Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,826 μέλη και 2,472,696 μηνύματα σε 78,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 628 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Για όσους γράφουν (ποιήματα, κείμενα, κλπ)

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 23:05, 06-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Ω, ο Βαγγέλης παίζει μόνος του μπαλίτσα. Εγώ είμαι κάτι σαν guest star αυτής της θεματολογίας.

Εσύ πού αλλού κινείσαι, Τάσο; Ή είσαι ταγμένος μόνο στη ποίηση;
Εε και για guest star εισαι πολύ καλή!
Εγώ βασικά ξεκίνησα από κείμενα, πάντα από πολύ μικρός μου άρεσε να γράφω, και κάπου στα 15-16 άρχισα να γράφω ποίηση. Συνέχισα και με κείμενα αλλά πλέον γράφω ποιήματα κυρίως... (αν θες κάτι πιο abstract/συναισθηματικά φορτισμένο κείμενο θα σε στείλω εδώ , αλλά διάβασε το μόνο μια φορά όχι δεύτερη, δεν υπάρχει συνοχή επίτηδες και αν το διαβάσεις δεύτερη φορά θα καταρεύσει )
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 23:18, 06-08-18:

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα κείμενα, αλλά τούτο εδώ μια δόση ποίησης την έχει. Νομίζω ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει ως ερωτικό flashback.
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 23:26, 06-08-18:

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα κείμενα, αλλά τούτο εδώ μια δόση ποίησης την έχει. Νομίζω ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει ως ερωτικό flashback.
Εεε είναι ωραίο να δίνουμε μια άλλη γεύση στο κείμενο! Σε ευχαριστώ! Εσύ γράφεις τίποτα άλλο;
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 23:32, 06-08-18:

Νομίζω πως εγώ είμαι κυρίως στο κείμενο. Από εκεί και πέρα, μ' αρέσει να πειραματίζομαι, οπότε ασχολούμαι με ποίηση, χαϊκού και ολιγόλεκτα. Τα ολιγόλεκτα δε είναι μεγάλη αγάπη - αυτή η μαγεία τού να χωράς κάτι μόνο μέσα σε λίγες λέξεις. Όσο δύσκολο φαντάζει στην αρχή, τόσο μετατρέπεται σε εθισμό και δεν μπορείς να ξεκολλήσεις αργότερα.
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 23:49, 06-08-18:

Νομίζω πως εγώ είμαι κυρίως στο κείμενο. Από εκεί και πέρα, μ' αρέσει να πειραματίζομαι, οπότε ασχολούμαι με ποίηση, χαϊκού και ολιγόλεκτα. Τα ολιγόλεκτα δε είναι μεγάλη αγάπη - αυτή η μαγεία τού να χωράς κάτι μόνο μέσα σε λίγες λέξεις. Όσο δύσκολο φαντάζει στην αρχή, τόσο μετατρέπεται σε εθισμό και δεν μπορείς να ξεκολλήσεις αργότερα.
Ααα ωραία! Εεε βάλε μας και κανα κείμενο να χουμε να βλέπουμε! Εμένα μ'αρέσει να διαβάζω κείμενα και ποιήματα των άλλων! Οταν λες ολιγολεκτα το εννοείς ως ολιγολεκτο οπως πχ ειναι το χαικου ή ολιγόλεκτοι στίχοι;
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε: στις 00:21, 07-08-18:

Έχει να κάνει με το όριο των λέξεων, όχι με τη δομή.

Να μερικά που έχω γράψει...

Από κείμενα τώρα...

Κι αυτό παιχνιδίζοντας με τον πίνακα που λέγεται "Absinthe Drinker" (Ο πότης του αψεντιού), που τον έχει φιλοτεχνήσει ο Τσέχος ζωγράφος Viktor Oliva, το 1901. Σημ: Το αψέντι ονομάζεται «πράσινη νεράιδα».

ΥΓ. Μήπως να μετονομάζαμε το νήμα σε κάτι του στιλ "Όταν οι Στεκιώτες γράφουν..." για να είμαστε μέσα;
3
Παράθεση

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 527 μηνύματα.

O Nihilist έγραψε: στις 00:25, 07-08-18:

Εξαιρετικά ποιήματα/κειμενα και από τους τρεις σας! Χειρίζεστε με αγάστο τρόπο την ελληνική. Συνεχίστε έτσι!
2
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε: στις 00:28, 07-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nihilist
Εξαιρετικά ποιήματα/κειμενα και από τους τρεις σας! Χειρίζεστε με αγάστο τρόπο την ελληνική. Συνεχίστε έτσι!

Σ' ευχαριστούμε πολύ!

Όποιος άλλος/η γράφει, θα χαρούμε να τον/ην διαβάσουμε.
Μη ντρέπεστε, παιδιά.
1
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 21:52, 07-08-18:

Έχει να κάνει με το όριο των λέξεων, όχι με τη δομή.

Να μερικά που έχω γράψει...

Από κείμενα τώρα...

Κι αυτό παιχνιδίζοντας με τον πίνακα που λέγεται "Absinthe Drinker" (Ο πότης του αψεντιού), που τον έχει φιλοτεχνήσει ο Τσέχος ζωγράφος Viktor Oliva, το 1901. Σημ: Το αψέντι ονομάζεται «πράσινη νεράιδα».

ΥΓ. Μήπως να μετονομάζαμε το νήμα σε κάτι του στιλ "Όταν οι Στεκιώτες γράφουν..." για να είμαστε μέσα;

Έχω να πω πως τα ολιγόλεκτα ήταν πάρα πολύ ωραία! Ειδικά το ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ / Παρακαλείσθε να προσέχετε πού πατάτε. / Κείτονται νανουρισμένα απωθημένα.
Αρκετά κινηματογραφικός ο τρόπος του πρώτου κειμένου, βασικά δεν έχω ξαναδιαβάσει παρόμοιο. Δίνει κάπως την αίσθηση σαν όντως να βλέπεις μικρά φιλμάκια από το κάθε σκαλοπάτι! Το δε δεύτερο κείμενο έχω να πω πως υποκλίνομαι (είμαι λάτρης του ερωτικού WHO ISN'T?! DON'T LIE, WE ALL LIKE IT). Αλλά καταπληκτικό το τέλος του!
2
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε: στις 22:37, 07-08-18:

Σ' ευχαριστώ τα μάλα, συνονόματε.

Και να φανταστείς πως δεν ήμουν καθόλου των ολιγόλεκτων - «πωωω, δύσκολο» θυμάμαι να λέω. Τελικά, τρώγοντας έρχεται η όρεξη κι η ευχέρεια, και μάλιστα τόσο που ζορίζομαι να βγάλω έκταση σε ποίημα πια.

Σ' ευχαριστώ και για τα ωραία σου λόγια για τις ιστορίες μου. Είναι απ' τ' αγαπημένα μου κείμενα. Το λάγγεμα του αψεντιού είναι κι απ' τα τελευταία μου, και δεν μπορώ να κρύψω τον ενθουσιασμό μου γι' αυτό. Μόνο βλέποντας τον πίνακα και γνωρίζοντας τα όσα έχουν λεχθεί γύρω απ' το αψέντι, μπορεί κανείς να καταλάβει πως στην ουσία ο πίνακας έπαψε να 'ναι στατικός. Ο πίνακας πλέον είναι λες και μιλάει από μόνος του. Εγώ απλά έκατσα μ' ένα τετράδιο και κρατούσα σημειώσεις. Ε, το έπαιξα και λίγο εκδικητικά, το παραδέχομαι. Η πράσινη νεράιδα έπρεπε να βρει τον μάστορή της, δεν βρίσκεις; Χαίρομαι που σου άρεσε το τέλος!
2
Παράθεση

archaios19 (Βαγγέλης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

O archaios19 έγραψε: στις 23:15, 07-08-18:

Παιδιά είστε εξαιρετικοί!!!!! Τα ποιήματα σας είναι ιδιαίτερα υποβλητικά!!! Νομίζω πως η μπαλίτσα είναι στο δικό σας γήπεδο!!

---------------------------------------------------------------------------------------

Σας έχω καινούριο ποίημα! Ονομάζεται " Η ηδονή της Μοίρας". Διαβάστε το και θέλω να μου πείτε τι αποκομίσατε!

Εκεί κάτω η Μοίρα έχει απλώσει
την αραχνοΰφαντη σαγήνη της
Εκεί κάτω το πεπρωμένο
άπασι αμαρτούσι φυγείν αδύνατο

Εκεί κάτω το σαρδόνιο γέλιο της
άχθος ασήκωτο, αιώνιο, απαρέγκλιτο
Εκεί κάτω το ζεστό πέπλο της
δεσμά στους επιγής υβρικότες

Τι κι αν ο Σίσυφος είχε μια ρώμη
μείζονα ερρωμενέστερου λίθου;
Τι κι αν ο Τάνταλος είχε ανάστημα
μείζον υψαύχενων δένδρων;

Τι κι αν αμφότεροι είχαν την
ομηρική Αίσα σύγγνωμο τους;
Τότε τι;

Ο Σίσυφος θα εξοβέλιζε τον αβάσταχτο
λίθο της σαρκός του και ο Τάνταλος
θα ξεπηδούσε από το απύθμενο
φρέαρ της ψυχής του

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ!

Βλέμματα υγρά που συναντιούνται
Αγαλλίαση και κάθαρση πάσης φύσεως
Διάρρηξη των ιματίων της Ανάγκης
Διάρρηξη των ιματίων του τέλματος τους

Και μετά τι;

Βλέμματα που συναντούν τα 6 μάτια του θηρίου
Αγαλλίαση κούφια για το άβατο φως των Ηλυσίων
Διάρρηξη της ταλαιπωρημένης επιθυμίας τους
Διάρρηξη των ορθάνοιχτων αυτιών τους

Ακούν ξανά το σαρδόνιο χαμόγελο
της γυμνής πια Μοίρας
το γέλιο της αμφιεννύσας με
ευχαρίστηση και ηδονή Μοίρας

ΕΔΩ ΠΑΝΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 03-11-18 στις 01:21. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

gew

Νεοφερμένος

H gew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gew έγραψε: στις 17:14, 02-11-18:

Γεια σας! Είμαι καινούρια εδώ καθώς έψαχνα ένα forum για ανάρτηση ποιημάτων, κειμένων κλπ. Το ποίημα που θα παραθέσω είναι γραμμένο πριν 7 χρόνια όταν ακόμα πήγαινα 3η Λυκείου..

~Η θάλασσα του νου~

Σαν ώρα του μεσονυχτιού μοιάζει ο νους ακόμα,
ανύπαρκτος, ασάλευτος,
με πλημμυρίζει με το χθες και με τραβά στο σήμερα
σαν να μην ήτανε ποτέ η ύπαρξη μου δυνατή.
Η φλογερή φωτιά που καίει μες στα στήθια μου,
γεμίζει ονείρατα σκληρά
που μου χαΪδεύουν όμορφα τα χνάρια του μυαλού μου.
Γέμισε ουρανέ από φως να δω για λίγο τη μαγεία,
που ταξιδεύει και πλάθει την αιώνια μνήμη μας
και κεντά με πειρασμούς τα άδεια σώματά μας
'Ηλιε! Και εσύ άνοιξε καλά, τς'αχτίδες της ψυχής σου,
να με ζεστάνουν σαν φωτιά, γιατί το έχω ανάγκη.
Στάξε μια σταγόνα ωκεανέ σ'ένα ποτήρι μισοάδειο,
καν'το για λίγο πιο γεμάτο, για να χαρώ έστω το τώρα.
Και εσύ ποτάμι μαγικό τρέξε σαν χείμαρρος βαρύς,
στην αδειανή ζωή μου,
για να βλαστήσουν οι καημοί,
όπως ποτέ δεν ευδοκίμησε το πνεύμα των απλών θνητών,
ως ένα κομμάτι από το νου,
που χάθη σαν ώρα του μεσονυχτιού,
αργά μέσα στη πλάση..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gew : 02-11-18 στις 17:20.
3
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε: στις 16:53, 10-01-19:

Βρες το πρόσωπό σου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος