Ευρωεκλογές

Ευρωεκλογές: Θα ψηφίσετε στις 7/6/2009;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Ναι, εννοείται!

    Ψήφοι: 9 52.9%
  • Όχι, που να τρέχω..

    Ψήφοι: 2 11.8%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα, μπορεί ναι, μπορεί όχι..

    Ψήφοι: 5 29.4%
  • Είμαι κάτω των 18/ έχω άλλο κώλυμα ψήφου/είμαι ο κουμπάκιας.

    Ψήφοι: 1 5.9%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι χρήσιμο να υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ σχετικά με τις ευρωεκλογές, διότι η ενημέρωση που γίνεται είναι ιδιαίτερα ελλιπής και ελάχιστοι γνωρίζουν ακόμα και τα βασικά σχετικά με αυτές.
Αντιγράφω λοιπόν από εδώ:
1) Πότε θα διεξαχθούν οι Ευρωεκλογές; Οι Ευρωεκλογές θα διεξαχθούν σε όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης από τις 4 έως τις 7 Ιουνίου 2009, σηματοδοτώντας τη συμπλήρωση 30 χρόνων από την πρώτη φορά που οι Ευρωπαίοι πολίτες εξέλεξαν με άμεση ψηφοφορία τους αντιπροσώπους τους για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Στην Ελλάδα η εκλογική διαδικασία θα ξεκινήσει στις 7 π.μ. της 7ης Ιουνίου 2009 και θα ολοκληρωθεί 12 ώρες μετά, στις 7 μ.μ. της ίδιας μέρας.
2) Ποιος δικαιούται να ψηφίσει στις Ευρωεκλογές;
Στην Ελλάδα δικαίωμα ψήφου στις Ευρωεκλογές έχουν, όπως και στις εθνικές και τοπικές εκλογές, όλοι οι Έλληνες πολίτες άνω των 18 ετών που είναι εγγεγραμένοι στους εκλογικούς καταλόγους δήμου ή κοινότητας της χώρας και δεν έχουν στερηθεί του δικαιώματος του εκλέγειν. Ταυτόχρονα όμως στην εκλογική διαδικασία μπορούν να συμμετέχουν και οι υπήκοοι άλλων κρατών-μελών της ΕΕ που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα υπό την προϋπόθεση να έχουν εγγραφεί στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους που συντάσσονται για το σκοπό αυτό από το δήμο ή την κοινότητα διαμονής τους ως τις 3 Μαρτίου 2009. Τέλος, δικαίωμα ψήφου έχουν και οι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι κρατών-μελών της ΕΕ που έχουν υποβάλλει αίτηση για να ψηφίσουν στα ειδικά εκλογικά τμήματα που θα συσταθούν σε συγκεκριμένες πόλεις της ΕΕ με πολυπληθείς ελληνικές κοινότητες.
3) Από ποιους αποτελείται το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο;
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αποτελείται από 736 Ευρωβουλευτές από όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι οποίοι εκλέγονται για 5 χρόνια ανάλογα με το εκλογικό σύστημα που ισχύει σε κάθε χώρα και συγκροτούν πολυεθνικές πολιτικές ομάδες. Η Ελλάδα εκπροσωπείται από 22 Ευρωβουλευτές, οι οποίοι εκλέγονται με βάση «κλειστά» ψηφοδέλτια, δεν υπάρχει δηλαδή ο γνωστός στην Ελλάδα σταυρός προτίμησης, αλλά οι ψηφοφόροι ψηφίζουν μόνο υπέρ του κόμματος της επιλογής τους και στη συνέχεια οι έδρες διανέμονται ανάλογα με την εκλογική δύναμη κάθε κόμματος και τη θέση του υποψηφίου στο ψηφοδέλτιο.
4) Ποιες είναι οι αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου;
Οι αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου είναι πολλές και σημαντικές, δεδομένου και του ιδιαίτερου κύρους που διαθέτει ως το μόνο άμεσα εκλεγμένο όργανο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Κατʼ αρχάς, ασκεί από κοινού με το Συμβούλιο τη νομοθετική εξουσία, άλλοτε εγκρίνοντας, τροποποιώντας ή απορρίπτοντας τις προτάσεις της Επιτροπής και άλλοτε δρώντας συμβουλευτικά μεν, αποφασιστικά δε, χάρη στην ισχυρή πολιτική επιρροή του. Ασκεί επίσης και δημοσιονομική εξουσία αποφασίζοντας μαζί με το Συμβούλιο για τον τελικό προϋπολογισμό της ΕΕ. Τέλος, ασκεί το δημοκρατικό έλεγχο επί των άλλων οργάνων της Ένωσης, μέσω της συμμετοχής του στο διορισμό της Επιτροπής, των κοινοβουλευτικών ερωτήσεων που υποβάλλουν τα μέλη του, αλλά και του ελέγχου της νομισματικής πολιτικής, των δαπανών της ΕΕ και των αναφορών των Ευρωπαίων πολιτών.
5) Γιατί να ψηφίσω;
Καθώς η ευρωπαϊκή ολοκλήρωση επεκτείνεται, όλο και πιο πολλοί τομείς της καθημερινής μας ζωής επηρεάζονται άμεσα ή έμμεσα από αποφάσεις που λαμβάνονται στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Αρκεί κανείς να ρίξει μια ματιά στα θέματα, με τα οποία ασχολήθηκε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο τα τελευταία χρόνια, και στις αποφάσεις που έλαβε, για να διαπιστώσει ότι συμμετέχοντας στις Ευρωεκλογές και επιλέγοντας εκείνους που θα τον εκπροσωπήσουν σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ουσιαστικά παίρνει το μέλλον του στα χέρια του και κάνει τη φωνή του νʼ ακουστεί.

Γιʼ αυτό, επισκεφθείτε κι εσείς την ειδική ιστοσελίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τις Ευρωεκλογές 2009, μάθετε περισσότερα για το ρόλο και τη δράση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και πάρτε ενεργά μέρος στην ευρωπαϊκή προεκλογική περίοδο.
ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΟ - ΨΗΦΙΣΕ!

Αλήθεια έχετε σκοπό να ψηφίσετε στις 7/6/2009; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
αμέ , αρκεί να έχω πάει σούπερμάρκετ για ροκφόρ την προηγούμενη.Όχι τώρα σοβαρά , θα πάω να ψηφίσω για να ξέρω μετά ποιον να μουντζώνω(εμένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
4 - 7 Ιουνίου θα έχω εξεταστική (ναι, σπουδάζω κιόλας :P), οπότε δεν θα μπορώ να τρέχω επαρχία που ψηφίζω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εγω παλι έκλεισα εισητηριάκια για νησάκι. Δεν φτάιω εγώ που βάλαν τις εκλογές πάνω στο τριήμερο! Ημαρτον δλδ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

backup

Νεοφερμένος

Η backup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα προτιμούσα μπορούσα να επιλέξω Ευρωβουλευτές κι όχι απλά να διαλέξω κόμμα.
Αυτό καποια στιγμή πρέπει να αλλάξει, έχω άδικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σιγα τα ωα...
Και που επιλεγουμε εμεις τα προσωπα στην Ελληνικη Βουλη, ποια η διαφορα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

backup

Νεοφερμένος

Η backup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τουλάχιστον θα είχαμε την ψευδαίσθηση...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σιγα τα ωα...
Και που επιλεγουμε εμεις τα προσωπα στην Ελληνικη Βουλη, ποια η διαφορα?!

Φαινομενικά επιλέγεις πρόσωπα και στην ελληνική βουλή. Ψηφίζεις κάποιους που έχει αποφασίσει κάποια εταιρεία (το κόμμα) να την εκπροσωπούν. Απ'τη στιγμή που δεν έχεις δικαίωμα να προτείνεις στην εταιρία σου ποιούς θεωρείς κατάλληλους υποψηφίους, δεν έχεις άμεση συμμετοχή στη Δημοκρατία, απλά ακολουθείς τις επιλογές της εταιρίας που περισσότερο σε εκφράζει. Κάτι σαν επιλογή ''διάλεξε το κουτί ή την κουρτίνα'' ; Τον Κουβέλη ή τον Τσίπρα ; Αν εσύ πεις όχι, δεν θέλω κανέναν από τους δυο, θέλω τον Καλοχεραίτα, θα σου πουν καλά, βούλωστο και ψάξε σε άλλη εταιρεία. Είναι ο τρόπος που λειτουργούν όλες οι κοινωνίες, ισοπεδωτικά για την προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γι αυτο ακριβως Στρειντζ ειπα "σιγα τα ωα"...ειναι το ενα και το αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πρόσθεσε μια επιλογή "όχι, γιατί δεν θέλω να ψηφίσω, συνειδητά" και θα συμμετάσχω στην δημοσκόπηση. Πλησιάζει και η εξεταστική εκείνες τις μέρες άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top