ECDL vs. Πιστοποιήσεις της Microsoft

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
ειναι ισοδυναμα και τα 2. εχω παρει το IC3, που ειναι της microsoft. με τις (ΠΟΛΥ!) βασικες γνωσεις Η/Υ δε θα εχεις κανενα προβλημα να το παρεις, σιγουρο αυτο!
Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες γι'αυτό της microsoft?Όπου έχω ρωτήσει δεν έχουν..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΚΟΙΤΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ!
Με ένα από τα ακόλουθα πιστοποιητικά γνώσης βασικών δεξιοτήτων πληροφορικής των εκπαιδευτικών οργανισμών Cambridge, ECDL, Microsoft και London Learning:
* CIE (Cambridge International Examination) του University of Cambridge (εταιρεία Vellum)
* Start - Core του ECDL (εταιρεία ECDL Ηellas)
* IC3
– MOS της Certiport (Microsoft), (εταιρεία Infotest, πρώην Technoplus)
* BTEC in ICT του London Learning (εταιρεία ICT Hellas)
Το ΑΣΕΠ λέει ότι ισχύουν κανονικά τα πιστοποιητικά των παραπάνω φορέων που εκδόθηκαν παλαιότερα. Ωστόσο πρέπει να επισημάνουμε ότι ο ΟΕΕΚ έχει πάρει απόφαση τα πιστοποιητικά να έχουν ισχύ τρία ή και περισσότερα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τι 8ες να σου πω ακριβως, ρωτα με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Καταρχήν σε ποια κέντρα το δίνεις γιατί δεν έχω βρει,άσε που οι περισσότεροι δηλώνουν άγνοια..και επίσης χωρίζεται σε ενότητες όπως το ECDLή είναι ενιάιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos_htmlportal

Νεοφερμένος

Ο Angelos_htmlportal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
θα σας βοηθησω σε καποια θεματα σαν καθηγητης πληροφορικης που ειμαι γιατι μαλλον εχετε λιγο μπερδευτει!

κανενα πτυχειο απο αυτα δεν αναγνωριζεται!
οταν λεμε αναγνωριζεται τι εννοουμε!
οταν, αν βρειτε δουλεια σε δημοσιο τομεα και εχετε το πτυχειο ECDL για παραδειγμα..δεν θα το πληρωθειτε... δεν θα παρετε παραπανω χρηματα για το συγκεκριμενο πτυχειο...
2ον
το πτυχειο ειναι πολυ βασικο.. ειναι ενας τιτλος, που αποδεικνυει βασικες γνωσεις ηλ,υπολογιστη..
χρειαζεται ναι,οτιδηποτε και αν θελετε να κανετε.
καλο ειναι να υπαρχει...
ειναι οπως πριν πολλα χρονια το lower...τωρα εχει ακριβίνει αρκετα επειδη ειναι βασικο πτυχειο ξενης γλωσσας..
ετσι λοιπον και το ecdl σε 2 εβδομαδες θα ακριβηνει και αυτο και θα δυσκολεψει και παρα πολυ...
οσοι απο εσας δινεται εξετασεις, θα μιλησω με την Μισελ για να ανεβασουμε καποια πολυ sos θεματακια...μιας και ειμαι και εξεταστης...!..

το ecdl χωριζεται σε 7 ενοτητες
1.θεωρια
2.windows
3.word
4.excel
5.access
6.power point
7.internet & outlouk

αν συμπληρωσετε 4 ενοτητες περνετε απλα μια βεγβαιωση οτι εχεται περασει τις συγκεκριμενες ενοτητες.. φυσικα επιλογη σας ποιες ενοτητες θελετε να δωσετε..
αν περασετε και τις 7 θα αποκτησετε το ecdl,
μετα υπαρχει και το advance, οι 4 βασικες ενοτητες αλλα πιο εξιδικευμενες.
word,excel,access....

το ecdl και το cabridge δεν εχουν διαφορα.. απλα το ενα ειναι της ευρωπαικης ενωσης και παει λεγοντας... απλα το cabridge δεν εχει θεωρια,αρα ειναι 6 ενοτητες
καλο βεβαια ειναι να δωσετε εξετασεις και στα κρατικα πτυχεια..!

μπορειτε σε κθε εξεταστικη να δωσετε μεχρι 3 ενοτητες...αν και ειναι πολυ κουραστικο... 3 ωρες πανω στον υπολογιστη..
τα αποτελεσματα βγαινουν 1 ωρα μετα το τελος των εξετασεων.
η βαση ειναι 75 %
οι ερωτησεις παιζουν αναλογα..αν ειναι δυσκολες θα ειναι 30-33 αν ειναι ευκολες φτανουν και τις 36 εκτος απο την θεωρια.. που ειναι επιλογης και οι ερωτησεις φτανουν και τις 60...
45 λεπτα ο χρονος για την καθε ενοτητα!

οποιος εχει αποριες,ρωταει φυσικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα ειχε ενδιαφερον να μας πει καποιος μερικα πραγματα για το microsoft αφου απο τι εχω καταλαβει εκει υπαρχει η μεγαλυτερη αγνοια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Angelos_htmlportal:
θα σας βοηθησω σε καποια θεματα σαν καθηγητης πληροφορικης που ειμαι γιατι μαλλον εχετε λιγο μπερδευτει!

κανενα πτυχειο απο αυτα δεν αναγνωριζεται!
οταν λεμε αναγνωριζεται τι εννοουμε!
οταν, αν βρειτε δουλεια σε δημοσιο τομεα και εχετε το πτυχειο ECDL για παραδειγμα..δεν θα το πληρωθειτε... δεν θα παρετε παραπανω χρηματα για το συγκεκριμενο πτυχειο...
2ον
το πτυχειο ειναι πολυ βασικο.. ειναι ενας τιτλος, που αποδεικνυει βασικες γνωσεις ηλ,υπολογιστη..
χρειαζεται ναι,οτιδηποτε και αν θελετε να κανετε.
καλο ειναι να υπαρχει...
ειναι οπως πριν πολλα χρονια το lower...τωρα εχει ακριβίνει αρκετα επειδη ειναι βασικο πτυχειο ξενης γλωσσας..
ετσι λοιπον και το ecdl σε 2 εβδομαδες θα ακριβηνει και αυτο και θα δυσκολεψει και παρα πολυ...
οσοι απο εσας δινεται εξετασεις, θα μιλησω με την Μισελ για να ανεβασουμε καποια πολυ sos θεματακια...μιας και ειμαι και εξεταστης...!..

το ecdl χωριζεται σε 7 ενοτητες
1.θεωρια
2.windows
3.word
4.excel
5.access
6.power point
7.internet & outlouk

αν συμπληρωσετε 4 ενοτητες περνετε απλα μια βεγβαιωση οτι εχεται περασει τις συγκεκριμενες ενοτητες.. φυσικα επιλογη σας ποιες ενοτητες θελετε να δωσετε..
αν περασετε και τις 7 θα αποκτησετε το ecdl,
μετα υπαρχει και το advance, οι 4 βασικες ενοτητες αλλα πιο εξιδικευμενες.
word,excel,access....

το ecdl και το cabridge δεν εχουν διαφορα.. απλα το ενα ειναι της ευρωπαικης ενωσης και παει λεγοντας... απλα το cabridge δεν εχει θεωρια,αρα ειναι 6 ενοτητες
καλο βεβαια ειναι να δωσετε εξετασεις και στα κρατικα πτυχεια..!

μπορειτε σε κθε εξεταστικη να δωσετε μεχρι 3 ενοτητες...αν και ειναι πολυ κουραστικο... 3 ωρες πανω στον υπολογιστη..
τα αποτελεσματα βγαινουν 1 ωρα μετα το τελος των εξετασεων.
η βαση ειναι 75 %
οι ερωτησεις παιζουν αναλογα..αν ειναι δυσκολες θα ειναι 30-33 αν ειναι ευκολες φτανουν και τις 36 εκτος απο την θεωρια.. που ειναι επιλογης και οι ερωτησεις φτανουν και τις 60...
45 λεπτα ο χρονος για την καθε ενοτητα!

οποιος εχει αποριες,ρωταει φυσικα!

θα δυσκολέψει? το advanced ? ποσες ωρες ειναι το advanced? για να το παρακολουθήσει κάποιος και πόσα λεφτά ειναι οι αξετάσεις?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos_htmlportal

Νεοφερμένος

Ο Angelos_htmlportal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
τωρα εχει παισει στα 80ευρω η καθε ενοτητα... γιατι θελει να δωσεις για advance?
εχεις παρει το ecdl... το advance ειναι τελειως αχρηστο....
να παρεις advance πτυχειο σε τι? στο word? και να λες τι? ξερω να γραφω καλα στο word? δεν υπαρχει λογος... μια εταιρια θα δει να γνωρισεις υπολογιστες ειτε απο ενα πτυχειο ειδικοτητας πληροφορικης και καποιες γνωσεις αν εχεις το ecdl η το cambridge η το muse...τιποτα παραπανω...

δεν υπαρχει λογος.. η γνωμη μου... οχι το advance δεν θα δυσκολεψει.. ecdl 7 ενοτητες... θα δυσκολεψει γιατι πλεον το ζητανε απο το δημοσιο, σαν γνωσεις,και εχει πολυ κοσμο...

γιαυτο και απο τα 25 ευρω θα παει στα 33* ευρω η ενοτητα///(ενδεικτικες τιμες.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos_htmlportal

Νεοφερμένος

Ο Angelos_htmlportal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Καταρχήν σε ποια κέντρα το δίνεις γιατί δεν έχω βρει,άσε που οι περισσότεροι δηλώνουν άγνοια..και επίσης χωρίζεται σε ενότητες όπως το ECDLή είναι ενιάιο?

σε ολα τα εξεταστικα κεντρα... ειτε ειναι φροντιστηρια πληροφορικης-ξενων γλωσσων,σχολεια...

δες λιγο www.ecdl.gr εχει και τα εξεταστικα κεντρα, αναλογα με την περιοχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σκέφτομαι να αποκτήσω κάποια πιστοποιήσει σχετική με υπολογιστές, μιας και σίγουρα θα μου χρειαστεί στο μέλλον...
Ποία να προτημίσω; Ποίες οι διαφορές; Ολές απαιτούνται να κάνω μάθημα σε φροντηστίριο;

Χαλαρωνε.Τι να την κανεις απο τωρα?Πρωτα απ ολα οταν θα χρειαστεις το χαρτι τα λογισμικα θα εχουν αλλαξει σιγουρα και θα εχεις στο χερι σου ενα χαρτι που δεν θα ισχυει πρακτικα συμφωνα με τα μελλοντικα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos_htmlportal

Νεοφερμένος

Ο Angelos_htmlportal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Χαλαρωνε.Τι να την κανεις απο τωρα?Πρωτα απ ολα οταν θα χρειαστεις το χαρτι τα λογισμικα θα εχουν αλλαξει σιγουρα και θα εχεις στο χερι σου ενα χαρτι που δεν θα ισχυει πρακτικα συμφωνα με τα μελλοντικα δεδομενα.

σωστο αυτο που λες.. αλλα πρεπει να υπαρχει προσαρμογη.. δεν γινεται να περιμενουμε παντα τελευταια στιγμη.. οτι παιρνουμε απο πτυχιακια..καλο ειναι..
ασε που οσο και να αλλαξουν τα λογισμικα-οι βασικες γνωσεις σε ολα ειναι ιδιες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Angelos_htmlportal:
δεν γινεται να περιμενουμε παντα τελευταια στιγμη.. οτι παιρνουμε απο πτυχιακια..καλο ειναι..

Μα το πτυχιο ecdl ειναι της πλακας και αν το δωσει τελευταια στιγμη δεν θα κουραστει να το διαβασει και να το δωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos_htmlportal

Νεοφερμένος

Ο Angelos_htmlportal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ουτε της πλακας ειναι ουτε αν δεν εχεις σχεση με υπολογιστες μπορεις να το παρεις...

αν ηταν της πλακας δεν θα το ζηταγανε.. ειναι ευκολο για ατομα που ειναι συνεχως μεσα στα πραγματα,που συνεχεια ασχολουνται με υπολογιστες...για καποιον που δεν ασχολειται δεν θα το βρει ευκολο...
καποιοι δεν διαβασαν καθολου και το πηραν!!! απλα στις θεωρητικες ερωτησεις κρισεως απαντησαν με βαση τη λογικη τους! αλλοι διαβαζαν μηνες και πολλοι παρακολουθησαν και μαθηματα,και παλι δεν κατεκτησαν τον τιτλο.!!!
ειναι να το εχεις μεσα σου...

ξερω ατομα που πρεπει να το παρουν οπως λενε και δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο... ε , δεν ειναι ευκολο να το παρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Μα το πτυχιο ecdl ειναι της πλακας και αν το δωσει τελευταια στιγμη δεν θα κουραστει να το διαβασει και να το δωσει!

εγώ είχα σχέση με η/υ και χρειαστηκέ να μελετήσω λίγο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω εχω της microsoft παντως kai δεν ηταν δυσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αξίζουν οι υπόλοιπες πιστοποιήσεις πχ Acta , Keycert , σε σχέση με το Ecdl ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος αν υπαρχουν προγραμματα Ecdl που να συμφερουν περισσοτερο σε σχεση τουλαχστον με τα ιδιωτικα φροντηστηρια.Καποιος δημοσιος φορεας δλδ αν παρεχει κατι.

**δεν ειμαι φοιτιτρια για οσον αφορα το προγραμμα επαιδευτειτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος αν υπαρχουν προγραμματα Ecdl που να συμφερουν περισσοτερο σε σχεση τουλαχστον με τα ιδιωτικα φροντηστηρια.Καποιος δημοσιος φορεας δλδ αν παρεχει κατι.

**δεν ειμαι φοιτιτρια για οσον αφορα το προγραμμα επαιδευτειτε..

Το καλοκαίρι προσέφερε ο ΟΑΕΔ επιδοτούμενα σεμινάρια για τις άνεργες γυναίκες στις 4 απο τις 7 ενότητες του ECDL! Λογικά μπορεί να κάνει το ίδιο και τον χειμώνα! Εσύ από οτι θυμάμαι δουλεύεις, οπότε δεν μπορείς να πας! Για κάτι άλλο δεν ξέρω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smith

Νεοφερμένος

Ο Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα να αποκτήσω κάποιο πτυχίο υπολογιστών, π.χ. ECDL. Ποιο θα μου προτείνατε με κριτήρια όπως η αναγνώριση και η χρησιμότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top