iOS ή Android;

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε να έχει το smartphone σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Android

  • iOS

  • Άλλο (Διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το πιο τραγικό από όλα αυτά είναι ότι το home button μου έχει χαλάσει (όχι εντελώς... απλά πρέπει να το πατάς πολλές φορές για να λειτουργήσει) και στο iphone 4 αλλά και στο ipod touch 3gen :wall: Δυστυχώς δεν κάνω πλάκα :/:

ρε συ, υπάρχει στο iPhone 4S το εξής σε περίπτωση που χαλάσει το κουμπί:
Ρυθμίσεις->Γενικά->Προσβασιμότητα->Assistive Touch(κάτω κάτω που λέει σωματικά και κινητικά)

για τσέκαρε μήπως υπάρχει και στο δικό σου και βοηθήσει.
Εγώ προσπαθώ να χρησιμοποιώ αυτό από τώρα που είναι αρχή για καλό κ για κακό...

Όποιος έχει iPhone ας κοιτάξει το παραπάνω^^, ίσως βοηθήσει! :)

εδίτ: άργησα λίγο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
πάντως παιδιά εγώ έλεγα από καιρό να μάθω λίγο προγραμματισμό και να ασχοληθώ με εφαρμογές για κινητά μπας και βγάλω κανα φράγκο.επέλεξα τον android.σιγά μην πληρώσω 100 ευρώ να βγάλω την εφαρμογή μου, από τη στιγμή που μπορεί να αποτύχει..java all the way! σαν χομπίστα προγραμματιστή το android με προσελκύει πολύ περισσότερο από iOS παρόλο που το κινητό μου είναι iphone.
99 $ το χρόνο χρεώνει η apple για τη πρόσβαση στο app store. Επίσης σου κρατάει το 30% των κερδών για κάθε πώληση.

Τo google play έχει πιο φθηνό αρχικό κόστος. Πληρώνεις μια φορά 25$ και τέλειωσες. Σου κρατάνε και εδώ το 30% των κερδών για κάθε πώληση.

Από την άλλη μη ξεχνάς ότι το app store είναι 4 φορές πιο κερδοφόρο από το google play.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όποιος ασχολείται ακόμα με το android μάλλον είναι κουτός. Το windows mobile σύντομα θα το ξεπεράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nQQb

Νεοφερμένος

Ο nQQb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
γνωρίζετε πως μπορώ να βάλω τα ios 6.1.3 στο σπασμένο μου κινητό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
γνωρίζετε πως μπορώ να βάλω τα ios 6.1.3 στο σπασμένο μου κινητό ;

όταν λες σπασμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosp9

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γνωστός ειναι σε όλους μας ο ανταγωνισμός μεταξύ εκείνων που εχουνε iPhone και εκείνων που εχουνε android. Εσείς τι πιστεύετε; Τι εχετε, τι προτιμάτε και τι θα αγοράζατε;

Εγω κατα τη γνώμη μου πιστεύω οτι τα iPhone εχουν ποιο εύχρηστο σχεδιασμό λογισμικού και απευθύνονται και σε απαιτητικούς χρήστες λόγω επεξεργαστή και ram αλλα και σε άτομα τα οποία δεν τα πάνε τόσο καλα με την τεχνολογία.
Απο την άλλη μεριά τα android κινητά προσφέρουν πολυ περισσότερες δυνατότητες απο τα iPhone που πολλα συχνά δεν τις γνωρίζουμε καν. Παρ' ολα αυτά τα iPhone ξεκινάνε απο πολυ υψηλές τιμές σε αντίθεση με τα android.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε συνέντευξή του ο πρώην CEO της Google παραδέχθηκε ότι χρησιμοποιεί και iPhone
O Executive Chairman της Alphabet, και πρώην CEO της Google, Eric Schmidt σε συνέντευξη του παραδέχθηκε ότι χρησιμοποιεί ένα iPhone 6s αλλά και ένα Samsung Galaxy S7 το οποίο πιστεύει ότι είναι σε αρκετά σημεία πολύ καλύτερο από το iPhone.

Στη συνέντευξη του, ο Eric Schmidt ανέφερε ότι το σημαντικό πλεονέκτημα του Samsung Galaxy S7 είναι η μπαταρία του συγκριτικά με το iPhone 6s που έχει.
Τέλος, το γεγονός αυτό, δημιούργησε σε πολλούς απορίες όπως γιατί ο πρώην CEO της Google δεν έχει κάποιο Nexus 5X ή Nexus 6P αντί για το Phone, μιας και αυτά είναι τα νέα smartphone που έχει κατασκευάσει η εταιρία…
πηγή newsit.gr
Aπό αυτό πάνω καταλαβαίνουμε παιδιά την ανωτερότητα του iphone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
lol

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είδα κάτι που δεν μου άρεσε σήμερα.


Είναι δυνατόν κινητό που βγήκε το 2017 από την Samsung να σέρνεται το 2018. Είμαστε σοβαροί. Μετά κράζετε τα iPhone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H Samsung ανακοίνωσε ότι σταματά την υποστήριξη στο S8.

To S8 (2017) ξεκίνησε με Android 7 και το τρέχων λειτουργικό έχει Android 9. Tα 4 χρόνια που διαφήμιζε η Samsung περιλάμβανουν και τα security updates. Αγαπητή Samsung το Αndroid 9 βγήκε το 2018. Τότε πήρε το τελευταίο major update. To κινητό το αναβαθμίζατε μόλις 2 χρόνια και όχι 4. Και μιλάμε για ναυαρχίδα.

Την ίδια στιγμή η Apple δίνει security update σε iPhone 5s (2013) και major update σε iPhone 6s (2015).
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το Android 12 θα έχει αλλαγές στο interface με πολλά σχεδιαστικά χαρακτηριστικά από το iOS.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Θα παρει το πιξελ μου το 12 αλλα ψηνομαι πολυ να αναβαθμισω το κινητο μου στο πιξελ 6. Απο οτι εχει διαρρευσει φαινεται απιστευτο. Αν οντως εχει επεξεργαστη της google θα ανατρεψει τα δεδομενα στην αγορα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι Κινέζοι δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα iOS είναι πανάκριβα οπότε προτιμώ τα android...δεν έχουν κάτι ιδιαίτερα σημαντικό τα iOS ώστε να αποφασίσω να ξοδέψω πολλά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To Samsung Α51 τώρα πήρε Android 11!!! όταν η Apple αναβαθμίζει όλα τα μοντέλα της που δεν έχουν γίνει vintage την ίδια χρονική στιγμή που αναβαθμίζονται και τα πρόσφατα.


Γι' αυτό είναι άδικο να συγκρίνεις το iPhone SE με φθηνά Xiaomi και μικρομεσαίες κατηγορίες Samsung μόνο και μόνο από τα features.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για αυτό παίρνουμε πίξελ 😜 Σκεφτόμουν να μην κάνω ακόμα αναβάθμιση σε νέο κινητο αλλά το πίξελ 6 φαίνεται ότι θα είναι απίστευτο. Το πίξελ 3 πάει σφαίρα πάντως. Κανένα θέμα και παίρνει ακόμα μια αναβάθμιση φέτος. Για του χρόνου δεν ξέρω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι ακόμα ο κόσμος παίρνει άλλα κινητά πέρα απο iphone. Και το εννοώ 100% :(
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατι ακόμα ο κόσμος παίρνει άλλα κινητά πέρα απο iphone. Και το εννοώ 100% :(

Ε δεν έχουν/θέλουν όλοι να δίνουν 1100+ ευρώ σε κινητό. Ακόμη κι αν μπορούν να κάνουν απόσβεση κρατώντας το άνετα μια 5ετία, που έχουν και υποστήριξη iOS.
 
Top