Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)

    Ψήφοι: 5 11.9%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 4 9.5%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 10 23.8%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 4.8%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)

    Ψήφοι: 5 11.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν είναι γελοίο να κυκλοφορούν αφίσες της Αριστεράς με φωτογραφία του Ανδρέα Παπανδρεόυ;
Εγώ το θεωρώ προσβολή. Ανακατεύουν έναν άνθρωπο που άφησε το έργο του, όποιο κι αν ήταν αυτό, για να μαζέψουν αυτοί ψήφους και να κρατήσουν μια δυναμική εικόνα της παράταξής τους.

Συμφωνώ. Αυτό μου θυμίζει τις ιστορίες που μου έλεγε η γιαγιά μου ότι την εποχή που ο στρατηγός Παπάγος ήταν ετοιμοθάνατος, για να μην κλονιστεί το φρόνημα του λαού και οι οπαδοί του, τον έβαζαν σχεδόν νεκρό μέσα σ'ένα αυτοκίνητο ώστε να τον βλέπει ο κόσμος, να χειροκροτεί και να μην νοιώθει "ορφανός''. Αυτό είναι αληθινή ιστορία ξέρεις. 'Ενας λαός που έχει ροπή στην νεκρανάσταση παλιών ειδώλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εκείνη η φιλόδοξη "Φιλελεύθερη συμμαχία" τι απέγινε; :worry:
Ζει και παλεύει να βγεί απο την αφάνεια που προσπαθούν να την κρατήσουν τα ΣΑΠΙΑ ΜΜΕ.
Η ΦΣ δημιουργήθηκε απο ανένταχτους ΠΟΛΙΤΕΣ που βαρέθηκαν να κατακρίνουν απο τον καναπέ τους τη σαπίλα το βόλεμα τη διαφθορά και την εκμετάλλευση όλων απο τους "δημοκρατικά" βολεμένους... 'Οποιος σκοπεύει να απέχει ή ψηφίσει άκυρο-λευκό θα πρέπει να μας εξηγήσει που διαφωνεί με την Φιλελλεύθερη συμμαχία και τι επιτέλους περιμένει ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ...
Η φιλελλεύθερη συμμαχία είναι μια κίνηση πολιτών που δημιουργήθηκε χάρη στο διαδίκτυο και μόνο μέσα απο αυτό θα μεγαλώσει γιατί τα βάζει με όλους τους βολεμένους και με όλα τα σάπια...
Χρειαζόμαστε την κριτική σας αλλά κυρίως χρειαζόμαστε τις προτάσεις σας.
Μόνο μέσα απο το διαδύκτιο μπορεί να μεγαλώσει το καινούριο. Η σαπίλα κυριαρχεί.
Δεν ζητάμε την ψήφο σας... Δεν παρακαλάμε για την εξουσία. Δεν μας ενδιαφέρει η εξουσία...
Είμαστε ΠΟΛΙΤΕΣ όχι πολιτικοί. Τώρα δεν υπάρχει δικαιολογία για κανέναν μας...

Γιατί θα ψηφίσω Φιλελεύθερη Συμμαχία
  • Γιατί είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και βαρέθηκα να πληρώνω την υπέρογκη φορολογία του κράτους, να εκβιάζομαι από τους διεφθαρμένους λειτουργούς του, να με θεωρούν κλέφτη όλοι οι βολεμένοι και να είμαι το θήραμα σε κάθε είδους «σαφάρι» που οργανώνει κάθε τρεις και λίγο το κράτος για να ταΐσει τα ρουσφέτια του.
  • Γιατί βαρέθηκα να πληρώνω το μισό μισθό μου σε ασφαλιστικές εισφορές και να με έχουν πέντε ώρες στις ουρές του ΙΚΑ, να με πετάνε σε ράντζα σε ελεεινά δημόσια νοσοκομεία. Γιατί οι εισφορές μου είναι λεφτά δικά μου και θέλω να διαχειρίζομαι εγώ και όχι το κάθε κόμμα που με την πρόφαση της διαχείρισης τα κλέβει για να αγοράσει ψήφους μοιράζοντας συντάξεις αφειδώς σε όποιον να ʽναι.
  • Γιατί σα γονιός θέλω να επιλέγω ο ίδιος ελεύθερα το σχολείο που θεωρώ καλύτερο και τους δασκάλους που θεωρώ ικανότερους για το παιδί μου και όχι να αναγκάζομαι να πληρώνω φροντιστήριο γι΄ αυτό. Γιατί τη δημόσια παιδεία την πληρώνω από την τσέπη μου και απαιτώ να διαλέγω τους καλύτερους εγώ και όχι να μου επιβάλλεται από το κράτος και τους συνδικαλιστές του ότι βολεύει αυτούς.
  • Γιατί σα φοιτητής θέλω να πάρω όσο καλύτερες γνώσεις μπορώ και όχι ότι μου επιτρέψουν τα καθοδηγούμενα βολεμένα όργανα των κομμάτων. Γιατί δεν με νοιάζει ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του πανεπιστημίου: Με νοιάζει μόνο πόσα εφόδια και γνώσεις θα μου δώσει.
  • Γιατί είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και δεν θέλω να πληρώνω φόρους και εισφορές ώστε να εξασφαλίζουν άλλοι προνόμια σε βάρος μου. Γιατί όσο πιο βαριά φορολογούν τις επιχειρήσεις τόσο πιο μακρινό γίνεται για μένα το όνειρο της αύξησης και τόσο πιο κοντινός ο εφιάλτης της απόλυσης.
  • Γιατί είμαι φορολογούμενος και δεν δέχομαι τα χρήματά μου να χάνονται στην διατήρηση ελλειμματικών κρατικών επιχειρήσεων σε τομείς που μπορεί ο ιδιωτικός τομέας να προσφέρει καλύτερες και φθηνότερες αντίστοιχες υπηρεσίες. Γιατί στις ιδιωτικές επιχειρήσεις μπορώ να βρω και εγώ δουλειά ενώ στις κρατικές βρίσκουν μόνο οι «δικοί τους»
  • Γιατί είμαι δημόσιος υπάλληλος και δεν αντέχω να βλέπω κομματόσκυλα να αρπάζουν τις προαγωγές. Γιατί δεν θέλω η δουλειά μου να είναι αντικείμενο πολιτικής συναλλαγής. Γιατί θέλω η δουλειά μου να κρίνεται και αν είναι καλύτερη να πληρώνομαι καλύτερα.
  • Γιατί είμαι νέος και άνεργος και δεν θέλω να υποχρεωθώ σε κανέναν πολιτικό για να μου βρει δουλειά. Ούτε να υπαγορεύει στις επιχειρήσεις τον «ελάχιστο μισθό» ή τα «ελάχιστα προνόμια» με αποτέλεσμα εγώ να μένω διαρκώς άνεργος. Να με αφήσει να διαπραγματευτώ ελεύθερα την αξία της δουλειάς μου για να μπορέσω επιτέλους να αποκτήσω «προϋπηρεσία» και να βρω έναν αξιοπρεπή μισθό.
  • Γιατί είμαι νέος και άνεργος και δεν μπορώ να βρω δουλειά στο αντικείμενό μου επειδή δεν γίνονται επενδύσεις και δεν δημιουργούνται θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Αν το κράτος δεν μπορεί να μου βρει δουλειά ας αφήσει ελεύθερες τις επιχειρήσεις. Αυτές θα μου βρουν.
  • Γιατί δεν πιστεύω ότι η χρήση ναρκωτικών πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ποινικό αδίκημα
  • Γιατί δεν πιστεύω ότι ο Στρατός πρέπει να είναι υποχρεωτικός για όλους αλλά επαγγελματικός
  • Γιατί δεν δέχομαι κανένας συμπολίτης μου να υφίστανται διακρίσεις λόγω εθνοτικού, φυλετικού, θρησκευτικού ή σεξουαλικού ή οιουδήποτε άλλου αυτοπροσδιορισμού ή προσανατολισμού αν δεν παραβιάζει δικαιώματα άλλων.
  • Γιατί βαρέθηκα τόσα χρόνια να μου τα παίρνουν από παντού, να μην μου προσφέρουν τίποτα και να μου λένε ότι «για όλα φταίνε οι Αμερικάνοι»
  • Γιατί τώρα υπάρχει το διαδίκτυο και δεν είμαι υποχρεωμένος να μασάω ότι πληροφόρηση μου «πασάρουν».
  • Γιατί είναι μια πρωτοβουλία απλών πολιτών που αποφάσισαν να κάνουν επιτέλους κάτι, μια παρέα που όλο και μεγαλώνει, και που θέλω και εγώ να εκφραστώ μαζί τους. Γιατί πρέπει επιτέλους να κάνω κάτι, όσο μικρό κι αν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kατά τη ταπεινή μου γνώμη αυτό που μας σώζει είναι μια συνολική αποχή!
Ένα εκλογικό σώμα με 50% άρνηση ψήφου.
Έχουν οι σοφοί μας σχέδιο για το "αύριο" μιας τέτοιας περίπτωσης;
Είμαστε σε θέση σα λαός να κάνουμε μια τέτοια κίνηση;
Τι αντίκτυπο θα είχε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι η νεολεα ειναι μεσα... αλλα θελει καλη οργανωση κ πληροφορηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Kατά τη ταπεινή μου γνώμη αυτό που μας σώζει είναι μια συνολική αποχή!
Ένα εκλογικό σώμα με 50% άρνηση ψήφου.
Έχουν οι σοφοί μας σχέδιο για το "αύριο" μιας τέτοιας περίπτωσης;
Είμαστε σε θέση σα λαός να κάνουμε μια τέτοια κίνηση;
Τι αντίκτυπο θα είχε αυτό;
Κατά τη γνώμη μου, οι "σοφοί" είναι βέβαιοι πως δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο, οπότε μάλλον δε θα έχουν κάποιοι σχέδιο.
Σα λαός, πάλι κατά τη γνώμη μου, είμαστε 10000% ανέτοιμοι. Αυτά τα πράγματα δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Δυστυχώς...:/:
Ο αντίκτυπος από κάτι τέτοιο θα ήταν ο εξής: τα κόμματα θα κάνανε για 1-2 εβδομάδες την "αυτοκριτική" τους (μέχρι να προκύψει κα΄ποιο άλλο θέμα για να ασχολείται η κοινή γνώμη) και μετά απλά θα συνέχιζαν σα να μην έχει συμβεί τίποτα. Ίσως επανέφεραν κάποια ποινή για την αποχή από τις εκλογές για να εξασφαλίσουν ότι κάτι τέτοιο δε θα ξανασυμβεί.

Παρεπιπτώντως, το θέμα έχει αρχίσει να μοιάζει λίγο με προεκλογική συγκέντρωση της φιλελεύθερης συμμαχίας...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Παρεπιπτώντως, το θέμα έχει αρχίσει να μοιάζει λίγο με προεκλογική συγκέντρωση της φιλελεύθερης συμμαχίας...:confused:
Και η επιβεβαίωση :whistle::

Κοίταξα λίγο αυτό που λέμε για την αποχή. Ξέρετε ότι στις προηγούμενες εθνικές εκλογές το ποσοστό αποχής ήταν 23.5%? Δεν είναι και μικρό. Αλλά ούτε καν το θυμάμαι να αναφέρθηκε και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ζει και παλεύει να βγεί απο την αφάνεια που προσπαθούν να την κρατήσουν τα ΣΑΠΙΑ ΜΜΕ.

Αυτό κυρίως ακούγεται σαν να χαϊδεύεται τα αυτιά σας. Σχεδόν πάντα η απαξίωση έτσι ακούγεται πάντα.

Ακούστηκαν πολλές απόψεις υπερ του άκυρου/αποχής.

Διαφωνώ καθέτως με αυτή την νοοτροπία, καλύτερα να βγει στην εξουσία ένα κόμμα που αντιπροσωπεύει το 0.1% των απόψεων μας, θα έχουμε έστω μια εξέλιξη της τάξης των 0.1%. Δεν είναι πολύ καλύτερο από το να αφήνουμε την επιλογή τις εξουσίας σε άλλους;

Ωστόσο θα ήθελα τονίσω ότι το thread είναι πολιτικό και όχι κομματικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Kατά τη ταπεινή μου γνώμη αυτό που μας σώζει είναι μια συνολική αποχή!
Ένα εκλογικό σώμα με 50% άρνηση ψήφου.
Έχουν οι σοφοί μας σχέδιο για το "αύριο" μιας τέτοιας περίπτωσης;
Είμαστε σε θέση σα λαός να κάνουμε μια τέτοια κίνηση;
Τι αντίκτυπο θα είχε αυτό;


Συνυπογράφω borat. Στην δεδομένη στιγμή η αποχή θα εξυπηρετήσει. Σε άλλες εποχές όχι. Δεν είμαστε μηδενιστές, αλλά το σύνολο των πολιτικών δυνάμεων είναι ανθέλληνες και υπονομεύουν την Ελλάδα. Ακόμα και το ΛΑΟΣ του Γιώργου Καρατζαφέρη κρύβεται πίσω από έναν επίπλαστο πατριωτισμό. Το σχέδιο είναι η καταστροφή του Ελληνισμού και της Ευρώπης και η συρίκνωσή τους.
Το σχέδιο τέθηκε σε εφαρμογή μετά την μεταπολίτευση ταυτόχρονα με μεθοδευμένες κινήσεις και πολιτικές εξουδετέρωσης κάθε ηθικής σε ευρωπαικό έδαφος. Η εποχή της ευρωπαικής παρακμής ξεκίνησε στα τέλη της δεκαετίας του 60'. Δύο ήταν οι στόχοι : Αφενός να συρικνωθεί η Χριστιανοδημοκρατία στην Ευρώπη, αφετέρου να χτυπηθεί και να πολυδιασπαστεί η ευρωπαική υγιής Αριστερά. Οι μεγάλοι ηγέτες που συνέβαλαν στην πρόοδο και στην ευημερία, υπονομεύθηκαν και αντικαταστάθηκαν από τυχοδιώκτες πολιτικούς τάχα σοσιαλιστές.
Η εποχή του Αντενάουερ στη Γερμανία όπου επέτυχε το οικονομικό θαύμα έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Η εποχή του Ντε Γκολ που ήταν το κακό παιδί των Αμερικανών και πάλευε για εθνική κυριαρχία επίσης. 'Υστερα φούντωσε το φαινόμενο της ντόπιας τρομοκρατίας σε Ιταλία, Γερμανία και Ελλάδα (RAF, 17N κλπ), ξεκάθαρα παραδείγματα του πως η Αριστερά χειραγωγήθηκε από τα σκοτεινά ανθελληνικά κέντρα των ΗΠΑ. Διέσπασαν, δίχασαν και δυσφήμισαν και την Αριστερά με σκοπό να μειώσουν και τις τελευταίες αντιστάσεις και να περάσουν μια σειρά από αντιλαικά μέτρα. Ταυτόχρονα και οι τελευταίες αντιστάσεις των χριστιανοδημοκρατών έπαψαν να υφίστανται.
'Υστερα το σχέδιο πρόεβλεπε τον εξευτελισμό και της Σοσιαλδημοκρατίας με την ανάδειξη και την προβολή σοσιαλ-ληστών ηγετών τύπου Μπετίνο Κράξι, Mιτεράν και αργότερα Τόνι Μπλερ, προδοτών των σοσιαλιστικών αρχών και δεξιότερων κι από τους δεξιούς. Πολιτικοί με σθένος όπως ο Κοσίγκα στην Ιταλία γελιοποιήθηκαν εσκεμένα και θεωρήθηκαν τρελλοί. Σήμερα η Ευρώπη αντιμετωπίζει μια πρωτοφανή κρίση ταυτότητας και σύρεται στο άρμα των Αμερικανών. Οι ηγέτες της είναι ανίκανοι να ασκήσουν αυτόνομη πολιτική. Η δεξιά και η αριστερά έχουν τελειώσει. 'Εχουν αντικατασταθεί από ερμαφρόδιτες ηγεσίες χωρίς πρόγραμμα και χωρίς σκοπό. Τα επόμενα χρόνια η Ευρώπη θα καταρεύσει αν δεν αλλάξει πολιτική.
Οι πρώτοι που θα πληρώσουμε είμαστε εμείς οι 'Ελληνες. Ακόμα και η διεύρυνσή της Ευρωπαικής 'Ενωσης είναι πολύ ύποπτη και πολύ επικίνδυνη. Οι πολιτικοί μας λένε ναι στην ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη την στιγμή που η μισή Κύπρος βρίσκεται υπό κατοχή.

'Ελληνες πολιτικοί είστε προδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί, αν επιτρέπεται?

Γιατί όταν παρακμάζει και ''πέφτει'' μια μεγάλη δύναμη όπως η Ευρώπη, οι υπήκοοί της την πληρώνουν πρώτοι. Δεν είμαστε τα αφεντικά, λογικό είναι να την πληρώσουμε πρώτοι. Είμαστε ένα φτωχό κράτος χωρίς υποδομές, πώς να επιβιώσουμε σε αυτή την κρίση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
DrStrangelove, στην παρούσα φάση που βρίσκετε η Ελλάδα δεν νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε με συνωμοσίες. Για να λυθεί η κατάσταση αυτή χρειάζεται ΜΟΝΟ ορθολογισμός και λογική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
DrStrangelove, στην παρούσα φάση που βρίσκετε η Ελλάδα δεν νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε με συνωμοσίες. Για να λυθεί η κατάσταση αυτή χρειάζεται ΜΟΝΟ ορθολογισμός και λογική :)

Δεν είναι συνωμοσίες. Είναι η ιστορική πραγματικότητα. Είναι μύθος ότι η Αριστερά είναι πολυδιασπασμένη και τελειωμένη και ότι αυτό εξυπηρετεί τις πιο συντηρητικές δυνάμεις της Ευρώπης που δεν είναι άλλες από αυτές που ασκούν πολιτική Yes Sir απέναντι στους ρεπουμπλικάνους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Οι νέοι είναι μέσα, αυτό είναι σίγουρο, αλλά τι γίνεται με κάτι αργόμισθους-αργόσχολους δημόσιο-εισοδηματίες (βολεμένοι στρατηγοί με παχουλούς μισθούς, αγρότες με εισόδηματα μορφής επιχορηγήσεων, δημοσιουπάλληλους με ρίζες στις θέσεις τους, γελοτοποιούς και κράχτες πολιτικών και άλλες μυξό-ομάδες) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όταν έβαλα το θέμα, δεν είχαν προκηρυχθεί ακόμα εκλογές και έφυγα για στο εξοχικό μου στο βουνό. Τώρα προκηρύχθηκαν εκλογές για τις 16 Σεπτέμβρη (αρκετά νωρίς νομίζω). Πραγματικά η ημερομηνία με προβληματίζει. Δεν ξέρω ποιες θα είναι οι εξελίξεις. Μάλλον θα κερδίσει η Ν.Δ. ίσως και με κάποιο συνασπισμό. Πάντως ήταν πολύ ξαφνικό.

Εγώ πιστεύ ότι πρέπει να απαγορευτούν από το forum αυτοί που προπαγανδίζουν οποιεσδήποτε κομματικές θέσεις για οποιδήποτε κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ελληνες πολιτικοί είστε προδότες.


Βρε συ κόψε κάτι... Εδώ δεν είναι ικανοί να κλέψουν ένα ταμείο χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι και οι πέτρες, θα καταστρώσουν υποχθόνια σχέδια; :worry:



Λοιπόν...Και μιας και έχουμε εκλογές, να τονίσω το εξής. Η απαξία και η αποχή δεν είναι λύσεις. Δεν γίνεται να ψηφίζει ένα ποσοστό και να εμφανίζονται εκείνοι ως το σύνολο του κράτους. Η αποχή είναι άσχημη, δίνει δικαιώματα στους άλλους εις βάρος του απέχοντα. Μπορεί να διαφωνούμε με πολιτικές, αλλά τουλάχιστον ένα λευκό δεν είναι τόσο βάρος.


Υγ. Εγώ βέβαια δεν θα ψηφίσω, τι με νοιάζει ποιός ανίκανος κυβερνάει; :redface::P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βρε συ κόψε κάτι... Εδώ δεν είναι ικανοί να κλέψουν ένα ταμείο χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι και οι πέτρες, θα καταστρώσουν υποχθόνια σχέδια; :worry:

Δεν αναφέρθηκα σε καταχθόνια σχέδια ούτε σε συνομωσιολογία. Δεν ξέρω γιατί εσύ και ο Bone, και σε άλλο δημοσίευμα η Michelle αναφέρουν συνέχεια τη λέξη συνωμοσιολογία. Αναφέρθηκα σε σχέδιο ή σχέδια. 'Αλλη λέξη θα μπορούσε να είναι ''στρατηγική'' ή πολιτικός σχεδιασμός σε μήκος χρόνου. Στη διεθνή σκακιέρα οι κινήσεις είναι πολύ προσεκτικές. Τόσο οι μικρές κοινωνικές ομάδες, όσο και τα κράτη δεν οργανώνονται τυχαία ούτε έτσι για πλάκα. Υπηρετούν στόχους και η δράση προγραμματίζεται όχι σήμερα, αλλά δεκαετίες πριν. Μην κοιτάς που οι δικοί μας πολιτικοί δεν μπορούν να καταστρώσουν ούτε ένα σχέδιο δασοπυρόσβεσης, υπάρχουν αρκετοί εκτός Ελλάδας που τα καταφέρνουν μια χαρά. Δεν έχεις ακούσει τίποτα για την υπόθεση Αντρεότι στην Ιταλία ; Αναφέρω ένα παράδειγμα μόνο. Τα ξένα κέντρα που έλεγε και μια ψυχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μπορεί να διαφωνούμε με πολιτικές, αλλά τουλάχιστον ένα λευκό δεν είναι τόσο βάρος.

Λάθος.
Αν είναι να ρίξω λευκό καλύτερα να μην πάω να ψηφίσω.
Λευκό σημαίνει ψήφος στα δυο μεγάλα κόμματα.

ΥΓ: Αν οι εκλογές γινόταν άνοιξη, θα έπρεπε να πάω να ψηφίσω γιατί θα ήμουν 18, τώρα το γλιτώνω.
Κι εδώ έχω μια ερώτηση, είναι υποχρεωτικό να προσέλθεις στην κάλπη;
Άλλοι λένε ναι, άλλοι πάλι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
ΥΓ: Αν οι εκλογές γινόταν άνοιξη, θα έπρεπε να πάω να ψηφίσω γιατί θα ήμουν 18, τώρα το γλιτώνω.
Κι εδώ έχω μια ερώτηση, είναι υποχρεωτικό να προσέλθεις στην κάλπη;
Άλλοι λένε ναι, άλλοι πάλι όχι.
Αρχική Δημοσίευση από in.gr:
Είναι υποχρεωτική η ψηφοφορία;
Σύμφωνα με το άρθρο 51 παρ. 5 του Συντάγματος η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική. Ομως, η νέα εκλογική νομοθεσία ήρε τις διοικητικές κυρώσεις που επιβάλλονταν σε εκείνους που δεν ασκούσαν το εκλογικό τους δικαίωμα π.χ. θα μπορείτε να εκδώσετε διαβατήριο ακόμα και αν δεν ψηφίσετε.Mπορείτε να μην προσέλθετε νόμιμα στις κάλπες μόνο αν την ημέρα των εκλογών βρίσκεστε σε απόσταση μεγαλύτερη των 200χμ. από το δήμο ή την κοινότητα στους εκλογικούς καταλόγους των οποίων είστε εγγεγραμμένοι. Θα πρέπει όμως να προμηθευτείτε βεβαίωση για του λόγου το αληθές από το αστυνομικό τμήμα του τόπου διαμονής σας.

Το γλιτώνεις; Δηλαδή είναι κάτι άξιο προς αποφυγήν το να ψηφίζεις; Αυτό μου θυμίζει τους Αμερικάνους στις διάφορες σειρές τύπου 7th Heaven που το θεωρούν επανάσταση να μην ψηφίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πάντως λευκό/άκυρο δεν θα έριχνα. Νιώθω σαν να χαρίζω την ψήφο μου έτσι. Προτιμώ να ψηφίσω ένα άπο τα άλλα κόμματα, όποιο να 'ναι κι ας μη με εκφράζει κι απόλυτα, μήπως και επιτέλους υπάρξει πολυφωνία στη Βουλή και δεν βγει αυτοδύναμη Κυβέρνηση που θα περνάει νύχτα ό,τι θέλει, αλλά κυβέρνηση συνεργασίας. Και μόνο που δεν θα ακούγονται μόνο τα μεγάλα κόμματα μου αρκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top