Αν σας ζητούσαν να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας

Αν ο σύντροφος ζητούσε να κάνετε εξετάσεις ΣΜΝ πριν ολοκληρώσετε στην σχέση σας:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Είμαι άντρας: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • Είμαι άντρας: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 8 14.8%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 6 11.1%
  • Είμαι άντρας: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Είμαι γυναίκα: Θα μου άρεσε και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 14 25.9%
  • Είμαι γυναίκα: Δεν θα μου άρεσε ούτε θα με ενοχλούσε, και θα το έκανα.

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε αλλά θα το έκανα.

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Είμαι γυναίκα: Θα με ενοχλούσε και δεν θα το έκανα.

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Άλλο (εξηγήστε)

    Ψήφοι: 1 1.9%

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
κανένας δεν είναι υποχρεωμένος ούτε καν να σου δώσει σημασία όταν τον προσβάλλεις εσύ σαν παιδάκι που την έχει δει πιο σημαντικό από τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν μαθεις να σεβεσαι το συνομιλητη σου, μπορει και να εχεις την ανταποκριση που τοσο πολυ επιθυμεις..μεχρι τοτε, υπομονη και κουραγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, θα ήθελα να παρέμβω για λίγο σε κάτι που μου έκανε εντύπωση από όσα έγραψε ο έποτε (όχι, οι προσβολές των συνομιλητών δεν μου έκαναν καμμία εντύπωση!). Πράγματι, τα στατιστικά του CDC αναφέρονται σε ετεροσεξουαλική μετάδοση όπου ο ένας από τους δύο παρταινέρ είναι γνωστό ότι είναι οροθετικός ή ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση που ο ένας από τους δύο είναι πράγματι οροθετικός, ΥΠΑΡΧΕΙ σημαντική πιθανότητα να κολλήσει και ο άλλος μετά από ετεροσεξουαλική επαφή. Ας μην ξεχνάμε, ότι στις ομάδες υψηλού κινδύνου, εκτός από τους χρήστες ενδοφλέβιων ναρκωτικών και τους πολυμεταγγιζόμενους, ανήκουν και όσοι αλλάζουν συχνά ερωτικούς συντρόφους. Αυτό σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να ξέρω εάν το νέο άτομο που γνωρίζω ανήκει στην τελευταία κατηγορία (όπως έλεγε κι ένας φίλος, όλες άμα τις ρωτήσεις με τρεις έχουνε πάει πριν από εσένα, αλλά ποιος το πιστεύει).

Σε κάθε κολπική διείσδυση, δημιουργούνται αναπόφευκτα μικρορήξεις, τόσο στον κόλπο, όσο και στο πέος, οι οποίες σε περίπτωση που ο ένας από τους δύο είναι θετικός, αποτελούν θαυμάσια πύλη εισόδου του ιού. Η συγκέντρωση δε του ιού στα κολπικά υγρά και στο σπέρμα είναι τέτοια που ακόμη κι αν μόνο ένας στους 1000 ιούς είναι ικανός να μολύνει, τελικά η λοίμωξη θα επιτευχθεί. Ο χρόνος παραμονής του ιού στα υγρά αυτά, είναι πέρα ως πέρα επαρκής για κάτι τέτοιο. Ο καθηγητής κος Αντωνιάδης τότε διευθυντής του ΚΕΕΛ, όπως και ο καθηγητής κος Ντούτσος, διευθυντής του κέντρου αναφοράς του AIDS, μας είχαν επιστήσει την προσοχή και ήταν ιδιαίτερα απόλυτοι σε αυτό το ζήτημα. Θα με συγχωρήσεις φίλε έποτε που θα προτιμήσω ν' ακούσω τις γνώμες των καθηγητών της ιατρικής και επί πολλά έτη ασχολούμενων με το θέμα, αντί για τη δική σου. Πες με εάν θέλεις ανόητο ή άσχετο και αδιάφορο, αλλά έχω κάνει τις επιλογές μου και that's it!

Επίσης, θα συμφωνήσω με την ταπεινή δασκάλα (:P:D) ότι 11.000/11.000.000 = 1/1000 και θα συμφωνήσω επίσης με το Λόριεν ότι εάν αφαιρέσουμε τον σεξουαλικά μη ενεργό πληθυσμό, η πιθανότητα διπλασιάζεται στα περίπου 1/500. Δηλαδή, η πιθανότητα το άτομο που γνωρίζω να είναι θετικό είναι σημαντικότατη. Εάν λοιπόν μου τύχει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να επαφίομαι στο ότι θα είμαι τυχερός και ότι ο ιός δεν θα καταφέρει να με μολύνει τελικά; Μεγάλο το ρίσκο δεν νομίζετε φίλοι μου;

Επί της αρχικής ερώτησης τώρα, προσωπικά μου έχει τύχει αυτό, με γυναίκα βορειοευρωπαϊκής καταγωγής. Πριν από την πρώτη φορά ανακαλύψαμε κατά τη συζήτηση πως και οι δύο είχαμε κάνει εξετάσεις πρόσφατα. Επειδή μάλιστα είχαμε λόγους να πιστέψουμε πως κάτι τέτοιο ήταν αληθές, τελικά είχαμε τη χαρά να το κάνουμε χωρίς προφυλακτικό και μάλιστα με δική της πρωτοβουλία. Ομολογώ ότι η συζήτηση δεν με χάλασε, ούτε με ξενέρωσε σε τίποτε.

Ωστόσο, εγώ είμαι ο μοϊκανός που ψήφισε "Άλλο", πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να εξηγήσω. Λοιπόν, εμένα θα μου άρεσε και δεν θα μ' ενοχλούσε, όμως δεν θα το έκανα!! Ο λόγος; Το πολύ υψηλό κόστος των εξετάσεων. Σιγά μην ξοδεύω μια περιουσία για κάθε άλμα επί κοντώ. Εάν τις πλήρωνε εκείνη πάντως, no problem!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
@great chaos : :mpinelik:μην μας αφήνεις με την απορία , πες πόσο είναι το κόστος
@lorien : αυτό το τόπικ για την <<απάτη>> του aids που προανήγγειλες , πού είναι;:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ υπαρχει ενας σχετικα αδικαιολογητος (και παραλογος) φοβος για τα ΣΜΝ, για δυο βασικους λογους: Οσα δεν κολανε απο προφυλακτικο ειναι πολυ πολυ σπανια και οσα καλανε ΜΕ προφυλακτικο ειναι πολυ πολυ συνηθησμενα. Κονδυλοματα εχουν πρακτικα ΟΛΟΙ καποια στιγμη στη ζωη τους, προφυλακτικο η μη.
Για να μην υπαρχει παραπληροφορηση : Οχι δεν εχουν πρακτικα ολοι κονδυλωματα. Δεν εχουν καν ολοι HPV. Υπολογιζεται οτι κυμαινεται μεταξυ 25-60% η συχνοτητα του HPV. Επισης, και αυτο και τα υπολοιπα ΣΜΝ ειπαμε ηδη οτι μεταδιδονται και με στοματικο σεξ. Και δεν ειναι ουτε σπανια, ουτε "τα εχουμε ηδη οι περισσοτεροι". Το προφυλακτικο ξεχασε το σαν πανακεια. Σου δινει ενα 95% προστασια για εγκυμοσυνη και HIV κυριως.

Τελικα αυτο που κανουμε ειναι χρησημοποιοντας προφυλακτικο στην αρχη να "κανουμε τα καλα παιδια" να ικανοποιουμε το εγω μας και μετα αφου η συνηδηση μας ειναι οκ το ξεχναμε, δεν εχει σχεση με πραγματικη προφυλαξη, ουτε πραγματικο αισθημα κινδυνου, ειναι ενα ακομα meme που εχει κολησει απο τα media.
Ετσι οπως το λες, ειναι σαν να θεωρεις οτι δε χρειαζεται γενικοτερα. Μηπως μετα απο λιγο καιρο δε το χρησημοποιουν πολλοι, επειδη σταθεροποιηθηκε η σχεση, εμαθαν λιγο καλυτερα τον αλλον, και αισθανονται μεγαλυτερη ασφαλεια και εμπιστοσυνη ;

σοβαρα, το ειδες καλα? Προσεξε αν ελεγε διπλα high risk heterosexual intercource? Guess not...
Αν και με προλαβε ο Χαος...αγγλικά ξερεις, απλά βιάζεσαι...γκρουπ κινδυνου δεν ειναι μονο οι διεγνωσμενοι οροθετικοι. Αρα ακυρο το επιχειρημα σου.

Πριν αρχισεις μια κουβεντα κανε ενα κοπο τουλαχιστον να μπεις στο γουικιπιντια. Ο ιος δεν μεταδιδεται απο το σπερμα και τις κολπικες εκρισεις, ΦΕΡΕΤΑΙ απο αυτες και επιβιωνει για λιγη ωρα σε αυτες. Για να γινω πιο σαφης, ο ιος HIV σε ολα πρακτικα τα strains του εμφανιζεται με επακρη πυκνοτητα σε ολες τις βλενοδεις σωματικες εκρισεις (αυτο περιλαμβανει ΚΑΙ το μητρικο γαλα).Απο εκει και περα για να ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ πρεπει να περασει καπως στον οργανισμου του φορεα. Αυτο γινεται ειτε μεσω των επιθυλιακων κυταρων του βλενογονου ειτε αμεσα οταν υπαρχει ρηξη στην συνεχια του δερματος ΚΑΙ αν υπαρχει επαρκης συγκεντροση του ιου σε εκεινη την περιοχη. ΕΝΑΣ μονος ιος δεν μολυνει. Η 1000 θελει ΠΟΛΛΟΥΣ. Αυτος ειναι και ο λογος που λεμε οτι το HIV δεν μεταδιδεται απο "φυσιολογικη επαφη" δηαλδη αν καποιος οροθετικος φταρνηστει επανω σου ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εχεις πιθανοτητες να κολησεις, πρακτικα ειναι τοσο ασημαντα μικρες που πολυ απλα δεν γινεται.
Για το συγκεκριμενο δε χρειαζοταν να μπω, αλλά το σιγουρο ειναι, οτι και που μπηκες εσυ, δε τα διαβασες καν προσεκτικά. Και καλο ειναι οταν γραφουμε δημοσια, να προσεχουμε και λιγο τις πληροφοριες, να μην μπερδευουμε κοσμο. Πηγες πιο πριν στο CDC για πληροφοριες, και τις διαβασες προχειρα. Αν ξαναπας, θα δεις επισης να γραφει :

"These body fluids have been shown to contain high concentrations of HIV:
  • blood
  • semen
  • vaginal fluid
  • breast milk
  • other body fluids containing blood"
...και πιο κατω κανει ξεχωριστη μνεια για σαλιο,και δακρυα. Αρα ατυχες το παραδειγμα σου περι πταρνισματος, αφου οντως εκει ειναι πολυ μικρο το ιικο φορτιο. Στο σπερμα ομως δεν ειναι μικρο. https://www.cdc.gov/hiv/resources/qa/qa37.htm . Μαλιστα το Δεκεμβριου του 2007 μια Γερμανικη ερευνα ειδε σοβαρες ενδειξεις οτι καποια συστατικά στο σπερμα ενισχυουν την μεταδοτικοτητα του HIV. ( https://www.sciam.com/article.cfm?id=male-semen-makes-hiv-more-potent )

read your material, know your thesis
...:whistle:

Τωρα για το αν υπαρχουν αμυχες κτλ...δεν μας νοιαζει σε πολλες σεξουαλικες πραξεις θα υπαρχουν σε αλλες οχι, η μελετη κοιταει το τελικο αποτελεσμα. Σε ΙΚΕΤΕΥΩ καταλαβε τι σημαινει αυτο που λεω δεν μπορω να το εξηγησω πιο απλα.
Σχεδον παντα σε κολπικο σεξ, υπαρχουν/δημιουργουνται ασυνεχειες/αμυχες κλπ, και μπορει να μεταδοθει ο ιος. Μαλιστα συμφωνα με το CDC, ο πιο συχνος τροπος μεταδοσης ειναι το κλασσικο κολπικο σεξ. Εδω ερχεται το προφυλακτικό, το οποιο, οπως ειπαμε βοηθαει πολυ, αλλά μονο αν χρησημοποιηθει σωστα. Αντι να ικετευεις, ειναι προτιμοτερο να εξηγεις. Το "δεν εχει αναφερθει ποτε καμια περιπτωση μεταδοσης ΗΙV με μη αιματηρη συνουσια μεταξυ ετεροφυλοφιλων", που το διαβασες ακριβως ;

ειναι ενα ακρονυμιο για μια συνδρομη παθηση που σχετιζεται με την ανεπαρκεια του ανοσολογικου συστηματος.
:P

Αυτο που λες εσυ ειναι μια new age βλακεια που εχει βγει και λεει οτι το AIDS δεν οφηλετε στον HIV...
Ok. Καταρχην..."new age"...αστοχος ορος τελειως...:P
Αυτή λοιπον την δηλωση, δεν την λεω εγω, ουτε βγηκαν 5 δημοσιογραφοι ή wannabe-συγγραφεις να την διαδοσουν. Δεν ειναι καν καινουργια αποψη! Τα λενε χρονια απο τοτε που ξεκινησε το κεφαλαιο AIDS, απλά αυξανονται συνεχως οι επιστημονες (καποιοι υποψηφιοι ή και κατοχοι βραβειων Νομπελ), που υποστηριζουν οτι η υποθεση βρωμαει πολυ. Θα το συζητησουμε στο τοπικ στο οποιο θα παραθεσω.

Ωστόσο, εγώ είμαι ο μοϊκανός που ψήφισε "Άλλο", πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να εξηγήσω. Λοιπόν, εμένα θα μου άρεσε και δεν θα μ' ενοχλούσε, όμως δεν θα το έκανα!! Ο λόγος; Το πολύ υψηλό κόστος των εξετάσεων. Σιγά μην ξοδεύω μια περιουσία για κάθε άλμα επί κοντώ. Εάν τις πλήρωνε εκείνη πάντως, no problem!!
Για HIV γινεται και δωρεαν απόσο γνωριζω και αν καποιος δε το κανει ετσι, ειναι μια πολυ φθηνη (ταξεως 10 ευρω) αιματολογικη. Το ΠΑΠ δε θυμαμαι, καπου στα 50 κοστιζει. Τα υπολοιπα δεν εχω υποψιν μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
[ψιλο-off] Το ΠΑΠ ισως κάνει 50 ευρώ μέσω Ταμείων. Ιδιωτικά έχει από 70 ευρώ και πάνω - τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει πιο φθηνά [/ψιλό-off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
[ψιλο-off] Το ΠΑΠ ισως κάνει 50 ευρώ μέσω Ταμείων. Ιδιωτικά έχει από 70 ευρώ και πάνω - τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει πιο φθηνά [/ψιλό-off]

Μηπως εννοεις πακετο μαζι με την εξεταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί, υπάρχει και σκέτο; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top