Η μεταθανάτια ζωή

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όλοι μου λένε πως μετά τον θάνατο απελευθερώνεσαι, είσαι καλά, νιώθεις καλά, ευτυχισμένος.. Η μαμά μου είδε ένα ντοκιμαντερ πρόσφατα στο οποίο κάποιοι που είχαν πεθάνει και επέστρεψαν, δήλωσαν πως βασικά δεν ήθελαν να επιστρέψουν.. Εσείς τι γνώμη έχετε και τι ξέρετε γενικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω κατι, εχω ακουσει ομως για αυτο που λεει και η μαμα σου. Παντος πιστευω πως δεν πρεπει να θλιβομαστε με τον θανατο, γιατι ειτε υπαρχει κατι μετα απο αυτων, και πρεπει να παμε και εκει, και ισως να ειναι οντως πολυ πιο ωραια εκει, ειτε ειναι απλα το τελος, χωρις να καταλαβενεις τιποτα, οποτε και παλι ειναι μια ανακουφιση. Και αλλωστε ο θανατος ειναι μερος της φυσης και δεν πρεπει να τον βλεπουμε σαν κατι τοσο κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Ενδιαφέρον πράγμα ρε παίδες ο ντεθ:)
Μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου θα σου έχουν λυθεί όλες οι μεταφυσικές απορίες:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εμενα θα μου αρεσε πάντως να ξαναγύριζα, γιατί θα μπορούσα ξανά να φροντισω τα παιδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Κρόνε,

Δεν νομίζω ότι με τον θάνατο κάποιου είμαστε λυπημένοι τόσο για αυτόν που έφυγε, αλλά τόσο για αυτό που μένει πίσω. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις, όπως για παράδειγμα όταν δεν ήταν κάτι αναμενόμενο (π.χ. σχετικά ήταν σχετικά νέος) ή ένα ατυχές γεγονός (π.χ. αρρώστια ή ατύχημα). Που δυστυχώς εκεί η θλίψη είναι διπλάσια, αφού υπάρχουν και οι δύο λόγοι.

Όσο για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο, ενώ όλοι θα θέλαμε να υπάρχει κάτι, πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι. Από την στιγμή που είμαστε απλά οργανισμοί, δηλαδή έχουμε τόσο μεγάλη εξάρτηση με το σώμα μας κτλ είναι σχεδόν ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το ενδιαφέρον ωστόσο είναι ότι η θεωρία της μετενσάρκωσης λύνει σε μεγάλο βαθμό τόσο το πρόβλημα της μέλλουσας ζωής όσο και της παρούσας.
Αφ' ενός δεν τελειώνει τίποτα για το άτομο με το "θάνατο" αφού πρόκειται απλά για το μεταβατικό στάδιο μέχρι την επόμενη ζωή του (σαν το transit μέχρι την επόμενη πτήση) και τουλάχιστον υποσυνείδητα ξέρει ότι η ποιότητα της επόμενης "πτήσης" (αν θα είναι με καλή εταιρεία, πρώτη θέση ή σκευοφόρος, κλπ) εξαρτάται κατά πολύ από το τί έκανε σε αυτήν. (Θεωρία του Karma)
[Άλλωστε τί εξήγηση έχουμε για όλες τις φαινομενικά αδικίες που συμβαίνουν στη ζωή μας? Γιατί κάποιοι είναι τόσο ευνοημένοι και κάποιοι άλλοι στα τάρταρα? Ο νόμος των πιθανοτήτων? ή κάποιος άλλος? Σύμφωνοι. Και δε μου λέτε? Μήπως ο νόμος προϋποθέτει την ύπαρξη νομοθέτη?]

Όσο γι' αυτούς που μένουν πίσω, εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, αφού έχουν να λύσουν πολλές φορές πολλά και μεγάλα πρακτικά προβλήματα που δημιουργούνται από την απουσία αυτού που φεύγει αλλά και να επεξεργασθούν την απουσία αυτή μέσα τους. Τελικά δεν ξέρω αν ο θάνατος κάποιου μας πονάει πιο πολύ ως ξαφνική ή αναμενόμενη αναχώρηση ή ως αναστάτωση στη δική μας ζωή. Πάντως, πιστεύω ότι όσοι έχουν κατασταλαγμένες πεποιθήσεις για το θέμα το αντιμετωπίζουν και καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
πιστεύω Kajira μου ότι μετά θάνατον ζωή ΝΑΙ υπάρχει...
Για μένα ο άνθρωπος είναι δισυπόστατος.
Σώμα και ψυχή.Ψυχή και σώμα.το σώμα είναι απλώς ο φορέας της ψυχής και η ζωή που ζούμε ένα μεταβατικό στάδιο προς κάτι άλλο...
παρ'ότι μου αρέσει να ψάχνομαι σε τέτοια θέματα,ακόμη δεν έχω κατασταλάξει μέσα μου σε λεπτομέρειες γύρω από όλα αυτά.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με ΣΙΓΟΥΡΙΑ,είναι ότι η ψυχή/πνεύμα/συνείδηση συνεχίζει να υπάρχει μετά τον φυσικό θάνατο...
τώρα,ΟΚ θα δώσω δύο "επιχειρήματα-παραδείγματα" που δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαν να θεωρηθούν πειστικά...εμένα όμως με κάνουν να πιστεύω ότι η ζωή συνεχίζεται κι ότι περνάμε σε μια κατάσταση πολύ καλύτερη...
1)η μητέρα μου "πέθανε" στη γέννα μου.ήταν από τις περιπτώσεις που ανέφερες Καχίρα με την ανάνηψη.που τους επαναφέρουν μετά από λίγα λεπτά,αλλά κατά κάποιον περίεργο τρόπο όλοι βλέπουν-ζουν-νιώθουν ή για κάποιους "σκέπτονται" τα ίδια πράγματα.εμένα η μητέρα μου μου είπε ότι ΒΙΩΣΕ μια εμπειρία και μου μίλησε ξεκάθαρα για συναίσθημα. Η ψυχή χωρίζεται από το σώμα,στο οποίο δεν θέλει να επιστρέψει.η συνείδηση-ψυχή σου είναι μια πανάλαφρη μπάλα.η οποία όμως σκέπτεται νιώθει μιλά.μπορεί να μεταφέρεται ταχύτατα από έναν χώρο σε άλλο. Παράλληλα σε διακατέχει ένα συναίσθημα άααπειρης ανακούφισης,ελευθερίας και ευτυχίας που σε τυλίγει.Η ψυχή δεν θέλει να γυρίσει στο σώμα.
αυτό με λίγα λόγια έζησε η μητέρα μου τότε,και δόξα τω Θεώ επανήλθε κι είναι κοντά μου σήμερα :)...η ίδια όμως πλέον δεν φοβάται το θάνατο γιατί ακριβώς το θεωρεί μεταβατικό στάδιο.σίγουρα κάτι υπάρχει μετά από αυτό κι ο άνθρωπος είναι δισυπόστατος.έτσι μου λέει τουλάχιστον.τα συμπεράσματα δικά σας :hmm::hmm::hmm:
2)Πριν κάποιους μήνες έχασα έναν από τους καλύτερους μου φίλους.Ηλικίας 19 ετών.τον γνώριζα μόλις 2 χρόνια,με είχε όμως κερδίσει.δεν ήξερα πολλές λεπτομέρειες για το παρελθόν του.Δεν γνώρισα ποτέ τους δικούς του,μέχρι την μέρα της κηδείας :worry::worry::worry::(
για όσους πιστεύουν σε αυτά,ο φίλος μου,ήρθε στον ύπνο μου και μου ζήτησε να πω κάποια πράγματα στη μητέρα του.για να πειστεί εκείνη πως είναι αλήθεια,μου είπε να της πω κάποια πράγματα που δεν θα μπορούσα να ξέρω.:confused:
σας το λέω κι ανατριχιάζω.της τα είπα κι η γυναίκα έμεινε κάγκελο.:(
έκανα αυτό που μου ζήτησε ο φίλος μου,της είπα αυτό που ήθελε κι ανακουφίστηκε.
τώρα βέβαια,κάποιος μπορεί να μην το πιστεύει το όλο σκηνικό,εγώ ωστόσο έχω όοοσα χρειαζομαι για να πιστεύω ότι συνέβη.
όπως και συνέβη το ότι ακόμη ΥΠΑΡΧΕΙ ο φίλος μου.ως ύπαρξη,ψυχή,πνευματική οντότητα,όπως θέλετε πείτε το.αλλά υπάρχει!!
κι αυτό που μου είπε είναι ότι όλα είναι όμορφα εκεί που βρίσκεται,δεν υπάρχουν προβλήματα,έγνοιες,τίποτα.μια απόλυτη ευτυχία μόνο.το μόνο που τον ανησυχούσε ήταν οι δικοί του.και πως ενώ ήταν δίπλα τους,δεν το καταλάβαιναν....:(

επαναλαμβάνω για όσους τα πιστεύουν...εγώ πάντως είμαι πλήρως πεπεισμένη για ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής.:):) δεν τελειώνει τίποτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μακάρι να ισχύει αυτό που λες.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Άμα είναι τόσο ωραία η μεταθάνατον ζωή, γιατί να μην την επισπευσουμε; ( το εννοώ πραγματικά χωρίς ειρωνία :))

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τί λέει η θεωρία της μετενσάρκωσης για την αυτοκτονία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εμένα πάλι μ' φαίνεται πως δεν υπάρχει τίποτα
και αυτή η σκέψη με καθησυχάζει.


πς. Δεν έχω αποδείξεις, δεν έχω τίποτα που να μην εξηγείται από θλίψη ή μεθύσι. Έτσι μου ταιριάζει, μου επαληθεύει την εξίσωση.






Άμα είναι τόσο ωραία η μεταθάνατον ζωή, γιατί να μην την επισπευσουμε; ( το εννοώ πραγματικά χωρίς ειρωνία :))
Λολ ρε Στράτ, λολ
να κανονίσουμε, να πας.


Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τί λέει η θεωρία της μετενσάρκωσης για την αυτοκτονία;
"Ουπς... Σόρυ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Το ενδιαφέρον ωστόσο είναι ότι η θεωρία της μετενσάρκωσης λύνει σε μεγάλο βαθμό τόσο το πρόβλημα της μέλλουσας ζωής όσο και της παρούσας.
..........................................................................................
[Άλλωστε τί εξήγηση έχουμε για όλες τις φαινομενικά αδικίες που συμβαίνουν στη ζωή μας? Γιατί κάποιοι είναι τόσο ευνοημένοι και κάποιοι άλλοι στα τάρταρα? Ο νόμος των πιθανοτήτων? ή κάποιος άλλος? Σύμφωνοι. Και δε μου λέτε? Μήπως ο νόμος προϋποθέτει την ύπαρξη νομοθέτη?]

Το ότι επιθυμούμε έντονα την παύση αυτών των αδικιών δε σημαίνει εξ ορισμού ότι το σύμπαν λειτουργεί με τέτοιο τρόπο ώστε αυτές να εξαλείφονται (μέσω της μετενσάρκωσης κτλ). Δεν αποκλείεται δηλαδή το σύμπαν να μας έχει...γραμμένους. Επίσης, είναι θεμιτό ένας αδικημένος άνθρωπος να παρηγοριέται με την ιδέα ότι στην επόμενη ζωή του θα έρθουν καλύτερα τα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι μετά θάνατον ζωή με την έννοια που ο πολύς κόσμος της δίνει, δεν υπάρχει. Δηλαδή ότι η ίδια μας η ψυχή με την ίδια συνείδηση κυκλοφορεί κάπου (όπου κάπου = αυτός ή άλλος κόσμος). Δεν έχω την ίδια άποψη ούτε για την ύπαρξη της ψυχής με τον πολύ τον κόσμο, μιας και θεωρώ ότι το μόνο που υπάρχει πέραν του σώματος είναι ενέργεια. Έτσι με τον θάνατο η ενέργεια μας διαχέεται στο περιβάλλον.

Αυτή η ιδέα πιο πολύ μοιάζει με την μετενσάρκωση βέβαια όπου μέρος της ψυχής (για μένα ενέργεια) μπορεί να πάει και σε άλλα σώματα, έμψυχα ή άψυχα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το ότι επιθυμούμε έντονα την παύση αυτών των αδικιών δε σημαίνει εξ ορισμού ότι το σύμπαν λειτουργεί με τέτοιο τρόπο ώστε αυτές να εξαλείφονται (μέσω της μετενσάρκωσης κτλ). Δεν αποκλείεται δηλαδή το σύμπαν να μας έχει...γραμμένους.

Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω με ακλόνητα επιχειρήματα, άλλωστε όπως λέει και το τραγούδι "ποιός το ξέρει?" Απλά δεδομένης της "λειτουργίας" του σύμπαντος βάσει νόμων, φτάνω σε αυτό το πιθανό συμπέρασμα. Και σαφώς, κατά κάποιο τρόπο, μας έχει γραμμένους. Κανείς δεν ασχολείται μαζί μας, απλά εντασσόμαστε στο ευρύτερο "οικοσύστημα" και υπακούμε στους νόμους που το διέπουν.

Επίσης, είναι θεμιτό ένας αδικημένος άνθρωπος να παρηγοριέται με την ιδέα ότι στην επόμενη ζωή του θα έρθουν καλύτερα τα πράγματα;

Όχι βέβαια, εκτός αν είναι χριστιανός και περιμένει τα λιοντάρια!
(μακριά από μας!)

Φυσικά και θα ενεργήσει για να βελτιώσει την κατάσταση του, με θεμιτά μέσα θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Απλά, ένα "εργαλείο" κοσμοθεωρίας όπως η μετενσάρκωση βοηθάει ενδεχομένως αφενός να αναγνωρίσει κανείς το γεγονός ότι οι σημερινές δυσκολίες του οφείλονται μάλλον σε προηγούμενα λάθη τα οποία θα βοηθούσε να μην επαναλάβει, αφετέρου δε να κατανοήσει ότι τυχόν "λάθος" μέσα για την προσπάθεια του σήμερα ίσως να του την έχουν "στημένη" στο μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
...........
Δεν έχω την ίδια άποψη ούτε για την ύπαρξη της ψυχής με τον πολύ τον κόσμο, μιας και θεωρώ ότι το μόνο που υπάρχει πέραν του σώματος είναι ενέργεια. Έτσι με τον θάνατο η ενέργεια μας διαχέεται στο περιβάλλον.
........................................
Θα έχουμε τουλάχιστον κάποια συνείδηση του εαυτού μας κατά το διασκορπισμό μας εις το περιβάλλον;; :( Και τι σόι ενέργεια είναι αυτή;;:hmm: Δεν πιστεύω να έχει σχέση με new age αντιλήψεις, διότι μερικοί καχύποπτοι σκεπτικιστές εκφράζουν τις αντιρρήσεις τους…[URL="https://www.skepdic.gr/Entries/Epsilon/energeia.htm"]εδώ
(δεν έχω κοιτάξει και καλά το site τους...ίσως κάποια σημεία της γενικότερης θεματολογίας του να αντανακλούν και μια δογματική οπτική ;)...τέλος πάντων...)
[/URL]

DreamsRevenge
όλοι φαντάζομαι έχουμε ακούσει για ανθρώπους που υποβλήθηκαν σε ύπνωση και άρχισαν να διηγούνται εμπειρίες που (υποτίθεται) έχουν ζήσει αιώνες πριν, αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι ότι κάποιοι απ' αυτούς μιλούσαν ξένες (ή και αρχαίες;;!!) γλώσσες που ποτέ δεν έμαθαν στην τωρινή τους ζωή. Είναι όμως αξιόπιστες οι παρουσιάσεις τέτοιων γεγονότων; Μπορεί να είναι εντυπωσιακά, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι μελετητές (π.χ ψυχαναλυτές κ.α...) δεν τα παίρνουν και πολύ στα σοβαρά… Δεν επιμένω κι όλας γιατί δεν τοʼ χω ψάξει και πολύ…. Πάντως, γενικότερα η ιδέα της μετενσάρκωσης δε με συγκινεί και τόσο…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Άμα είναι τόσο ωραία η μεταθάνατον ζωή, γιατί να μην την επισπευσουμε; ( το εννοώ πραγματικά χωρίς ειρωνία :))

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τί λέει η θεωρία της μετενσάρκωσης για την αυτοκτονία;

όταν αυτοκτονεί κάποιος δεν ολοκληρώνει το "έργο" .... δεν παίρνει απ τη ζωή το μάθημα που για αυτό το λόγο ήρθε στη ζωή
Μεταφορικά, με βίαιο τρόπο αποφασίζει μόνος του να τερματίσει την δοκιμασία που είχε προσυμφωνήσει ότι θα ολοκληρώσει
Είναι κακό karma


Θεωρητικά πάντα, οι άνθρωποι πεθαίνουν αφού έχουν ολοκληρώσει με κάποιον τρόπο αυτό για το οποίο ήρθαν στη ζωή
Ετσι ώστε να περάσουν σε ένα άλλο επίπεδο, πιθανά σε μια άλλη ζωή με νέα μαθήματα
Δε λέμε πολλές φορές ότι οι καλοί άνθρωποι φεύγουν νωρίς? Εμένα πάντα με προβλημάτιζε αυτό...
Είναι ίσως οι άνθρωποι οι "ολοκληρωμένοι" σε αυτή τη ζωή?
Δεν ξέρω...

Το ζητούμενο της ψυχής που ξαναγεννιέται, είναι να γίνεται σε κάθε ζωή και καλύτερη
Να παίρνει τα μαθήματα, να φτάνει σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα, μέχρι να ολοκληρώσει και να ενωθεί με το θείο όλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα έχουμε τουλάχιστον κάποια συνείδηση του εαυτού μας κατά το διασκορπισμό μας εις το περιβάλλον;; :( Και τι σόι ενέργεια είναι αυτή;;:hmm: Δεν πιστεύω να έχει σχέση με new age αντιλήψεις, διότι μερικοί καχύποπτοι σκεπτικιστές εκφράζουν τις αντιρρήσεις τους…εδώ
(δεν έχω κοιτάξει και καλά το site τους...ίσως κάποια σημεία της γενικότερης θεματολογίας του να αντανακλούν και μια δογματική οπτική ;)...τέλος πάντων...)
Δεν νομίζω να έχουμε αυτή τη συνείδηση που λες, οπότε αυτό ίσως είναι που με καθησυχάζει κατά μία έννοια για τον θάνατο.

Δεν ξέρω από που βγήκε ο χαρακτηρισμός "New Age Ενέργεια", αλλά ομολογώ ότι δεν μου αρέσει και με παραπέμπει σε συγκροτήματα metal :P
H αρχική έμπνευση μου ήρθε ακούγοντας για την αύρα και το πως επηρεάζει αυτή στην επικοινωνία και την ψυχολογική κατάσταση του ατόμου. Έτσι έπλασα στο μυαλό μου μια θεωρία που μου αρέσει και ακολουθώ, αυτήν του ότι είμαστε απλά ενέργεια με μάζα που ακολουθεί πιστά τους γνωστούς και άγνωστους (προς το παρόν) φυσικούς νόμους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
όταν αυτοκτονεί κάποιος δεν ολοκληρώνει το "έργο" .... δεν παίρνει απ τη ζωή το μάθημα που για αυτό το λόγο ήρθε στη ζωή
Μεταφορικά, με βίαιο τρόπο αποφασίζει μόνος του να τερματίσει την δοκιμασία που είχε προσυμφωνήσει ότι θα ολοκληρώσει
Ναι αλλά δεν είμαστε σίγουροι ότι ο λόγος που ήρθε στη ζωή είναι να πάρει ένα μάθημα. Ίσως απλά είναι ο χώρος αναμονής του επόμενου επιπέδου και ο καθένας περιμένει να τον φωνάξει η γραμματέας να περάσει στο επόμενο δωμάτιο :P

Οπότε αυτός που αυτοκτονεί, μπορεί να είναι ο τσάτσος που πάντα προσπαθεί να κλέψει τη θέση άλλων στη σειρά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν είμαστε σίγουροι ότι ο λόγος που ήρθε στη ζωή είναι να πάρει ένα μάθημα. Ίσως απλά είναι ο χώρος αναμονής του επόμενου επιπέδου και ο καθένας περιμένει να τον φωνάξει η γραμματέας να περάσει στο επόμενο δωμάτιο :P

Οπότε αυτός που αυτοκτονεί, μπορεί να είναι ο τσάτσος που πάντα προσπαθεί να κλέψει τη θέση άλλων στη σειρά :D


:P δεν υπάρχει αυτό που λες
Αν δεχτούμε την μετενσάρκωση, τότε θα δεχτούμε και την ανώτερη από εμας ύπαρξη, θα δεχτούμε κι ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο κι ότι υπάρχει λόγος που είμαστε εδώ και κάνουμε ότι κάνουμε
Με δεδομένα όλα αυτά λοιπόν, δεν παίζει να υπάρχει άτομο που ήρθε εδώ και δεν έχει μάθημα...
Η μόνη πιθανότητα είναι να είναι "Δάσκαλος"
(Βούδας, Χριστός κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
όταν αυτοκτονεί κάποιος δεν ολοκληρώνει το "έργο" .... δεν παίρνει απ τη ζωή το μάθημα που για αυτό το λόγο ήρθε στη ζωή
Μεταφορικά, με βίαιο τρόπο αποφασίζει μόνος του να τερματίσει την δοκιμασία που είχε προσυμφωνήσει ότι θα ολοκληρώσει
Είναι κακό karma


Θεωρητικά πάντα, οι άνθρωποι πεθαίνουν αφού έχουν ολοκληρώσει με κάποιον τρόπο αυτό για το οποίο ήρθαν στη ζωή
Ετσι ώστε να περάσουν σε ένα άλλο επίπεδο, πιθανά σε μια άλλη ζωή με νέα μαθήματα
Δε λέμε πολλές φορές ότι οι καλοί άνθρωποι φεύγουν νωρίς? Εμένα πάντα με προβλημάτιζε αυτό...
Είναι ίσως οι άνθρωποι οι "ολοκληρωμένοι" σε αυτή τη ζωή?
Δεν ξέρω...

Το ζητούμενο της ψυχής που ξαναγεννιέται, είναι να γίνεται σε κάθε ζωή και καλύτερη
Να παίρνει τα μαθήματα, να φτάνει σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα, μέχρι να ολοκληρώσει και να ενωθεί με το θείο όλον

Τα παραπάνω δεν είναι θέσεις που ασπάζεται ο Ινδουισμός; Δηλαδή μια άλλη θρησκεία από τη δική μας; Αν τα δεχτούμε σαν γεγονότα δεν θα είναι λίγο... περίεργο; :worry:
Λέω εγώ τώρα, τι σκέφτομαι...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα παραπάνω δεν είναι θέσεις που ασπάζεται ο Ινδουισμός; Δηλαδή μια άλλη θρησκεία από τη δική μας; Αν τα δεχτούμε σαν γεγονότα δεν θα είναι λίγο... περίεργο; :worry:
Λέω εγώ τώρα, τι σκέφτομαι...:redface:

φυσικά καθώς και τη μετενσάρκωση που πιάστηκα από εκεί και συζητάμε :P
η δική μας θρησκεία μιλάει απλά για παράδεισο καθώς κι ένα εκδικητικό θεό που αν δεν βαφτίσεις το βρέφος είναι δαιμονισμένο και δεν το θάβουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top