Δίπλωμα οδήγησης

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εχει κανεις πειρα με τα καινουρια ηλεκτρονικα παραβολα? Εχει βγαλει κανεις???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
να ρωτησω τωρα κατι?εμενα μου εχουν πει οτι στην οπισθογωνια πρεπει να κοιτας μονο πισω κι οχι στον πλαινο καθρεφτη.το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να την κανω αν δεν κοιταω στον πλαινο καθρεφτη!!!Δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το ποσο ισχυει αυτο και θα θελα να μου πειτε τη σωστη μεθοδο με την οποια γινεται η οπισθογωνια. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
να ρωτησω τωρα κατι?εμενα μου εχουν πει οτι στην οπισθογωνια πρεπει να κοιτας μονο πισω κι οχι στον πλαινο καθρεφτη.το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να την κανω αν δεν κοιταω στον πλαινο καθρεφτη!!!Δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το ποσο ισχυει αυτο και θα θελα να μου πειτε τη σωστη μεθοδο με την οποια γινεται η οπισθογωνια. ευχαριστω!

Κοίτα λίγο τον καθρέφτη και λίγο πίσω. Συνδύασε τα, δεν είναι κάτι δύσκολο οι εξετάσεις. :)

Εγώ έχω άλλη απορία. Εχω δίπλωμα για αυτοκίνητο. Αν δώσω για μηχανή, θα μου βγει πιο φτηνά (στα παράβολα πχ) ή καμία σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Κοίτα λίγο τον καθρέφτη και λίγο πίσω. Συνδύασε τα, δεν είναι κάτι δύσκολο οι εξετάσεις. :)

Εγώ έχω άλλη απορία. Εχω δίπλωμα για αυτοκίνητο. Αν δώσω για μηχανή, θα μου βγει πιο φτηνά (στα παράβολα πχ) ή καμία σχέση;

Έχω την εντύπωση ότι δεν σου βγαίνει πιο φθηνά διότι ανοίγεις εκ νέου καρτέλα, παράβολα κλπ
Θα είχες ελάφρυνση άμα έδινες ταυτόχρονα για αυτοκίνητο και μηχανή επειδή θα άνοιγες μια καρτέλα και για τα 2
Ίσως πάντως να σου βγει πιο φθηνά τώρα στους γιατρούς που μπορεί να μη χρειάζεται να ξαναπάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ ο άσχετος μερικές ερωτησούλες ... :P
1ον) Πόσο περίπου κοστίζει?(ΣΥΝΟΛΙΚΑ με φπα/παραβολα κοκ)
2ον)Λάδωμα είναι υποχρεωτικό ? Γιατί ακούω οτι σε κόβουν αν δεν λαδώσεις...
3ον)Πόσο χρόνο θα μου πάρει απο την πρωτη στιγμη που θα μπω στην σχολή μέχρι την στιγμή που θα είμαι νόμιμος οδηγός?
4ον) Προτείνετε Αθήνα ή Επαρχία?
5ον) Επειδή δεν εχω πιάσει ΠΟΤΕ τιμονι,θα χρειαστώ να κάνω μόνος μου εξάσκηση? (με τον πατέρα μου πχ)
6ον)Σε περίπτωση αποτυχιας στις εξετάσεις τι παίζει?(θεωρητικές και πρακτικές)Και με τα λεφτά πόσα επιπλεόν πρέπει να δώσω?
7ον)Ο,τι άλλη πληροφορία έχετε...ρίξτε την :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

termicrazypaoki

Νεοφερμένος

Ο termicrazypaoki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
τι χαζα ειναι αυτα που λετε ρε το λαδωμα δεν ειναι υποχρεοτικο εδω εγω δεν ειχα πιασει ποτε τιμονι στα χερια μοθ και περασα χωρις λαδωμα και σηματα με την πρωτη και πορεια με την πρωτη χτεσ με 13 μαθηματα πορειας και πανω σε αυτο θελω να ρωτησω ποσο χρονο περνει για να εχω το διπλομα στα χερια μου μενω περαια θεσσαλονικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλησπέρα Καλησπέρα! Λοιπόν, χρειάζομαι τη βοήθεια σας αγαπητοί συμφορουμιστες. Αποφάσισα (με τη σύμφωνη γνώμη των δικών μου) να παρω διπλωμα για μηχανάκι (125 cc- Α1 κατηγορία- αυτόματο σασμάν). Βαρέθηκα τα λεωφορεία στη Πάτρα, πάνω κάτω στο Πανεπιστήμιο και στο κέντρο και επιπλέον επδ δεν έχω αρκετά χρήματα για αυτοκίνητο (έχω διπλωμα) κατέληξα στο ποθητό σκούτερ.
Ερώτηση: Πρέπει να ξαναδώσω σήματα ή μόνο παράσταση? (ξέρω ότι απο τον Ιανουάριο του '13 προστέθηκαν κατηγορίες και γενικά άλλαξε το σύστημα) . Τι ισχύει πλέον? Ξέρω για 11 ώρες πρακτική εκπαίδευση αλλά για θεωρητική δεν ξέρω αν απαιτείται απο τη στιγμή που έχω διπλωμα αυτοκινήτου.
(έμαθα να οδηγώ σε 50ρακι φέτος το καλοκαίρι ημιαυτονομο. Η "επίδοση" μου κέρδισε και την εμπιστοσύνη του πατερα μου, δίνοντας μου τη σύμφωνη γνώμη του:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πω αυτό που πρέπει να δώσεις ένα 750άρι για να πάρεις ένα ψωροδίπλωμα μου την έσπασε απίστευτα...
Μπορεί να πληρώνω βέβαια και κάτι παραπάνω για την ψυχική οδύνη που θα υφίσταται ο δάσκαλος κάθε φορά που πιάνω το τιμόνι :hmm::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πω αυτό που πρέπει να δώσεις ένα 750άρι για να πάρεις ένα ψωροδίπλωμα μου την έσπασε απίστευτα...
Μπορεί να πληρώνω βέβαια και κάτι παραπάνω για την ψυχική οδύνη που θα υφίσταται ο δάσκαλος κάθε φορά που πιάνω το τιμόνι :hmm::whistle:

παιζει να ειναι η πιο ωφελιμη επενδυση που θα κανεις στην ζωη σου . Θα απαλλαγεις μια και καλη απο την φρικη των ΜΜΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
παιζει να ειναι η πιο ωφελιμη επενδυση που θα κανεις στην ζωη σου . Θα απαλλαγεις μια και καλη απο την φρικη των ΜΜΜ

Δε διαφωνώ αλλά από τη στιγμή που σε άλλες μεγαλύτερες πόλεις δίνεις 400 και 500 ευρώ για τον ίδιο σκοπό δεν είναι να τραβάς τα μαλλιά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δε διαφωνώ αλλά από τη στιγμή που σε άλλες μεγαλύτερες πόλεις δίνεις 400 και 500 ευρώ για τον ίδιο σκοπό δεν είναι να τραβάς τα μαλλιά σου;

Ναι το ξερω, και εγω χαλκιδικη το εβγαλα ,λογω γνωστου+χαμηλοτερων τιμων γενικοτερα .Στην Αθηνα πετσοκοβουν ,αλλα απο το να περιμενω μεσ την ζεστη/κρυο/βροχη για να στριμωχτω σαν την σαρδελα(+ οτι σε περιοριζουν και χρονικα ,δεν μπορεις να βγαινεις αργα κλπ) στο εκαστοτε μετρο/λεωφορειο θα τα εδινα τα 750
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ναι το ξερω, και εγω χαλκιδικη το εβγαλα ,λογω γνωστου+χαμηλοτερων τιμων γενικοτερα .Στην Αθηνα πετσοκοβουν ,αλλα απο το να περιμενω μεσ την ζεστη/κρυο/βροχη για να στριμωχτω σαν την σαρδελα(+ οτι σε περιοριζουν και χρονικα ,δεν μπορεις να βγαινεις αργα κλπ) στο εκαστοτε μετρο/λεωφορειο θα τα εδινα τα 750

Μα το έχουν παρατραβήξει όμως με τις τιμές...Ένας στην πόλη μου θέλει 850Ε! Και το άλλο, να πρέπει λέει να κάνεις υποχρεωτικά 21 ώρες (!!!) θεωρία για να μάθεις τα σήματα που με λίγο διάβασμα βγαίνουν σε ένα Σ-Κ. Και οι γονείς μου λένε ότι έκαναν 5-6 μαθήματα και πήγαν και έδωσαν.
Τέλος πάντων ελπίζω να το πάρω αν και λίγο κολώνω στην οδήγηση τώρα που είναι αρχή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ηλιθιοτητες, τα σηματα δεν χρειαζονται μαθηματα, τα περισσοτερα ειναι κοινη λογικη, πες στη σχολη που εισαι να τα κοψετε και να τα κανετε στο αυτοκινητο, αλλωστε οταν οδηγεις πολλα απο τα σηματα θα μαθεις απο την τριβη. Η εξεταση τουλαχιστον που μου επεσε εμενα ηταν γελοια, σε 5' τελειωνεις. Οσο για το κοστος, σου φαινεται υψηλο γιατι στην ΑΘηνα εχουν αρχισει και κανουν προσφορες, μεχρι πριν 1-2 χρονια εκει κυμαινοταν το κοστος, 500 ηθελε ο δασκαλος και μαζι με παραβολα και λοιπες μλκιες σου εφτανε 750 με 800
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εμείς που τις 21 ώρες τις κάνουνε σε 3ωρα Δευτέρα-Κυριακή σε ένα κέντρο στου διαόλου τη μάνα τι να πούμε; :mad: Καλά που το καλοκαίρι προέκυψε θέμα υγείας και δεν έφαγα μια βδομάδα να τρέχω εκεί περα μέσα στον καύσωνα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
920Ε για δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής με μαθήματα θεωρίας, πρακτικής και παράβολα είναι πολλά ;;
Έχει και ειδικές τιμές για φοιτητές αλλά δεν λέει πόσο πάνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
920Ε για δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής με μαθήματα θεωρίας, πρακτικής και παράβολα είναι πολλά ;;
Έχει και ειδικές τιμές για φοιτητές αλλά δεν λέει πόσο πάνε..

Δεν μου φαινονται πολλα, αλλα παιζει μεγαλο ρολο και η περιοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δεν μου φαινονται πολλα, αλλα παιζει μεγαλο ρολο και η περιοχη
...όπως και πόσα παραπάνω πρέπει να δώσεις στο τέλος για "λάδωμα" ώστε να μην κοπείς στις εξετάσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
...όπως και πόσα παραπάνω πρέπει να δώσεις στο τέλος για "λάδωμα" ώστε να μην κοπείς στις εξετάσεις.



Θελει προσοχη με το λαδωμα και παιζει μεγαλο ρολο ο δασκαλος. Αν ειναι μαφια και ξερει τους εξεταστες, ξερει και ποιος λαδωνεται και ποιος οχι. Επισης ξερει και τα κερατα που ενω λαδωνονται παλι κοβουν. Δεν πρεπει να παει κανενας απονηρευτος γιατι μπορει να του κατσει το στραβοξυλο που δεν δεχεται χρηματα και να γινει ρομπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Θελει προσοχη με το λαδωμα και παιζει μεγαλο ρολο ο δασκαλος. Αν ειναι μαφια και ξερει τους εξεταστες, ξερει και ποιος λαδωνεται και ποιος οχι. Επισης ξερει και τα κερατα που ενω λαδωνονται παλι κοβουν. Δεν πρεπει να παει κανενας απονηρευτος γιατι μπορει να του κατσει το στραβοξυλο που δεν δεχεται χρηματα και να γινει ρομπα
Το "λάδωμα" δεν γίνεται απευθείας από τον υποψήφιο στον εξεταστή, αλλά μεσολαβεί πάντα ο "δάσκαλός" (ο οποίος προφανώς και κρατάει τα ...μεσιτικά του). Το ότι "λαδώνεις" σημαίνει ότι δεν θα κοπείς (καθώς είναι πολύ εύκολο στον εξεταστή να βρει αφορμή), αλλά όχι και ότι θα περάσεις οπωσδήποτε αν κάνεις κάτι πολύ χοντρό (π.χ. να περάσεις με κόκκινο ή να μπεις ανάποδα στο μονόδρομο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο να μην χρειαστεί "λάδωμα" δεν υπάρχει καθόλου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top