Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Πρόθεση ψήφου - Αύγουστος & Σεπτέμβριος 2013

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 133)
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.0%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Δράση

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 23 17.3%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 14 10.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 32 24.1%
  • Χρυσή αυγή

    Ψήφοι: 16 12.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Λεύκο

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 11 8.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οταν ψηφιζεις, θελεις η ψηφος σου να εχει νοημα, αν εσυ θες να ψηφισεις καποιον απλα και μονο ιδεολογικα κι ας παει χαμενο, δικαιωμα σου, εγω δν το κανω. Ειδικα οι ψηφοι των κομματων εκτος βουλης πανε στο πρωτο κομμα...

Η λογική του "ακολουθώ τους πολλούς" προσωπικά μόνο σε πρόβατο μου κάνει...

Έχεις μπει ποτέ στον κόπο να σκεφτείς πόσες ψήφοι δεν θα είχαν πάει χαμένες αν πραγματικά ψηφίζαμε όλοι αυτό που μας εξέφραζε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η λογική του "ακολουθώ τους πολλούς" προσωπικά μόνο σε πρόβατο μου κάνει...

Έχεις μπει ποτέ στον κόπο να σκεφτείς πόσες ψήφοι δεν θα είχαν πάει χαμένες αν πραγματικά ψηφίζαμε όλοι αυτό που μας εξέφραζε;

Σημασια εχει τι κανεις εσυ, οχι τι κανουν οι αλλοι, κανεναν δν ακολουθεις, ψηφιζεις αυτο που εχει ρεαλιστικες ελπιδες να σε εκπροσωπησει, ειδικα αν δν θελεις να ψηφισεις το ''φαβορι''. Αν θες να πετας μια ψηφο, οκ, σε αυτο ακομα εχουμε ελευθερια. Αλλα αν πιστευεις οτι θα ''τιμωρησεις'' το πολιτικο συστημα και τους κυβερνωντες ψηφιζοντας ενα κομμα του 1%, μονο καλο κανεις στο Σαμαρα και στον καθε Σαμαρα που θα νικησει τις εκλογες.

Και τι πραγματικα μας εκφραζει?:hmm::hmm::hmm:
Το εχεις σκεφθει? Ποτε ενα θεωρητικα μικρο κομμα εχει προγραμμα και θεσεις? Μονο ιδεολογικα ειναι ωραια να μιλανε, μπορουμε να μιλαμε και εμεις για ωρες επι ωρων, πουθενα δν θα καταληξουμε. Η καταγγελια ειναι ευκολη, το δυσκολο κομματι ομως η πλεοψηφια των κομματων το αποφευγει και οχι κομματα που κατεβαινουν για χαβαλε, αλλα ακομα και κομματα που μπαινουν στη βουλη, οπως για παραδειγμα οι ΑΝΕΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σημασια εχει τι κανεις εσυ, οχι τι κανουν οι αλλοι
Όλα έχουν σημασία αν δεν είσαι "σταρχιδιστής"
Αν θες να πετας μια ψηφο, οκ, σε αυτο ακομα εχουμε ελευθερια.
Δηλαδή θα έπρεπε να λέω και ευχαριστώ που μπορώ να ψηφίζω αυτό που θέλω; :worry:
Αλλα αν πιστευεις οτι θα ''τιμωρησεις'' το πολιτικο συστημα και τους κυβερνωντες ψηφιζοντας ενα κομμα του 1%, μονο καλο κανεις στο Σαμαρα και στον καθε Σαμαρα που θα νικησει τις εκλογες.
Και μόνο ότι δεν έχουμε ένα σύγχρονο εκλογικό νόμο αλλά ένα φεουδαρχικό έκτρωμα δείχνει τι επιλογές κάνουμε σαν λαός ...
Και τι πραγματικα μας εκφραζει?:hmm::hmm::hmm:
ο καθένας εδώ απαντά στον εαυτό του ανάλογα μέχρι που μπορεί να σκεφτεί...

Το εχεις σκεφθει? Ποτε ενα θεωρητικα μικρο κομμα εχει προγραμμα και θεσεις? Μονο ιδεολογικα ειναι ωραια να μιλανε, μπορουμε να μιλαμε και εμεις για ωρες επι ωρων, πουθενα δν θα καταληξουμε.
το κάθε κόμμα είναι μια διαφορετική περίπτωση, δεν μπορώ να σου τα βάλω σε ένα τσουβάλι και να σου τα πω συνολικά...

κομματα που κατεβαινουν για χαβαλε
συγγνώμη αλλά πιστεύεις πως υπάρχουν κόμματα που κατεβαίνουν στην εκλογική διαδικασία για χαβαλέ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδή θα έπρεπε να λέω και ευχαριστώ που μπορώ να ψηφίζω αυτό που θέλω; :worry:

Παρα το κατα τα φαινομενα δημοκρατικο πολιτευμα μας, η πραγματικη ελευθερια αποψεων δν υφισταται. Ευτυχως ακομα υπαρχουν εκλογες

Και μόνο ότι δεν έχουμε ένα σύγχρονο εκλογικό νόμο αλλά ένα φεουδαρχικό έκτρωμα δείχνει τι επιλογές κάνουμε σαν λαός ...
Αν εμπαιναν ολα τα κομματα στη βουλη, ακομα και αυτα του 1% θα υπηρχε πραγματικα χαος, εδω υπαρχει χαος με τον ισχυοντα νομο που δινει μπονους στο πρωτο κομμα. Απλα κατα την αποψη μου δν επρεπε το μπονους να ηταν τοσο μεγαλο, αλλα μικροτερο πχ 15-20 εδρες. Αλλιως μπορουμε να καταληξουμε σε μονοκομματικες κυβερνησεις μπετον αρμε τυπου ΓΑΠ το 2009 που επειδη ειχε 165 βουλευτες δν επεφτε με τπτ

ο καθένας εδώ απαντά στον εαυτό του ανάλογα μέχρι που μπορεί να σκεφτεί...
Υπαρχει κομμα στην Ελλαδα που σε εκπροσωπει 100% στην ιδεολογια και τις θεσεις σου? Αν ναι παω πασο



συγγνώμη αλλά πιστεύεις πως υπάρχουν κόμματα που κατεβαίνουν στην εκλογική διαδικασία για χαβαλέ; :confused:
Αν δεις μια συνολικη λιστα των κομματων που κατεβαινουν καθε φορα στις εκλογες, αυτη που εκρινει τελικα το Συμβουλιο της Επικρατειας, θα δεις οτι ουτε τα μισα κομματα δν κατεβαινουν σοβαρα. Εκτος αν θεωρουμε οτι η Παναθηναικη Κινηση, οι Συνεχιστες Καποδιστρια, οι Τυραννοσαυροι κλπ εχουν ιδεολογικο υποβαθμο και σχεδιο διακυβερνησης. Οποιοσδηποτε μπορει να κατεβει αρκει να μαζεψει ενα Χ νουμερο υπογραφων (δν το θυμαμαι ακριβως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν έχω καμία ιδέα τι θα ψήφιζα αν γίνονταν σύντομα εκλοδές. Μα καμία.
Νιώθω όμως την ανάγκη να εκφέρω την άποψή μου σχετικά με τη Χρυσή Αυγή, μιας και (μαζί με το ΚΚΕ, ίσως) είναι το μόνο κόμμα που μπορώ με απόλυτη σιγουριά να αποκλείσω.
Και επιτρέψτε μου να εκθέσω και να προσπαθήσω να εξηγήσω κάποιους λόγους λιγότερο προφανείς...
Μιας και η αυθόρμητή μου αντίδραση είναι ότι δεν είναι δυνατόν να ψηφίσω ένα κόμμα που αντιτίθεται τόσο δραστικά στη μετανάστευση (έστω κι αν έχουν πάτημα τη λαθρομετανάστευση), στην ανεξηθρησκεία, και την ομοφυλοφιλία. Είναι τρία θέματα που με αγγίζουν πολύ, γιατί είμαι κι εγώ μετανάστρια, γιατί πιστεύω στο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει όπου θέλει και αν θέλει, αλλά και γιατί μου είναι αδύνατον να δεχτώ την οποιαδήποτε διάκριση ενάντια σε μία ομάδα πολιτών, για κάτι που είναι από τη φύση τους.
Αλλά έστω, ακόμα και αν τα κάναμε στην άκρη αυτά.

Έστω ότι δεν ήθελα κανενός είδους μετανάστευση προς την Ελλάδα.

Έστω ότι ήμουν πιστή στην ελληνική ορθόδοξη θρησκεία.

Έστω ότι δε δεχόμουν την ομοφυλοφιλία.

Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ στη Χρυσή Αυγή είναι η περιφρόνησή τους προς τους ΘΕΣΜΟΥΣ της πολιτείας μας.
Έχουμε το μεγάλο προτέρημα να ζούμε σε μία ευνομούμενη κοινωνία, όπου συγκεκριμένα άτομα και οργανισμοί έχουν κάποιους ρόλους και ευθύνες, και όπου όλοι έχουμε δικαιώματα.

Και το λιγότερο που έχω να τους προσάψω είναι η υπόθαλψη ενός παρακράτους. Όπου η αστυνομία χάνει άτυπα τη δικαιοδοσία της στις γειτονιές του Άγιου Παντελεήμονα, για να κάνουν περιπολίες οπαδοί ενός κόμματος. Είναι δυνατόν;
Όπου το κράτος δικαίου χάνει τη δύναμή του, γιατί "φροντίζουν" οι οπαδοί ενός κόμματος.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα κόμμα δρα σαν οργάνωση, όταν οργανώνουν συσσίτια. Δεν είναι ΜΚΟ, και εφ'όσον επιθυμούν να υποστηρίξουν ομάδες πολιτών, όποια κι αν είναι τα κριτίριά τους, οφείλουν να το κάνουν μέσω των καναλιών που προσφέρει ο νόμος. Όχι, παράνομοι δεν είναι. Αλλά με την κατάληψη μίας πλατείας και τη μη ελεγχόμενη διανομή υλικών αγαθών, προσπερνούν τελείως το ίδιο το κράτος. Και ξαναλέω, είναι κόμμα, όχι οργάνωση, ή τουλάχιστον έτσι θέλουν να εδραιωθούν.

Και: Έστω ότι δεν έχουν καμία σχέση με όσα εγκλήματα ρατσιστικών κινήτρων έγιναν τους τελευταίους 15 μήνες. Έστω.

Από το τηλεοπτικό χαστούκι πριν από τις δεύτερες εκλογές του 2012 από ένα εξέχον μέλος του κόμματος, έως τα όποια περιστατικά παρενόχλησης σε άτομα με σκούρο δέρμα από οπαδούς του κόμματος, δεν μπορώ να δεχτώ ως μέλος ενός συστήματος, επιτηρούμενου από την πολιτεία και, ξανά, ευνομούμενου, δέχονται να τους εκπροσωπούν τέτοια άτομα.
Είναι δυνατόν;
Μπορεί ένα κόμμα να δέχεται ότι οι εκπρόσωποί του προσβάλλουν νόμους και ήθη μίας κοινωνίας;

Για μένα αυτό είναι το ουσιαστικό πρόβλημα, και ας τελειώσω το σεντόνι μου με δύο σχόλια:

α) Ναι, ο αντίλογος είναι σκληρός. Γιατί ακριβώς αν με ρωτήσει κανείς "γιατί, οι άλλοι καλύτεροι είναι;"
Ε, όχι. Αλλιώς θα'ξερα τώρα τι να ψηφίσω.
Αλλά, τόσα λάθη έχουν γίνει τις τελευταίες δεκαετίας και αυτό πληρώνουμε από το 2009:
- πελατειακές σχέσεις, φαμιλισμό, έλλειψη εξορθολογισμού των συστημάτων ελέγχου και παραγωγής, απουσία μηχανογράφησης, διαφθορά-
Δεν το συζητάμε.

β) Κατ'εμέ η "ψήφος αντίδρασης" είναι λάθος λογική, γιατί όταν μιλάμε για ένα κράτος δικαίου, δε βρίσκω σωστ ή αποτελεσματικό το να καταφεύγουμε σε εκβιασμούς τέτοιου είδους.
Από τη μία, κανείς δε μου εγγυάται ότι τα άλλα κόμματα, βλέποντας ένα 20% κάτω από το όνομα της Χρυσής Αυγής, θα συσπειρωθούν και θα λύσουν δια μαγείας όλα τα κακά.
Από την άλλη, δεν πιστεύω ούτε σε άμεσες λύσεις.
Θέλει επιμονή, κριτική, στήριξη και συνεχή παρακολούθηση η κατάσταση, από όλους. Τους αρμόδιους, τους ψηφοφόρους, χωρίς υστερίες και σπασμωδικές κινήσεις. Κουβαλάμε λάθη πολλών γενεών, και το να πιστεύουμε ότι όλα θα αλλάξουν σε λίγα χρόνια, είναι λάθος. Αλλά και το να περιμένουμε ότι υπό μία απειλή θα διορθωθούν οι νοοτροπίες των υπάρχοντων πολιτικών, είναι αφελές.

Και στην τελική, πάλι, ξανά, μανά. Ακόμα και καμία απολύτως σχέση να μην έχει η Χρυσή Αυγή με τη λογική της βίας και της επιβολής, όπως της προσάπτουν.
Η νοοτροπία της είναι πελατειακή, σε ένα βαθμό πολύ πιο ισχυρό από όσο επιδυκνείουν άλλες παρατάξεις. Από το παλικάρι που θα πει στη γιαγιά να την περάσει απέναντι, στα δωρεάν φρούτα για Έλληνες, τροφοδοτεί ένα σύστημα όπου κάποιοι είναι "καλύτεροι", αντί να είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στο νόμο. (Ναι στο νόμο μόνο, δεν είμαστε ούτε ίδιοι ούτε ισωπεδωμένοι. Αλλά δεν υπάρχουν "εκλεκτοί")

Και δεν είναι ειρωνικό το ότι ενώ πληρώνουμε τα παραπάνω λάθη περί πελατειακής λογικής και διαφθοράς, ψηφίζοντας τη ΧΑ κάνουμε ένα βήμα ακόμα πιο μακριά από τον εξορθολογισμό κι ένα πιο κοντά σε αδιαφανείς μηχανισμούς;

Και για να κλείσω, όχι, δε με ενοχλεί ούτε να είναι ρατσιστής ο άλλος. Ας είναι ό,τι θέλει, ας πιστεύει όπου θέλει και ας κοιτάει τους άλλους με όποια χολή ή λατρεία θέλει. Αρκεί να μην κάνει πράξη τη νοοτροπία του αυτή, γιατί εκεί προσβάλλει τον άλλον, ίσως και εμένα, και τελικά παίρνει το νόμο στα χέρια του.

Όχι, ρε φίλε, δε σου ανήκει ο νόμος, ο νόμος είναι εδώ για όλους μας.

Αυτά, ελπίζω να βγάζουν νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου η ΝΔ ειναι πολυ συντηρητικη...
Όσο συντηρητική είναι η σημερινή ΝΔ,άλλο τόσο σοσιαλιστικό είναι το Πα-σόκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
παράδειγμα τολμηρού μπορείς να μας δώσεις;
Υπάρχουν κάποια παραδείγματα. Μάλιστα δειλά-δειλά εμφανίζονται τα πρώτα ελληνικά funds και τολμούν να "πετάξουν" μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε ελληνικά WebApp.

Ελεύθερη αγορά του Καπιταλισμού, του Φιλελευθερισμού ή του Σοσιαλισμού; ποια εννοείς;
Μια είναι η ελεύθερη αγορά.
Όπως ένας είναι ο ελεύθερος άνθρωπος.
Κανένας άνθρωπος δεν θα γίνει πότε του ελεύθερος επειδή είναι καλός κομμουνιστής πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καπιταλισμός ως οικονομικό σύστημα αν και μας παρέχει τη δυνατότητα να είμαστε ελεύθεροι να κινηθούμε οικονομικά όπως θέλουμε στα πλαίσια του ανταγωνισμού, δεν παύει να είναι μη αξιοκρατικό καθώς εξ ορισμού ευνοεί το κεφάλαιο. Έτσι οι έχοντες το κεφάλαιο πλουτίζουν συνεχώς ενώ οι μικρές επιχειρήσεις κλείνουν γιατί δεν μπορούν να αντέξουν τον ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι Αμερικανοι εχουν την ευκολη λυση, κοβουν χρημα. Αυτο η ΕΚΤ δν μπορει να το κανει διοτι θα διαλυσει τις οικονομιες της που στηριζονται στις εξαγωγες γιατι θα εκτιναξει τον πληθωρισμο στα ουρανια. Χωρες με ανεξαρτητα νομισματα οπως οι ΗΠΑ ή η Βρετανια μπορουν να κανουν ο,τι θελουν, στην ΕΕ αυτο δν γινεται διοτι υπαρχουν ανομοιογενεις οικονομιες που εχουν κοινο νομισμα.

Δεν εννοούσα ντε και καλά αυτό. όπως και να χει κάνα citation...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός ως οικονομικό σύστημα αν και μας παρέχει τη δυνατότητα να είμαστε ελεύθεροι να κινηθούμε οικονομικά όπως θέλουμε στα πλαίσια του ανταγωνισμού, δεν παύει να είναι μη αξιοκρατικό καθώς εξ ορισμού ευνοεί το κεφάλαιο. Έτσι οι έχοντες το κεφάλαιο πλουτίζουν συνεχώς ενώ οι μικρές επιχειρήσεις κλείνουν γιατί δεν μπορούν να αντέξουν τον ανταγωνισμό.
Κάθε σύστημα έχει κακές εκτελέσεις και εδώ που τα λέμε ο καπιταλισμός δεν είναι και πολλά περισσότερα απο ένα πλαίσιο ιδιοκτησίας, ωστόσο ακόμη και αν αποδεχτούμε όλα αυτά που έχουμε φορτώσει στον καπιταλισμό ως σωστή θεώρηση υπάρχουν κάποια άλλα...
Ολες τις περιπτώσεις που ζηλεύουμε (πχ Σουηδία) δεν κομμουνιστικες ενώ παράλληλα είναι ένας τέλειος χώρος για επιχειρήσεις. Απο την άλλη σε κάθε κομμουνιστικη περίπτωση έλειπαν σημαντικές αρετές όπως οικολογική συνείδηση και δεν υπάρχει επιστήμονας που να μην χτυπιέται για τον πλανήτη μας και τα οριακά σημεία που έχει φτάσει. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι κάθε σύστημα είναι άρρωστο αν δεν εχει σαν κορώνα την αλληλεγγύη.
Και αναρωτιέμαι, ο κομμουνισμος την έχει ή την επιβάλλει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
και επειδή είμαι κουβαρντάς θα σου χαρίσω καμιά 60 ακόμη δολοφονίες που προβλέπονται
μέχρι το τέλος του έτους.

https://www.astynomia.gr/images/stories/2013/statistics13/epikrateia12013.xls

δεν έχω τίποτα με τους μετανάστες, με το κεφάλαιο τα έχω
και το κεφάλαιο το μονο που φοβάται είναι ο ολοκληρωτισμός,
είτε δεξιός είτε αριστερός.

πρέπει λοιπόν να το κάνουμε να φοβηθεί, για να δώσει πίσω ότι έχει πάρει
και ακόμη περισσότερα.

όσο αφορά τη στάση σου, το να μαζευόμαστε να μαγειρεύουμε μία ο ένας, μία ο άλλος,
η να στηνόμαστε έξω από τα σ/μ και να παρακαλάμε για λίγα ψώνια, να μαζεύουμε
μεταχειρισμένα ρούχα κοκ, δεν κάνουμε τίποτα,
κρίβουμε τη στάχτη κάτω από το χαλάκι.

για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ,
στον πόλεμο δεν πας με τις κουτάλες.

βλέπεις την χα, κακή επιλογή;
δεν έχω πρόβλημα να ψηφίσω, κκε, ανταρσύα, ή ότι άλλο
είναι καθαρά αντισυστημικό, αρκεί να του δώσει ο κόσμος δυναμική
να μη πάει χαμένη η ψήφος.

θεωρεις την χρυση αυγη εναντια του κεφαλαιου..? ναι και πως η χα κατεστησε εφικτο μεσα σε λιγους μηνες το ανοιγμα παραρτηματων της σε ολη την ελλαδα? ποιος την χρηματοδοτησε?? μηπως διαφοροι πλουσιοι εφοπλιστες και επιχειρηματιες που επωφελουνται απο την ανοδο της?
περαν τουτου η πρεμουρα που δειχνουν οι νεοναζι για τα συμφεροντα των μεγαλοεπιχειρηματιων ειναι αξιοσημειωτη.
για κοιτα!!

Χαρακτηριστικά ήταν και τα όσα έγιναν Παρασκευή στην Καβάλα, όπου ο βουλευτής των νεοναζί Αρτέμης Ματθαιόπουλος συναντήθηκε με ορισμένους εργαζομένους της «KAVALA OIL» (η απαράδεκτη αυτή ενέργεια από τον πρόεδρο του σωματείου εργαζομένων προκαλεί ήδη αντιδράσεις στην τοπική κοινωνία). Σύμφωνα με ανακοίνωση των φασιστοειδών, συζήτησαν «και το θέμα εξεύρεσης στρατηγικού επενδυτή για την εξόρυξη νέων κοιτασμάτων». Δηλαδή, αναζητούν κεφαλαιοκράτη να καρπωθεί τον ορυκτό πλούτο της περιοχής με «κοινοπρακτικά σχήματα», που μόνο ωφελημένο έχουν το μεγάλο κεφάλαιο.
Τα ίδια είπαν και στα τέλη Μάρτη, όταν νεοναζί βουλευτές συναντήθηκαν με αντιπροσώπους του Σωματείου Εργαζομένων Υπογειτών των Μεταλλείων Κασσάνδρας. Τους ξεκαθάρισαν ότι «η εξόρυξη του χρυσού πρέπει να γίνει από εταιρεία που θα ελέγχεται κατά πλειοψηφία από το δημόσιο, στην οποία θα έχουν μερίδιο και λόγο οι εργαζόμενοι». Αφηναν, δηλαδή, και εκεί ορθάνοιχτη την πόρτα για κάποιον «μεγαλοεπενδυτή» να καπαρώσει τον ορυκτό πλούτο της περιοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αν εμπαιναν ολα τα κομματα στη βουλη, ακομα και αυτα του 1% θα υπηρχε πραγματικα χαος
Ανυπομονώ να μου δώσεις έστω κι ένα λογικό επιχείρημα γι αυτο.
κι ένα επιχείρημα επίσης για την αναγκαιότητα ύπαρξης της λεγόμενης "αυτοδύναμης κυβέρνησης"

Υπαρχει κομμα στην Ελλαδα που σε εκπροσωπει 100% στην ιδεολογια και τις θεσεις σου? Αν ναι παω πασο
σε ένα 90% ναι. πιάνεται; :P

Αν δεις μια συνολικη λιστα των κομματων που κατεβαινουν καθε φορα στις εκλογες, αυτη που εκρινει τελικα το Συμβουλιο της Επικρατειας, θα δεις οτι ουτε τα μισα κομματα δν κατεβαινουν σοβαρα.
citation needed

Εκτος αν θεωρουμε οτι η Παναθηναικη Κινηση, οι Συνεχιστες Καποδιστρια, οι Τυραννοσαυροι κλπ εχουν ιδεολογικο υποβαθμο και σχεδιο διακυβερνησης. Οποιοσδηποτε μπορει να κατεβει αρκει να μαζεψει ενα Χ νουμερο υπογραφων (δν το θυμαμαι ακριβως)
Η "Κοινωνία" και τα περισσότερα μικρά κόμματα έχουν υπόβαθρο (άσχετα αν συμφωνώ μαζί τους ή όχι)
Οι τυρανόσαυροι δεν υπάρχουν καν.
Η "Παναθηναϊκή κίνηση" δε, αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση καθώς έχει κάποιον από πίσω να χώνει χρήμα.

Αυτό με τις υπογραφές που λες είναι για να ιδρύσεις κόμμα, για να κατέβεις αρκεί να το δηλώσεις και να έχεις να πληρώσεις τα τυπογραφεία (κάτι που δεν έλαβες καν υπόψη σου)

ένα κόμμα που αντιτίθεται τόσο δραστικά στη μετανάστευση (έστω κι αν έχουν πάτημα τη λαθρομετανάστευση)
δεν υπάρχει λαθραίος άνθρωπος.
Ευχαριστώ. πάμε παρακάτω. :)

Υπάρχουν κάποια παραδείγματα. Μάλιστα δειλά-δειλά εμφανίζονται τα πρώτα ελληνικά funds και τολμούν να "πετάξουν" μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε ελληνικά WebApp.

δηλαδή τι; για εμάς τους αδαείς; :confused:



Μια είναι η ελεύθερη αγορά.
Όπως ένας είναι ο ελεύθερος άνθρωπος.
Κανένας άνθρωπος δεν θα γίνει πότε του ελεύθερος επειδή είναι καλός κομμουνιστής πχ.
άλλα ρωτάς κι άλλα μαθαίνεις...
γιατί είναι...πλούσιοι?:whistle:
όχι αλλά τρέφουν αυταπάτες πως μια μέρα θα γίνουν... :P
Κάθε σύστημα έχει κακές εκτελέσεις και εδώ που τα λέμε ο καπιταλισμός δεν είναι και πολλά περισσότερα απο ένα πλαίσιο ιδιοκτησίας
Το οποίο, όπως και ο φιλελευθερισμός ευνοεί τους ήδη έχοντες και κατέχοντες.
Ολες τις περιπτώσεις που ζηλεύουμε (πχ Σουηδία) δεν κομμουνιστικες ενώ παράλληλα είναι ένας τέλειος χώρος για επιχειρήσεις.
Από τη στιγμή όμως που το κοινωνικό κράτος υφίσταται, δεν είναι ούτε αμιγώς καπιταλιστικές.
Απο την άλλη σε κάθε κομμουνιστικη περίπτωση έλειπαν σημαντικές αρετές όπως οικολογική συνείδηση
Κανένας λαός δεν είχε ανεπτυγμένη οικολογική συνείδηση πριν το 90.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι κάθε σύστημα είναι άρρωστο αν δεν εχει σαν κορώνα την αλληλεγγύη.
Συνεπώς κάθε σύστημα που βάζει τα υλικά αγαθά πάνω από την αλληλεγγύη είναι καταδικασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δηλαδή τι; για εμάς τους αδαείς; :confused:
Δεν έχει πολιτικές προεκτάσεις αυτή η παράμετρος, είναι off-topic.
Το πολιτικό είναι η ποσοτική ανάλυση των επιχειρηματικών deals και όχι η ποιοτική ανάλυση τους :)
Το οποίο, όπως και ο φιλελευθερισμός ευνοεί τους ήδη έχοντες και κατέχοντες.
Ο φιλελευθερισμός ευνοεί την ελεύθερη διακίνηση των τίτλων ιδιοκτησίας. Δεν τάσσεται υπερ σε ομάδες ιδιοκτητών αλλά τάσσεται υπερ της ιδιοκτησίας.
Διάβασε εδώ περισσότερα
Από τη στιγμή όμως που το κοινωνικό κράτος υφίσταται, δεν είναι ούτε αμιγώς καπιταλιστικές.
Σίγουρα όμως δεν έχουν το παραμικρό ίχνος κομμουνισμού :)
Κανένας λαός δεν είχε ανεπτυγμένη οικολογική συνείδηση πριν το 90.
Παραδέχομαι ότι αυτό είναι ένα καλό επιχείρημα
+1 από εμένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
θεωρεις την χρυση αυγη εναντια του κεφαλαιου..? ναι και πως η χα κατεστησε εφικτο μεσα σε λιγους μηνες το ανοιγμα παραρτηματων της σε ολη την ελλαδα? ποιος την χρηματοδοτησε?? μηπως διαφοροι πλουσιοι εφοπλιστες και επιχειρηματιες που επωφελουνται απο την ανοδο της?
περαν τουτου η πρεμουρα που δειχνουν οι νεοναζι για τα συμφεροντα των μεγαλοεπιχειρηματιων ειναι αξιοσημειωτη.
για κοιτα!!

Χαρακτηριστικά ήταν και τα όσα έγιναν Παρασκευή στην Καβάλα, όπου ο βουλευτής των νεοναζί Αρτέμης Ματθαιόπουλος συναντήθηκε με ορισμένους εργαζομένους της «KAVALA OIL» (η απαράδεκτη αυτή ενέργεια από τον πρόεδρο του σωματείου εργαζομένων προκαλεί ήδη αντιδράσεις στην τοπική κοινωνία). Σύμφωνα με ανακοίνωση των φασιστοειδών, συζήτησαν «και το θέμα εξεύρεσης στρατηγικού επενδυτή για την εξόρυξη νέων κοιτασμάτων». Δηλαδή, αναζητούν κεφαλαιοκράτη να καρπωθεί τον ορυκτό πλούτο της περιοχής με «κοινοπρακτικά σχήματα», που μόνο ωφελημένο έχουν το μεγάλο κεφάλαιο.
Τα ίδια είπαν και στα τέλη Μάρτη, όταν νεοναζί βουλευτές συναντήθηκαν με αντιπροσώπους του Σωματείου Εργαζομένων Υπογειτών των Μεταλλείων Κασσάνδρας. Τους ξεκαθάρισαν ότι «η εξόρυξη του χρυσού πρέπει να γίνει από εταιρεία που θα ελέγχεται κατά πλειοψηφία από το δημόσιο, στην οποία θα έχουν μερίδιο και λόγο οι εργαζόμενοι». Αφηναν, δηλαδή, και εκεί ορθάνοιχτη την πόρτα για κάποιον «μεγαλοεπενδυτή» να καπαρώσει τον ορυκτό πλούτο της περιοχής.


καλή μου φίλη, αν διάβαζες λίγο παρακάτω θα έβλεπες πως,
όπως είπα και στην τζατζίκι, ψάχνομαι και πιθανόν να γράφω και ανοησίες.

εισαι 17 χρονών, έχω ήδη 20 χρόνια ένσημα,
τα βλέπουμε λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

συζητάμε, ακούω τις απόψεις και αν βλέπω ότι είμαι λάθος, επανατοποθετούμαι,
η ομορφιά του διαλόγου.

πάω για καμιά βουτιά τώρα μπας και μου'ρθει η φώτιση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οταν ψηφιζεις, θελεις η ψηφος σου να εχει νοημα,

Ναι σωστά. Γιατί υπάρχουν κόμματα στην Ελλάδα που δίνεις την ψήφο σου και αποκτά νόημα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δεν έχει πολιτικές προεκτάσεις αυτή η παράμετρος, είναι off-topic.
Το πολιτικό είναι η ποσοτική ανάλυση των επιχειρηματικών deals και όχι η ποιοτική ανάλυση τους :)
Σε κάθε περίπτωση θα με ενδιέφερε το αντικείμενο που αφορά αυτές τις εφαρμογές...

Ο φιλελευθερισμός ευνοεί την ελεύθερη διακίνηση των τίτλων ιδιοκτησίας. Δεν τάσσεται υπερ σε ομάδες ιδιοκτητών αλλά τάσσεται υπερ της ιδιοκτησίας.
Διάβασε εδώ περισσότερα
Δεν εξέτασα αυτό, αλλά ότι σε κάθε περίπτωση ξεχνά εντελώς την αλληλεγγύη, μπροστά στην συγκέντρωση υλικών αγαθών...

Σίγουρα όμως δεν έχουν το παραμικρό ίχνος κομμουνισμού :)
κομμουνισμού σίγουρα όχι, όμως τις παροχές υγείας και παιδείας που έχουν οι Κεντροευρωπαϊκές και Σκανδιναβικές χώρες καμία άλλη χώρα στον κόσμο πλην της Κούβας δεν τις έχει σήμερα...

Παραδέχομαι ότι αυτό είναι ένα καλό επιχείρημα
Βασικά δεν αποτελεί επιχείρημα, είναι γεγονός.
Μετά τον δεύτερο παγκόσμιο και έως και το '90-2000 χρησιμοποιούταν μπετόν παντού και για τα πάντα, αντικαθιστώντας σταδιακά το ξύλο και την πέτρα και έχοντας ως αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας των πόλεων, καθώς και cfc's που κατέστρεψαν το στρώμα του όζοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Βασικά δεν αποτελεί επιχείρημα, είναι γεγονός.
Μετά τον δεύτερο παγκόσμιο και έως και το '90-2000 χρησιμοποιούταν μπετόν παντού και για τα πάντα, αντικαθιστώντας σταδιακά το ξύλο και την πέτρα και έχοντας ως αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας των πόλεων, καθώς και cfc's που κατέστρεψαν το στρώμα του όζοντος.

Tι; Στην Αμερική, οι μονοκατοικίες χτίζονται από ξύλο. Με διάφορες επενδύσεις και μονωτικά υλικά, βέβαια, αλλά ο σκελετός είναι ξυλεία σκέτη. Αυτό συμβαίνει πριν γεννηθώ. :confused: Τι μας λες; Όταν στην Αμερική είχαν χάρτινες σακούλες στα super markets κάποιοι άλλοι σκαρφάλωναν στα δέντρα. :confused: Άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ανυπομονώ να μου δώσεις έστω κι ένα λογικό επιχείρημα γι αυτο.
κι ένα επιχείρημα επίσης για την αναγκαιότητα ύπαρξης της λεγόμενης "αυτοδύναμης κυβέρνησης"

Μιλησα εγω για αυτοδυναμη κυβερνηση? Ισα ισα που ειναι αρνητικες κατα την αποψη μου. Βεβαια ακομα δν ξερω κατα ποσο εχουμε την ωριμοτητα να εχουμε κυβερνησεις συνεργασιας, οι τρεις ''εταιροι'' επαιζαν τη γατα με τον ποντικο μεχρι που εμειναν δυο. Αλλα αλλο πραγμα να κανεις κυβερνηση συνεργασιας με 2-3 κομματα οπως γινεται σε ολο τον κοσμο κι αλλο να κανεις με 10 ή 15. Θα μπορουσε να σταθει κυβερνηση ετσι?

σε ένα 90% ναι. πιάνεται; :P
Ναι αμε, go on. Σκεψου ομως, συμφωνεις με τις ιδεες του κομματος ή το κομμα συμβαδιζει με τις δικες σου...

Η "Κοινωνία" και τα περισσότερα μικρά κόμματα έχουν υπόβαθρο (άσχετα αν συμφωνώ μαζί τους ή όχι)
Οι τυρανόσαυροι δεν υπάρχουν καν.
Η "Παναθηναϊκή κίνηση" δε, αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση καθώς έχει κάποιον από πίσω να χώνει χρήμα.
Σορρυ, τυρρανοκτονοι εννοουσα :P
Τυραννοκτόνοι – Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος)
Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης)
Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) – (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος)
Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης)
Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης)

Ολοι αυτοι ειχαν σχεδιο και προγραμμα ή απλα κατεβηκαν? Διαφωτισε με

Αυτό με τις υπογραφές που λες είναι για να ιδρύσεις κόμμα, για να κατέβεις αρκεί να το δηλώσεις και να έχεις να πληρώσεις τα τυπογραφεία (κάτι που δεν έλαβες καν υπόψη σου)
Πολλα κομματα εφαγαν Χ απο το Συμβουλιο της Επικρατειας, δν κατεβαινει οποιος του καπνισει. Πρεπει να πληροι καποιες προυποθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Tι; Στην Αμερική, οι μονοκατοικίες χτίζονται από ξύλο. Με διάφορες επενδύσεις και μονωτικά υλικά, βέβαια, αλλά ο σκελετός είναι ξυλεία σκέτη. Αυτό συμβαίνει πριν γεννηθώ. :confused: Τι μας λες; Όταν στην Αμερική είχαν χάρτινες σακούλες στα super markets κάποιοι άλλοι σκαρφάλωναν στα δέντρα. :confused: Άκυρο.
Γιατί στην Αμερική έχουν πολλά δάση, μιας και άρχισαν να τα καταστρέφουν μόλις 500 χρόνια πριν, ενώ στην Ευρώπη η ανεξέλεγκτη κοπή αρχίζει με την εποχή των αυτοκρατοριών... (πρωτοι αιώνες μΧ )

Μιλησα εγω για αυτοδυναμη κυβερνηση? Ισα ισα που ειναι αρνητικες κατα την αποψη μου.
τότε τι εννοείς με το χάος; χάος είναι να ακούγονται όλες οι ιδέες σε ποσοστό που να αναλογεί με την απήχηση που έχουν;

Βεβαια ακομα δν ξερω κατα ποσο εχουμε την ωριμοτητα να εχουμε κυβερνησεις συνεργασιας, οι τρεις ''εταιροι'' επαιζαν τη γατα με τον ποντικο μεχρι που εμειναν δυο. Αλλα αλλο πραγμα να κανεις κυβερνηση συνεργασιας με 2-3 κομματα οπως γινεται σε ολο τον κοσμο κι αλλο να κανεις με 10 ή 15. Θα μπορουσε να σταθει κυβερνηση ετσι?
πάλι στην αυτοδύναμη κυβέρνηση το γυρίζεις... μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ...

Ναι αμε, go on. Σκεψου ομως, συμφωνεις με τις ιδεες του κομματος ή το κομμα συμβαδιζει με τις δικες σου...
Και τα δύο. αμφίδρομα πράματα είναι αυτά...

Σορρυ, τυρρανοκτονοι εννοουσα :P
Τυραννοκτόνοι – Αθαν. Δασκαλόπουλος (μεμονωμένος υποψήφιος)
Ανεξάρτητη Ανανεωτική Αριστερά, Ανανεωτική Δεξιά, Ανανεωτικό ΠΑΣΟΚ, Ανανεωτική Νέα Δημοκρατία, Όχι στον Πόλεμο, Κόμμα Επιχείρηση Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Σώζω Ζωές, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος (ΠΑ.Ε.Κ.Ε.) (Μ. Τζαλαζίδης)
Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) – (Νικ. Κολίτσης, μεμονωμένος υποψήφιος)
Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης)
Κοινωνία Πολιτική Παράταξη συνεχιστών Καποδίστρια (Μιχ. Ηλιάδης)

Ολοι αυτοι ειχαν σχεδιο και προγραμμα ή απλα κατεβηκαν? Διαφωτισε με

Κάποιοι ναι, κάποιοι όχι...

Ο Δασκαλόπουλος απ'ότι διαβάζω δεν ήξερε ούτε τα βασικά

Ο δε Τζαλατσίδης δες και μόνος σου αν στέκει στα καλά του

https://perifereiaki-astiki-anaptyxi.blogspot.gr/ κάτι πάνε να πούνε, αλλά δεν το προσέξαν αρκετά...

Και η κοινωνία κάτι πάει να πει όμως το χάνει στο δρόμο...


Πολλα κομματα εφαγαν Χ απο το Συμβουλιο της Επικρατειας, δν κατεβαινει οποιος του καπνισει. Πρεπει να πληροι καποιες προυποθεσεις.
Ε ναι λογικό το βρίσκω να φάνε Χ όταν λένε πως θα προβούν σε αξιόποινες ενέργειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση θα με ενδιέφερε το αντικείμενο που αφορά αυτές τις εφαρμογές...
Αφορά το radiojar.com
https://www.away.gr/2013/03/28/radiojar-330000-seed-funding-pj-tech-catalyst-fund/

Δεν εξέτασα αυτό, αλλά ότι σε κάθε περίπτωση ξεχνά εντελώς την αλληλεγγύη, μπροστά στην συγκέντρωση υλικών αγαθών...
Από την στιγμή που βάζεις το οποιοδήποτε ανώτερο όριο στην κατοχή, παύεις να έχεις μια ελεύθερη αγορά. Στην τελική η φορολόγηση μπορεί να λειτουργήσει κατά της κατάχρησης αυτής της ελευθερίας αλλά αυτό απαιτεί ένα σοφό κράτος. Αναφέρομαι στην περίπτωση όπου κάποιος κατέχει το οτιδήποτε (π.χ. ακίνητα) και δεν το εκμεταλλεύεται και αυτό συνεπάγεται με "χαμένο" εισόδημα, που για κάποιον θα μπορούσε να είναι ιδιαίτερα πολύτιμο.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η ατέρμονη συγκέντρωση υλικών αγαθών, αλλά η μη αξιοποιήσιμη τους.

κομμουνισμού σίγουρα όχι, όμως τις παροχές υγείας και παιδείας που έχουν οι Κεντροευρωπαϊκές και Σκανδιναβικές χώρες καμία άλλη χώρα στον κόσμο πλην της Κούβας δεν τις έχει σήμερα...
Πράγματι η Κούβα έχει ωραίο σύστημα υγείας, αλλά αρκεί η μονομερής επισκόπηση; Αρκεί να υπάρχει τέλεια υγεία αλλά το κεφαλήν ΑΕΠ να είναι μόλις 9.000$;

Πολλα κομματα εφαγαν Χ απο το Συμβουλιο της Επικρατειας, δν κατεβαινει οποιος του καπνισει. Πρεπει να πληροι καποιες προυποθεσεις.
Τα Χρυσά αυγά δυστυχώς "πέρασαν" :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top