Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Το είχε πει εδώ και χρόνια, ο Αργύρης Χιόνης:

Η γραφή πρέπει να΄ναι
ένα ζαχαρωμένο βότσαλο
Πάνω που θα ΄χεις γλυκαθεί
Να σπας τα δόντια σου.

Αυτό είχε ειπωθεί για την ποίηση και όχι γενικά για τη γραφή, κάτι που φυσικά είναι σωστό γιατί διαφορετικά...
διαβάζοντας ποίηση θα σ' έπαιρνε ο ύπνος. :yawn:

Κανείς δεν αμφισβητεί τον γραπτό λόγο ή το βιβλίο σε κάθε μορφή του. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να ξοδεύεις χρόνο σε λογοτεχνικά βιβλία εφήμερων συγκινήσεων :panwkatw: ή σε βιβλία σκέψης :hmm:.

Το καλύτερο για μένα είναι ότι κι αν διαβάζεις, να ξοδεύεις λίγο χρόνο κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά, για να κρατάς μερικές σημειώσεις, μια μικρή περίληψη. Να δημιουργείς με αυτό τον τρόπο τη δική σου βάση ιδεών, το δικό σου "Βιβλίο των Σκιών"! Μεγαλώνοντας, θα επιλέξεις τι θα κρατήσεις ζωντανό και τι θα στείλεις στο μαυσωλείο!

Εγώ δεν το έκανα....αλλά λέμε τώρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το καλύτερο για μένα είναι ότι κι αν διαβάζεις, να ξοδεύεις λίγο χρόνο κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά, για να κρατάς μερικές σημειώσεις, μια μικρή περίληψη. Να δημιουργείς με αυτό τον τρόπο τη δική σου βάση ιδεών, το δικό σου "Βιβλίο των Σκιών"!
ναι,,και μετα θα γραψεις και εξετασεις?:worry:

προσωπικα με τιποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ο Σεφέρης υποστήριζε ότι τη γλώσσα τη χρησιμοποιούμε με δύο τρόπους: έναv που αφορά το λογικό μας και τον άλλο που αφορά τις συγκινήσεις μας. Η λογοτεχνία χρησιμοποιεί το δεύτερο τρόπο, μεταχειρίζεται δηλαδή τη συγκινησιακή χρήση της γλώσσας. Κατά την άποψη μου, θεωρώ ότι η ανάγνωση ενός λογοτεχνικού κειμένου ή βιβλίου συμβάλλουν στην προαγωγή των γλωσσικών ικανοτήτων των παιδιών και των μεγάλων και φυσικά στην γλωσσική τους ανάπτυξη. Οπότε δεν είναι χάσιμο χρόνου, αλλά αξίζει να αφιερώσουμε αυτόν τον χρόνο διαβάζοντας "προσεχτικά" κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο. Λέγοντας "προσεχτικά" εννοώ να σημειώνουμε τις άγνωστες λέξεις μας και να βρίσκουμε τις έννοιες τους, έτσι ώστε να μας μείνει κάτι από αυτό. Δηλαδή να κάνουμε μελέτη και όχι μια απλή ανάγνωση, αν και κάποιες φορές μπορούμε να τα κάνουμε σκέτη ανάγνωση για ξεκούραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια, εγώ πάντα αναρωτιόμουν τι στο καλό βρισκει ο κόσμος στα βιβλία. Εχω διαβάσει αρκετά (το σπίτι που μεγάλωσα είχε κυριολεκτικά χιλιάδες) και τα μόνα που μου άρεσαν ήταν ιστορίες του τύπου "ποιός είναι ο δολοφόνος". Μπορεί και να συμφωνούσα με καμιά-δυο ιδέες από άλλα λογοτεχνικά (ή να έβρισκα κοινά με κάποιον χαρακτήρα) αλλά τίποτα συνταρακτικό που να μην μπορούσα να το "καταφέρω" με συζήτηση. Πιό πολλά έχω αποκομίσει από κουβέντες (από πλευράς διασκέδασης και ενημέρωσης) από λογοτεχνικά βιβλια.
Και ναι, υποτίθεται είμαι (οσονούπω) φιλόλογος, πράγμα που σημαίνει έχω διαβάσει πρόσφατα καμιά πενηνταριά λογοτεχνικά βιβλία, έτσι για να κάνουν παρέα στα εκατοντάδες που είχα διαβάσει παλιότερα. Και πάλι όμως, δεν βλέπω νόημα. Καταλαβαίνω πως εννοείς το "χάσιμο χρόνου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το βιβλιο χασιμο χρονου δεν ειναι. Χασιμο χρονου ειναι να διαβαζεις βιβλιο που δεν σε ρουφαει μεσα του. Προσωπικα εχω παρατησει αρκετα βιβλια στη μεση,μονο και μονο επειδη δεν με συνεπερνε(το σκοτωσα??) το εργο. Αλλα εχω τελειωσει και βιβλια σε μερες επειδη μου αρεσε εξαιρετικα η πλοκη και το πως εξελισσοταν η ιστορια.
Οποτε οχι,δεν τα θεωρω χασιμο χρονου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
το να κερδιζεις γνωση ποτε δεν ειναι χασιμο χρονου, απο και και περα, ολα ειναι σχετικα.
Γιατι αλος δεν τον ενδιαφερει η γνωση, αλλα το να χαλαρωσει και μονο.
Η το να διαβασει τον ζαλιζει,

Αναλογα το τι σοι παιδεια εχει παρει, εχει να κανει και η σχεση του με το διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο:"Οι πωλησεις στα βιβλιοπωλεια ειναι ενα βαρομετρο της κοινωνιας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Λογοτεχνία = παρουσίαση της αλήθειας

Αν σκεφτείτε τη θέση που έχουν δώσει αναγνώστες και εκδότες στην αξία της αλήθειας στη σημερινή ελληνική κοινωνία, απαντάτε αμεσως στο ερώτημα. Μην υποκρίνεστε λοιπόν, για την συντριπτική πλειοψηφία των νεοελλήνων η πραγματική λογοτεχνία ΕΙΝΑΙ χάσιμο χρόνου.

Μην παριστάνετε άλλο τους εραστές της αλήθειας, σε ένα κρατος ηθελημένων σκλαβων. Τα κράτη ΕΙΝΑΙ οι αλήθειες τους που καταφέρνουν να δουν το φώς, και τις οποίες αγαπά το αναγνωστικο κοινό. Διαβάστε λίγη ακόμη Λένα Μαντά, λίγη ακόμη Χρύσα Δημουλίδου, λίγη ακόμη Αννα Νικολ Μανιάτη. Και μετά γκρινιάξτε για τον κάθε ΓΑΠ τον οποίο ενδόμυχα θεωρείτε.... μάγκα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και ναι, υποτίθεται είμαι (οσονούπω) φιλόλογος, πράγμα που σημαίνει έχω διαβάσει πρόσφατα καμιά πενηνταριά λογοτεχνικά βιβλία, έτσι για να κάνουν παρέα στα εκατοντάδες που είχα διαβάσει παλιότερα. Και πάλι όμως, δεν βλέπω νόημα. Καταλαβαίνω πως εννοείς το "χάσιμο χρόνου".

Αυτό + το θέμα με τις κολασμένες φοιτήτριες με οδηγεί στην προφανή ερώτηση:

Γουάι ντα φακ επέλεξες την φιλολογία;! Χωρίς διάθεση ειρωνίας ίσως θα ήταν σωστό να ξανασκεφτείς την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Φιλόλογος χωρίς αγάπη για τα βιβλία είναι σαν να λέμε μπα... ε αστυνόμος χωρίς γκλοπ... :P

Τα λογοτεχνικά βιβλία ΔΕΝ είναι χάσιμο χρόνου (τα περισσότερα τουλάχιστον), τους δίδυμους πύργους ΔΕΝ τους έριξαν οι εβραίοι, τα ΜακΝτόναλντς ΕΙΝΑΙ τζανκ φουντ. Αυτά τα τρία είναι universal truths, believe me my love
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μέχρι πριν 3-4 χρόνια που δεν είχα αρχίσει ακόμα να ασχολούμαι με το ίντερνετ, διάβαζα από ένα μέχρι τρία λογοτεχνικά βιβλία την εβδομάδα, και επιπλέον θεωρούσα μεγάλη απόλαυση το καθημερινό διάβασμα εφημερίδας το απόγευμα μετά την δουλειά, παρέα με καφεδάκι.

Από την εποχή του internet και μετά, η αλήθεια είναι ότι το περιόρισα πολύ, χωρίς όμως να το αφήσω.

Όχι μόνο δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου, αλλά θεωρώ το διάβασμα σαν μία από τις μεγαλύτερες απολαύσεις μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Όποιος διαβάζει λογοτεχνικά βιβλία το κάνει για απόλαυση, όπως άλλωστε για απόλαυση βλέπουμε και ταινίες / σειρές.
Επίσης προσωπικά θεωρώ και επιμορφωτική τη μελέτη λογοτεχνικών βιβλίων. Όλο και κάποια ιδέα/ άποψη μπορείς να αποκομίσεις από αυτά αλλά και να βελτιώσεις και το λεξιλόγιό σου!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Λέγοντας ότι τα βιβλία είναι χάσιμο χρόνου είναι σαν να λες ότι η ζωγραφική, η γυμναστική, το σκάκι, το internet, η συλλογή γραμματοσήμων πχ. είναι σπατάλη χρόνου. Όλα αυτά αποτελούν hobbies, δραστηριότητες στις οποίες αναλωνόμαστε για λόγους ευχαρίστησης, για να ξεφύγουμε από το βάρος και το φόρτο της καθημερινότητας, της εργασίας, του σχολείου, κλπ. Ο γραπτός λόγος κατά τα την άποψή μου πάντοτε θα έχει κάτι παραπάνω να σου προσφέρει.

Η εξαφάνιση της λογοτεχνίας ουσιαστικά θα πυροδοτούσε τη σταδιακή παρακμή του πολιτισμού, θαρρώ. Το ΜΟΝΟ που δικαιολογώ είναι από κανονικά βιβλία να μετατραπούν σε ψηφιακή/ηλεκτρονική μορφή, για οικονομία στο χαρτί λχ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η εξαφάνιση της λογοτεχνίας ουσιαστικά θα πυροδοτούσε τη σταδιακή παρακμή του πολιτισμού, θαρρώ.

Αυτό ακριβώς συνέβη στην Ελλάδα !

Τωρα βλέπετε τα αποτελέσματα αυτού που καλλιεργούσαν και προετοίμαζαν μεθοδικά 30 χρόνια το Λαιφσταιλ και αρκετοί μεγαλοεκδότες. Μέσα στα δικά σας μυαλά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Η λογοτεχνία κάθε εποχής και κάθε τόπου συγκεντρώνει και διατηρεί τα λόγια, τις σκέψεις, τις εικόνες, τους ήχους και τις μυρωδιές των ανθρώπων που έζησαν και ζουν ακόμα, μαζεύει τις νοοτροπίες, τα ήθη, αποτυπώνει την εξέλιξη όχι των κοινωνιών και των επιστημών αλλά των ανθρώπων, των απλών στο μεγαλείο τους ή των μεγάλων στην απλότητα τους...

Η λογοτεχνία είναι αυτή που μας συνδέει με το παρελθόν και μας βοηθά να οραματιζόμαστε το μέλλον...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
φυσικα και δεν θεωρω το διαβασμα βιβλιων και ειδικα λογοτεχνικων..ειναι ενα χομπι που επιλεγουν πολλοι ανθρωποι και σιγουρα μπορει να αποκομησει πολλα καποιος απο το διαβασμα βιβλιων. συγκρινοντας αυτο το χομπι με αλλα χομπι των ημερων μας μαλλον θα επρεπε να ρωταμε αν καποια αλλα ειναι πραγματικα χασιμο χρονου και οχι το συγκεκριμενο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η λογοτεχνία είναι αυτή που μας συνδέει με το παρελθόν και μας βοηθά να οραματιζόμαστε το μέλλον...


Δεν είναι καθόλου απαραίτητο. Η λογοτεχνία του Ροζ, δεν συνδέει την Ελλάδα του Καζαντάκη, του Τσιφόρου, του Σαμαράκη, του Σεφέρη, του Ελύτη του Ψαθά και του Ριτσου, με αυτήν του Κωστόπουλου, των Παπανδρέου, του Λαζόπουλου κλπ. Και όλοι ξέρουμε πόσο οι τελευταίοι μας βοηθούν να ... οραματιζόμαστε το μέλλον.

Οι συγγραφείς δείχνουν που είναι η αλήθεια, όμως το αναγνωστικό κοινό πολεμάει γι'αυτήν. Δεν θα γίνει μόνο του όπως το παρουσιάζεις Εκδίκηση των Ονειρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Περίμενα τα "πλην" να πάρουν φωτιά στο προηγούμενο post. Το να "κακολογεί" κάποιος την λογοτεχνία ή την ποιήση είναι σχεδόν βλασφημο ακόμα και σε αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει καν το θέμα. Είναι απλά μια μορφή τέχνης που ταιριάζει σε κάποιους και σε άλλους όχι. Αν πω ότι δεν με ενδιαφέρει η γλυπτική, κανείς δεν θα ενοχληθεί. Αν όμως δεν με ενδιαφέρει η λογοτεχνία, ξαφνικά γίνομαι το μάυρο πρόβατο. :crazy:

Αυτό + το θέμα με τις κολασμένες φοιτήτριες με οδηγεί στην προφανή ερώτηση:
Γουάι ντα φακ επέλεξες την φιλολογία;! Χωρίς διάθεση ειρωνίας ίσως θα ήταν σωστό να ξανασκεφτείς την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Φιλόλογος χωρίς αγάπη για τα βιβλία είναι σαν να λέμε μπα... ε αστυνόμος χωρίς γκλοπ... :P
Τα λογοτεχνικά βιβλία ΔΕΝ είναι χάσιμο χρόνου (τα περισσότερα τουλάχιστον), τους δίδυμους πύργους ΔΕΝ τους έριξαν οι εβραίοι, τα ΜακΝτόναλντς ΕΙΝΑΙ τζανκ φουντ. Αυτά τα τρία είναι universal truths, believe me my love
Ο κλάδος της φιλολογίας περιλαμβάνει τόσα πράγματα που με ενδιαφέρουν, που η αδιαφορία μου για την λογοτεχνία δεν στάθηκε εμπόδιο στην επιλογή μου. Ξέρω άθεους θεολόγους, οπότε η περίπτωσή μου δεν είναι καθόλου σπάνια. Το θέμα της φοιτητικής ζωής είναι εντελώς διαφορετικό και εν συντομία θα πω απλά ότι η υλοποίηση της διδασκαλίας ουδεμία σχέση έχει με εκπαίδευση, μόρφωση ή έρευνα στο αντικείμενο.
Για σένα και για πολλούς άλλους δεν είναι, για μένα λίγο-πολύ είναι. Universal truth ΔΕΝ υπάρχει, καθώς τίποτα δεν είναι απόλυτο.

And let the thumbs down begin!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Περίμενα τα "πλην" να πάρουν φωτιά στο προηγούμενο post. Το να "κακολογεί" κάποιος την λογοτεχνία ή την ποιήση είναι σχεδόν βλασφημο ....

Τι αχαρη παρεξήγηση. Κυρία μου τους κωστόπουλους, λαζόπουλος,παπανδρέου και ομοίους τους "κακολόγησα" όχι την λογοτεχνία ή την ποίηση. Εκτός πιά κι άν αυτούς ονομάζετε εσείς λογοτεχνία ή ποίηση. Καλά νομίζω σας λέει ο Φαντασμένος και απορεί που είσαστε και φιλόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι αχαρη παρεξήγηση. Κυρία μου τους κωστόπουλους, λαζόπουλος,παπανδρέου και ομοίους τους "κακολόγησα" όχι την λογοτεχνία ή την ποίηση. Εκτός πιά κι άν αυτούς ονομάζετε εσείς λογοτεχνία ή ποίηση. Καλά νομίζω σας λέει ο Φαντασμένος και απορεί που είσαστε και φιλόλογος.
Χμμμ, διάβασες καν την υπόλοιπη πρόταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Nancy Mitford, Αγγλίδα συγγραφέας
Το χειρότερο σημάδι των καιρών μας είναι ότι το χαρτί της τουαλέτας γίνεται όλο και πιο χοντρό, ενώ το χαρτί των βιβλίων όλο και πιο λεπτό.

Πόση αλήθεια κρύβουν μέσα τους αυτές οι λέξεις... αυτή η πρόταση....


Τα λογοτεχνικά βιβλία αποτελούν το σημάδι του πολιτισμού ενός τόπου, μιας κοινωνίας, ενός έθνους....Μέσα στο τόπο και το χρόνο αναπτύσσονται ιδέες, σκέψεις και ιστορίες που καθώς ξετυλίγονται μέσα από τις σελίδες λογοτεχνικών βιβλίων αποτυπώνεται η ζωή, η στιγμή, χιλιάδες συναισθήματα κι αισθήματα, η ιστορία, η ίδια η κοινωνία....


Από τα λογοτεχνικά βιβλία βλέπεις και τα λογοτεχνικά ρεύματα, τις τάσεις της εποχής και κυρίως διαβάζοντας τα οπτικοποιείς ο ίδιος και γίνεσαι ο σκηνοθέτης των γραφομένων του συγγραφέα......και ταξιδεύεις....


Χωρίς λογοτεχνικά βιβλία δεν υπάρχει πολιτισμός....


Άρα αν είναι χάσιμο χρόνου τότε είναι χάσιμο πολιτισμού.....
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top