονομία. (Στο λινκ μπορείτε να το δείτε ολόκληρο).
Στο 14ο λεπτό περίπου, ένας γιατρός εξετάζει ένα μικρό αγοράκι που είναι 65% κάτω από το φυσιολογικό βάρος σε σχέση με το μέγεθός του και λέει χαρακτηριστικά:

"Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το παιδί δεν είναι μόνο πολύ αδύνατο, αλλά προκαλούνται σε αυτό -λόγω του υποσιτισμού- και νοητικές καθυστερήσεις. Δηλαδή στο μέλλον θα έχουμε έναν Σεμπάστιαν με περιορισμένες διανοητικές δυνατότητες, για να μπορέσει να πάει στο σχολείο, για να μπορέσει να γίνει ένα άτομο χρήσιμο για τη χώρα του. [...] Πραγματικά αυτό είναι θλιβερό. Αφού η χώρα γενικά είναι πλούσια και έχει εξαιρετικούς οικονομικούς δείκτες, η κατανομή του πλούτου είναι πολύ άνιση. Γνωρίζουμε ότι στη Γουατεμάλα υπάρχουν 10-12 οικογένειες που κατέχουν όλη τη χώρα και οι υπόλοιποι ζούνε σε άθλιες συνθήκες. Καμία από τις κυβερνήσεις που πέρασαν εδώ και 500 χρόνια, δεν έχει αποπειραθεί έστω να προσπαθήσει να διανείμει σωστά τον πλούτο και να εγγυηθεί κάποιο όφελος στον παιδικό πληθυσμό.
Εγώ πάντα το σκέφτομαι και είναι η προσωπική μου άποψη, ότι αναμφίβολα η πολιτική του κράτους, είναι να διατηρεί τον πληθυσμό σε αυτές τις συνθήκες για να μην είμαστε ικανοί να υψώσουμε τη φωνή μας και να απαιτήσουμε αυτά που πρέπει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, που ο Σεμπάστιαν όταν θα είναι ενήλικας, η διανοητική του ικανότητα θα είναι ίδια με ένα παιδάκι της 4ης τάξης του Δημοτικού. Συνεπώς που θα εδρεύσουν οι ιδέες και οι αγώνες για ανθρώπινα δικαιώματα; Πραγματικά πουθενά! Ο κόσμος μαθαίνει να ζει σε ένα σύστημα επιβίωσης. Έτσι λοιπόν δεν υπάρχει κάποια φωνή να υψωθεί".



Αναλογιστείτε λοιπόν, πώς καθορίζεται η ικανότητά μας να διεκδικούμε... Αναλογιστείτε πώς καθορίζονται τα δικαιώματά μας στη ζωή.


...εκτός αν είστε απ' αυτούς που πιστεύουν ότι αυτά τα παιδάκια έχουν κακό κάρμα... :hmm:
Isi,όταν μαλλίαζει η γλώσσα μου-ή,εν προκειμένω,τα δάχτυλά μου-να αναφέρω πως η παιδεία κρύβεται πίσω από κάθε αλλαγή στην οποία ελπίζουμε,δεν έχω στο μυαλό μου τον Σεμπάστιαν.Αλλά κάποια πιο τυχερά παιδάκια στην ηλικία του Σεμπάστιαν,τα οποία όταν κάποτε θα αναλάβουν τα ηνία χωρών,ή ακόμη σημαντικότερα,θα συγκεντρώσουν πλούτο στα χέρια τους σε σημείο να χρηματοδοτούν την πολιτική,και θα θεωρούν σημαντικό το να ταϊζονται τα παιδάκια του τότε.(Επειδή θα έχουν λάβει την παιδεία που πρέπει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θέλεις να πεις ότι αν μια γυναίκα αφήσει το νεογέννητο παιδί απέξω από ένα νοσοκομείο και εξαφανιστεί, τότε αυτό το παιδί θα απόλαυση τα ίδια δικαιώματα όπως και στην περίπτωση που η μητέρα κράταγε το παιδί; Αν ναι, τότε γιατί θεωρείτε ποινικό αδίκημα;

Θέλεις να παίξουμε με τις πιθανότητες?Το παιδί αυτό μπορεί να προήλθε απο βιασμό,μέχρι απο καθαρή ανευθυνότητα της μητέρας.Μπορεί να κινδυνεύει η ίδια και να θέλει με αυτό τον τρόπο να σώσει το παιδί της,αλλα μπορεί να το είδε και ως μια εύκολη...μέθοδο αντισύλληψης!

Ποινικό αδίκημα είναι γιατί σε αντίθεση με το τι γίνεται στη φύση,το ανθρώπινο δικαστήριο θεωρεί σημαντικό,χωρίς να μπορεί να παίξει με τις πιθανότητες,πως αν και μέχρι να βρει το παρατημένο μωρό κάποιος,αυτό είναι εκτεθημένο σε κινδύνους.Απο εκεί και περα,ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ Η ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ αποτελει αδικημα,ΠΑΛΙ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ,θα αθωωσει μια μητέρα,αν κρινει πως έκανε το καλύτερο για τη ζωή για την οποία είναι υπεύθυνη.

Οσο για το κινητο,έχω βρει παρατημένο.Μπήκα στις επαφες,πήρα το "ΜΑΜΑ" και στο "Γεια σου αγάπη μου",απάντησα "Ο Γιος σας έχασε το τηλέφωνό του"Το οτι το βρήκα σε δημόσιο χώρο,σημαίνει πως έχω το δικαίωμα να το εκμεταλλευτώ?

Δηλαδή αν μια κοπέλα ντύνεται προκλητικά,σημαινει πως μπορει να βιαστει?Δε λέω,βλακεια της ειδικα αν ειναι μόνη,αλλά αυτό δίνει ελαφρυντικό στο δραστη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.

Δικαιούμαστε όντως μόνο ό,τι μπορούμε να διεκδικήσουμε?


Εσφαλμενη αντιληψη...Νομιζω πως δεν ειναι επαρκης.:hmm:
Για να γινω πιο σαφης: Διεκδικοντας εγω ενα δικαιωμα μπορει να στερησω πολυ απλα, αυτο καποιου αλλου!
Τα "δικαiωματα"μας ερχονται λοιπον,σε συγκρουση.
Αρα καποιου "δικαιωμα"(μπορει και των δυο) δεν ειναι ουσιαστικα Δικαιωμα.

Για μενα παντως γενικα,ως ανθρωπινο δικαιωμα,οριζεται το δικαιωμα που μπορει και απολαμβανει καθενας μονο και μονο επειδη ειναι ανθρωπος.Το φυλο,ο κοινωνικος ρολος,η οικονομικη κατασταση,η φυλή και ο,τιδηποτα χαρακτηριστικα κατατασσουν τους ανθρωπους σε κατηγοριες δεν πρεπει να επηρρεαζουν κανονικα την ουσια των δικαιωματων.
Κρινω χαζο το οτι η καθε χωρα καταχωρει στους πολιτες "τα ιδιαιτερα δικαιωματα της".Οσο θα υπαρχουν αυτες οι διακρισεις μεταξυ χωρων δεν προκειται ποτε να συνειδητοποιησουμε την εννοια του δικαιωματος, καθως καθε φορα θα το συνανταμε σε παραλλαγες. Μονο αν σε ολο τον πλανητη υπηρχε ενας εκπροσωπος(ουτοπικο βεβαια),μονο τοτε πιστευω θα απολαμβαναμε ολοι ισα δικαιωματα και αν θελετε διαφωνειστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η (ρητοτικη) ερωτηση που απαντά (διαφωνοντας) στο αρχικο ερωτημα :

Αν μπορουμε να διεκδικησουμε πολλα περισσοτερα απο αλλους, ή και τα παντα, τα διακιουμαστε απαραιτητα ;

(αν ισχυε, τοτε ειναι δικαιωμα των τραπεζων, των πολυεθνικων και ολων των ισχυρων, να εκμεταλλευονται τον πλανητη και τον πληθυσμο του, μεχρι να καταστραφουν ολα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο λαός λέει...
Το χέρι σου να το απλώνεις μέχρι εκεί που φτάνει....
Τώρα αν αυτό το φτάνει είναι και το όριο της διεκδίκησης...Σηκώνει πολλή συζήτηση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top