Πρότεινε κάτι που να αλλάξει τη ζωή μου

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Κανονες:
-Εχεις ασχοληθει προσωπικά και το προτεινεις κι οχι μου ειπανε, εχω ακουσει κλπ
-Μπορω να το ξεκινησω εδω και τωρα, οχι θα δουμε κι εχει προαπαιτουμενα κλπ
-Θα κάνει μια αλλαγη στη ζωη μου ή θα μου μεινει κατι, κι οχι για να περασω απλα μια ευχαριστη ωρα.

Παμε:
-Βαλε λινουξ κι απαλλαξου μια για παντα απο ιους, malware και τον καθημερινο βραχνα του σκαναρισματος.
-Μάθε πολύ καλα αγγλικά να εισαι ανετος παντου και με προσβαση σε ολη την ανθρωπινη γνωση.
-Παρε ενα software ή ενα τετραδιο και κρατα τα οικονομικά σου σε ταξη.

Ακούω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάθε να σκέφτεσαι ορθολογιστικά σαν φιλόσοφος, θα αλλάξει ριζικά τη ζωή σου προς το καλύτερο.

Και ένα site που θα βοηθήσει πολύ σε αυτό το σκοπό
https://freedomainradio.com/
https://www.youtube.com/channel/UCC3L8QaxqEGUiBC252GHy3w
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αναρχοκαπιταλιστικά θες να πεις; :D Ο Stefan Molyneux ειναι αναρχοκαπιταλιστης μεγαλου κυρους και βεβαια αρκετά ενδιαφερων.

Απο φιλοσοφους εχουμε καλους αρχαιους. Προτεινω για αρχη ενα Pdf απο Σενέκα περι συντομιας της ζωης:
https://tripinsurancestore.com/4/on-the-shortness-of-life.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μάθε να διαβάζεις βιβλία, ώστε να ζεις πολλές ζωές αντί για μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναρχοκαπιταλιστικά θες να πεις; :D Ο Stefan Molyneux ειναι αναρχοκαπιταλιστης μεγαλου κυρους και βεβαια αρκετά ενδιαφερων.

Εκτός από τις αναρχικές ιδέες έχει και ένα βιβλίο "Universaly Preferable Behavior" το οποίο είναι ένα framework ηθικής βασισμένο στην επιστημονική μέθοδο, όπως και ένα βιβλίο για τις σχέσεις των δύο φύλων. Η όλη του δουλειά δηλαδή είναι πάνω στον τομέα την ηθικής, η αναρχική φιλοσοφία είναι απλά φυσική απόρροια των ηθικών θέσεών του.

Anyway, νομίζω πως οι Διάλογοι του Πλάτωνα είναι το κείμενο με το οποίο πρέπει να ξεκινήσει κάποιος νέος μελετητής της φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ταξιδευε τουλαχιστον μια φορα το χρονο σε ενα καινουριο μερος μεσα ή εξω απ την χωρα σου ετσι ωστε να αποκτησεις νεες εμπειριες να μαθεις αλλες κουλτούρες να μην εισαι ρατσιστης να ωριμασει ο νους σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αγαπα τον εαυτο σου και τις επιλογες σου απο σημερα κιολας και η βελτιωση της ζωης σου ειναι δεδομενη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για το πρωτο ΟΚ τα καταφερνω, για το δευτερο δεν ειναι παντα ευκολο. Ξερεις πόσες λαθος επιλογες εχω κανει; Με μερικες δεν μπορω ουτε καν να συμφιλιωθω. Είναι πολλοι που λενε: δεν μετανιωνω για τιποτα, γιατι χαρη σε αυτα που εκανα ειμαι αυτος που ειμαι σημερα. Ετσι ο καθε παπαρας νομιζει οτι κατι ειναι. Προτιμω να παραδεχτω οτι η ανθρωπινη χαζομαρα δεν παει στα βουνα, αλλα στους ανθρωπους και κατα συνεπεια δεν αποτελω εξαιρεση. Μεγαλο θεμα οι επιλογες παντως. Πρεπει να κανουμε και καποιες καλες, αν θελουμε να αλλαξει η ζωη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κάθε απόφαση έχω και θετικές και αρνητικές συνέπειες. Απλά ίσως να βλέπουμε μόνο όσες υπερισχύουν ή μας ενδιαφέρουν περισσότερο.

Πρόταση: Σταματά να λες το σουβλάκι καλαμάκι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexGoingYolo

Νεοφερμένος

Ο AlexGoingYolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Διαλογίσου.Θα σε βοηθήσει να οργανώνεις αποτελεσματικότερα τις σκέψεις σου, να απομακρύνεις τα αρνητικά συναισθήματα κ να αποκτήσεις στιγμές ψυχικής γαλήνης μες την ρουτινιασμένη και αγχώδης καθημερινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Διαβαζε Roberto Mangabeira Unger και ξεχνα ολο τον πολιτισμο της ΡωμανοΕλλαδας της καζαντζοπληκτης μεν και χριστιανοΜεταξικης δε.Διαβασε τον γιατι απλα ειναι ιδιοφυια στην προοδο της ανθρωποτητας χωρις τυφλες ελπιδες και υποσχεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Διαλογίσου.Θα σε βοηθήσει να οργανώνεις αποτελεσματικότερα τις σκέψεις σου, να απομακρύνεις τα αρνητικά συναισθήματα κ να αποκτήσεις στιγμές ψυχικής γαλήνης μες την ρουτινιασμένη και αγχώδης καθημερινότητα.
Σωστός! Με το διαλογισμο αντιλαμβανομαι οτι πολλα πραγματα τα κανω απο κεκτημενη ταχυτητα. Ο διαλογισμος με βοηθαει να κανω μια αναπαυλα και να ξαναπαρω τον ελεγχο. Ηρεμωντας εχεις και γενικοτερη εικονα της καταστασης.

Διαβαζε Roberto Mangabeira Unger και ξεχνα ολο τον πολιτισμο της ΡωμανοΕλλαδας της καζαντζοπληκτης μεν και χριστιανοΜεταξικης δε.Διαβασε τον γιατι απλα ειναι ιδιοφυια στην προοδο της ανθρωποτητας χωρις τυφλες ελπιδες και υποσχεσεις.
Εριξα μια ματια στη γαλλ. βικιπαιδεια και μου φανηκε για πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση. Μπαινει οπωσδηποτε στα υποψιν. Σε ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για το πρωτο ΟΚ τα καταφερνω, για το δευτερο δεν ειναι παντα ευκολο. Ξερεις πόσες λαθος επιλογες εχω κανει; Με μερικες δεν μπορω ουτε καν να συμφιλιωθω. Είναι πολλοι που λενε: δεν μετανιωνω για τιποτα, γιατι χαρη σε αυτα που εκανα ειμαι αυτος που ειμαι σημερα. Ετσι ο καθε παπαρας νομιζει οτι κατι ειναι. Προτιμω να παραδεχτω οτι η ανθρωπινη χαζομαρα δεν παει στα βουνα, αλλα στους ανθρωπους και κατα συνεπεια δεν αποτελω εξαιρεση. Μεγαλο θεμα οι επιλογες παντως. Πρεπει να κανουμε και καποιες καλες, αν θελουμε να αλλαξει η ζωη μας.

Οκ καταλαβαινω τι λες.. Γιατι δεν αρχιζεις καπως ετσι;:
Δε θεωρω κανεναν ´παπάρα ´(μου φαινεται μετα συγχωρησεωσ καπως μετα συγχωρησεως κομπλεξικο απο πλευρας σου, δε με ενδιαφερει διολου τι λεει και τι νομιζει ο καθενας για τον εαυτο του και αρχιζω να κρινω μονο εμενα. Εκανα αυτο και δεν ηταν λαθοσ για τουσ α β γ λογουσ. Δε μου αρεσε η ταδε συνεπεια αλλα απο αυτο κερδισα αυτο κι αυτο. Δε θα το επαναλαβω γιατι θελω να προχωρησω σε κατι διαφορετικο κι ανωτερο. Αρα βγηκα κερδισμενοσ. Εμαθα απο αυτο να ζητω το καλυτερο απο αυτο. Να κρατασ τα θετικα.
Μονο ετσι νομιζω θα συμφιλιωθεις με τις επιλογες σου.
Προσωπικα, ανηκω σε αυτους που εγραψες, δεν εχω μετανιωσει ποτε για τιποτα και τα χω καλα με τον εαυτο μου, εχω πολλη αυτοπεποιθηση. Κατι αλλο που κανω αν κι αυτο το χω εκ χαρακτηρος, δε ζηλευω καθολου ευκολα, μονο θαυμαζω, δε με απασχολει καθολου τι κανουν οι γυρω μου, δεν μπαινω στη διαδικασια να τους κρινω γιατι δεν εχω χρονο... Ασχολουμαι μονο με τη μουρη μου κ πως θα βελτιωνομαι σε ολα τα επιπεδα.
Καταλαβαινω πως δεν ειναι ευκολο αν δε το χεις, αλλα ισως ετσι κανεις μιαν αρχη και η ζωη σου χρονο με το χρονο γινεται πιο ενδιαφερουσα αρα καλυτερη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δε θεωρω κανεναν ´παπάρα ´
Δεν χρειαζεται να διαβασει κανεις περισσοτερο, ειναι χασιμο χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Παρε αδιαβροχο mp3 και ακου μουσικη οταν κανεις ντουζ...(αξιζει μαν)
2)Μην πινεις ''milko'' οταν τρως τυροπιτα.Ιδιαιτερα αν εισαι εξω.

Καλο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για το πρωτο ΟΚ τα καταφερνω, για το δευτερο δεν ειναι παντα ευκολο. Ξερεις πόσες λαθος επιλογες εχω κανει; Με μερικες δεν μπορω ουτε καν να συμφιλιωθω. Είναι πολλοι που λενε: δεν μετανιωνω για τιποτα, γιατι χαρη σε αυτα που εκανα ειμαι αυτος που ειμαι σημερα. Ετσι ο καθε παπαρας νομιζει οτι κατι ειναι. Προτιμω να παραδεχτω οτι η ανθρωπινη χαζομαρα δεν παει στα βουνα, αλλα στους ανθρωπους και κατα συνεπεια δεν αποτελω εξαιρεση. Μεγαλο θεμα οι επιλογες παντως. Πρεπει να κανουμε και καποιες καλες, αν θελουμε να αλλαξει η ζωη μας.

Δεν χρειαζεται να διαβασει κανεις περισσοτερο, ειναι χασιμο χρονου.

Οκ! Παντωσ περισσοτερο χασιμο χρονου ειναι να κριτικαρεισ τον κοσμο γιαυτα που λεει και κανει...
εμενα δε με πειραζει καθολου αν δε με διαβασες:)
Ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του και φτιαχνει τη ζωη του!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικα, ανηκω σε αυτους που εγραψες, δεν εχω μετανιωσει ποτε για τιποτα και τα χω καλα με τον εαυτο μου, εχω πολλη αυτοπεποιθηση.

Αν δε έχεις μετανιώσει ποτέ για τίποτα, τότε ή έχεις μια αξιοζήλευτη μνήμη, ή έζησες μια αξιολύπητη ζωή. :)

Για το πρωτο ΟΚ τα καταφερνω, για το δευτερο δεν ειναι παντα ευκολο. Ξερεις πόσες λαθος επιλογες εχω κανει; Με μερικες δεν μπορω ουτε καν να συμφιλιωθω. Είναι πολλοι που λενε: δεν μετανιωνω για τιποτα, γιατι χαρη σε αυτα που εκανα ειμαι αυτος που ειμαι σημερα. Ετσι ο καθε παπαρας νομιζει οτι κατι ειναι. Προτιμω να παραδεχτω οτι η ανθρωπινη χαζομαρα δεν παει στα βουνα, αλλα στους ανθρωπους και κατα συνεπεια δεν αποτελω εξαιρεση. Μεγαλο θεμα οι επιλογες παντως. Πρεπει να κανουμε και καποιες καλες, αν θελουμε να αλλαξει η ζωη μας.

Δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα η συμφιλίωση με τα λάθη του παρελθόντος καθώς δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να συμφιλιωθεί με κάτι που ο ίδιος θεωρεί λάθος. Το σημαντικό για μένα είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη του παρελθόντος για να μην τα επαναλαμβάνουμε. Άλλωστε το παρελθόν δεν αλλάζει, ό,τι και να κάνουμε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να περιορίσουμε τις συνέπειες των παλιών κακών μας επιλογών, να ζούμε το παρόν και να σχεδιάζουμε το μέλλον. Το μόνο καλό με τις κακές επιλογές του παρελθόντος είναι πως μας γεμίζουν με πείρα. Αλλά όπως είπε και ένας σοφός, η εμπειρία είναι μια χτένα που αποκτάς όταν είσαι πλέον φαλακρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George C.

Νεοφερμένος

Ο George C. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Προσπάθησε να ασχοληθείς με την σωματική σου διάπλαση. Δεν χρειάζεται συνδρομή σε γυμναστήριο , ούτε φανταχτερός εξοπλισμός. Το ίδιο σου το σώμα αρκεί . Ένα πολύ απλό πρόγραμμα προπονήσεων με σωματικό βάρος και αργότερα σε συνδυασμό με μερικά βάρη που μου δάνεισε ένας γνωστός μου(2 αλτήρες των 10 kg) , ήταν αρκετά για να βελτιώσω την υγεία μου μέσα σε διάστημα 2.5 ετών , και να συνεχίζω να την βελτιώνω. Κάτι που μου αρέσει να κάνω (όποτε το επιτρέπει ο καιρός και ιδίως η υγρασία εδώ στην επαρχία) και το προτείνω σε όλους εάν είναι εφικτό , είναι το πρωινό περπάτημα. 45 λεπτά με 1 ώρα. Παράλληλα , ακούω κάποιο βιβλίο από το Audible (φοβερή εφαρμογή κατά την γνώμη μου) ή κάποια παρουσίαση/διάλεξη γύρω από θέματα που με ενδιαφέρουν , οπότε μαθαίνω κάθε μέρα κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα η συμφιλίωση με τα λάθη του παρελθόντος καθώς δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να συμφιλιωθεί με κάτι που ο ίδιος θεωρεί λάθος.
Σε καθε περιπτωση πρεπει να βρεις εναν τροπο να γυρισεις τη σελιδα. Μην νομιζεις οτι ειναι και τοσο ευκολο. Τα περισσοτερα προβληματα των πελατων μου ειχαν σχεση με παρελθον και με δουλεια. (Και λεω ειχαν γιατι δεν δεχομαι πλεον πελατες και το κοιν. δικτυο επισης το περιορισα σε γκρουπς εργασιας, δηλαδη μονο σε οσους εχουν projects, γιατι η παπαριά ειχε χτυπησει κοκκινο :P ).

Το μόνο καλό με τις κακές επιλογές του παρελθόντος είναι πως μας γεμίζουν με πείρα. Αλλά όπως είπε και ένας σοφός, η εμπειρία είναι μια χτένα που αποκτάς όταν είσαι πλέον φαλακρός.
Εχεις πεισθει απο αυτο; Γιατι παιζει ρολο και το αντιτιμο για αυτην την πειρα. Πολλες φορες θα προτιμουσα να ειχα μαθει απο τα σφαλματα των αλλων, παρα απο τα δικα μου μερικα εκ των οποιων αποδειχτηκαν ταλαιπωρια ή χασιμο χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις πεισθει απο αυτο; Γιατι παιζει ρολο και το αντιτιμο για αυτην την πειρα. Πολλες φορες θα προτιμουσα να ειχα μαθει απο τα σφαλματα των αλλων, παρα απο τα δικα μου μερικα εκ των οποιων αποδειχτηκαν ταλαιπωρια ή χασιμο χρονου.

Όχι δεν έχω πεισθεί, γι' αυτό είπα και τη ρήση με τη χτένα και τη φαλάκρα. Πολλές φορές η πείρα είναι άχρηστη καθώς η ζημιά είναι εκτεταμένη και μη αναστρέψιμη. Αυτός που λες ισχύει, ο έξυπνος άνθρωπος πρέπει να μαθαίνει από τα λάθη των άλλων και όχι από τα δικά του, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για πολύ σοβαρά λάθη με βαρύτατες μελλοντικές συνέπειες. Αλλά υποθέτω πως ο εσωτερικός ηλίθιος που έχουμε όλοι κάποιες φορές θα υπερισχύσει.

Αυτό που έχω παρατηρήσει από τη μέχρι τώρα διαδρομή μου στο παιχνίδι της ζωής είναι πως τα μεγάλα λάθη είναι εύκολο να τα αποφύγεις, καθώς αποτελούν το τέλμα μιας μεγάλης σειράς μικρών λαθών. Στα 19 με 22 μου είχα περάσει μια φάση βαριάς κατάθλιψης που είχε σαν αποτέλεσμα να κάνω πολλά λάθη εκείνη την εποχή, μερικά από τα οποία τα πληρώνω μέχρι και σήμερα. Ένα πράγμα που έμαθα βέβαια από αυτήν την περιπέτεια είναι πως να αναγνωρίζω τα σημάδια που με οδηγούν ξανά εκεί και να σταματάω όσο είναι νωρίς. Επειδή δουλεύω σαν freelancer αυτή τη στιγμή, η αυτοπειθαρχία και το self motivation είναι πάρα πολύ σημαντικά καθώς δεν έχω αφεντικό που θα μου πει κάνε αυτό ή το άλλο. Έτσι αν αρχίσω να μπαίνω πάλι σε καταθλιπτικό mood αυτό επηρεάζει πολύ τη δουλειά μου, που είναι εξολοκλήρου διανοητική εργασία. Πλέον ξέρω όμως το pattern. Ξεκινάει με κάποιο καβγά με άτομα του οικογενειακού μου ή φιλικού περιβάλλοντος που δεν μπορούν να καταλάβουν πως 1+1 = 2 και μετά έχω μια τάση να απομονωθώ και να μην κάνω τίποτα ή απλά να χάνω το χρόνο μου βλέποντας ταινίες ή παίζοντας παιχνίδια για να πάρω μια προσωρινή δόση ντοπαμίνης. Μετά νιώθω τύψεις για το χρόνο που έχασα το οποίο με οδηγεί σε περισσότερο χάσιμο χρόνου καθώς θέλω κι άλλη ντοπαμίνη και αν δεν το ελέγξω μετά από κάποιο διάστημα γυρνάει σε κατάθλιψη. Πλέον ξέρω πως το κλειδί είναι να μην μπω στην αρχική φάση της απομόνωσης και βρίσκω άλλους τρόπους για να ξεσκάσω όπως περπάτημα.

Έτσι γυρίζουμε πάλι στην αρχική τοποθέτηση πως ακόμα και από τα λάθη μας μπορούμε να πάρουμε θετικά πράγματα όπως αυτογνωσία. Αν έχουμε βέβαια την ταπεινότητα να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και το πότε φερόμαστε ηλίθια. Πολλοί από τους ανθρώπους που ξέρω είναι εγκλωβισμένοι σε ένα ατέρμονο κύκλο καταστρεπτικών επιλογών επειδή ποτέ δεν κοιτάχτηκαν στον καθρέφτη και πάντα είχαν έναν αποδιοπομπαίο τράγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top