Τι είναι η δικαιοσύνη;

Αξίζει να αδικείς για προσωπικο ώφελος, ακομα και για να γλιτωσεις μια αδικια?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Ναί

    Ψήφοι: 3 13.6%
  • 'Οχι

    Ψήφοι: 19 86.4%

Foititis23

Νεοφερμένος

Ο Bill-Gennadios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δικαιοσύνη είναι να λες ως δικαστής από εδράνων
"Αχ! Πόσο πολύ δίκαιο έχεις!"
λίγο προτού υπογράψεις για να στείλεις τον απέναντι και κάτω σου στην ηλεκτρική καρέκλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
"δικαιοσυνη ειναι λογικη διχως παθος"-αριστοτελης-

"καλυτερα να αδικεισαι παρα να αδικεις"-σωκρατης-

"δν πρεπει σε καμια περιπτωση να αδικησουμε, ακομα και ως απαντηση στην αδικια"-σωκρατης (Πλατωνος "Κριτων")

"ειναι πολυ δυσκολο να βρεις την ανδρεια και την σοφια, ομως σπανιοτερη αρετη ειναι η δικαιοσυνη"-(τωρα ή πλουταρχος ή μενανδρος θα σας γελασω..μπορει και κανας αλλος, ηταν αρχαιος παντως..το θυμαμαι :P )

να καποια λογια που ειπωθηκαν για την δικαιοσυνη, το δικαιο και το αδικο....εσεις τι πιστευετε πως ειναι η δικαιοσυνη? τι δικαιο και τι αδικο? αξιζει να αδικεις αμα σε αδικουν ως απαντηση? αξιζει να αδικεις για να ωφεληθεις???
Η δικαιοσύνη σήμερα, είναι με εγκεφαλικό μικροτσίπ.
Οταν πατηθεί ο διακόπτης βλέπει.
Αν εξετάζει θέματα καθημερινότητας, τότε κάνει και θαύματα.

Σηνήθως όμως παραβλέπει...:redface::redface::redface: ιδιαίτερα αν πρόκειται για μεγάλα θέματα.

Εδώ εκτέλεσαν την Ελλάδα και η δικαιοσύνη <<αγρόν αγόρασε>>.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη, χωρίς αδικημένο:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη, χωρίς αδικημένο:redface:...
Παραθέτω κάτι ουτοπικό αν θες.:hmm:
Οταν ο Σολομώντας, θέλοντας να χτίσει τον ναό του, βρέθηκε σε έναν λόφο, ξαφνικά άκουσε να πλησιάζει κάποιος.
Κρύφτηκε και τον άκουσε να λέει. Θεέ μου, εγώ είμαι μόνος και δίχως οικογένεια στην ζωή, αυτά τα δεμάτια μου φτάνουν.
Τα υπόλοιπα ας τα πάρει ο αδερφός μου. Αυτός έχει και μεγάλη οικογένεια να θρέψει και πολλούς ανθρώπους στην δούλεψή του.
Αυτά είπε και έφυγε.
Σε λίγο, προτού προλάβει ο Σολομώντας να καταλάβει τι έγινε, ακούει ξανά θόρυβο. Κρύφτηκε πάλι και είδε τον άλλο αδερφό να πλησιάζει το χωράφι και να λέει.
Θεέ μου, σε ευχαριστώ για όσα μου έχεις δώσει. Εγώ έχω μεγάλο βιος. Εϊμαι τόσο πλούσιος, ώστε φτάνουν τα πλούτη μου για την οικογένεια μου, αλλά και για τους απογόνους μου. Και τους ανθρώπους που έχω στη δούλεψή μου και για αυτούς έχω μεριμνήσει. Κρατώ λίγα, αλλά τα περισσότερα τα αφήνω για τον αδερφό μου. Αυτός έχει ανάγκες, γιατι είναι μόνος και δίχως οικογένεια στη ζωή.

Υ.Γ. αν κάτι έχω παραλείψει, μη με δικάσετε, απλά χρεώστε μου ένα λάθος.

Φίλε Νωέυ, η αίσθηση της δικαιοσύνης, είναι κάτι διαφορετικό απο αυτό που μας δίνουν.
Αλλο είναι η αδικία σε κάποιον και άλλο είναι η θωράκιση κάποιου ή και οποιασδήποτε ομάδας ατόμων.
Ποιος είναι ο λόγος που οι πολιτικοί μας απολαμβάνουν ασυλία ;
Εχουν φέρει με τις πράξεις τους, τα πάνω κάτω. Δεν επεκτείνομαι, αλλά εδώ φαίνεται οτι δικαιοσύνη απλά δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
μα πιστευσαι πως υπαρχει δικαιοσυνη στα αληθεια στη ζωη???
Σημασια δεν εχει τι πιστευει κανεις αλλα τι ισχυει....Στη ζωη ισχυε ισχυει και ενδεχομενως θα ισχυει ο νομος του ισχυροτερου...

Και καποια αποφθεγματα για τη δικαιοσυνη....
Δικαιοσύνη είναι κοινή πηγή όλων των αρετών...(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ )
Δύσκολο, μα πολύ αξιέπαινο είναι να περάσει κανένας δίκαια τη ζωή του, όταν είχε τη δύναμη
να αδικήσει...(ΠΛΑΤΩΝ)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
«Αλίμονο από τους ηθικούς που είναι ηθικοί γιατί δεν μπορούν να είναι ανήθικοι
και από τους τίμιους που είναι τίμιοι γιατί δεν μπορούν να είναι άτιμοι…».
κορυφαία ατάκα του Παντελή Ζερβού από την ταινία "Η θεία απο το Σικάγο"
το ίδιο ισχύει για τη δικαιοσύνη, το δίκαιο, και τους δίκαιους......:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top