Λουκουμάδες

Πώς προτιμάτε τους λουκουμάδες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Με τρύπα!

    Ψήφοι: 13 41.9%
  • Χωρίς τρύπα!

    Ψήφοι: 18 58.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και αλλη μια ερωτηση : ποσους λουκουμαδες περιλαμβανει μια φυσιολογικη μεριδα; 5 φυσιολογικους;
Πριν θα εχουν φαει τζατζικι με ψωμι(πφφφ εκτος απο τα 5 ατομα που πρεπει να βρω κατι αλλο) και ρατατουι μαλλον(αν εχουμε φουρνο εκει που θα ειμαστε, αν οχι προβλημα του συγκατοικου μου). Ε ποσους να θελουν;Βεβαια θα ειναι πεινασμενοι ...Πφφ κανενα μαγειρα το φορουμ δεν εχει;Δεν εχει τυχει ποτε να φτιαξω φαγητο για τοσο κοσμο

Οσο για το κορμι , α Ερινυς ολα χρειαζονται και η σαλατα, και οι λουκουμαδες και τα πατατακια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Αν είναι για βίγκαν μην χρησιμοποιήσεις λευκή ζάχαρη. Επίσης, καλύτερη η εναλλακτική του βουτύρου (με την ένδειξη κατάλληλο για βίγκαν) από κάποιο ξηρό καρπό ή από καρύδα, παρά η μαργαρίνη (η οποία νομίζω ότι έχει ζωικά παράγωγα).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Και αλλη μια ερωτηση : ποσους λουκουμαδες περιλαμβανει μια φυσιολογικη μεριδα; 5 φυσιολογικους;
Πριν θα εχουν φαει τζατζικι με ψωμι(πφφφ εκτος απο τα 5 ατομα που πρεπει να βρω κατι αλλο) και ρατατουι μαλλον(αν εχουμε φουρνο εκει που θα ειμαστε, αν οχι προβλημα του συγκατοικου μου). Ε ποσους να θελουν;Βεβαια θα ειναι πεινασμενοι ...Πφφ κανενα μαγειρα το φορουμ δεν εχει;Δεν εχει τυχει ποτε να φτιαξω φαγητο για τοσο κοσμο

Οσο για το κορμι , α Ερινυς ολα χρειαζονται και η σαλατα, και οι λουκουμαδες και τα πατατακια.


Ετσι οπως σε κοβω μετά το πρώτο πιάτο θα χουνε φυγει ολοι για τη τουαλετα. Θα χει ουρά απέξω! Οποτε μην αγχωνεσαι δεν θα προλάβουν να φτάσουν στους λουκουμάδες. :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ετσι οπως σε κοβω μετά το πρώτο πιάτο θα χουνε φυγει ολοι για τη τουαλετα. Θα χει ουρά απέξω! Οποτε μην αγχωνεσαι δεν θα προλάβουν να φτάσουν στους λουκουμάδες. :D


Τι μου θύμησες τώρα!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ετσι οπως σε κοβω μετά το πρώτο πιάτο θα χουνε φυγει ολοι για τη τουαλετα. Θα χει ουρά απέξω! Οποτε μην αγχωνεσαι δεν θα προλάβουν να φτάσουν στους λουκουμάδες. :D
Τα παιδια στο γραφειο ζητησαν τζατζικι, η ευθυνη ειναι ολη δικη τους!
Αν είναι για βίγκαν μην χρησιμοποιήσεις λευκή ζάχαρη. Επίσης, καλύτερη η εναλλακτική του βουτύρου (με την ένδειξη κατάλληλο για βίγκαν) από κάποιο ξηρό καρπό ή από καρύδα, παρά η μαργαρίνη (η οποία νομίζω ότι έχει ζωικά παράγωγα).

Θα ρωτησω για σιγουρια σχετικα με το βουτυρο . Αλλα σιγουρα εχω δει εδω βουτυρο καρυδας που δε φαινεται ασχημη λυση
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και αλλη μια ερωτηση : ποσους λουκουμαδες περιλαμβανει μια φυσιολογικη μεριδα; 5 φυσιολογικους;
Πριν θα εχουν φαει τζατζικι με ψωμι(πφφφ εκτος απο τα 5 ατομα που πρεπει να βρω κατι αλλο) και ρατατουι μαλλον(αν εχουμε φουρνο εκει που θα ειμαστε, αν οχι προβλημα του συγκατοικου μου). Ε ποσους να θελουν;Βεβαια θα ειναι πεινασμενοι ...Πφφ κανενα μαγειρα το φορουμ δεν εχει;Δεν εχει τυχει ποτε να φτιαξω φαγητο για τοσο κοσμο

Οσο για το κορμι , α Ερινυς ολα χρειαζονται και η σαλατα, και οι λουκουμαδες και τα πατατακια.

Έλα ρε τι 5, 3-4 θα βάλεις σε νορμάλ μέγεθος, επιδόρπιο σερβίρεις! Αν δεν χόρτασαν με το ρατατούι το γλυκό δεν θα τους σώσει :P [Εγώ θα του έλεγα διακριτικά πάντως ότι με το ρατατούι σε 1 ώρα θα ξαναπεινάνε...]
Η αλήθεια είναι ότι το Πάσχα δεν την έπεσα στα γλυκά. Στα αλμυρά την έπεσα :no:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Έλα ρε τι 5, 3-4 θα βάλεις σε νορμάλ μέγεθος, επιδόρπιο σερβίρεις! Αν δεν χόρτασαν με το ρατατούι το γλυκό δεν θα τους σώσει :P [Εγώ θα του έλεγα διακριτικά πάντως ότι με το ρατατούι σε 1 ώρα θα ξαναπεινάνε...]
Η αλήθεια είναι ότι το Πάσχα δεν την έπεσα στα γλυκά. Στα αλμυρά την έπεσα :no:


Εγώ αντίθετα μπορώ να ζήσω μόνο με γλυκά.Το καλοκαίρι για βράδυ τρώω ένα παγωτό μόνος μου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Τα παιδια στο γραφειο ζητησαν τζατζικι, η ευθυνη ειναι ολη δικη τους!


Θα ρωτησω για σιγουρια σχετικα με το βουτυρο . Αλλα σιγουρα εχω δει εδω βουτυρο καρυδας που δε φαινεται ασχημη λυση


Ελπιζω να μην παιζει τιποτα με κανεναν και φάει μισο κιλο τζατζικι και μετα θέλει να κάνετε τιποτα τρελιτσες. :(
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ αντίθετα μπορώ να ζήσω μόνο με γλυκά.Το καλοκαίρι για βράδυ τρώω ένα παγωτό μόνος μου.
Καλά κι εγώ είμαι του γλυκού, αλλά είπα αφού κάνω θα γουρουνιές στο αλμυρό μην το χέσω και με τα γλυκά :P
Κι ήμασταν και 2 ψυχές όλες κι όλες, πού να μας είχε κανένα τραπέζι η μάνα μου να τα έκαιγα επί 3 μήνες όλα :hehe:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έλα ρε τι 5, 3-4 θα βάλεις σε νορμάλ μέγεθος, επιδόρπιο σερβίρεις! Αν δεν χόρτασαν με το ρατατούι το γλυκό δεν θα τους σώσει :P [Εγώ θα του έλεγα διακριτικά πάντως ότι με το ρατατούι σε 1 ώρα θα ξαναπεινάνε...]
Η αλήθεια είναι ότι το Πάσχα δεν την έπεσα στα γλυκά. Στα αλμυρά την έπεσα :no:

Νομιζω οτι αν γινω ποτε γιαγια θα στουμπώνω τα εγγονια μου στο φαι, παντα σερβιρω μεγαλες μεριδες σορρυ!!!
Για το ρατατουι κι εγω αυτο πιστευω , απο την αλλη βραδυνο θα ειναι τι στο καλο!Ας πεσουν για υπνο. Το σκορδο θα βοηθησει!
Εγω παλι σε τιποτα απο τα δυο, εβλεπα στοριζ με σουβλακια και αρνια και ζηλευα ελληνικο πασχα :( Ασε που Κυριακη του Πασχα ετρεχα σε υποχρεωσεις ...σορρυ για το οφ τοπικ

Devil το μυστικο ειναι να φανε και οι δυο σκορδο/κρεμυδι κλπ ;)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Devil το μυστικο ειναι να φανε και οι δυο σκορδο/κρεμυδι κλπ ;)

αχαχα εντάξει εγω αμα έχω ορεξη δεν έχω τέτοια θεματα! Δεν με ενοχλουν τα κρεμυδο σκορδα. Αν και το σκορδο εχει οντως βαριά μυρωδια Ομολογω. Αλλα το κρεμυδι δεν με ενοχλει καθολου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Γεια σας!Οπως εχω αναφερει ειμαι στο εξωτερικο σ'ενα προγραμμα εθελοντισμου. Το Μαιο λοιπον ζητησαν απο εμενα και το συγκατοικο μου τον Γαλλο να ετοιμασουμε πληρες Ελληνογαλλικο γευμα για 26 ατομα εκ των οποιων οι 4 ειναι vegan και η μια εχει δυσανεξια σε γλουτενη / λακτοζη.

Αποφασισα λοιπον το επιδόρπιο να ειναι λουκουμαδες. Η ερωτηση μου ειναι αρχικα αν ειναι εφικτο να φτιαξεις 26 μεριδες λουκουμαδες σε 2 ωρες , η δευτερη αν εχετε καμια καλη συνταγη για vegan λουκουμαδες αλλα και για σιροπι (απ'οσο ξερω το μελι δεν ειναι vegan οποτε σε αυτους σκεφτηκα να τους σερβιρω με ζαχαρη και κανελα) καθως και αν μπορω να τους φτιαξω με αλευρι χωρις γλουτενη και γαλα χωρις λακτοζη (η ζυμη θα ειναι ξεχωριστη για το συγκεκριμενο ατομο).

Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι τις επομενες μερες θελω να δοκιμασω καποιες συνταγες στο σπιτι :)
(τους καλυτερους λουκουμαδες παντως τους ειχα φαει σ'ενα παραδωσιακο λουκουματζιδικο στο Αιγάλεω χρονια πριν, ελπιζω να υπαρχει ακομα)
Μπορείς να πεις ότι δεν μπορείς να το αναλάβεις γιατί δεν είσαι σεφ. Μου φαίνεται δύσκολο να ετοιμάσετε ένα μενού για 26 άτομα όταν δεν κάποιος δεν έχει εμπειρία από επαγγελματικές κουζίνες.

Είναι ένα πρόγραμμα που κοστίζει πάρα πολλά χρήματα καθώς οι εθελοντές χρειάζονται στέγαση κ.λπ. και δεν μπορούν να προσλάβουν έναν σεφ να ετοιμάσει ένα μενού;

Για τους λουκουμάδες άνετα βγαίνουν 26 μερίδες σε 2 ώρες αρκεί να υπάρχει η σωστή προετοιμασία. Όπως ξέρουμε στην Ελλάδα οι λουκουμάδες είναι πανηγυριώτικο φαγητό και οι μερίδες βγαίνουν γρήγορα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μπορείς να πεις ότι δεν μπορείς να το αναλάβεις γιατί δεν είσαι σεφ. Μου φαίνεται δύσκολο να ετοιμάσετε ένα μενού για 26 άτομα όταν δεν κάποιος δεν έχει εμπειρία από επαγγελματικές κουζίνες.

Είναι ένα πρόγραμμα που κοστίζει πάρα πολλά χρήματα καθώς οι εθελοντές χρειάζονται στέγαση κ.λπ. και δεν μπορούν να προσλάβουν έναν σεφ να ετοιμάσει ένα μενού;

Για τους λουκουμάδες άνετα βγαίνουν 26 μερίδες σε 2 ώρες αρκεί να υπάρχει η σωστή προετοιμασία. Όπως ξέρουμε στην Ελλάδα οι λουκουμάδες είναι πανηγυριώτικο φαγητό και οι μερίδες βγαίνουν γρήγορα.
Σε training για international voluntary camp leaders θα είμαι και αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης να βγάλεις μενού , να μαγειρέψεις κλπ. Και σε τέτοια camps συνήθως δεν υπάρχει σεφ οπότε οι leaders βγάζουν μενού, μαγειρεύουν , επιβλέπουν κλπ . Εννοείται ότι έχω βοήθεια αλλά επειδή δεν είναι Έλληνες οπότε δε ξέρουν πως θα με βοηθήσουν γι αυτό ρώτησα εδω :)
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
η μεριδα στα λουκουματζιδικα (πως λεγονται) η ατομικη νομιζω ειναι 12 λουκουμαδες
μπορεις να τους κανεις γαρνιτουρα με μαυρη σοκολατα και τριμμενη καρυδα
εγω θα το ακουγα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σε training για international voluntary camp leaders θα είμαι και αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης να βγάλεις μενού , να μαγειρέψεις κλπ. Και σε τέτοια camps συνήθως δεν υπάρχει σεφ οπότε οι leaders βγάζουν μενού, μαγειρεύουν , επιβλέπουν κλπ . Εννοείται ότι έχω βοήθεια αλλά επειδή δεν είναι Έλληνες οπότε δε ξέρουν πως θα με βοηθήσουν γι αυτό ρώτησα εδω :)
Αν αποτελεί μερος της εκπαίδευσης τότε ok. Κατανοητό. Βλακεία είπα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
η μεριδα στα λουκουματζιδικα (πως λεγονται) η ατομικη νομιζω ειναι 12 λουκουμαδες
μπορεις να τους κανεις γαρνιτουρα με μαυρη σοκολατα και τριμμενη καρυδα
εγω θα το ακουγα
Επίσης ωραία ιδέα ! Να σαι καλά :)
Αν αποτελεί μερος της εκπαίδευσης τότε ok. Κατανοητό. Βλακεία είπα.
Ρε λογικό που να το ξέρεις? Να μυρισεις τα δάχτυλα σου? :P
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι θα έλεγες αντί για λουκουμάδες να κάνεις τηγανίτες; Μπορείς να φτιάξεις πολλές μεσαίου μεγέθους, να τις βάλεις σε μια μεγάλη πιατέλα ώστε ο καθένας να πάρει όσες θέλει κι ύστερα γαρνιρει με διάφορες επιλογές πχ μέλι, ζάχαρη, κανέλα, σοκολάτα ή ο, τι άλλο σκεφτείς. Να προσθέσω εδώ ότι μπορείς να συνδιασεις τις τηγανίτες με φέτα και μέλι που είναι επίσης πολύ νόστιμη επιλογή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τι θα έλεγες αντί για λουκουμάδες να κάνεις τηγανίτες; Μπορείς να φτιάξεις πολλές μεσαίου μεγέθους, να τις βάλεις σε μια μεγάλη πιατέλα ώστε ο καθένας να πάρει όσες θέλει κι ύστερα γαρνιρει με διάφορες επιλογές πχ μέλι, ζάχαρη, κανέλα, σοκολάτα ή ο, τι άλλο σκεφτείς. Να προσθέσω εδώ ότι μπορείς να συνδιασεις τις τηγανίτες με φέτα και μέλι που είναι επίσης πολύ νόστιμη επιλογή.


Ωραίες και οι τηγανίτες!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τι θα έλεγες αντί για λουκουμάδες να κάνεις τηγανίτες; Μπορείς να φτιάξεις πολλές μεσαίου μεγέθους, να τις βάλεις σε μια μεγάλη πιατέλα ώστε ο καθένας να πάρει όσες θέλει κι ύστερα γαρνιρει με διάφορες επιλογές πχ μέλι, ζάχαρη, κανέλα, σοκολάτα ή ο, τι άλλο σκεφτείς. Να προσθέσω εδώ ότι μπορείς να συνδιασεις τις τηγανίτες με φέτα και μέλι που είναι επίσης πολύ νόστιμη επιλογή.

Πολύ πολύ ωραία ιδεα και σ'ευχαριστώ όπως καί όλους τους υπόλοιπους ! Με τις τηγανιτες με προβληματίζει οτι θα πρέπει να τις βάζω τρείς τρεις στο τηγάνι καί ίσως πάρει ώρα (άντε να εχω δυο τρια τηγανια να δουλεύουν ταυτόχρονα) .Το καλό είναι ότι αν δε κανω λαθος δε χρειάζεται να περιμενεις να φουσκώσει η ζύμη! Πάντως μπορώ να το δοκιμάσω σπιτι μαζί με τους λουκουμάδες να δω τι είναι καλύτερο , πιο εύκολο κλπ . Thanks :)
Edit:ρε η φέτα με λουκουμάδες,τηγανιτες, αχλάδι , καρπούζι κλπ είναι οοο,τι καλύτερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top