Έκδοση βιβλίου

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν ηξερα πού αλλου να ενταξω την ερωτηση , εδω μου φανηκε το καταλληλοτερο μερος.
Προειδοποιω, ειναι χαζη η ερωτηση ...

Τι ειναι ακριβως το ISBN που εχουν ολα τα βιβλια?

Ειναι αν δεν κανω λαθος ενας μοναδικος κωδικος που χαρακτηριζει ενα βιβλιο διεθνως.
Περισσοτερα ISBN εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ειναι αν δεν κανω λαθος ενας μοναδικος κωδικος που χαρακτηριζει ενα βιβλιο διεθνως.
Περισσοτερα ISBN εδω

Καλα ε τελεια. :clapup::clapup:Σε χρονο dt μου λυθηκαν δυο αποριες που χρειαζομουν να μαθω σημερα και με link παρακαλω (γιατι βαριομουν να ψαχνω δεκα ωρες στο net). Ενας εσυ και μια η christinelle σε αλλο θεμα. Αμεσα και πληρεστατα. Thanks , thanks , thanks...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να εκδοσω ενα δικο μου βιβλιο,μονος μου ( πληρωνοντας ολα τα εξοδα εγω) χωρις να παω σε εκδοτικο οικο,και πως μπορω να το διανεμω σε ολα τα βιβλιοπωλεια ;

ασχετα πουειναι παλιο το μηνυμα η απαντηση ειναι γενικη για οποιον ενδιαφερεται....


1. Καταρχην πρεπει να δακτυλογραφησεις με καποιο κειμενογραφο (πχ word)
και να το εχεις ταξινομησει σωστα οπως θες να το τυπωσεις.
Ανα κεφαλαιο κλπ.

2. Στην συνεχεια πρεπει να βρεις καποιο γραφιστα και επιμελητη,(για την διορθωση) μαλλον καλο ειναι καποιος γνωστος, κυριως για λογους copyright.
Θα στο σελιδοποιήσει και τελος θα σου φτιαξει το εξωφυλλο που θες, το οποιο ειναι κατι τελειως ξεχωριστο απο το υπλοιπο βιβλιο.
Σαν κοστος τετοιες εποχες αναλογα τον ογκο δεν θελει πολλα λεφτα, πχ για 200 σελίδες ας πουμε 100 ευρω, δεδομενου οτι θα φαει 3-4 μερες.

3. Παιρνεις το υλικο σε CD και το πας να το φιλμαρεις. Το φιλμ ειναι κατι σαν ενα διαφανες πλαστικο
το οποιο τυπωνεται στο χαρτι απο το τυπογραφειο. Παλι για 200 σελιδες υπολογιζεις γυρω στα 150 ευρω.
(τα φιλμ τα κρατας ως κορη οφθαμου....)

3. Με τα φιλμ στο χερι βρισκεις τυπογραφειο... εδω εχει λιγο ζορι.
Γιατι εδω πια θα γινει η χοντρη δουλεια. Πρεπει καταρχην να βρεις τι χαρτι θα βαλεις.
Ποσα γραμμαρια,100? 120? τι τυπου σαμουα? ισπανικο? ολα αυτα αυξανουν η μειωνουν το κοστος.
Για παραδειγμα το ισπανικο ειναι απο τα καλα και σχετικα φθηνα χαρτια.
Το εξωφυλο επειδη συνηθως ειναι και πιο χοντρο 200-250 γρ.
Επισης αν θες καποιο εξτρα τυπωμα στο εξώφυλλο και αυτο παει παραπανω.
Αν ακομα θες χρωμα στο εξωφυλλο η ενα χρωμα αυτο αυξανει επισης το κοστος.
Ακομα χειροτερα αν θες κατι αναγλυφο.....
Τελος η ποσοτητα ειναι μια περιεργη ιστορια. Συνηθως τυπωνουν απο 1000 κομματια και πανω
αλλα ενας καλος αριθμος ειναι απο 2000 μεχρι 3-4.000 αντιτυπα.

4. Υποθετουμε οτι βρισκεις χαρτια ολα κομπλε, και ο τυπογραφος βαζει μπροστα.
Αν ολα πανε καλα γεμιζεις ενα αυτοκινητο με κουτες απο βιβλια..... :whistle:
Τα παιρνεις και τα ξεφορτωνεις σπιτι σου και αυτη ειναι η προικα σου.

5. Τωρα αρχιζει η διαθεση.
Πας και παιρνεις ISBN οπως ειπαν και πιο πανω.
Μετα ομως για την διαθεση πρεπει να βρεις ενα τροπο να διατηρεις καποιο τροπο να τα περασεις στην εφορια
γιατι θα εχεις εσοδα και οι βιβλιοπωλες θα σου κοβουν τιμιολογια.
Αυτα πρεπει να στα κοβουν σε καποιον τυπο που εχει εμπορικη δραστηριοτητα στην εφορια.
Αυτο το κομματι δεν το ξερω καλα δυστυχως.

6. Με δεδομενο οτι θα φτιαξεις το οικονομικο - λογιστικο κομματι,
πας σε κεντρικα βιβλιοπωλεια και τους δινεις πχ απο 20 αντιτυπα.
Σπερνεις οπου μπορεις τα μισα και τα υπολοιπα τα κρατας για ανεφοδιασμο.
Συνηθως περνανε μηνες για να αρχισεις να εχεις καποια απόδοση....
Αν τα διαθετεις εσυ, εχεις καλυτερο περιθωριο κερδους πχ το πουλας 10 ευρω, παιρνεις τα 5.
Αν φυγουν 1000 κομματια, βγαζεις 5 χιλιαρικα.... οποτε φυγουν δηλαδη.


Συνολικα ολη αυτη η υποθεση, πιστευω οτι αρχιζει απο 1500 - 2000 ευρω.
Βεβαια δεν εχω κατσει να τα υπολογισω με χαρτι και μολυβι και τα υπολογιζω πολυ χοντρικα.
Εχω γραψει ενα βιβλιο, αλλα δεν το προχωρησα για εκδοση ποτε....
Ισως ομως το κανω.
Αλλα αν το κανω, μαλλον θα το στησω εντελως μονος μου, οχι για οικονομια,
αλλα γιατι μου αρεσει οταν κανω κατι να το δημιουργω μονος μου και απο την αλλη
δεν πολυεμπιστευομαι εκδοτικους οικους.
Προσωπικα ειναι μια υποθεση που δεν προσδοκω να βγαλω κερδος,
απλα καποια βραδια, αντι να γραφω σε φορουμς, εγραφα κειμενα και μου βγηκαν κατι σε βιβλιο....
Αν και εδω που τα λεμε, αμα μαζεψω ολα τα ποστ που εχω κανει...χεχεχε ολο και κατι θα εβγαζα :D
Εκεινη την περιοδο, μου εβγαινα ευκολα να γραφω και ετσι το πηγα πολυ ευκολα και οι σελιδες γεμιζαν αερα.
Βασικα το γραψιμο ειναι θεμα εμπνευσης, και αμα την εχεις, ειναι κριμα να παει χαμενη.
Καπως ετσι το ειδα, και αποτυπωνα στην οθονη οτι ειχα στο μυαλο μου.


Καλη τυχη στους επιδοξους εκδοτες....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Το τελειώνεις, το ανεβάζεις σαν PDF στο Lulu.com παραγγέλνεις 2-3 τεμάχια που σου έρχονται ταχυδρομικά για να τα δείχνεις σαν δείγμα, και ύστερα αρχίζεις την διαφήμιση. Κάνεις παρουσιάσεις με το βιβλίο δείγμα που έχεις, σε σπίτια φίλων, και βιβιοπωλεία φίλων ακόμη καλύτερα. Οποιος θέλει απο τους υποψήφιους αναγνώστες σου ανεβαίνει στο Λουλου, το παραγγέλνει και σε 3-5 μέρες είναι στο σπίτι του. Το παιρνει και αυτόματα ο λογαριασμος σου πιστώνεται με το κέρδος σου. Αντί για τον εκδότη ή βιβλιοπώλη που θα πάρουν αυτοί πρωτα το αντίτιμο και ύστερα θα πρέπει να στα δώσουν. Αν έχεις τρόπο να αποδείξεις ποσα πούλησαν και αν δεν έχουν στο μεταξύ καλύψει άλλες τους υποχρεώσεις με τα δικά σου δικαιούμενα.

Οτιδήποτε άλλο κάνεις θα σου κοστίσει πολύ μεγάλη επένδυση σε χρήμα, σε μια εποχή όπου το επάγγελμα του συγγραφέα είναι πλεον σαν του πεταλωτή αλόγων μετά που όλοι αγόρασαν αυτοκίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εχετε να προτεινετε εκδοτικους οικους?

Ακομη καλυτερα και οικους που -πιθανον- εχετε συναψει συνεργασια μαζι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ειναι πολυ πολυ δυσκολο χωρις κονε να εκδωσεις βιβλιο σου σε εκδοτικό οίκο κανονικό.
κατι φιλοι πρόσφατα έφτιαξαν το δικό τους εκδοτικό οίκο για να εκδώσουν περιορισμένα οι ίδιοι τα βιβλία τους. Νομίζω πας και τα αγοράζεις από το τυπογραφείο σε τιμή κόστους. Αναλαμβάνουν οι ίδιοι την προώθηση, εχουν το site τους κλπ.
δεν ξερω πως ακριβως λειτουργουν, όποιος θέλει παραπανω πληροφορίες, να τον φερω σε επικοινωνία ίσως, ας μου πει σε πμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια: ποια η διαφορα μεταξυ 23ης κ 24ης εκδοσης ενος βιβλιου??(ο αριθμος ειναι τυχαιος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Στην 1η έκδοση βγάζει π.χ. 10000 αντίτυπα. Αν αυτά εξαντληθούν πιθανόν να βγάλουν και δεύτερη έκδοησ. Συνήθως στην επόμενη γίνονται μερικές διορθώσης(22η με 23η δεν ξέρω πόσες διορθώσης μπορεί να γίνουν) και μπαίνει κάποιο εισαγωγικό κείμενο συγγραφέα, εκδότη κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinoc

Νεοφερμένος

Ο konstadinoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα!

Μετά από αρκετό ψάξιμο θα εκδώσω το βιβλίο μου στις 28 του μήνα και αποφάσισα να ξεκινήσω μια σειρά άρθρων στο περιοδικό της σχολής μου (νομικός παλμός), όπου καταγράφω την εμπειρία μου ώστε να διευκολύνω άλλους επίδοξους νέους συγγραφείς.

Αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να διαβάσετε το πρώτο άρθρο εδώ:
Στο διαδίκτυο μπορεί κανείς να βρει πληροφορίες για ποικίλα θέματα, από το ψάρεμα της πέστροφας μέχρι την κατασκευή εκρηκτικών μηχανισμών. Ελάχιστα όμως θα ανακαλύψει αν αναζητήσει τις εμπειρίες νέων συγγραφέων που προσπάθησαν να εκδώσουν τα έργα τους. Ίσως γιατί πολλοί από αυτούς απέτυχαν, ίσως γιατί οι υπόλοιποι δεν θέλησαν να μοιραστούν την συνταγή της επιτυχίας… Σε κάθε περίπτωση εγώ όσες γνώσεις αποκόμισα σκοπεύω να τις μοιραστώ αφού σίγουρα αφορούν μεταξύ των άλλων και πολλούς συμφοιτητές και συμφοιτήτριες μου. Ξεκινώ λοιπόν αυτή τη σειρά άρθρων με μια γενικότερη αναφορά στο τι είχα αρχικά στο μυαλό μου και τι τελικά συνάντησα. Αυτό που σχεδίαζα λοιπόν όταν έγραφα τον «θεό της Φιλοθέης» ήταν ότι αφού τελειώσω με τη συγγραφή και μια τυπική ορθογραφική διόρθωση, θα έβγαζα το εκτυπωμένο κείμενο μερικές φωτοτυπίες, θα έγραφα ένα σύντομο βιογραφικό και θα το έστελνα σε πέντε- έξι εκδοτικούς οίκους.
Γρήγορα βέβαια συνειδητοποίησα ότι οι λεγόμενοι «μεγάλοι» εκδοτικοί οίκοι εκδίδουν μονάχα συγκεκριμένα είδη λογοτεχνίας (λχ. αισθηματικά μυθιστορήματα για το γυναικείο κοινό, διηγήματα που έχουν διακριθεί σε κάποιο διαγωνισμό και τα πνευματικά δικαιώματα των οποίων έχουν αποκτήσει δωρεάν…) και αφού απέρριψα την λύση της αυτοέκδοσης στράφηκα σε λιγότερο γνωστούς εκδοτικούς οίκους και συγκεκριμένα σε εκείνους, με τους οποίους ήδη κάποιοι συμφοιτητές μου συνεργάζονταν. Για όλα αυτά βέβαια, έχω πολλά να πω, αλλά προς το παρόν θα περιοριστώ σε μια σύντομη περίληψη των σταδίων, από τα οποία διέρχεται ένα μυθιστόρημα ξεκινώντας από τον υπολογιστή σας και καταλήγοντας στις προθήκες των βιβλιοπωλείων.
Α) Κατάθεση του κειμένου σε έναν συμβολαιογράφο. Πρόκειται πλέον για τον μοναδικό ασφαλή τρόπο προκειμένου να αποδείξετε την πρωτοτυπία του κειμένου σας και κοστίζει γύρω στα πενήντα ευρώ, ανάλογα και με το πλήθος των σελίδων. Εννοείται λοιπόν ότι θα εκτυπώσετε το κείμενο σας με ιδιαίτερα μικρή γραμματοσειρά.
Β) Τηλεφωνική επικοινωνία με διάφορους εκδοτικούς (λίστες μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο) στους οποίους θα θέσετε το εξής απλό ερώτημα «Εκδίδετε έλληνες συγγραφείς αυτόν τον καιρό;» Αν η απάντηση είναι καταφατική θα τους στείλετε με τον τρόπο που θα σας υποδείξουν το κείμενό σας και μια καλογραμμένη περίληψη του βιβλίου μαζί με κάποια στοιχεία για σας.
Γ) Υπομονή. Στους περισσότερους εκδοτικούς οίκους, εκείνοι, οι οποίοι θα αναλάβουν να αξιολογήσουν το βιβλίο σας, ασκούν παράλληλα και κάποιο άλλο επάγγελμα (συνήθως αυτό του φιλολόγου). Το καλύτερο προκειμένου να διατηρήσετε την πνευματική σας ισορροπία χωρίς να γίνεται ενοχλητικός είναι να ζητήσετε εξαρχής ένα ειλικρινές χρονοδιάγραμμα.
Δ) Συμφωνία για τους οικονομικούς όρους του συμβολαίου σας και επιλογή μεταξύ της offset και της ψηφιακής εκτύπωσης. Συνοπτικά η πρώτη συμφέρει για έναν μεγάλο σχετικά αριθμό αντιτύπων (άνω των 600) ενώ η δεύτερη συνίσταται για μικρότερες ποσότητες. Ποιοτική διαφορά μεταξύ τους υπάρχει (τα ψηφιακώς εκτυπωμένα βιβλία καταστρέφονται πιο εύκολα) αλλά δεν είναι εμφανής.
Ε) Φιλολογική επιμέλεια και τυπογραφική διόρθωση. Η τιμή της εξαρτάται από το μέγεθος του βιβλίου σας και είναι χαμηλή εξαιτίας της κρίσης. Για ένα μετρίου μεγέθους βιβλίου το κόστος θα είναι από 100 έως 200 ευρώ. Το σωστό πάντως είναι να αναζητήσετε έναν φιλόλογο με εμπειρία στη διόρθωση βιβλίων.
ΣΤ) Σελιδοποίηση. Ή με άλλα λόγια μορφοποίηση του κειμένου, επιλογή των περιθωρίων, της γραμματοσειράς, του πώς θα ξεκινάει κάθε νέο κεφάλαιο. Θεωρητικά μπορείτε να την κάνετε μόνοι σας σε συνεργασία με τον τυπογράφο σας και με οδηγό άλλα βιβλία, αλλά σας συνιστώ αφενός να χρησιμοποιήσετε ένα επαγγελματικό πρόγραμμα όπως το indesign και αφετέρου να αφιερώσετε κάποιες ώρες στην αναζήτηση διαδικτυακών οδηγιών. Αν χρησιμοποιείτε το word και δεν είστε εξοικειωμένος με την εργασία αυτή κινδυνεύετε να πέσετε σε βαθιά απελπισία, όταν λόγου χάρη προσθέσετε μια γραμμή κειμένου στην πρώτη σελίδα και δείτε ολόκληρο το βιβλίο να μετακινείται προς τα κάτω!
Ζ) Εξώφυλλο. Συγκεκριμένα πρέπει να βρείτε μια εικόνα, η οποία θα χρησιμοποιηθεί για το εξώφυλλο την ράχη και το οπισθόφυλλο και να τοποθετήσετε πάνω σ’ αυτή τον τίτλο του βιβλίου, το όνομα σας, το σήμα του εκδοτικού οίκου, την περίληψη του βιβλίου και το barcode, το οποίο με ένα ειδικό πρόγραμμα δημιουργείται από τον αριθμό isbn, με τον οποίο ο εκδοτικός οίκος θα σας προμηθεύσει δωρεάν. Ένας επαγγελματίας γραφίστας υποθέτω ότι θα κοστίσει από 200 έως 300 ευρώ για την σελιδοποίηση και το εξώφυλλο, υποθέτοντας βέβαια ότι δεν ζητάτε κάτι ασυνήθιστα δύσκολο και ότι έχετε ήδη κάποια εικόνα (ή έχετε αποφασίσει να χρησιμοποιήσετε μόνο κείμενο) Η εναλλακτική λύση είναι η χρήση του photoshop από εσάς τους ίδιους.
Η) Προώθηση του βιβλίου μέσω της παρουσίασης του και μέσω της κάθε είδους διαφήμισής του. Είναι κρίσιμο να καταλάβετε ότι ειδικά σε αυτό το κομμάτι όλα εξαρτώνται από την δική σας δουλειά. Όσο αγαθές προθέσεις και να έχει ο εκδοτικός σας οίκος είναι εξαιρετικά περιορισμένα τα μέσα με τα οποία μπορεί να προωθήσει το έργο σας, αν δεν το φροντίσετε εσείς οι ίδιοι.
Προσπάθησα να είμαι συνοπτικός και συνειδητά επιλέγω να μην αναφερθώ σε περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά επιτρέψτε μου να σας δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε ότι μονάχα με πολύ ψάξιμο και υπομονή θα καταφέρετε να αποφύγετε τις κακοτοπιές. Αν κάνετε αυτή τη στιγμή αναζήτηση στο google για «κόστος σελιδοποίησης ενός βιβλίου» θα σας εμφανίσει ένα site αυτοέκδοσης (άλλη ιστορία αυτή…) που ζητά 510€ για «σελιδοποίηση εσωτερικού βιβλίου για συγγράμματα έως 256 σελίδες, σχεδίαση δύο απλών μακέτων εξωφύλλου ώστε να διαλέξετε αυτό που ταιριάζει περισσότερο στο έργο σας και επαγγελματική εκτύπωση και βιβλιοδεσία των πρώτων 30 αντιτύπων του βιβλίου σας». Αν υποθέσουμε ότι η απλή μακέτα είναι ένα απλό κείμενο ή μια πολύ πρόχειρή εικόνα και ότι τα τριάντα αυτά αντίτυπα θα κοστίζουν το πολύ 90 ευρώ, ουσιαστικά σας ζητά 420 ευρώ για κάτι που μπορείτε να κάνετε είτε μόνοι σας είτε ποιοτικότερα και φθηνότερα. Ένα άλλο παράδειγμα ήταν κάτι απίθανοι τύπου που ήθελαν 440 για φιλολογική επιμέλεια…
Εν κατακλείδι ο δρόμος για την έκδοση ενός βιβλίου στην Ελλάδα, όσες λεπτομέρειες ή συμβουλές και αν σας δώσω, θα παραμείνει ολισθηρός και αν δεν είστε σε συνεχή επαγρύπνηση θα πέσετε χωρίς καμιά αμφιβολία θύματα απατεώνων ή άσχετων. Όλα αυτά τα εμπόδια, όμως, αν τα ξεπεράσετε και εσείς θα βγείτε δυνατότεροι και το βιβλίο σας θα προσεγγίσει περισσότερο το αναγνωστικό του κοινό. Στην Ελλάδα της κρίσης άλλωστε ποιος θα εμπνεόταν από ένα βιβλίο, το οποίο εκδόθηκε χωρίς ο συγγραφέας του να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία;
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

supar

Νεοφερμένος

Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Έγραψα ένα βιβλίο πρόσφατα και σκέφτηκα να το δώσω σε λίγους άγνωστους περαστικούς δωρεάν. Και για διαφήμιση και σαν μια μικρή καλή πράξη. Άλλα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα και με ποιον τρόπο να το προχωρήσω. Τι νομίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να το παραθέσεις κάπου online σε pdf αν το έχεις σε ηλεκτρονική μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Έγραψα ένα βιβλίο πρόσφατα και σκέφτηκα να το δώσω σε λίγους άγνωστους περαστικούς δωρεάν. Και για διαφήμιση και σαν μια μικρή καλή πράξη. Άλλα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα και με ποιον τρόπο να το προχωρήσω. Τι νομίζετε;

Ίσως να είναι μια καλή ιδέα, θα τους φανεί κάπως βέβαια καθώς δεν θα χουν δει κανέναν άλλο άνθρωπο να μοιράζει βιβλία, διαφημιστικά φυλλάδια όμως ναι. Γιατί δεν πας καλύτερα σε κάποιο εκδοτικό οίκο να δεις αν μπορείς να το εκδόσεις; Θα χει μεγαλύτερο αποτέλεσμα και πολύ πιθανόν να πουληθεί σχετικά εύκολα εφόσον το καινούριο "τραβάει" τον κόσμο, ειδικά αν έχει ένα καλό και πετυχημένο εξώφυλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Έγραψα ένα βιβλίο πρόσφατα και σκέφτηκα να το δώσω σε λίγους άγνωστους περαστικούς δωρεάν. Και για διαφήμιση και σαν μια μικρή καλή πράξη. Άλλα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα και με ποιον τρόπο να το προχωρήσω. Τι νομίζετε;

Δεν είναι και τόσο κακή ιδέα άσε που είναι και πρωτότυπη...εμένα θα μου άρεσε...
Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που δεν δίνουν τόση σημασία σε ότι παίρνουν από το δρόμο(βλέπε διαφημιστικά φυλλάδια)...οπότε είναι κρίμα για το βιβλίο σου!...
Μπορείς να το εκδόσεις ή και να το διαφημίσεις ... ρώτα σε κανένα μεγάλο βιβλιοπωλείο ...δεν ξέρω μπορεί να σου λέω και κοτσάνες αλλά νομίζω ότι το έργο σου σίγουρα αξίζει κάτι παραπάνω από μοίρασμα σε περαστικούς! :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ πάντως με χαρά μου θα το διάβαζα! :)
Πρώτα απ όλα να το κατοχυρώσεις σε συμβολαιογράφο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alpha_2

Νεοφερμένος

Η alpha_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωρίζετε κάποιον εκδοτικό οίκο (από τους σχετικά γνωστούς) που να εκδίδει βιβλία αν ο συγγραφέας συμβάλλει οικονομικά στα έξοδα ή τα αναλάβει ο ίδιος όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γειας σας παιδια ω και 1 χρονο εγραφα ενα βιβλιο και πριν λιγο καιρο το τελειωσα..δν λεω οτι ειμαι ο Dan Brown :P αλλα εστω να προσπαθησω να το προωθησω οσο μπορω...επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο αυτα μηπως ξερεται την διαδικασια ''προωθησης''? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικά δεν απευθύνεσαι σε εκδοτικούς οίκους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ναι το ξερω αλλα γενικα δεν ξερω κανεναν εκδοτικο οικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

norgon666

Νεοφερμένος

Η norgon wolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις πολλούς. Αν και με την κρίση είναι αρκετοί αυτοί που χρεοκόπησαν και έκλεισαν, μπορείς να βρεις αρκετούς αξιόλογους. Προτείνω να δοκιμάσεις τους εξής για αρχή, αν και έχουν αρκετά υψηλά κριτήρια, εφόσον είναι οι πιο γνωστοί, αλλά δεν βλάπτει η δοκιμή :). Λοιπόν:

Κέδρος (μεγάλα γράμματα, χοντρές σελίδες, έχουν εκδώσει το βιβλίο "Το νησί" του Gordon Korman)
Anubis (για ποιο σκοτεινές ιστορίες)
Άγκυρα
Αίολος
Εκδόσεις Ίκαρος
Εκδόσεις Μίνωας (για παιδικά βιβλία)
Ελευθερουδάκης
Εστία
Καστανιώτης
Μεταίχμιο
Πήγασος
Σαββάλας (πιθανότατα είναι μόνο για εκπαιδευτικά βιβλία, δηλαδή σχολικά κι τέτοια)

Είναι όλοι Ελληνικοί. Δεν τους έβαλα με σειρά προτίμησης, αλλά τελείως τυχαία. Υπάρχουν ακόμα πάρα πολλοί, αλλά αναφέρω τους ποιό γνωστούς σε εμένα (μία βιβλιοφάγος)
Επίσης, από κάτω βάζω το link τις ιστοσελίδας από το οποίο πήρα τις πληροφορίες. Αν από αυτά που ανέφερα παραπάνω δεν σε ικανοποιεί κάτι, ψάξε εκεί :).

https://directory.in.gr/ShowEntities.aspx?deid=2617&page=12

Επιπλέον υπάρχει αυτό το site (https://www.easywriter.gr/), στο οποίο πολλοί νέοι συγγραφείς αυτό εκδίδουν τα βιβλία τους. Μπορεί να θέλεις να του ρίξεις μία ματιά ;)

Τώρα από προσωπική περιέργεια. Πες μου μερικά πράγματα για το βιβλίο σου. Αν επιτρέπετε φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Να το προωθησεις ή να το εκδοσεις εννοεις? Δεν εχει λεφτα η ιστορια αυτη παντως εκτος αν εισαι σελεμπριτυ. Μη σου πω μπαινεις κ μεσα. Δεν ειναι δηλ τοσο το προβλημα αν θα στο εγκρινουν, που κι εκει ειναι θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top