Η επί του όρους ομιλία

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μόνο που εγώ, όπως έχω δηλώσει εξ' αρχής, αναφέρομαι στον γνήσιο και απαρχής Χριστιανισμό που εκφράζει η Καινή Διαθήκη και όχι σε ό,τι το μετέτρεψαν αργότερα διάφοροι.
Αν προσπαθήσουμε σήμερα να δούμε με ουδέτερη ματιά, μοιραία θα φτάσουμε στους πρωτοχριστιανούς. Εκεί θα αναγκαστούμε να διαχωρίσουμε, τους θύτες από τα θύματα. 700.000 ήταν τα θύματα στο Κολοσσαίο. Τους διώκτες από τους κυνηγημένους. Αγνωστος θα είναι για εμάς ο αριθμός των ανθρώπων που έζησαν στις κατακόμβες. Αλλά, ανατρέχοντας στην ιστορία, θα συναντήσουμε και τους βιαστές σταυροφόρους, πάνω στην Αγία Τράπεζα στην Κωνσταντινούπολη. Πώς είναι δυνατό σήμερα, να μην βλέπουμε την διαφορά, ανάμεσα στους γνήσιους χριστιανούς; Πώς είναι δυνατό σήμερα να ρίχνουμε το βάρος στους χριστιανούς, για ότι κακό έχει συμβεί; π.χ. ιερά εξέταση…

Υ.Γ. διάκριση χρειαζόμαστε, προκειμένου να πλησιάσουμε τέτοια θέματα.
[FONT=&quot]Διάκριση και καλοπροαίρετη κριτική. Μόνο τότε ίσως καταφέρουμε να αντιληφθούμε τις βαθύτερες αλήθειες που πηγάζουν από τον γνήσιο Χριστιανισμό…[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πώς είναι δυνατό σήμερα να ρίχνουμε το βάρος στους χριστιανούς, για ότι κακό έχει συμβεί; π.χ. ιερά εξέταση…


προφανώς το πρόβλημα είναι ο όχλος των αμαθών, και όχι η "σατανική μαγεία" του θύματος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
  • «Μακάριοι αυτοί που πενθούν· επειδή, αυτοί θα παρηγορηθούν

Αυτό είναι το 2ο βήμα της πνευματικής σκάλας που οδηγεί στη γνωριμία με το Χριστό.

Το 1ο βήμα είναι, όπως έχουμε πει, η συνειδητοποίηση της πνευματικής φτώχειας, δηλαδή της εξαιρετικά έως ανησυχητικά περιορισμένης κατανόησης τού τί θέλει ο Θεός. Αιτία της πνευματικής φτώχειας είναι η αρρωστημένη προσκόλληση στα επίγεια η οποία σκοτίζει το νου. Από την άλλη μεριά, ο Θεός δεν θέλει ο άνθρωπος να είναι πνευματικά φτωχός αλλά ο νους του να πλημμυρίζει με πνεύμα Χριστού και σκέψεις Θεού.

Όταν ένας άνθρωπος τολμήσει να παραδεχθεί την πνευματική του φτώχεια και την αιτία της, τότε συνειδητοποιεί τί ακριβώς χάνει ευρισκόμενος σε κατάσταση απουσίας του Θεού από τη ζωή του. Αυτή η ειλικρινής αυτοεξέταση οδηγεί σε μια βαθιά προσωπική στενοχώρια και περισυλλογή.

Αυτό ακριβώς είναι το πένθος στο οποίο αναφέρεται ο 2ος μακαρισμός. Και αυτό το πένθος θέλει να επιτύχει ο Θεός μέσα στην καρδιά του ανθρώπου, όχι όμως για να τον απελπίσει ή να τον καταστήσει καταθλιπτικό, αλλά για να τον κάνει να κατανοήσει βαθιά πόσο πολύ ανάγκη έχει τον Θεό στη ζωή του και ότι όλα αυτά στα οποία είναι προσκολλημένος δεν τον γεμίζουν ουσιαστικά, ούτε τον ολοκληρώνουν ως άνθρωπο· αντιθέτως μάλιστα, πολλά από αυτά ίσως και να τον φθείρουν σωματικά και ψυχικά.

Όταν ο άνθρωπος περιέρχεται σε ένα τέτοιο πένθος, τότε οδηγείται στη μετάνοια, δηλαδή στην αλλαγή τρόπου σκέψης, πράγμα που οδηγεί και στην αλλαγή τρόπου ζωής και λήψης αποφάσεων. Πλέον προβληματίζεται για το ποιό είναι το θέλημα του Θεού, διότι αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι το θέλημα τού Θεού είναι το συμφέρον του και όχι μια λίστα κανόνων.

Σε αυτή την κατάσταση δίδεται στο Θεό χώρος να επέμβει στη ζωή του ανθρώπου αλλά και να έρθει και να κατοικήσει η παρουσία Του μέσα στο νου και την καρδιά του. Ξεκινάει λοιπόν ο άνθρωπος να πειραματίζεται με το Θεό και να βλέπει τις ενέργειές Του στη ζωή του. Αρχίζει να αναπτύσσεται μια προσωπική σχέση μέσω της οποίας ο άνθρωπος αρχίζει να επικοινωνεί με το Θεό και να γεύεται την αγάπη Του. Και αυτό ακριβώς είναι μια ανέκφραστη παρηγοριά η οποία έρχεται ως αποτέλεσμα του αρχικού πένθους.

Αυτός λοιπόν που θα πενθήσει για την κατάστασή του, θα παρηγορηθεί από τον Ίδιο τον Ιησού Χριστό προσωπικά και θα Τον δει να του αλλάζει τη ζωή. Διότι όπως αποτέλεσμα δεν έρχεται χωρίς κόπο, έτσι και παρηγοριά δεν μπορεί να έρθει αν δεν προηγηθεί πένθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός είναι μια εμπειρία της ανθρωπότητας πολύ παλιά, από την οποία διδάχθηκε ό,τι είχε να διδαχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός είναι μια εμπειρία της ανθρωπότητας πολύ παλιά, από την οποία διδάχθηκε ό,τι είχε να διδαχθεί.
Ο Χριστιανισμός, είναι διαθέσιμος πάντα να τον αναιρέσεις.
Οσο περισσότερο προσπαθείς, τόσο θα σου είναι δυσκολότερο.
Ώσπου κάποια μέρα θα τον δεχτείς ως την μοναδική αλήθεια.

Κλασικό παράδειγμα ο Πατήρ Σεραφείμ Ρόουζ.

Από το επίθετο, αντιλαμβανόμαστε πιστεύω όλοι, ότι δεν έλκει την καταγωγή του από την Ελλάδα.

Γεννημένος Προτεστάντης, με πανεπιστημιακή μόρφωση, αναζήτησε στην Αμερική όλα τα ζητήματα περι θρησκειών.
Πάλεψε ανάμεσα σε ονόματα όπως ο Νίτσε, ο Κάρλ Γιούγκ και αφού αναζήτησε ακόμα και στην Κνέζικη, την Ινδική παράδοση, την Θεοσοφία, το Ζεν, άφησε πίσω του τεράστιας σημασίας έργο.

Μιλώντας εκτός από τα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ρώσικα, Κινέζικα, έμαθε μοναχός του Σανσκριτικά, μελέτησε την Λατινική, Αρχαία Ελληνική.

Δεν είμαι εγώ αυτός που μπορεί να πει περισσότερα γι’ αυτόν και το έργο του.

Θα πω μόνο ένα.

Αν επιθυμεί κάποιος σήμερα να αναιρέσει τον Χριστιανισμό, αρκεί να σταματήσει στο 1957, από το1952 ως το 1957, ο Πατήρ Σεραφείμ Ρόουζ, πάλεψε και αγωνίσθηκε να ταυτιστεί με όλες τις μοντέρνες αναζητήσεις των ανθρώπων.
Πού; Στην Αμερική! Την χώρα της αφθονίας και των κάθε λογής ελευθεριών που μπορεί να φανταστεί ο άνθρωπος. Ενας φοιτητής, που έψαξε, αναζήτησε και από την δική του πορεία φαίνεται οτι βρήκε αυτό που αναζητούσε.

Όμως, γι’ αυτόν που θέλει να αντιληφθεί την πνευματική κατάσταση που έφτασε, θα χρειαστεί να διαβάσει περισσότερο.
Δεν είναι δυνατή η παροχή λεπτομερειών, από ένα βιβλίο που είναι 625 σελίδες.

Φτάνει να πω ότι όταν έφυγε πρόωρα σε ηλικία 48 ετών ο ιερομόναχος πλέον Σεραφείμ, ο αρχιεπίσκοπος Δυτικής Αμερικής και Σαν Φρανσίσκο (της Ρωσικής Ορθοδόξου Εκκλησίας του Εξωτερικού), Αντώνιος, σχολίασε ότι ο π. Σεραφείμ υπήρξε ο πρώτος Αμερικανός podvizhnik ή ασκητής. (μία συγκεκριμένη κατηγορία ενάρετου αγωνιστή στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση αγιότητας).


Υ.Γ. θα έλεγα πως, αν είσαι άθεος, αν δεν έχεις κάνει συμβιβασμούς, αν πιστεύεις ότι είσαι ελεύθερο πνεύμα. Τότε διαβάζοντας τον π. Σεραφείμ, θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα θέματα.

Φτάνει μόνο να μην έχεις νεκρώσει τον παλαιό σου εαυτό.
Φτάνει μόνο να μπορείς να ακούσεις την καρδιά σου.
Φτάνει μόνο να μπορείς να εκτιμήσεις μελέτες και όχι απλά και αβασάνιστα, να λες, «είμαι άθεος».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός είναι μια εμπειρία της ανθρωπότητας πολύ παλιά, από την οποία διδάχθηκε ό,τι είχε να διδαχθεί.

Νομίζω ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

Αν η ανθρωπότητα είχε όντως διδαχθεί τις αρχές του Χριστιανισμού δεν θα είχε καταντήσει έτσι όπως είναι σήμερα. Και σε αυτό δυστυχώς έχουν σημαντικό μερίδιο ευθύνης αυτοί που μετέτρεψαν το Χριστιανισμό σε θρησκεία, αποκρύπτοντας την απελευθερωτική δύναμη τού Λόγου του Θεού στη ζωή του ανθρώπου και παρουσιάζοντας το Χριστιανισμό ως μια ατελείωτη λίστα τελετουργιών και ξερών ηθικοπλαστικών κανόνων.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Στον προηγούμενο μακαρισμό αναφέραμε ότι ο άνθρωπος που θα πενθήσει για την κατάστασή του θα παρηγορηθεί. Διότι το πένθος ενώπιον του Θεού δεν είναι μια εκδήλωση απελπισίας αλλά η έναρξη μιας προσωπικής σχέσης μαζί Του. Ο Θεός ποτέ δεν αφήνει τον άνθρωπο σε αδιέξοδο ούτε τον εγκαταλείπει όταν πενθεί για την κατάστασή του, όπως ίσως κάνουν οι άλλοι άνθρωποι, αλλά σπεύδει να τον επισκεφθεί για να τον παρηγορήσει.

Ό,τι κι αν έχεις κάνει, όσο χάλια κι αν αισθάνεσαι, ποτέ ο Θεός δεν πρόκειται να σου γυρίσει την πλάτη αν Του χτυπήσεις την πόρτα!

Και είναι πραγματικά μια απερίγραπτη αίσθηση ο άνθρωπος να έχει παρηγορηθεί από τον Ίδιο τον Ιησού Χριστό προσωπικά. Πλέον αισθάνεται καθαρός και ελαφρωμένος από το φορτίο που κουβαλούσε η ψυχή του και δεν ήξερε γιατί του συνέβαινε αυτό ούτε το πώς να απαλλαγεί.

Πλέον, μετά την παρηγοριά του Χριστού, ο άνθρωπος έρχεται σε μια εσωτερική κατάσταση ειρήνης και ησυχίας. Βλέπει το χαρακτήρα του να μαλακώνει και την καρδιά του να απαλύνεται. Γίνεται ένας πράος άνθρωπος. Διότι για να γίνει κανείς πράος, πρέπει κάποιος να τον έχει καθησυχάσει και να τον έχει παρηγορήσει.

Και ποιό είναι το αποτέλεσμα της πραότητας;

  • «Μακάριοι οι πράοι· επειδή, αυτοί θα κληρονομήσουν τη γη.»

Από εκεί που ο άνθρωπος βρίσκεται στο μηδέν και στο ναδίρ ψυχολογικά, ξαφνικά γίνεται ένας από τους δικαιούχους της γης της επαγγελίας. Αυτή η γη της επαγγελίας δεν είναι η γη Χαναάν που είχαν οι Εβραίοι στην Παλαιά Διαθήκη, αλλά η Νέα Γη την οποία έχει ετοιμάσει ο Θεός για να ζήσει εκεί μαζί με τα παιδιά Του αιώνια.

Όπως οι Ισραηλίτες κάποτε πέρασαν μέσα από την επώδυνη έρημο και έφθασαν στη γη της επαγγελίας, έτσι και ο άνθρωπος που θα περάσει μέσα από το δυσάρεστο μονοπάτι παραδοχής της πνευματικής πτωχείας του και του πένθους, θα εξασφαλίσει το αιώνιο μέλλον του.

Αυτό είναι το τέλος της ανασφάλειας και της απελπισίας πάνω σε έναν διεφθαρμένο κόσμο που φθάνει στο τέλος του. Ο Χριστός προσφέρει μια έξοδο διαφυγής που είναι ακόμη ανοιχτή για κάθε άνθρωπο.

Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για το καλό της ψυχής μας.

Ευλογημένο και ευτυχισμένο το νέο έτος 2013!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.......................
Αυτό είναι το τέλος της ανασφάλειας και της απελπισίας πάνω σε έναν διεφθαρμένο κόσμο που φθάνει στο τέλος του. Ο Χριστός προσφέρει μια έξοδο διαφυγής που είναι ακόμη ανοιχτή για κάθε άνθρωπο.

Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για το καλό της ψυχής μας.

Ευλογημένο και ευτυχισμένο το νέο έτος 2013!
Σήμερα, είναι εμφανές το δίλημμα του νέου ανθρώπου.
Η αναγνώριση της αλήθειας από το ψέμα.
Η λεπτή γραμμή που διαχωρίζει αυτό που διαφθείρει την σκέψη μας, την ψυχή μας.

Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά, να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για την αναγνώριση της αλήθειας από το ψέμα.
Την αναγνώριση της πλάνης, που και εκεί οφείλουμε την ταραχή μας και τον αναβρασμό της ψυχής μας.

Υ.Γ. αντιγράφοντας τα του προλαλήσαντος, αν μη τι άλλο, γιατι συμφωνώ απόλυτα.

Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για το καλό της ψυχής μας.
Ευλογημένο και ευτυχισμένο το νέο έτος 2013!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πολύ μου άρεσαν τα δύο τελευταία μηνύματα !
Ας ευχηθώ κι εγώ :
Ευλογημένο και ευτυχισμένο το νέο έτος 2013!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά, να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για την αναγνώριση της αλήθειας από το ψέμα.
Την αναγνώριση της πλάνης, που και εκεί οφείλουμε την ταραχή μας και τον αναβρασμό της ψυχής μας.

Και το δραματικό αγαπητέ Μάξιμε είναι ότι πολλές φορές δεν το συνειδητοποιούμε αυτό, με αποτέλεσμα να έχουμε αναπάντητα ερωτηματικά σχετικά με τους λόγους που δεν έχουμε ειρήνη μέσα στην καρδιά μας, ακόμη κι αν όλα πηγαίνουν "καλά" στη ζωή μας.

«Έτσι λέει ο Κύριος, ο Λυτρωτής σου, ο Άγιος του Ισραήλ: Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου, που σε διδάσκω για την ωφέλειά σου, σε οδηγώ διαμέσου του δρόμου από τον οποίο έπρεπε να πας. Είθε να άκουγες τα προστάγματά μου! Τότε, η ειρήνη σου θα ήταν σαν ποταμός, και η δικαιοσύνη σου σαν κύματα θάλασσας» (Ησαΐας 48:17)

Μακάρι να δοκιμάσουμε τον Χριστό ώστε να βεβαιωθούμε ότι μόνο Αυτός παρέχει ποταμούς ειρήνης ακόμη και εν μέσω ταραγμένων καταστάσεων και εποχών:

«εν μέσω πολλής θλίψεως μετά χαράς Πνεύματος Αγίου» (προς Θεσ/νικείς Α' 1:6)

Διότι η έλευση του Αγίου Πνεύματος πάνω στον άνθρωπο έχει συγκεκριμένα αποτελέσματα (καρπό):

«Ο καρπός, όμως, του Πνεύματος είναι: ΑΓΑΠΗ, ΧΑΡΑ, ΕΙΡΗΝΗ, ΜΑΚΡΟΘΥΜΙΑ, ΚΑΛΟΣΥΝΗ, ΑΓΑΘΟΣΥΝΗ, ΠΙΣΤΗ, ΠΡΑΟΤΗΤΑ, ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ» (προς Γαλάτας 5:22)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Και ίσως εύλογα να αναρωτηθεί κανείς: Πώς είναι δυνατόν ο Χριστός να παρέχει τέτοια απόλυτη ειρήνη στον άνθρωπο;

Καταρχήν να πούμε ότι ο Ιησούς Χριστός χαρακτηρίζεται μέσα στην Αγία Γραφή ως ο Άρχοντας της Ειρήνης (Ησαΐας 9:6) δηλαδή είναι Αυτός που έχει στα χέρια Του την ειρήνη, γι' αυτό και μπορεί να την παρέχει.

Ο λόγος λοιπόν που ο Χριστός μπορεί να κάνει την ψυχή του ανθρώπου να βρίσκεται σε κατάσταση τέλειας ειρήνης ακόμη κι αν γύρω του χαλάει ο κόσμος, είναι επειδή χτυπάει την αιτία της ταραχής και των φόβων στη ρίζα της.

Ποιά είναι η ρίζα της ταραχής και των φόβων του ανθρώπου; Είναι η άγνοια για το μέλλον και η αβεβαιότητα της εξέλιξης των πραγμάτων (θα έχω δουλειά αύριο, θα μπορώ να πληρώσω τους λογαριασμούς, μήπως αρρωστήσουν τα παιδιά κλπ.)

Ο Λόγος του Θεού λοιπόν μας δίνει μια απλή οδηγία:
«Έτσι λέει ο Κύριος, ο Λυτρωτής σου, ο Άγιος του Ισραήλ: Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου, που σε διδάσκω για την ωφέλειά σου, σε οδηγώ διαμέσου του δρόμου από τον οποίο έπρεπε να πας. Είθε να άκουγες τα προστάγματά μου! Τότε, η ειρήνη σου θα ήταν σαν ποταμός, και η δικαιοσύνη σου σαν κύματα θάλασσας» (Ησαΐας 48:17)

Δηλαδή:
1) Άκου τα προστάγματα του Θεού επειδή είναι για την ωφέλειά σου και όχι λίστα ηθικοπλαστικών κανόνων.
2) Μέσα στην προσπάθεια εκτέλεσης των εντολών Του θα Τον συναντήσεις*.
3) Μέσα από αυτή τη συνάντηση θα αναπτύξετε προσωπική σχέση**.
4) Θα σε διαβεβαιώσει ότι μπορεί να αναλάβει όλα τα προβλήματα και τα θέματα της ζωής σου (αυτό δεν σημαίνει δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα αλλά ότι θα δίνει τέτοια έκβαση σε όλα τα θέματα που θα γίνεται καλό σε σένα και την οικογένειά σου).
5) Λόγω της εμπιστοσύνης που θα αναπτυχθεί προς το πρόσωπό Του εξαιτίας της στενής προσωπικής σχέσης και εξαιτίας των αγαθών ενεργειών Του στη ζωή σου, θα βεβαιωθείς εκ βάθους καρδιάς ότι όλες οι υποθέσεις σου είναι στα χέρια Του ή ακόμη και θα σε πληροφορεί εκ των προτέρων για την εξέλιξη των πραγμάτων.
6) Θα ειρηνεύσεις επειδή θα παύσουν η αβεβαιότητα και η άγνοια για το μέλλον. Δεν υπάρχει πλέον χώρος για φόβο και ταραχή.

Διότι αγαπητοί μου φίλοι πράγματι ο Θεός είναι ένα υπαρκτό πρόσωπο που ζει, μιλάει και ενεργεί. Ο Χριστός σε αγαπάει, σταυρώθηκε για σένα και περιμένει να Τον καλέσεις στη ζωή σου.

---------------------------------------------------------------------------

*«Εκείνος που έχει τις εντολές μου και τις τηρεί, εκείνος είναι που με αγαπάει· και εκείνος που με αγαπάει, θα αγαπηθεί από τον Πατέρα μου· και εγώ θα τον αγαπήσω, και σ' αυτόν θα φανερώσω τον εαυτό μου» (κατά Ιωάννην 14:21)

**«Ο Ιησούς αποκρίθηκε και είπε: Αν κάποιος με αγαπάει, θα φυλάξει τον λόγο μου, και ο Πατέρας μου θα τον αγαπήσει, και θάρθουμε σ' αυτόν, και θα κατοικήσουμε μέσα σ' αυτόν» (κατά Ιωάννην 14:23)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
2) Μέσα στην προσπάθεια εκτέλεσης των εντολών Του θα Τον συναντήσεις*.
3) Μέσα από αυτή τη συνάντηση θα αναπτύξετε προσωπική σχέση**.


...δεν μου αρέσει το πως πάει αυτό το ραντεβού :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Συνεχίζοντας την πνευματική σκάλα των εννέα μακαρισμών, βλέπουμε ότι αφού ο άνθρωπος γίνει πράος και ησυχάσει, μέσα του δημιουργείται αυθόρμητα η επιθυμία να πράξει το δίκαιο. Γι' αυτό και ο επόμενος μακαρισμός αναφέρει:

  • «Μακάριοι αυτοί που πεινούν και διψούν τη δικαιοσύνη· επειδή, αυτοί θα χορτάσουν

Πρόκειται πραγματικά για μια πείνα και δίψα (δηλ. έντονη επιθυμία) να εκπληρώσει τη δικαιοσύνη του Θεού, δηλαδή να πράξει το θέλημά Του.

Εδώ λοιπόν φαίνεται το μεγαλείο της αγάπης και της χάρης του Θεού: δεν έρχεται να απαιτήσει ξερά την εκτέλεση του θελήματός Του από τον άνθρωπο αλλά του δίνει οδηγίες για το πώς θα φθάσει στο σημείο να επιθυμεί με την καρδιά του να εκτελέσει το θέλημα τού Θεού ώστε μέσα από την εκτέλεση να επιτευχθεί το ποθούμενο, δηλαδή το πλάσμα να έρθει σε συνάντηση με το Δημιουργό του.

Και αυτές οι οδηγίες είναι τα 4 βήματα που έχουμε δει μέχρι τώρα αλλά και τα υπόλοιπα που ακολουθούν:
1) Παραδοχή της πνευματικής φτώχειας
2) Πένθος που οδηγεί στη θεϊκή παρηγοριά
3) Πραότητα η οποία πηγάζει από την παρηγοριά
4) Η κατάσταση πραότητας δημιουργεί πείνα και δίψα για το θέλημα του Θεού

«Χαίρομαι, Θεέ μου, να εκτελώ το θέλημά Σου· και ο νόμος Σου είναι στο κέντρο τής καρδιάς μου» (Ψαλμός 40:8 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
βλέπουμε ότι αφού ο άνθρωπος γίνει πράος και ησυχάσει, μέσα του δημιουργείται αυθόρμητα η επιθυμία να πράξει το δίκαιο.


πολύ ωραίο.
υπαινίσσεται ότι ο άνθρωπος είναι εκ γεννετής αμαρτωλός και στραμμένος προς το κακό


πως αλλιώς να τον πείσεις ότι χρειάζεται να έχει επάνω του Αφέντη και να τηρεί τους Νόμους του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
πολύ ωραίο.
υπαινίσσεται ότι ο άνθρωπος είναι εκ γεννετής αμαρτωλός και στραμμένος προς το κακό


πως αλλιώς να τον πείσεις ότι χρειάζεται να έχει επάνω του Αφέντη και να τηρεί τους Νόμους του?
Εν αρχή, ήν το θάψιμο της καχυποψίας.
Δηλ. «μην αιωρείσαι πάνω στον φιλέ, πανέτοιμος να κάνεις το πολυπόθητο αντίκαρφο».

Οσον αφορά σε εμένα, το έχω δηλώσει ότι είμαι παππούς. Οπότε δεν υπάρχει αντίσταση από την δική μου μεριά. Θα παίξεις μόνος;

Πάμε ποιο κάτω τώρα.

Υπάρχει το ζητούμενο της εξαπάτησης μας. Δικής σου, μου, μας, όλων μας.

Πριν φτάσουμε στους Νόμους Του, υπάρχει μια σειρά από διαδικασίες λέπτυνσης της συνείδησης μας.

Και πριν αρχίσουμε να ομιλούμε περι διαδικασιών, καλό θα είναι να αποδεχτούμε το κατά πόσο ταυτίζεται η γλώσσα που χρησιμοποιούμε, με τα νοήματα που θέλουμε να δώσουμε με αυτά που λέμε.

Αναμφισβήτητα, υπάρχει κάτι που αδυνατούμε να αποδώσουμε την έννοια Του επακριβώς. Δηλαδή κυριολεκτώντας.

Συμπέρασμα: προτείνω να συμφωνήσουμε για την έννοια της αμαρτωλότητας με κάπως ποιο δόκιμο όρο. Πχ. Συνώνυμο που αποδίδει την έννοια της αμαρτωλότητας, θα έβαζα την λέξη, αστοχία.


Και για να απαντήσω στο θέμα, θα θεωρήσω ότι συμφωνείς, όσον αφορά στην λέξη που αντικατέστησα, (αστοχία) και θα σου πω αυτό που πιστεύω εγώ και γι αυτό τον λόγο είμαι μόνο εγώ υπεύθυνος και κανένας άλλος.
Σωστός- λειψός- άστοχος, πες ότι θες. Όμως μόνο για εμένα γιατι αυτά μου κατέβασε η κούτρα μου και δεν μου τα είπαν σε κανένα κατηχητικό, πόσο μάλλον…

Λοιπόν, ο άνθρωπος είναι αστοχότατος από την γέννηση του.
Ετσι, πιστεύω ότι οφείλει, για τον εαυτό του, να προσπαθήσει.
Και αν δεν μάθει να ερευνά, πώς θα μάθει να αναγνωρίζει την πλάνη από την Αλήθεια;

Υ.Γ. να κλείσω και με αυτό που άρχισα.
Κάνοντας αντίκαρφα αδιαλείπτως, πώς θα απομείνει χρόνος για έρευνα και περισυλλογή;
Εκτός και αν τα έχεις μάθει όλα, οπότε και ευχαρίστως να ζητήσω τα φώτα σου σε ότι αντιληφτώ ότι δεν το κατέχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
πολύ ωραίο.
υπαινίσσεται ότι ο άνθρωπος είναι εκ γεννετής αμαρτωλός και στραμμένος προς το κακό


πως αλλιώς να τον πείσεις ότι χρειάζεται να έχει επάνω του Αφέντη και να τηρεί τους Νόμους του?

Αγαπητέ rempeskes κι εσύ, όπως δυστυχώς και οι περισσότεροι άνθρωποι, έχετε σχηματίσει μια τελείως λάθος αντίληψη για το πρόσωπο του Θεού, για την Αγία Γραφή και το Χριστιανισμό.

Το μοντέλο του Θεού-αφέντη/δυνάστη που θέλει να επιβάλλει τους νόμους Του καταπιεστικά πάνω στον άνθρωπο για να τον έχει υποτακτικό Του και να τον βασανίζει είναι ανύπαρκτο μέσα στην Αγία Γραφή!

( ΣΗΜ: Όποιος θα ήθελε να προβάλλει ενστάσεις απέναντι σε αυτό, παρακαλώ πολύ ας μη το κάνει εδώ γιατί θα βγούμε offtopic. Ας ανοίξει ένα σχετικό thread ή ας ανατρέξει σε κάποιες ήδη γενόμενες συζητήσεις, π.χ.: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=4822&page=10 )

Δεν σε παρεξηγώ όμως ως ένα βαθμό διότι μια τέτοια ψευδή εικόνα των πραγμάτων έχουν πολλές φορές παρουσιάσει κατά καιρούς οι διάφορες "χριστιανικές" θρησκείες σφετεριζόμενοι το πρόσωπο του Θεού και την ταμπέλα του Χριστιανισμού για να επιβληθούν στις μάζες.

Θα πρέπει όμως επιτέλους πριν βιαστούμε να εκφέρουμε γνώμη (με βάση ό,τι έχει φθάσει στ' αυτιά μας γενικώς και αορίστως) να φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε για το τι στ' αλήθεια ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα πρέπει όμως επιτέλους πριν βιαστούμε να εκφέρουμε γνώμη (με βάση ό,τι έχει φθάσει στ' αυτιά μας γενικώς και αορίστως) να φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε για το τι στ' αλήθεια ισχύει.

ας διαβάσουν το συγκεκριμένο τεμάχιο στην Καινή Διαθήκη με τη μετάφρασή του για να ενημερωθούν. Οι ερμηνείες που δίνει ο καθένας είναι οι δικές του. Δεν χρειάζεται καθοδήγηση από κανέναν. Οι 'Ελληνες ήμασταν κάποτε φιλόσοφοι. Αυτό θα πει αναζητούμε, συγκρίνουμε, αμφισβητούμε, δεν καταπίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εκτός και αν τα έχεις μάθει όλα, οπότε και ευχαρίστως να ζητήσω τα φώτα σου σε ότι αντιληφτώ ότι δεν το κατέχω.



ολα οχι, μα ευτυχως σταθηκα
στους ώμους των γιγάντων.







πς.

Το μοντέλο του Θεού-αφέντη/δυνάστη που θέλει να επιβάλλει τους νόμους Του καταπιεστικά πάνω στον άνθρωπο για να τον έχει υποτακτικό Του και να τον βασανίζει είναι ανύπαρκτο μέσα στην Αγία Γραφή!

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ολα οχι, μα ευτυχως σταθηκα
στους ώμους των γιγάντων.




Δεν σου πέφτει λίγο ψηλά;

Α! Και όταν λεμε όλα, εννοούμε όλα.

και τί έλεγε για την οίηση ο Επίκτητος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.


να ανοιξεις να δεις
δεν ειναι αργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top