Άνδρας "μαμάκιας" και τα πεθερικά

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Δεν είναι σεξιστικό να υπάρχει αυτή η φράση μόνο για τους άνδρες; Δηλαδή γυναίκες μαμακες/μπαμπακες δεν υπάρχουν;
Ακριβώς το φαινόμενο "μαμάκιας" στο γυναικείο φύλο είναι πιο συχνό από ότι στους άνδρες. Αν ο άντρας έχει έστω και μια μικρή επαφή με την οικογένεια του χαρακτηρίζεται ως "μαμάκιας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,339 μηνύματα.
Γιατί η Ελληνίδα μητέρα είναι ένα κρυπτικό, άβουλο, ανώριμο κοριτσάκι που μετατρέπει τον γιο της στο σύντροφο που δεν είχε ποτέ γιατί ο άντρας που παντρεύτηκε δεν ήταν επιλογή άλλα ανάγκη γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να φύγει από το σπίτι της και τους συνεχείς τσακωμούς με την ανταγωνιστική μητέρα της.

- Ματθαιος Γιοσαφατ.

Η ελληνικη κοινωνία εχει ολα τα χαρακτηριστικά των ανατολίτικων υποανάπτυκτων κοινωνιών, δηλαδή η γυναικά ειναι πολίτης δεύτερης κατηγορίας, δεν εχει επιλογή η ώθηση να κυνηγήσει τις φιλοδοξίες και της αυτοεκπληρωση της με αποτελεσμα να αντλει ολη την αίσθηση εαυτου απο τη ποιοτητα του συντροφου. Γιαυτο ειναι κοκετες, αυτάρεσκες, ματαιόδοξες και ανασφαλείς.

Αναλογα πραγματα επεκτείνονται φυσικά και στους αντρες, ειναι μαμόθρεφτοι, εχουν υπερδιογκωμένη ψευτο-αυτοπεποιθηση, ειναι σεξουαλικα επιθετικοι, εχουν χαμηλο μορφωτικό επιπεδο, πολυ χαμηλή συναισθηματικη νοημοσύνη και θεωρουν οτι 1) ειναι το καλυτερο δωρο του θεου στις γυναικες και 2) φοβούνται τις γυναίκες.

Το ερωτημα μου ειναι το εξις ομως. Για μια γυναικα τα μαμακιας, ατημελιτη, ξερολα, αναποφάσιστη, βρομικη, ασυνεπης κτλ κτλ δεν αποτελουν μειονεκτήματα? Τι ειναι αυτο που τα κανει άξιο μνείας σαν "αντρικα μειονεκτήματα" και οχι "ανθρωπινα μειονεκτήματα"?



Αναρωτιέμαι αν εσυ θα ησουν ετσι (σχεδον σιγουρα θα ησουν ακριβώς οπως η ελληνιδα μητέρα που κατηγορείς και φαίνεται απο την επιθετικότητα, την κτητικότητα και την πικρία που βγαζεις). Αν ερθει η ωρα καποια στιγμη που ο γιος θα βρει μια κοπελα να εισαι βέβαιη πως θα βρει μια ΑΚΡΙΒΩΣ σαν εσένα κατι που θα το ανταγωνίζεσαι με νύχια και δόντια

Ξερω ξερω εσυ εισαι διαφορετική.

Hint: αν ησουν δεν θα γκρίνιαζες κατ αυτο το τροπο, δεν θα έβρισκες μαμάκηδες γκόμενους αλλα πιο οργανωμένους ανθρώπους (καλη τυχη στην ελλαδα)

Είμαι επιθετική γιατί έχω βιώσει τον μαμάκια που έτρεχε στα βράκια της μαμάκας του. Και τελικά έμεινε μόνος. Μια φορά όμως μου έτυχε, έκανα κι άλλες σχέσεις στη ζωή μου. Αλλά είναι μια εμπειρία άσχημη που έχω να θυμάμαι τα χειρότερα. Είμαι εκρηκτικη γιατι η κατάσταση χειροτερεύει με δαυτους. Από κουβέντες δλδ που κάνω. Να καλή ώρα η Princess.
Είσαι γκευ?
Ερώτηση κρίσεως. Δεν ξέρω έτσι μου ρθε..
Αν όχι να με συγχωρείς. Αλλά αυτές οι απαντήσεις μου θυμίζουν απαντήσεις γκευ που βρίσκουν δικαιολογία πάντα το έξωτερικο. Έχω συναναστραφει..Τεσπα μπορεί να κάνω και λάθος.

Κι επειδή με ρώτησες, έβγαλες συμπέρασμα δλδ όχι δεν είμαι μαμάκιας προσωπικά ούτε τέτοιος τύπο; γυναίκας, αποδεδειγμένα. Αλλά τι νόημα έχει να το πω, αν δεν έχουμε ταύτιση?
Καλη τύχη και σε εσένα.. Εκτός όμως..;)

Έχω προσέξει πως σε αυτό το φόρουμ πέφτει λίγο να το πω λογοκρισία?
Θέλω να πω οποίος πει κάτι πέφτετε αμέσως να του βγάλετε ταμπελες?
Είναι η δεύτερη που μου φορέθηκε επειδή είπα την άποψη μου. Διαφωνουμε οκ αλλά πολύ ταμπέλα ρε παιδί μου. Δε χωράνε αυτά σε συζητήσεις που ψάχνουμε να ανακαλύψουμε νέα δεδομένα.
Εγώ δεν έχω βάλει ταμπέλα σε κάποιον όσο διάστημα είμαι εδώ παρόλο που έχω διαφωνήσει.
Μαλωνετε συχνά εδώ μέσα? Διότι δε μου μοιάζει ιδιαίτερα φιλικό το περιβάλλον... Στην αρχή βέβαια έτσι νόμιζα.. Αλλά όσο περνάει ο καιρός και διαβάζω, διαβάζω επιθέσεις.. Κυριως... Γιατί αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Πιο παλια μαλώναμε πιο συχνά! Οι 2 κυριες ομάδες ηταν Devil Vs Λοιποι! :D :D μετα απο σκληρές διαπραγματευσεις υπογράφησαν εκεχειριες και συμφωνιες για ανακωχή.


Πάντως το προβλημα με τους μαμακηδες λυνεται πολυ ευκολα αν θελησουν βρισκουν μια γυναικα και ακολουθουν πλεον αυτη. Η περιοδος της μαμας και του μπαμπα τελειωσε και κάποια στιγμη θα πρέπει να ενηλικιωθουμε και στην πραγματικοτητα. Πέρα απο τα χαρτια. Λες στην μαμα και τον μπαμπα σου οτι εντάξει σας αγαπαω αλλα δεν μπορειτε να ανακατευτειτε στη σχεση μου. Γενικα οι γονεις έχουν το κολλημα να θελουν να ανακατευτουν παντού. Αλλα ο νεος πρέπει να γράψει δικη του πορεια.



Ολα καποια στιγμη τελειωνουν ετσι τελειωσε και η περιοδος που κάποιος ηταν υπο την προστασια των γονεων του πρέπει πλεον να βγει στη κοινωνια με οτι εφοδια πηρε και να αναζητησει νέες εμπειριες και ο ιδιος λυσεις στα προβληματα του.


Μην τρελαινεσαι πάντως και εγω έχω κανει μεγαλους καυγαδες εδω αλλα δεν τρεχει τιποτα! Τις προαλλες ειχαμε τσακωθει επειδη κατι εγραφα στο θρεντ των γνωριμιων και μου έφερναν αρνητικά σενάρια και δυσκολίες. Και εμενα αυτα με εκνευριζουν σε αυτο το τομεα να μου φέρνουν δυσκολιες και να μου λενε δεν γινεται! Και τσατιζομουν οποτε ειχαμε εντάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Είμαι επιθετική γιατί έχω βιώσει τον μαμάκια που έτρεχε στα βράκια της μαμάκας του. Και τελικά έμεινε μόνος. Μια φορά όμως μου έτυχε, έκανα κι άλλες σχέσεις στη ζωή μου. Αλλά είναι μια εμπειρία άσχημη που έχω να θυμάμαι τα χειρότερα. Είμαι εκρηκτικη γιατι η κατάσταση χειροτερεύει με δαυτους. Από κουβέντες δλδ που κάνω. Να καλή ώρα η Princess.
Είσαι γκευ?
Ερώτηση κρίσεως. Δεν ξέρω έτσι μου ρθε..
Αν όχι να με συγχωρείς. Αλλά αυτές οι απαντήσεις μου θυμίζουν απαντήσεις γκευ που βρίσκουν δικαιολογία πάντα το έξωτερικο. Έχω συναναστραφει..Τεσπα μπορεί να κάνω και λάθος.

Κι επειδή με ρώτησες, έβγαλες συμπέρασμα δλδ όχι δεν είμαι μαμάκιας προσωπικά ούτε τέτοιος τύπο; γυναίκας, αποδεδειγμένα. Αλλά τι νόημα έχει να το πω, αν δεν έχουμε ταύτιση?
Καλη τύχη και σε εσένα.. Εκτός όμως..;)

Έχω προσέξει πως σε αυτό το φόρουμ πέφτει λίγο να το πω λογοκρισία?
Θέλω να πω οποίος πει κάτι πέφτετε αμέσως να του βγάλετε ταμπελες?
Είναι η δεύτερη που μου φορέθηκε επειδή είπα την άποψη μου. Διαφωνουμε οκ αλλά πολύ ταμπέλα ρε παιδί μου. Δε χωράνε αυτά σε συζητήσεις που ψάχνουμε να ανακαλύψουμε νέα δεδομένα.
Εγώ δεν έχω βάλει ταμπέλα σε κάποιον όσο διάστημα είμαι εδώ παρόλο που έχω διαφωνήσει.
Μαλωνετε συχνά εδώ μέσα? Διότι δε μου μοιάζει ιδιαίτερα φιλικό το περιβάλλον... Στην αρχή βέβαια έτσι νόμιζα.. Αλλά όσο περνάει ο καιρός και διαβάζω, διαβάζω επιθέσεις.. Κυριως... Γιατί αυτό;

Εαν το trigger συνεβη επειδη σε ειχα πει ναρκισσο,σε πρωτη φαση δεν ειπα οτι ειναι κατι κακο.Δηλαδη ειναι,αλλα για εσενα οχι για τους αλλους και μονο απο την αποψη οτι χανεις ευκαιριες.Απλα ειπα κατι που αντικειμενικα ο οποιοσδηποτε θα αναγνωριζε και η ιδια εδωσες σημαδια για κατι τετοιο,διοτι απο την στιγμη που λες καποια πραγματα ειναι φυσικο να περιμενεις και ορισμενες αντιδρασεις,και θετικες και αρνητικες αλλα και ουδετερες.Εαν δεν περιμενες ή δεν ηθελες ειτε α) θα περιμενες μονο θετικα σχολια,κατι που θα μας ελεγε πολλα και θα επιβεβαιωνε την αρχικη υποθεση της "ταμπελας" ειτε β) δεν θα τα ελεγες αφου δεν θα ησουν διατεθιμενη να τα ακουσεις(κατι που σε σχεση με το α δεν ειναι τοσο τραγικο,ειναι δικαιωμα του καθενος να μην μην νοιαζεται για την γνωμη του αλλου ) . Μαλλον το προβλημα δεν ειναι η λογοκρισια εδω μεσα αλλα οτι αρνουμαστε να παραδεχτουμε τα ελαττωματα μας...Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που θα δεχοταν ενα ,ας πουμε οχι τοσο θετικο,σχολιο και θα ακουγε με προσοχη μηπως υπαρχει καποιο ουσιαστικο νοημα,πισω απο την παρατηρηση.Ειναι στην ανθρωπινη φυση να καταρριπτει οτιδηποτε προκαλει διαταρραχη στο status quo του εσωτερικου κοσμου και των αντιληψεων .Εγω παραδειγματος χαρη μπορω να γινω εγωιστης και δεν εχω θεμα να το παραδεχτω. Απο εκει και περα εαν καποιος μου το αναγνωρισει σε μια συνομιλια δεν θα μιλησω για ταμπελες ουτε για λογοκρισια ουτε για επιθετικο υφος.Οποιος δεν μας λεει τα λογια που θελουμε να ακουσουμε δεν σημαινει οτι θελει απαραιτητα το κακο μας η να μας στησει τοιχο και να μας κρινει ανελεητα. Οπως ειπα οταν λες ορισμενα πραγματα πρεπει να περιμενεις αντιδρασεις και μαλιστα διαφορων ειδων.Απο εκει και περα τις αξιολογεις ως προς την ορθοτητα τους και τις δεχεσαι η τις απορριπτεις αναλογα.Δεδομενου οτι εχεις την καταλληλη κριτικη σκεψη βεβαια.

Επισης καλο ειναι να προσεχουμε παρα πολυ το λεξιλογιο μας διοτι η λεξη λογοκρισια παραπεμπει σε πολυ συγκεκριμενα νοηματα,τα οποια εαν πραγματι ληφθηκαν υποψιν και πραγματι ειχαν στοχο να μεταφερουν τετοιο μηνυμα προσωπικα με λυπουν πολυ,διοτι δεν ειναι αληθεια.Οχι μονο δεν ειναι αληθεια αλλα ειναι και τραγικη ειρωνια να μιλαμε για ταμπελες απο την στιγμη που συζηταμε για τους "μαμακηδες" σε αυτο το θεμα,που εξ'ορισμου αποτελει ταμπελα αφου χαρακτηριζει και κατηγοριοποιει ανθρωπους.Νομιζω πως το τι θελω να πω φαινεται ξεκαθαρα και αποδεικνυει με αμεσο τροπο οπως ειπα πως μας αρεσει να κρινουμε αλλα παρουσιαζουμε ευαισθησια οταν θα μας πουν κατι για εμας .Ελπιζω να ηταν μια ατυχης ή και καταχρηστικη χρηση της λεξης...Ολα τα προηγουμενα ισχυουν και για τους μαμακηδες που η κοπελα τους θα τους το πει αλλα δεν θα θελουν να αλλαξουν η να κανουν κατι σχετικα με αυτο,αλλα και γενικα για καθε ελαττωμα.Δεν πρεπει να ζηταμε μονο απο τους αλλους να αλλαξουν,αλλα να προσεχουμε και εμεις τον εαυτο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,339 μηνύματα.
Πιο παλια μαλώναμε πιο συχνά! Οι 2 κυριες ομάδες ηταν Devil Vs Λοιποι! :D :D μετα απο σκληρές διαπραγματευσεις υπογράφησαν εκεχειριες και συμφωνιες για ανακωχή.


Πάντως το προβλημα με τους μαμακηδες λυνεται πολυ ευκολα αν θελησουν βρισκουν μια γυναικα και ακολουθουν πλεον αυτη. Η περιοδος της μαμας και του μπαμπα τελειωσε και κάποια στιγμη θα πρέπει να ενηλικιωθουμε και στην πραγματικοτητα. Πέρα απο τα χαρτια. Λες στην μαμα και τον μπαμπα σου οτι εντάξει σας αγαπαω αλλα δεν μπορειτε να ανακατευτειτε στη σχεση μου. Γενικα οι γονεις έχουν το κολλημα να θελουν να ανακατευτουν παντού. Αλλα ο νεος πρέπει να γράψει δικη του πορεια.



Ολα καποια στιγμη τελειωνουν ετσι τελειωσε και η περιοδος που κάποιος ηταν υπο την προστασια των γονεων του πρέπει πλεον να βγει στη κοινωνια με οτι εφοδια πηρε και να αναζητησει νέες εμπειριες και ο ιδιος λυσεις στα προβληματα του.


Μην τρελαινεσαι πάντως και εγω έχω κανει μεγαλους καυγαδες εδω αλλα δεν τρεχει τιποτα! Τις προαλλες ειχαμε τσακωθει επειδη κατι εγραφα στο θρεντ των γνωριμιων και μου έφερναν αρνητικά σενάρια και δυσκολίες. Και εμενα αυτα με εκνευριζουν σε αυτο το τομεα να μου φέρνουν δυσκολιες και να μου λενε δεν γινεται! Και τσατιζομουν οποτε ειχαμε εντάσεις.

Δεν ξέρω.. Εμένα κάτι δε μου αρέσει γενικά.. Πιθανότατα να μην πολύ κολλάω εδώ.. Δεν ξέρω κάτι δε μου κάθεται.. Ίσως οι ηλικίες? Οι κατηγορίες ατόμων? Ας πούμε οι άνδρες του φόρουμ κατά γενική ομολογία είναι στρειτ? Όχι πως έχω κάτι με τους γκευ και τους νεότερους.. Η ας πούμε υοαχρουν άτομα εδώ μέσα με παιδιά και οικογένεια που θα χω κοινά? Γιατί δε βλέπω κοινά και γενικά από απαντήσεις παρατηρώ γενικά και όχι ειδικά μια ανάγκη να δειχθεί το άτομο.. Δεν ξέρω ισως είναι και νωρίς μπήκα με καλή διάθεση τυχαία έπεσα σε ένα θέμα που με ενδιέφερε αλλά δε βρήκα ανταπόκριση.. Είμαι και σε ένα άλλο αλλά κολλάω πιο πολύ εκεί εχω θέματα να συζητήσω και γενικά δεν μαλώνουμε. Μιλάμε πολύ ανοιχτά...
Τελοσπαντων δεν έχει σημασία αλλά δε θέλω να απαντήσω σε samael και himela και στα δύο ποστς μου μοιάζουν ίδιοι στον τρόπο που απαντούν (μηπως επειδή είναι πράσινοι?) γιατί εγώ αλλά λέω κι άλλα καταλαβαίνουμε και γενικά δεν μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες. Εσύ ας πούμε που διαφωνήσες και είναι υγιές νορμάλ μίλησες όπου έπρεπε κι όταν έπρεπε χωρίς να με προσβάλλεις. Και γράφεις πράγματα για τον εαυτό σου. Τώρα τα τύπου έχεις ναρκισσισμο, μεγαλώνεις κ παιδια.. Είσαι κλασσική Ελληνίδα μάνα με γιους γκρινιάρα και χάλια μαύρα δε μου φαίνονται απαντήσεις με υγιές τέλος. Δεν κερδίζεις και κάτι από αυτά εγώ τουλαχιστον.. Πιο πολύ εγώ το παίζω έξυπνος μου κάνουν.. Δεν καταλαβαίνω πως βγαίνουν όλα αυτά από 10 ποστς. Και την κοπελιά που ήταν γκόμενά 9 χρόνια δεν την είπα ανήθικη. Είπα είναι ανήθικο αυτό που κάνει έχει διαφορά. Οι χαρακτηρισμόι δεν είναι του χαρακτήρα μου. Εγώ να σου πω μπαίνω νύχτα πριν ταισω τα μωρά μου αφού εδώ κάνει όλες μου τις δουλειές και τις υποχρεώσεις μου, μπαίνω για να χαλαρώσω, γενικά δεν έχω προβλήματα με το είναι μου, δεν ξέρω κάτι δε μου κάθεται.. Μπορεί να φταίω εγώ.. Μαλλον δηλαδή.. Σόρυ.... Τα λέμε devil!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ε δεν μπορει ολος ο κοσμος σε γενικές γραμμες να διαχειριστει την διαφωνια και την διαφορετικοτητα. Τωρα το καταλαβες αυτο; :P

Διοτι οι λέξεις έχουν την υπουλη ικανοτητα να ερμηνευονται με βάση την ψυχική διάθεση αλλα και τις ανασφάλειες του ατομου που έχεις απεναντι σου. Εσυ θα πεις κάτι και κάποιος θα το πάρει πιθανον στραβα επειδη το ερμηνευεσε μεσα στο μυαλο του με το τροπο που έχει μάθει να σκέφτεται.

Οποτε τα επιχειρηματα πέφτουν στο κενο και ο απεναντι νιώθει και προσβεβλημένος. Οποτε έχεις χάσει. Δεν κέρδισες κάτι.


Αν πχ σε μια διαφωνια που ειχαμε εγω με σενα ... ημουν απο τους ανασφαλεις που ένιωθαν οτι έφτασαν 32 χρονων και δεν έχουν κανει οικογενεια ε τοτε μπορει και να παρεξηγιομουν αλλα επειδη ξέρω καλα ποιος ειμαι και τι θέλω δεν με ενοχλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν ξέρω.. Εμένα κάτι δε μου αρέσει γενικά.. Πιθανότατα να μην πολύ κολλάω εδώ.. Δεν ξέρω κάτι δε μου κάθεται.. Ίσως οι ηλικίες? Οι κατηγορίες ατόμων? Ας πούμε οι άνδρες του φόρουμ κατά γενική ομολογία είναι στρειτ? Όχι πως έχω κάτι με τους γκευ και τους νεότερους.. Η ας πούμε υοαχρουν άτομα εδώ μέσα με παιδιά και οικογένεια που θα χω κοινά? Γιατί δε βλέπω κοινά και γενικά από απαντήσεις παρατηρώ γενικά και όχι ειδικά μια ανάγκη να δειχθεί το άτομο.. Δεν ξέρω ισως είναι και νωρίς μπήκα με καλή διάθεση τυχαία έπεσα σε ένα θέμα που με ενδιέφερε αλλά δε βρήκα ανταπόκριση.. Είμαι και σε ένα άλλο αλλά κολλάω πιο πολύ εκεί εχω θέματα να συζητήσω και γενικά δεν μαλώνουμε. Μιλάμε πολύ ανοιχτά...
Τελοσπαντων δεν έχει σημασία αλλά δε θέλω να απαντήσω σε samael και himela και στα δύο ποστς μου μοιάζουν ίδιοι στον τρόπο που απαντούν (μηπως επειδή είναι πράσινοι?) γιατί εγώ αλλά λέω κι άλλα καταλαβαίνουμε και γενικά δεν μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες. Εσύ ας πούμε που διαφωνήσες και είναι υγιές νορμάλ μίλησες όπου έπρεπε κι όταν έπρεπε. Τώρα τα τύπου έχεις ναρκισσισμο, μεγαλώνεις κ παιδια.. Είσαι κλασσική Ελληνίδα μάνα με γιους γκρινιάρα και χάλια μαύρα και τα σχετικά δε μου φαίνονται απαντήσεις με υγιές τέλος. Δεν κερδίζεις και κάτι από αυτά εγώ τουλαχιστον.. Πιο πολύ εγώ το παίζω έξυπνος μου κάνουν.. Εγώ μπαίνω νύχτα πριν ταισω τα μωρά μου μπαίνω για να χαλαρώσω, γενικά δεν έχω προβλήματα με το είναι μου, δεν ξέρω κάτι δε μου κάθεται.. Μπορεί να φταίω εγώ.. Μαλλον δηλαδή.. Σόρυ.... Τα λέμε devil!!

Δε νομίζω οτι φταίει κανείς σε τίποτα. Το οτι θεωρείς οτι τα μέλη και οι συζητήσεις ενδεχομένως δε σού ταιριάζουν δεν ενοχοποιεί ούτε εσένα ούτε τα μέλη.
Το οτι είμαστε πράσινοι, σοβαρά τώρα, τί σχέση έχει; Απαντάμε το ίδιο γιατί έχουμε την ίδια άποψη επί του συγκεκριμένου θέματος. Κατά τα άλλα ηλικιακά απέχουμε κατά σχεδόν 20ετία.
Ίσως δεν έχεις συνηθίσει να διαφωνεί κάποιος μαζί σου. Πάντως όσο αν αφορά σε ταμπέλες, κι εσύ μια χαρά την έβαλες την ταμπέλα σου στην κοπέλα που είχε σχέση με παντρεμένο. Και ανήθικη την είπες, και οτι το έχει μέσα της. Οπότε στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάμε για σκοινί.:thumbup:
Δεν προσπαθεί να το παίξει έξυπνος κάποιος που κάνει έναν διάλογο. Ο καθένας μας θεωρεί οτι έχει δίκιο και παρουσιάζει τα επιχειρήματά του. Εσύ επιλέγεις σε ποιον θα απαντήσεις και σε ποιον όχι και με ποιον τρόπο.
Τώρα το οτι δεν έχεις πρόβλημα με τους γκέι, φαίνεται. :whistle:
Κατά τα άλλα, λογοκρισία δεν κάναμε γιατί δεν έχουμε σβήσει τίποτα από όσα έχεις πει. Οπότε ας φύγει και αυτή η βομβίτσα που έριξες από τη μέση. Ίσως να γνωρίζαμε το νόημα μιας λέξης πριν τη χρησιμοποιούσαμε.
Σε χαιρετώ και σού εύχομαι κάθε καλό, ακόμα κι αν σε ένα θέμα διαφωνήσαμε. Νόμιζα οτι αυτό ήταν η έννοια της δημοκρατίας και του πολιτισμού αλλά δεν ξέρω πια, κάτι κι εγώ έχω χάσει στην πορεία μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν ξέρω.. Εμένα κάτι δε μου αρέσει γενικά.. Πιθανότατα να μην πολύ κολλάω εδώ.. Δεν ξέρω κάτι δε μου κάθεται.. Ίσως οι ηλικίες? Οι κατηγορίες ατόμων? Ας πούμε οι άνδρες του φόρουμ κατά γενική ομολογία είναι στρειτ? Όχι πως έχω κάτι με τους γκευ και τους νεότερους.. Η ας πούμε υοαχρουν άτομα εδώ μέσα με παιδιά και οικογένεια που θα χω κοινά? Γιατί δε βλέπω κοινά και γενικά από απαντήσεις παρατηρώ γενικά και όχι ειδικά μια ανάγκη να δειχθεί το άτομο.. Δεν ξέρω ισως είναι και νωρίς μπήκα με καλή διάθεση τυχαία έπεσα σε ένα θέμα που με ενδιέφερε αλλά δε βρήκα ανταπόκριση.. Είμαι και σε ένα άλλο αλλά κολλάω πιο πολύ εκεί εχω θέματα να συζητήσω και γενικά δεν μαλώνουμε.
Τελοσπαντων δεν έχει σημασία αλλά δε θέλω να απαντήσω σε σαμαελ και χιμελα και στα δύο ποστς μου μοιάζουν ίδιοι στον τρόπο που απαντούν (μηλως επειδή είναι πράσινοι?) γιατί εγώ αλλά λέω κι άλλα καταλαβαίνουμε και γενικά δεν μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες. Εγώ μπαίνω νύχτα πριν ταισω τα μωρά μου μπαίνω για να χαλαρώσω, γενικά δεν έχω προβλήματα με το είναι μου, δεν ξέρω κάτι δε μου κάθεται.. Μπορεί να φταίω εγώ.. Μαλλον δηλαδή.. Σόρυ.. Τα λέμε devil!!

Κοιταξε να δεις,δεν εχω καποιο προβλημα μαζι σου ουτε η Himela ουτε κανενας.Οι συζητησεις αυτες γινονται για να περναμε την ωρα μας και να προβληματιζομαστε με διαφορα και ενδιαφερον θεματα,αλλα και επειδη κανοντας και κριτικη οι ιδιοι στην σκεψη μας μπορουμε να εμβαθυνουμε στο θεμα,παντα υπαρχει μια συνδεση . Επειδη ειχε πει κατι ο φιλος παραπανω και ειπες κατι που δεν μου αρεσε οπως ειπα, εγω το επιασα απο εκει.Εαν και ηταν υπερβολικος δεν επεσε τοσο εξω τελικα.Αυτο συνδεεται και με το θεμα μας και καποιος θα μπορουσε να παρατηρησει ενα μοτιβο αναμεσα στους μαμακηδες,τις γυναικες που ελκυουν και μετα διαιωνιζουν την "ταμπελα" τους.Διοτι ο χαρακτηρισμος που βγαινει απο καποιον ή η υποθεση μεσω ενος χαρακτηρισμου(που εκανες μολις και θα αναφερθω και σε αυτο συντομα) κατι λενε για αυτον που εκανε τον χαρακτηρισμο,για την προσωπικοτητα του.

Απο εκει και περα,ενα πραγμα που δεν μου αρεσει καθολου και μολις παρατηρησα ειναι η κουτοπονηρια.Χθες ειδα οτι θεωρεις τον εαυτο σου ηθικο αλλα μια χαρα τα κανεις τα bad play σου ε ; ;) Ας πουμε για φαντασου η αστυνομια να παρακολουθουσε οποιον πηγαινε να εξομολογηθει για να του βαζει χειροπεδες επειτα,δηλαδη να γινοταν η εξομολογηση μια ομολογια χωρις οικιοθελη συγκαταθεση...καλο για την κοινωνια αλλα οχι τοσο ηθικο νομιζω.Δηλαδη και εσυ με τον τυπο μην νομιζεις οτι ησουν ηθικη ως προς την πραξη σου,διοτι ξεγελιεσαι. Επισης βλεπω οτι στο μυαλο σου υπαρχει μια συνδεση μεταξυ των σεξουαλικων προτιμησεων με ενα συγκεκριμενο τροπο σκεψης που περναει σε ολες τις πτυχες του χαρακτηρα και της νοησης καποιου,και μαλιστα σε εμμονικο επιπεδο.Πολυ περιεργο αυτο και σιγουρα λεει καποια πραγματα...

Επισης και εγω παρατηρω μια αναγκη να δειχθει το άτομο οπως και καταλαβαινω τον λογο που δεν θες να απαντησεις οπως και τον λογο που σκεφτεσαι οτι με την Himela απανταμε το ιδιο και πρεπει να σχετιζεται με το οτι ειμαστε πρασινοι αλλα και τον λογο που πρεπει να λεμε κατι διαφορετικο απο αυτο που λες εσυ.Οπως και τον λογο που απο ολοκληρο post εμεινες(οπως ηταν αναμενομενο) στα ταμπελακι.Επειδη ειναι βολικο και πιο συμφερον απο αλλες εκδοχες που δεν συναδουν με αυτα που θες να ακουσεις οπως ειχα πει .Επισης εγω ποτε δεν ειπα οτι εχεις καποιο προβλημα με το ειναι σου και σιγουρα δεν εχουμε και εμεις,αλλα οταν υπαρχει δραση,υπαρχει παντα και μια αντιδραση.Με αλλα λογια οταν χαλας κανεις δεν νοιαζεται οταν ζητας και ρεστα ομως...αλλαζει το πραγμα.Το να ειναι κανεις κουτοπονηρος δεν ειναι σοφο...Διοτι και οι αλλοι ανθρωποι ειναι εξυπνοι και μπορουν να αντιληφθουν τι λεμε και γιατι και αυτο δεν εχει να κανει ουτε με την σεξουαλικη προτιμηση ουτε με την νεοτητα.

Δεν ζουμε πλεον σε εποχες πριν 20-30 χρονια που υπηρχαν οι αυθεντιες,και η γνωση και η εμπειρια περιοριζοταν οχι απο τις νοητικες ικανοτητες των ανθρωπων αλλα απο πρακτικα φυσικα εμποδια. Οταν κανεις φτανει σε μια ηλικια δεν χρειαζεται να προβαλλει ενα νουμερο ως εγγυηση για το ποιον του...ενας ανθρωπος ολοκληρος ως μορφη και χαρακτηρας ειναι το αποτελεσμα της διαδικασιας αποκτησης εμπειριων και γνωσης,και και απο μονος του ακτινοβολει αυτο που θα ηθελε το νουμερο να πει για εκεινον.Η εκφραση του(νουμερου) οποτε,κρινεται κατ'ελαχιστον περιττη ως και κακοβουλη στην χειροτερη περιπτωση,υποκαταστατο επιχειρηματος. Εαν οι νεοι οποτε υποτιθεται οτι δινουν απλες απαντησεις και δεν σκεφτονται περιπλοκα οπως οι πιο εμπειροι-συνηθως- μεγαλυτεροι σε ηλικια...πρεπει να λαβουμε υποψιν μας οτι οι πιο απλες σκεψεις συνηθως αντανακλουν τις μεγαλυτερες αληθειες,και αυτο διοτι δεν βασιζονται ουτε επηρεαζονται απο προκαταληψεις αλλα δεχονται ολες τις αποψεις. Η αντιθετη λογικη φαινεται οτι μονο πισω μας κρατησε τοσους αιωνες.Οταν υπαρχει λοιπον ο αναλογος σεβασμος και η αναλογη ειλικρινη αντιμετωπιση ολων, παντα υπαρχει χωρος για καθε αποψη,ανεξαρτητα απο που προερχεται.Δεν ζουμε στην εποχη αυθεντιων πλεον,ζουμε στην εποχη που ακουμε,και δεν κρινουμε πρωτα με βαση τα φυσικα χαρακτηριστικα καποιου (χρωμα δερματος,σεξουαλικες προτιμησεις,ηλικια,θρησκεια κτλπ)αλλα βασει οσων λεει και κατα ποσο στεκουν....Φοβου τον ανθρωπο τους ενος βιβλιου.Το να νομιζεις οτι ξερεις ειναι χειροτερο απο το να πεις οτι δεν ξερεις.Οπως λεει και μια Ρωσικη παροιμια,καποιος που ξερει οτι ειναι βλακας,δεν ειναι βλακας πλεον...

Το τελευταιο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο διοτι ετσι οι αντρες δεν γινονται μαμακηδες και μαθαινουν να λαμβανουν πρωτοβουλιες.Διοτι το μεγαλυτερο δωρο ως γνωστον που μπορει να κανει ενας γονιος στο παιδι του οπως εχω ξαναπει μαλλον, ειναι να του μαθει πως να ειναι ανεξαρτητο και να σκεφτεται μονο του.Ακριβως οπως ενας δασκαλος ειναι καλος μονο οταν διασφαλισει οτι ο μαθητης του θα τον ξεπερασει. Αυτο σημαινει με απλα λογια οτι η μεση Ελληνιδα μανα θα πρεπει να σταματησει να θεωρει τα καμαρια της ξεχωριστα σε σχεση με τα αλλα παιδακια και οτι ολες οι γυναικες ειναι πουτ@νες που καμια δεν θα ειναι αρκετα καλη για αυτα,αφου και το ιδιο το καμαρι της δεν θα ειναι εγγυημενα τελεια για εκεινες.Φυσικα να τα αγαπαει και να ειναι ξεχωριστα για εκεινη,αλλα δεν μπορει να τα αντιμετωπιζει ως χρυσα και να μην τα αφηνει να παιρνουν δικες τους πρωτοβουλιες βαζοντας τα σε φουσκα προστασιας.Καμια φορα πρεπει να αφησεις καποιον ενω το ξερεις να φαει τα μουτρα του για να δει με τα ματια του ορισμενα πραγματα. Ετσι λοιπον και οι γυναικες που μπλεκουν με "μαμακηδες" και αυτο που μαλλον ηθελε να πει ο φιλος ειναι οτι θα κανουν το ιδιο,διοτι το προβλημα βρισκεται στο οτι η γυναικα θεωρει τον γιοκα της το πιο ξεχωριστο παλικαρι,λες και βγηκε απο το βασιλικο μουν...:oops: .Το προβλημα δηλαδη δεν ειναι μονο στην υπερπροστασια ουτε στο οτι η Ελληνιδα μανα θεωρει το παιδι της πραγματι ξεχωριστο...οχι ,το προβλημα ειναι ο εγωισμος ,οτι η ιδια ειναι καλυτερη απο ολους και αυτο αντιπροσωπευεται μεσα απο το παιδι που βγηκε απο τα σπλαχνα της.Κατι που θεωρει και παιρνει ως granted διοτι η ιδια εχει θεμα να αντιληφθει πραγματα για τον εαυτο της.Οποτε αντι πραγματι να δουλευει ως προς την κατευθυνση να διαπαιδαγωγησει το παιδι της μεταφεροντας του ουσιαστικα νοηματα και αξιες και οχι τυπους,επαφιεται στην λανθασμενη αντιληψη της περι ανωτεροτητας...Γι'αυτο λοιπον εχουμε μετα κακες πεθερες.Το προβλημα ειναι πολυ πιο βαθυ και αφορα κοσμοθεωρια γενεων που μεταφερεται σαν ιωση.Για να αλλαζουν οι καταστασεις πρεπει να αλλαζουν οι ανθρωποι.Για να αλλαζουν οι ανθρωποι πρεπει να αλλαζουν οι αντιληψεις τους και για να αλλαζουν οι αντιληψεις τους και αυτες αλλαζουν απο τα μικρα πρωτα πραγματα,οχι απο τα μεγαλα.

ΥΓ. Δεν σου κολλαω ταμπελες ουτε θελω να σε προσβαλω ,ουτε να σε αποτρεπω απο το να γραφεις οτι θες,αλιμονο,οπως ισως εχεις παρεξηγησει και σε καμια περιπτωση να σε κατακρινω για κατι,δεν ειμαι ουτε εγω αγιος και δεν εχω υπαρξει ουτε εγω προφανως ηθικος καθε λεπτο της ζωης μου,κανεις νομιζω.Απο την αλλη και εγω οταν βλεπω κατι που δεν μου αρεσει ομως μπορω να εκφρασω τα σημεια που διαφωνω και δεν πρεπει να φοβαμαι να μιλησω,κανενα μελος βασικα.Αυτο δεν γινεται για να σε λιθοβολησω δημοσια φυσικα,αλλα να δεις διαφορετικες αποψεις και ισως και εγω να αναθεωρησω για κατι.Εχω κρινει κατι σκληρα στο παρελθον εδω και μεσω των απαντησεων των υπολοιπων το ξανασκεφτηκα και ειπα,μαλλον ειμαι απολυτος,και με βοηθησαν να δω διαφορετικα το ολο πραγμα.Ο σκοπος δεν ειναι να χωριστουμε σε καλους,κακους,αλλα να υπαρχει επικοινωνια ετσι ωστε προβληματικες σκεψεις να ερχονται στην επιφανεια και να τις αλλαζουμε.Διαφορετικα δεν θα ειχαμε αναγκη να μπουμε σε ενα forum και καθομασταν να δουμε τηλεοραση η κανα βιντεο ας πουμε.Προφανως υπαρχει μια αναγκη οχι να δειχθει το ατομο αλλα για επικοινωνια...και αυτοβελτιωση του χαρακτηρα μας για να εξελιχθουμε στο πλαισιο του διαλογου.Προφανως για να σου μιλαω με ενδιαφερει γενικα η συζητηση.Διοτι ειτε α) θα ηθελα να δειχθει καποιος ειτε β) Επειδη πιστευω οτι η συζητηση εχει κατι να προσφερει στο κομματι των αποψεων . Πιστεψε με εχω γενικα πολλα να ανησυχω και να τρεχω τελευταια,καθως και ελαχιστο χρονο οποτε το α) μαλλον δεν παιζει,σιγα μην σπαταλουσα κατι τοσο πολυτιμο οπως ο χρονος οταν ειναι και περιορισμενος για να κρινω απλα για να κρινω...τι μας μενει αρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ ήμουν κάποτε με έναν μαμακια. Ρε παιδιά μιλάμε για τον ορισμό όμως. Έκανε ότι του έλεγε η μάνα του και παρόλο που σπούδαζε μακρυά από την οικογένεια του επηρεαζόταν τόσο πολύ που δεν άντεχα. Ακόμα και για να κλ@σει με το συμπάθειο κι ολας, έπρεπε να πάρει άδεια από τη μανουλα του.
Το αποκορύφωμα ήταν φυσικά όταν μέσω συζητήσεων κατάλαβα ότι η μάνα του ήξερε κάθε ποτέ το κάνουμε. Και επίσης, ότι ξέρει από τα ποια προφυλακτικά χρησιμοποιεί ο γιος της μέχρι και ποτέ το κάναμε πρώτη φορά.
Αρχικά το πήρα ως ενδιαφέρον, για μένα, για τη σχέση μας, για το αν είναι ευτυχισμένος ο γιος της; Κάτι τέτοιο.
Στη συνέχεια άρχισα να ασφυκτιω. Μέχρι που δεν άντεξα. Τα είπα όλα με έναν όχι και τόσο κομψό τρόπο. Φυσικά και δεν παραδέχτηκε τίποτα. Ούτε καν ο ιδιος δεν καταλαβαινε ποσό πολύ τον έλεγχε η μάνα του.Το δε κορυφαίο ήταν ότι δεν μπορούσε να της φέρει αντίρρηση γιατί εκείνη του πλήρωνε το ενοίκιο για το σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο.ας το καλο τι θυμήθηκα βραδιάτικα. :comando:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,300 μηνύματα.
Εγώ ήμουν κάποτε με έναν μαμακια. Ρε παιδιά μιλάμε για τον ορισμό όμως. Έκανε ότι του έλεγε η μάνα του και παρόλο που σπούδαζε μακρυά από την οικογένεια του επηρεαζόταν τόσο πολύ που δεν άντεχα. Ακόμα και για να κλ@σει με το συμπάθειο κι ολας, έπρεπε να πάρει άδεια από τη μανουλα του.
Το αποκορύφωμα ήταν φυσικά όταν μέσω συζητήσεων κατάλαβα ότι η μάνα του ήξερε κάθε ποτέ το κάνουμε. Και επίσης, ότι ξέρει από τα ποια προφυλακτικά χρησιμοποιεί ο γιος της μέχρι και ποτέ το κάναμε πρώτη φορά.
Αρχικά το πήρα ως ενδιαφέρον, για μένα, για τη σχέση μας, για το αν είναι ευτυχισμένος ο γιος της; Κάτι τέτοιο.
Στη συνέχεια άρχισα να ασφυκτιω. Μέχρι που δεν άντεξα. Τα είπα όλα με έναν όχι και τόσο κομψό τρόπο. Φυσικά και δεν παραδέχτηκε τίποτα. Ούτε καν ο ιδιος δεν καταλαβαινε ποσό πολύ τον έλεγχε η μάνα του.Το δε κορυφαίο ήταν ότι δεν μπορούσε να της φέρει αντίρρηση γιατί εκείνη του πλήρωνε το ενοίκιο για το σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο.ας το καλο τι θυμήθηκα βραδιάτικα. :comando:

Καταβάθος όλοι οι Έλληνες λίγο πολύ μαμάκιες είναι, είναι στην παράδοση μας λόγω της στενότητας που έχει η παραδοσιακή Ελληνική οικογένεια. Πως λέει και η φράση " κατά μάνα κατά κύρη, κατά γιό και θυγατέρα ". Άλλο βέβαια το να έχεις στενή σχέση με τους γονείς σου και άλλο το να είσαι κάτω από τα φουστάνια της μάνας σου μέχρι και τα 50. Έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις " εξτρεμιστών μαμάκηδων " αλλά να λέει κάποιος στην μάνα του κάθε πότε συνευρίσκεται σεξουαλικά με το αμόρε του και τι μάρκα προφυλακτικών χρησιμοποιεί. Ε εντάξει ομολογώ ότι εξεπλάγην.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
... αλλά να λέει κάποιος στην μάνα του κάθε πότε συνευρίσκεται σεξουαλικά με το αμόρε του και τι μάρκα προφυλακτικών χρησιμοποιεί. Ε εντάξει ομολογώ ότι εξεπλάγην.

Ούτε στον πατέρα μου δεν έχω κάνει τετοιες κουβέντες στο 99% των περιπτώσεων. Γενικά είναι creepy να τα συζητάς με γονείς. Οι γονείς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ. Είναι οι γονείς μας! Είναι προκατειλημμένοι και έχουν συγκεκριμένο ρόλο.

Μου θύμισες όμως ρε παλικάρι μια φάση με τη μανα μου στο αμάξι στην εθνική οδό, στα 18 μου δε θυμάμαι πόσο.

Μιλάγαμε και σκάει το ναπαλμ:

Μάνα: Ρε την άλλη τη γάμησες;
Εγω: Μάνα τι λόγια είναι αυτά! (η μάνα μου ΠΟΤΕ δε μιλάει έτσι, και δεν βρίζει παρά σπάνια)
Μάνα: Ρε λέγε, τη γάμησες;
Εγω: Ε...εεε... (καταφατικά)
Μάνα: Ωραία.

αυτή η συζητηση και ο διάλογος του "καπνίζεις, ανακάλυψα οτι καπνίζεις" ήταν οι πιο επικές στιγμές συζήτησης με τη δόλια μάνα.

Μάνα: Καπνίζεις!
Εγω: Οχι ρε μάνα τι λες, σιγα μην αρχίσω το κάπνισμα, είναι κακό.
Μάνα: Και τοτε γιατι είχες καπνό κρυμμένο εκεί όταν πήγα να πάρω τα πράγματά σου;
Εγω: Ε...εεε... μασώμενο, για τη γεύση (ΛΟΛ!)
Μάνα: Αστα αυτά και πες μου ευθέως, καπνίζεις (ψιλοβουρκωμένη)
Εγω: Ε...δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά να στρίψω ακόμα...
Μάνα: Καλά, πήρα μαζί τον καπνό και θα σου πάρω αυτοματο στρίφτη ταμπακιέρα, ούτε γω μπορώ να στρίψω με το χέρι.
Εγω: (ΛΟΛ!)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,300 μηνύματα.
Ούτε στον πατέρα μου δεν έχω κάνει τετοιες κουβέντες στο 99% των περιπτώσεων. Γενικά είναι creepy να τα συζητάς με γονείς. Οι γονείς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ. Είναι οι γονείς μας! Είναι προκατειλημμένοι και έχουν συγκεκριμένο ρόλο.

Μου θύμισες όμως ρε παλικάρι μια φάση με τη μανα μου στο αμάξι στην εθνική οδό, στα 18 μου δε θυμάμαι πόσο.

Μιλάγαμε και σκάει το ναπαλμ:

Μάνα: Ρε την άλλη τη γάμησες;
Εγω: Μάνα τι λόγια είναι αυτά! (η μάνα μου ΠΟΤΕ δε μιλάει έτσι, και δεν βρίζει παρά σπάνια)
Μάνα: Ρε λέγε, τη γάμησες;
Εγω: Ε...εεε... (καταφατικά)
Μάνα: Ωραία.

αυτή η συζητηση και ο διάλογος του "καπνίζεις, ανακάλυψα οτι καπνίζεις" ήταν οι πιο επικές στιγμές συζήτησης με τη δόλια μάνα.

Μάνα: Καπνίζεις!
Εγω: Οχι ρε μάνα τι λες, σιγα μην αρχίσω το κάπνισμα, είναι κακό.
Μάνα: Και τοτε γιατι είχες καπνό κρυμμένο εκεί όταν πήγα να πάρω τα πράγματά σου;
Εγω: Ε...εεε... μασώμενο, για τη γεύση (ΛΟΛ!)
Μάνα: Αστα αυτά και πες μου ευθέως, καπνίζεις (ψιλοβουρκωμένη)
Εγω: Ε...δεν τα καταφέρνω και πολύ καλά να στρίψω ακόμα...
Μάνα: Καλά, πήρα μαζί τον καπνό και θα σου πάρω αυτοματο στρίφτη ταμπακιέρα, ούτε γω μπορώ να στρίψω με το χέρι.
Εγω: (ΛΟΛ!)

Εξαρτάται για την ηλικία. Σαν παιδάκια από περιέργεια και αθωότητα πιστεύω όλοι ρωτήσαμε κάτι "ενοχλητικό" στους γονείς μας. Ο διάλογος με την μάνα σου είναι σαν να τον ζω. Δεν λέει βέβαια τέτοιες λέξεις η μάνα μου αλλά πετάει κάτι κουλά κατά καιρούς για να σε trollάρει και πάντα καταφέρνει να με κάνει να νιώσω ΤΈΡΜΑ αμήχανα. Μιλάς εσύ τώρα για το ότι δεν πρέπει να μιλάμε για τέτοια θέματα στους γονείς μας στον πιο κομπλεξικό άνθρωπο με ότι αφορά την συνεύρεση. :lol:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πώς να μην είναι μαμάκιας ο άλλος, όταν μέχρι τα 50 του μένει με τη μαμά του και το μπαμπά του, όταν δεν έχει χρήματα να ενοικιάσει ένα σπίτι; :P

Στην δική μου οικογένεια, ο καθένας έχει τη δική του προσωπική ζωή και δεν παρεμβαίνουμε ο ένας στη ζωή του άλλου, ούτε με ερωτήσεις «ενδιαφέροντος» ούτε πιο επιθετικά :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,300 μηνύματα.
Πώς να μην είναι μαμάκιας ο άλλος, όταν μέχρι τα 50 του μένει με τη μαμά του και το μπαμπά του, όταν δεν έχει χρήματα να ενοικιάσει ένα σπίτι; :P

Το πρόβλημα είναι ότι μερικοί έχουν την δυνατότητα αλλά προτιμούν να έχουν την άνεση της Ελληνίδας μάνας που γίνεται και καμαριέρα και δούλα και τροφός στο δευτερόλεπτο αν το ζητήσει ο κανακάρης της που είναι όλη την ώρα " και το παιδί μου και το παιδί μου " σαν να αναφέρεται σε ένα 10χρονο ενώ αναφέρεται σε έναν 40αρη :wall: :hypno:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
topaidimoukiegw.jpg
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δε διαφωνώ καθόλου, ήθελα να το συνεχίσω αλλά το άφησα, ποιος θα πλένει τζάμπα τα σώβρακα, θα μαγειρεύει, θα σιδερώνει, θα καθαρίζει και θα κάνει το υπηρετικό προσωπικό;

Προσωπικά, δεν μπορώ να μένω την οικογένειά μου στο ίδιο σπίτι πολλές μέρες, αισθάνομαι ότι πεθαίνει η ελευθερία μου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,300 μηνύματα.
Δε διαφωνώ καθόλου, ήθελα να το συνεχίσω αλλά το άφησα, ποιος θα πλένει τζάμπα τα σώβρακα, θα μαγειρεύει, θα σιδερώνει, θα καθαρίζει και θα κάνει το υπηρετικό προσωπικό;

Προσωπικά, δεν μπορώ να μένω την οικογένειά μου στο ίδιο σπίτι πολλές μέρες, αισθάνομαι ότι πεθαίνει η ελευθερία μου.

Ούτε εγώ το μπορώ. Απορώ γιατί η πλειοψηφία δεν νιώθει την ανάγκη της απελευθέρωσης και της πρόκλησης του να μείνεις μόνος. Τα μάθαμε όλα στο χέρι δυστυχώς. Καλή η στενότητα της οικογένειας μας αλλά αν δεν μπει και λίγο το παιχνίδι των ρόλων ( κατάνομη εργασιών στο σπίτι ) όπως γίνεται σε Σκανδιναβικές/Γερμανικές οικογένειες μια ζωή άτομα που τα θέλουν όλα στο χέρι θα βγάζουμε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Δε διαφωνώ καθόλου, ήθελα να το συνεχίσω αλλά το άφησα, ποιος θα πλένει τζάμπα τα σώβρακα, θα μαγειρεύει, θα σιδερώνει, θα καθαρίζει και θα κάνει το υπηρετικό προσωπικό;

Προσωπικά, δεν μπορώ να μένω την οικογένειά μου στο ίδιο σπίτι πολλές μέρες, αισθάνομαι ότι πεθαίνει η ελευθερία μου.

Είναι τετοια η γλύκα της ελευθερίας αγαπημένε μου φίλε, που ακόμα και το σφουγγάρισμα και το μαγείρεμα και το πλύσιμο ειναι απόλαυση όταν το κάνω μόνος μου.

Οχι μόνο δε με βολευει να μου τα κανει εμένα η μάνα μου, αλλά δεν καταδέχομαι να κουράζω και μεγάλη γυναίκα όταν είμαι 37 χρονών γομάρι.

Βεβαια γι αυτην ειναι χαρά της, ειδικά εγω που ειμαι και ιδιαίτερο παιδί απο υγεία με βλέπει αλλιώς, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.

Η μάνα μου πρέπει να κάθεται και να προσέχει τον εαυτό της, όχι να ζορίζεται για μένα.

Και στις κοπέλες μου τα ίδια λέω "άστο κάτω, ξεκουράσου, αν θελησω βοηθεια θα σου πω".
 
Top