Το internet και τα social media τότε και τώρα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό; Κοινωνικό έργο κάνουμε να μας νοιάζει να δώσουμε ευκαιρία στα "μπακούρια";

Νομίζω ήμουν ξεκάθαρη σε αυτό που είπα, ότι δηλαδή αυτές οι "κακοτοπιές" που λες είναι πιο πιθανές μέσω ίντερνετ και όχι απίθανες εκτός αυτού.


Δεν σου ειπα να κανεις κοινωνικο έργο.
Εκανα εναν παραλληλισμο το να κρινεις το Ιντερνετ σαν κακο μέσο επειδη κάποιες έπεσαν σε κακοτοπια μεσω αυτου ειναι σαν να κρινεις και τις γυναικες έξω επειδη υπάρχει μπακουριαση στους άντρες και μοναξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχμ, η συλλογιστική σου πορεία μπάζει. Χωρίς παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Και για πες μας, κατά πόσο είναι;
Για ξεκίνα να ρωτάς γυναίκες του περιβάλλοντός σου αν είχαν άσχημες εμπειρίες από τύπους που γνώρισαν στο ίντερνετ. Αλλά όντας διατεθειμένος να ακούσεις. Θα εκπλαγείς.


Από που προέρχεται αυτή η σιγουριά;

Το ξαναλέω κίνδυνοι υπάρχουν στο ότιδηποτε κάνουμε (πχ είτε η γνωριμία γίνει από το internet ή διαφορετικά, είτε οδήγησουμε αυτοκίνητο, είτε κάνουμε μια επέμβαση, κτλ) και το επιβεβαιώνουν και τα διάφορα γεγονότα που ακούμε–δεν το αρνούμαι αυτό.
Αλλά ο κίνδυνος (ή αν θες η αύξηση του κινδύνου) που προέρχεται από γνωριμίες από το internet δεν ειναι σημαντικός (αν ληφθουν τα σωστά μετρα όπως αυτά που αναφέρονται σε προηγούμενα posts) ώστε να χαρακτιρίζει τέτοιες γνωριμίες επικίνδυνες.


Για αυτό και πιστεύω ότι η σωστή συζήτηση θα ήταν κατά πόσο ταιριάζουν ή όχι τέτοιες γνωριμίες με τον χαρακτήρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εχμ, η συλλογιστική σου πορεία μπάζει. Χωρίς παρεξήγηση.


Εσυ δεν καταλαβαινεις τι σου γράφω. Προσπαθησε να συγκεντρωθεις σε αυτα και οχι οτι στα γράφω εγω :P Το Ιντερνετ ειναι ενα μέσο το ποια θα γνωρισεις και αν θα βγει σωστη ή οχι ειναι στη δικια σου κριση και ευθυνη οπως και ευθυνη σου ειναι να μην επιτρεψεις σε κάποια να σε κοροϊδευει έχοντας σε σαν ιντερνετική καβατζα για να περνά την ώρα της.

Ετσι και οι γυναικες κάποιες ειναι άκαρδες ψώνια και συμφεροντολογες αλλα δεν θα κατηγορησεις ολες τις γυναικες επειδη κάποιες ειναι έτσι. Εσυ φταις που δεν ειχες σωστη κριση να μην μπλέξεις μαζι τους. Δεν φταιει λοιπον ουτε το Ιντερνετ ουτε οι γυναικες.

Αυτη ειναι η γνωμη μου. Εχε τη δικια σου δεν με πειράζει.

Και φυσικα έχω γνωρισει αξιολογα άτομα ακομα και στην καφετερια ενος νοσοκομειου που ειχα πάει για κάτι εξετάσεις ... γνωρισα εναν άνθρωπο ο οποιος μου σφυριξε μια πληροφορια και κατάφερα να πιάσω μια καλή δουλειά γιατι ειχα χρονο να προετοιμαστω με τη πληροφορια που μου έδωσε.

Τα υπολοιπα πιστευω ειναι στερεότυπα. Και τα στερεοτυπα ειναι για να σπάνε. Παντου μπορει να γνωρισεις έναν αξιολογο άνθρωπο. Και αν εισαι και μαγκιορισα και έχεις άνεση αυτος που θα σε πλησιάσει σε ενα μπάρ και θα δεις οτι πάει το θέμα αλλου μπορεις να του πεις με ωραιο τροπο οτι δεν ψάχνεις αυτη τη περιοδο αυτο που ψάχνει αυτος. Και τέλος. Ειναι απλο. Ουτε στο αμαξι του θα μπεις ουτε στο σπιτι του θα πάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σε μια ιντερνετική συνομιλία,συνήθως υπάρχουν παρεξηγήσεις.Το οτι κάποιος μιλάει με κάποιον δεν σημαίνει οτι θέλει να τον γνωρίσει απο κοντά,αυτό μάλλον θα πρέπει να ξεκαθαρίζεται απο την αρχή.Τώρα αν κάποιοι θελήσουν να γνωριστούν απο κοντά δεν είναι κάτι μεμπτό, αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες ασφάλειας και αν ο συνομιλητής δεν το σεβαστεί αυτό να διακόπτεται η επικοινωνία.Είναι συχνό φαινόμενο να γνωρίζονται απο σόσιαλ,ξέρω άτομα που κατέληξαν και σε γάμο.Ετσι κι αλλιώς κακόβουλα άτομα κανείς μπορεί να συναντήσει και στην πραγματική ζωή.Σε ένα θέμα μόνο είμαι κάθετη και αυτό αφορά τους ανήλικους.Τα παιδιά δεν πρέπει να κάνουν γνωριμίες με άγνωστα άτομα γιατί τις περισσότερες φορές δεν είναι σε θέση να κρίνουν τι είναι επικίνδυνο και κάθε τρείς και λίγο έχουμε κρούσματα εκφοβισμού και εκβιασμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Σε μια ιντερνετική συνομιλία,συνήθως υπάρχουν παρεξηγήσεις.Το οτι κάποιος μιλάει με κάποιον δεν σημαίνει οτι θέλει να τον γνωρίσει απο κοντά,αυτό μάλλον θα πρέπει να ξεκαθαρίζεται απο την αρχή.Τώρα αν κάποιοι θελήσουν να γνωριστούν απο κοντά δεν είναι κάτι μεμπτό, αρκεί να τηρούνται κάποιοι κανόνες ασφάλειας και αν ο συνομιλητής δεν το σεβαστεί αυτό να διακόπτεται η επικοινωνία.Είναι συχνό φαινόμενο να γνωρίζονται απο σόσιαλ,ξέρω άτομα που κατέληξαν και σε γάμο.Ετσι κι αλλιώς κακόβουλα άτομα κανείς μπορεί να συναντήσει και στην πραγματική ζωή.Σε ένα θέμα μόνο είμαι κάθετη και αυτό αφορά τους ανήλικους.Τα παιδιά δεν πρέπει να κάνουν γνωριμίες με άγνωστα άτομα γιατί τις περισσότερες φορές δεν είναι σε θέση να κρίνουν τι είναι επικίνδυνο και κάθε τρείς και λίγο έχουμε κρούσματα εκφοβισμού και εκβιασμών.


Ειναι και οι απροσδοκητες γνωριμιες στη μέση ομως! Το Ιντερνετ ειναι μεν αλλα και οι γνωριμιες εκτος δεν συγκρινονται. Μπορεις να πάρεις τηλεφωνο με την πρώτη .... το έχω κάνει και μέσα στα 10 λεπτά! Αλλα υπηρχε ροη στην επικοινωνια και η κοπελα μιλούσε και ρωτουσε κιολας πράγματα. Πολυ θετικο αυτο γιατι συνηθως οταν δεν ρωταει δεν ενδιαφέρεται κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό που πρεπει συνεχώς, καθημερινώς και αδιαλείπτως να ασχολούμαστε με το να γνωρίζουμε νέο κόσμο, να δείχνουμε ότι ενδιαφερόμαστε, ότι ποτέ ένας αριθμός γνωριμιών δεν είναι αρκετός και φυσικά να είμαστε με το τεφτέρι για να μετράμε ποιος μας έχει επιστρέψει τη χάρη που του κάναμε και ποιος ακομα μας χρωστάει, η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται τρομερα αγχωτικό και κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Απροσδοκητες γνωριμιες !!!! Το αγαπημένο μου! Σήμερα κτύπησα ξανά! Μου έφερε γουρι η χθεσινη διαφωνια φαινεται. Μολις βρω χρονο θα κάνω ενα περιγραφικο ποστ στο καταλληλο θρεντάκι. Μέχρι τοτε μεινετε συντονισμενοι γιατι μπορει μια απροσδοκητη γνωριμια να σας κτυπήσει τη πορτα. Ανα πάσα στιγμή. =)


To ακομα πιο αγαπημενο μου ειναι να βρισκω παρέες απο το πουθενα μπορει να ειμαι μονος σε ενα μέρος ή σημειο και ξαφνικα να γνωρισω μια κοπελα - τύπισα και αυτη να φέρει και 1-2 φιλες και να βγουμε ολοι μαζι. Ε τοτε ναι θα σκεφτω ποιος στο παρελθον δεν με πηρε μαζι του σε αντιστοιχη φάση και ενω θα τον φώναζα δεν θα το κάνω! πΡΈΠΕΙ να γινουμε πιο συνεργατικοι και να αφησουμε τους ανταγωνισμους στην άκρη !!!!


ΥΓ Πηγα να βαλω το απροσδοκητες γνωριμιες σε υπογραφη και βλεπω οτι ειναι λεει λογοκριμενη λέξη χαχαχαχα δεν ειμαστε καλα ρε φιλε! Ελεοςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό που πρεπει συνεχώς, καθημερινώς και αδιαλείπτως να ασχολούμαστε με το να γνωρίζουμε νέο κόσμο, να δείχνουμε ότι ενδιαφερόμαστε, ότι ποτέ ένας αριθμός γνωριμιών δεν είναι αρκετός και φυσικά να είμαστε με το τεφτέρι για να μετράμε ποιος μας έχει επιστρέψει τη χάρη που του κάναμε και ποιος ακομα μας χρωστάει, η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται τρομερα αγχωτικό και κουραστικό.
Άντε βρε γιατί το λες αυτό, δεν είναι σούπερ τέλειο να μιλάς με 100 άτομα που δεν σε ενδιαφέρουν καν; :hehe: Δεν είναι μόνο κουραστικό μέχρι υποκριτικό φτάνει να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Άντε βρε γιατί το λες αυτό, δεν είναι σούπερ τέλειο να μιλάς με 100 άτομα που δεν σε ενδιαφέρουν καν; :hehe: Δεν είναι μόνο κουραστικό μέχρι υποκριτικό φτάνει να είναι.


Αυτό πιστεύω είναι λάθος.
Γενικά θέλω να τονίσω ότι και εγώ σαν άτομο είμαι αρκετά εσωστρεφής δεν μιλάω εύκολα σε άλλα άτομα και δεν κάνω εύκολα νέες γνωριμίες.

Παρολ' αυτά, αναγνωρίζω και βλέπω γύρω μου άτομα με διαφορετικό χαρακτήρα με εμένα, που βρίσκουν ευχαρίστηση στο να μιλάνε και να κάνουν καθημερινές συζητήσεις με άτομα που δεν γνωρίζουν.
Διακρίνω σε αυτούς ότι όχι μόνο δεν υποκρίνονται αλλά το κάνουν αυτό μέσα από την καρδιά τους και "γεμίζουν" με αυτήν την διαδικασία.


Αυτά τα άτομα δεν βλέπουν αυτήν την διαδικασία σαν καταναγκαστικό έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και για πες μας, κατά πόσο είναι;
Για ξεκίνα να ρωτάς γυναίκες του περιβάλλοντός σου αν είχαν άσχημες εμπειρίες από τύπους που γνώρισαν στο ίντερνετ. Αλλά όντας διατεθειμένος να ακούσεις. Θα εκπλαγείς.

Εχω ακουσει απο πολλες κοπελες που βγηκαν ραντεβου απο το ιντερνετ. Η μοναδικη που ειχε θεμα, οχι σοβαρο απλα του ειπε οτι δεν ενδιαφερεται και περιμενε την ωρα να φυγει, ηταν μια φιλη που αγνοησε σημαδια οτι αυτος με τον οποιο θα βγει ειναι μαλακας.

Ωστοσο, ειμαι της αποψης πως οταν γνωριζεις αγνωστους ο κινδυνος ειναι ο ιδιος ειτε τον γνωρισεις απο κοντα ειτε απο το ιντερνετ. Στη μοναδικη περιπτωση που μειωνεις την περιπτωση να πεσεις σε προβληματικη περιπτωση, ποικιλοτρόπως προβληματικη, ειναι να γνωρισεις καποιον μεσα απο κοινη παρεα ωστε καποιος να ξερει πεντε πραγματα παραπανω. Κατα τα αλλα, αυτος που ειναι υπουλος και επικινδυνος θα ειναι το ιδιο ειτε τον δεις μεσα απο ενα app, ειτε τον γνωρισεις ενα bar ή κατσετε διπλα διπλα στο λεωφορειο.

Και προφανως, δεν ανταλλασσεις πεντε μηνυματα και βουρ ραντεβου στα τυφλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σίγουρα καλές οι γνωριμίες και ενδιαφέρουσες, σε κρατάνε σε εγρήγορση και μαθαίνεις πολλά πράγματα και πολλές απόψεις. Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο κοινωνική σίγουρα ώστε να έχω την ανάγκη να γνωρίζω ανθρώπους. Αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει όλο αυτό να περάσει και στο επόμενο στάδιο, να μπορεί δηλαδή κάποιος αυτές τις γνωριμίες να τις αναγάγει σε φιλίες ή ερωτικές σχέσεις που ήρθαν για να μείνουν. Και αυτό τελικά είναι και το πιο δύσκολο. Δηλαδή καλή η πρώτη περίοδος γνωριμίας που συζητάς ανώδυνα και ανούσια πράγματα ως επί το πλείστον, η δυσκολία έγκειται στο να μπορέσεις να μείνεις με τον άλλον όταν έχει περάσει η περίοδος "χάριτος" και σού έχει βγάλει τα δύσκολα του χαρακτήρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κοιτάξτε πώς έχει το πράγμα, έτσι όπως έχω μάθει εγώ βλέποντας μηνύματα σε κινητά συμφοιτητριών μου (σημ. οι ίδιες τα έδειχναν, δεν τα έβλεπα μόνος μου. Το καλό του να μένεις σε εστία: δεν έχεις ποτέ μυστικά :P):

Περίπτωση 1-Όταν προσεγγίζει ένας άσχημος/μέτριος πέφτουλας μια κοπέλα, αρχίζει ο εξής διάλογος:
-Γεια σου όμορφη!
-Γεια!
-Ευχαριστώ που με δέχθηκες. Με τι ασχολείσαι;
-Σπουδάζω.
[...]
-Βλέπω ότι σου αρέσει να χορεύεις μπαϊτούσκα! Δεν ξέρεις πόσο καλά χόρευα μικρός παραδοσιακούς χορούς!
-Ναι, δεν χορεύω πια βέβαια. (σκέψη: "Πόσο παλιές φωτογραφίες μου είδε ο ανώμαλος; :eek:")
[...]
-Πολύ ομορφούλα είσαι... Θα ήθελα να σε δω! Θα ήθελες να βρεθούμε από κοντά ή να μου στείλεις περισσότερες φωτογραφίες σου;
-Εμμμ, δεν σε ξέρω καν. (σκέψη: "Μιλάμε μόλις 2 ώρες...")

Περίπτωση 2: Όταν προσεγγίζει ένας όμορφος/"κούκλος" πέφτουλας μια κοπέλα, αρχίζει ο εξής διάλογος:
-Γεια σου όμορφη!
-Γεια σου, τι κάνεις;
-Καλά εσύ; Πώς με βρήκες; Σε έβλεπα συχνά στο πανεπιστήμιο.
-Όποιος ψάχνει βρίσκει ;) Τι κάνεις το βράδυ;
-Ό,τι θες! Είμαι ελεύθερη, παρθένος με ωροσκόπο ταύρο. Θα τα πούμε στις 21:00!
-Οκ!

(Άμεση αντίδραση κοπέλας: «Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνω χαλάουα και ένα μίνι μπότοξ και έχω μόνο 2 ώρες :cry_x:)


Αν και υπερβάλλω λιγάκι, οι συζητήσεις αυτές έχουν μεγάλη δόση αλήθειας :P Αν το πέσιμο γίνεται από κάποιον "νόστιμο", τότε η μεταχείριση ειναι εντελώς διαφορετική. Μπορεί να μην ισχύει πάντα, αλλά γίνεται τις περισσότερες φορές. Φυσικά, όλα αυτά τα άτομα αποδεικνύονται σκάρτα, αλλά η εμφάνιση συνήθως παίζει τον πρώτο ρόλο μέχρι να αποκαλυφθεί ο χαρακτήρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μόνο εγώ ειμαι που δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για τέτοιου είδους γνωριμιες μέσω Ίντερνετ; Μπορεί να αρχίσω να μιλάω με κάποιον, χωρις να το πηγαίνω καθόλου στο ερωτικο, απλά επειδή έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, μας αρέσουν τα ίδια πράγματα κτλ και στην πορεία να καταλαβω ότι ταιριάζουμε. Μόνο τότε θα το σκεφτόμουν να το προχωρήσω ερωτικά. Όταν μου την πέφτει κάποιος μόνο και μόνο επειδή έχει δει μερικες φωτος μου και αρα του άρεσα μόνο γι’αυτο το λόγο, δεν το προχωράω ποτε. Το βρίσκω πολύ επιφανειακό. Οκ, αν κάποιος θέλει κάτι της μιας βραδιάς ή κάνει όντως γνωριμιες ετσι, δεν θα τον κρίνω, ο καθένας κάνει ο,τι θέλει. Εμενα πάντως αυτές οι «γνωριμιες» δεν μου αρέσουν και τόσο. Ίσως το σκεφτομαι υπερβολικά το θεμα και ειμαι υπερβολικά «εγκεφαλικός» τυπος, αλλά ετσι το βλέπω εγώ :P Δεν καταλαβαινω γιατί νομίζετε ότι αν μας στείλετε ένα γεια σου κούκλα στο facebook οφείλουμε να σας απαντήσουμε λες και σας χρωστάμε κάτι. Μερικες απλά δεν μας ενδιαφέρουν τέτοιες γνωριμιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Αυτό πιστεύω είναι λάθος.
Γενικά θέλω να τονίσω ότι και εγώ σαν άτομο είμαι αρκετά εσωστρεφής δεν μιλάω εύκολα σε άλλα άτομα και δεν κάνω εύκολα νέες γνωριμίες.

Παρολ' αυτά, αναγνωρίζω και βλέπω γύρω μου άτομα με διαφορετικό χαρακτήρα με εμένα, που βρίσκουν ευχαρίστηση στο να μιλάνε και να κάνουν καθημερινές συζητήσεις με άτομα που δεν γνωρίζουν.
Διακρίνω σε αυτούς ότι όχι μόνο δεν υποκρίνονται αλλά το κάνουν αυτό μέσα από την καρδιά τους και "γεμίζουν" με αυτήν την διαδικασία.


Αυτά τα άτομα δεν βλέπουν αυτήν την διαδικασία σαν καταναγκαστικό έργο.


Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνουν συζητήσεις με άτομα που δεν γνωρίζουν

Άλλο να τύχει οκ και άλλο να είναι καθημερινή συνήθεια ας πούμε. Υπάρχουν όμως και όρια. Όταν εγώ βιάζομαι να βάλω βενζίνη ή είμαι μπουχτισμενη μέσα στη χαρτούρα της δουλειάς και έρθει ο άλλος για...γνωριμία το πολύ πολύ να ακούσει κανα μπινελίκι.
Επίσης, κοίταξε να δεις εγώ είμαι εξωστρεφής σαν χαρακτηρασ αλλά δεν θα κάτσω να πιάσω συζήτηση πχ στο σούπερ μάρκετ στα τυριά για το ποια μάρκα να αγοράσω και ποια κάνει Καλο παστίτσιο. Θα πάρω αυτό που παίρνω πάντα και γρήγορα θα πληρώσω για να επιστρέψω στο σπίτι που με περιμένουν 10.000 αλλά πράγματα.

Θελω ν πω ότι σαφως με το να συζητας Κερδίζεις πολλά πράγματα αλλά αν πιάνεις συζήτηση οπουδήποτε με τον οποιοδήποτε τότε χάνεις το χρόνο σου κάπου ή απλά εχεις πολύ ελεύθερο χρόνο. Ασε που εμένα μου δείχνει και μια εσωτερική ανάγκη για επικοινωνία αφού δεν παίρνεις άπο το περιβάλλον σου αυτό που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Κοιτάξτε πώς έχει το πράγμα, έτσι όπως έχω μάθει εγώ βλέποντας μηνύματα σε κινητά συμφοιτητριών μου (σημ. οι ίδιες τα έδειχναν, δεν τα έβλεπα μόνος μου. Το καλό του να μένεις σε εστία: δεν έχεις ποτέ μυστικά :P):

Περίπτωση 1-Όταν προσεγγίζει ένας άσχημος/μέτριος πέφτουλας μια κοπέλα, αρχίζει ο εξής διάλογος:
-Γεια σου όμορφη!
-Γεια!
-Ευχαριστώ που με δέχθηκες. Με τι ασχολείσαι;
-Σπουδάζω.
[...]
-Βλέπω ότι σου αρέσει να χορεύεις μπαϊτούσκα! Δεν ξέρεις πόσο καλά χόρευα μικρός παραδοσιακούς χορούς!
-Ναι, δεν χορεύω πια βέβαια. (σκέψη: "Πόσο παλιές φωτογραφίες μου είδε ο ανώμαλος; :eek:")
[...]
-Πολύ ομορφούλα είσαι... Θα ήθελα να σε δω! Θα ήθελες να βρεθούμε από κοντά ή να μου στείλεις περισσότερες φωτογραφίες σου;
-Εμμμ, δεν σε ξέρω καν. (σκέψη: "Μιλάμε μόλις 2 ώρες...")

Περίπτωση 2: Όταν προσεγγίζει ένας όμορφος/"κούκλος" πέφτουλας μια κοπέλα, αρχίζει ο εξής διάλογος:
-Γεια σου όμορφη!
-Γεια σου, τι κάνεις;
-Καλά εσύ; Πώς με βρήκες; Σε έβλεπα συχνά στο πανεπιστήμιο.
-Όποιος ψάχνει βρίσκει ;) Τι κάνεις το βράδυ;
-Ό,τι θες! Είμαι ελεύθερη, παρθένος με ωροσκόπο ταύρο. Θα τα πούμε στις 21:00!
-Οκ!

(Άμεση αντίδραση κοπέλας: «Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνω χαλάουα και ένα μίνι μπότοξ και έχω μόνο 2 ώρες :cry_x:)


Αν και υπερβάλλω λιγάκι, οι συζητήσεις αυτές έχουν μεγάλη δόση αλήθειας :P Αν το πέσιμο γίνεται από κάποιον "νόστιμο", τότε η μεταχείριση ειναι εντελώς διαφορετική. Μπορεί να μην ισχύει πάντα, αλλά γίνεται τις περισσότερες φορές. Φυσικά, όλα αυτά τα άτομα αποδεικνύονται σκάρτα, αλλά η εμφάνιση συνήθως παίζει τον πρώτο ρόλο μέχρι να αποκαλυφθεί ο χαρακτήρας.


Και που είναι το περίεργο;Οι άντρες κάνουν κάτι διαφορετικό όταν κάποια δεν τους αρέσει;Το ξέρω οτι είναι σκληρό να σε κρίνουν και να σε απορρίπτουν λόγω εμφάνισης αλλά στη ζωή τίποτα δεν είναι δίκαιο!Και επι της ευκαιρίας έχω να πώ οτι η γκρίνια των αντρών για την συμπεριφορά των γυναικών στα social media έχει γίνει κουραστική.Δεν μπορείς να ορίσεις εσύ αν η άλλη θα σε δεχτεί γιατί είναι δικαίωμα της να είναι επιφανειακός τύπος και να αναζητά μόνο την ομορφιά.Ακόμα μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο στη ζωή της που δεν είναι σε θέση να το ξέρει ενας σχεδόν άγνωστος.Και ειλικρινά με στεναχωρεί πολύ να μου ρχονται αγόρια(φίλοι/μαθητές/συγγενείς) μια χαρά εμφανισιακά και να υποτιμούν τον εαυτό τους επειδή κάποια στοχεύει στον ομορφότερο/πιο ποζερά .Το να σε απορρίπτει κάποιος/κάποια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι κάνει το σωστό.Ας κρατάτε και λίγο εγωισμό αν βλέπεται οτι η άλλη δεν ψήνεται.Πάντα κάποιος υπάρχει εκει έξω για τον καθένα,αλλά θέλει με το μαλακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Κοιτάξτε πώς έχει το πράγμα, έτσι όπως έχω μάθει εγώ βλέποντας μηνύματα σε κινητά συμφοιτητριών μου (σημ. οι ίδιες τα έδειχναν, δεν τα έβλεπα μόνος μου. Το καλό του να μένεις σε εστία: δεν έχεις ποτέ μυστικά :P):

Περίπτωση 1-Όταν προσεγγίζει ένας άσχημος/μέτριος πέφτουλας μια κοπέλα, αρχίζει ο εξής διάλογος:
-Γεια σου όμορφη!
-Γεια!
-Ευχαριστώ που με δέχθηκες. Με τι ασχολείσαι;
-Σπουδάζω.
[...]
-Βλέπω ότι σου αρέσει να χορεύεις μπαϊτούσκα! Δεν ξέρεις πόσο καλά χόρευα μικρός παραδοσιακούς χορούς!
-Ναι, δεν χορεύω πια βέβαια. (σκέψη: "Πόσο παλιές φωτογραφίες μου είδε ο ανώμαλος; :eek:")
[...]
-Πολύ ομορφούλα είσαι... Θα ήθελα να σε δω! Θα ήθελες να βρεθούμε από κοντά ή να μου στείλεις περισσότερες φωτογραφίες σου;
-Εμμμ, δεν σε ξέρω καν. (σκέψη: "Μιλάμε μόλις 2 ώρες...")

Περίπτωση 2: Όταν προσεγγίζει ένας όμορφος/"κούκλος" πέφτουλας μια κοπέλα, αρχίζει ο εξής διάλογος:
-Γεια σου όμορφη!
-Γεια σου, τι κάνεις;
-Καλά εσύ; Πώς με βρήκες; Σε έβλεπα συχνά στο πανεπιστήμιο.
-Όποιος ψάχνει βρίσκει ;) Τι κάνεις το βράδυ;
-Ό,τι θες! Είμαι ελεύθερη, παρθένος με ωροσκόπο ταύρο. Θα τα πούμε στις 21:00!
-Οκ!

(Άμεση αντίδραση κοπέλας: «Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνω χαλάουα και ένα μίνι μπότοξ και έχω μόνο 2 ώρες :cry_x:)


Αν και υπερβάλλω λιγάκι, οι συζητήσεις αυτές έχουν μεγάλη δόση αλήθειας :P Αν το πέσιμο γίνεται από κάποιον "νόστιμο", τότε η μεταχείριση ειναι εντελώς διαφορετική. Μπορεί να μην ισχύει πάντα, αλλά γίνεται τις περισσότερες φορές. Φυσικά, όλα αυτά τα άτομα αποδεικνύονται σκάρτα, αλλά η εμφάνιση συνήθως παίζει τον πρώτο ρόλο μέχρι να αποκαλυφθεί ο χαρακτήρας.

Μετριος σημαινει good enough,και στο engineering good enough σημαινει τελειος :bleh:. Οποτε να βρεις κοπελα engineer ξερει να εκτιμα την πρακτικοτητα γι'αυτο ειναι λιγες,ειναι σπανιο ειδος(και για αλλους λογους αλλα δεν τους λεω :3) :smoke::hehe:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Και που είναι το περίεργο;Οι άντρες κάνουν κάτι διαφορετικό όταν κάποια δεν τους αρέσει;Το ξέρω οτι είναι σκληρό να σε κρίνουν και να σε απορρίπτουν λόγω εμφάνισης αλλά στη ζωή τίποτα δεν είναι δίκαιο!Και επι της ευκαιρίας έχω να πώ οτι η γκρίνια των αντρών για την συμπεριφορά των γυναικών στα social media έχει γίνει κουραστική.Δεν μπορείς να ορίσεις εσύ αν η άλλη θα σε δεχτεί γιατί είναι δικαίωμα της να είναι επιφανειακός τύπος και να αναζητά μόνο την ομορφιά.Ακόμα μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο στη ζωή της που δεν είναι σε θέση να το ξέρει ενας σχεδόν άγνωστος.Και ειλικρινά με στεναχωρεί πολύ να μου ρχονται αγόρια(φίλοι/μαθητές/συγγενείς) μια χαρά εμφανισιακά και να υποτιμούν τον εαυτό τους επειδή κάποια στοχεύει στον ομορφότερο/πιο ποζερά .Το να σε απορρίπτει κάποιος/κάποια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι κάνει το σωστό.Ας κρατάτε και λίγο εγωισμό αν βλέπεται οτι η άλλη δεν ψήνεται.Πάντα κάποιος υπάρχει εκει έξω για τον καθένα,αλλά θέλει με το μαλακό.
Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τους άντρες, οι οποίοι επιλέγουν μόνο βάσει εμφάνισης, αλλά θεωρώ από τον περίγυρό μου ότι αυτό είναι λιγότερο σύνηθες. Συνήθως οι άντρες, έχοντας "φάει άκυρο" από ομορφότερες κοπέλες, καταλήγουν να ρίχνουν στα τάρταρα τα standards τους και να την πέφτουν σε μέτριες/άσχημες, μόνο και μόνο για να δείξουν ότι "περνάει" η μπογιά τους. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι και οι κοπέλες το γνωρίζουν αυτό, οπότε περιμένουν έναν πιο "όμορφο" να τους την πέσει, παρόλο που ήταν στα ίδια καλλιστεία με την μάγισσα Φούρκα :P Νομίζω ότι πάνω κάτω λέμε το ίδιο πράγμα στα μηνύματά μας. Υπάρχει υποτίμηση και υπερεκτίμηση του εαυτού μερικές φορές :P

Έχω στο μυαλό μου έναν φίλο μου, ο οποίος ήταν ο τελευταίος στην παρέα που δεν είχε προχωρήσει περαιτέρω, κι απλά τα έφτιαξε με μία κοπέλα που ούτε σε εμφάνιση, ούτε σε χαρακτήρα έλεγε πολλά. (Ο φίλος το μετάνιωσε προφανώς :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τους άντρες, οι οποίοι επιλέγουν μόνο βάσει εμφάνισης, αλλά θεωρώ από τον περίγυρό μου ότι αυτό είναι λιγότερο σύνηθες. Συνήθως οι άντρες, έχοντας "φάει άκυρο" από ομορφότερες κοπέλες, καταλήγουν να ρίχνουν στα τάρταρα τα standards τους και να την πέφτουν σε μέτριες/άσχημες, μόνο και μόνο για να δείξουν ότι "περνάει" η μπογιά τους. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι και οι κοπέλες το γνωρίζουν αυτό, οπότε περιμένουν έναν πιο "όμορφο" να τους την πέσει, παρόλο που ήταν στα ίδια καλλιστεία με την μάγισσα Φούρκα :P Νομίζω ότι πάνω κάτω λέμε το ίδιο πράγμα στα μηνύματά μας. Υπάρχει υποτίμηση και υπερεκτίμηση του εαυτού μερικές φορές :P

Έχω στο μυαλό μου έναν φίλο μου, ο οποίος ήταν ο τελευταίος στην παρέα που δεν είχε προχωρήσει περαιτέρω, κι απλά τα έφτιαξε με μία κοπέλα που ούτε σε εμφάνιση, ούτε σε χαρακτήρα έλεγε πολλά. (Ο φίλος το μετάνιωσε προφανώς :P)


Tι πάει να πει να δείξουν οτι περνάει η μπογιά τους;Τι με νοιάζει εμένα ή και τον καθένα αν η κοπέλα κάποιου είναι όμορφη ή άσχημη;Σ'αυτόν που θα κοιμηθεί μαζί της πέφτει λόγος ,σε κανένα άλλον!Το αντίστοιχο ισχύει και για τους άντρες.
Όσο για τον φίλο ο μόνος που βγήκε ριγμένος απο την ιστορία μάλλον ήταν η κοπέλα διότι δεν νομίζω να της είπε οτι σε θέλω για λύση ανάγκης και να το δέχτηκε!Οπότε μάλλον εκείνη θα πρέπει να μετανιώνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stylegus

Νεοφερμένος

Ο stylegus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
όντως έχει αλλάξει πολύ το νετ. Καλά για φλερτ εγώ γενικά δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ αλλά από όλους έχω ακούσει να σχολιάζουν οτι έχουν πέσει τα πράγματα. Τώρα σε επίπεδο social καθεαυτών, παρατηρώ μία εμπορευματοποίηση.. Το fb έχει πήξει στις διαφημίσεις και το Instagram έχει γεμίσει influencers.. Αυτό τα καθιστά καλές πλατφόρμες για marketing αλλά κάθε πόσα ποστ βλέπετε κάτι που πραγματικά είναι από φίλο σας; Με χαροποιεί που ακόμα υπάρχουν τα πιο παραδοσιακά forums που εστιάζουν στο περιεχόμενο και στην συζήτηση και βοηθούν να βρεις και λύσεις με βάση την εμπειρία άλλων ανθρώπων που τους απασχολούν τα ίδια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top