Ζωή στην επαρχία

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα στη ζωη δε μας λειπει ο,τι δεν εχουμε μαθει. Οταν καποιος εχει μεγαλωσει στην Αθηνα ή τη Θεσσαλονικη, δεν αντεχει να ζησει σε κωμοπολη ή χωριο σε μονιμη βαση. Οταν καποιος εχει μεγαλωσει σε τετοιο μερος ομως, δε του λειπει η ζωη της πολης. Και αμα ερθει στην πολη, κοιταζει ποτε ειναι το πρωτο ΚΤΕΛ για το χωριο του.

Οσοι ειστε απο χωρια και ζειτε σε μεγαλη πολη, εκμεταλλευτειτε την και εκτιμηστε τα καλα που σας προσφερει. Εχετε χρονια να ακουτε τις κοτες και τα τρακτερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η επαρχία δεν έχει να προσφέρει πολλά σε έναν νεό άνθρωπο που έχει φιλοδοξίες (εκτός αν αυτός έχει πλάνο, π.χ. να ασχοληθεί με αγροτικές δραστηριότητες).
Έχω συνδυάσει ότι στην επαρχία μένουν τα άτομα που δεν σπούδασαν και δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν στην ζωή τους.
Θα μου φαινόταν πάρα πολύ παράξενο αν έναν άτομο που έχει σπουδάσει, έχει μεταπτυχιακά κτλ. γυρνούσε στην επαρχία.
Είναι σαν να πάει στράφι ο κόπος τόσων ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
τα θετικα του να μεγαλωνεις σε μεγαλουπολη...
οταν ημουν μικρη,ημουν και ειμαι εντελως διαφορετικος χαρακτηρας απ την μικροτερη κατα 1μιση χρονο,αδελφη μου...σ εκεινη αρεσε παντα να παιζει με κουκλες,εγω δεν ηθελα να χω κουκλες,ηθελα να χω επιτραπεζια και να παιζω με τα αγορια εξω....πολεμο,κυνηγητο και ξυλο....αν και ζωηρο κοριτσακι ημουν ομως κοριτσακι σταθερα....εκει λοιπον σ ενα απ τα σπιτια που νοικιαζαμε στον πειραια....ηταν ενα παιδακι ο μιμης....ο μιμης ηταν ξανθος,λεπτος και καλουλης...ευγενεστατος πιτσιρικας και βολικος στο να τον κανω οτι θελω....ημουν 5 ετων κι ηταν 4 ο μιμης.....ειχε μια αδελφουλα την αννα πολυ μικρουλα η οποια επαιζε με την αδελφη μου.....λογικα ηταν ο πρωτος μου ''ερωτας'' ο μιμης...τον εβαζα να κατουραει τις κουκλες της αδελφης μου και για να την κανω να κλαιει και για να δω το πουλακι του....χαχαχα.....οτι του ελεγα το εκανε ο μιμης....μια φορα του εδωσα ενα φιλακι στο μαγουλο κι αρχισα να τρεχω....τρομαξε ο μιμης και δεν τον ξαναειδα απο τοτε.....εχω φωτογραφια του καπου στον πειραια....που ειναι τα καλα της μεγαλουπολης;ποτε δεν ξαναειδα τον μιμη,δεν ξερω τι απεγινε,πως εγινε οταν μεγαλωσε,αν μεγαλωσε,ποιες ειναι οι σεξουαλικες του προτιμησεις,αν με θυμαται,αν μενει ακομα εκει....καλη του ωρα του μιμη....αλλα ετσι ξεκαρφωτα τον θυμηθηκα...κι επεισης οταν πηγα δημοτικο,κι αλλαξαμε σπιτι,νομιζα οτι ολο το σχολειο ξερει οτι αγαπαω το μιμη.....και γιαυτο το βιβλιο μας λεει για μια αννα κι ενα μιμη το κανει επιτηδες με σκοπο να γελανε μαζι μου.....το ομολογω αυτο ακομα το χω!
καληνυχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
τα θετικα του να μεγαλωνεις σε μεγαλουπολη...
οταν ημουν μικρη,ημουν και ειμαι εντελως διαφορετικος χαρακτηρας απ την μικροτερη κατα 1μιση χρονο,αδελφη μου...σ εκεινη αρεσε παντα να παιζει με κουκλες,εγω δεν ηθελα να χω κουκλες,ηθελα να χω επιτραπεζια και να παιζω με τα αγορια εξω....πολεμο,κυνηγητο και ξυλο....αν και ζωηρο κοριτσακι ημουν ομως κοριτσακι σταθερα....εκει λοιπον σ ενα απ τα σπιτια που νοικιαζαμε στον πειραια....ηταν ενα παιδακι ο μιμης....ο μιμης ηταν ξανθος,λεπτος και καλουλης...ευγενεστατος πιτσιρικας και βολικος στο να τον κανω οτι θελω....ημουν 5 ετων κι ηταν 4 ο μιμης.....ειχε μια αδελφουλα την αννα πολυ μικρουλα η οποια επαιζε με την αδελφη μου.....λογικα ηταν ο πρωτος μου ''ερωτας'' ο μιμης...τον εβαζα να κατουραει τις κουκλες της αδελφης μου και για να την κανω να κλαιει και για να δω το πουλακι του....χαχαχα.....οτι του ελεγα το εκανε ο μιμης....μια φορα του εδωσα ενα φιλακι στο μαγουλο κι αρχισα να τρεχω....τρομαξε ο μιμης και δεν τον ξαναειδα απο τοτε.....εχω φωτογραφια του καπου στον πειραια....που ειναι τα καλα της μεγαλουπολης;ποτε δεν ξαναειδα τον μιμη,δεν ξερω τι απεγινε,πως εγινε οταν μεγαλωσε,αν μεγαλωσε,ποιες ειναι οι σεξουαλικες του προτιμησεις,αν με θυμαται,αν μενει ακομα εκει....καλη του ωρα του μιμη....αλλα ετσι ξεκαρφωτα τον θυμηθηκα...κι επεισης οταν πηγα δημοτικο,κι αλλαξαμε σπιτι,νομιζα οτι ολο το σχολειο ξερει οτι αγαπαω το μιμη.....και γιαυτο το βιβλιο μας λεει για μια αννα κι ενα μιμη το κανει επιτηδες με σκοπο να γελανε μαζι μου.....το ομολογω αυτο ακομα το χω!
καληνυχτα!

:loltooth: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η επαρχία δεν έχει να προσφέρει πολλά σε έναν νεό άνθρωπο που έχει φιλοδοξίες (εκτός αν αυτός έχει πλάνο, π.χ. να ασχοληθεί με αγροτικές δραστηριότητες).
Έχω συνδυάσει ότι στην επαρχία μένουν τα άτομα που δεν σπούδασαν και δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν στην ζωή τους.
Θα μου φαινόταν πάρα πολύ παράξενο αν έναν άτομο που έχει σπουδάσει, έχει μεταπτυχιακά κτλ. γυρνούσε στην επαρχία.
Είναι σαν να πάει στράφι ο κόπος τόσων ετών.

Νομίζω πως πολλοί έχετε κατά νου το πόσο μακριά είναι η επαρχία από την Αθήνα. Ναι, για κάποιον που πχ θα εργαζόταν στην Αθήνα η επαρχία είναι ΠΟΛΥ μακριά. Για άλλες πόλεις, όπως παράδειγμα στην Κρήτη, η επαρχία δεν απέχει πολύ από τις πόλεις. Από την επαρχία μπορεί κανείς να δουλέψει επίσης, δε χρειάζεται να είναι στην πόλη και το ότι ζει στην επαρχία δε σημαίνει πως δεσμεύεται να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τη γεωργία ή κτηνοτροφία (πράγματα που θα ήθελα βέβαια να κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο).

Νομίζω ειπώθηκε και πριν πως εξαρτάται το πού έχεις μεγαλώσει. Βλέπω, όμως, πως το ότι κάποιος μεγάλωσε στην επαρχία δε σημαίνει ότι θέλει να επιστρέψει. Το να είσαι μέλος μιας μικρής κοινωνίας (μικρότερη των 30,000 κατοίκων) συνεπάγεται με ολόκληρες λίστες αρνητικών, τα οποία σε πολλές φορές ξεπερνούν σε αριθμό τα θετικά. Όποιος μεγάλωσε στην επαρχία γνωρίζει πολύ καλά τα αρνητικά και συνήθως είναι ο κύριος λόγος που θέλουν να φύγουν. Κυρίως το κουτσομπολιό πάει σε άλλα χέρια. Με το κουτσομπολιό δεν εννοώ την αναμετάδοση γεγονότων, για παράδειγμα ο Νίκος παντρεύτηκε τη Λίτσα. Κουτσομπολιό είναι το να πει κανείς "ο Νίκος παντρεύτηκε τη Λίτσα αλλά τον βλέπω εγώ τα βράδια φεύγει, πρέπει να έχει μάλλον γκόμενα αλλού". Κι αυτό είναι πολύ απλό, υπάρχουν πολύ τραγικότερα λόγω των οποίων κλείνουν και σπίτια :hehe: Αθάνατο χωριό <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ζωή στην επαρχία είναι αρκετά διαφορετική από αυτή της Αθήνας, έχει αρκετά αρνητικά αλλά και θετικά. Στα αρνητικά ας ξεκινήσουμε λέγοντας πως είναι γενικότερα πιο ακριβή. Τα ενοίκια στα σπίτια είναι σίγουρα μικρότερα και θα βρεις πολύ καλύτερα deals από την πρωτεύουσα αλλά το υπόλοιπο κόστος ζωής αρκετά μεγάλο. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αυτοκίνητο για να μετακινηθείς πράγμα που αφαιρεί ένα σημαντικό ποσό το μήνα από το εισόδημα σου, που σε μια πόλη βολεύεσαι με ένα ποδήλατο. Το ότι δεν έχεις μεγάλες αγορές επίσης σημαίνει πως τα τροφήμα και τα είδη πρώτης ανάγκης είναι συνήθως πιο ακριβά. Αν ζεις σε χωριό ας πούμε αγοράζεις από τον τοπικό παντοπωλη αν δεν θες να πληρώσεις βενζίνες για να πας σε σούπερ μάρκετ πόλης και δεν παίρνεις πάντα το καλύτερο πράγμα. Άλλο μεγάλο θέμα είναι δουλειές που ει αι ανύπαρκτες. Επαρχία επιβιώνεις μόνο αν έχεις δικά σου χωράφια ή ζώα, κανείς κάποιο επάγγελμα που πληρώνεται από την τοπική κοινωνία όπως ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, μπογιατζής κτλ ή είσαι δημόσιος υπάλληλος. Για όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχουν επιλογές. Τέλος, ένα αρνητικό μπορεί να γίνει ο κόσμος. Σε μικρά μέρη οι άνθρωποι έχουν συγκεκριμένες νοοτροπίες και αν δεν είσαι ίδιος είναι δύσκολο να ταιριάξεις και να αφομοιωθεις. Σε κάποια χωριά η χωριάτιλα ειναι ανυπόφορη, αλλά υπάρχουν φυσικά και μέρη όπου οι χωριανοί δεν είναι χωριάτες. Προσωπικά βλέπω τεράστια διαφορά στα δύο μέρη καταγωγής μου τη Λάρισα και την Πέλλα. Τα χωριά της Λάρισας είναι απλώς γαμησετα από θέμα χωριατιλας, η κατάσταση είναι απλά ανυπόφορη. Στην Μακεδονία είναι εντελώς διαφορετικά κυρίως επειδή τα χωριά είναι προσφυγικά από τη Μ. Ασια.

Στα θετικά έχουμε καταρχάς την εξοχή. Φοβερά μέρη που μπορείς να επισκεφτείς αν έχεις όχημα και να χορτάσει η ψυχή σου φύση. Προσωπικά πιστεύω πως η πιο υγιεινή ζωή που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος είναι κοντά στη φύση και όχι στα τσιμέντα της πόλης. Μπορείς να ασχοληθείς με ασχολίες οπως κυνήγι, ψάρεμα, πεζοπορίες, κάμπινγκ, πράγματα που δεν μπορείς να κανεις στην Αθήνα. Ένα άλλο θετικό είναι πως χαίρεσαι να οδηγείς. Μπορεί οι δρόμοι μας να μην είναι οι καλύτεροι, είναι όμως αρκετά αποσυμφόρησμενοι και μπορείς να πας μια βόλτα με το αμάξι και να είναι όντως βόλτα. Στην Αθήνα απλά καρκινιαζω και δεν νομίζω πως θα πάρω αμάξι ποτέ αν δεν είναι απαραίτητο εκεί. Καλύτερα να παίρνεις το μέτρο η το αστικό και να έχεις ελεύθερο το μυαλο σου να ακούς κανένα e-book πάρα να είσαι στην τσίτα στην κίνηση, σταμάτα ξεκινά και πρόσεχε μη σε χτυπήσει κανένας μαλάκας από το πουθενά.

Σπίτι θα βρεις σίγουρα μεγαλύτερο και καλύτερο για τα ίδια λεφτά από την Αθήνα, αν και η θέρμανση μπορεί να είναι πρόβλημα ανάλογα το που ζεις. Η τοπική κοινωνία αν δεν είναι γαμησετα καραχωριατες είναι καλή, αναπτυσεις πιο προσωπικές σχέσεις με τους άλλους και τους γνωρίζεις σε αντίθεση με την Αθήνα που δεν ξέρεις κανέναν πέραν από τους γνωστούς σου. Δεν υπάρχει η έννοια της κοινότητας δηλαδή. Είναι επίσης σαφώς καλύτερο περιβάλλον για να μεγαλώσεις παιδιά από μια μεγαλούπολη από πολλές απόψεις.

Στο χωριό μπορείς επίσης να έχεις γη και να καλλιέργειες δικά σου λαχανικά ώστε να ξέρεις τις τρως, όπως μπορείς να έχεις κότες και να ξέρεις ότι τρως αυγά και κρέας δίχως ορμόνες. Μπορείς επίσης να τρως καλά κρέατα αν έχεις σχέσεις με κτηνοτρόφους και ξέρεις τι σου δινουν. Είναι μακράν πιο υγιεινό από τη ζωή της πόλης.

Θεωρώ πως όταν είσαι νέος συμφέρει περισσότερο η Αθήνα γιατί σου δείχνει περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες και είναι ευκολότερο να σταθεις στα πόδια σου και να κάνεις μια αρχη. Αργότερα αν έχεις εξασφαλίσει ένα τρόπο να βιοποριζεσαι στην επαρχία, καθώς και ένα μέρος με καλους ανθρώπους, νομίζω είναι καλύτερο μέρος για να κάνεις οικογένεια. Αν έχεις και κανένα εξοχικό σε καποιο ορεινο χωριό είναι όλα τα λεφτά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η ζωή στην επαρχία δεν είναι καθόλου πιο ακριβή από τη ζωή στην πόλη. Ίσα ίσα που είτε έχεις λεφτά είτε όχι, πάνω κάτω την ίδια ζωή θα κάνεις και γι αυτό και δεν μπορείς να καταλάβεις τι εισόδημα έχει ο καθένας. Επίσης το αυτοκίνητο ναι, είναι απαραίτητο να υπάρχει αλλά δε χρειάζεται σε καθημερινή βάση, εκτός κι αν έχεις χωράφια όπου 1ον παίρνεις αγροτικό πετρελαιοκίνητο (πολύ πιο οικονομικό) και 2ον περνάς τα καύσιμα στις επαγγελματικές σου δαπάνες.

Αντίθετα, στην πόλη, αν δε μένεις σε περιοχή με εύκολες συγκοινωνίες (όπου συνήθως έχει πιο ακριβό ενοίκιο, βέβαια) και χρειαστείς αυτοκίνητο, θα σου βγει ο κούκος αηδόνι. Οι περισσότερες πολυκατοικίες δεν έχουν καν πυλωτή και γκαράζ, η κατανάλωση είναι πολύ πιο μεγάλη στην κίνηση απ' ό,τι στον ανοιχτό δρόμο της επαρχίας και τα μικροατυχήματα πολύ πιο συχνά. Να μου πεις, την πόλη μπορείς να τη διασχίσεις με τα ΜΜΜ. Ναι, και την επαρχιακή κωμόπολη μπορείς να τη διασχίσεις με τα πόδια άμα το πάμε έτσι.

Επίσης και η επαρχία τα ίδια σούπερ μάρκετ με την Αθήνα έχει. Μίνι μάρκετ έχουν μόνο κάτι χωριουδάκια που κατά τ άλλα έχουν απειροελαχιστο κόστος ζωής. Από ρούχα επίσης έχει franchise εταιρείες, ή ακόμη και σε λαϊκές και εμποροπανηγύρεις (και εννοώ ωραία πραγματάκια, όχι γιαγιαδίστικα). Αλλά ακόμη και να μην υπήρχαν όλα αυτά, υπάρχει το ίντερνετ για όποιον θέλει να βρει καλύτερες προσφορές σε όλα τα είδη.

Με τα υπόλοιπα νομίζω συμφωνώ. Το κόστος ζωής όμως ήταν λίγο άστοχα τοποθετημένο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άπειροελάχιστο κόστος ζωής τα χωριά; Πως; Εγώ σε χωριό μένω. Καταρχάς πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα θέρμανσης που δεν είναι καθόλου αμελητέα. Μια οικογένεια στο χωριό μένει σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι από την πόλη, το οποίο είναι και μονοκατοικία. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερος χώρος να θερμάνεις και μεγαλύτερη θερμική απώλεια επειδή το σπίτι είναι εκτεθειμένο από παντού στον αέρα. Οκ μπορείς να θερμάνεις ένα μόνο δωμάτιο με σόμπα αλλά αν θες να έχεις το στάνταρ της πόλης με το καλοριφέρ θα πληρώσεις. Στη Θεσσαλονίκη που εμένα παλαιότερα πολλές φορές δεν άναβα τίποτα και το σπίτι ήταν αρκετά ζεστο από τους γείτονες. Κρήτη που έχω μείνει δεν ανάβεις τίποτα ποτέ.

Το αυτοκίνητο το θες στο χωριό ότι και να κάνεις. Αρκετοί ας πούμε εδώ που μένω δουλευουν στη Λάρισα και πηγαινοερχονται κάθε μέρα, δεν είναι αμελητέο έξοδο. Σε πόλη πάντως δεν έχω δει μερος με κακές συγκοινωνίες που να είναι τόσο τραγικό ώστε να χρειάζεται αμάξι. Το αμάξι μόνο οι αγρότες και οι ελευθεροι επαγγελματίες το περνάνε στα έξοδα, οι μισθωτοί όχι.

Τα φαγητά είναι πιο ακριβά στην ίδια ποιότητα αν τα αγοράζεις από μαγαζιά. Τουλάχιστο στο δικό μου το χωριό που είναι όλοι κλέφτες. Έχεις όμως το πλεονέκτημα να βάλεις μπαχτσεδες (που πάλι θέλει δουλειά και πότισμα άρα κόστος) και να αγοράζεις μαζικά τροφήμα από παραγωγούς που ξέρεις και να τα αποθηκεύεις σε καταψηξεις. Οι περισσότεροι δεν το κάνουν βέβαια αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχεις το ενοίκιο βέβαια γιατί συνήθως σου ανήκει το σπίτι αλλά αν δεν σου ανήκει δεν υπάρχει διαφορά με πόλη γιατί απλά θα ζήσεις σε μεγαλυετο για τα ίδια λεφτά πάνω κάτω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Άπειροελάχιστο κόστος ζωής τα χωριά; Πως; Εγώ σε χωριό μένω. Καταρχάς πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα θέρμανσης που δεν είναι καθόλου αμελητέα. Μια οικογένεια στο χωριό μένει σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι από την πόλη, το οποίο είναι και μονοκατοικία. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερος χώρος να θερμάνεις και μεγαλύτερη θερμική απώλεια επειδή το σπίτι είναι εκτεθειμένο από παντού στον αέρα. Οκ μπορείς να θερμάνεις ένα μόνο δωμάτιο με σόμπα αλλά αν θες να έχεις το στάνταρ της πόλης με το καλοριφέρ θα πληρώσεις. Στη Θεσσαλονίκη που εμένα παλαιότερα πολλές φορές δεν άναβα τίποτα και το σπίτι ήταν αρκετά ζεστο από τους γείτονες. Κρήτη που έχω μείνει δεν ανάβεις τίποτα ποτέ.

Το αυτοκίνητο το θες στο χωριό ότι και να κάνεις. Αρκετοί ας πούμε εδώ που μένω δουλευουν στη Λάρισα και πηγαινοερχονται κάθε μέρα, δεν είναι αμελητέο έξοδο. Σε πόλη πάντως δεν έχω δει μερος με κακές συγκοινωνίες που να είναι τόσο τραγικό ώστε να χρειάζεται αμάξι. Το αμάξι μόνο οι αγρότες και οι ελευθεροι επαγγελματίες το περνάνε στα έξοδα, οι μισθωτοί όχι.

Τα φαγητά είναι πιο ακριβά στην ίδια ποιότητα αν τα αγοράζεις από μαγαζιά. Τουλάχιστο στο δικό μου το χωριό που είναι όλοι κλέφτες. Έχεις όμως το πλεονέκτημα να βάλεις μπαχτσεδες (που πάλι θέλει δουλειά και πότισμα άρα κόστος) και να αγοράζεις μαζικά τροφήμα από παραγωγούς που ξέρεις και να τα αποθηκεύεις σε καταψηξεις. Οι περισσότεροι δεν το κάνουν βέβαια αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχεις το ενοίκιο βέβαια γιατί συνήθως σου ανήκει το σπίτι αλλά αν δεν σου ανήκει δεν υπάρχει διαφορά με πόλη γιατί απλά θα ζήσεις σε μεγαλυετο για τα ίδια λεφτά πάνω κάτω.

Ε τι να σου πω, στο δικό μου το χωριό τα σπίτια τα ζεσταίνουν με ξυλοσομπες και τζάκια, οι γέροι που δεν οδηγούν παίρνουν το ΚΤΕΛ και τα μαγαζιά εστίασης είναι τόσο φτηνά, που οι περισσότεροι τρώνε εκεί μια στο τόσο το κρέας τους και πίνουν τον καφέ τους και τις υπόλοιπες μέρες μαγειρεύουν προϊόντα που οι ίδιοι παράγουν. Μάλιστα πολλές φορές κάνουν κι ανταλλαγή αγαθών· ακόμη κι εμείς που δε μένουμε εκεί, επειδή έχουμε κάτι χωράφια κληρονομιά που δεν τα φροντίζουμε, τα χουμε δώσει στον ταβερνιαρη του χωριού και κάθε χρόνο μας φέρνει ένα σακί καρύδια, ένα κάστανα και τενεκεδες μέλι. Αλλά επαρχία δεν είναι μόνο τα δύσβατα χωριά των 500 κατοίκων, εγώ επαρχία θεωρώ και τη Σπάρτη που μένω πχ.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το χωριό μετράει άσχημα, αρκεί να έχεις και τους φίλους σου εκεί και να υπάρχει delivery.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και η Σπάρτη μετά τα Λευκτρα χωριό είναι. :P

Ε άμα είναι χωριό τότε σίγουρα δεν είναι πιο ακριβή η ζωή εκεί :P Όσα ξοδευα στη Θεσσαλονίκη σε 1 βδομάδα στην Αθήνα τα ξοδευα σε 3 μέρες και στη Σπάρτη σε 2 βδομάδες. Έξοδα για να κάνω την ίδια ζωή εννοώ, τα έξτρα, όχι ενοίκιο κλπ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω η δική μου εμπειρία είναι η αντίθετη. Μπορεί η Σπάρτη να είναι πιο φτηνή. Εδώ είμαστε και κλέφτες anyway.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μεγάλο κόστος ζωής έχουν τα νησιά σε πατάνε εκεί που πονάει περισσότερο...στο πορτοφόλι ακριβά ενοίκια ακριβή ζωή γενικά...
Η ζωή στην Αθήνα δεν είναι οτι είναι φθηνότερη απο την επαρχία αλλά σου δίνει κάτι που δεν μπορείς να βρείς στην επαρχία πολλές επιλογές αναζήτησης.Αν ψάξεις θα βρείς πράγματα φθηνότερα και ποιοτικότερα δεν θα υποφέρεις τον εκάστοτε μπακαλοεπιχειρηματία της επαρχίας που είναι κυρίως της αρπαχτής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το αυτοκίνητο επαρχία είναι απαραίτητο σχεδόν σε όλους. Αυτό αυξάνει το κόστος επιβίωσης πολύ. Επίσης η ανεργία στην επαρχία είναι στα ύψη.

Επίσης ο 18χρονος που θέλει να σπουδάσει πρέπει να φύγει από τον τόπο καταγωγής του και να νοικιάσει σπίτι που όσο πάνε τα χρόνια το ενοίκιο αυξάνεται.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Ως εργασία πάντως (μηχανικός) βρήκα πολύ πιο εύκολα επαρχία σε σχέση με μεγάλες πόλεις Αθήνα-Θεσσ.
Και 1ο μισθό 800+ σε σχέση με τα 300-400 της Αθήνας.
Ως δείγμα έχω τους φίλους και συμφοιτητές μηχανικούς. Όσοι έμειναν στις πόλεις και δεν είχαν γραφείο από οικογένεια, αμοίβονταν πολύ λιγότερο σε σχέση με εμάς στην επαρχία.

Επίσης τα ενοίκια ήταν πολύ πιο φθηνά. Εάν θέλεις να αποφύγεις την υπόγα, Αθήνα και Θεσσαλονίκη πρέπει να τα σκάσεις.

Πιστεύω μία πόλη μεσαίου μεγέθους με νέο κόσμο (Λάρισα, Κομοτηνή) είναι η ιδανική.
 

dazed

Νεοφερμένος

Ο dazed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν έχεις λύσει το θέμα του σοσιαλάιζινγκ (σύντροφος, φίλοι) η ζωή στην επαρχία σε γενικές γραμμές είναι ανώτερη. Έχεις περισσότερο χρόνο για τον εαυτό σου, να χαρείς τη φύση και αν στο επιτρέπει η οικονομική σου κατάσταση με ένα ταξίδι το δίμηνο σε μεγάλη πόλη σου καλύπτει και τις όποιες πολιτιστικές ανάγκες (θέατρο, συναυλίες κλπ).

υγ. περιττό να πω ότι ακόμα και με καραντίνα η ζωή ήταν ωραία :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Περιοχή Χίλτον είναι καλή.

Τι μπάτζετ έχεις ;

Αν έχεις πάνω από 1000 ευρώ, πάνε Μαρούσι, αν είσαι κάτω από 1000 κάνε το σταυρό σου.
Και στις δύο περιπτώσεις δεν βγαίνεις.

Σοβαρά ;;; να κάνεις τι στο Μαρούσι ; να θές να χαλαρώσεις μια Κυριακή σπίτι σου και να ακούς την οχλοβοή της Κηφισιας ;

αν δουλευεις κέντρο νοικιάζεις άνετα Ωρωπό και γύρω περιοχές ειχα βρει ενα τρομερό σπιτι με 250 ευρω το μήνα.

Με ενα αμαξάκι ανεβαινεις στο τρένο του προαστιακού και σε μιση ώρα εισαι Αθήνα άνετα κ γρηγορα (Σταθμό Λαρίσης συγκεκριμένα). Συνεπώς συνδυάζεις φύση + κεντρο αμα θές εισαι κοντά.

Η Διαδρομή που κάνεις το πρωί για να πάς στο τρενο μέσα στο δάσος δεν συγκρινεται. Και εγω Αθηνα δουλευω και πιο νότια. Πειραιά. ;)

Για μένα η Αθήνα τελείωσε. Ουτε γουσταρω τους δρομους με τη κινηση και το παρκινκ ο ενας πανω στον αλλον. Μακρυάααααα.

Εχεις και τη Χαλκίδα κοντά πάς την εκδρομουλα σου η Ερέτρια απέναντι. Χαλκουτσι - Μαρκοπολο - Αφιδνες.

Η Αθηνα ειναι υπερ εκτιμημενη πλέον.

Και το καλοκαιρι έχεις και τη θάλασσα δίπλα. Για ποιο λογο να δωσω στους Αθηναιους 500-600 ευρω το μηνα ενοικιο στο Μαρουσι επειδη έχουν το the mall κοντα ; που θα κανω μπάνιο το καλοκαιρι ; που θα βγαινω μια χαλαρη βολτα το χειμωνα ; δηλαδη τι προσφέρει η Χ περιοχή της Αθηνας που το προτάσουν και ως επιχειρημα που επηρεάζει την τιμή του ενοικιου ;;; ποια η διαφορα της ΣΜΥΡΝΗς ΑΠΟ ΤΟΝ κΟΡΥΔΑΛΛΟ ;

ΤΣΙΜΕΝΤΟ έχουν και οι 2.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Σοβαρά ;;; να κάνεις τι στο Μαρούσι ; να θές να χαλαρώσεις μια Κυριακή σπίτι σου και να ακούς την οχλοβοή της Κηφισιας ;

αν δουλευεις κέντρο νοικιάζεις άνετα Ωρωπό και γύρω περιοχές ειχα βρει ενα τρομερό σπιτι με 250 ευρω το μήνα.

Με ενα αμαξάκι ανεβαινεις στο τρένο του προαστιακού και σε μιση ώρα εισαι Αθήνα άνετα κ γρηγορα (Σταθμό Λαρίσης συγκεκριμένα). Συνεπώς συνδυάζεις φύση + κεντρο αμα θές εισαι κοντά.

Η Διαδρομή που κάνεις το πρωί για να πάς στο τρενο μέσα στο δάσος δεν συγκρινεται. Και εγω Αθηνα δουλευω και πιο νότια. Πειραιά. ;)

Για μένα η Αθήνα τελείωσε. Ουτε γουσταρω τους δρομους με τη κινηση και το παρκινκ ο ενας πανω στον αλλον. Μακρυάααααα.

Εχεις και τη Χαλκίδα κοντά πάς την εκδρομουλα σου η Ερέτρια απέναντι. Χαλκουτσι - Μαρκοπολο - Αφιδνες.

Η Αθηνα ειναι υπερ εκτιμημενη πλέον.

Και το καλοκαιρι έχεις και τη θάλασσα δίπλα. Για ποιο λογο να δωσω στους Αθηναιους 500-600 ευρω το μηνα ενοικιο στο Μαρουσι επειδη έχουν το the mall κοντα ;
Ο Προαστιακός από τότε που τον πήραν στα χέρια οι Ιταλοί έχει γίνει ένα μπου******, όσοι τον χρησιμοποιούμε συχνά ξέρουμε, τα δρομολόγια έρχονται οπότε γουστάρουν, συρμοί κλείνουν και σε πετάνε σε λεωφορείο, και εννοείται το εισητηριο είναι φαρμακι. πολύ μακριά ο Ωρωπός, χωριό είναι και ολας. Δεν θα την βολεψει καθόλου
Αν η κοπέλα θα είχε οικονομική άνεση για αυτοκίνητο δεν θα είχε ανάγκη να ρωτάει που παίζουν τα ενοίκια στην Αθήνα 😂
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Μια χαρά είναι ο προαστιακος σε μισή ώρα είσαι Αθήνα άνετα γρήγορα και ζεστά. Τα δε δρομολόγια που αναγράφονται στο σάιτ τηρούνται με αποκλιση 5 λεπτα το πολυ.Είναι καθαρά μέσα καμια σχεση με τα μέσα της Αθήνας που είναι ο ένας πάνω στον άλλο πχ μετρό και ΗΣΑΠ ακόμη χειρότερα.

Ο Ωρωπος ακόμη κ μια καθημερινη έχει κίνηση. Τα σαββατοκυριακα επίσης έχει κίνηση και όση πρεπει.

Περί ορέξεως κολοκυθοπιτα... Εγώ στην Αθήνα δεν θα εμένα πλεον ποσο μάλλον με τέτοια υπερεκτιμημένες τιμές ενοικίων.

Καλή περιοχη από ποιαν άποψη ;

Enjoy

IMG_20221113_095423.jpg


IMG_20221106_091213.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top