Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ανέβασε μια άλλη φώτο να καταλάβω τι τύπου μηχανή είχες γιατί αυτή δεν ανοίγει.
Συνήθως όταν πονάει η μηχανή οφείλεται στο ότι δεν έχει αρκετή ισχύ ή αρκετά κοφτερές λεπίδες και τραβάει τις τρίχες.
Είχα από αυτές (ακομα την έχω μάλλον) που έχουν κάτι στρογγυλα που γυρνάνε γύρω γύρω και ειχε στην άκρη για φαβορίτες.


focko πάρε μηχανή τύπου κουρευτικής και όχι ξυριστική μηχανή. Ένα σετ περιποίησης δηλαδή.



Τέτοια έχω τα κουρεύει καλά αλλά δεν είινα βαθύ. το πρόβλημα είναι ότι δε τα καταφέρνω πολύ καλά με την περιποίηση του μουσιου και ως τώρα τα κόβω κάθε 1 μέρα την βδομάδα με ξυράφι.

Αν θες ξύρισμα τόσο βαθύ όσο με ξυράφι υπάρχει μηχανή που να κάνει τέτοια δουλειά; Κουρευιτκή χρησιμοποιούσα παλιότερα αλλά δεν τα παίρνει τελείως αφήνει γένια.

δε ξέρω αυτό αναρρωτιέμαι.
Μηχανές που να λειτουργούν με αφρό ή τζελ δεν έχω δει από κοντά αλλά στις ηλεκτρικές το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η ευκολία, γιατί να κάτσεις να βάλεις αφρό?
Επίσης αν έχεις πολύ ευαίσθητο δέρμα ίσως έχεις μικρούς ερεθισμούς (γενικά ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία τοπικά ειδικά αν κάνεις αρκετά περάσματα γι αυτό είναι καλύτερο κάποιο δυνατό μοντέλο που θα τα παίρνει γρήγορα), αλλά αυτό λύνεται είτε αν βάλεις κάποιο αφρό (αρκεί να είναι κατάλληλη η μηχανή) είτε μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο που βγήκε πέρυσι νομίζω και έχει σύστημα ψύξης (αυτή βέβαια δεν έχει τόσο ισχυρό μοτέρ, είναι ουσιαστικό η braun series 5 με cooling system.) ή απλά αν χαμηλώσεις την ταχύτητα του μοτερ (πολλά μοντέλα έχουν ταχύτητες λειτουργίας)

Υπάρχουν μερικά που λειτουργούν και με αφρό κα με χωρίς. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς αφρό ερεθίζομι αλλά πρέπει να είναι θέμα συνήθιας αφόυ έχω παρα πολυ καιρό να χρησιμοποιήσω μηχανή για ξύρισμα.

αφρό δε ξέρω τι προσφέρει παραπάνω απλά θα ήθελα να μια μηχανή που να ξυρίζει τόσο καλά όσο το ξυράφι. Αυτή που δείχνεις έχει διαφορετική τεχνολογιά από αυτές που γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αυτή που έχει τώρα είναι κουρευτική (trimmer), όχι ξυριστική.
Οι ξυριστικές χωρίζονται σε δυο κατηγορίες, τις foil (σαν αυτή που σου έδειξα και τις βγάζει κυρίως η braun) και τις rotary (σαν αυτή που είχες, με τις περιστρεφόμενες κεφαλές και τις βγάζει κυρίως η philips, στην ελλάδα τουλάχιστον)
Εφόσον θες ξύρισμα σαν ξυράφι σίγουρα πας για κάποια ξυριστική. Εμένα μου αρέσει πολύ η τεχνολογία της braun και την βρίσκω και πολύ πρακτική, εξαρτάται όμως τι σου αρέσει και σένα. Αν προτιμάς τις rotary πάρε μια philips. Πάρε κάποιο από τα καλά μοντέλα πάντως και μην λυπηθείς τόσο τα χρήματα, γιατί τα πιο φθηνά μοντέλα έχουν πιο αδύναμα μοτερ και δεν θα πετύχεις ξύρισμα σαν ξυράφι, τσάμπα τα χρήματα δηλαδή.
Εγώ θα σου πρότεινα αυτή


δες και εδώ ένα βίντεο πως λειτουργεί https://www.youtube.com/watch?v=T-W0evfnRw0

Αν προτιμάς την άλλη τεχνολογία έχει βγάλει και η philips πολύ καλά μοντέλα, με μια αναζήτηση θα τα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μια χαρά βαθύ είναι συνήθως έχουν σκάλες ανάλογα με τα χιλιοστά, βάλ' την στο 1 και θα έχεις ένα χιλιοστό, εκτός και αν θες να είσαι τελείως ξυρισμένος πράγμα όχι τόσο της μόδας (πρέπει να έχεις έστω και λίγο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Προτιμώ το ξυράφι, δεν ξέρω...
Δεν τα κατάφερνα ποτέ με μηχανή.

Μπορεί βέβαια να μην ήταν και καλύ μηχανή, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι χρησιμοποιείται για να ξυρίζεστε? Εννοώ αφρό ξυρίσματος ή κρέμα ξυρίσματος ή τζέλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τι χρησιμοποιείται για να ξυρίζεστε? Εννοώ αφρό ξυρίσματος ή κρέμα ξυρίσματος ή τζέλ?

Αφρό ξυρίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αφρο ή τζελ.Αν και πλεον χρησιμοποιω περισσοτερο ξυριστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.





Aυτά όλα :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    321.3 KB · Εμφανίσεις: 736
  • Capture2.PNG
    Capture2.PNG
    619.1 KB · Εμφανίσεις: 759

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο μπαρμπέρης είναι ο καλύτερος τρόπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ξυρίζομαι κάθε 2 εβδομάδες κανονικά με ξυράφι (Gillette Mach 3 και Gillette Gel). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη κατηγορία για να ανοίξω το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πως να αγριέψουν τα γενιά.
Τα δικά μου έχουν βγει σε όλο το πρόσωπο εκτός από μερικά σημεία (η αριστερή πλευρά είναι πιο αδύναμη από την δεξιά) αλλά θα χρειαστεί κανένας μήνας και παραπάνω για να είναι σαν τα γένια 3 ημερών.
Τα ξυρίζω πολύ σπάνια (ανά 2 μήνες καμιά φορά) και τα παίρνω με μηχανή.
Τι θα λέγατε να κάνω μπας και δυναμώσει η τρίχα παραπάνω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη κατηγορία για να ανοίξω το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πως να αγριέψουν τα γενιά.
Τα δικά μου έχουν βγει σε όλο το πρόσωπο εκτός από μερικά σημεία (η αριστερή πλευρά είναι πιο αδύναμη από την δεξιά) αλλά θα χρειαστεί κανένας μήνας και παραπάνω για να είναι σαν τα γένια 3 ημερών.
Τα ξυρίζω πολύ σπάνια (ανά 2 μήνες καμιά φορά) και τα παίρνω με μηχανή.
Τι θα λέγατε να κάνω μπας και δυναμώσει η τρίχα παραπάνω ;
Ξυραφάκι.Και υπομονή.Μπορεί και να μην δυναμώσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη κατηγορία για να ανοίξω το θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πως να αγριέψουν τα γενιά.
Τα δικά μου έχουν βγει σε όλο το πρόσωπο εκτός από μερικά σημεία (η αριστερή πλευρά είναι πιο αδύναμη από την δεξιά) αλλά θα χρειαστεί κανένας μήνας και παραπάνω για να είναι σαν τα γένια 3 ημερών.
Τα ξυρίζω πολύ σπάνια (ανά 2 μήνες καμιά φορά) και τα παίρνω με μηχανή.
Τι θα λέγατε να κάνω μπας και δυναμώσει η τρίχα παραπάνω ;
:ropalo::ropalo::ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα από την πολλή αγριάδα μάλλον ερεθίστηκε το δέρμα. Είχα βγάλει κάτι κόκκινα σημάδια οπότε αναγκάστηκα να το κόψω πολύ με τη μηχανή (στα 3 χιλιοστά νομίζω). Κρίμα το μουσάκι μου :( Ελπίζω τουλάχιστον να "ξεκουραστεί" το δέρμα ώστε να το ξαναμεγαλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Προτιμώ το ξυράφι, δεν ξέρω...
Δεν τα κατάφερνα ποτέ με μηχανή.

Μπορεί βέβαια να μην ήταν και καλύ μηχανή, δεν ξέρω.

Μια χαρά είναι η μηχανή,καλύτερη από ξυράφι,ειδικά στο λαιμό δεν τραυματίζομαι καθόλου,ενώ με το ξυράφι ήμουν γεμάτος αίματα.

Εχω να χρησιμοποιήσω ξυράφι πάνω από 5 χρόνια.

Τα μούσια τα έχω αφήσει κατά διαστήματα και 1 μήνα ή και παραπάνω απεριποίητα,αλλά το τελευταίο διάστημα τα τριμάρω με την μηχανή στα 6 m.m ανά 1-2 εβδομάδες.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πέρασαν χρόνια από τότε. Τώρα είμαι με το παραδοσιακό τρόπο. Χίλιες φορές καλύτερο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αυτή που έχει τώρα είναι κουρευτική (trimmer), όχι ξυριστική.

Εγώ κουρευτική μηχανή χρησιμοποιώ για τα γένια κάτι που σημαίνει πως αν δεν χρησιμοποιήσω χτένα τα τριμάρω στο 0,5 m.m κάτ ελάχιστο.

Στο 0,5 mm τριμάρω τον λαιμό,την περιοχή "neckline" , τα υπόλοιπα 6 m.m
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
@Valder πάμε σε ποιο σημαντικά θέματα μιας και γύρισες .....οι ερεθισμοί από ξύρισμα φεύγουν ποτέ ?
Έχω τώρα, κοκκινίλα σε γένια 3 ημερών στο λαιμό γιατί με τρώνε όπως βγαίνουν σαν σκληρά συρματοπλέγματα και ξύνομαι, αυτό κοίταγα μες το μπάνιο.

Ο προσωρινός καύσος και η κοκκινίλα μετά το ξύρισμα φεύγει στο 20λεπτο με παγωμένο νερό, άλουμ μπλοκ και after shave. Η κοκκινίλα η τωρινη ομως, θέλει μακριά τα χέρια από κει και υπομονή αναγκαστικά.

Ειδικά θες δοκιμή όμως με διαφορετικές λεπίδες ή ξυράφια, που μπορεί να σου δίνουν λιγότερους ερεθισμούς. Επίσης κρέμες όπως η Λευκή και η Μπλε της Προράσο με Aloe Vera ή η Sensitive της Arko που είναι για ευαίσθητες επιδερμίδες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Έχω τώρα, κοκκινίλα σε γένια 3 ημερών στο λαιμό γιατί με τρώνε όπως βγαίνουν σαν σκληρά συρματοπλέγματα και ξύνομαι, αυτό κοίταγα μες το μπάνιο.

Ο προσωρινός καύσος και η κοκκινίλα μετά το ξύρισμα φεύγει στο 20λεπτο με παγωμένο νερό, άλουμ μπλοκ και after shave. Η κοκκινίλα η τωρινη ομως, θέλει μακριά τα χέρια από κει και υπομονή αναγκαστικά.

Ειδικά θες δοκιμή όμως με διαφορετικές λεπίδες ή ξυράφια, που μπορεί να σου δίνουν λιγότερους ερεθισμούς. Επίσης κρέμες όπως η Λευκή και η Μπλε της Προράσο με Aloe Vera ή η Sensitive της Arko που είναι για ευαίσθητες επιδερμίδες.
Ξύρισμα με μηχανή? ....ή ούτε με αυτό
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Ξύρισμα με μηχανή? ....ή ούτε με αυτό
Όχι ρε. Μονολέπιδη double edge παραδοσιακή, ξυράφι. Μια λεπίδα είναι αρκετή.

Όχι σαν τα άλλα τα fusion 5 λεπίδων που γραπώνουν την τρίχα και ουσιαστικά γδέρνουν, γιατί φαντάσου να περάσεις 3 φορές πάνω απο αυτό το σημείο μέχρι να γίνει λείο, 15 λεπιδιές έχεις φάει με την fusion και 3 με την double edge
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top