Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,965 μέλη και 2,478,122 μηνύματα σε 78,927 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 522 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ηθικά διλήμματα

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε: στις 02:50, 07-04-14:

Σκοτώνουμε το γιατρό και κλέβουμε τη θεραπεία.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,590 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 03:12, 07-04-14:

Δεν γνωρίζεις πόσο καιρό θα πάρει στο γιατρό να βρει τη θεραπεία
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 11:12, 07-04-14:

Τι ακριβως ρωτας εγω δεν καταλαβα... :/
Να βρει δλδ τη θεραπεια αλλα με ανταλλαγμα να συνεχιζει τα αισχη του;
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,590 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 23:39, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Τι ακριβως ρωτας εγω δεν καταλαβα... :/
Να βρει δλδ τη θεραπεια αλλα με ανταλλαγμα να συνεχιζει τα αισχη του;
Ναι, αν στην ουσία ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
Παράθεση

GiorgosAsi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε: στις 23:47, 07-03-15:

μπραβο ξεχασμενε!ευθυς με εβαλες σε σκεψεις!
αφου δεν εχει βρει τη θεραπεια και δεν ξερεις αν θα τη βρει τοτε τι αγιαζει το σκοπο?

το ερωτημα παντα ειναι τι αγιαζει το σκοπο...
Και καταληγεις στο οτι ο σκοπος ειναι τα μεσα.

Ομως οταν περνας στο ειδικο,αλλαζει το πραμα
Εκει παντα πρατω κατα το ωφελιμιστικα και cost effective του σκοπου σε σχεση με τα μεσα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 08-03-15 στις 00:01.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 23:56, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
αφου δεν εχει βρει τη θεραπεια και δεν ξερεις αν θα τη βρει τοτε τι αγιαζει το σκοπο?
Γνωρίζεις ότι θα βρει την θεραπεία, απλά δεν γνωρίζεις πόσο καιρό θα τους πάρει. Όλο αυτό το καιρό βέβαια ο γιατρός κάνει πειράματα πάνω σε παιδιά για να βρει την θεραπεία.
Παράθεση

GiorgosAsi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε: στις 00:07, 08-03-15:

Κυριαρχει το ο σκοπος αγιαζει τα μεσα αλλα ειναι τοσο γενικο που χανει τα κυβικα στο τι καθε φορα οριζει και νοηματοδοτει.Η οικονομια μας τα λεει πιο καλα απο την ηθικη,οπου κυριαρχει ο ορος cost effective
Παράθεση

emmanu313 (Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α)

Νεοφερμένος

H Ονομάζομαι Εμμανουέλα αλλά μπορείς να με λες και Εμμ-α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H emmanu313 έγραψε: στις 21:49, 29-08-15:

Θα έστριβα προς τον μόνο εργάτη γιατί πιστεύω ότι είναι λιγότερο οδυνηρό να χαθεί μία ζωή από ότι πολλαπλές.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,147 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 11:13, 02-10-15:

Για να κάνουμε μία προσπάθεια για ... ξέθαμα!
Το μεταφράζω πολύ πρόχειρα και από κάτω παραθέτω το αρχικό κειμενάκι στα αγγλικά. Είναι από αυτήν την σελίδα που πόσταρε ο tsarachaf πριν κάτι χρόνια...

Η αξία μίας υπόσχεσης

Ένας φίλος σου εκμυστηρεύεται ότι έχει διαπράξει ένα συγκεκριμένο έγκλημα και εσύ υπόσχεσαι να μην το μαρτυρήσεις. Ανακαλύπτοντας ότι ένας αθώος έχει κατηγορηθεί για το έγκλημα, παρακαλείς το φίλο σου να παραδοθεί. Αυτός αρνείται και σου υπενθυμίζει την υπόσχεση που έδωσες. Τι θα έπρεπε να κάνεις; Γενικά, κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούν οι υποσχέσεις να αθετηθούν;
Τον Οκτώβριο του 1990, ο Jeffry Cain σκοτώθηκε σε πυροβολισμό που ήταν αποτέλεσμα εκνευρισμού κατά την οδήγηση, στην Anchorage της Αλάσκα. Όταν ο George Kerr ενημέρωσε τις αρχές για τους φίλους που πυροβόλησαν, είπε, "Συνήθως, δε θα κάρφωνα τους φίλους μου, αλλά για κάτι τόσο σοβαρό, έπρεπε να το κάνω". Το "τόσο σοβαρό" είναι το ζήτημα. Μετά την καταδίκη τους, οι "φίλοι" κανόνισαν από την φυλακή, σε συνωμοσία που περιελάμβανε την έγγυο αδερφή ενός κατηγορούμενου, να στείλουν μία βόμβα στο σπίτι του Kerr. Ο Kerr δεν ήταν σπίτι και η βόμβα σκότωσε τον πατέρα του. Όλοι οι συνωμότες, συμπεριλαμβανομένης και της αδερφής, καταδικάστηκαν για τον φόνο. Αυτό δεν ενθαρρύνει την σκέψη στην αγνότητα της ανθρώπινης φύσης.

The Value of a Promise
A friend confides to you that he has committed a particular crime and you promise never to tell. Discovering that an innocent person has been accused of the crime, you plead with your friend to give himself up. He refuses and reminds you of your promise. What should you do? In general, under what conditions should promises be broken?
In October 1990, Jeffrey Cain was killed in a road rage shooting in Anchorage, Alaska. When George Kerr informed on the friends who had done the shooting, he said, "I usually wouldn't rat out my friends, but this is just so severe I got to do it." "Just so severe" is the issue. After their conviction, the "friends" arranged from prison, in a conspiracy including the pregnant sister of one defendant, to have a bomb sent to Kerr's house. Kerr wasn't home, and the bomb killed his father. All the conspirators, including the sister, were convicted of the murder. This does not encourage one to believe in the goodness of human nature.
2
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 20:51, 02-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen

Ένας φίλος σου εκμυστηρεύεται ότι έχει διαπράξει ένα συγκεκριμένο έγκλημα και εσύ υπόσχεσαι να μην το μαρτυρήσεις. Ανακαλύπτοντας ότι ένας αθώος έχει κατηγορηθεί για το έγκλημα, παρακαλείς το φίλο σου να παραδοθεί. Αυτός αρνείται και σου υπενθυμίζει την υπόσχεση που έδωσες. Τι θα έπρεπε να κάνεις; Γενικά, κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούν οι υποσχέσεις να αθετηθούν;
Εύκολο μου φαίνεται. Εαν ο φίλος δε δέχεται να παραδοθεί τον ''παραδίδεις'' εσύ. Το βάρος ενός αθώου στη φυλακή είναι μεγαλύτερο από την αθέτηση μιας υπόσχεσης η οποία έγινε όταν δεν γνώριζες πως κατηγορείται ένας αθώος.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,147 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 21:23, 02-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Εύκολο μου φαίνεται. Εαν ο φίλος δε δέχεται να παραδοθεί τον ''παραδίδεις'' εσύ. Το βάρος ενός αθώου στη φυλακή είναι μεγαλύτερο από την αθέτηση μιας υπόσχεσης η οποία έγινε όταν δεν γνώριζες πως κατηγορείται ένας αθώος.
Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου εύκολο
Πρώτα από όλα, το υπογραμμισμένο είναι λιγάκι αφελές, νομίζω. Αφού ο ένοχος δεν είναι στη φυλακή ... θα κατηγορείται κάποιος άλλος , κάτι απόλυτα λογικό να σκεφτείς όσο δίνεις την υπόσχεση! Αλλά ακόμη και αν δεν κατηγορείται και είναι στη φυλακή κάποιος αθώος είναι κάπως ... προσποιητό αυτό σαν λογική, αφού είτε κατηγορείται είτε όχι κάποιος αθώος, ο φίλος μας παραμένει ένοχος!
Δε γίνεται ...ξαφνικά ένοχος μόλις κατηγορείται κάποιος αθώος!

Για εμένα το δίλημμα παίρνει άλλη διάσταση: Είτε θα υποσχεθείς εξ'αρχής ότι δε θα μιλήσεις και θα το τηρήσεις - είτε θα αρνηθείς να σιωπήσεις κρατώντας το μυστικό, αφού ο φίλος είναι ένοχος.
1
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε: στις 21:44, 02-10-15:

Και εγω ειμαι της αποψης οτι αμα το υποσχεθηκες τελειωνει εδω το θεμα,πρεπει να κρατησεις τον λογο σου. Η ζωη ειναι αδικη ετσι και αλλιως
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 11:53, 03-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου εύκολο
Πρώτα από όλα, το υπογραμμισμένο είναι λιγάκι αφελές, νομίζω. Αφού ο ένοχος δεν είναι στη φυλακή ... θα κατηγορείται κάποιος άλλος , κάτι απόλυτα λογικό να σκεφτείς όσο δίνεις την υπόσχεση! Αλλά ακόμη και αν δεν κατηγορείται και είναι στη φυλακή κάποιος αθώος είναι κάπως ... προσποιητό αυτό σαν λογική, αφού είτε κατηγορείται είτε όχι κάποιος αθώος, ο φίλος μας παραμένει ένοχος!
Δε γίνεται ...ξαφνικά ένοχος μόλις κατηγορείται κάποιος αθώος!

Για εμένα το δίλημμα παίρνει άλλη διάσταση: Είτε θα υποσχεθείς εξ'αρχής ότι δε θα μιλήσεις και θα το τηρήσεις - είτε θα αρνηθείς να σιωπήσεις κρατώντας το μυστικό, αφού ο φίλος είναι ένοχος.
Ως διεφθαρμένος αλλά με ήθος θα πω πως διαχωρίζω την απλή κατηγορία ενός αθώου χωρίς τιμωρία(μια ανάκριση π.χ) από την τιμωρία (φυλάκιση). Με άλλα λόγια, γνωρίζοντας πως δεν θα τιμωρηθεί κάποιος αθώος θα προστατεύσω τον ένοχο φίλο μου, σε αντίθετη περίπτωση you know..

Σε κάθε περίπτωση δεν θα έδινα μια υπόσχεση που θα γνώριζα πως δεν θα μπορούσα να τηρήσω
Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O RiSe έγραψε: στις 16:53, 30-10-15:

Η αξία μίας υπόσχεσης
Ένας φίλος σου..... Τι θα έπρεπε να κάνεις;
Αχ αυτά τα υποθετικά σενάρια είναι ίδια η ζωή και εμπνέουν για παράδοξες αντιφάσεις του στιλ "τα πλούτη να 'χουν βάσανα και η φτώχεια να 'ναι ξένοιαστη". Είναι όμως έτσι?

Ανάλογα τις συνθήκες θα έλεγα. Στην παρούσα κατάσταση πχ εν Ελλάδι ισχύει, αφού οι φτωχοί τι είχαν για να χάσουν. Σε παρελθόντα χρόνο όμως οι πλούσιοι το μόνο "βάσανο" τους ήταν ποιός θα αρπάξει τα περισσότερα, με τον νομότυπο τρόπο που συνήθως και κατά κανόνα χαρακτηρίζει τον...πλουτισμό!

Έτσι και οι υποσχέσεις, δίνονται μέσα σε ένα πλαίσιο από υπάρχουσες εξωτερικές καταστάσεις, οι οποίες όμως συνήθως αλλάζουν με συνεπακόλουθο να χάσκουν ξεκρέμαστες ή ακόμα και να μοιάζουν παραλογισμός.
Αυτό σημαίνει απλά πως η "δέσμευση" μιας υπόσχεσης δεν είναι και γόρδιος δεσμός, ούτε η κατάρα της μούμιας!

Στο άλλο σκέλος του υποθετικού σεναρίου, το τι θα κάνει ο καθένας επαφίεται στον χαρακτήρα του και στο σύστημα αξιών που υποστηρίζει και όχι στην ικανότητα του να παίρνει "σωστές" αποφάσεις, επομένως δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να το αναλύσουμε.

Παρεμπιμπτόντως, θυμήθηκα τον...Βιλφόρ που άφησε τον Νταντές να σαπίσει στη φυλακή, ενώ γνώριζε πως ήταν αθώος, για να γλιτώσει τον πατέρα του!
Άρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα η υπόσχεση, το βαγονέτο τουλάχιστον είχε κάποια βάση
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια