Internet-ική σχέση, τα καλά και τα άσχημα

Πόσο επηρεάζει η γνωριμία μέσω internet τη σχέση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Την επηρεάζει Θετικά

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • Την επηρεάζει Αρνητικά

    Ψήφοι: 8 21.6%
  • Δεν έχει καμία διαφορά

    Ψήφοι: 21 56.8%
  • Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 5.4%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Το κέρατό μου τι απροκάλυπτα ωφελιμιστική προσέγγιση είναι αυτή τώρα; Ας κρατήσουμε λίγο τα προσχήματα της φιλάνθρωπης ανυστερόβουλης αλληλεγγύης, κακό δεν το λες, όλο και κάποιος μπορεί να την πατήσει και να πειστεί. (Ντροπή, ξέρω :$)
Πάντως η ευθύτητα και η ειλικρίνεια εκτιμητέες!


Υπάρχουν φάσεις στην ζωή μας, πχ μιά ξεχωριστή προσωπική σχέση ή στην δουλειά μας πχ να λείπεις από το σπίτι πάνω από 100 ώρες την βδομάδα, κάθε βδομάδα, επί μήνες ή και πάνω από χρόνο, όπου ναι, όχι απλά δεν γουστάρεις αλλά δεν αντέχεις καν τις πέρα από τις απολύτως απαραίτητες κοινωνικές επαφές. Και τότε ναι, χάνεσαι από τους πάντες κι άλλον από τον άνθρωπό σου δεν θες. Όλα μαζί του και μόνο. Ή οι δυό σας εν μέσω εντελώς αγνώστων, κι αυτό τέλειο. Πες μου πως δεν το έχεις περάσει!
Ε, κι άμα περάσει αυτή η περίοδος, οι φίλοι οι σωστοί είναι πάντα εκεί, λες και δεν χάθηκες μιά μέρα


Ναι. Και αυτό θα ξαναγινει .... και θα ξαναγινει και θα περιμένεις εσυ σαν την Πηνελόπη! Ότι ερωτα και να ζησεις δεν είναι κάτι να πάρεις μια στιγμη έναν φιλο τηλεφωνο και να τον ρωτήσεις αμα χρειάζεται κάτι και αν όλα είναι καλά. Δεν έχει καμια σχέση με το συμφέρον αυτό. Απλά όταν μια πράξη ενός φιλου δεν σου αρέσει έχεις μια πιθανοτητα να την αλλάξεις αν τον φέρεις στη θέση που ειχες έρθει και εσυ κάποτε. Τοτε θα δουμε πως θα νιώσει , θα το επεξεργαστεί και από μονος του θα καταλαβει ότι τελικα δεν ήταν σωστή συμπεριφορά να σε ξεχάσει έτσι. Αν παρολαυτα δεν το καταλαβει ουτε και τοτε , καταλαβαίνεις ότι δεν χαράμισες κουβέντες και ότι ο άνθρωπος αυτος δεν είναι πλέον φιλος σου. Ψάξε για άλλον. σΟΥ ΑΞΙΖει σιγουρα κάτι καλύτερο από αυτό.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ναι. Και αυτό θα ξαναγινει .... και θα ξαναγινει και θα περιμένεις εσυ σαν την Πηνελόπη! Ότι ερωτα και να ζησεις δεν είναι κάτι να πάρεις μια στιγμη έναν φιλο τηλεφωνο και να τον ρωτήσεις αμα χρειάζεται κάτι και αν όλα είναι καλά. Δεν έχει καμια σχέση με το συμφέρον αυτό. Απλά όταν μια πράξη ενός φιλου δεν σου αρέσει έχεις μια πιθανοτητα να την αλλάξεις αν τον φέρεις στη θέση που ειχες έρθει και εσυ κάποτε. Τοτε θα δουμε πως θα νιώσει , θα το επεξεργαστεί και από μονος του θα καταλαβει ότι τελικα δεν ήταν σωστή συμπεριφορά να σε ξεχάσει έτσι. Αν παρολαυτα δεν το καταλαβει ουτε και τοτε , καταλαβαίνεις ότι δεν χαράμισες κουβέντες και ότι ο άνθρωπος αυτος δεν είναι πλέον φιλος σου. Ψάξε για άλλον. σΟΥ ΑΞΙΖει σιγουρα κάτι καλύτερο από αυτό.-

μωρέ μπελά μιλάμε για φάσεις που δουλεύει κανείς σε σέιφ μόουντ!! Έχεις δίκιο βέβαια κατ' αυτό, πως δεν επεξήγησα πως ούτε συνεχές και πάγιο μπορεί να είναι αυτό ούτε μονομερές. Στην ηλικία που είμαι ο γέρων, 3 κολλητούς έχω όλους κι όλους. Και άλλους 2 συναδέλφους από το επαγγελματικό μου περιβάλλον. Και 2 πρώην (με τις οποίες μόνο λαθραία επαφή). Ε, όταν το περνούσα, η τελευταία φορά σχετικά πρόσφατα, το κατάλαβαν όλοι. Κι όταν το πέρασαν κάποιοι απ' αυτούς, το κατάλαβα επίσης. Και στο πρώτο τηλ, κι ας είχαμε χαθεί μήνες, ήμασταν όλοι σταντ μπάη σαν τον τζακ ιν δε μποξ. Η αλήθεια είναι πως οι κοπέλες είναι λίγο πιο παραπονιάρες αλλά μάλλον για των όπλων την τιμή υποθέτω. Ή ρίχνουν άδειες για να πιάσουν γεμάτες για ικανοποίηση περιέργειας; Ή για το πείραγμα. Οι άντρες μεταξύ μας δεν χρειάζεται λέξη να πούμε, σαν να μην υπήρξε το κενό. Αν δεν την είχαμε στημένη στην γωνία στον άλλονα με την κλεψύδρα στο χέρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top