Εργένης/εργένισσα εκ πεποιθήσεως;

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ ο κοινωνικός και κυρίως οικογενειακός σας περίγυρος να σας πει αυτό που λέει και ο τίτλος, την στιγμή που ούτε καν σας έχει περάσει από το μυαλό και εσείς αισθάνεστε καλά με τον εαυτό σας;

Πόσο πολύ ή λίγο επηρεάζεστε από τα λόγια των δικών σας για θέματα γύρω από την "συναισθηματική αποκατάσταση" σας ;

[προς γονείς] Γιατί ένας γονιός θεωρεί ότι το παιδί του είναι "εξασφαλισμένο" μόνο όταν βρίσκεται σε σχέση;

Αυτή η αντίληψη-άποψη ότι ένας άνθρωπος πρέπει να "νοικοκυρευτεί" (όπως λένε :sick: ) μέχρι κάποια ηλικία ισχύει σε όλες τις κοινωνίες ή είναι αντίληψη των Ελλήνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
[προς γονείς] Γιατί ένας γονιός θεωρεί ότι το παιδί του είναι "εξασφαλισμένο" μόνο όταν βρίσκεται σε σχέση;
Εδώ που τα λέμε έχουν ένα point. Τις μεγαλύτερες καγκουρίες, προσωπικά, τις έκανα σε περιόδους που είμαι single :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Πω πω, πόσο δίκιο έχεις!

Είναι απίστευτο το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι θεωρούν τον γάμο ως τον μοναδικό τρόπο να ολοκληρωθεί ένας άνθρωπος! Και μάλιστα όταν έχεις μείνει η τελευταία ανύπαντρη στην παρέα σου, σε κοιτούν όλοι με ένα ύφος συμπόνοιας και κατανόησης και σου εύχονται με νόημα: "Και στα δικά σου και γρήγορα... Τελευταία έμεινες" και άλλα τέτοια κουλά! Το ζω αυτό αυτές τις μέρες πολύ έντονα μιας και παντρεύεται η κολλητή μου και οι ευχές τέτοιου είδους που ακούω είναι άπειρες... Βεβαίως ο διάλογος πάει πάντα κάπως έτσι:

-Άντε, άντε και στα δικά σου και γρήγορα! / Τελευταία έμεινες, είσαι η επόμενη! (κλπ...)
-Εεε... καλό πτυχίο!
-Α ναι! Καλό πτυχίο, σωστά!

Μα ούτε ένας να μην σκεφτεί ότι πριν από τις χαρές και τα πανηγύρια (που καλοί είναι, δεν λέω) υπάρχουν στην ζωή των ανθρώπων άλλου είδους προτεραιότητες; Αν δεν έχεις πάρει το πτυχίο σου, αν δεν έχεις ολοκληρώσει (έως ένα βαθμό, τουλάχιστον) την προσωπικότητά σου, αν δεν έχεις βρει μία σχετικά σταθερή ή καλή δουλειά, τότε κατά πάσα πιθανότητα ένας τέτοιος γάμος θα είναι καταδικασμένος στην αποτυχία ή... στην δυστυχία!

Όσον αφορά το κατά πόσο επηρεάζομαι... χμμμ θα έλεγα ότι δεν ιδρώνει πλέον το αυτί μου! Η απάντησή μου είναι πάντα ότι προηγούνται άλλα πράγματα για την ώρα και στην κατάλληλη στιγμή, θα έρθουν και τα... ευχάριστα! Άλλωστε από ανθρώπους που βιάστηκαν να νοικοκυρευτούν, μόνο αξιοζήλευτες και όμορφες οικογένειες δεν έχω δει! Αν είναι να βιαστώ να δυστυχήσω... να μου λείπει καλύτερα! Κάθε πράγμα στον καιρό του! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
είναι απαίσιο και εξευτελιστικό για μια γυναίκα, να την θεωρούν "εξασφαλισμένη" ή "καλότυχη" όταν είναι παντρεμένη.. δηλαδή η καριέρα δεν μετράει; οι εμπειρίες...;;; μια κοπέλα δικηγόρος που γνωρίζω είναι 28 χρονών, δίνει εξετάσεις για εισαγγελέας και η μάνα της έχει μαραζώσει και λέει σε όλους..αχ κρίμα..την κόρη μου την έχουν φάει τα βιβλία!
Τι να πεις μετά;; Όσο πιο μικρή παντρεύεται μια γυναίκα, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να χωρίσει, να κερατώνει και να αδιαφορεί για το παιδί της..γιατί πολύ απλά δεν ζει εμπειρίες. και δεν εννοώ εμπειρίες του σεξ φυσικά! Να κοιτάξει τον εαυτό της, να είναι οικονομικά ανεξάρτητη..να πάει σε όσο περισσότερα μέρη..να γνωρίσει άτομα! Και όταν είναι να έρθει ο γάμος, θα έρθει...
και στο κάτω κάτω όποιος μιλάει για γεροντοκόρες κλπ μόνο κομπλεξικός είναι! τίποτα άλλο..
:D sorry άμα φαίνομαι λίγο παραπάνω φεμινίστρια, αλλά ρε παιδιά, οι παραδώσεις και τα πρότυπα της γεροντοκόρης έχουν ξεπεραστεί! δεν είμαστε ζώα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όσο πιο μικρή παντρεύεται μια γυναίκα, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να χωρίσει, να κερατώνει και να αδιαφορεί για το παιδί της...

Τα άλλα καλά.Αυτό γιατί.Επιλογή η μια,επιλογή κι η άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Τα άλλα καλά.Αυτό γιατί.Επιλογή η μια,επιλογή κι η άλλη.

όταν μια γυναίκα δεν έχει ζήσει τη ζωή της και από μικρή ηλικία βρίσκεται στα πρέπει του γάμου και στις υποχρεώσεις πολύ απλά νιώθει καταπιεσμένη.
είναι λογικό να ψαχτεί.. όμως αν είναι πιο ώριμη και κατασταλαγμένη λειτουργεί διαφορετικά..

υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια και στις 2 περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σαφώς Δήμητρα, αλλά εκείνο που σκέφτεστε εσείς σκεφτόμαστε και μεις οι άντρες! Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια. Μην παίζουμε άλλο κουκλοθέατρο ως Έλληνες. ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
πολύ κωδικοποιημένα τα λες :smoke:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
όταν μια γυναίκα δεν έχει ζήσει τη ζωή της και από μικρή ηλικία βρίσκεται στα πρέπει του γάμου και στις υποχρεώσεις πολύ απλά νιώθει καταπιεσμένη.
είναι λογικό να ψαχτεί.. όμως αν είναι πιο ώριμη και κατασταλαγμένη λειτουργεί διαφορετικά..

υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια και στις 2 περιπτώσεις

λολ?

εμενα η μητερα μου παντρευτηκε στα 22, η γιαγια μου στα 17 της, η αδερφη της μαμας μου στα 22 επισης και η αλλη της αδερφη στα 30. καμια δεν εχει κερατωσει και καμια δεν εχει παραμελλησει τα παιδια της (αυτη που παντρευτηκε στα 30 της περυσι δεν εχει ακομα παιδια αλλα οκ:P) και καμια δεν εχει κερατωσει.

ενιγουει, ο καθενας ας παντρευεται οποτε θελει. δε θα σχολιασω καποιον που παντρευεται στα 20 του (αν και η πρωτη μου σκεψη θα ναι οτι μαλλον προεκυψε εγκυμοσυνη αλλιως γιατι τοση βιασυνη?:P) οπως δε θα σχολιασω και καποια που παντρευεται στα 35 της και στα 45 της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Καλά, οι γονείς επειδή έχουν το σύνδρομο του ανικανοποίητου, εφευρίσκουν λόγους αν θέλουν να σε πουν ¨γεροντοκόρη¨....;)
Εγώ πχ είμαι παντρεμένη, κ'όμως , την λέξη ¨γεροντοκόρη¨ (βάζει και ένα ¨σαν¨ μπροστά για άμβλυνση της ρετσινιάς και της έντασης του χαρακτηρισμού...) την άκουγα συχνά-πυκνά από την μητέρα μου... Τώρα τελευταία αποφεύγει να το πει, αλλά ξέρω ότι δεν αναιρεί την σκέψη. Ο λόγος;;; Επειδή δεν θέλω να κάνω παιδιά... όχι τόσο πολύ αυτό από μόνο του-από μόνο του είναι σχετικά αποδυναμωμένο... Από τη στιγμή που πήρα γάτες, και σε συνάρτηση με το ότι δεν θέλω να κάνω παιδιά, εεεε, άκουγα συχνά την φράση ¨πωπωωωωωω... αυτά που κορόιδευα... Σαν κάτι γεροντοκόρες με γατιά ... ΤΙ;;; ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ ΚΙΟΛΑΣ;;;;;;;; :worry: Πάει, έχει τρελαθεί η κόρη μου...¨

- πριν πάρω τις γάτες, προφανώς και υπήρχε ελπίδα για απόκτηση παιδιού, οπότε δεν πολυάκουγα την λέξη ¨γεροντοκόρη¨, παρά μόνο σαν επιχείρημα για να ¨αποκτήσω¨ παιδιά - ¨ε χωρίς παιδιά σαν τις μαγκούφες γεροντοκόρες θα γίνεις¨. (ωραία η λέξη ¨μαγκούφα¨ σαν συνοδευτικό στο ¨γεροντοκόρη¨)

- όσο η γάτα ήταν μία, δεν ήμουν ¨πολύ¨ γεροντοκόρη... Είναι ποσοτικό το θέμα...;) Όταν οι γάτες έγιναν τρεις, και σε συνάρτηση με την έλλειψη παιδιών, έγινα πολύ γεροντοκόρη... Το ότι είμαι παντρεμενη, την καλμάρει λίγο, από το αν ήμουν ανύπαντρη με τρεις γάτες ., που θα ήμουν ¨περισσότερο¨ γεροντοκόρη! (στο μυαλό τους υπάρχει διαβάθμιση της... γεροντοκοριάς ανάλογα με τις καταστάσεις) :hmm:

Να σκεφτείτε ότι προχθές την τσάκωσα να λέει σε ένα συνάδελφο της, ότι έχω δύο γάτες!.... ¨γιατί είπες δύο;¨ της κάνω. ¨αφού τρεις είναι οι γάτες¨ -¨εεεε τί να λεγα στον άνθρωπο; ΤΡΕΙΣ;;;; Tί να του 'λεγα; ότι η κόρη μου είναι τρελλή και δεν κάνει παιδιά και έχει γεμίσει το σπίτι γάτες;;;;¨ :P :D

Πάντως η λέξη ¨γεροντοκόρη¨ πολύ μ'αρέσει! Επίσης οι λέξεις ¨γεροντοπαλίκαρο¨ τα σπάει, και η λέξη ¨ζωντοχήρα¨ γαμάτη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πες τους κι εσύ ότι θα παντρευτείς έναν Νιγηριανό και θα φύγετε για την Αφρική. Ας τους να λένε ό,τι θέλουν, κάνε ότι αγαπάς και μην δίνεις σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως η λέξη ¨γεροντοκόρη¨ πολύ μ'αρέσει! Επίσης οι λέξεις ¨γεροντοπαλίκαρο¨ τα σπάει, και η λέξη ¨ζωντοχήρα¨ γαμάτη! :P

Όντως έχουν τον χαβαλέ τους, ιδιαίτερα το ζωντοχήρα. Αλλά με εκνευρίζει που, αν και οι συγκεκριμένοι χαρακτηρισμοί έχουν περιοριστεί, για να πεις κάποιον γεροντοπαλίκαρο πρέπει να έχει κλείσει τα 50, ενώ άπαξ και η κοπέλα γίνει 27 δεν σταματά να ακούει μπηχτές από θειες και λοιπά.

Και αντικειμενικός λόγος δεν υπάρχει, είναι καθαρά κοινωνικό το ζήτημα! Και μην ακούσω "ο άντρας όμως μπορεί να κάνει παιδιά και στα 80 του". Σίγουρα υπάρχει κάποια διαφορά στα όρια τεκνοποίησης των 2 φύλων, όμως αφενός η γυναίκα κάνει πια και στα 45 της παιδιά, αφετέρου από κάποιο σημείο και μετά, ακόμα κι αν μπορεί ο άνδρας βιολογικά να κάνει παιδί, καλό είναι να το αποφεύγει (πώς να κουμαντάρει ο "παππούς" το βρέφος; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε έχουν ένα point. Τις μεγαλύτερες καγκουρίες, προσωπικά, τις έκανα σε περιόδους που είμαι single :P

η αληθεια ειναι οτι οταν εισαι μονος, δεν εχεις καποιον να σε συγρατει, δεν σε ενδιαφερει καποιος αμεσα και δε σε ενδιαφερει τι θα πει καποιος που τοσο αγαπας για αυτα που κανεις...δλδ δεν σε ελεγχει καποιος, δεν αισθανεσαι ενοχος απεναντι σε κανεναν και κανεις πολλλεεεεεες μ@λακ*ες:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Που ζούμε για να κολλάμε ακόμη τίτλους στους ανθρώπους, λόγω της οικογενειακής τους κατάστασης;; Καλά να σε λένε γεροντοκόρη στα 25, είναι για γέλια, την στιγμή που η σημερινή γυναίκα έχει τόσα πράγματα να ολοκληρώσει....Τι θέλουν δηλαδή να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά από τα 15, όπως κάποτε στα χωριά, που οι γυναίκες δεν είχαν φύγει ένα βήμα από το σπίτι τους και το μόνο που τους επέτρεπαν να γνωρίζουν είναι το πλύσιμο των πιάτων και το γεννοβόλημα;;; για να είναι ικανοποιημένοι; Ούτε πιστεύω πως πρέπει να επηρεάζεται κανείς ακούγοντας τέτοιους χαρακτηρισμούς, ανήκουν απλά σε άλλη εποχή...οπότε κορίτσια κλείστε τα αυτιά σας....

Σημ: όσο για τα παιδιά που πολύ σωστά αναφέρει η Μαρίνα, αυτό κι αν είναι καθαρά προσωπικό θέμα για να επιλέξουν να το πράξουν κάποιοι, μόνο και μόνο για να μην τους κολλήσουν οι γύρω ταμπελάκι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Που ζούμε για να κολλάμε ακόμη τίτλους στους ανθρώπους, λόγω της οικογενειακής τους κατάστασης;; Καλά να σε λένε γεροντοκόρη στα 25, είναι για γέλια, την στιγμή που η σημερινή γυναίκα έχει τόσα πράγματα να ολοκληρώσει....Τι θέλουν δηλαδή να παντρεύονται και να κάνουν παιδιά από τα 15, όπως κάποτε στα χωριά, που οι γυναίκες δεν είχαν φύγει ένα βήμα από το σπίτι τους και το μόνο που τους επέτρεπαν να γνωρίζουν είναι το πλύσιμο των πιάτων και το γεννοβόλημα;;; για να είναι ικανοποιημένοι; Ούτε πιστεύω πως πρέπει να επηρεάζεται κανείς ακούγοντας τέτοιους χαρακτηρισμούς, ανήκουν απλά σε άλλη εποχή...οπότε κορίτσια κλείστε τα αυτιά σας....

Σημ: όσο για τα παιδιά που πολύ σωστά αναφέρει η Μαρίνα, αυτό κι αν είναι καθαρά προσωπικό θέμα για να επιλέξουν να το πράξουν κάποιοι, μόνο και μόνο για να μην τους κολλήσουν οι γύρω ταμπελάκι....

πολυ σωστη....οσο για το αλλο, ναι, τα παιδια πρεπει να αποφασισουν μονα τους, και στο κατω κατω να ερθει αυτο το "κατι" στη ζωη τους ρε αδερφε....δλδ τη δυστυχια ψαχνουν? παντα κατι θα βρεθει, ας μην το κυνηγαμε τοσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλά, οι γονείς επειδή έχουν το σύνδρομο του ανικανοποίητου, εφευρίσκουν λόγους αν θέλουν να σε πουν ¨γεροντοκόρη¨....;)
Εγώ πχ είμαι παντρεμένη, κ'όμως , την λέξη ¨γεροντοκόρη¨ (βάζει και ένα ¨σαν¨ μπροστά για άμβλυνση της ρετσινιάς και της έντασης του χαρακτηρισμού...) την άκουγα συχνά-πυκνά από την μητέρα μου... Τώρα τελευταία αποφεύγει να το πει, αλλά ξέρω ότι δεν αναιρεί την σκέψη. Ο λόγος;;; Επειδή δεν θέλω να κάνω παιδιά... όχι τόσο πολύ αυτό από μόνο του-από μόνο του είναι σχετικά αποδυναμωμένο... Από τη στιγμή που πήρα γάτες, και σε συνάρτηση με το ότι δεν θέλω να κάνω παιδιά, εεεε, άκουγα συχνά την φράση ¨πωπωωωωωω... αυτά που κορόιδευα... Σαν κάτι γεροντοκόρες με γατιά ... ΤΙ;;; ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ ΚΙΟΛΑΣ;;;;;;;; :worry: Πάει, έχει τρελαθεί η κόρη μου...¨

- πριν πάρω τις γάτες, προφανώς και υπήρχε ελπίδα για απόκτηση παιδιού, οπότε δεν πολυάκουγα την λέξη ¨γεροντοκόρη¨, παρά μόνο σαν επιχείρημα για να ¨αποκτήσω¨ παιδιά - ¨ε χωρίς παιδιά σαν τις μαγκούφες γεροντοκόρες θα γίνεις¨. (ωραία η λέξη ¨μαγκούφα¨ σαν συνοδευτικό στο ¨γεροντοκόρη¨)

- όσο η γάτα ήταν μία, δεν ήμουν ¨πολύ¨ γεροντοκόρη... Είναι ποσοτικό το θέμα...;) Όταν οι γάτες έγιναν τρεις, και σε συνάρτηση με την έλλειψη παιδιών, έγινα πολύ γεροντοκόρη... Το ότι είμαι παντρεμενη, την καλμάρει λίγο, από το αν ήμουν ανύπαντρη με τρεις γάτες ., που θα ήμουν ¨περισσότερο¨ γεροντοκόρη! (στο μυαλό τους υπάρχει διαβάθμιση της... γεροντοκοριάς ανάλογα με τις καταστάσεις) :hmm:

Να σκεφτείτε ότι προχθές την τσάκωσα να λέει σε ένα συνάδελφο της, ότι έχω δύο γάτες!.... ¨γιατί είπες δύο;¨ της κάνω. ¨αφού τρεις είναι οι γάτες¨ -¨εεεε τί να λεγα στον άνθρωπο; ΤΡΕΙΣ;;;; Tί να του 'λεγα; ότι η κόρη μου είναι τρελλή και δεν κάνει παιδιά και έχει γεμίσει το σπίτι γάτες;;;;¨ :P :D

Πάντως η λέξη ¨γεροντοκόρη¨ πολύ μ'αρέσει! Επίσης οι λέξεις ¨γεροντοπαλίκαρο¨ τα σπάει, και η λέξη ¨ζωντοχήρα¨ γαμάτη! :P


:hehe: Πολύ αστείο αυτό το ποστ, με χαβαλέ και μ'αρέσει το χιούμορ σε τέτοια ζητήματα, βγάζει αλήθειες αλλά αλήθειες με χιούμορ!:P Και το γέλιο μακραίνει τη ζωή, i liked it marina!!:D

Ε σχετικά με το θέμα, δεν έχω και πολλά να πω.. δε με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα και ο κύκλος μου που έχω επιλέξει, απέχει απο κοινωνικά στερεότυπα. Οσοι με αγαπούν με εμπιστεύονται και με θέλουν ευτυχισμένη, με τις όποιες επιλογές μου. Αν ας πούμε άλλοι που τυχει να με ρωτήσουν ή να σχολιάσουν κάτι τέτοιο - που εδώ που τα λέμε δε συμβαίνει συχνά γιατί δεν επιτρέπω εισβολείς ή θρασείς χωρίς να τους ζητήσω- ε βασικά τους έχω... χεσμένους:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εδω και αρκετο καιρο επαψα να βασιζω την ευτυχια μου σε αυτα που λενε οι αλλοι ,σε αυτα που θα ηθελαν οι αλλοι να κανω,ακομη και αν αυτοι οι αλλοι ειναι οι γονεις μου.
πανω απολα θελω εγω να ειμαι καλα,ξερω καποιες που εχουν παντρευτει απο τα 20! ε και λοιπον; υποτιθεται οτι θα ζηλεψω;οχι βεβαια! για την ακριβεια μπορει να ακουστει λιγο ασχημα αυτο αλλα μαλλον τις λυπαμαι,απο τοσο νωρις μπηκαν σε αυτη τη ζωη,τη ζωη του γαμου.!
αν θα μπορουσα να ειμαι 25 ή και 30 ανυπαντρη ή χωρις σχεση; σαφως! αλλα αμα ειμαι εγω καλα με εμενα,και κερδιζω τους στοχους μου,γιατι θα πρεπει να με απασχολει αν πληρω τα στανταρ των γονιων μου;; ή των θειαδων μου;;; ή των γειτονων μου;;; κανω την δικη μου ζωη ,και πανω απολα σε αυτην πρεπει να ειμαι καλα εγω για να ειναι καλα και αυτοι που με νοιαζονται πραγματικα και θελουν το καλο μου!
αυτο παντως με το 25χρονη γεροντοκορη,πιστευω ισυει και σε μεγαλυτερο πιθανως βαθμο και σε αλλες χωρες.αν δεν κανω λαθος στην ρωσια μικροπαντρευονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το θεωρώ αν μη τι άλλο γελοίο να σε θεωρούν στα 25 σου γεροντοκόρη...Δεν νομίζω ν οφείλεται μόνο στις θείες και στις γειτόνισσες, αλλά και στο κοινωνικό στερεότυπο που πρέπει μια γυναίκα ν είναι πάντα δεσμευμένη και στην ηλίθια ΄΄μαθηματική΄΄ σκέψη ότι στα 23 είσαι μικρός, ενώ στα 25, 26 είσαι μεγάλος...Λες και οι αριθμοί αλλάζουν τον άνθρωπο και όχι οι εμπειρίες κ.τ.λ...Το τελευταίο καιρό που είμαι μόνη μου,ακούω όλο και πιο συχνά ατάκες του στυλ, αντε τώρα και μ ενα καλό παιδί, τι περιμένεις, δεν είσαι και τόσο μικρή...Και το χειρότερο είναι ότι τ ακούω από φίλες μου, οι οποίες είναι σε σχέση και οι περισσότερες απ αυτές, ήταν πάντα σε σχέση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και το χειρότερο είναι ότι τ ακούω από φίλες μου, οι οποίες είναι σε σχέση και οι περισσότερες απ αυτές, ήταν πάντα σε σχέση..
Προφανώς ζηλεύουν την ελευθερία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Προφανώς ζηλεύουν την ελευθερία σου.

καλα οκ. το οτι μερικοι ανθρωποι αισθανονται ασφαλεις μονο μεσα σε μια σχεση και προτρεπουν και τους φιλους τους να κανουν, δε σημαινει οτι ζηλευουν την ελευθερια τους.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top