Ερασιτεχνικές πωλήσεις μέσω ίντερνετ

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος ξέρει να μου πει το πόσο "νόμιμο" και εφικτό είναι να γίνονται πωλήσεις μέσω ίντερνετ.

Ενδιαφέρομαι να κάνω πώλησεις χειροποίητων κοσμημάτων και δεν γνωρίζω τί μπορώ να κάνω. Όσοι ξέρετε ας μου πείτε και κάποιες ιστοσελίδες με τέτοια δυνατότητα.

Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σύμφωνα με την νομοθεσία έμπορος είναι εκείνος που όχι μόνο ασκεί εμπορικές δραστηριότητες αλλά συγχρόνως δεν πρέπει να γίνεται με τρόπο τυχαίο ή συμπτωματικό. Ο ρυθμός άσκησης των δραστηριοτήτων αυτών θα πρέπει να είναι τέτοιος που να συνιστά βιοποριστικό επάγγελμα και μάλιστα "σύνηθες".

Ωστόσο υπάρχουν δυο προβλήματα εδώ. Η έννοια του επαγγέλματος δεν έχει καθορισθεί από τον νόμο, δηλαδή είναι θέμα ερμηνείας των πραγμάτων και συγκεκριμένων στοιχείων από τον δικαστή που δικάζει.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο όρος σύνηθες. Στην αρχή οι νομοθέτες έκαναν κακή μετράφραση του αντίστοιχου Γαλλικού Εμπορικού κώδικα με αποτέλεσμα το "Profession habituelle" να το μεταφράσουν ως "κύριο επάγγελμα", ευτυχώς η αστοχία της μετάφρασης εντοπίστηκε γρήγορα γιατί σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε κάποιον γιατρό ή δικηγόρο ως έμπορο αν ασκούσε παράλληλα εμπορία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μπορείς να αποφύγεις όλη την γραφειοκρατία αν έχεις σκοπό να δοκιμάσεις αυτή την εμπειρία. Ωστόσο σίγουρα αργά ή γρήγορα θα πρέπει κάνεις έναρξη κτλ. Ωστόσο για 1-2 μήνες μπορείς απλά να "δοκιμάσεις". Έτσι και αλλιώς, το 95% όσων ξεκινούν την εμπορία σαν hobby την εγκαταλείπουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σύμφωνα με την νομοθεσία έμπορος είναι εκείνος που όχι μόνο ασκεί εμπορικές δραστηριότητες αλλά συγχρόνως δεν πρέπει να γίνεται με τρόπο τυχαίο ή συμπτωματικό. Ο ρυθμός άσκησης των δραστηριοτήτων αυτών θα πρέπει να είναι τέτοιος που να συνιστά βιοποριστικό επάγγελμα και μάλιστα "σύνηθες".

Ωστόσο υπάρχουν δυο προβλήματα εδώ. Η έννοια του επαγγέλματος δεν έχει καθορισθεί από τον νόμο, δηλαδή είναι θέμα ερμηνείας των πραγμάτων και συγκεκριμένων στοιχείων από τον δικαστή που δικάζει.

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ο όρος σύνηθες. Στην αρχή οι νομοθέτες έκαναν κακή μετράφραση του αντίστοιχου Γαλλικού Εμπορικού κώδικα με αποτέλεσμα το "Profession habituelle" να το μεταφράσουν ως "κύριο επάγγελμα", ευτυχώς η αστοχία της μετάφρασης εντοπίστηκε γρήγορα γιατί σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε κάποιον γιατρό ή δικηγόρο ως έμπορο αν ασκούσε παράλληλα εμπορία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μπορείς να αποφύγεις όλη την γραφειοκρατία αν έχεις σκοπό να δοκιμάσεις αυτή την εμπειρία. Ωστόσο σίγουρα αργά ή γρήγορα θα πρέπει κάνεις έναρξη κτλ. Ωστόσο για 1-2 μήνες μπορείς απλά να "δοκιμάσεις". Έτσι και αλλιώς, το 95% όσων ξεκινούν την εμπορία σαν hobby την εγκαταλείπουν

Αρα μπορώ αν το δοκιμάσω χωρίς να διατρέχω κάποιον νομικό προβλημα. :)

Μήπως γνωρίζεις κάποιο site που μπορώ να ξεκινήσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
όταν λες "ένα site" τι εννοείς;
Κατά πάσα πιθάνότητα θες κάτι του τύπου ebay αλλά εδώ στην Ελλάδα. Το fleamarket που είχε αντίστοιχο έκλεισε, το emarket.gr που πήρε τη θέση του έχει διαφορετική φιλοσοφία λίγο , αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις (disclaimer: δεν ξέρω κάτι άλλο για το emarket πέρα από την ύπαρξή του, ούτε αν είναι καλό ούτε πόσο αξιόπιστο είναι, ούτε αν ζητά προμήθειες).

Η άλλη λύση είναι να πιάσεις το www.thsmarwstakosmimata.com (checking... είναι ελεύθερο) και να πάρεις κι ένα e-shop software και να αρχίσεις δουλειά μόνη σου. Έχει ψηλότερο κόστος αυτό βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Το άλλο που έχει πάρει το μάτι μου είναι το myspace...κάνεις έναν λογαριασμό και δουλεύεις από 'κει. Αρχίζεις και addάρεις μουσικούς και κόσμο που πιστεύεις οτι ταιριάζει στην αισθητική σου και αφήνεις Bannerάκια ή σχόλια στα προφίλ τους για να μαζέψεις και άλλον κόσμο. :) Αν τους αρέσουν τα κοσμήματα σου, όλο και κάτι καλό θα βγει...

π.χ. https://www.myspace.com/g_creations

Από το συγκεκριμένο έχω αγοράσει αρκετές φορές και έχει αρκετα εύχρηστο προφίλ για να πάρεις ιδέες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το άλλο που έχει πάρει το μάτι μου είναι το myspace...κάνεις έναν λογαριασμό και δουλεύεις από 'κει. Αρχίζεις και addάρεις μουσικούς και κόσμο που πιστεύεις οτι ταιριάζει στην αισθητική σου και αφήνεις Bannerάκια ή σχόλια στα προφίλ τους για να μαζέψεις και άλλον κόσμο. :) Αν τους αρέσουν τα κοσμήματα σου, όλο και κάτι καλό θα βγει...

π.χ. https://www.myspace.com/g_creations

Από το συγκεκριμένο έχω αγοράσει αρκετές φορές και έχει αρκετα εύχρηστο προφίλ για να πάρεις ιδέες...
Ναιιιιιιι και γω κατι τέτοια κοσμήματα φτιάχνω. Να σου πω...Τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει εκείνη?Επίσης κάτι είδα και στο facebook:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ναιιιιιιι και γω κατι τέτοια κοσμήματα φτιάχνω. Να σου πω...Τα έξοδα αποστολής τα πληρώνει εκείνη?Επίσης κάτι είδα και στο facebook:hmm:

Tα έξοδα αποστολής τα πληρώνω εγώ αλλά έτσι και αλλιώς είναι μικρό το ποσό -δες μια τους τρόπους πληρωμής και τα faq.

Για facebook δεν ξέρω γιατί έτσι και αλλιώς δεν το δουλεύω αλλά φαντάζομαι οτι οποιαδήποτε μορφή social networking μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να προωθείς την δουλειά σου. Από όσο ξέρω είναι και τζάμπα οπότε σε βγάζει και από έξοδα...

π.ςς Τι κοσμήματα φτάχνεις ωρέ;; :D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πολύ οργανωμένη η τύπισσα!Μπράβο της!:D

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω...Ανετα προωθείς την δουλειά σου!Ευχαριστώ μάρα_κουταμάρα!

Υ.Γ: Φτιάχνω μαζι με την κολλητη μου κοσμήματα με πυλο και χάντρες...Πολύ happy και περίεργα σχεδιάκια, γεωμετρικά (εγώ πιο πολύ) παραμυθένια και της καθημερινότητας πραγματα η φίλη μου (και οχι gothic οπως η κοπέλα)....Και το σκεφτόμαστε να το προωθήσουμε λιγο. Λεγαμε αρχικα σε μαγαζιά αλλά είναι δύσκολο. Γι'αυτο μεχρι να μας κατσει το μαγαζι της προτείνω το ίντερνετ ως εναλλακτική λύση.
Θα οργανωθούμε περισσότερο και θα ανεβάσω φωτογραφίες των κοσμημάτων στο αλμπουμ του στεκιού να δείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Νομίζω οτι μόλις βρήκες την πρώτη σου υποψήφια πελάτισσα...:P
Keep us updated πάντως, να δούμε πως πήγε το όλο εγχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Νομίζω οτι μόλις βρήκες την πρώτη σου υποψήφια πελάτισσα...:P
Keep us updated πάντως, να δούμε πως πήγε το όλο εγχείρημα.

:D:D:DΑυτά είναι!

Θα σας ενημερώσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Mάρω ένας φίλος μου έχει φτιάξει ένα site για κοσμήματα εδώ και καιρό και θυμάμαι ότι έψαχνε άτομα που φτιάχνουν κοσμήματα.
Δεν έχω κάποιο update. Θα ρωτήσω και θα σου πω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Mάρω ένας φίλος μου έχει φτιάξει ένα site για κοσμήματα εδώ και καιρό και θυμάμαι ότι έψαχνε άτομα που φτιάχνουν κοσμήματα.
Δεν έχω κάποιο update. Θα ρωτήσω και θα σου πω. :)


Πολύ ευχαρίστως!Ρώτα και τί είδος κοσμημάτων ψάχνει.:)
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολύ οργανωμένη η τύπισσα!Μπράβο της!:D

Ναι και εγώ έτσι πιστεύω...Ανετα προωθείς την δουλειά σου!Ευχαριστώ μάρα_κουταμάρα!

Υ.Γ: Φτιάχνω μαζι με την κολλητη μου κοσμήματα με πυλο και χάντρες...Πολύ happy και περίεργα σχεδιάκια, γεωμετρικά (εγώ πιο πολύ) παραμυθένια και της καθημερινότητας πραγματα η φίλη μου (και οχι gothic οπως η κοπέλα)....Και το σκεφτόμαστε να το προωθήσουμε λιγο. Λεγαμε αρχικα σε μαγαζιά αλλά είναι δύσκολο. Γι'αυτο μεχρι να μας κατσει το μαγαζι της προτείνω το ίντερνετ ως εναλλακτική λύση.
Θα οργανωθούμε περισσότερο και θα ανεβάσω φωτογραφίες των κοσμημάτων στο αλμπουμ του στεκιού να δείτε!
Δοκίμαστε το ebay.gr (το γνωστό ebay είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δοκίμαστε το ebay.gr (το γνωστό ebay είναι)

Θα το ψάξω!:D

πωπω...ευχαριστώ πολύ πολύ παιδιά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και γω ενδιαφερομαι μαρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
και γω ενδιαφερομαι μαρω!

Μήπως να το κάνω μέσω στέκι..???:P:P:P

Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες να δείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καλησπερα παιδια!
λιγο παλιο το θεματακι αλλα το επαναφερω γιατι θελω να σας ρωτησω εκ μερους στενης μου φιλης...επιτρεπεται να πουλαμε μικροαντικειμενα μεσω κοινωνικων μεσων, μπλογκ κλπ?
πως μπορουμε να το "νομιμιποιησουμε" χωρις εναρξη, φπα κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ανάλογα τα μικροαντικείμενα, αν είναι μεταχειρισμένα ας πούμε μπορείς νομιμότατα να τα πουλάς (όπως γίνεται ήδη εδώ και χρόνια με τις αγγελίες). Αν είναι καινούρια αλλά σε μικρές ποσότητες, πάλι μπορείς νόμιμα γιατί τα έχεις αγοράσει λιανική και έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ (απλά αποφάσισες πως δεν τα θέλεις και το κατάστημα δεν τα παίρνει πίσω, οπότε τα πουλάς σε κάποιον άλλο). Για χειροποίητα αντικείμενα δεν ξέρω ακριβώς τι προβλέπει ο νόμος (έργα τέχνης, ρούχα, κοσμήματα, αξεσουάρ, κλπ), μιας και πάλι τις πρώτες ύλες τις αγοράζεις λιανική και πληρώνεις τον φόρο, όμως τις μεταποιείς.
Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά και να κάνεις κάποια επένδυση ώστε να γίνουν όλα νόμιμα και επίσημα (πράγμα που θα σου φέρει αρκετούς πελάτες βέβαια), μπορείς απλά να το κάνεις σε πολύ μικρή κλίμακα μέσω sites δημοπρασιών και προώθηση μέσω social networks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
α, οποτε δεν ειναι παρανομο μεσω fb για παραδειγμα?ναι για χειροποιητα μιλαω....αυτο που μπορω να το επιβεβαιαωσω 100%?
σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
α, οποτε δεν ειναι παρανομο μεσω fb για παραδειγμα?ναι για χειροποιητα μιλαω....αυτο που μπορω να το επιβεβαιαωσω 100%?
σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
Δεν νομίζω ότι είναι παράνομο! Υπάρχουν ήδη πάρα πολλά e shop στο fb με άτομα που πουλάνε χειροποίητα πράγματα.
Έχω δεί κυρίως κοσμήματα και σαπούνια/lotion. Έχω πάρει κιόλας λόγω των πολύ καλών τιμών. Ιδιώτες τα έχουν,άτομα που ασχολούνται ως hobby και δείχνουν τις δημιουργίες τους. Eπίσης τα στέλνουν κυρίως με το απλό ταχυδρομείο,λόγω χαμηλής χρέωσης. Αλλά υπάρχουν πάρα πολλά και δεν νομίζω να τίθεται θέμα απαγόρευσης από τον νόμο. Άσε που συμφέρουν κιόλας τον πελάτη περισσότερο,λόγω του ότι δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ,κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top