Μέχρι ποιο σημείο είναι δικαιολογημένα τα επεισόδια των τελευταίων ημερών;

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το διάβασες δηλαδή το κείμενο και απορείς με κάτι;
Επίσης συμφωνείς με την στάση άρνησης των φαντάρων σε εντολές ανώτερων (και μάλιστα τις συγκεκριμένες);

Μπορεί να μην συμφωνεί η Obscura αλλά συμφωνώ εγώ. Δηλαδή θεωρείς σωστό να βγει ο στρατός στον δρόμο; Τι σημαίνει εντολή ανωτέρου; Πρέπει πάντα να την υπακούν; Δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει να βρίσκεται η χώρα σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης για εσωτερικό ζήτημα μου φαίνεται. Έχει διαφορά από το να βρεθεί σε κατάσταση πολιορκίας από ένα εξωτερικό εχθρό.

Στα τέλη της δικτατορίας για να μάθεις και λίγο ιστορία αρκετοί φαντάροι αρνήθηκαν να βγουν από τα στρατόπεδα και να προετοιμαστούν για πιθανές επιχειρήσεις στις πόλεις. Και τότε είχαμε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Εκείνοι τι ήταν, κακομαθημένα πλουσιόπαιδα; Και για να προλάβω και το σχόλιο για μη αναλογική σύγκριση, ναι οι λόγοι ήταν πιο σοβαροί τότε για να βγουν από τα στρατόπεδα. Σε αντίθεση με τώρα που η αστυνομία έχει αφήσει στο έλεος των αναρχικών αλλά και των παρακρατικών ομάδων τις πόλεις ενσυνείδητα. Λογικό να τρομάξεις τον κόσμο.

Μακάρι να μην βγουν στο δρόμο. Αυτό να ξέρεις θα φέρει ακόμα περισσότερα επεισόδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορεί να μην συμφωνεί η Obscura αλλά συμφωνώ εγώ. Δηλαδή θεωρείς σωστό να βγει ο στρατός στον δρόμο; Τι σημαίνει εντολή ανωτέρου; Πρέπει πάντα να την υπακούν; Δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει να βρίσκεται η χώρα σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης για εσωτερικό ζήτημα μου φαίνεται. Έχει διαφορά από το να βρεθεί σε κατάσταση πολιορκίας από ένα εξωτερικό εχθρό.
Ναι, αν αποφασιστεί να κριθεί η χώρα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, τότε κανενός φαντάρου δεν του πέφτει ο λόγος. Αν είναι σωστό ή όχι δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο άρθρο. Αυτό που εγώ σχολίασα είναι ότι ο εκάστοτε φαντάρος ακολουθεί εντολές. Αν δεν ακολουθήσει, υπάρχουν κυρώσεις. Γούστο του καπέλο του μετά λοιπόν.

Όταν θα πας με το καλό και εσύ στρατό, ίσως καταλάβεις ότι ο στρατός χωρίς πειθαρχία δεν είναι τίποτα. Αν οποιοσδήποτε αρνείται εκτέλεση εντολών, χωρίς συνέπειες, τότε δεν υπάρχει στρατός. Εκτός βέβαια αν το πας εκεί το θέμα, το οποίο μετά ξεφεύγει.
Στα τέλη της δικτατορίας για να μάθεις και λίγο ιστορία αρκετοί φαντάροι αρνήθηκαν να βγουν από τα στρατόπεδα και να προετοιμαστούν για πιθανές επιχειρήσεις στις πόλεις. Και τότε είχαμε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Εκείνοι τι ήταν, κακομαθημένα πλουσιόπαιδα; Και για να προλάβω και το σχόλιο για μη αναλογική σύγκριση, ναι οι λόγοι ήταν πιο σοβαροί τότε για να βγουν από τα στρατόπεδα. Σε αντίθεση με τώρα που η αστυνομία έχει αφήσει στο έλεος των αναρχικών αλλά και των παρακρατικών ομάδων τις πόλεις ενσυνείδητα. Λογικό να τρομάξεις τον κόσμο.
Ευχαριστώ για την ατυχή (όπως σωστά είπες) επιλογή ιστορικής αναδρομής. Μόνος σου είπες ότι δεν είναι το ίδιο.

Όλο σου το σχόλιο έχει να κάνει με το αν πρέπει ή όχι να κριθεί η χώρα σε έκτακτη ανάγκη. Δεν διαφωνώ πως δεν χρειάζεται, εγώ αλλού εστίασα. Στο ότι οι συγκεκριμένοι φαντάροι, διαμαρτύρονται για τα μέτρα που παίρνει ο στρατός, για την περίπτωση που κριθεί έκτακτη ανάγκη. Δεν λένε "δεν πρέπει να κριθεί έκτακτη ανάγκη", αλλά "μας προετοιμάζουν για έκτακτη ανάγκη". Ε λοιπόν οι φαντάροι αυτοί διαμαρτύρονται για να διαμαρτύρονται. Αν ο πρωθυπουργός κρίνει ότι η χώρα πάει σε έκτακτη ανάγκη, δεν είναι ο στρατός που θα αποφασίσει διαφορετικά και όπως και να το κάνουμε πρέπει να είναι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο. Αν δεν ήταν, τα ίδια άτομα θα βγουν και θα πουν για τα χάλια του Ε.Σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ίσως γιατί είσαι προκατειλημμένη;

Είμαι προκατειλημμένη και έχω απόλυτη συνείδηση αυτού το γεγονότος. Γι'αυτό και απεγνωσμένα ψάχνω ερείσματα για να μπορώ να είμαι πιο αντικειμενική. Και ως τέτοιο είδα τη συντέντευξη αλλά το κείμενο δεν ήταν αρκετά δυνατό.

Το διάβασες δηλαδή το κείμενο και απορείς με κάτι;
Επίσης συμφωνείς με την στάση άρνησης των φαντάρων σε εντολές ανώτερων (και μάλιστα τις συγκεκριμένες);

Σαφέστατα. Και αυτό είναι απόρροια της πεποίθησής μου ότι τα εγκλήματα πολέμου στην πράξη γίνονται από τα κατώτερα στρώματα, τους εντολοδόχους που αποποιούνται της προσωπικής τους ευθύνης επειδή "απλώς εκτελούν εντολές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Κάποτε,υπήρχε το "3,60 παίρνετε κ τον κόσμο δέρνετε"! Θέλω καί πιστεύω όμως.οτι δεν είναι ετσι σήμερα. Το σύνθημα,καυτηριάζει όχι την οικονομική κατάσταση του δέροντος μια κ το μεγάλο ποσοστό έτσι διαβιώνει,αλλά κυρίως το επίπεδο κ την τάση του να το κάνει για 3,60.!
Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι τέτοιοι "ράμπο"στο "κράτος καταστολής"-ας το πω ετσι-,που για μενα δεν είναι άχρηστοι καθόλου.
Μόνο που θα έπρεπε δια ροπάλου να απαγορεύεται η εμφάνισή τους στις "μάζες" διαδηλωτών,συνταξιούχων,μαθητών,αθώων πολιτών.
Είναι καλοί για κάπου αλλού.Για το πεδίο του εγκλήματος !
Τώρα,αν καποιοι μπερδεύουν ίσως σκόπιμα αυτούς τους "ράμπο" με τον κάθε απλό πολίτη,αλλά & με τα σοβαρά προβλήματα-αιτήματα της εκάστοτε νεολαίας & τον βάζουν απέναντί τους,τότε
έχουμε κ τα υπόλοιπα "το κράτος σκοτώνει" &...&...&...!
Δε θέλω να προχωρήσω στη σκοπιμότητα ή...ανεγκεφαλία αυτής της ανάμιξης,δεν έχω άλλωστε την ανάλογη "ειδικότητα" & απλά θα φανώ συκοφάντης.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκαρακης

Νεοφερμένος

Ο Σκαρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
οσο για τις ζημιες τις υλικες! ας αναλαβει το κρατος να τα δωσει ολα απο τις μιζες της siemens απο το βατοπεδι τοσα φαγανε!ας πληρωσουν και την οργη που προκαλεσαν!
Αν το ειπες για αστειο να χειροκροτησω :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup: Αν το ειπες σοβαρα περιμενε την νεα φορολογια να δεις ποιος θα πληρωσει τα σπασμενα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
συγχωρεστε τον θυμο μου,αλλα σε αντιθεση με την φοιτητρια της φιλοσοφικης εγω ειμαι ηπερηφανη για ολες τις αντιδρασεις!η φασαρια με βρισκει συμφωνη!οσο για τις ζημιες τις υλικες! ας αναλαβει το κρατος να τα δωσει ολα απο τις μιζες της siemens απο το βατοπεδι τοσα φαγανε!ας πληρωσουν και την οργη που προκαλεσαν!κι οσο για τα μαθηματα που μπορει να χανεις.......αναριωτιεμαι.....εισαι τοσο ευχαριστημενη που περασες σε αυτην την σχολη με το συστημα που περασες με τα φροντιστηρια που πληρωσες με τα βιβλια σου με τους καθηγητες σου με την χρησιμοτητα του πτυχιου σου που δεν αντεχεις να μην πας 10 μερες και να βγεις κι εσυ στους δρομους;
Ξέρεις... υπαρχουν άνθρωποι σε αυτή την χώρα που δεν τους αρέσει να τους ταρακουνούν τα λιμνάζουσα νερά τους όσο βρώμικα και εάν είναι.....για αυτό μην ζητάς συγνώμη να νιώθεις περηφάνια που μπορείς και ζεις και ζει και το μυαλό σου μαζί με εσένα....και οργίζεσαι και λες όχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ναι, αν αποφασιστεί να κριθεί η χώρα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, τότε κανενός φαντάρου δεν του πέφτει ο λόγος. Αν είναι σωστό ή όχι δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο άρθρο. Αυτό που εγώ σχολίασα είναι ότι ο εκάστοτε φαντάρος ακολουθεί εντολές. Αν δεν ακολουθήσει, υπάρχουν κυρώσεις. Γούστο του καπέλο του μετά λοιπόν.

Όταν θα πας με το καλό και εσύ στρατό, ίσως καταλάβεις ότι ο στρατός χωρίς πειθαρχία δεν είναι τίποτα. Αν οποιοσδήποτε αρνείται εκτέλεση εντολών, χωρίς συνέπειες, τότε δεν υπάρχει στρατός. Εκτός βέβαια αν το πας εκεί το θέμα, το οποίο μετά ξεφεύγει.

Ευχαριστώ για την ατυχή (όπως σωστά είπες) επιλογή ιστορικής αναδρομής. Μόνος σου είπες ότι δεν είναι το ίδιο.

Όλο σου το σχόλιο έχει να κάνει με το αν πρέπει ή όχι να κριθεί η χώρα σε έκτακτη ανάγκη. Δεν διαφωνώ πως δεν χρειάζεται, εγώ αλλού εστίασα. Στο ότι οι συγκεκριμένοι φαντάροι, διαμαρτύρονται για τα μέτρα που παίρνει ο στρατός, για την περίπτωση που κριθεί έκτακτη ανάγκη. Δεν λένε "δεν πρέπει να κριθεί έκτακτη ανάγκη", αλλά "μας προετοιμάζουν για έκτακτη ανάγκη". Ε λοιπόν οι φαντάροι αυτοί διαμαρτύρονται για να διαμαρτύρονται. Αν ο πρωθυπουργός κρίνει ότι η χώρα πάει σε έκτακτη ανάγκη, δεν είναι ο στρατός που θα αποφασίσει διαφορετικά και όπως και να το κάνουμε πρέπει να είναι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο. Αν δεν ήταν, τα ίδια άτομα θα βγουν και θα πουν για τα χάλια του Ε.Σ.

Όταν με το κακό πάω στρατό θα το δω το πράγμα εμπειρικά. Τώρα το βλέπω από τους φίλους μου που έχουν πάει και τις εντυπώσεις τους. Βέβαια είμαι κοινός θνητός, δεν έχω ζήσει την απόλυτη εμπειρία. Σου επαναλαμβάνω ότι το στρατό τον έχουμε για τους εξωτερικούς εχθρούς και μακάρι να μην υπακούσουν στους ανωτέρους τους αν τους δώσουν τέτοια εντολή. Προτιμώ να διαλυθεί ο στρατός παρά να τον δω στους δρόμους.

Δεν "διαμαρτύρονται για να διαμαρτύρονται" (sic) fandago

Διαμαρτύρονται γιατί υπάρχει η περίπτωση να τους βάλουν αντιμέτωπους με διαδηλωτές. Και αντιδρούν σε αυτό αντί να "εκτελέσουν την εντολή". Η πράξη μου φαίνεται απόλυτα σωστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σαφέστατα. Και αυτό είναι απόρροια της πεποίθησής μου ότι τα εγκλήματα πολέμου στην πράξη γίνονται από τα κατώτερα στρώματα, τους εντολοδόχους που αποποιούνται της προσωπικής τους ευθύνης επειδή "απλώς εκτελούν εντολές".
Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι αυτοί που αργότερα δικάζονται για εγκλήματα πολέμου, είναι αυτοί που έδωσαν τις εντολές, γιατί αυτοί πήραν την απόφαση. Οι "εντολοδόχοι" δεν φέρουν καμία ευθύνη για να την αποποιηθούν. :)
Σου επαναλαμβάνω ότι το στρατό τον έχουμε για τους εξωτερικούς εχθρούς και μακάρι να μην υπακούσουν στους ανωτέρους τους αν τους δώσουν τέτοια εντολή.
Να λες μακάρι να μην τους δοθεί τέτοια εντολή, την ρίζα πρέπει να χτυπάς, όχι τα φύλλα.
Διαμαρτύρονται γιατί υπάρχει η περίπτωση να τους βάλουν αντιμέτωπους με διαδηλωτές. Και αντιδρούν σε αυτό αντί να "εκτελέσουν την εντολή". Η πράξη μου φαίνεται απόλυτα σωστή...
Γιαυτό λοιπόν λέω, ότι δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει στην πραγματικότητα ο στρατός. Ο ελληνικός δεν είναι απαραίτητα υπόδειγμα, αλλά τουλάχιστον τα τυπικά πρέπει να τα κρατάει. Ο στρατός είναι ένα όργανο το οποίο ελέγχουν άλλοι. Εσύ τώρα ζητάς από ένα "μαχαίρι" να αρνηθεί στον μάγειρα να κόψει την ντομάτα, αντί να ζητάς από τον μάγειρα να μην την κόψει. Μάλιστα, δέχεσαι να διαμαρτύρεται το μαχαίρι όταν το ακονίζει ο μάγειρας, για την περίπτωση που θέλει να κόψει κάτι.

Αν τώρα θεωρείς ότι το μαχαίρι (= στρατός) θα έπρεπε να έχει δική του βούληση, τότε σου είπα ότι δεν έχεις πιάσει (ούτε από τους φίλους σου) το νόημα του στρατού. Ίσως να μην αρκεί να πας για να το πιάσεις, αλλά να θέλεις να το πιάσεις και ας μην πας.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτή η άρνηση. Συμφωνώ ότι ο πρωθυπουργός δεν πρέπει να πάρει τέτοια απόφαση. Εγώ θεωρώ ότι το είπε μόνο για να τσιτώσει ακόμα περισσότερο κάποιους και να πετύχει αυτό που θέλει.

υγ: στο στρατό, παύεις να είσαι πολίτης και είσαι στρατιώτης. Για σένα ισχύουν άλλοι νόμοι και κανόνες, σε άλλο δικαστήριο θα δικαστείς, άλλες ελευθερίες και δικαιώματα έχεις. Αν σας ενοχλεί κάτι, καταλαβαίνω να σας ενοχλεί η έννοια του στρατού στο σύνολο. Η αντίδραση σας θεωρώ ότι πηγάζει από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αν σας ενοχλεί κάτι, καταλαβαίνω να σας ενοχλεί η έννοια του στρατού στο σύνολο. Η αντίδραση σας θεωρώ ότι πηγάζει από αυτό.
Για μένα τουλάχιστον, αυτό ισχύει. :)

Είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι αυτοί που αργότερα δικάζονται για εγκλήματα πολέμου, είναι αυτοί που έδωσαν τις εντολές, γιατί αυτοί πήραν την απόφαση. Οι "εντολοδόχοι" δεν φέρουν καμία ευθύνη για να την αποποιηθούν

Αν αυτό καθησυχάζει τη συνείδησή σου για τις δολοφονίες που ενδεχομένως να διαταχτείς να διαπράξεις, καλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό όμως το κείμενο δεν θα έβγαινε ποτέ από έναν μισθοφορικό στρατό, οπότε μήπως η κατάργηση της στράτευσης οδηγεί εκεί? Μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις κανείς στο στράτευμα δεν θα είχε ενδοιασμούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Άσε τα μαχαίρια και τις τομάτες fandago, με ανθρώπους έχουμε να κάνουμε. Ο στρατός διαλύεται όταν παρακούσουν οι στρατιώτες την διαταγή του ανωτέρου τους, δεν κατέχεις το μήλο της γνώσης μόνο εσύ.

Όμως όταν ακριβώς δεν καταφέρεις να αποτρέψεις τον πρωθυπουργό να αποφασίσει κάτι το οποίο θα διαταράξει την κοινωνική ειρήνη δεν θα πρέπει μετά αναγκαστικά να δεχτείς την απόφαση. Η ασυδοσία αυξάνεται μόνο από την απραξία των αμυνόμενων. Η απόφαση δεν είναι καν τελεσίδικη αλλά προς τιμήν τους οι φαντάροι αποτρέπουν και αυτοί με αυτό το τρόπο τυχόν ηλιθιότητες που μπορεί να περάσουν από το μυαλό των απελπισμένων...

Μην θεωρείς όλα τα γεγονότα ίδιας βαρύτητας. Δεν θα επικροτήσω την απειθαρχία (σχεδόν) όταν βρίσκεται ο στρατός σε πεδίο μάχης αλλά άλλο πόλη και άλλο μάχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άσε τα μαχαίρια και τις τομάτες fandago, με ανθρώπους έχουμε να κάνουμε. Ο στρατός διαλύεται όταν παρακούσουν οι στρατιώτες την διαταγή του ανωτέρου τους, δεν κατέχεις το μήλο της γνώσης μόνο εσύ.
[...]
Μην θεωρείς όλα τα γεγονότα ίδιας βαρύτητας. Δεν θα επικροτήσω την απειθαρχία (σχεδόν) όταν βρίσκεται ο στρατός σε πεδίο μάχης αλλά άλλο πόλη και άλλο μάχη!
Χαίρομαι που συμφωνούμε και που έχεις και εσύ το μήλο. Άρα είναι θέμα αξιοποίησης του μήλου η διαφορά μας... Αν δεν μπορείς (ή δεν θες) να καταλάβεις τον παραλληλισμό, δεν μπορώ να στο πω αλλιώς.
[...]
Φυσικά και δεν θεωρώ τα γεγονότα της ίδιας βαρύτητας, απλά δεν επικροτώ καμία απειθαρχία στον στρατό εκτός των προβλεπόμενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει λάθος στο τόπικ, δεν ήθελα να το βάλω στην ποίηση, ήθελα να το παραθέσω εδώ, γιατί θεωρώ ότι εξηγεί πανέμορφα γιατί είναι δικαιολογημένα τα επεισόδια των τελευταίων ημερών και πώς φτάσαμε ως εδώ:

Σώπα, μη μιλάς!

του Αζίζ Νεσίν

Σώπα, μη μιλάς, είναι ντροπή
κόψ' τη φωνή σου
σώπασε επιτέλους
κι αν ο λόγος είναι αργυρός
η σιωπή είναι χρυσός.

Τα πρώτα λόγια που άκουσα από παιδί
έκλαιγα, γέλαγα, έπαιζα,
μου λέγανε: "σώπα".

Στο σχολείο μου κρύψαν την αλήθεια τη μισή,
μου λέγανε :"εσένα τι σε νοιάζει ; Σώπα!".

Με φιλούσε το πρώτο κορίτσι που ερωτεύτηκα και μου λέγανε:
"κοίτα μην πεις τίποτα, σσσσ....σώπα!".

Κόψε τη φωνή σου και μη μιλάς, σώπαινε.
Και αυτό βάσταξε μέχρι τα είκοσί μου χρόνια.

Ο λόγος του μεγάλου
η σιωπή του μικρού.

Έβλεπα αίματα στο πεζοδρόμιο,
"Τι σε νοιάζει εσένα;", μου λέγανε,
"θα βρεις το μπελά σου, σώπα".

Αργότερα φωνάζανε οι προϊστάμενοι
"Μη χώνεις τη μύτη σου παντού,
κάνε πως δεν καταλαβαίνεις, σώπα".

Παντρεύτηκα, έκανα παιδιά,
η γυναίκα μου ήταν τίμια κι εργατική
και ήξερε να σωπαίνει.
Είχε μάνα συνετή, που της έλεγε "Σώπα".

Σε χρόνια δίσεκτα οι γονείς, οι γείτονες με συμβουλεύανε :
"Μην ανακατεύεσαι, κάνε πως δεν είδες τίποτα. Σώπα".
Μπορεί να μην είχαμε με δαύτους γνωριμίες ζηλευτές,
με τους γείτονες μας ένωνε, όμως, το Σώπα.

Σώπα ο ένας, σώπα ο άλλος, σώπα οι επάνω, σώπα οι κάτω,
σώπα όλη η πολυκατοικία και όλο το τετράγωνο.
Σώπα οι δρόμοι οι κάθετοι και οι δρόμοι οι παράλληλοι.
Κατάπιαμε τη γλώσσα μας.
Στόμα έχουμε και μιλιά δεν έχουμε.
Φτιάξαμε το σύλλογο του "Σώπα".

και μαζευτήκαμε πολλοί
μια πολιτεία ολόκληρη, μια δύναμη μεγάλη, αλλά μουγκή!
Πετύχαμε πολλά, φτάσαμε ψηλά, μας δώσανε παράσημα,
τα πάντα κι όλα πολύ εύκολα, μόνο με το Σώπα.

Μεγάλη τέχνη αυτό το "Σώπα".
Μάθε το στη γυναίκα σου, στο παιδί σου, στην πεθερά σου
κι όταν νιώσεις ανάγκη να μιλήσεις ξερίζωσε τη γλώσσα σου
και κάν' την να σωπάσει.
Κόψ' την σύρριζα.
Πέτα την στα σκυλιά.
Το μόνο άχρηστο όργανο, από τη στιγμή που δεν το μεταχειρίζεσαι σωστά.
Δεν θα έχεις έτσι εφιάλτες, τύψεις κι αμφιβολίες.
Δε θα ντρέπεσαι τα παιδιά σου
και θα γλιτώσεις από το βραχνά να μιλάς χωρίς να μιλάς
να λες "έχετε δίκιο, είμαι σαν κι εσάς".

Αχ! Πόσο θα 'θελα να μιλήσω ο κερατάς.
Και δεν θα μιλάς,
θα γίνεις φαφλατάς,
θα σαλιαρίζεις αντί να μιλάς .
Κόψε τη γλώσσα σου, κόψ' την αμέσως.
Δεν έχεις περιθώρια.
Γίνε μουγκός.
Αφού δε θα μιλήσεις, καλύτερα να το τολμήσεις.
Κόψε τη γλώσσα σου.

Για να είσαι τουλάχιστον σωστός στα σχέδια και στα όνειρά μου
ανάμεσα σε λυγμούς και σε παροξυσμούς κρατώ τη γλώσσα μου,
γιατί νομίζω πως θα 'ρθει η στιγμή που δεν θα αντέξω
και θα ξεσπάσω και δεν θα φοβηθώ και θα ελπίζω
και κάθε στιγμή το λαρύγγι μου θα γεμίζω με ένα φθόγγο,
με έναν ψίθυρο, με ένα τραύλισμα, με μια κραυγή που θα μου λέει:

ΜΙΛΑ!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μήπως γαυγίζουμε κάτω από λάθος δέντρο;
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα αγαπητά μου τέκνα, είναι αξιωματική αλήθεια!
Και ο σκοπός που δημιουργήθηκε και συντηρείται αυτή η κατάσταση πρέπει να επιτευχθεί ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ!

ΥΓ ...για κάποιους :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια απλη ερωτιση απο ενα μικρο αφελες εφηβο αγορι επιτρεπετε; Γιατι δεν κατεβενει κανεις στους δρομους να φωναξει και να τα σπασει για να δειξει την αντιδραση του στο να δολοφονουνται "μπατσοι"; Τοσο αχτι τους εχουμε πια; Η αυτο που θελουμε ειναι μια κοινονια μαφιας; Η μπατσοι στα αυγα τους, και ο καθενας με ενα καλασνικοφ να προστατευει τον εαυτο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Γιατί, ενώ η ζωή του αστυνομικού και του 15χρονου μαθητή έχουν την ίδια ακριβώς αξία, αυτοί που έδρασαν κατά του αστυνομικού προμηθεύτηκαν τον εξοπλισμό τους με παράνομα μέσα, ενώ ο δράστης στη περίπτωση της δολοφονίας του 15χρονου, οπλίστηκε απ' το κράτος, ενώ ο ίδιος ορκίστηκε να προστατεύει το παιδί που δολοφόνησε, και μάλιστα εν ψυχρώ. Αυτή είναι η διαφορά. Και γι' αυτό στη περίπτωση της δολοφονίας του Δεκεμβρίου είχαμε τόσες αντιδράσεις. Δεν υποβαθμίζεται πουθενά η ζωή του τραυματισμένου αστυνομικου (φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top