Που βρίσκεται "αποθηκευμένος" ο χαρακτήρας;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο ηθοποιός που λες Μάνια μου, είχε μείνει κατάκοιτος μετά από ατύχημα νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τον θάνατό τον πολεμάμε, υπήρχε η περίπτωση του ριβς του σούπερμαν που ήταν ο πρώτος άνθρωπος που έκανε μεταμόσχευση κεφαλιού:worry:
Θυμόμαστέ όλοι ότι ήταν παράλυτος χρόνια, το θέμα είναι ότι σαν μυαλό μεταφέρθηκε σε άλλο σώμα το οποίο δεν υπάκουγε στις διαταγές του εγκεφάλου και παρέμηνε στο κρεββάτι, το θέμα είναι ότι δεν άλλαξε χαρακτήρα και δέν πήρε τίποτα άπο το σώμα.

Τώρα θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά, πιστέυω ότι τα πάντα εξαρτούντε άπο το μυαλό άλλα ο χαρακτήρας είναι φτιαγμένος βάσει της ζωής του ανθρώπου, δεν αποθηκέυετε πουθενά ο χαρακτήρας πιστέυω, είναι όπως το έχω στο μυαλό μου η εμπιρία που φτιάχνει το χαρακτήρα και πόσο ανταποκρίνοντε οι άλλοι στα θέλω του. Αυτό που πιστέυω μπορεί να άλλάξει ένα χαρακτήρα είναι η αφέρεση των συμαντικών θέλω του ανάλωγα με το τί θέλεις να άλλαξεις;)
:confused: :confused: :confused: :confused:
Ποιος είπες οτι έκανε τέτοια μεταμόσχευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mάλλον Μάνια μου....
Πες όμως τι είχες διαβάσει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Mάλλον Μάνια μου....
Πες όμως τι είχες διαβάσει.....

Μην με κράξετε όμως, είχα άκουσει ότι ήθελε να βοηθείσει στην οληκή αναπηρια και ότι ζήτησε να γίνει πήραμα πάνω τού μιας και εκείνος είχε χάσει το παιχνίδι με το σώμα του, ότι γύρο στά 5 χρόνια πρίν παιθάνει το δωκίμασε και ότι δεν ανταποκρινόταν καθόλου με το σώμα του.
Μην άκουσω να με κράζετε θα σας πλακώσω:mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό που λες κάτι μου θυμίζει, νομίζω κι εγώ το είχα διαβάσει, οτι δηλαδή είχε προσφερθεί να δεχτεί κάποιες πειραματικές έρευνες.
Δεν ξέρω αν πραγματοποιήθηκε το πείραμα, άλλωστε που θα μπορούσε να βρεθεί δότης (?).
Ξέρω όμως οτι δεν περιγράφεται πουθενά μεταμόσχευση εγκεφάλου, ή έστω εγκεφαλικών κυττάρων, μέχρι σήμερα.
Επίσης ξέρω οτι τελικά ο δυστυχής ηθοποιός, έχασε τη μάχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό που λες κάτι μου θυμίζει, νομίζω κι εγώ το είχα διαβάσει, οτι δηλαδή είχε προσφερθεί να δεχτεί κάποιες πειραματικές έρευνες.
Δεν ξέρω αν πραγματοποιήθηκε το πείραμα, άλλωστε που θα μπορούσε να βρεθεί δότης (?).
Ξέρω όμως οτι δεν περιγράφεται πουθενά μεταμόσχευση εγκεφάλου, ή έστω εγκεφαλικών κυττάρων, μέχρι σήμερα.
Επίσης ξέρω οτι τελικά ο δυστυχής ηθοποιός, έχασε τη μάχη.


Ψάχνω τώρα να δώ μήπως βρώ το άρθρο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έτσι όπως το θέτεις, το προφανές είναι αυτό, δηλαδή ο εγκέφαλος. Τι σε κάνει να προβλήματιζεσαι; Δε νομίζω να φέρουν αναμνήσεις άλλα ζωτικά όργανα..

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Αναμνήσεις έχουν όλα τα όργανα και όλο το σώμα, και ειδικά η καρδιά. Το τί συμβαίνει μετά την μεταμόσχευση κάποιων οργάνων δημιουργεί πολλά ερωτηματικά γιατί αυτές οι μεταμοσχεύσεις συνήθως δεν έχουν καλή έκβαση. 'Εχω πειστεί ότι ψυχή υπάρχει και ότι είναι κάτι τελείως άσχετο από τον εγκέφαλο ή οποιοδήποτε άλλο μέρος του σώματος. Μια από τις πολλές αποδείξεις είναι ότι σε ηλικία 5-10 ετών ήδη πολλές φορές ξεδιπλώνονται ταλέντα, καλλιτεχνικά ή άλλα που κανείς δεν μας τα δίδαξε. Είμαστε ήδη πριν την γέννηση απόλυτα προγραμματισμένοι για συγκεκριμένους χαρακτήρες, συγκεκριμένες ζωές, δεξιότητες, ικανότητες και εμπειρίες. Ο χαρακτήρας μπορεί να διαμορφώνεται στα πρώτα χρόνια της ζωής μας από εμπειρίες σύμφωνα με την Ψυχολογία αλλά αυτές τις εμπειρίες δεν τις διαλέγουμε στα πρώτα χρόνια της ζωής μας. Είμαστε έρμαια επιλογών μιας άλλης Διάννοιας (DNA = διάννοια), πολύ ανώτερης και ασύληπτης από το μυαλουδάκι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εδώ λέμε τι πιστεύουμε ή τι ισχύει στην πραγματικότητα;
Μνήμη έχουν μόνο τα εγκεφαλικά κύτταρα και όχι η καρδιά.
Η καρδιά επιτελεί μια συγκεκριμένη λειτουργία κι αυτή είναι η αποστολή αίματος στο υπόλοιπο σώμα.
Οι μεταμοσχεύσεις δεν έχουν καλή έκβαση, λόγω ασυμβατότητας κάποιων αντιγόνων, με αποτέλεσμα ο οργανισμός να απορρίπτει το μόσχευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εδώ λέμε τι πιστεύουμε ή τι ισχύει στην πραγματικότητα;
Δηλαδή τι ξέρουμε ως τώρα…[FONT=&quot]:)[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Κάτι αρκετά ενδιαφέρον για την λοβοτομή, που σχετίζεται με τον χαρακτήρα:

Στα μέσα...

... της δεκαετίας του 1930, ο Πορτογάλος νευρολόγος Εγκάς Μονίζ, προς τη δύση της καριέρας του, αδημονούσε να εξασφαλίσει μια θέση στην ιστορία της επιστήμης του. Σε ένα ιατρικό συμπόσιο είχε παρακολουθήσει την ανακοίνωση ενός ερευνητή που είχε παρατηρήσει μεταβολές στη συμπεριφορά δύο χιμπαντζήδων, όταν τους αφαίρεσε τους μετωπιαίους λοβούς του εγκεφάλου. Ο Μονίζ αποφάσισε να δοκιμάσει κάτι παρόμοιο στους ανθρώπους. Αυτή η ιδέα τού χάρισε το Νόμπελ το 1949.
Μήπως θα ζούσαμε...

... καλύτερα με λοβοτομή; Με όσα παράξενα βλέπουμε γύρω μας, μερικές φορές - όχι λίγες - μπαίνουμε στον πειρασμό να απαντήσουμε καταφατικά σε αυτό το ερώτημα (πάντα με μια χιουμοριστική διάθεση). Όμως, η λοβοτομή έχει ένα θλιβερό ιστορικό. Η χειρουργική επέμβαση που επινόησε πρώτος ο Μονίζ είχε στόχο να απομονώσει το μέρος του εγκεφάλου που ελέγχει το συναίσθημα από το μέρος που ελέγχει τη νόηση, έτσι ώστε να εξουδετερωθεί μια και καλή το άγχος και η διαταραχή. Είτε γινόταν με ενέσεις αλκοόλης είτε με τη χειρουργική καταστροφή του εγκεφαλικού ιστού, η λοβοτομή εφαρμοζόταν κάποτε ευρύτατα στη θεραπεία σοβαρών ψυχικών νόσων. Μολονότι τα αποτελέσματα της επέμβασης συχνά ήταν αμφισβητήσιμα, οι γιατροί τη συνιστούσαν και την εφάρμοζαν ευχαρίστως, έτσι που γρήγορα η λοβοτομή έγινε ιατρικός θεσμός, παρά τα πολλά μειονεκτήματά της.




https://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18335&m=N51&aa=3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η συζήτηση για την ύπαρξη ή όχι της ψυχής μεταφέρθηκε σε ένα ήδη υπάρχον θέμα εδώ.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συνεχίσουν εκεί την συζήτηση :)

Πολύ λίγα posts βγήκαν off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι η ψυχή και ο χαρακτήρας μας είναι ένα σύνολο νευρώνων που σχηματίζονται ανάλογα απο τα ερεθίσματα που δλεχεται ο καθένας από το περιβάλλον του σε συνδυασμό με τα γονίδια. Σε διαφορετικά ερεθίσματα έχει εκτεθεί ο καθένας από μας αλλά ακόμη και σε ίδια να εκτεθούμε, εξ'αιτίας των γονιδίων διαφορερικά θα αντιδράσει ο καθένας μας, οπότε σχηματίζεται ο χαρακτήρας με τις δικές του αναμνήσεις, επιθυμίες κτλ Δεν ξέρω , μπορεί να κάνω και λάθος, απλώς πιστεύω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Μόνο την αρχή του θέματος απο τη Μισέλ είδα. Δεν έχω παρακολουθήσει γενικά την κουβέντα (κοιτάξτε την ώρα που γράφω αυτές τις μ@$^% και θα νιώσετε τη βαρεμάρα μου).

Μου ήρθε όμως μια ψιλοάσχετη, λίγο μαθηματικοποιημένη απορία: Ποιά είναι τα minimal (όχι mininum) "λειτουργικά υποσύνολα" του ανθρώπινου οργανισμού; :hmm:

Δλδ να βρεθεί υποσύνολο του ανθρώπου (συνεκτικό βέβαια, δλδ μονοκομάτο, όχι κομμάτια:confused: :redface: :worry: ), με το οποίο να μπορεί ο άνθρωπος-φορέας του να επιβιώσει, που όμως, αν αφαιρεθεί απ' αυτό οποιοδήποτε μέλος, ο άνθρωπος να πεθαίνει. Μπορεί τώρα που γράφω να γελάω;) , αλλά η απορία υφίσταται.
Υ.Γ. Είμαι προετοιμασμένος για μετατόπιση του θέματος, πμ "εκ της διευθύνσεως", κόψιμο του internet, αφορισμό κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μόνο την αρχή του θέματος απο τη Μισέλ είδα. Δεν έχω παρακολουθήσει γενικά την κουβέντα (κοιτάξτε την ώρα που γράφω αυτές τις μ@$^% και θα νιώσετε τη βαρεμάρα μου).

Μου ήρθε όμως μια ψιλοάσχετη, λίγο μαθηματικοποιημένη απορία: Ποιά είναι τα minimal (όχι mininum) "λειτουργικά υποσύνολα" του ανθρώπινου οργανισμού; :hmm:

Δλδ να βρεθεί υποσύνολο του ανθρώπου (συνεκτικό βέβαια, δλδ μονοκομάτο, όχι κομμάτια:confused: :redface: :worry: ), με το οποίο να μπορεί ο άνθρωπος-φορέας του να επιβιώσει, που όμως, αν αφαιρεθεί απ' αυτό οποιοδήποτε μέλος, ο άνθρωπος να πεθαίνει. Μπορεί τώρα που γράφω να γελάω;) , αλλά η απορία υφίσταται.
Υ.Γ. Είμαι προετοιμασμένος για μετατόπιση του θέματος, πμ "εκ της διευθύνσεως", κόψιμο του internet, αφορισμό κλπ

Μιλάς για την μικρότερη δυνατή σύσταση του Ανθρώπου με την οποία παραμένει άνθρωπος και αξίζει να ζει τη ζωή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Μιλάς για την μικρότερη δυνατή σύσταση του Ανθρώπου με την οποία παραμένει άνθρωπος και αξίζει να ζει τη ζωή του;
Απλά να μπορεί να επιβιώσει. Δεν έθεσα θέμα καλής ψυχολογίας κλπ.
π.χ. Είναι προφανές πως ένα τέτοιο υποσύνολο θα περιέχει σιγουρα την καρδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απλά να μπορεί να επιβιώσει


Johnny Got His Gun.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Το βιβλιαράκι το έχω ξανακούσει (από σένα, νομίζω). Αυτή η περίπτωση λοιπόν μας δίνει απλώς ένα "άνω φράγμα" στο τρελό μου ερώτημα:redface:.
Για παρακάτω, έχεις καμιά ιδέα;
Εγώ ήμουν αυτός που είπα να μην μπλέξουμε με ψυχολογίες κλπ, αλλά τώρα που το σκέφτομαι, πέρα από το αν ο άνθρωπος θέλει ή όχι να επιβιώσει, ενδέχεται να μην τα καταφέρει λόγω πεσμένης ψυχολογίας, ακόμα και χωρίς ευθανασία και σία.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Που βρίσκεται αποθηκευμένος ο χαρακτήρας?
"Flotsam the sailor
Just railed
Against parts of his life
He kept veiled

In his colon it's said
Lived a sad baby's head
Whose tears
Filled the ocean he sailed"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε οτι μπορούσσε να γίνει μεταμόσχευση για οποιοδήποτε όργανο του σώματος και οτι αρχίζουμε σε έναν άνθρωπο να του αλλάζουμε τα όργανα. Απο ποιό σημείο και μετά θα σταματούσε να είναι ο ίδιος άνθρωπος με τις ίδιες αναμνήσεις, χαρακτήρα κλπ; Η προφανής απάντηση είναι "όταν του αλλάξουμε το μυαλό". Είναι όντως έτσι;

Νομίζω είναι λίγο πιο περίπλοκο.
Δεν πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται σε κάποιο συγκεκριμένο όργανο του σώματός μας, ούτε και στο μυαλό, αλλά ούτε και στην ψυχή.
Πιστεύω ότι κάθε κύτταρό μας είναι διαποτισμένο από πληροφορίες του ποιοι είμαστε- ακόμα και το δέρμα μας (όργανο δεν θεωρείται και αυτό; δεν τα θυμάμαι πολύ καλά από τη βιολογία που κάναμε τόοοτε :p), γιατί πολύ απλά το ποιοι είμαστε έχει διαμορφωθεί από τις αισθήσεις μας.
Με το δέρμα πχ, αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα με την αίσθηση της αφής. Επομένως το δέρμα μας έχει την ικανότητα να "θυμάται"... :)

Τελικά νομίζω πως ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου βρίσκεται αποθηκευμένος παντού στο σώμα του- και αυτός είναι και ο λόγος που δεν πιστεύω πως μπορει να μεταφερθεί αυτούσιος σε κάποιον άλλο άνθρωπο, με οποιονδήποτε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top