Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kαλό αυτό με την επιστολή και σίγουρα δίνει καλή εντύπωση αλλά αν στείλεις σε πολλές εταιρείες βιογραφικό, τότε δεν είναι πολύ χρονοβόρο να γράψεις "εκθεσούλα" για καθεμία? :confused:
Όσο για τα προγράμματα, αυτό που με προβληματίζει ειναι οτι αν δει πολλά θα πει "μα που τα έμαθε όλα αυτά? Μάλλον με δουλευει και τα ξέρει ελάχιστα", ενώ αν γράψω ποιά ξέρω πραγματικά καλά τότε δεν θα είναι πιο αληθοφανές? Στέκει αυτό που λέω ή σκέφτομαι λάθος? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxanne_the_angel

Νεοφερμένος

Η Roxanne_the_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν γραψεις μια φορα αυτη την επιστολη, τοτε για καθε εταιρεια που θα τη στελνεις απλα θα πρεπει να αλλαξεις τα στοιχεια της εταιρειας και τη θεση για την οποια γραφεις! Κατα τα αλλα θα γραφεις ακριβώς τα ιδια πραγματα σε ολους.. Ετσι θα ζοριστεις μια φορα να τη γραψεις, αλλα μετα θα την εχεις διαθεσημη για καθε περισταση..:) Αυτη ειναι η γνώμη μου!
Οσον αφορα τις γνώσεις σου, ειναι κριμα να τις αποκρυψεις επειδη μπορει να βρεθει καποιος που θα σε αμφισβητησει! Οι σοβαρες επιχειρήσεις εκτιμουν τις γνώσεις και φυσικα καλώντας σε σε συνεντευξη, θα εξακριβώσουν κατα ποσο αυτα που γραφεις ειναι αληθη ή οχι.. Εκει θα τους πεις λοιπον οτι εμαθες το AutoCAD πχ στη Σχολή σου..
Εξαλλου κακα τα ψέμματα!Η Σχολή σου απαιτει φανταζομαι να εχεις πολλες γνώσεις!Αμα περιμενει καποιος οτι εισαι σε αυτη τη Σχολή και οι γνωσεις σου στους υπολογιστες περιοριζονται γυρω απο το Word και το Ecxel και στο τσακιρ κεφι γυρω απο το Access, τοτε ειναι βαθια νυχτωμένος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Roxanne_the_angel:
Αν γραψεις μια φορα αυτη την επιστολη, τοτε για καθε εταιρεια που θα τη στελνεις απλα θα πρεπει να αλλαξεις τα στοιχεια της εταιρειας και τη θεση για την οποια γραφεις! Κατα τα αλλα θα γραφεις ακριβώς τα ιδια πραγματα σε ολους.. Ετσι θα ζοριστεις μια φορα να τη γραψεις, αλλα μετα θα την εχεις διαθεσημη για καθε περισταση..:) Αυτη ειναι η γνώμη μου!
Οσον αφορα τις γνώσεις σου, ειναι κριμα να τις αποκρυψεις επειδη μπορει να βρεθει καποιος που θα σε αμφισβητησει! Οι σοβαρες επιχειρήσεις εκτιμουν τις γνώσεις και φυσικα καλώντας σε σε συνεντευξη, θα εξακριβώσουν κατα ποσο αυτα που γραφεις ειναι αληθη ή οχι.. Εκει θα τους πεις λοιπον οτι εμαθες το AutoCAD πχ στη Σχολή σου..
Εξαλλου κακα τα ψέμματα!Η Σχολή σου απαιτει φανταζομαι να εχεις πολλες γνώσεις!Αμα περιμενει καποιος οτι εισαι σε αυτη τη Σχολή και οι γνωσεις σου στους υπολογιστες περιοριζονται γυρω απο το Word και το Ecxel και στο τσακιρ κεφι γυρω απο το Access, τοτε ειναι βαθια νυχτωμένος!!
Xαχαχαχαχαχα, στο τελευταίο είσαι βαθιά νυχτωμένη! Στη σχολή μου υπάρχουν άτομα που μπήκαν επειδή απλά διάβαζαν πολύ και δεν ξέρουν ούτε πως να κρατήσουν το ποντίκι!!! :rofl:

(το "βαθιά νυχτωμένη" δεν το ειπα για να σε προσβάλλω ε? Τη σχολή μου ειρωνέυομαι, όχι εσένα ;) :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxanne_the_angel

Νεοφερμένος

Η Roxanne_the_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν παρεξηγηθηκα μην ανησυχεις!! :D
Αφου λοιπον η κατασταση ειναι τοσο "περιεργη" (για να μην πω "χαλια" και παρεξηγηθεις:P ) κοιτα να το εκμεταλλευτεις αυτο!!! Δείξε τα προσοντα σου για να ξεχωρισεις απο τους πανιβλακες που δεν μπορουν να χειριστουν ουτε το mouse..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Xεχε, πανίβλακες... μερικούς απο εκεί μέσα τους περιγράφει απόλυτα :rofl: :P

Το ελπίζω να ισχύσει αυτό που λες και να βρω ευκολα δουλειά... :)
Τhanks και για τη συμβουλή με την εκθεσούλα, θα την εφαρμόσω!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxanne_the_angel

Νεοφερμένος

Η Roxanne_the_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Anytime..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
cover letter λεγεται, και απέφυγε να γράψεις πράγματα που εχεις ήδη πει στο βιογραφικό. Επικεντρώσου στα στοιχεία εκείνα που σε χαρακτηρίζουν και μπορούν να πείσουν ότι κάνεις για τη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Το Βιογραφικό Σημείωμα (ΒΣ) αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα εργαλεία στη διαδικασία αναζήτησης εργασίας. Ουσιαστικά, πρόκειται για μια συνοπτική αλλά εμπεριστατωμένη παρουσίαση των γνώσεων, των εμπειριών και των ικανοτήτων μας. Δεν υπάρχει μία έτοιμη και χρυσή λύση για τη σύνταξη του ΒΣ. Στόχος του είναι να τραβήξει την προσοχή του εργοδότη, να του δημιουργήσει μία θετική εικόνα για εμάς και να τον βοηθήσει στη διαδικασία επιλογής προσωπικού.

Ως απαραίτητες θεματικές ενότητες ενός βιογραφικού σημειώματος αποτελούν τα προσωπικά μας στοιχεία, η εκπαίδευσή μας και η επαγγελματική μας εμπειρία. Όλες οι άλλες θεματικές ενότητες (π.χ. στόχος, ξένες γλώσσες, διακρίσεις, δημοσιεύσεις κτλ.) καταγράφονται προαιρετικά σε ένα βιογραφικό και εξαρτώνται άμεσα από τις γνώσεις και τις ικανότητές μας. Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε στοιχεία για όλες τις θεματικές ενότητες.

Επίσης, ανάλογα με τη θέση την οποία στοχεύουμε κάθε φορά, πολλοί συστήνουν να αλλάζουμε τις θεματικές ενότητες στο ΒΣ μας προκειμένου να δώσουμε έμφαση στα στοιχεία εκείνα τα οποία ενδιαφέρουν τον εργοδότη κάθε φορά, ή ακόμα κ να δημιουργήσουμε και άλλες θεματικές ενότητες, οι οποίες θα ταιριάζουν περισσότερο με τα προσόντα που διαθέτουμε και με το σύνολό της προσωπικότητά μας.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ :
https://www.career.tuc.gr/biografiko.htm

-----------------------------------------

Όλοι μας (κάποια στιγμή) θα χρειαστεί να συντάξουμε ένα ΒΣ (ή curriculum vitae, κοινώς CV) με στόχο την κάλυψη μιας θέσεως εργασίας.

Τι οφείλουμε να συμπεριλάβουμε οπωσδήποτε στα στοιχεία που αναφέρουμε σε ένα ΒΣ?
Τι πιστεύετε πως θα έπρεπε να αποφεύγουμε?
Πόσο σημαντικό θεωρείτε πως είναι ένα σωστό ΒΣ για την κάλυψη μιας θέσεως?
Τι δείχνει για τον εαυτό μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χρησιμο. Ευχαριστουμε αναποδε Γιαννη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι οφείλουμε να συμπεριλάβουμε οπωσδήποτε στα στοιχεία που αναφέρουμε σε ένα ΒΣ?
Τι πιστεύετε πως θα έπρεπε να αποφεύγουμε?
Πόσο σημαντικό θεωρείτε πως είναι ένα σωστό ΒΣ για την κάλυψη μιας θέσεως?
Τι δείχνει για τον εαυτό μας?

Πολύ χρησιμο το λινκ.
Εμένα δε με προβλημάτιζει ιδιαίτερα το τί θεωρω πως δείχνει για μένα , αλλά πώς το βλέπει πιθανός εργοδότης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα δε με προβλημάτιζει ιδιαίτερα το τί θεωρω πως δείχνει για μένα , αλλά πώς το βλέπει πιθανός εργοδότης.

Έτσι όμως, ένας πιθανός εργοδότης μπορεί να το δει θετικά και να σε προσλάβει σε μία θέση στην οποία δεν ταιριάζεις (αφού δεν σε αντιπροσωπεύει και δεν δείχνει κάτι για σένα το CV σου όπως λες) στην οποία θα "βαλτώσεις" χωρίς να μπορείς να αποδώσεις τα βέλτιστα (άρα και να ανελιχθείς). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Είναι πολύ σημαντικό πάντως το ΒΣ μας να μας αντιπροσωπεύει.
Είναι η 1η εικόνα ουσιαστικά που έχει ο εργοδότης για εμάς κ πρέπει να είναι προσεγμένο. (π.χ. ορθογραφικά λάθη, ότι νά 'ναι γραμματοσειρές ή ροζ χρώμα στα γράμματα... είναι εγκλήματα :D, ακόμα κ αν το υπόλοιπο κείμενο είναι τέλειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα εχει και ο,τι να ναι γραμματοσειρες, και χρωματιστα γραμματα:P (ωρθωγραφυκα λαθοι μωνω δεν εχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χαχα, μου ετυχε αυτο!
πηγα με ενα βιογραφικο και ενα πτυχιο για συγκεκριμενη θεση, και ο μανατζερ μου προτεινε μια διαφορετικη, παρολο που δεν εχω πτυχιο πανω σε αυτη!
και φυσικα δεχτηκα, γιατι το συζητησαμε πρωτα...

δε σε βαζει οπου θελεις, χωρις να σε ρωτησει.. και πολυ περισσοτερο,χωρις η ιδια να το σκεφτεις και να κρινεις αν μπορεις και θελεις!

εγω δεχτηκα, αν και μαλλον θελει λιγο περισσοτερη σκεψη καθοτι οι ανταγωνιστες του δινουν περισσοτερα για τη συγκεκριμενη θεση.. οποτε, θελει ενα ακομα review!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ψιλοοφφ τοπικ.

Μου είχαν πει όταν ετοίμαζα βιογραφικό πώς είναι καλό να βάλω ότι έχω και δίπλωμα οδήγησης.

Συμφωνείτε; :hmm:

Σημείωση συντονιστή: Οι αναρτήσεις #75-#81 προήλθαν από το θέμα «Δίπλωμα οδήγησης»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ανάλογα με τη δουλειά στην οποία θες να στείλεις το βιογραφικό δεν πάει αυτό;
Τώρα για Ειδική Παιδαγωγός π.χ. τι δίπλωμα να δηλώσεις και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία, καλό είναι να υπάρχει στο βιογραφικό σου γιατί είναι ένα επιλέον προσόν. Γιατί, το ECDL και το Prοficiency το χρειάζονται όλες οι δουλειές? Οχι, αλλά οι περισσότερες το ζητάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Έχεις ένα δίκιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ. Πρόσφατα ο εργοδότης μου απέρριψε έναν που μας είχε στείλει το βιογραφικό του επειδή είχε γράψει πολλά πράγματα που δεν τα χρειαζόμασταν.
Μου είπε ότι ο υποψήφιος έπρεπε να αξιολογήσει την φύση της εργασίας μας, και να μην αναφέρει προσόντα που αφορούν άσχετα πράγματα. (Για παράδειγμα, είχε γράψει για γνώσεις συστημάτων που εμείς ούτε που τα ξέρουμε, ούτε θα τα μάθουμε ποτέ).

Καλό είναι γενικά να ξέρει να οδηγεί κανείς. Αυτό σίγουρα. Αλλά να γράφει ότι ξέρει να οδηγεί ενώ έχει να οδηγήσει δέκα χρόνια το θεωρώ κουτό. Γιατί όταν θα του δώσουν αμάξι να οδηγήσει, και θα του σβήνει 10 φορές σε ένα στενό, θα φανεί ότι ηταν ανειλικρινής και θα ναι εις βάρος του. Άσε που μπορεί να προκαλέσει κάποιο ατύχημα, ή να τρακάρι το εταιρικό αμάξι κτλ. Δηλαδή καλό είναι αν το γράφεις ότι ξέρεις να οδηγείς, να το εννοείς κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ. Πρόσφατα ο εργοδότης μου απέρριψε έναν που μας είχε στείλει το βιογραφικό του επειδή είχε γράψει πολλά πράγματα που δεν τα χρειαζόμασταν.
Μου είπε ότι ο υποψήφιος έπρεπε να αξιολογήσει την φύση της εργασίας μας, και να μην αναφέρει προσόντα που αφορούν άσχετα πράγματα. (Για παράδειγμα, είχε γράψει για γνώσεις συστημάτων που εμείς ούτε που τα ξέρουμε, ούτε θα τα μάθουμε ποτέ).

Είναι οφφ τοπικ, ξέρω..:redface:

Αυτό πρώτη φορά το ακούω Gilda!

Ξέρω ότι είναι καλό να βάζεις στο βιογραφικό σου όλα αυτά που έχεις κάνει.
Όταν είχα ρωτήσει και εγώ το γιατί, μου είπαν ότι ακόμα και αν δεν σε προσλάβουν για την θέση που θέλεις, μπορεί μέσα στην εταιρεία/μαγαζί να βρεις κάτι άλλο να κάνεις σύμφωνα με κάτι που έχεις βάλει στο βιογραφικό σου.

Ή κάποια στιγμή στη θέση που ήθελες εξ αρχής ας πούμε, να προκύψει κάτι εκτός των συνηθισμένων που ο εργοδότης σου θα απευθυνθεί αμέσως σε εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top