Τέλος η δωρεάν πλαστική σακούλα στα σούπερ μάρκετ

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
17 Ιουνίου 2018. Η Ελλάδα γονατισμένη στην κρίση, δίχως να έχει λεφτά. Πολλοί δήμοι κλείνουν μέχρι και τα φανάρια στους δρόμους για να εξοικονομήσουν λεφτά. Ο κομμουνιστής δήμαρχος της Πάτρας κάνει εκδήλωση με τον Μαργαρίτη και τον πληρώνει 19 χιλιάδες ευρώ μόνο για να τραγουδήσει μια μια βραδιά. Ρωτάω εγώ τώρα, ο δήμος Πάτρας έχει λύσει όλα τα προβλήματα του και μπορεί να δίνει 11 χιλιάρικα στον Μαργαρίτη και άλλα 8 για τον ήχο; Και δεν είναι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πριν 40 χρόνια. Είναι σε 10 μέρες και ο δήμαρχος είναι ΚΚΕ. Αν ξεκινήσετε να ενημερώνεστε λίγο από το να αναμασάτε αυτό το copy pasta για το πασοκ και τη νδ που ξόδευαν λεφτά θα δείτε ότι όλη η πολιτική σκηνή και το δημόσιο ακόμη και σήμερα, ακόμη και χωρίς πασοκ και νδ στην εξουσία, κάνει κατάχρηση των χρημάτων μας. Οπότε για ποια μέτρα μου μιλάς;

Γιατί κοιτάς μόνο το 2018 ; Όταν τα άλλα χρόνια που κατά την γνώμη σου ήταν όλα τέλεια, αλλά ήταν τέλεια επειδή ακριβώς έπαιρναν και έπαιρναν δάνεια έκλεβαν και έκλεβαν ήταν καλύτερα ; Για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σήμερα επειδή τόσα χρόνια όλα ήταν τέλεια επειδή έκλεβαν και όχι επειδή η Ελλάδα ήταν υπό ανάπτυξη. Γονατισμένη στην κρίση είναι ως αποτέλεσμα κυβερνήσεων επί τόσο χρόνων Γιάννη μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας έτσι ; Καλά Γιάννη εντάξει με αυτό το σκεπτικό να πας. Πήγαινε ψήφισε όσους σε έκλεβαν και σε κλέβουν . Για ποια κατάχρηση εσύ μου μιλάς ;;

Καλά το ΚΚΕ είναι μόνο να λέει όχι σε όλα αλλά λύση δεν προτείνει ..


NastStorm Εύγε παιδί μου , :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Himela φυσικά και μας πειράζουν και καλό είναι που σιγά σιγά αρχίζει να μπαίνει στη νοοτροπία μας να προσέχουμε λίγο παραπάνω. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε να καταργήσει το κράτος το πλαστικό μπουκάλι του νερού ή να βάλει κάποιο φόρο για να σταματήσουμε να το χρησιμοποιουμε. Μπορείς αν θέλεις, εφόσον καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καλό, να πάρεις ένα φίλτρο κ επαναχρησιμοποιούμενα μπουκάλια. Κάνεις και οικονομία γιατί βγαίνει στο σύνολο πολύ πιο οικονομικα από τα πλαστικά και δε μολύνεις. Αυτή η νοοτροπία ότι όλα είναι σκατά, αυτό μας ένοιαξε, δεν βοηθάει. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις για να μπεις μετά και στη νοοτροπία τουλάχιστον να ανακυκλώνεις πχ τα μπουκάλια των καθαριστικών που δεν μπορείς να τα αποφύγεις. Δεν με ενδιαφέρει για ποιο λόγο το κάνει το κράτος, αν παίζουν συμφέροντα ή δεν ξέρω τι. Άσε που από το καλαμάκι προφανώς δεν έχει κάτι να κερδίσει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι το αποτέλεσμα ωφελεί. Κοντά στο 80 μείωση σακούλας δεν είναι κι άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί κοιτάς μόνο το 2018 ; Όταν τα άλλα χρόνια που κατά την γνώμη σου ήταν όλα τέλεια, αλλά ήταν τέλεια επειδή ακριβώς έπαιρναν και έπαιρναν δάνεια έκλεβαν και έκλεβαν ήταν καλύτερα ; Για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σήμερα επειδή τόσα χρόνια όλα ήταν τέλεια επειδή έκλεβαν και όχι επειδή η Ελλάδα ήταν υπό ανάπτυξη. Γονατισμένη στην κρίση είναι ως αποτέλεσμα κυβερνήσεων επί τόσο χρόνων Γιάννη μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας έτσι ; Καλά Γιάννη εντάξει με αυτό το σκεπτικό να πας. Πήγαινε ψήφισε όσους σε έκλεβαν και σε κλέβουν . Για ποια κατάχρηση εσύ μου μιλάς ;;

Καλά το ΚΚΕ είναι μόνο να λέει όχι σε όλα αλλά λύση δεν προτείνει ..

Γιατί να μην κοιτάω το 2018; Σήμερα υποτίθεται κάθε άλλο παρά ποτέ θα έπρεπε να είχαμε φτιάξει το κράτος μας. Μήπως τελικά δεν φταίει κάποιο κόμμα συγκεκριμένα; Εσύ γιατί κοιτάς 20 χρόνια πίσω που δεν είχες γεννηθεί καλά καλά αντί να κοιτάς το σήμερα; Αντί να ψηφίσεις αυτούς που μας έκλεβαν 25 χρόνια πίσω θα ψηφίσεις αυτούς που μας κλέβουν σήμερα. Μέγα πρόοδος :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιατί να μην κοιτάω το 2018; Σήμερα υποτίθεται κάθε άλλο παρά ποτέ θα έπρεπε να είχαμε φτιάξει το κράτος μας. Μήπως τελικά δεν φταίει κάποιο κόμμα συγκεκριμένα; Εσύ γιατί κοιτάς 20 χρόνια πίσω που δεν είχες γεννηθεί καλά καλά αντί να κοιτάς το σήμερα; Αντί να ψηφίσεις αυτούς που μας έκλεβαν 25 χρόνια πίσω θα ψηφίσεις αυτούς που μας κλέβουν σήμερα. Μέγα πρόοδος :loltooth:

Κοιτάω σφαιρικά το θέμα αγαπητέ μου και το πως ξεκίνησαν όλα αυτά. Φυσικό είναι να κοιτάω κάτι από παλιά και όχι μόνο το τώρα, γιατί όλα τα πράγματα αρχίζουν από κάπου και καταλήγουν κάπου και πρέπει να τα ζυγίζεις θεωρώ. Εάν έφερνες στο μυαλό σου, την ιστορία θα καταλάβαινες ότι από τον Β ΄Παγκόσμιο πόλεμο η Ελλάδα όλο έκλεβε και όλο δάνεια έπαιρνε όπως έκανε και κάνει μέχρι πρόσφατα. Γιατί να ψηφίσω κυβερνήσεις που μας έφεραν ως εδώ; Ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει για αυτό που είναι μόλις 4 χρόνια κυβέρνηση και ο ΣΥΡΙΖΑ κλέβει επειδή σε βγάζει εσένα και τον καθένα από την βολή όπως είχαν μάθει τόσα χρόνια άλλες κυβερνήσεις που προωθούσε πελατειακές σχέσεις και συμφέροντα ; Όταν αυτά που κάνει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ βλέπε κατάργηση χάρτινου εισητηρίου, πλαστικές σακούλες καλαμάκια έπρεπε να τα κάνει η ΝΔ ΠΑΣΟΚ όπως χρόνια άλλες ευρωπαϊκές χώρες τα έχουν εφαρμόσει ; Πίσω σε και σε αυτό ; Σίγουρα πάντως μεγαλύτερη από την δική σου.
Καλή σου μέρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να δω στην πράξη πού θα πάνε τα λεφτά αυτά που γλιτώσαμε από τις σακούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να δω στην πράξη πού θα πάνε τα λεφτά αυτά που γλιτώσαμε από τις σακούλες.

Υποθέτω και θέλω να πιστεύω σε ό,τι είναι καλύτερο για το περιβάλλον και για την εξοικονόμηση ενέργειας. Βέβαια αν όντως δεν το δούμε στην πράξη δεν μπορούμε και να είμαστε και σίγουροι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να δω στην πράξη πού θα πάνε τα λεφτά αυτά που γλιτώσαμε από τις σακούλες.

Αυτό θα έπρεπε να γίνεται για κάθε ευρώ που δίνουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καθίστε βρε παιδιά. Όλα τα πλαστικά για τα απορρυπαντικά, τα καθαριστικά, τα μπουκάλια του νερού δηλαδή δε μάς πειράζουν και μάς πείραξαν τα .... καλαμάκια;:mad:



VS


Γιατί οι σακούλες και τα καλαμάκια είναι μικρού μεγέθους και μαλακό πλαστικό, οπότε μπορούν να φαγωθούν πιο εύκολα από τα ζώα ή να εισχωρήσουν κάπου, όπως στο video που ανέβασε η helium.

Λυπάμαι που η απόλαυση του καφέ ή η ευκολία μεταφοράς των προϊόντων έχουν μεγαλύτερη σημασία στη συνείδηση των πολιτών αυτής της χώρας. Ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς ότι η Ελλάδα βρέχεται ολόκληρη από θάλασσα και εδώ ζει η caretta caretta και η monachus monachus!

Είναι κρίμα να μην πασχίζουμε να προστατεύουμε το περιβάλλον και ειδικά την θαλάσσια πανίδα της χώρας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ελάτε τώρα δεν είναι τα καλαμάκια που κάνουν το κακό. Ναι η τεράστια κατανάλωση έχει αρνητικές συνέπειες για το περιβάλλον αλλα μην το παρουσιάζετε ότι αυτό είναι το μείζον οικολογικό ζήτημα. Υπάρχουν άλλοι 1000 λόγοι για τα περιβαλλοντικά προβλήματα πολλοί πιο σημαντικοί για τους οποίους δεν βλέπω να γίνεται κάτι. Αυτό που στην Ελλάδα δεν κοιτάμε το μεγάλο πρόβλημα και προσπαθούμε να διορθώσουμε την λεπτομέρεια μου θυμίζει την παροιμία με τον κόσμο που καίγεται και την κοπέλα που πλένεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τα καλαμάκια και οι σακούλες ίσως είναι αυτά που κάνουν το μεγαλύτερο κακό :P Αυτό γιατί στις παραλίες και τη θάλασσα αποτελούν τα πιο συνήθη απορριφθέντα πλαστικά. Δεν νομίζω ότι κάποιος θα πάει στην παραλία και θα ρίξει ένα άδειο μπουκάλι από την Klinex, αλλά όσο πίνει τον καφέ του στο beach bar ενδεχομένως θα αφήσει και την σακούλα και το πλαστικό ποτήρι με το καλαμάκι. Λίγα καλαμάκια, γόπες, ποτήρια, σακούλες κλπ έχουμε δει "θαμμένα" στις παραλίες;

Πρέπει να καταλάβουμε ότι στο πλαστικό μίας χρήσης (πρέπει να) υπάρχει εναλλακτική λύση. Είναι διαφορετικό να παίρνεις ένα μπουκάλι χλωρίνης και να το χρησιμοποιείς για διάστημα μηνών και διαφορετικό να παίρνεις μία σακούλα ή ένα καλαμάκι, που θα τα χρησιμοποιήσεις για 1-2 ώρες και μετά θα τα πετάξεις.

Ναι, πείτε για τα αστικά λύματα, για την ρύπανση από τα εργοστάσια, για τα καυσαέρια κλπ που έχουν κι αυτά επίπτωση στο περιβάλλον. Άσχετα με το αν γίνονται έλεγχοι, και για αυτά υπάρχουν νομοθεσίες και ειδικές ρυθμίσεις. Το παν είναι στη συνείδηση που (θέλουμε να) έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Ελάτε τώρα δεν είναι τα καλαμάκια που κάνουν το κακό. Ναι η τεράστια κατανάλωση έχει αρνητικές συνέπειες για το περιβάλλον αλλα μην το παρουσιάζετε ότι αυτό είναι το μείζον οικολογικό ζήτημα. Υπάρχουν άλλοι 1000 λόγοι για τα περιβαλλοντικά προβλήματα πολλοί πιο σημαντικοί για τους οποίους δεν βλέπω να γίνεται κάτι. Αυτό που στην Ελλάδα δεν κοιτάμε το μεγάλο πρόβλημα και προσπαθούμε να διορθώσουμε την λεπτομέρεια μου θυμίζει την παροιμία με τον κόσμο που καίγεται και την κοπέλα που πλένεται

Πρεπει τα παντα να προσεχουμε,και η λεπτομερεια μετραει.Οταν ο κοσμος δεν θελει να φερεται σωστα στο περιβαλλον πρεπει να σκεφτουμε τροπους που ακομα και ο πιο τεμπελης θα εχει κινητρο ωστε να μην ρυπαινει η να αφηνει σκουπιδια σε παραλιες λογου χαρη οπως λεει ο jj.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου φοροεισπρακτικό αγαπητέ, αλλά νομίζω ότι είναι επιταγές της κομισιόν. Αυτά τα έσοδα δεν νομίζω να πάνε κάπου αλλού πέρα από το καλό του περιβάλλοντος. Άκουσα μάλιστα σήμερα ότι από την μείωση των πλαστικών σακουλών εισπράχθηκε δεν θυμάμαι το πόσο αλλά ήταν αρκετό, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για το καλό του περιβάλλοντος και όχι για κάπου αλλού όπως αντίστοιχα θα έκανε ΠΑΣΟΚ ΝΔ που έκλεβε χρόνια το κράτος, τα χρέωνε σε αυτό και τα χρησιμοποιούσε όπως εκείνα τα ήθελε χωρίς καμία διαφάνεια και τα τσέπωνε. Αυτά που λες εσύ και κάθε εσύ ήταν πολιτικές που ακολουθούσαν εδώ και πάρα πολλά χρονιά άλλοι!! Καλά για επικοινωνιακούς λόγους και για καμία καρέκλα προηγούμενες κυβερνήσεις επί Σημίτη Παπανδρέου έκαναν τα χειρότερα πολιτικά εγκλήματα και σκάνδαλα μην με δουλεύεις τώρα. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι μία κυβέρνηση σε 3 χρόνια κάνει τόσα κακά και καταστρέφει την Ελλάδα όταν του παραδώθηκε ήδη μια καταχρεωμένη χώρα. Η χώρα για εμένα χρεοκόπησε το 2009 και ποιος τη έφερε σε ανάγκη να μπει σε μνημονιακές πολιτικές ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν κυβερνούσε ; Ή ΠΑΣΟΚ ΝΔ που υπογράφανε και τα τρώγανε και μετά είπαν μαζί τα φάγαμε ; Μετά ο ΣΥΡΙΖΑ να κάνει τι όταν τα είχαν υπογράψει αυτοί ...

Απλά ότι μας βγάζει από την βολή μας και δεν μας συμφέρει να το καταδικάσουμε. Όταν μας συμφέρει ας φάμε και τον άλλον όπως έκαναν άλλες κυβερνήσεις. Και ο ΣΥΡΙΖΑ έχει κάνει λάθη αλλά όχι τόσα όσα έκαναν άλλα κόμματα !!
:)

Άρα συνοπτικά:
Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει κάνει λάθη στα 3 χρόνια που είναι κυβέρνηση, αλλά οι άλλοι κυβερνούσαν περισσότερα χρόνια, άρα έκαναν περισσότερα λάθη, άρα δεν πειράζει. Ανέλαβε μια χώρα που ήταν σε άσχημη κατάσταση και πιστεύεις ότι δεν μπορούσε να την φέρει σε χειρότερη, άρα την πήγε σε κάποια καλύτερη. Με αυτήν την λογική και εγώ που είμαι φοιτητής θα μπορούσα να την πάω σε κάποια καλύτερη, θα κατέβεις να με ψηφίσεις στις επόμενες βουλευτικές αν θέσω υποψηφιότητα?
#DumeNuke2019 :happy:

Εν πάση περιπτώσει, και εντός θέματος πλέον, όπως εσύ πιστεύεις ότι το μέτρο δεν είναι φοροεισπρακτικό και άκουσες ότι τα λεφτά πάνε για το καλό του περιβάλλοντος, εγώ πιστεύω ότι είναι φοροεισπρακτικό και άκουσα ότι τα λεφτά πάνε στα ταμεία του κράτους. Γιατί είναι τόσο κακή αυτή η άποψη, από την στιγμή που δεν προσβάλλει (θέλω να πιστεύω) κανέναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά κάνει και είναι φοροεισπρακτικό. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, έλεος με τη δυαδική λογική εδώ μέσα. Να μην έπαιρνες σακούλα κύριε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Άρα συνοπτικά:
Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει κάνει λάθη στα 3 χρόνια που είναι κυβέρνηση, αλλά οι άλλοι κυβερνούσαν περισσότερα χρόνια, άρα έκαναν περισσότερα λάθη, άρα δεν πειράζει. Ανέλαβε μια χώρα που ήταν σε άσχημη κατάσταση και πιστεύεις ότι δεν μπορούσε να την φέρει σε χειρότερη, άρα την πήγε σε κάποια καλύτερη. Με αυτήν την λογική και εγώ που είμαι φοιτητής θα μπορούσα να την πάω σε κάποια καλύτερη, θα κατέβεις να με ψηφίσεις στις επόμενες βουλευτικές αν θέσω υποψηφιότητα?
#DumeNuke2019 :happy:

Εν πάση περιπτώσει, και εντός θέματος πλέον, όπως εσύ πιστεύεις ότι το μέτρο δεν είναι φοροεισπρακτικό και άκουσες ότι τα λεφτά πάνε για το καλό του περιβάλλοντος, εγώ πιστεύω ότι είναι φοροεισπρακτικό και άκουσα ότι τα λεφτά πάνε στα ταμεία του κράτους. Γιατί είναι τόσο κακή αυτή η άποψη, από την στιγμή που δεν προσβάλλει (θέλω να πιστεύω) κανέναν?

Φυσικά και έχει κάνει λάθη ο ΣΥΡΙΖΑ φυσικά και τα καταδικάζω και δεν λέω ότι σε καμία περίπτωση ότι δεν πειράζει. Αλίμονο. Απλά αυτό που πιστεύω είναι ότι μην κατηγορούμε μόνο τον ΣΥΡΙΖΑ και κάθε ΣΥΡΙΖΑ που είναι τώρα στην εξουσία για όλα αυτά τα λάθη και για όλα τα προβλήματα που καλώς κακώς αντιμετωπίζει η Ελλάδα διότι δεν είναι δική του ευθύνη δεν τα δημιούργησε εκείνος. Θέλω να πω ότι η νοοτροπία του ότι για όλα τα κακά που βιώνουμε τώρα όλοι μας φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι σωστό. Δεν είπα ποτέ ότι δεν θα μπορούσε να την φέρει σε χειρότερη κατάσταση, αλλά είπα ή μάλλον δεν το διατύπωσα καλά ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και κάθε άλλο κόμμα όποιο και να έβγαινε έτσι όπως κατάντησαν την χώρα οι πολιτικές προηγούμενων κυβερνήσεων δεν είχε περιθώρια να κάνει και πολλά απλά να διαχειριστεί λίγο καλύτερα την κατάσταση. Γιατί θεωρώ ότι οποιοδήποτε άλλο κόμμα και εάν έβγαινε τα ίδια πάνω κάτω θα έκανε ίσως χειρότερα δε εάν έβγαινε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που επειδή τρώγανε και τρώγανε δημιούργησε όλο αυτό το χάος στην Ελλάδα.

Ο καθένας έχει την γνώμη του σίγουρα, είπα μία γενική άποψη δεν ήθελα να φανεί ως προσωπική επίθεση και εάν το έκανα εννοείται ότι ζητώ συγγνώμη διότι το ύφος μου ήταν κάπως απότομο ούτε σχημάτισα λάθος "profile" για εσένα. Φυσικά δικαιούσαι να έχεις όποια άποψη επικροτείς και είναι σεβαστό. Και πάλι συγγνώμη για το ύφος διότι και εγώ κατάλαβα ότι δεν ήταν και το καλύτερο :) Αλλά ειλικρινά δεν ήθελα να κάνω καμία προσωπική επίθεση δεν μου έχεις κάνει τίποτα, ούτε έχουμε να χωρίσουμε και κάτι.

Υγ: (Πρέπει να προσέχω πως διατυπώνω την άποψή μου πολύ περισσότερο από ότι φαντάζομαι ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μείωση 76% στο πρώτο τρίμηνο του 2018 λόγω επιβολής φόρου στην κατανάλωση πλαστικής σακούλας. 3 εκατομμύρια έσοδα υπέρ του περιβαλλοντικού ταμείου του κράτους, 1 εκατομμύριο από απόδοση ΦΠΑ. Απαιτείται περαιτέρω μείωση στο ~85% για την επίτευξη του νούμερου-στόχου της ΕΕ για 90 σακούλες ανά κάτοικο το χρόνο μέχρι το τέλος του 2019.

Εγώ θα ήθελα να δω στην πράξη πού θα πάνε τα λεφτά αυτά που γλιτώσαμε από τις σακούλες.


Πηγή.

Είδατε που κι ο Έλληνας φοβέρα θέλει; :loltooth:

Τα 1.000.000 είναι ψίχουλα στα μεγέθη του κράτους. Οι σακούλες δεν ήταν τζάμπα τις πλήρωναν τα super market, τα μαγαζιά κ.λπ. Τις σακούλες κάποιοι τις παράγαγαν και με αυτά αναγκάστικαν σε μείωση της παραγωγής τους, που σημαίνει λιγότερες θέσεις εργασίας και απώλειες για το κράτος και τα ασφαλιστικά ταμεία.

Τα καλαμάκια θα τα πληρώνει ο πελάτης. Οι υπόλοιπες συσκευασίες απορυπαντικών κ.λπ. θα παραμείνουν πλαστικές. Όπως είπα και παλαιότερα είμαι κατά της δαιμονοποίησης του πλαστικού. Προσφέρει περισσότερα θετικά από ότι αρνητικά ακόμα και για το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Καθίστε βρε παιδιά. Όλα τα πλαστικά για τα απορρυπαντικά, τα καθαριστικά, τα μπουκάλια του νερού δηλαδή δε μάς πειράζουν και μάς πείραξαν τα .... καλαμάκια;:mad:
Χιμελα μου,οπως καταλαβαινεις...δεν ειναι δυνατον να πουνε οτι σε ενα μηνα,καταργουνται ολα τα πλαστικα.Το καταλαβαινεις νομιζω.Ξεκιναμε απο καπου.
Και υπαρχουν ωραιοτατα καλαμακια και ποτηρια μιας χρησης απο συμπιεσμενο χαρτι.

Δευτερον...ειθισται να μην βαζουμε πλυντηριο στον δρομο,και οταν τελειωσει το απορυπαντικο..να το πεταμε στην παραλια.
Αντιθετα,ως καλοι γυφτουλες επου ειναι πολλοι ελληναρες,πινουν τον καφε και τον πετανε και αυτον και το καλαμακι στο δρομο,παραλια κλπ.υτ μεταφερετα με τον αερα στην θαλασσα.
Οι θαλασσες ειναι γεματοι πλαστικο.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ;
Κρυφτητε πισω απο το αν ειναι φοροεισπρακτικο μεσο.
ΑΦΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΩΜΗ...ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΜΥΑΛΟ ΛΕΜΕ,και το βλεπετε εκ του αποτεελσματος.Οικολογοι με το ζορυ;Ναι...με το ζορυ.
Συμφωνω παραπανω με τον jj.Και με αρκετους αλλους.
Oταν καποιοι δενε χουν συνειδηση οικολογικη,ναι...θα πληρωνουν ή θα την αποκτησουν για να μην πληρωνουν.
Αμερικανοί και αυστραλοί ερευνητές μελέτησαν τις παγκόσμιες πηγές πλαστικών απορριμμάτων και υπολόγισαν ότι το 2010 παρήχθησαν στις παράκτιες χώρες περίπου 275 εκατομμύρια τόνοι πλαστικών. Από την ποσότητα αυτή 4,8-12,7 εκατομμύρια τόνοι κατάφεραν να φτάσουν και να μολύνουν τους ωκεανούς μας.
Πόσον καιρό ζει στη θάλασσα;
Αποτσίγαρο: 1-5 χρόνια
Αλουμινένιο κουτάκι: 200 χρόνια
Χαρτοπετσέτα: 2-4 εβδομάδες
Κουτί γάλα: 3 μήνες
Κονσέρβα: 50 χρόνια
Πλαστικό μπουκάλι: 450 χρόνια
Πλαστική σακούλα σουπερμάρκετ: 10-20 χρόνια
Ποτήρι foam: 50 χρόνια

Ξέρετε ότι... η Χαβάη είναι η πρώτη πολιτεία που απαγόρευσε τη χρήση πλαστικής σακούλας στα σουπερμάρκετ;
πηγη
Σοκ: Nεκρά δελφίνια γεμάτα πλαστικό στο στομάχι στις Ελληνικές θάλασσες


Γεμάτο με πλαστικό ήταν το στομάχι νεκρών δελφινιών που ανέλυσαν ερευνητές του Ινστιτούτου Θαλάσσιας Προστασίας “Αρχιπέλαγος”, αναδεικνύοντας για ακόμη μια φορά, τις τεράστιες διαστάσεις, που έχει λάβει η ανεξέλεγκτη ρίψη πλαστικού στο περιβάλλον.
Ακρως ανησυχητικά είναι τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνας που διεξάγει το Ινστιτούτο για την εκτίμηση της περιεκτικότητας μικροσκοπικών ινών πλαστικού σε στομάχια δελφινιών, που έχουν βρεθεί νεκρά στις ακτές του Αιγαίου.
Όπως αποκαλύπτει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η διευθύντρια έρευνας του Ινστιτούτου, Αναστασία Μήλιου, αναλύοντας ένα μέρος του πεπτικού συστήματος από επτά δελφίνια, έχουν ήδη εντοπιστεί περισσότερα από 700 μικροσκοπικά σωματίδια και ίνες πλαστικού.
“Στο στομάχι των δελφινιών, η διαδικασία της ανάλυσης είναι σύνθετη και πολύ χρονοβόρος διαδικασία. Μέχρι στιγμής αναλύσαμε 200 ml του πεπτικού συστήματος από το κάθε δελφίνι (το σύνολο του στομάχου είναι κατά μέσο όρο 900 ml - άρα έχουμε αναλύσει περίπου το 22%) και εντοπίσαμε 700 μικροσκοπικές ίνες πλαστικού” εξηγεί η κ.Μήλιου. Σύμφωνα με την ίδια, το πλαστικό συνήθως δεν είναι ορατό, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις όπου εντοπίζονται σε στομάχια δελφινιών και σε χελώνες, κομμάτι από αλιευτικά εργαλεία στα οποία μπλέκονται τα ζώα προσπαθώντας να κλέψουν τις “ψαριές”.
“Το ζήτημα είναι ότι βρήκαμε μεγάλο αριθμό από πλαστικές ίνες οι οποίες είναι ορατές μόνο από το μικροσκόπιο και προέρχονται από την κατάληξη των πλαστικών απορριμμάτων” συμπληρώνει.
Για τους ερευνητές του Ινστιτούτου, η αλόγιστη χρήση και απόρριψη του πλαστικού στο περιβάλλον, συνεχώς διογκώνεται και συσσωρεύεται, έπειτα από δεκαετίες συζητήσεων οι οποίες ποτέ δεν συνοδεύτηκαν από αποτελεσματικές δράσεις για την αντιμετώπισή του. Τα πλαστικά απορρίμματα στο περιβάλλον και στη ζωή μας, αντί να λιγοστεύουν, πληθαίνουν, ποιοτικά και ποσοτικά.
“Καινούργιοι τύποι περιττού πλαστικού γίνονται γρήγορα μέρος της καθημερινότητάς μας, με τις ευλογίες της ΕΕ, η οποία στηρίζει σταθερά την Ευρωπαϊκή βιομηχανία πλαστικού, το εμπόριο και τα καταναλωτικά προϊόντα, επικαλούμενη το κλισέ της στήριξης της απασχόλησης, χωρίς πρόθεση να υπάρξει επίλυση του προβλήματος” αναφέρεται χαρακτηριστικά σε σχετική ανακοίνωση όπου υπογραμμίζεται ότι η ελληνική πολιτεία, από την πλευρά της, δεν έχει πάρει κανένα αποτελεσματικό μέτρο, “αλλά εφαρμόζει επιλεκτικά ακόμα και τις υποχρεώσεις μας έναντι στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία - αφήνοντας το πρόβλημα να διογκώνεται”. Η έρευνα στοχεύει να δώσει μία πραγματική εκτίμηση της έκτασης του προβλήματος στις ελληνικές θάλασσες και στην ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Μεσογείου, συμβάλλοντας στην καλύτερη κατανόησή του αλλά και στην ευθύνη που έχουμε όλοι για τη λήψη δραστικών μέτρων.
“Ενδεικτική της κατάστασης είναι η εικόνα που παρουσιάζουν τώρα, μεσούσης της θερινής περιόδου, οι νησιωτικές ακτές που ακόμα και οι πιο απομονωμένες, είναι γεμάτες από σκουπίδια τα οποία, με τις πρώτες βροχές του Οκτωβρίου, θα καταλήξουν στη θάλασσα” καταλήγει η κ.Μήλιου.
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
πηγη
Το να επιμενουν καποιοι οτι αυτο το μετρο δεν ειναι καλο,το μονο που κανουν ειναι να ξεφτυλιζονται.Δειχνει ποσο πολυ ενας ανθρωπος μπορει να ειναι κομματοσκυλο και να μην μπορει να δει μπροστα του.
Ας ξεκολλησουν πια!
Επισης....Η ΕΕ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ σε συγκεκρμενες ποσοτητες ανα κατοικο,Δηλαδη να πληρωνουμε προστιμο στην ευρωπη ΚΑΙ για αυτο,οπως πληρωνουμε για τις χωματερες;Η προπαγανδα εχει και τα ορια της βρε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το να επιμενουν καποιοι οτι αυτο το μετρο δεν ειναι καλο,το μονο που κανουν ειναι να ξεφτυλιζονται.Δειχνει ποσο πολυ ενας ανθρωπος μπορει να ειναι κομματοσκυλο και να μην μπορει να δει μπροστα του.
Ας ξεκολλησουν πια!
Επισης....Η ΕΕ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ σε συγκεκρμενες ποσοτητες ανα κατοικο,Δηλαδη να πληρωνουμε προστιμο στην ευρωπη ΚΑΙ για αυτο,οπως πληρωνουμε για τις χωματερες;Η προπαγανδα εχει και τα ορια της βρε παιδια.

Άσχετο παραλήρημα. Επίσης η ΕΕ μας υποχρεώνει να κάνουμε πολλά πράγματα αλλά κάτι μεσήλικες-απολιθώματα του παλαιού πασοκ πηγαίνουν ενάντια στον εκσυγχρονισμό της χώρας. Η ΕΕ εκεί είναι κακή όμως! Όταν η ΕΕ λέει ότι καμιά εταιρεία δεν μπορεί να πουλάει πάνω από το 50% του ρεύματος για να μην υπάρχει μονοπώλιο (και άρα πρέπει να μειωθεί η ΔΕΗ στο 50% του δικτύου που δίνει ρεύμα σε καταναλωτές) τότε είναι κακή. Αλλά αν κάνει κάτι δήθεν για το καλό του περιβάλλοντος, που επηρεάζει ελάχιστα το περιβάλλον τότε είναι καλή! Ο ψευδοπροοδευτισμός καλά κρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άντε πάλι με τη δυαδική λογική. Δηλαδή η ΕΕ ή τα κάνει όλα σωστά ή όλα λάθος; Το να κάνει κάποια σωστά και κάποια λάθος δεν παίζει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άντε πάλι με τη δυαδική λογική. Δηλαδή η ΕΕ ή τα κάνει όλα σωστά ή όλα λάθος; Το να κάνει κάποια σωστά και κάποια λάθος δεν παίζει ε;

Όποτε βολεύει τον καθέναν επικαλείται την ΕΕ. Παίζει αυτό που λες αλλά δεν έχει νόημα να επικαλούμαστε την αυθεντία της ΕΕ όταν σε άλλα τοπικς την κράζουμε. Ας μιλήσουμε για το μέτρο καθ αυτό. Αν επικαλείσαι την αυθεντία της ΕΕ σημαίνει ότι συμφωνείς με όλες τις αποφάσεις της, αφού την ορίζεις ως αυθεντία. Εφόσον η ΕΕ δεν είναι αυθεντία (αφού την κράζεις σε άλλα τόπικς) τι έρχεσαι και μας λες "να το κάνει η ΕΕ άρα είναι σωστό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Άσχετο παραλήρημα. Επίσης η ΕΕ μας υποχρεώνει να κάνουμε πολλά πράγματα αλλά κάτι μεσήλικες-απολιθώματα του παλαιού πασοκ πηγαίνουν ενάντια στον εκσυγχρονισμό της χώρας. Η ΕΕ εκεί είναι κακή όμως! Όταν η ΕΕ λέει ότι καμιά εταιρεία δεν μπορεί να πουλάει πάνω από το 50% του ρεύματος για να μην υπάρχει μονοπώλιο (και άρα πρέπει να μειωθεί η ΔΕΗ στο 50% του δικτύου που δίνει ρεύμα σε καταναλωτές) τότε είναι κακή. Αλλά αν κάνει κάτι δήθεν για το καλό του περιβάλλοντος, που επηρεάζει ελάχιστα το περιβάλλον τότε είναι καλή! Ο ψευδοπροοδευτισμός καλά κρατεί.
Αγαπητε τζονυ...παιρνεις ενα μονο κομματι και απαντας σε αυτο,προπαγανδιστικα,ενψ αφηνεις ολο το υπολοιπο.
Εγω αυτο
,Η ΕΕ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ σε συγκεκρμενες ποσοτητες ανα κατοικο,Δηλαδη να πληρωνουμε προστιμο στην ευρωπη ΚΑΙ για αυτο,οπως πληρωνουμε για τις χωματερες;
,το ΒΑΖΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...οπως ειδες,καθαρα και μονο για οσους ΔΕΝ εχουν λογικη να δουν τι σκατα κανουμε στο περιβαλλον,δηλαδη ΣΕ ΕΜΑΣ,Διοτι αυτες τις συνεπειες τις λουζομαστε ολοι μας,και σε αυτους που κοπτονται μονο για τα λεφτα.
Επισης για αυτους που κοπτονται για την ΕΕ.Και επισης για να δειξουμε οτι ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Για μενα καν αυτο ΔΕΝ ειναι το σημαντικο,για μενα και για ολους μας κανονικα θα επρεπε να ειναι αυτο
Σοκ: Nεκρά δελφίνια γεμάτα πλαστικό στο στομάχι στις Ελληνικές θάλασσες


Γεμάτο με πλαστικό ήταν το στομάχι νεκρών δελφινιών που ανέλυσαν ερευνητές του Ινστιτούτου Θαλάσσιας Προστασίας “Αρχιπέλαγος”, αναδεικνύοντας για ακόμη μια φορά, τις τεράστιες διαστάσεις, που έχει λάβει η ανεξέλεγκτη ρίψη πλαστικού στο περιβάλλον.
Ακρως ανησυχητικά είναι τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνας που διεξάγει το Ινστιτούτο για την εκτίμηση της περιεκτικότητας μικροσκοπικών ινών πλαστικού σε στομάχια δελφινιών, που έχουν βρεθεί νεκρά στις ακτές του Αιγαίου.
Όπως αποκαλύπτει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η διευθύντρια έρευνας του Ινστιτούτου, Αναστασία Μήλιου, αναλύοντας ένα μέρος του πεπτικού συστήματος από επτά δελφίνια, έχουν ήδη εντοπιστεί περισσότερα από 700 μικροσκοπικά σωματίδια και ίνες πλαστικού.
“Στο στομάχι των δελφινιών, η διαδικασία της ανάλυσης είναι σύνθετη και πολύ χρονοβόρος διαδικασία. Μέχρι στιγμής αναλύσαμε 200 ml του πεπτικού συστήματος από το κάθε δελφίνι (το σύνολο του στομάχου είναι κατά μέσο όρο 900 ml - άρα έχουμε αναλύσει περίπου το 22%) και εντοπίσαμε 700 μικροσκοπικές ίνες πλαστικού” εξηγεί η κ.Μήλιου. Σύμφωνα με την ίδια, το πλαστικό συνήθως δεν είναι ορατό, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις όπου εντοπίζονται σε στομάχια δελφινιών και σε χελώνες, κομμάτι από αλιευτικά εργαλεία στα οποία μπλέκονται τα ζώα προσπαθώντας να κλέψουν τις “ψαριές”.
“Το ζήτημα είναι ότι βρήκαμε μεγάλο αριθμό από πλαστικές ίνες οι οποίες είναι ορατές μόνο από το μικροσκόπιο και προέρχονται από την κατάληξη των πλαστικών απορριμμάτων” συμπληρώνει.
Για τους ερευνητές του Ινστιτούτου, η αλόγιστη χρήση και απόρριψη του πλαστικού στο περιβάλλον, συνεχώς διογκώνεται και συσσωρεύεται, έπειτα από δεκαετίες συζητήσεων οι οποίες ποτέ δεν συνοδεύτηκαν από αποτελεσματικές δράσεις για την αντιμετώπισή του. Τα πλαστικά απορρίμματα στο περιβάλλον και στη ζωή μας, αντί να λιγοστεύουν, πληθαίνουν, ποιοτικά και ποσοτικά.
“Καινούργιοι τύποι περιττού πλαστικού γίνονται γρήγορα μέρος της καθημερινότητάς μας, με τις ευλογίες της ΕΕ, η οποία στηρίζει σταθερά την Ευρωπαϊκή βιομηχανία πλαστικού, το εμπόριο και τα καταναλωτικά προϊόντα, επικαλούμενη το κλισέ της στήριξης της απασχόλησης, χωρίς πρόθεση να υπάρξει επίλυση του προβλήματος” αναφέρεται χαρακτηριστικά σε σχετική ανακοίνωση όπου υπογραμμίζεται ότι η ελληνική πολιτεία, από την πλευρά της, δεν έχει πάρει κανένα αποτελεσματικό μέτρο, “αλλά εφαρμόζει επιλεκτικά ακόμα και τις υποχρεώσεις μας έναντι στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία - αφήνοντας το πρόβλημα να διογκώνεται”. Η έρευνα στοχεύει να δώσει μία πραγματική εκτίμηση της έκτασης του προβλήματος στις ελληνικές θάλασσες και στην ευρύτερη περιοχή της ανατολικής Μεσογείου, συμβάλλοντας στην καλύτερη κατανόησή του αλλά και στην ευθύνη που έχουμε όλοι για τη λήψη δραστικών μέτρων.
“Ενδεικτική της κατάστασης είναι η εικόνα που παρουσιάζουν τώρα, μεσούσης της θερινής περιόδου, οι νησιωτικές ακτές που ακόμα και οι πιο απομονωμένες, είναι γεμάτες από σκουπίδια τα οποία, με τις πρώτες βροχές του Οκτωβρίου, θα καταλήξουν στη θάλασσα” καταλήγει η κ.Μήλιου.
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΔΗΛΑΔΗ,ακριβως Η ΟΥΣΙΑ του προβληματος.
Για αυτην λοιπον την ΟΥΣΙΑ του προβληματος,εχεις να απαντησεις κατι και να αφησεις τις περικοκλαδες;
Να πεις κατι για την ουσια του προβληματος,εχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top