Απόψεις για τη γυμναστική στο σπίτι

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πω λαχάνιασα και μόνο διαβάζοντάς το...
Πάντως οι 200 για να σφίξουν ο Μπάμπης και ο Λάμπης δεν νομίζω να φτάνουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πόσο καιρό το κάνεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhosYourDaddy

Νεοφερμένος

Ο WhosYourDaddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
είναι περισσότερο θέμα διατροφής και λιγότερο θέμα γυμναστικής για να χτισεις κοιλιακους εκει κατω που θες..και φυσικα θελει υπομονη και χρονο οχι 1-2 μηνες
ποσο τα 100% λίπος έχεις στο σώμα σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γεια σας παιδια κανω καθε μερα γυμναστικη στο σπιτι και εγω μια ερωτηση...καταρχας ειμαι σαν σωματοτυπος αδυνατος αλλα ενω κανω 200 κοιλιακους την μερα οι 2 οι κατω οι κοιλιακοι δεν διαγραφονται ..ακομα κανω και 15 λεπτα διαδρομο αλλα δεν νομιζω να χρειαζομαι να χασω λιπος γτ δεν εχω...μηπως ξερετε τι μπορω να κανω για να δω αποτελεσματα?

Για να φανούν κοιλιακοί,νομίζω ότι πρέπει να 'στεγνώσεις'.Ειδάλλως όσους κοιλιακούς και να κάνεις δεν θα δεις αποτέλεσμα.Κάνοντας κοιλιακούς,με την προυπόθεση να μην έχεις λίπος,τους βοηθάς να φουσκώσουν δλδ να φανούν πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
περα του οτι οντως οι κοιλιακοι δε "χτιζονται" απο τη μια μερα στην αλλη, να σιγουρευτεις οτι τους κανεις σωστα. πιγουνι προς το ταβανι κλπ κλπ γιατι αλλιως επιβαρυνεις πιο πολυ μεση και η κοιλια δε γυμναζεται. αν εισαι αδυνατος στο τριμηνο βλεπεις διαφορα. οσο για τους κατω κοιλιακους συγκεκριμενα που ανεφερες, θελουν ειδικη ασκηση για να φανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω είναι κυρίως θέμα διατροφής.Και 1000 να κάνεις καθημερινά δεν πρόκειται να έχεις οπτικό αποτέλεσμα.Σίγουρα θα σφίξουν αλλά μονό εσύ θα το καταλαβαίνεις.Για την απόκτηση κοιλιακών θέλει εντατική γυμναστική,διατροφή και υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liberte

Νεοφερμένος

Η Ελευθερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εαν το λίπος σου είναι από 12%-16% (με σοβαρό λιπομετρητή) τότε δεν κάνεις τους σωστούς κάτω κοιλιακούς όταν γυμνάζεσαι.Ψάξε λίγο για κοιλιακούς του pilates(stott pilates).Εγώ που κάνω σε γυμναστηριο 2 φορές την ημέρα πιλάτες, αν και 37 ετών με όχι ιδιαιτερα καλές διατροφικές συνήθειες, έχω σχηματισμένους κοιλιακούς.Είναι η καλύτερη γυμναστική μακράν για τον πυρήνα του σώματος(κοιλιακούς, ραχαίους).good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Έναν άνθρωπο γνωρίζω που έχει και τους κάτω κοιλιακούς και όλους τους άλλους, αλλά η καθημερινότητά του είναι η άπειρη γυμναστική και η υγιεινή διατροφή. Αλλά μιλάμε για πολύ κάψιμο, του τύπου "δεν θα βγω σήμερα, θα κάτσω να κάνω γυμναστική".
Εγώ ένα ξέρω. Τους κοιλιακούς τους χτίζεις με την γυμναστική και τους χάνεις στην κουζίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Προκειμένου να φανούν οι δύο κάτω κοιλιακοί χρειάζεσαι κανονικά λίπος 8% και κάτω. Πιστεύω πως αν όντως κάνεις ασκήσεις σωστά έχεις περίσσιο λίπος το οποίο τους εμποδίζει να φανούν. Δεν είναι μόνο να φαίνεσαι λεπτός, χρειάζεται και η κατάλληλη διατροφή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καταρχην οι 200 ειναι υπερβολη που δεν προσφερει τιποτα!
Πρωτα απο ολα πρεπει να δεις την διατροφη σου. Δευτερων, πρεπει να κανεις την πρεπουσα αεροβια ασκηση και τριτων καταληλες ασκησεις, και σε σωστα πλαισια, οχι οσο να ναι, οποτε να ναι...

Καταρχην αυξησε τον διαδρομο, και αν μπορεις αυξησε και την ενταση στον διαδρομο. 45 λεπτα ειναι καλα.
Κατα δευτερων, μην κανεις καθε μερα κοιλιακους και μην κανεις μονο κοιλιακους. Κανε ενα προγραμμα για ολο το σωμα, και να αφηνεις παντα και καποια μερα ξεκουρασης για τους μυες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1889

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos1889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
παιδια εχω κοιλιακους του 4 πανω τους δυο κατω δεν εχω και κανω αυτο το προγραμμα 1μηνα περιπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Βασικά όπως είπε και ο Dark_kronos 200 κοιλιακοί είναι υπερβολικά πολλοί. Δε καταφέρνεις τίποτα, αντιθέτως μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Όπως είπαμε θέλει να κάψεις το λίπος με αεροβική και διατροφή. Πιστεύω τα έχεις ξανά ακούσει αυτά και τι πρέπει να κάνεις. Όχι Junk, μη τρως όπως θα έτρωγες το μεσημέρι το βράδυ και πήγαινε για τρέξιμο 3-4 φορές τη βδομάδα.

Εξάλλου, και εγώ 4 έχω οπότε coolare γιατί δεν είναι ανάγκη να έχεις το six pack για να φαίνεται ωραίο το σώμα. Μπορείς να δώσεις έμφαση στην εκγύμναση γενικά του σώματος σου και να έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα και με 4 κοιλιακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ο κοιλιακός είναι όπως όλοι οι άλλοι μυες, με το να κάνεις εκατοντάδες επαναλήψεις καθημερινά δε θα πετύχεις τίποτα.

Αρχικά άλλαξε το πρόγραμμά σου, αφού το "200 κοιλιακοί τη μέρα" παραπέμπουν στα γνωστά ροκανίσματα, άσκηση που επιβαρύνει σημαντικά τη μέση και ειδικά στα νούμερα που αναφέρεις! Υπάρχουν πολύ καλύτερες ασκήσεις για την ενδυνάμωση και την υπερτροφία των κοιλιακών (google abs wheel, planking, squat, και γενικά abs exercise ).

Στη συνέχεια μείωσε τη συχνότητα προπονήσεων, οι μυες αναπτύσσονται με ξεκούραση. Ιδανικές είναι οι 3 προπονήσεις τη βδομάδα με δύο μέρες ξεκούραση ενδιάμεσα.

Με τα παραπάνω βέβαια θα πετύχεις να έχεις δυνατό και μεγάλο κοιλιακό μυ. Παρόλα αυτά δε θα φανεί όπως είπαν και οι παραπάνω αν δε ρίξεις κι άλλο το ποσοστό λίπους που έχεις στο σώμα σου με πολύ προσεγμένη διατροφή και μπόλικη αερόβια πράμα που ναι πραγματικά δύσκολο.

Τέλος ιδανική άσκηση τόσο για καύση όσο και για ενδυνάμωση είναι τα sprint ιδιαίτερα στην ανηφόρα. Δοκίμασέ τα για κανα μήνα και θα με θυμηθείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
επισης ξαπλωνεις ανασκελα, σηκωνεις ποδαρακι και ανασηκωνεις την μεση σου, σαν να κανεις 'κερακι'.
δεν ξερω αν με πιανεις αλλα πιο μικρη που ημουν αγωνιστικη στον χορο και διαγραφονταν οι κοιλιακοι μου βοηθουσε πολυ αυτη η ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγω δεν κανω καθολου ασκησεις κοιλιακων,αλλα δυσκολες ασκησεις(τα καθισματα,ακομη και χωρις επιβαρυνση ειναι πολυ δυσκολα),και σχετικα καλα ειμαι,οσον αφορα τους κοιλιακους( λεμε τωρα-αλλα ειμαι και αδυνατος:P ).
Νομιζω οτι οι κοιλαικοι γυμναζονται καλα με ασκησεις πυ απαιτουν σταθεροποιηση του κορμου(καθισματα και καμψεις ειναι καποιες τετοιες ασκησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vento

Νεοφερμένος

Ο Vento αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γυμναστικη στο σπιτι, χωρις γνωση ειναι οτι χειροτερο! Μπορουν να προκληθουν πολλοι τραυματισμοι ετσι!
Αν θελετε να γυμναστιτε, πηγεντε σε ενα γυμναστιριο με γυμναστες να σας επιβλεπουν, δεν ειναι και τοσο ακριβο. Διαφορετικα βγητε μια βολτα με τα ποδια η πηγεντε για κολυμπι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγω κανω pilates στο σπιτι. Υπαρχει περιπτωση να τραυματιστω? Πως θα καταλαβω αν κανω κατι λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Λοιπόν, θα ψάξω και στο google, θα παω κι από κοντά σε ενα κατάστημα αν χρειαστεί, αλλά ας το ρωτήσω κι εδω αν ξέρει κανείς.

Θα αγοράσω τελικά τον διάδρομο που έλεγα, μα προτιμώ να είναι μεταχειρισμένος για να μου ρθει φθηνότερα. Ο αδερφός μου στην Πάτρα έδωσε 800 ευρώ για καινούριο και δεν θέλω ούτε καν να χαλάσω τόσα.

Τι πρέπει να προσέξω να έχει;

Έχετε κάποια πρόταση σε κατάστημα που να πουλάει μεταχειρισμένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Θεωρητικά, είναι κάτι πολύ ωραίο η γυμναστική στο σπίτι. Όμως για να το πετύχει κάποιος χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και πείσμα, οπότε μπράβο σε όποιον το καταφέρνει. Ο λόγος είναι ότι όταν λέμε ότι θα κάνουμε γυμναστική μόνοι μας στο σπίτι, είναι πολύ μεγάλος ο κίνδυνος της διαρκούς αναβολής και τέλος της λήθης. Κάπου έχω καταχωνιασμένα ελατήρια, βάρη και άλλα παρόμοια τα οποία αγόρασα, χρησιμοποίησα λίγο καιρό και μετά τα ξέχασα εντελώς. Σκεφτείτε, σε πόσα σπίτια έχετε δει ποδήλατα γυμναστικής να έχουν μετατραπεί σε κρεμάστρες ρούχων και πανάκριβους διαδρόμους να εκτελούν χρέη απλώστρας.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex S

Νεοφερμένος

Ο Alex S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Λοιπόν, θα ψάξω και στο google, θα παω κι από κοντά σε ενα κατάστημα αν χρειαστεί, αλλά ας το ρωτήσω κι εδω αν ξέρει κανείς.

Θα αγοράσω τελικά τον διάδρομο που έλεγα, μα προτιμώ να είναι μεταχειρισμένος για να μου ρθει φθηνότερα. Ο αδερφός μου στην Πάτρα έδωσε 800 ευρώ για καινούριο και δεν θέλω ούτε καν να χαλάσω τόσα.

Τι πρέπει να προσέξω να έχει;

Έχετε κάποια πρόταση σε κατάστημα που να πουλάει μεταχειρισμένα;

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα δερμάτινο σχοινάκι με το πολύ 10€ και αφού ξεπεράσεις το αρχικό πιάσιμο στις γάμπες να λιώσεις, "στατική" αερόβια, πολύ πιο δύσκολη από το απλό τρέξιμο αλλά έχει πολύ καλά αποτελέσματα στην καύση του λίπους, δεν είναι άλλωστε τυχαίο που όλοι οι πυγμάχοι το συμπεριλαμβάνουν στην προπόνηση τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top