Στοματικό, με προφυλακτικό ή χωρίς;

Κάνετε στοματικό:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 160)
  • Mε προφυλακτικό

    Ψήφοι: 30 18.8%
  • Xωρίς προφυλακτικό

    Ψήφοι: 122 76.3%
  • Δεν κάνω στοματικό

    Ψήφοι: 2 1.3%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 6 3.8%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Μπορει δεν ξέρω κιόλας δεν είχα ποτέ μου κάποια σχέση για να το επιβεβαιώσω(και ούτε θα έχω σύντομα για εμενα με ενδιαφέρει η επαγγελματική επιτυχία πρώτα).

Σίγουρα όμως γίνονται λάθη από τις νέες γενιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Μπορει δεν ξέρω κιόλας δεν είχα ποτέ μου κάποια σχέση για να το επιβεβαιώσω(και ούτε θα έχω σύντομα για εμενα με ενδιαφέρει η επαγγελματική επιτυχία πρώτα).

Σίγουρα όμως γίνονται λάθη από τις νέες γενιές.


Ναι εντάξει συζητηση κάνουμε. Οταν με το καλο αποκτησεις σχεση. Τα λάθη προέρχονται απο λάθος ιδεες .... "Καλυτερα να μη χρησιμοποιήσω προφυλακτικο γιατι θα το απολαυσω περισσοτερο". το ποσο θα το απολαυσεις ξεκινάει απο τον εγκέφαλο και ποσο εισαι φτιαγμένος για να κάνεις σέξ. Εγκεφαλικά πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Καταρχάς, πριν κάνεις στοματικό χωρίς προφύλαξη ζητάς γενικές εξετάσεις αίματος, εξετάσεις για ΣΜΝ, πιστοποιητικό γέννησης και μια φωτοτυπία την ταυτότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Καταρχάς, πριν κάνεις στοματικό χωρίς προφύλαξη ζητάς γενικές εξετάσεις αίματος, εξετάσεις για ΣΜΝ, πιστοποιητικό γέννησης και μια φωτοτυπία την ταυτότητα. :)


Και ένα ποινικο μητρώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Στην γυναίκα πώς μπορεί να γίνει με προφύλαξη το στοματικό; :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο μονος τροπος να εισαι 100% προστατευμενος στο σεξ ειναι να μη κανεις σεξ.

Χρειαζεται προσοχη, δεν χρειαζεται τρελα. :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ζωή χωρις σέξ θα ηταν πολυ βαρετη :(

ειχα εναν γνωστο (πρωην φιλο) θυμαμαι μια φορα ειχαμε κανονισει να βγουμε και περασε απο την δουλεια για λιγο και έμεινε μετά εκει. Απιστευτος μουχλας ο συγκεκριμενος. Μετα απο καμποσο καιρο τα σπάσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και αντιδραει διαφορετικα σε καποια πραγματα πιστευω οτι οι περισσοτεροι και κυριως αντρες το προτιμουν χωρις προφυλακτικο μαζι και εγω αλλα εφοσον σου ζητησει η κοπελα να φορεσεις επειδη φοβαται δεν μπορεις(δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα) να κανεις και αλλιως (δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα :P ) παντα για το στοματικο για το σεξ σαν σεξ παντα προφυλαξεις επισης και για αυτο υπαρχουν και συγκεκριμενα προφυλακτικα ωστε να εχεις μεγαλυτερη ευχαρηστηση(πχ durex sensitive) αλλα και με γευσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αφήνω αυτό εδώ κυρίως για να καλέσω γιατρούς του φόρουμ να γράψουν κάτι σχετικό, να αναφέρουν κάποια πιο καλή πηγή κλπ. πάνω σε αυτό το ζήτημα – εμένα μου φάνηκε από τα πιο αξιόπιστα links που έβγαλε το google αλλά, still, γιατρός δεν είμαι, δεν μπορώ να ξέρω:
https://www.euroclinic.gr/article/i-parousia-twn-iwn-hpv-sto-stoma-2/
Πάντα προφυλακτικό.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αφήνω αυτό εδώ κυρίως για να καλέσω γιατρούς του φόρουμ να γράψουν κάτι σχετικό, να αναφέρουν κάποια πιο καλή πηγή κλπ. πάνω σε αυτό το ζήτημα – εμένα μου φάνηκε από τα πιο αξιόπιστα links που έβγαλε το google αλλά, still, γιατρός δεν είμαι, δεν μπορώ να ξέρω:
https://www.euroclinic.gr/article/i-parousia-twn-iwn-hpv-sto-stoma-2/
Πάντα προφυλακτικό.
HPV δυνητικά μπορείς να κολλήσεις ακόμη και με το φιλί, τις κοινές πετσέτες, ακόμη και την επαφή όσο είστε γυμνοί ("τρίψιμο"). Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι μόνο το προφυλακτικό η λύση, αλλά γενικότερα η συνετή επιλογή των συντρόφων :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
HPV δυνητικά μπορείς να κολλήσεις ακόμη και με το φιλί, τις κοινές πετσέτες, ακόμη και την επαφή όσο είστε γυμνοί ("τρίψιμο"). Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι μόνο το προφυλακτικό η λύση, αλλά γενικότερα η συνετή επιλογή των συντρόφων :P


Ειναι και το μπάνιο με betadine που προτεινε και ο Κατακουζηνος :D
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Η πρώτη λύση είναι η ενημέρωση και η πρωτογενής πρόληψη. Το κάθε άτομο να είναι ενημερωμένο για τα ΣΜΝ και να λαμβάνει αναλόγως τις αποφάσεις του, να χαίρεται το σεξ όπως επιθυμεί, με τις ανάλογες πάντα προφυλάξεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Η πρώτη λύση είναι η ενημέρωση και η πρωτογενής πρόληψη. Το κάθε άτομο να είναι ενημερωμένο για τα ΣΜΝ και να λαμβάνει αναλόγως τις αποφάσεις του, να χαίρεται το σεξ όπως επιθυμεί, με τις ανάλογες πάντα προφυλάξεις.


Σαν ένα άτομο που οπως έγραψες χαιροταν και χαιρεται το σέξ -ενιοτε- και με πληθωρα διαφορετικων παρτενέρ έχω να επισημάνω τα ακολουθα (απο την ταπεινή και μικρή μου εμπειρια) :

- Ενημέρωση - πρωτογενης προληψη.
- Πάντα χρηση προφυλακτικου. Προσωπικα δεν με ενοχλει το λαστιχάκι και μια χαρα περνάω και έτσι.
- Οχι μεγάλα ανοιγματα με άτομα που δεν ξέρεις. Πχ βαθυ στοματικο σε γυναικα που δεν ξέρω δεν έχω κάνει. Αν και ειμαι λάτρης συγκρατούμαι. Και μένω σε απλά φιλια (με κλειστα χειλη συνηθως) ή κατι επιφανειακο στην κλειτοριδα.
- Με το fingering νομιζω δεν κινδυνευει κανεις αν και κάποιες κοπελες δεν με έχουν αφησει με γυμνά χέρια χωρις πιο πριν να τα καθαρισω με μωρομαντηλο μπροστά τους!
- Υπάρχουν και άλλα φετιχ που μπορεις να κανεις και ειναι απολυτα ασφαλη (χωρις προφυλακτικο) οπως ισπανικο - ποδολαγνεια κτλπ.

- Τελειωμα σε στηθος ή σε προσωπο (με προσοχη) :P


Νομιζω μιλάμε ελευθερα σε αυτο το θρεντ ε; :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Αφήνω αυτό εδώ κυρίως για να καλέσω γιατρούς του φόρουμ να γράψουν κάτι σχετικό, να αναφέρουν κάποια πιο καλή πηγή κλπ. πάνω σε αυτό το ζήτημα – εμένα μου φάνηκε από τα πιο αξιόπιστα links που έβγαλε το google αλλά, still, γιατρός δεν είμαι, δεν μπορώ να ξέρω:
https://www.euroclinic.gr/article/i-parousia-twn-iwn-hpv-sto-stoma-2/
Πάντα προφυλακτικό.


Δηλαδή θα παίζει στοματικό με αυτή την πλαστική αηδία, εφόρου ζωής με αυτόν που θα είσαι μόνιμα μαζί;

Το να μην κάνετε σεξ για κανα μήνα, να γνωριστείτε καλύτερα, ακόμα και να κάνετε εξετάσεις για ΣΜΝ και όλο το πακετάκι πρώτα, το θεωρείτε πιό αναποτελεσματικό, από το να γλύφετε λάτεξ καταπίνοντας λιπαντικά και ο άλλος να μην αισθάνεται το Χριστούλη του; Αν έχει παράσημα ο άλλος, ούτως ή άλλως καλώς είναι να το ξέρεις προ εορτής και όχι κατόπιν.

Εκτός αν μιλάμε για quickie καταστάσεις, ξεπετασιόν, "έλα να αγαπηθούμε και ποτέ ας μη γνωριστούμε" φάση. Εκεί πάω πάσο. Αλλά εκεί πας και γυρεύοντας.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δηλαδή θα παίζει στοματικό με αυτή την πλαστική αηδία, εφόρου ζωής με αυτόν που θα είσαι μόνιμα μαζί;

Το να μην κάνετε σεξ για κανα μήνα, να γνωριστείτε καλύτερα, ακόμα και να κάνετε εξετάσεις για ΣΜΝ και όλο το πακετάκι πρώτα, το θεωρείτε πιό αναποτελεσματικό, από το να γλύφετε λάτεξ καταπίνοντας λιπαντικά και ο άλλος να μην αισθάνεται το Χριστούλη του; Αν έχει παράσημα ο άλλος, ούτως ή άλλως καλώς είναι να το ξέρεις προ εορτής και όχι κατόπιν.

Εκτός αν μιλάμε για quickie καταστάσεις, ξεπετασιόν, "έλα να αγαπηθούμε και ποτέ ας μη γνωριστούμε" φάση. Εκεί πάω πάσο. Αλλά εκεί πας και γυρεύοντας.


Εγώ αφήνω εδώ ένα link το οποίο μπορεί να ενδιαφέρει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του φόρουμ, το οποίο καλό θα είναι να δούνε και έφηβα άτομα που μπαίνουν εδώ (και να απευθυνθούν, με τη σειρά τους, σε γυναικόλογο/ουρολόγο της εμπιστοσύνης τους). Εφόσον σεξουαλική διαπαιδαγώγηση επίσημα και με το νόμο δεν γίνεται στα σχολεία ή τουλάχιστον σε όλα τα σχολεία, ο πρώτος στόχος μίας κοινωνίας για την επίτευξη της δημόσιας υγείας θα πρέπει να είναι η σωστή ενημέρωση για το πώς κολλάμε ΣΜΝ, τι κινδύνους κρύβουν φαινομενικά πιο "αθώες" σεξουαλικές πράξεις, στοματικού συμπεριλαμβανομένου, και, κυρίως, το πόσο σημαντικό είναι να απευθυνόμαστε στους κατάλληλους επαγγελματίες υγείας ώστε να ενημερωνόμαστε και να προλαμβάνουμε.
Από εκεί και πέρα, το αν εγώ, το δείνα ή το τάδε άτομο κάνει one-night stands ή αν ζευγάρια που έχουν εξεταστεί επιλέγουν να χρησιμοποιούν προφυλακτικό για τον χ/ψ/ω λόγο, ούτε σε αφορά ούτε είναι και το point της όλης συζήτησης. Στόχος μιας κοινωνίας είναι η σωστή ενημέρωση ώστε κάθε άτομο να χαίρεται το σεξ όπως επιθυμεί, συναινετικά και με προστασία πάντα και σχόλια σαν το δικό σου κάθε άλλο παρά συμβάλλουν στην πραγμάτωση αυτού του στόχου γιατί κρύβουν μέσα τους ένα επικριτικό και τιμωρητικό "καλά να πάθει".
Κι έπειτα αναρωτιόμαστε γιατί το σεξ και τα ΣΜΝ είναι θέματα-ταμπού.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Εγώ αφήνω εδώ ένα link το οποίο μπορεί να ενδιαφέρει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του φόρουμ, το οποίο καλό θα είναι να δούνε και έφηβα άτομα που μπαίνουν εδώ (και να απευθυνθούν, με τη σειρά τους, σε γυναικόλογο/ουρολόγο της εμπιστοσύνης τους). Εφόσον σεξουαλική διαπαιδαγώγηση επίσημα και με το νόμο δεν γίνεται στα σχολεία ή τουλάχιστον σε όλα τα σχολεία, ο πρώτος στόχος μίας κοινωνίας για την επίτευξη της δημόσιας υγείας θα πρέπει να είναι η σωστή ενημέρωση για το πώς κολλάμε ΣΜΝ, τι κινδύνους κρύβουν φαινομενικά πιο "αθώες" σεξουαλικές πράξεις, στοματικού συμπεριλαμβανομένου, και, κυρίως, το πόσο σημαντικό είναι να απευθυνόμαστε στους κατάλληλους επαγγελματίες υγείας ώστε να ενημερωνόμαστε και να προλαμβάνουμε.
Από εκεί και πέρα, το αν εγώ, το δείνα ή το τάδε άτομο κάνει one-night stands ή αν ζευγάρια που έχουν εξεταστεί επιλέγουν να χρησιμοποιούν προφυλακτικό για τον χ/ψ/ω λόγο, ούτε σε αφορά ούτε είναι και το point της όλης συζήτησης. Στόχος μιας κοινωνίας είναι η σωστή ενημέρωση ώστε κάθε άτομο να χαίρεται το σεξ όπως επιθυμεί, συναινετικά και με προστασία πάντα και σχόλια σαν το δικό σου κάθε άλλο παρά συμβάλλουν στην πραγμάτωση αυτού του στόχου γιατί κρύβουν μέσα τους ένα επικριτικό και τιμωρητικό "καλά να πάθει".
Κι έπειτα αναρωτιόμαστε γιατί το σεξ και τα ΣΜΝ είναι θέματα-ταμπού.


Πολυ σοβαρή και ώριμη τοποθέτηση. Καλα το σεξ ετσι και αλλιως ειναι ταμπού για αρκετο κοσμο αλλα εν παση περιπτωση οπως λες και εσυ κάποιος που ειναι σεξουαλικά δραστηριος δεν μπορει να ταιριάξει με ενα ατομο που ειναι κλειστο και με ιδιοτροπιες σε αυτο τον τομέα. Οποτε προσπερνάνε αμφοτεροι !

Γενικά πάντως αν κάποιος ξέρει τα βασικά δεν θα ειναι υπερβολικος στη συμπεριφορα του και δεν θα εχει προβληματα. Στο σαϊτ hiv.gr παραθετει τις σεξουαλικα επικινδυνες συμπεριφορές.
@Valder στον Πειραια και σε άλλα μερη (φυσικα της Αθηνας) έχει κλάμπ που πάνε ζευγάρια και μέσα εκει ανταλλάζουν συντροφους και κάνουνε σεξ :D

σοκαριστικο; :D
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο σοκαριστικο κατ' εμε είναι ότι επειδή ο Θεός μας έδωσε ένα μνι η ένα πουλί,θεωρούμε ότι πρέπει να το δίνουμε παντού.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Το πιο σοκαριστικο κατ' εμε είναι ότι επειδή ο Θεός μας έδωσε ένα μνι η ένα πουλί,θεωρούμε ότι πρέπει να το δίνουμε παντού.


Τις Κυριακες τι ωρα ξεκινάει το κατηχητικο;;;; :loltooth:

Αυτα τα λέει η Λουκά :D
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
@Valder στον Πειραια και σε άλλα μερη (φυσικα της Αθηνας) έχει κλάμπ που πάνε ζευγάρια και μέσα εκει ανταλλάζουν συντροφους και κάνουνε σεξ :D

σοκαριστικο; :D
Σοβαρά τώρα και σόρρυ για το οφ κλπ, αλλά δεν έχεις ιδέα σε ποιον μιλάς. Πραγματικά όμως. Άσε κάποιους εδώ που είναι παλιοί να ξέρουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα και σόρρυ για το οφ κλπ, αλλά δεν έχεις ιδέα σε ποιον μιλάς. Πραγματικά όμως. Άσε κάποιους εδώ που είναι παλιοί να ξέρουν.


Δεν με νοιάζει να μάθω έτσι και αλλιώς. Απλα σε άλλα τοπικ λέτε "Ας ζησει ο καθενας οπως θέλει."

Ωραια , ας κρατησουμε λοιπον αυτο και ας μην ξεκινάμε τις αιχμες και τα κυρηγματα. Δεν σας αρέσει κάτι , δεν το κάνετε και τέλος. Αυτο που έγραψε και η Wrong.


Οταν λέμε οτι αφηνουμε κάποιον να κάνει οτι γουστάρει εννοουμε στα πάντα μας αρέσουν/δεν μας αρέσουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top