Κυβέρνηση Μητσοτάκη 2019

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ας γράψω λοιπόν και εγώ εντυπώσεις!
Στα θετικά
1)Πόλυ καλό υπουργικό συμβούλιο και πολλοι τεχνοκράτες.
2)Κατάργηση ασύλου
3)Μείωση εμφια και φορολογίας επιχειρήσεων.
4)Η επιλογή Χρυσοχοΐδη
5)Η αξιολόγηση των υπουργών ανα 6 μήνες.
6)Άμεση κινητοποίηση κυβέρνησης για την Χαλκιδική.
7)Γλυτωσαμε από Αυλωνίτου,Πολάκη κτλ

Αρνητικά
1)Η επιλογή Γεωργιάδη στο ανάπτυξης.
2)Μεγαλο υπουργικό συμβούλιο (51 άτομα).
3)Επαναφορά τράπεζας θεμάτων.
4)Η αλαζονεία της Κεφαλογιαννη για την ένωση των υπουργείων.

Γενικά:Δεν περίμενα ότι η ΝΔ θα πάρει 39.9% την είχα μέχρι το 36%!

Τώρα θέλω να γράψω κάτι στην Himela
καθώς έγραψε κάτι που με στεναχώρησε και είμαι σίγουρος ότι δεν το εννοούσε.Ανεφερες Σιλβια σε ποστ σου ότι οι άνθρωποι 65+ πρέπει να πεθάνουν.Γιατι;Γιατι δεν ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ;Αν δεν κάνω λάθος το 2015 οι ηλικίες 65+ είχαν βγάλει ΣΥΡΙΖΑ πρώτο κόμμα.Επισης η ΝΔ νίκησε σε όλες τις ηλικίες με εξαίρεση την ομάδα 17-24 (όπου και εκεί πήρε 31%.).Αρα με την λογική αυτή να πεθάνουν όλοι όσοι ψηφίζουν ΝΔ;Δεν είναι ηθικά σωστό.Εχοντας συγγενής που είναι 70+ και έχοντας δει τον παππού μου πριν 3 χρόνια να πεθαίνει μπροστά μου σου λέω ότι δεν αξίζει κάποιος να χάσει την ζωή του για ένα κόμμα.Εγω πιστευω ότι τα είπες πάνω στο πανικό σου αυτά.

Συμπέρασμα:
1)Η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ο νέος δικομματισμός και το ΠΑΣΟΚ έχει τελειώσει ουσιαστικά.
2)Περιμένουμε το συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ.
3)Εύχομαι η αντιπολίτευση του ΣΥΡΙΖΑ να είναι υπεύθυνη και όχι τύπου 2009-2014.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δια με συγχωρείς αλλά καμία σχέση η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με την κυβέρνηση ΝΔ. Με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ήδη από τις πρώτες μέρες είχες το σουργελο την Κωνσταντοπούλου να πουλάει εξυπνάδες από την προεδρεία της Βουλής. Μιλάμε για τελείως διαφορετικές πολιτικές καταστάσεις ακόμη και κακή να είναι η κυβέρνηση της ΝΔ. Με ΝΔ τουλάχιστον έχεις μια σοβαρότητα, παρόλο που υπάρχουν μερικά στελέχη που δεν είναι πλήρως καλά ή σοβαρά, άλλα τόσα και περισσότερα είναι.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
O λαος ηταν τοσο ηλιθιος που ψηφισε καποιον που ελεγε οτι θα καταργουσε μνημονια, λες και οι προηγουμενες κυβερνησεις ηθελαν να επιβαλλουν μνημονια και να χασουν την καρεκλα τους. Πιο ηλιθιος λαος πεθαινεις.


thats_the_joke.gif
τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου. το μόνο που αλλάζει είναι από ποια πλευρά εκφράζεται η φωνή της λογικής.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τώρα θέλω να γράψω κάτι στην Himela
καθώς έγραψε κάτι που με στεναχώρησε και είμαι σίγουρος ότι δεν το εννοούσε.Ανεφερες Σιλβια σε ποστ σου ότι οι άνθρωποι 65+ πρέπει να πεθάνουν.Γιατι;Γιατι δεν ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ;Αν δεν κάνω λάθος το 2015 οι ηλικίες 65+ είχαν βγάλει ΣΥΡΙΖΑ πρώτο κόμμα.Επισης η ΝΔ νίκησε σε όλες τις ηλικίες με εξαίρεση την ομάδα 17-24 (όπου και εκεί πήρε 31%.).Αρα με την λογική αυτή να πεθάνουν όλοι όσοι ψηφίζουν ΝΔ;Δεν είναι ηθικά σωστό.Εχοντας συγγενής που είναι 70+ και έχοντας δει τον παππού μου πριν 3 χρόνια να πεθαίνει μπροστά μου σου λέω ότι δεν αξίζει κάποιος να χάσει την ζωή του για ένα κόμμα.Εγω πιστευω ότι τα είπες πάνω στο πανικό σου αυτά.
Ευτυχώς που βρισκόμαστε σε φόρουμ και τα γραπτά μένουν. Τελικά καμιά φορά είναι εκθαμβωτικό το πώς οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται το ίδιο πράγμα με διαφορετικό (συνήθως και τελείως αντίθετο) τρόπο. Για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους και να μην μείνουν εντυπώσεις οτι εύχομαι οι μεγάλοι άνθρωποι να πεθάνουν, ας δούμε τί είπα:


Πήγα πρωί πρωί κι ήταν όλοι γέροι. Μιλάμε για ετοιμοθάνατους όμως, όχι απλά 70+. Αν δεν πεθάνουν όλοι αυτοί, πάλι ΝΔ και πασοκ θα ψηφίζουν. Τυχερός ο Κούλης που η ιατρική έχει προχωρήσει και με τα φάρμακα οι γέροι μπορούν και πάνε και ψηφίζουν.
Όπως και να το γυρίσεις αυτό που είπα, δεν μπορεί να εξαχθεί το συμπέρασμα οτι ΕΥΧΟΜΑΙ να πεθάνουν. Είπα απλά οτι αυτοί οι άνθρωποι πάντα θα ψηφίζουν ΝΔ και Πασοκ γιατί αυτό έχουν συνηθίσει. Μπορεί όντως να το είπα λίγο παραστατικά από τα νεύρα μου και ζητώ συγγνώμη αν κάποιος προσβλήθηκε, αλλά νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνουμε το νόημα.


Επίσης θέλω να πω οτι δεν είμαι συριζα, είμαι αριστερή. Αν ένα κόμμα κάνει κινήσεις υπέρ του λαού, θα είμαι μαζί με αυτό το κόμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ευτυχώς που βρισκόμαστε σε φόρουμ και τα γραπτά μένουν. Τελικά καμιά φορά είναι εκθαμβωτικό το πώς οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται το ίδιο πράγμα με διαφορετικό (συνήθως και τελείως αντίθετο) τρόπο. Για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους και να μην μείνουν εντυπώσεις οτι εύχομαι οι μεγάλοι άνθρωποι να πεθάνουν, ας δούμε τί είπα:



Όπως και να το γυρίσεις αυτό που είπα, δεν μπορεί να εξαχθεί το συμπέρασμα οτι ΕΥΧΟΜΑΙ να πεθάνουν. Είπα απλά οτι αυτοί οι άνθρωποι πάντα θα ψηφίζουν ΝΔ και Πασοκ γιατί αυτό έχουν συνηθίσει. Μπορεί όντως να το είπα λίγο παραστατικά από τα νεύρα μου και ζητώ συγγνώμη αν κάποιος προσβλήθηκε, αλλά νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνουμε το νόημα.


Himela μίλησα καθαρά για το περιεχόμενο το οποίο είναι κάπως.Οι ίδιοι άνθρωποι το 2015 έδωσαν την πρώτη θέση στο ΣΥΡΙΖΑ.Καταλαβαινω ότι μπορείς να το είπες πάνω στο πανικό σου.
Επίσης είπες ότι με τον Τσίπρα πήραν επιδόματα πολλοί άνθρωποι.Θα μου επιτρέψεις να πω όχι.Η θεία μου ήταν άνεργη μέχρι τον Μάρτιο του 2019 για 4 χρόνια.Επρεπε να πάρει το κοινωνικό μέρισμα τον Δεκέμβριο το οποίο ήταν 400€.Αφου λοιπόν εγκρίθηκε αρχικά δεν το πήρε πότε.Επισης η σύνταξη της γιαγιάς μου μειώθηκε από το 590€ στα 540€.Αρα όχι κανένα επίδομα δεν έδωσε ο ΣΥΡΙΖΑ,χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι θα δώσει η ΝΔ.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αριστερά είναι υπέρ του λαού ενώ η δεξιά όχι, είναι υπέρ του μη λαού, (των εξωγήινων ας πούμε) επειδή το λέει η αριστερά.
Dem logics.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Η αριστερά είναι υπέρ του λαού ενώ η δεξιά όχι, είναι υπέρ του μη λαού, (των εξωγήινων ας πούμε) επειδή το λέει η αριστερά.
Dem logics.


Η αριστερά είναι τόσο κοντά στον λαό που έφερε και εκείνη μνημόνιο και μάλιστα περισσότερο σκληρό από τα αλλά.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δυστυχώς η αριστερά στην πραγματικότητα είναι βαθύτατα αντιλαϊκή. Αν δει κανείς ιστορικά, ουδέποτε οι λαοί ευημέρησαν επί καθεστώτων υπαρκτού σοσιαλισμού. Αυτό που κάνει την αριστερά δημοφιλή σε χώρες όπως οι δικές μας είναι ότι ρίχνει στάχτη στα μάτια με λαϊκίστικες ρητορείες, μοίρασμα χρημάτων με τη μορφή επιδομάτων, βολέματος των δικών μας παιδιών.
Αν κατατάσσαμε τις καπιταλιστικές χώρες με βάση την ιδεολογία τους και τα εφαρμοζόμενα μέτρα, στην άκρα αριστερά των καπιταλιστικών χωρών θα βρισκόταν η Ελλάδα, όπως και στην άκρα δεξιά οι ΗΠΑ...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Δυστυχώς η αριστερά στην πραγματικότητα είναι βαθύτατα αντιλαϊκή. Αν δει κανείς ιστορικά, ουδέποτε οι λαοί ευημέρησαν επί καθεστώτων υπαρκτού σοσιαλισμού. Αυτό που κάνει την αριστερά δημοφιλή σε χώρες όπως οι δικές μας είναι ότι ρίχνει στάχτη στα μάτια με λαϊκίστικες ρητορείες, μοίρασμα χρημάτων με τη μορφή επιδομάτων, βολέματος των δικών μας παιδιών.
Αν κατατάσσαμε τις καπιταλιστικές χώρες με βάση την ιδεολογία τους και τα εφαρμοζόμενα μέτρα, στην άκρα αριστερά των καπιταλιστικών χωρών θα βρισκόταν η Ελλάδα, όπως και στην άκρα δεξιά οι ΗΠΑ...


Η μητέρα μου εργαζόταν σε φροντηστηριο με αριστερό εργοδότη και δεν τις έβαζε ούτε ΙΚΑ,μέχρι που η μητέρα μου παραιτήθηκε.Το μόνο οικονομικό μοντέλο που πάει μπροστά (με τα αρνητικά του βέβαια) είναι το καπιταλιστικό σύστημα και οι φιλελεύθερες κυβερνήσεις.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Επίσης θέλω να πω οτι δεν είμαι συριζα, είμαι αριστερή. Αν ένα κόμμα κάνει κινήσεις υπέρ του λαού, θα είμαι μαζί με αυτό το κόμμα.

Πώς αισθάνεσαι που ιστορικά τα περισσότερα επιδόματα σε συνταξιούχους, εργαζόμενους αλλά και επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας προς αδύναμες κοινωνικές ομάδες και οικογένειες έχουν δοθει από το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Πώς αισθάνεσαι που ιστορικά τα περισσότερα επιδόματα σε συνταξιούχους, εργαζόμενους αλλά και επιδόματα κοινωνικής πρόνοιας προς αδύναμες κοινωνικές ομάδες και οικογένειες έχουν δοθει από το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας;


Είναι αυτό που είπε ο φίλος Grtt επάνω.Καμια χώρα δεν πήγε μπροστά με Σοσιαλισμό.Ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα.Την δυτική με την Ανατολική Γερμανία.Ποιο κράτος πήγε μπροστά;Φυσικά η δυτική.Αλλο ένα παραδειγνα είναι αυτό τις Κίνας που αν και Σοσιαλιστικό κράτος έχει υιοθετήσει πολλά χαρακτηριστικά του καπιταλισμού με αποτέλεσμα την δημιουργεια μιας πανίσχυρης και αυξανόμενης μεσαία τάξη.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Τραγωδία ο κουλης... δηλωσαν ματι δεν θα εχουμε, ...χθες διαψευστηκαν, ειπαν τελος τα επεισόδια ...δυο τραυματίες αστυνομικοί.... ειπαν φοροελσφρυνσεις με 4% ανάπτυξη... 2,2%......ειπαν για τις Πρέσπες... προχθες τουμπεκι στην Μει
Ουτε 4 μερες στην κυβέρνηση και εργαζομενος της lamda development σε θεση υπουργειου!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Τραγωδία ο κουλης... δηλωσαν ματι δεν θα εχουμε, ...χθες διαψευστηκαν, ειπαν τελος τα επεισόδια ...δυο τραυματίες αστυνομικοί.... ειπαν φοροελσφρυνσεις με 4% ανάπτυξη... 2,2%......ειπαν για τις Πρέσπες... προχθες τουμπεκι στην Μει
Ουτε 4 μερες στην κυβέρνηση και εργαζομενος της lamda development σε θεση υπουργειου!


Μπράβο εκρινες μια ολόκληρη κυβέρνηση μέσα σε 2 μέρες.Το 112 γιατί δεν λειτουργεί φίλε από πέρσι το καλοκαίρι;Επίσης μήπως θες να σου θυμίσω ότι η Αυλωνίτου έλεγε ότι στο μάτι οι άνθρωποι πέθαναν επειδή δεν ήταν εκπαιδευμένοι;Η ότι έλεγαν ότι οι νεκροί ήταν 20 ενώ ο αριθμός έφτασε τους 101;Τέλος γιατί οι άνθρωποι 12 μήνες μετά δεν πήραν αποζημίωση;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Λανς ουτε εσυ συριζαιος, ετσι? Να τα δηλωνουμε αυτα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Τέλος πάντων γιατί βγαίνουμε από το θέμα.Πρεπει να δούμε το πως θα κινηθεί η κυνερνηση γιατί ήμαστε στην 2η μέρα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Λανς ουτε εσυ συριζαιος, ετσι? Να τα δηλωνουμε αυτα
Αναρχικος
Τέλος πάντων γιατί βγαίνουμε από το θέμα.Πρεπει να δούμε το πως θα κινηθεί η κυνερνηση γιατί ήμαστε στην 2η μέρα.


Το 112 λειτουργεί πανευρωπαικα. Ο εντοπισμος του στιγματος λειτουργεί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Αναρχικος



Το 112 λειτουργεί πανευρωπαικα. Ο εντοπισμος του στιγματος λειτουργεί.

Φίλε πάλι βγαίνουμε εκτός θέματος.Περσι οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να καλέσουν τον αριθμό.Γιατι ένας τουρίστας να πει ψέματα;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:hehe: Το 112 προφανώς δεν θα απαντήσει. Αυτό το νούμερο ειναι μεμονομένα περιστατικά και όχι για φυσικές καταστροφές που γίνονται εκατοντάδες τηλεφωνήματα.

Το θέμα είναι να αγοράσουμε το σύστημα που κόβει το σήμα από τα ραδιόφωνα, τηλεοράσεις και σε ενημερώνει. Το έχω δει στη Γερμανία πώς δουλεύει. Υπήρχε ενημέρωση για ατυχήματα στο δρόμο κ.λπ. κάθε λίγο. Για μένα χαμένα λεφτά. Θα είναι τόσα τα fake alarm που παίρνεις που αν έρθει κάποιο σήμα που ίσως σου στοιχήσει τη ζωή θα το αγνοήσεις.

Στις φυσικές καταστροφές είσαι μόνο σου και πρέπει να επιβιώσεις ειδικά σε ανεμοστρόβιλους που έχουν διάρκεια λίγων λεπτών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top