Χρυσές Σφαίρες 2018 & Κίνημα Time's Up

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Η 75η τελετή των Χρυσών Σφαιρών που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής στο Λος Άντζελες θα μείνει ανεξίτηλη στην ιστορία των βραβείων, καθώς παρουσίασε έναν άλλο χαρακτήρα, περισσότερο ρεαλιστικό παρά φαντασμαγορικό, όπως συνηθίζεται.

Κατ′ αρχάς, καθώς όλοι ήταν ντυμένοι στα μαύρα, προσέφεραν μια πολύ διαφορετική εικόνα από αυτήν που βλέπουμε εδώ και δεκαετίες. Ηθοποιοί, κινηματογραφιστές και σκηνοθέτες συμφώνησαν σε μια τολμηρή κίνηση: να φορέσουν μαύρα ρούχα στο κόκκινο χαλί ως ένδειξη διαμαρτυρίας απέναντι στο πρόβλημα της σεξουαλικής κακοποίησης.

Γιατί μαύρο;
«Το μαύρο δεν αποκαλεί μια ακόμα δήλωση μόδας. Είναι μια δήλωση δράσης, ένα άμεσο μήνυμα αντίστασης. Μαύρο γιατί είμαστε δυναμικές όταν στεκόμαστε μαζί με όλες τις γυναίκες κατά μήκος όλων των βιομηχανιών. Μαύρο γιατί ξεκινάμε από την αρχή, αλλάζοντας τα πρότυπα. Μαύρο γιατί δεν θα σιωπούμε πια. Απόψε δεν πενθούμε, απόψε είναι μια αφύπνιση», έγραψε η ηθοποιός, συγγραφέας και παραγωγός Amber Tamblyn.

Στις 21 Δεκεμβρίου 2017, οι New York Times δημοσίευσαν μια ανοιχτή επιστολή του κινήματος με στόχο τη νομική βοήθεια των θυμάτων σεξουαλικής κακοποίησης «Time’s Up», η οποία τόνισε-μεταξύ άλλων- και τη σημασία του σεβασμού και αναγνώρισης των δικαιωμάτων των γυναικών στο εργασιακό περιβάλλον. Το «Time’s Up», στο οποίο συμμετέχουν περισσότερες από 300 γυναίκες από τη βιομηχανία της ψυχαγωγίας, καλεί τον κόσμο να διαδώσει το πλάνο του: να σταματήσει την ανισότητα των φύλων σε όλες τις βιομηχανίες.

Η υποστήριξη προς το κίνημα ήταν εμφανής στο κόκκινο χαλί, αφού από τις πρώτες κιόλας αφίξεις της βραδιάς είδαμε τους παρευρισκόμενους όχι μόνο να φορούν μαύρα, αλλά και με την καρφίτσα-λογότυπο «Time’s Up» στο πέτο τους. Εκτός όμως από το μαύρο, οι γυναίκες ηθοποιοί περπάτησαν στο χαλί μαζί με γυναίκες ακτιβίστριες από ένα ευρύ φάσμα, μια ιδέα της ηθοποιού Michelle Williams.
Πηγή


Εσείς τι γνώμη έχετε για το κίνημα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παλι καλα που δεν πηρε βραβειο η υποκριτρια Μεριλ Στριπ να βγαλει παλι δασκαλιστικο λογο. Κατακεραυνωνοντας οσους κατηγορουνται για αναρμοστη συμπεριφορα οταν η ιδια ηταν πρωτη να χειροκροτησει τον αποδεδειγμενα βιαστη ανηλικης, Πολανσκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει, γιατί το θυμήθηκαν όλες τώρα να καταγγείλουν ότι υπέστησαν σεξουαλική παρενόχληση; Περίμεναν πρώτα να γίνουν διάσημες και πλούσιες; Εγώ ξέρω ότι αν δεν το καταγγειλεις αμέσως μετά χάνεις το δίκιο σου. Είναι κι αυτή μια μόδα που θα περάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει, γιατί το θυμήθηκαν όλες τώρα να καταγγείλουν ότι υπέστησαν σεξουαλική παρενόχληση; Περίμεναν πρώτα να γίνουν διάσημες και πλούσιες; Εγώ ξέρω ότι αν δεν το καταγγειλεις αμέσως μετά χάνεις το δίκιο σου. Είναι κι αυτή μια μόδα που θα περάσει;

Το θεμα ειναι πολυ βαθυ, δεν ειναι οσο απλο θελουν καποιοι να το παρουσιαζουν (συνηθως εξαλλες φεμινιστριες).

1. Αποδεδειγμενα ο Γουαϊστιν την επεφτε σε ο,τι θηλυκο υπηρχε και το ηξεραν ολοι. Οταν ενας τετοιος ανθρωπος σε καλει στο δωματιο του, οχι σε γραφειο, σε ξενοδοχειο, δεν πρεπει να ψιλιαστεις οτι δεν θελει απλα να μιλησετε; Λεω εγω τωρα. Ή επειδη μοιραζε ρολους και εφτιαχνε καριερες, πηγαιναν οπως και να χει;
Και εστω οτι οντως ολες οι υποθεσεις ειναι αληθινες, τοσα χρονια τι εκαναν; Δε μπορουσαν να κανουν μια ομαδικη καταγγελια στην αστυνομια του Λος Αντζελες, να στειλουν εστω μια επιστολη στους New York Times υπογεγραμμενη απο ολες τους, ξεμπροστιαζοντας τον;

2. Το Χολιγουντ επειδη ειναι τοσο βρωμικο, ψαχνει συνεχως αποδιοπομπαιους τραγους. Πως ηταν στην Ελλαδα ο Ακης, ενα τετοιο πραγμα. Θα φαει ο Γοαϊνστιν ολο το αναθεμα, οι υπολοιποι θα παρουν αφεση αμαρτιων μεχρι να σκασει το επομενο μπαμ.

3. Ειναι τελειως διαφορετικο το να κατηγορεις καποιον για παρενοχληση απο το να σταμπαριστει ως βιαστης. Ολοι ειναι αθωοι μεχρι αποδειξεως του αντιθετου. Στο Χολιγουντ δεν ισχυει αυτο. Μολις ακουστει φημη για non-hispanic white ηθοποιο, αυτοματα θελουν να τον κρεμασουν σα βιαστη. Ισως να σκεφθουμε την πιθανοτητα οτι η καθε κοπελα που δουλευει διπλα σε εναν εκατομμυριουχο μπορει να βρει μια ωραια ευκαιρια να κανει την τυχη της αποσπωντας του μια γενναια επιταγη;

Ναι καποιοι παρενοχλουσαν σεξουαλικα κοπελες και ναι πρεπει να τιμωρηθουν, αλλα δε γινεται να τσουβαλιαστουν ολες οι περιπτωσεις μαζι. Που ξερουμε οτι πανω στο χαμο, ενα 20% των περιπτωσεων δεν βρηκαν απλα ευκαιρια να τσεπωσουν μπολικα δολαρια; Μη ξεχναμε οτι η συγκεκριμενη κατηγορια ειναι σχεδον απιθανο να αποδειχθει σε δικαστηριο. Και ο παντρεμενος λευκος ηθοποιος ειναι το τελειο θυμα για να ξεσκισουν τα κουτσομπολιστικα.

Η αληθεια ως συνηθως ειναι καπου στη μεση. Ουτε ολες οι περιπτωσεις ειναι αληθινες, ουτε ολες ψευτικες. Καποιοι την επεσαν σε γυναικες, αλλοι επιασαν κωλους και βυζια χωρις αδεια, αλλοι προτειναν σεξ με ανταλλαγμα ρολους και φημη, καποιες το αποδεχτηκαν αυτο, καποιες αλλες οχι, καποιες ειδαν το βαζο με το μελι και εχωσαν κι αυτες το χερι μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
DarthFederer τα είπες καλύτερα από όσο θα μπορούσα να τα πω εγώ.
Ειδικά αυτή η καταδίκη του κοινού και των παραγωγών πριν τη δίκη με εξοργίζει. Να θυμίσω τον Kevin Spacey που τον πέταξαν από τη σειρά. Λες κι όλοι οι ηθοποιοί έχουν καθαρό ποινικό μητρώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
DarthFederer τα είπες καλύτερα από όσο θα μπορούσα να τα πω εγώ.
Ειδικά αυτή η καταδίκη του κοινού και των παραγωγών πριν τη δίκη με εξοργίζει. Να θυμίσω τον Kevin Spacey που τον πέταξαν από τη σειρά. Λες κι όλοι οι ηθοποιοί έχουν καθαρό ποινικό μητρώο.

Μα και στην περιπτωση του Σπεϊσι, παλι υποκριτες ηταν. Για τον Σπεϊσι υπηρχαν φημες παρα πολλα χρονια και μια χαρα εβρισκε δουλειες. Δηλαδη στο Netflix φετος μαθανε οτι ο Σπεϊσι δεν ειναι ενας καλοκαγαθος μεσηλικας; Απλα κανανε την παπια.

Το 2005 ο MacFarlane εβγαλε αυτο στο Family Guy. Φανταζομαι δεν το ειχει κανει τυχαια, κατι θα ηξερε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,984 μηνύματα.
Φυσικά δεν κατακρίνω το δικαίωμα των γυναικών να καταγγελουν τη σεξουαλική παρενόχληση ούτε δικαιολογώ τους ανθρώπους που κάνουν τέτοιες πράξεις. Απλά νομίζω ότι οι Αμερικάνοι αρέσκονται στο να παθιάζονται με τέτοια πράγματα για λίγο ώσπου να βρουν κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα αν τους αρεσει να παθιαζονται. Αυτα τα θεματα πουλανε για αυτο πολλα μεσα τα προμοταρουν. Κοιτα τον ταδε ηθοποιο, παντρεμενο με 2 παιδια που πηγε με τη βοηθο του. Κανει γκελ στον κοσμο. Γενικοτερα στη Δυση εχουμε μια τρελα με τετοιες υποθεσεις, δε συμβαινει μονο στην Αμερικη.

Εδω το liberal SNL καυτηριαζει το ζητημα της σεξουαλικης παρενοχλησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top