• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δυτικού ή ανατολικού τύπου ιατρική;

Δυτικού ή ανατολικού τύπου ιατρική

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
  • Δυτική ιατρική (οι Ανατολίτες είναι κομπογιανίτες)

    Ψήφοι: 6 75.0%
  • Ανατολική ιατρική (οι Δυτικοι είναι κομπογιαννίτες)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δυτική ιατρική και ως επικουρική την Ανατολική

    Ψήφοι: 1 12.5%
  • Ανατολική ιατρική και ως επικουρική την Δυτική

    Ψήφοι: 1 12.5%
  • Kουμπάκιας

    Ψήφοι: 0 0.0%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχρείαστοι να 'ναι, αλλά όλοι τους χρειαζόμαστε τους γιατρούς. Από ένα εμβόλιο μέχρι μια εγχείρηση κάποια στιγμή στη ζωή μας χρειάζεται να επιλέξουμε το γιατρό ή τους γιατρούς μας.

Ποια είναι η γνώμη σας για τους γιατρούς στην Ελλάδα και το εξωτερικό?
Για την ιατρική και τις εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας?
Με ποιο κριτήριο επιλέγετε τους γιατρούς σας? Υπάρχει ασφαλής επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
υπαρχει μια φραση

"99% of all people suck ass at their jobs"

το ιδιο φυσικα ισχυει και για τους γιατρους.

εγω επιλεγω γιατρο με τα ιδια ακριβος κριτηρια που επιλεγω οποιονδηποτε αλλο ανθρωπο που χρειαζομαι τις γνωσεις του.

διαβαζω για το θεμα που με απασχολει, το εξαντλω στα χρονικα περιθορια που εχω και μετα παω στον γιατρο και του το παιζω εξυπνος. Αν καταφερει να μου τη βγει τοτε μπορω με σχετικη ασφαλεια να υποθεσω οτι κατι ξερει.

πρακτκα μιλοντας η ικανοτητα στο επαγγελμα σου ειναι συνηστοσα δυο παραμετρων

1)εμπειρια
2)διαθεση

οπερ, ενας γιατρος 65 χρονων εχει δει πολλα, αλλα εχει βαρεθει τη ζωη του και η τελευταια μελετη που διαβασε ηταν του 1645

ενας γιατρος 24 χρονων μπορει να ξερει οτιδηποτε κυκλοφορει, αλλα μεσα στο πανικο του υποθετει οτι καθε κρυομα ειναι καρκινος.

βεβαια προτιμω τον δευτερο σε καθε περιπτοση, αλλα λεμε τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soptep

Νεοφερμένος

Ο Soptep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αρχικα κρινω τον Γιατρο βασιζομενος πιο πολυ στο ενστικτο μου και κοιταω να δω αν μπορει να κερδισει την εμπιστοσυνη μου κατα τη διαρκεια της εξετασης. Απο αυτα που θα μου πει βγαζω συνηθως ενα αρχικο συμπερασμα. Προυποθεση ειναι να εχεις καποια γνωση επι του θεματος ή να εχεις επισκεφτει και αλλους γιατρους για να μπορεις να συγκρινεις ορισμενα πραγματα.

Τελικα ολοι κρινονται εκ του αποτελεσματος κι εκει βλεπω πραγματικα αν ο γιατρος ηταν συνεπης στο καθηκον του ή οχι.

-- Edit, ξεχασα να αναφερθω και στα αλλα θεματα.
Πιστευω οτι το επιπεδο των ελληνικων γιατρων ειναι εφαμιλλο με αυτων στο εξωτερικο. Παντου υπαρχουν εξαιρετοι γιατροι, οπως και επιπολαιοι και αντιδεοντολογοι.

Η ιατρικη, οπως και γενικοτερα η επιστημονικη προσεγγιση με εχει προβληματισει το τελευταιο διαστημα αρκετα. Το οτι ολη η επιστημη πλεον βασιζεται στην κερδοφορια, με οδηγει στο συμπερασμα οτι τελικα βαδιζουμε σε λαθος δρομο. Οι φαρμακευτικες εταιρειες προσπαθουν συνεχως να παραγουν χαπια με σκοπο να κερδισουν περισσοτερα χρηματα, δημιουργωντας ασθενειες απο το πουθενα. Ενδεικτικο ειναι οτι ο καταλογος νοητικων ασθενειων στις ΗΠΑ εχει αυξηθει δραματικα, με το 60% του πληθυσμου να εχει εν τελει καποιο ψυχολογικο προβλημα. Ειμαι λοιπον αρκετα επιφυλακτικος για το μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν εχω αποψη για τους γιατρους του εξωτερικου, οπως και ουτε για τους "εγχωριους". Ουτε το 0,0001% αυτων δεν εχω επισκεφθει, πως μπορει καποιος να τους κρινει σαν συνολο?!

Τις εναλλακτικες μεθοδους τυπου ομοιοπαθητικη κτλ προς το παρον τις απορριπτω χωρις να τις δω απο 'μεσα'. Εχω ακουσει για ομοιοπαθητικους με πτυχια ιατρικης, κι αυτοι ομολογω οτι με προβληματιζουν καπως, αλλα νομιζω δε θα επισκεπτομουν ποτε καποιον τετοιο γιατρο αν δεν ειχα εξαντλησει ΟΛΕΣ τις αλλες περιπτωσεις.

Οι γιατροι μου ειναι κυριως γιατροι γνωστων που εμειναν ευχαριστημενοι.. Η αρχικη επισκεψη γινεται με δεδομενο οτι σε καποιον που εμπιστευομαι την κριση του του φανηκε αλλα στην πορεια τσεκαρω μονη μου επαγγελματισμο/συμπεριφορα/ενδιαφερον κτλ και αναλογως συνεχιζω με τον ιδιο η αλλαζω. Πχ με συγκεκριμενη γιατρο ενιωθα οτι δεν ακουει καν τι της λεω, και ηταν με ενα τσιγαρο στο χερι τις μισες φορες που μπηκα στο ιατρειο της.. Οποτε, αν και ηξερα πως ειναι καλη απο διαφορους, εκανα αλλη αποπειρα με αγνωστη μεχρι τοτε που αποδειχθηκε πολυ καλυτερη. Αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τις εναλλακτικες μεθοδους τυπου ομοιοπαθητικη κτλ προς το παρον τις απορριπτω χωρις να τις δω απο 'μεσα'

εχουν τρελλες θεραπευτικες επιτυχιες. Λολ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ακόμα και στην Ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι οι οποίοι αποφεύγουν τα παραδοσιακά φάρμακα και θεραπείες και κατευθύνονται προς τους εναλλακτικούς ιατρούς (Ασιάτες). Επίσης η δυτική ιατρική δέχεται μέσα από πολλές έρευνες (δε θα ποστάρω γιατί βρίσκω άσκοπο να ποστάρω έρευνες για να δικαιολογήσω αυτό που λέω και ποτέ δε το κάνω) τα οφέλη της ανατολικής ιατρικής ως επικουρικής αλλά όχι ως βασικής θεραπείας.

Πολλοί αποφεύγουν τα φάρμακα δυτικού τύπου ακόμα και την παρακεταμόλη (Depon) λέγοντας ότι μέσα βάζουν βλαβερές ουσιές και στρέφονται προς εναλλακτικούς τύπους ανακούφισης του πόνου και άλλων συμπτωμάτων. Άλλοι απορρίπτουν τελείως την δυτική ιατρική ακόμα και για σοβαρές παθήσεις (π.χ. αρκετοί καρκινοπαθείς μέσα στο πλαίσιο του ''θυμού'' απορρίπτουν την δυτική ιατρική και πάνε προς τους ανατολίτες και στην συνέχεια όταν διαπιστώσουν ότι η ανατολίτικη ιατρική τους ανακούφισε στρέφονται στην ανατολική για ολιστικού τύπου θεραπεία).

Εσείς ποιο τύπο ιατρικής ακολουθάτε;

Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση του thread με τίτλο: "Δυτικού ή ανατολικού τύπου ιατρική;", καθότι αποτελούσε θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο με το παρόν νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαίτερο ιστορικό με γιατρούς και θεραπείες, για την ακρίβεια γιατρούς βλέπω μόνο σε...ταινίες (ευτυχώς) αλλά νομίζω πως εάν με πιάσει ένας πόνος, παρακεταμόλη θα πάρω από το να ψάχνω ρίζες και βότανα!
Παρεμπιπμτόντως, αυτοί οι τύποι εξ ανατολής που εγχειρίζουν με...τα χέρια, τι σόι ιστορία είναι πάλι, μούφα ή παίζουν την ιατρική στα δάχτυλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τι παει να πει ανατολιτικη ''ιατρικη''; Να εμπιστευτουμε και τον σαμανο της γειτονιας μας, για ''ιατρικες'' θεραπειες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι παει να πει ανατολιτικη ''ιατρικη''; Να εμπιστευτουμε και τον σαμανο της γειτονιας μας, για ''ιατρικες'' θεραπειες....

Υπάρχουν πολλοί Ελληνες που αποφεύγουν ότιδήποτε έχει να κάνει με του δυτικού τύπου ιατρική και κατευθύνονται την εναλλακτική ιατρική.

ΔΕν είναι και λίγοι μάλιστα που όταν ο ιατρός τους λέει να παίρνουν κάποιο αντιβιοτικό ή ένα οποιοδήποτε φάρμακο για 10 μέρες το σταματάνε απότομα ακολουθώντας ιατροσόφια της γιαγας και γυρνάνε πίσω στο ιατρό λέγοντας ψέματα πως ακολούθησαν την αγωγή κανονικά.

Μάλιστα δε πάει πολύ καιρός που σε αυτό το φορουμ ή στο ischool κράζανε ορισμένοι και τα εμβάλια ... Πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη επιφύλαξη στα φάρμακα κα στις σύγχρονες θεραπεία και πολλοί προτιμάνε τις παραδοσιακές τεχνικές.

θα αναφέρω κα εγώ την αποψη μου στην συνέχεια του νήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Η Ιατρική κατά την γνώμη μου είναι μία. Αν τα τσάκρα και τα βότανα της κακιάς ώρας είχαν αποτέλεσμα που αποδεικνύεται επιστημονικά (με κλινικές μελέτες και εξήγηση των βιοχημικών μηχανισμών), τότε δεν θα τα λέγαμε γιατροσόφια, θα τα λέγαμε φάρμακα. Η Ανατολική 'ιατρική' έχει αποτέλεσμα σε συνεργασία με την Δυτική, κατά την άποψή μου, λόγω του φαινομένου placebo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ξεχασες: Ανατολική ιατρική και ως επικουρική την Δυτική, το οποιο και θα ψηφιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γιατρος δεν ειμαι, ουτε των θετικων επιστημων αλλα στην αποψη μου αυτη δεν νομιζω να πεφτω και πολυ εξω: τα γιατροσοφια των γιαγιαδων καλα ειναι για ενα κρυωμα, γιατι οντως πολλοι οδηγουνται στην υπερβολη και πλακωνονται στα χαπια. Οχι ομως για τιποτα παραπανω απο αυτο. Στο κατω κατω (νομιζω πως) τα διαφορα μαντζουνια, ουσιαστικα βασιζονται στην δραση δραστικων ουσιων που λιγο πολυ η συγχρονη επιστημη τις εχει εντοπισει και τις εχει ενσωματωσει σε φαρμακευτικα σκευασματα. Δηλαδη δεν ειναι και κατι μεταφυσικο, το ιδιο περιπου πραγμα γινεται ''απλα'' πλεον εφαρμοζεται η επιστημονικη μεθοδος σε κατι το οποια παλια γινοταν κατα βαση εμπειρικα με βαση την ''λαικη θυμοσοφια''. Ετσι νομιζω αλλα τετοια σκευασματα εχουν βρεθει να εχουν αποτελεσμα, αλλα πλεον ξερουμε και το γιατι, αλλα εχουν απορριφθει ως αναποτελεσματικα.

Απο εκει και περα, τσακρα, ρεικι, κρυσταλλοι, αλατια και πιπερια Ιμαλαιων, ομοιοπαθητικη και λοιπες βλακειες με ευθυνη του καθενος**. Οπως εχει ανθρωπους πιστευουν σε χαρτοριχτρες και καφετζουδες και χαλαν περιουσιες, ο καθενας με τη ζωη του και την περιουσια του, κανει (περιπου) ο,τι θελει. Το προβλημα ειναι αν οι γονεις πχ αρνουνται κανονικες θεραπειες στα παιδια τους και καταφευγουν σε τετοιους κομπογιαννιτισμους. Εκει παρεμβαση εισαγγελεα αμεσως, καμια ανοχη ουτε στην ''πιστη'' ουτε στις ''αποψεις'' οταν παιζεις με την ζωη και την υγεια αλλων και ιδιαιτερα αδυναμων προσωπων.

**Κραταω μια επιφυλαξη μοναχα για τον βελονισμο, γιατι εχω διαβασει οτι εμφανιζει καποια αποτελεσματα ή εν παση περιπτωσει δεν εχουν καταληξει αν ειναι κατι παραπανω απο placebo effect ή μοναχα αυτο. Αλλα και παλι οχι για σοβαρες παθησεις και σιγουρα οχι δια πασαν νοσο και πασαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τα φαρμακα της ανατολικης ιατρικης ειναι δοκιμασμενα απο χιλιαδες χρονια. Δεν προκειται για απλα ματζουνια, υπαρχει κανονικη φαρμακολογια. Εχουν λιγοτερες παρενεργειες, αλλα και μικροτερη αποτελεσματικοτητα γενικως (μαλλον αυτα τα δυο εχουν καποια σχεση). Η ανατολικη ιατρικη υπερεχει στην ολιστικη αντιμετωπιση του αρρωστου, η δε δυτικη στο γρηγορο αποτελεσμα και σε ιδιαιτερες καταστασεις οπως χειρουργική. Η ανατολικη εστιαζει περισσοτερο στην προληψη του προβληματος και στην γενικη φορμα του οργανισμου, ενω η δυτική περισσοτερο στη θεραπεια του προβληματος. Φυσικα οι δυο ιατρικες μπορουν να συνδιαστουν ανετα και δεν βρισκονται σε αντιφαση.

Σε προσωπικο επιπεδο, το πρωτο μου ρεφλεξ οταν εχω προβλημα ειναι η ανατολικη ιατρικη, δηλαδη κοιταω να βρω λυση με τις λιγοτερες παρενεργειες. Δυσανασχετω επισης με την δυτικη ιατρικη, επειδη καπου εχει καταντησει εμποριο υγειας. Κανενας δυτικος γιατρος μεχρι τωρα δεν ενδιαφερθηκε να μαθει το ιστορικο μου για να σκεφτει τις παρενεργειες φαρμακων και σχεδον ολοι γραφουν φαρμακα παραπανω, γιατι τα παιρνουν απο τις φαρμακευτικες εταιρειες.

Βεβαια αν δεν ζεις σε μεγαλη πολη του εξωτερικου (για Ελλαδα μου φαινεται αμφιβολο να υπαρχουν), δεν βρισκεις ανατολικο γιατρο και φαρμακειο, οποτε η δυτικη ιατρικη ειναι μονοδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Τα φαρμακα της ανατολικης ιατρικης ειναι δοκιμασμενα απο χιλιαδες χρονια. Δεν προκειται για απλα ματζουνια, υπαρχει κανονικη φαρμακολογια. Εχουν λιγοτερες παρενεργειες, αλλα και μικροτερη αποτελεσματικοτητα γενικως (μαλλον αυτα τα δυο εχουν καποια σχεση). Η ανατολικη ιατρικη υπερεχει στην ολιστικη αντιμετωπιση του αρρωστου, η δε δυτικη στο γρηγορο αποτελεσμα και σε ιδιαιτερες καταστασεις οπως χειρουργική. Η ανατολικη εστιαζει περισσοτερο στην προληψη του προβληματος και στην γενικη φορμα του οργανισμου, ενω η δυτική περισσοτερο στη θεραπεια του προβληματος. Φυσικα οι δυο ιατρικες μπορουν να συνδιαστουν ανετα και δεν βρισκονται σε αντιφαση.

Σε προσωπικο επιπεδο, το πρωτο μου ρεφλεξ οταν εχω προβλημα ειναι η ανατολικη ιατρικη, δηλαδη κοιταω να βρω λυση με τις λιγοτερες παρενεργειες. Δυσανασχετω επισης με την δυτικη ιατρικη, επειδη καπου εχει καταντησει εμποριο υγειας. Κανενας δυτικος γιατρος μεχρι τωρα δεν ενδιαφερθηκε να μαθει το ιστορικο μου για να σκεφτει τις παρενεργειες φαρμακων και σχεδον ολοι γραφουν φαρμακα παραπανω, γιατι τα παιρνουν απο τις φαρμακευτικες εταιρειες.

Βεβαια αν δεν ζεις σε μεγαλη πολη του εξωτερικου (για Ελλαδα μου φαινεται αμφιβολο να υπαρχουν), δεν βρισκεις ανατολικο γιατρο και φαρμακειο, οποτε η δυτικη ιατρικη ειναι μονοδρομος.

Αυτά τα περί 'ολιστικής' αντιμετώπισης με κάνουν και βγάζω σπυριά, συγνώμη κιόλας.

Κανείς δεν είπε ότι η 'δυτική ιατρική' (δηλαδή η ιατρική) είναι τέλεια, αλλά είναι η μόνη που χρησιμοποιεί την επιστημονική μέθοδο για την διερεύνηση υποθέσεων, την επιδημιολογία και την βιοχημεία για την διερεύνηση της αποτελεσματικότητας των φαρμάκων. Σε αντίθεση με τα μαντζούνια και τα τσάκρα, υπάρχουν πραγματικά δεδομένα δεκαετιών για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων της, με αριθμούς και τεκμηριώσεις βασισμένες στην μοριακή βιολογία, την χημεία, την φυσιολογία και την φαρμακολογία.

Το ότι η δυτική ιατρική προσφέρει γρήγορο αποτέλεσμα δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση αρνητικό της. Αντίθετα, είναι απόδειξη της τεκμηριωμένης αποτελεσματικότητάς της.

Αν η ανατολική 'ιατρική' όντως είχε αποτελέσματα, οι φαρμακευτικές εταιρείες θα είχαν ορμήσει να την εκμεταλλευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το ότι η δυτική ιατρική προσφέρει γρήγορο αποτέλεσμα δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση αρνητικό της. Αντίθετα, είναι απόδειξη της τεκμηριωμένης αποτελεσματικότητάς της.
Ή του οτι βαζουν διαφορες δραστικες ουσιες και καμμια φορα οποιον παρει ο χαρος. Πραγματικα δεν θα ηθελα να ανηκω σε καμμια ομαδα θυμα οπου η φαρμακοβιομηχανια αναγκαστηκε να αποσυρει το φαρμακο ή δεχεται καταγγελιες. Ειναι πολλα τα περιστατικα για να παρω το ρισκο. Εκτος αν δεν εχω αλλη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η ανατολικη ιατρικη ειναι καλη, αλλα για απλες παθησεις, οπως ενα κρυωμα, μια κραμπα, ενας πονοκεφαλος ή καποια στομαχικη διαταραχη. Μεχρι εκει. Για τα πιο βαρια η δυτικη ιατρικη ειναι μονοδρομος. Τωρα οταν ακουω οτι διαφορα ματζουνια θεραπευουν καρκινο και αλλες ανιατες ασθενειες, λυπαμαι τον κοσμο που τους πιστευει και ζει με ψευτικες ελπιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οι σημερινοι Κινεζοι, Ιαπωνες, Κορεατες, Ινδοι κλπ δεν παραγουν ανατολική ιατρικη γνωση, αλλα δυτικη, διοτι ακολουθουν την δυτικη μεθοδολογια και σκεψη. Επομενως με τον ορο ανατολική ιατρική εννοουμε την παραδοσιακη ιατρική αυτων των χωρων. Μιλαμε για ιατρικη του παρελθοντος κι επομενως μην περιμενετε να αντιμετωπιζονται αρρωστειες που απαιτουν εξελιγμενη ιατρικη γνωση. Παρολα αυτα ειναι ευρυ το φασμα των ασθενειων που αντιμετωπιζονται με την ανατολικη ιατρικη και υπαρχει εμπειρια αιωνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι οτι η παραδοσιακη αυτη ιατρικη επεκτεινεται απο ορισμενους απατεωνες και σε ασθενειες που δεν υπαρχει περιπτωση να θεραπευτουν απο τετοιου ειδους μεθοδους. Ακομα και στις απλες παθησεις, ισχυει το placebo effect. Νομιζεις οτι με το βοτανο που θα παρεις θα γινεις καλα, ξεχνας το προβλημα σου και σταδιακα υποχωρει (αναφερομαι σε απλες παθησεις, οπως ενας πονοκεφαλος).

Το 2ο προβλημα που υπαρχει με την ανατολικου τυπου ιατρικη εχει να κανει με το γεγονος οτι αν σε ποναει για παραδειγμα το ποδι και πας σε τετοιον κομπογιανιτη, μπορει να σου προκαλεσει τεραστιο προβλημα. Τι εννοω; Σκεψου να εχεις καποια κακοηθεια στο ποδι σε αρχικο σταδιο που σου προκαλει μια ελαφρια ενοχληση η οποια μοιαζει με διαστρεμα και να πας στον "πρακτικο" και να σε αρχισει στα δικα του. Αν πηγαινες στο νοσοκομειο θα εβλεπαν αμεσως στις ακτινες οτι υπαρχει προβλημα, θα ακολουθουσαν περισσοτερες εξετασεις και θεραπεια. Ο "πρακτικος" τι θα σου εκανε περα απο το να σπαταλησει τον πολυτιμο χρονο σου και ενδεχομενως να θεσει τη ζωη σου σε κινδυνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το θεμα ειναι πώς ειναι οργανωμενο το συστημα υγειας. Η ανατολικου τυπου ιατρικη εχει πλεον εισαχθει σε πολλα γαλλικα νοσοκομεια (για Γαλλια ξερω να πω) κι επεκτεινεται και σε αλλα με γρηγορο ρυθμο. Ολοι εδω εχουμε εναν θεραποντα ιατρο που μας στελνει στον ειδικο αναλογα με την περιπτωση. Το ζητημα πλεον ειναι να εχεις γιατρο ευαισθητοποιημενο σχετικα με αυτου του τυπου την ιατρικη. Μπορει να σε στειλει και σε νοσοκομειο, αλλα και σε ιατρειο για ανατολικου τυπου θεραπεια. Αλλιως μπορει να πεσεις σε αλμπανη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Hρθε καιρός να εκφράσω την άποψη μου αφού προχώρησε λίγο το θέμα....
Η δυτική ιατρική δέχεται την ανατολική ιατρική ως επικουρική μάλιστα τομείς όπως ο βελονισμός έχουν περάσει σε επίπεδα εξειδίκευσης στο οποίο ένας ιατρός ή ένας νοσηλευτης μπορεί να εξειδικευτεί κα να παράγει νόμιμα με επιστημονικό τρόπο και μηχανήματα.

Το πρόβλημα είναι ότι το να ασκήσεις ιατρική δεν αρκεί μόνο ένα καλό βαθμό πτυχίου , ούτε άριστες γνώσεις αλλά συνείδηση και να σε ενδιαφέρεί ο πόνος του συνανθρώπου σου. Αν δε γίνει αυτό ο ιατρός θα καταντήσει απλά να δίνει φάρμακα. Το ίδιο και ισχύει και για άλλους επαγγελματικούς κλάδους σχετιζόμενους με την υγειά π.χ. ένας φαρμακοποιός δεν πρέπει να προτείνει αντιβιοτικά αλλά να προτρέπει τον πελάτη του να συμβουλευτεί ιατρο, ο ιατρός πρέπει να παίρνει πλήρες ιστορικό, πλήρη κλινική εξέταση αλλά και ο ασθενής να έχει έναν σταθερό ιατρό (παιδίατρο και στην συνέχεια έναν γενικό ιατρό και παθολόγο που θα τον ξέρει και θα μπορεί να τον κατευθύνει άνετα

. Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί από τους ασθενείς ψάχνουν ιατρό από το ΙΚΑ ή από τα νοσοκομεία ή συμβουλεύεται το φαρμακοποιό τι φάρμακα να πάρει

Συμφωνώ σε πολλά με τo libre θα διφωνήσω όμως με τις παρενέργειες. Τα φάρμακα τις δυτικής ιατρικής αν και ουσιαστικά εξελίχθηκαν μέσα σε 30 χρόνια έχουν γίνει άπειρες ερευνες και ακόμα και αν δε ξέρουμε το πλήρη μηχανισμό δραση για ολλά από αυτά τα φάρμακα ξέρουμε παρενέργειες, βιοδιαθεσιμότητα, στάθμη και μέσα από μικροβιολογικές εξετάσεις μπορει να εξατομικεύσουμε την θεραπεία π.χ. αν μιλάμε για λοιμογόνο παράγοντα. Αν κοιτάξετε το χαρτάκι ενός φαρμάκου (ακόμα και του πιο αθώου θα διαβάσετε ένα σωρό παρενέργειες. Οι περισσότερες είναι σπάνιες αλλά και αν τύχουν ο ιατρός μπορεί να σε κατευθύνει σε εναλλακτικές. Το ότι του ανατολιού τύπου φάρμακα δεν έχουν τόσο πλήρη χαρτάκια δε σημαίνει ότι δεν έχουν παρενέργειες.

Αντίθετα τα ανατολικού τύπου φάρμακα κατά την γνώμη μου έχουν πολύ παραπάνω παρενέργειες που ούτε μπορεί να σου πει ο καθένας σε ποια ένζυμα επιδρά και τι φταίει αν τελικά πάθεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top