Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχετε διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο το οποίο να σας επηρρεάσει τόσο πολύ ώστε να αναθεωρήσετε τα πιστεύω σας, τον τρόπο σκέψης ή τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τις καταστάσεις της ζωης?
Εδώ θα ήθελα να γράφουμε ποια είναι τα βιβλία που πιστεύουμε ότι ανήκουν στην «απαραίτητη βιβλιογραφία» για τον καθένας μας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ένα από τα βιβλία που παίξανε σημαντικό ρόλο στον τρόπο σκέψης μου ήταν το "Αλχημιστή" του Πάουλο Κοέλο



"Το μυστικό βρίσκεται εδώ,
στο παρόν.
Αν παρατηρήσεις το παρόν μπορείς
ακόμη και να το βελτιώσεις.
Αν βελτιώσεις το παρόν,
επιδιορθώνεις το μέλλον..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω ότι σχεδόν όλα τα βιβλία που διάβαζα μέχρι και την εφηβεία μου με επηρέαζαν τρομερά.Ήταν η ηλικία τέτοια που μάλλον ήταν αναπόφευκτο.
Αν μπορούσα να ξεχωρίσω ποια όχι μου άλλαξαν το σκεπτικό(αφού ήμουν ακόμη σε στάδιο διαμόρφωσης) αλλά ποια μπορώ να θυμηθώ πιο έντονα,αυτό σημαίνει πως θα συμπεριλάβω και βιβλία που διάβασα πολύυυυ μικρή δλδ και παραμύθια(είπε κανείς πως αυτά δεν επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης μας;:hmm:):

Ο μυστικός κήπος-παιδικό διήγημα (δεν θυμάμαι τον συγγραφέα)
Ο σκληρόκαρδος γίγαντας-Όσκαρ Ουάιλντ (απίστευτο παραμύθι ακόμη και τώρα κλαίω)
Αθανασία-Μίλαν Κούντερα
αλλά ποτέ κανένας συγγραφέας δεν με επηρέασε τόσο (ξέρω είναι κλισέ αλλά δεν με νοιάζει) όσο ο Νίκος Καζαντζάκης, σαν σύνολο έργου δεν μπορώ να ξεχωρίσω βιβλίο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ολά τα βιβλία του Paulo Coehlo που με έκαναν να πιστέψω πως ότι επιθυμήσω μπορώ να το καταφέρω, και το ¨Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις" του Μπουσκάλια που με έκανε να ζω την κάθε στιγμή σαν να είναι η τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ο γλαρος Ιωναθαν

και το

"να ζεις να αγαπας και να μαθαινεις"του Λεο Μπουσκαλια [αν και δεν ειναι μυθιστορημα ειναι συγκλονιστηκο και σου μαθαινει παραγματα για τη ζωη...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
ο γλαρος Ιωναθαν

Όντως και εμένα με επηρρέασε αυτό το βιβλίο.
Επίσης με επηρρέασε αρκετά η Lisa Alther και ειδικά το βιβλίο της Kinflicks (συγγώμη δεν ξέρω ελληνικούς τίτλους) που με έκανε να δω τα πράγματα με άλλο μάτι και άλλαξε τις απόψεις μου για κάποια θέματα. Μάλιστα, τυχαίνει να θυμάμαι κομμάτια του βιβλίου αυτού τις πιο περίεργες στιγμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
α, και το "ΣΥΣΑΧΘΕΙΑ" της Ευας Ομηρολη. οχι τοσο ως θεμα αλλα καποιες φρασεις, παραγραφοι, ακομα και σελιδες με εκαναν να συνειδητοποιησω αρκετα πραγματα για τη ζωη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Όσοι ζωντανοί-Δραγούμης
Μέγας Ανατολικός-Εμπειρίκος
Γκέμμα-Λιαντίνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πολλά με έχουν επηρρεάσει με τον ένα τρόπο ή τον άλλο.


Ένα που διάβασα σε τρυφερή ηλικία και μου άλλαξε την άποψη για τον πόλεμο είναι το "Johnny Got His Gun" του Ντάλτον Τράμπο. Αρκετά δυνατό.

Ίσως δεν χάνουμε αν πω και το στόρι λίγο, ειδικά όσοι διαβάζουν Κοέλιου και Μπουσκάλια (καλά αυτός δεν αυτοκτόνησε; ) ίσως δουν τα πραγματα από μια άλλη οπτική.

Λοιπόν. Ο Τζόνι ξυπνάει αργά με ανάμνησεις από τον θάνατο του πατέρα του. Από τότε, άφησε τη δουλειά του σε ένα φουρνάρικο και κατετάγη στον αμερικανικό στρατό για να πολεμήσει στον Ά ππ. Όλα οκ μέχρι εδώ.

Καθώς ξυπνάει μέσα στους πόνους, ανακαλύπτει πως δεν μπορεί να κουνήσει τα μάτια του - γιατί δεν τα έχει πια. Ούτε μπορεί να ακούσει. Προσπαθεί να κουνήσει τα χέρια του - αλλά δεν υπάρχει τίποτα από τον ώμο και κάτω. Προσπαθεί να σηκωθεί όρθιος - αλλά δεν έχει πόδια να σταθεί.
Ανοίγει λοιπόν το στόμα για να ουρλιαξει - αλλά δεν έχει ούτε γλώσσα ούτε σαγώνι.

Καταλαβαίνει πως βρίσκεται σε νοσοκομείο από το μαλακό κρεββάτι και τα σεντόνια. Μέσα στην αγωνία του να επικοινωνήσει, να δείξει πως είναι ακόμα άνθρωπος και όχι ένα κομμάτι σάρκες με επίδεσμους, αρχίζει να χτυπάει στο κορμό του στο κρεββάτι σε κώδικα Μορς. Εννέα χτυπήματα, τα τρία μεσαία πιο έντονα: SOS.

Έλα όμως που οι νοσοκόμες δεν καταλαβαίνουν. Και νομίζοντας ότι σπαρταράει από τους πόνους, του πατάνε ενέσεις μορφίνης για να μην αντιδρά.


Αυτή η ιστορία παραλληλίζεται με τα παθήματα του άνθρωπου-ελέφαντα (γεια σου μοναχέ με το γούστο σου). Και οι δύο είναι αμυδρά άνθρωπινες μορφές. Και οι δύο πασχίζουν να μιλήσουν, να ακουστούν, να ακούσουν. Να επικοινωνήσουν. Να νοιώσουν άνθρωποι. Ο ελέφαντας είχε να χρησιμοποιήσει την ασύγκριτη ευφυία του. Ο Τζόνι δεν είχε να χρησιμοποιήσει τίποτα ιδιαίτερο. Ήταν ένας απλός άνθρωπος από το πλήθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
"Τα τέκνα του Πλοιάρχου Γκράντ" Ιούλιος Βερν (το πρωτο βιβλίο που διάβασα και το πρώτο βιβλίο που με έκανε να λατρέψω τη λογοτεχνία), "Με οικογένεια" του Έκτορ Μαλό (το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω διαβάσει άπειρες φορές και ακόμα και σήμερα με κάνει να κλαίω) "Όταν ο Ήλιος" της Ζωρς Σαρρή (μετά από αυτό, διάβασα όλα τα βιβλία της Σαρρή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
μου άλλαξε την άποψη για τον πόλεμο είναι το "Johnny Got His Gun" του Ντάλτον Τράμπο.


Ειδα και την ταινια και ηταν ενας απο τους σοβαρους λογους που αποφασισα να μην παω φανταρος.

Αλλα βιβλια:
"Ακου, ανθρωπακο" του Β.Ραιχ (κι απο τοτε πολλα του Ραιχ)
"Πνευματικη Ψυχολογια" Τ.Μπεννετ
"Η μεταφυσικη του φυλου" Τ.Εβολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
"γλάρος Ιωννάθαν" με σημάδεψε όχι απλώς με επηρρέασε...
"αλχιμηστής" παόλο κοέλιο απλά ανεπανάληπτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μέγας Ανατολικός-Εμπειρίκος

Μέγας Ανατολικός;;;
δεν το εχω διαβασει αλλα μου εχουν πει καποια πραγματα για το περιεχομενο του...πως ειναι λίγο ... χμ, ακαταληλο να το πω?
πως μπορει αυτο να σου.. άλλαξε τη ζωή??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
"γλάρος Ιωννάθαν" με σημάδεψε όχι απλώς με επηρρέασε...
"αλχιμηστής" παόλο κοέλιο απλά ανεπανάληπτος!

σε αυτά τα δύο συμπληρώνω και τον μικρό πρίγκηπα και αυτά είναι για μένα τα 3 βιβλία που μου άλλαξαν πραγματικά τη ζωή :)


Σε γενικές γραμμές... ο κανόνας και στα 3 είναι.. ακολούθα το όνειρο και κάντο στόχο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από Hermann Hesse το Ντεμιαν και από Stendhal το "Κόκκινο και το μαύρο". Εκπληκτικά και τα 2, ειδικά η ροή αλλά κυρίως τα μηνύματα που "μεταδίδουν" με αλλάξαν, και με αλλάξαν αρκετά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ό,τι έχω διαβάσει από Λειβαδίτη, Ελύτη...

Η Αθανασία του Κούντερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μερικά που αναφέρατε: "Ο Γλάρος Ιωνάθαν", "Ο Μικρός Πρίγκιπας".

Επίσης "Τα μπλουζ του έρωτα και του θανάτου" του Πάτρικ Νιτ, όσα έχω διαβάσει του Μαρκές και το "Νάρκισσος και Χρυσόστομος" του Έρμαν Έσσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
λοιπον, αυτον τον γλαρο που λετε δεν τον ειχα καν υπ'οψιν μου αλλα επειδη ειδα οτι σε πολλους αρεσει το κατεβασα απ'το ιντερνετ και θα το διαβασω και θα ερθω να πω κι εγω τη γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
σε αυτά τα δύο συμπληρώνω και τον μικρό πρίγκηπα και αυτά είναι για μένα τα 3 βιβλία που μου άλλαξαν πραγματικά τη ζωή :)


Σε γενικές γραμμές... ο κανόνας και στα 3 είναι.. ακολούθα το όνειρο και κάντο στόχο σου...

μπράβο κουεδίνι! κ έλεγα ότι κάτι είχα ξεχάσει...
ο μικρός πρίγκηπας ήταν το τρίτο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top