Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,965 μέλη και 2,478,125 μηνύματα σε 78,927 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 515 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μύθοι,θρύλοι καί παραμμύθια τού τόπου σάς

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 22:26, 10-05-18:

Ανοιξα το θεμα με το σκεπτικο οτι υπαρχουν αρκετοι χρηστες που ζουν επαρχια και ως γνωστο υπαρχουν διαφοροι μυθοι,θρυλοι και παραμμυθια εκει καθως η επαφη με την παραδοση πιθανοτατα ειναι πιο διατηρημενη απ'οτι στις πολεις.
Επομενως εδω μπορει οποιος θελει να μας γραψει ιστοριες του τοπου του που εχουν μια,παραμυθενια χροια ας πουμε και εννοειται εαν θελει να παραθεσει ακομα και εικονες απο τους τοπους που αναφερονται οι ιστοριες,εαν δεν ειναι φανταστικες
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,750 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 22:03, 03-10-19:

Ναός Αγίας Θεοδώρας (Αρκαδία)

Το κτίσμα είναι ιδιαίτερα μικρό, ωστόσο από μακριά φαντάζει τεράστιο. Αυτό οφείλεται στα 17 μεγάλα δένδρα που έχουν φυτρώσει στην σκεπή του. Το αξιοπερίεργο είναι ότι οι ρίζες του δεν φαίνονται πουθενά, κάτι το οποίο αποτελεί αίνιγμα για τους ειδικούς.
Η παράδοση θέλει εκεί να βρίσκεται η Αγία Θεοδώρα που μαρτύρησε άδικα και το σώμα της έγινε ναός, τα μαλλιά της δέντρα και το αίμα της ποτάμι.

Πηγή
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,910 μηνύματα.

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 22:16, 03-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Ναός Αγίας Θεοδώρας (Αρκαδία)

Το κτίσμα είναι ιδιαίτερα μικρό, ωστόσο από μακριά φαντάζει τεράστιο. Αυτό οφείλεται στα 17 μεγάλα δένδρα που έχουν φυτρώσει στην σκεπή του. Το αξιοπερίεργο είναι ότι οι ρίζες του δεν φαίνονται πουθενά, κάτι το οποίο αποτελεί αίνιγμα για τους ειδικούς.
Η παράδοση θέλει εκεί να βρίσκεται η Αγία Θεοδώρα που μαρτύρησε άδικα και το σώμα της έγινε ναός, τα μαλλιά της δέντρα και το αίμα της ποτάμι.

Πηγή

Εχω πάει, 15 χρόνια πριν περίπου, είναι εξαιρετικό (και μικρούλι).

Αυτό και της λίμνης Δόξα, ο Άγιος Φανούριος, είναι από τα ωραιότερα μέρη στο "νησί".
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια