Πολεμικές τέχνες

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnniCyprus

Νεοφερμένος

Η AnniCyprus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ ασχολούμαι με tae kwon do τα τελευταία 4 χρόνια έστω και αν είμαι κορίτσι, μαθαίνεις αυτοάμυνα και αν θέλεις και είσαι καλός πηγαίνεις αγώνες στο εξωτερικό η στην χώρα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για το Hapkido τι γνώμη έχετε?
Αποκτάς γρήγορα γνώσεις αυτοάμυνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Θελω να μαθω και γω τιποτα καρατε και τετοια,πιο πολυ για αυτοαμυνα γιατι δεν ειναι να κυκλοφορεις μονος τα βραδια
Ειδικα αν μενεις Αθηνα
Οταν παω φοιτητης θα ψαξω κανα γυμναστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
kick boxing φιλε ωραιο κ μαχητικο αθλημσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μπαα δεν θελω να τον σκοτωσω,για αυτοαμυνα θα ψαξω αλλα αμα κατσει τιποτα πιο extreme οπως π.χ μαί-ταί δεν θα πω οχι;)
Προτιμω παντως το μαί-ταί απ'τπ κινγκ-μποξινγκ
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ας μου λύσει κάποιος την απορία γιατί το 90 τοις εκατό των αντρών που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, είναι απίστευτα εγωιστές και εγωκεντρικοί,πιστεύουν ότι βάζουν κάτω τους πάντες, μιλούν συνέχεια για τα κατορθώματα τους, έχουν φασιστικές ιδέες και αυτοχαρακτηρίζονται "μαχητές" και "πολεμιστές" με αποτέλεσμα πάρα πολλές φορές να φάινονται τουλάχιστον γελοιοι?Ή μόνο εγώ έχω συναντήσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις?
Η προσωπική μου άποψη για της πολεμικές τέχνες ήταν θετική και θεωρώ ότι ιδιαίτερα οι άντρες είναι καλό να γνωρίζουν για να υπερασπιστούν την κοπέλα τους ή την οικογένεια τους σε μια δυσκολη κατάσταση για παράδειγμα, αλλά και γενικότερα γιατί είναι ένας τρόπος να γυμνάζονται και να διατηρούνται fit.Αλλά τελευταία με τα περιστατικά αντρών του χωρου που συναντώ έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη, γιατι βλέπω ότι πέρνουν τα μυαλά τους αέρα και κινδυνεύουν περισσότερο στην προσπαθεια τους να το παίξουν άντρακλες!...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας μου λύσει κάποιος την απορία γιατί το 90 τοις εκατό των αντρών που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, είναι απίστευτα εγωιστές και εγωκεντρικοί,πιστεύουν ότι βάζουν κάτω τους πάντες, μιλούν συνέχεια για τα κατορθώματα τους, έχουν φασιστικές ιδέες και αυτοχαρακτηρίζονται "μαχητές" και "πολεμιστές" με αποτέλεσμα πάρα πολλές φορές να φάινονται τουλάχιστον γελοιοι?Ή μόνο εγώ έχω συναντήσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις?
Η προσωπική μου άποψη για της πολεμικές τέχνες ήταν θετική και θεωρώ ότι ιδιαίτερα οι άντρες είναι καλό να γνωρίζουν για να υπερασπιστούν την κοπέλα τους ή την οικογένεια τους σε μια δυσκολη κατάσταση για παράδειγμα, αλλά και γενικότερα γιατί είναι ένας τρόπος να γυμνάζονται και να διατηρούνται fit.Αλλά τελευταία με τα περιστατικά αντρών του χωρου που συναντώ έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη, γιατι βλέπω ότι πέρνουν τα μυαλά τους αέρα και κινδυνεύουν περισσότερο στην προσπαθεια τους να το παίξουν άντρακλες!...:hmm:

Γιατί είναι κάγκουρες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ρε παιδιά, για κοπέλα ποια θεωρείται η καλύτερη πολεμική τέχνη για αυτοάμυνα; θέλω να ξεκινήσω κάτι και για αυτοάμυνα και για γυμναστική, και για να ξεσκάσω βρε αδερφέ! σκεφτόμουν να ξεκινήσω ή krav maga ή kick boxing, καμία ιδέα ποιο απο τα δύο θα είναι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
κραφ μαγκα αφου το ξερεισ κιολας, γιατι ειναι καπως ψαγμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Kick boxing για αυτοαμυνα δεν ειναι τοσο καταλληλο(οχι δηλαδη πως δεν θα βοηθησει αλλα υπαρχουν και καλυτερα).
Krav maga πραγματι πολυ καλο, αλλα εξισου καλα ειναι το aikido και το hapkido.
Το aikido εχει μονο λαβες και ειναι καθαρα και μονο αμυντικη τεχνη(δεν σου μαθαινουν να επιτιθεσαι καν).
Το hapkido ειναι σχεδον ιδιο με το krav maga.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Kick boxing για αυτοαμυνα δεν ειναι τοσο καταλληλο(οχι δηλαδη πως δεν θα βοηθησει αλλα υπαρχουν και καλυτερα).
Krav maga πραγματι πολυ καλο, αλλα εξισου καλα ειναι το aikido και το hapkido.
Το aikido εχει μονο λαβες και ειναι καθαρα και μονο αμυντικη τεχνη(δεν σου μαθαινουν να επιτιθεσαι καν).
Το hapkido ειναι σχεδον ιδιο με το krav maga.

θελω να ξεκινησω περισσοτερο για αυτοαμυνα στο δρομο, οποτε νομιζω οτι το aikido δεν θα ειναι πολυ πρακτικο και αποτελεσματικο σε ρεαλιστικες συνθηκες, το hapkido απο την αλλη φαινεται αρκετα ελκυστικο, αν και με το που βλεπω αυτο πορωνομαι περισσοτερο με κραβ μαγκα :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλα ενταξει ακομα και στο krav maga θελει πολλα χρονια για να φτασεις σε αυτο το επιπεδο. Εχω εναν φιλο που εκανε krav maga. Μεσα στο εξαμηνο ειχε μαθει αρκετουτσικα αλλα ενταξει μην φανταστεις οτι εκανε τα παραπανω τρελα. Οτι και να κανεις σε πολεμικη τεχνη θελει αρκετη εξασκηση και για να φτασεις σε καλο επιπεδο και θελει και λιγη προπονηση εκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Απλα για το κραβ μαγκα ξερω οτι μαθαινεις σχετικα πιο γρηγορα, απ'οτι στις αλλες. Για τo systema, εχει κανεις καμια αποψη, καμια εμπειρια; Και αυτο εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ειναι η Ρωσικη εκδοση του Krav Maga(ειναι η πολεμικη τεχνη των Ισραηλινων ειδικων δυναμεων). Στην Ελλαδα ακομα δεν ειναι τοσο διαδεδομενο οσο το Krav Maga οποτε εχει και λιγοτερους δασκαλους, και δεν ξερω αμα υπαρχει αντιστοιχη πιστοποιηση οπως στο Krav Maga.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Απλα για το κραβ μαγκα ξερω οτι μαθαινεις σχετικα πιο γρηγορα, απ'οτι στις αλλες. Για τo systema, εχει κανεις καμια αποψη, καμια εμπειρια; Και αυτο εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο!

αχαχ κραβ μαγκα συστεμα σε βρισκω ψαγμενη, μαχητικος αντιφασισμος κ ετσι φαση??;)γουσταρω

α

δες κ το κομπατ σαμπο,μετραει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ειναι η Ρωσικη εκδοση του Krav Maga(ειναι η πολεμικη τεχνη των Ισραηλινων ειδικων δυναμεων). Στην Ελλαδα ακομα δεν ειναι τοσο διαδεδομενο οσο το Krav Maga οποτε εχει και λιγοτερους δασκαλους, και δεν ξερω αμα υπαρχει αντιστοιχη πιστοποιηση οπως στο Krav Maga.

ε ενταξει αυτα τα θεωρητικα τα γνωριζω, δεν γνωριζω κατα ποσο το systema ειναι το ιδιο αποτελεσμαστικο με το krav maga :hmm:


αχαχ κραβ μαγκα συστεμα σε βρισκω ψαγμενη, μαχητικος αντιφασισμος κ ετσι φαση??;)γουσταρω

α

δες κ το κομπατ σαμπο,μετραει

προσεχουμε για να εχουμε, ερχονται δυσκολοι καιροι ;)
δεν το ηξερα αυτο, το εψαξα τωρα αλλα πεφτει πολυ επαφη ή ιδεα μου; Αντε μου επιτιθεται καποιος, τι θα του κανω, αγκαλιες και τουμπες στην ασφαλτο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
ε ενταξει αυτα τα θεωρητικα τα γνωριζω, δεν γνωριζω κατα ποσο το systema ειναι το ιδιο αποτελεσμαστικο με το krav maga :hmm:

προσεχουμε για να εχουμε, ερχονται δυσκολοι καιροι ;)
δεν το ηξερα αυτο, το εψαξα τωρα αλλα πεφτει πολυ επαφη ή ιδεα μου; Αντε μου επιτιθεται καποιος, τι θα του κανω, αγκαλιες και τουμπες στην ασφαλτο; :confused:

Αυτο με τις τουμπες μην το κοροιδευεις. Και το Krav Maga κλεμμενες κινησεις απο Aikido και Jiu-jitsu ειναι.
Εφοσον Krav Maga και systema ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα με αλλο ονομα δεν υπαρχουν πολυ μεγαλες διαφορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο με τις τουμπες μην το κοροιδευεις. Και το Krav Maga κλεμμενες κινησεις απο Aikido και Jiu-jitsu ειναι.
Εφοσον Krav Maga και systema ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα με αλλο ονομα δεν υπαρχουν πολυ μεγαλες διαφορες.

Το κραβμαγκά έχει πάρει στοιχεία από πολύ περισσότερες πολεμικές τέχνες και τις έχει συνδυάσει με έναν παρα πολύ βίαιο τρόπο. Αποτελεί την αδιαμφισβήτητα την καλύτερη μορφή αυτοάμυνας παγκοσμίως. Αυτό σημαίνει πως αν θες να κάνεις ένα άθλημα με σχέση με ξύλο κάνε κικμπόξιν αλλιώς κάνε κραβμαγκά ή ζίου-ζίτσου που απλά θέλει λίγο περισσότερο χρόνο. Η εκμάθηση κραβμαγκά διαρκεί απο 2 μέχρι 6 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Το κραβμαγκά έχει πάρει στοιχεία από πολύ περισσότερες πολεμικές τέχνες και τις έχει συνδυάσει με έναν παρα πολύ βίαιο τρόπο. Αποτελεί την αδιαμφισβήτητα την καλύτερη μορφή αυτοάμυνας παγκοσμίως. Αυτό σημαίνει πως αν θες να κάνεις ένα άθλημα με σχέση με ξύλο κάνε κικμπόξιν αλλιώς κάνε κραβμαγκά ή ζίου-ζίτσου που απλά θέλει λίγο περισσότερο χρόνο. Η εκμάθηση κραβμαγκά διαρκεί απο 2 μέχρι 6 μήνες.

οχι ρε φιλε ενας φιλος κανει κοντα τρια χρονια συνεχως μαθαινεις αφου δινουν κ εξετασεις αραια κ που για πτυχια κ λ π , σε καμια περιπτωση δεν το μαθαινεις σε ενα εξαμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top