Κάποια πράγματα με αφορμή την ανεξαρτητοποίηση του Μαυροβουνίου

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Έγινε πρίν λίγες μέρες, αυτό που όλοι περίμεναν. Το μαυροβούνιο, είναι πλέον ανεξάρτητο κράτος και επίσημα. Με ποσοστό 55,4%, ο λαός του αποφάσισε να πάρει διαζύγιο από τη Σερβία. Το όριο του 55%, που είχε θέσει η Ε.Ε, για να το αναγνωρίσει ως ανεξάρτητο κράτος-έστω και οριακά προσπεράστηκε. Το κράτος των Σέρβων, η Γιουγκοσλαβία, χάνει αυτό το κομμάτι. Αυτό που ακολουθεί είναι η ανεξαρτητοποίηση του Κοσσόβου, που κάποτε θα γίνει πραγματικότητα, είναι βέβαιο. Ουσιαστικά είναι ξένο σώμα στη Σερία, αλλά παραμένει να γίνει και τυπικά ανεξάρτητο.Τί έμεινε στους Σέρβους? Το υπόλοιπο κομμάτι, το αποκλεισμένο από θάλασσα που περιλαμβάνει τη Σερβία και τη Βοιβοντίνα. (Δε θα εκπλαγώ πλέον αν και η Βοιβοντίνα, αξιώσει στο μέλλον αυτονομία ή ακόμα και ανεξαρτησία) Η ολοκληρωτική συντριβή των Σέρβων είναι γεγονός. Χάσανε στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη το 1995, τώρα έρχεται και το κερασάκι στη τούρτα. Ο απόλυτος όλεθρος.

Αλήθεια όμως, ποιές θα είναι οι επόμενες εξελίξεις? Μετά τη κατακερμάτιση της πρώην πλέον Γιουγκοσλαβίας των Σέρβων, τί ακολουθεί? Και τί μήνυμα δίνουν σε γειτονικούς λαούς και μειονότητες όλα αυτά? Αργά αλλά σταθερά η Μεγάλη Αλβανία γίνεται πράξη. Οι Αλβανοί περιμένουν την ανεξαρτησία του Κοσόβου πώς και πώς, για να προσαρτήσουν αργότερα τα εδάφη εκείνα - Το πρώτο βήμα... Η μεγάλη πλειοψηφία του κοσόβου, είναι Αλβανοί. Πολλοί Αλβανοί ζούν και στο κράτος της ΠΓΔΜ ή Σκοπίων... Και αποτελούν και εκείνα τα εδάφη μέρος των Αλβανικών φιλοδοξιών. Ακόμα οι Αλβανοί θεωρούν και τη Νότια Ήπειρο δικά τους εδάφη (Τσαμουριά αποκαλούν εκείνη τη περιοχή). Το σίγουρο είναι ότι η ανεξαρτησία του Μαυροβουνίου, δρομολογεί τις εξελίξεις και για το Κόσσοβο. Και μετά ποιός ξέρει τί... Ίσως όλα αυτά να φαντάζουν εξωπραγματικά, αλλά εξωπραγματική δε θεωρούταν και η ανεξαρτησία του Μαυροβουνίου κάποτε? Εξωπραγματική και εξωφρενική δε θεωρούταν κάποτε και η σημερινή κατάσταση του Κοσσόβου? Αλήθεια, ποιός περίμενε να καταλήξει η Σερβία ένα μικρό κομμάτι γής πρίν 10 χρόνια? Τί άραγε επιφυλλάσει το όχι και τόσο μακρινό μέλλον για τη χώρα μας? Και πέρα από τους Αλβανούς ας μη ξεχνάμε και τους Πομάκους της Θράκης που οι Τούρκοι, αξιώνουν να αναγνωριστεί ως μειονότητα από την Ελλάδα. Ήδη κάποιοι ονειρεύονται Αυτοδιάθεση εκεί. Και μπορεί οι Πομάκοι να θεωρούνται επίσημα Έλληνες πολίτες Μουσουλμνάνοι, ΑΛΛΑ πόιός αμφιβάλλει ότι αισθάνονται ΤΟΥΡΚΟΙ? Και ο Πατριάρχης Βαρθρολομαίος, Τούρκος πολίτης είναι, όπως και οι λιγοστοί Έλληνες της Κωνστ/πολης, αλλά αισθάνονται Έλληνες. Και αυτό που αισθάνεσαι είναι που μετράει και ΟΧΙ τί είσαι στα χαρτιά. Δε ξέρω αλλά οι εξελίξεις στο Μαυροβούνιο, είναι όχι απίθανο να πυροδοτήσουν ανεξέλεγκτες καταστάσεις σε όλη την ευρύτερη περιοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έλεος! Αντί να λέμε τι καλά που λύνονται οι διαφορές έξω, με δημοψηφίσματα, όπως κάποτε και στην Τσεχοσλοβακία (τώρα Τσεχία κ Σλοβακία) καθόμαστε και κάνουμε σενάρια για μεγάλους και μικρούς Αλβανούς που έχουν επεκτατικές βλέψεις!!! :mad:

Τι άλλο καρατζαφερικό θα ακούσουμε εδώ μέσα; ότι πίσω από όλα αυτά κρύβεται το δάχτυλο της Σιών; Για μια φορά ας σταματήσουμε τις συνωμοσιολογίες και τις μετα-αναλύσεις και όλα να τα συνδέουμε με τον Χ ή Ψ τρόπο με την χώρα μας.

Crow, δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα στα πιο πάνω. Απλά στάθηκε το ποστ σου η αφορμή. Κάτι παρόμοια άκουσα (ή διάβασα...;) και από κάπου αλλού και ήρθε και έδεσε.

Με λίγα λόγια θεωρώ εντελώς λανθασμένη τη βάση της συζήτησης που θα ακολουθήσει σε αυτό το thread από όσους έχουν όρεξη να κάνουν ανατομία στην πολύπαθη περιοχή των Βαλκανίων και να ξεσκονίσουν τα βιβλία της Βαλκανικής Ιστορίας.

Οι Αλβανοί σιγά μην έχουν βλέψεις στην παρούσα φάση! Οικονομία χάλια, λαός σε μαύρο χάλι (και ως ενότητα και ως συνθήκες ζωής), οι πολιτικοί έχουν θέσει άλλους στόχους από τις επεκτατικές βλέψεις (βλ. Ε.Ε. - all time classic) και με μηδαμινά περιθώρια αντίδρασης, τουλάχιστον απέναντι στην χώρα μας η οποία (ναι γελάστε...) στηρίζει την οικονομία της Αλβανίας και μάλιστα πολύ καλά, όπως βέβαια και τις οικονομίες άλλων γειτονικών χωρών (ακόμη και κάτι για ΠΓΔΜ πήρε το αυτί μου). Ακόμη και από την ψυχρή πολιτικη/οικονομική πλευρά να το δούμε το θέμα δηλαδή απλά δεν έχουν όρεξη και μυαλό για τέτοιες βλακείες, εκτός βέβαια από τα εθνικιστικά κινήματα που πάντα έχουν τέτοιες βλέψεις, όπως και στην χώρα μας (Μεγάλη Ελλάδα, Κων/πολη, θάνατος στους Τούρκους, Ελληνική Κύπρος και δεν συμμαζεύεται).

Ας χαρούμε που άλλοι στο εξωτερικό λύνουν τις όποιες διαφορές τους με ψηφοφορία και όχι με τα όπλα. Οι "ειρηνικες επαναστάσεις" είναι ένα μεγάλο μήνυμα αισιοδοξίας για τον κόσμο αυτό και νομίζω πως είναι ντροπή να τις αμαυρώνουμε.... :/:Άποψή μου πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Έλεος! Αντί να λέμε τι καλά που λύνονται οι διαφορές έξω, με δημοψηφίσματα, όπως κάποτε και στην Τσεχοσλοβακία (τώρα Τσεχία κ Σλοβακία) καθόμαστε και κάνουμε σενάρια για μεγάλους και μικρούς Αλβανούς που έχουν επεκτατικές βλέψεις!!! :mad:

Τι άλλο καρατζαφερικό θα ακούσουμε εδώ μέσα; ότι πίσω από όλα αυτά κρύβεται το δάχτυλο της Σιών; Για μια φορά ας σταματήσουμε τις συνωμοσιολογίες και τις μετα-αναλύσεις και όλα να τα συνδέουμε με τον Χ ή Ψ τρόπο με την χώρα μας.

Crow, δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα στα πιο πάνω. Απλά στάθηκε το ποστ σου η αφορμή. Κάτι παρόμοια άκουσα (ή διάβασα...;) και από κάπου αλλού και ήρθε και έδεσε.

Με λίγα λόγια θεωρώ εντελώς λανθασμένη τη βάση της συζήτησης που θα ακολουθήσει σε αυτό το thread από όσους έχουν όρεξη να κάνουν ανατομία στην πολύπαθη περιοχή των Βαλκανίων και να ξεσκονίσουν τα βιβλία της Βαλκανικής Ιστορίας.

Οι Αλβανοί σιγά μην έχουν βλέψεις στην παρούσα φάση! Οικονομία χάλια, λαός σε μαύρο χάλι (και ως ενότητα και ως συνθήκες ζωής), οι πολιτικοί έχουν θέσει άλλους στόχους από τις επεκτατικές βλέψεις (βλ. Ε.Ε. - all time classic) και με μηδαμινά περιθώρια αντίδρασης, τουλάχιστον απέναντι στην χώρα μας η οποία (ναι γελάστε...) στηρίζει την οικονομία της Αλβανίας και μάλιστα πολύ καλά, όπως βέβαια και τις οικονομίες άλλων γειτονικών χωρών (ακόμη και κάτι για ΠΓΔΜ πήρε το αυτί μου). Ακόμη και από την ψυχρή πολιτικη/οικονομική πλευρά να το δούμε το θέμα δηλαδή απλά δεν έχουν όρεξη και μυαλό για τέτοιες βλακείες, εκτός βέβαια από τα εθνικιστικά κινήματα που πάντα έχουν τέτοιες βλέψεις, όπως και στην χώρα μας (Μεγάλη Ελλάδα, Κων/πολη, θάνατος στους Τούρκους, Ελληνική Κύπρος και δεν συμμαζεύεται).

Ας χαρούμε που άλλοι στο εξωτερικό λύνουν τις όποιες διαφορές τους με ψηφοφορία και όχι με τα όπλα. Οι "ειρηνικες επαναστάσεις" είναι ένα μεγάλο μήνυμα αισιοδοξίας για τον κόσμο αυτό και νομίζω πως είναι ντροπή να τις αμαυρώνουμε.... :/:Άποψή μου πάντα...
Amen brother!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Έλεος! Αντί να λέμε τι καλά που λύνονται οι διαφορές έξω, με δημοψηφίσματα, όπως κάποτε και στην Τσεχοσλοβακία (τώρα Τσεχία κ Σλοβακία) καθόμαστε και κάνουμε σενάρια για μεγάλους και μικρούς Αλβανούς που έχουν επεκτατικές βλέψεις!!! :mad:

Λοιπόν, ηρέμησε παλικάρι και ας τα πιάσουμε ενα ενα. Καταρχάς ο Crow έχει ξαναεκφραστεί με τρόπο που δε συνάδει με τα πιστεύω πολλών από εμας. Εντούτοις οφείλω να ομολογήσω οτι, δεν είδα πουθενά να αποδοκιμάζει τη μέθοδο με την οποία αποσχίσθηκε το Μαυροβούνιο και να λέει οτι έπρεπε να σφαχτούν για να χωρίσουν... Πάμε παρακάτω...

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Τι άλλο καρατζαφερικό θα ακούσουμε εδώ μέσα; ότι πίσω από όλα αυτά κρύβεται το δάχτυλο της Σιών; Για μια φορά ας σταματήσουμε τις συνωμοσιολογίες και τις μετα-αναλύσεις και όλα να τα συνδέουμε με τον Χ ή Ψ τρόπο με την χώρα μας.

Καταρχάς, δεν είναι Καρατζαφερικό αλλά Λιακοπουλικό. Έχει -κάποια- διαφορά.;) :P Ο ενας πατάει κουμπιά κι ο άλλος είναι παιδί κουμπί. Αφόδευσε εντός! Τι να πω όμως για το Λιακόπουλο... Ακόμα και το 5% των όσων λέει να είναι αλήθεια, ο ίδιος δεν πιστεύω ότι καταλαβαίνει οτι αντιφάσκει ακόμα και στα πιο απλά ζητήματα.:confused: Τελικά δε μας εξήγησε...ο Χίτλερ ήταν φιλέλληνας πολέμιος των Εβραίων ή όργανο τους; Όχι, γιατί τα χει πει και τα δυο, απλά το καθένα για διαφορετικό βιβλίο που ήθελε να περιγράψει ώστε να πουλήσει.:hehe:

Υποσημείωση: Όχι οτι και το "δάχτυλο του Ιμπεριαλισμού" είναι πιο ευκολοχώνευτο (αυτή η μαλλιαρή η γλώσσα ρε παιδί μου, πως τη μιλάνε). Δάχτυλα κι απ τις 2 πλευρές. Του Λιακόπουλου σε ενόχλησε;:tongue:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Με λίγα λόγια θεωρώ εντελώς λανθασμένη τη βάση της συζήτησης που θα ακολουθήσει σε αυτό το thread από όσους έχουν όρεξη να κάνουν ανατομία στην πολύπαθη περιοχή των Βαλκανίων και να ξεσκονίσουν τα βιβλία της Βαλκανικής Ιστορίας.

Μα αυτά θα μπορούσε να τα πει ο καθένας και σε 10 πόστ από τώρα. Το θέμα είναι οτι η βάση είναι ξεκάθαρη. Η απόσχιση μιας χώρας από την άλλη με δημοψήφισμα. Ο Crow απλά κάνει μια ανάλυση, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε με αυτή, δε μας υποχρεώνει να κινηθούμε σε κάποιο παρόμοιο πλαίσιο. Ξέρουμε τι θέλουμε να πούμε οι υπόλοιποι. Δε νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει κανένα είδος "πάτερ φαμίλια" στο θέμα! :)

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Οι Αλβανοί σιγά μην έχουν βλέψεις στην παρούσα φάση! Οικονομία χάλια, λαός σε μαύρο χάλι (και ως ενότητα και ως συνθήκες ζωής), οι πολιτικοί έχουν θέσει άλλους στόχους από τις επεκτατικές βλέψεις (βλ. Ε.Ε. - all time classic) και με μηδαμινά περιθώρια αντίδρασης, τουλάχιστον απέναντι στην χώρα μας η οποία (ναι γελάστε...) στηρίζει την οικονομία της Αλβανίας και μάλιστα πολύ καλά, όπως βέβαια και τις οικονομίες άλλων γειτονικών χωρών (ακόμη και κάτι για ΠΓΔΜ πήρε το αυτί μου). Ακόμη και από την ψυχρή πολιτικη/οικονομική πλευρά να το δούμε το θέμα δηλαδή απλά δεν έχουν όρεξη και μυαλό για τέτοιες βλακείες, εκτός βέβαια από τα εθνικιστικά κινήματα που πάντα έχουν τέτοιες βλέψεις, όπως και στην χώρα μας (Μεγάλη Ελλάδα, Κων/πολη, θάνατος στους Τούρκους, Ελληνική Κύπρος και δεν συμμαζεύεται).

Θυμίσου σε παρακαλώ τι έγινε στη Γερμανία το 1933, στην ίδια φάση δεν ήταν κι εκείνος ο λαός; Η δυστυχία και η φτώχεια είναι κατα τη γνώμη μου οι χειρότεροι σύμμαχοι για τους πολίτες όταν βρεθεί κάποιος που σκοπεύει να τα χρησιμοποιήσει κάπως. Μπορεί οι σημερινοί πολιτικοί τους να θέλουν Ε.Ε. αλλά εμένα ποιός μου εξασφαλίζει οτι δε θα βγάλουν αύριο για κεφαλή εναν δικό τους Λιακόπουλο;

Καλά πήρε το αυτί σου. Όλη τη Βαλκανική ταΐζουμε.:)

Καλά όσα λες αλλά αυτό για την Ελληνική Κύπρο γιατί το θεωρείς βλέψη; Ξέρεις, αυτό είναι χειρότερο κι από τον φανατισμό.... Δε μπαίνω στον κόπο να συνεχίσω την πρόταση διότι με εκνεύρισες απίστευτα και επειδή σε συμπαθώ αρκετά, δε θέλω να σου απαντήσω με τρόπο που δεν επιθυμώ... Ίσως αργότερα, ίσως δε ξέρω κι εγω πότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Καλά όσα λες αλλά αυτό για την Ελληνική Κύπρο γιατί το θεωρείς βλέψη;
Θα απαντήσω μόνο σε αυτό, απλά για να ξεκαθαρίσω κάτι. Όταν λέω ότι η Κύπρος δεν είναι ελληνική, δεν εννοώ ότι είναι τουρκική. Η Κύπρος ανήκει στον λαό της: Ε/Κ και Τ/Κ, δηλαδή τους Κύπριους. Απλά και ξεκάθαρα τα πράγματα. Α! Και αυτή είναι η επίσημη θέση της Κυπριακής Δημοκρατίας.:|

Φαντάζομαι ότι θα διαφωνείς, αν κρίνω από τις απόψεις σου σε άλλα σχετικά με το ελληνικό έθνος θέματα, οπότε κατανοώ την άποψή σου περί ελληνικότητας της Κύπρου γιατί την έχω ξανακούσει ακόμη και από μερικούς Κύπριους και δεν μου είναι πρωτόγνωρη. :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μοναχος +1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Έλεος! Αντί να λέμε τι καλά που λύνονται οι διαφορές έξω, με δημοψηφίσματα, όπως κάποτε και στην Τσεχοσλοβακία (τώρα Τσεχία κ Σλοβακία) καθόμαστε και κάνουμε σενάρια για μεγάλους και μικρούς Αλβανούς που έχουν επεκτατικές βλέψεις!!! :mad:

Επέτρεψέ μου να κάνω μια υπόθεση. (Λέμε τώρα) Αύριο-μεθαύριο, η Κρήτη ή Πελοπόνησος ή οποιοδήποτε άλλο κομμάτι της χώρας, θέλει να γίνει Ανεξάρτητο κράτος. Να υποθέσω ότι δε θα σε πείραζε κάτι τέτοιο, αν η πλειοψηφία της περιοχής εκείνης το ήθελε? Δε θα σε πείραζε μια Ανεξάρτητη Δυτική Θράκη των Πομάκων?

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos:
άλλο καρατζαφερικό θα ακούσουμε εδώ μέσα; ότι πίσω από όλα αυτά κρύβεται το δάχτυλο της Σιών; Για μια φορά ας σταματήσουμε τις συνωμοσιολογίες και τις μετα-αναλύσεις και όλα να τα συνδέουμε με τον Χ ή Ψ τρόπο με την χώρα μας.

Ακόμα και αν είναι αυτά που λέω Καραντζαφερικά, έχω δικαίωμα να εκφραστώ ελεύθερα. Ακόμα, δε μίλησα για θεωρίες συνομωσίας ή ότι από πίσω κρύβεται η Σιών, γιαυτό σε παρακαλώ, να μη παραποιείς τα λόγια μου προς δημιουργία εντυπώσεων. Έχω δικαίωμα να λέω τις αναλύσεις που πιστεύω, όπως έχεις το δικαίωμα να τις απορρίπτεις. ΔΕΝ έχεις όμως το δικαίωμα να τις χλευάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μοναχε, καταλαβενω την σκεψη σου αλλα μην το γυρνας κατευθειαν ετσι. Ναι να χαρουμε που οι μαυροβουνιοι ειναι πλεων ανεξαρτιτοι (δεν ξερω τι επαιξε και αν πρεπει να χαιρομαι η οχι). Αλλα δεν ειναι γεγονος οτι σε μερικα χρονια πο τωρα μπορει οι Τουρκοι της ξανθεις να ζητουσουν καπια εδαφη; Η και το αντιθετο, να ζητισουν εδαφη οι Ελληνες της Κων/πολης. Γενικα αυτο αλλαζει πολα δεδομενα, δεν ειναι μονα Α, τι ωραια οι μαυροβουνιοι πετυχαν αυτο που ηθελαν! Παμε τωρα να κοιμιθουμε γιατι νυσταξα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top