Τα ... αυτονόητα!

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
για το παραδειγμα της ΚΕ με τις τουαλετες

Ιδανικη λυση : να υπηρχε σεβασμος.
Πιθανη λυση : καθαριστρια που να περναει συχνα.
Ακριβη λυση : φουσκωτος που ελεγχει αν λερωσες και σε βαζει να τα καθαρισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και τέλος πάντων, η δική σας λύση ποια είναι δηλαδή; :confused:

Υπάρχουν καταστάσεις που δε μπορούμε να ελέγξουμε όπως αυτές που περιγράψατε παραπάνω με τις τουαλέτες τα σκουπίδια κ.α.
Εκεί μπορούμε μόνο να ελπίζουμε σε μια πιο ουσιαστική παιδεία και την καλή θέληση των συνανθρώπων μας, και παράλληλα εμείς να παίρνουμε τα μέτρα μας όπως πρότεινε η kajira...

Στις διαπροσωπικές μας σχέσεις όμως, με ανθρώπους που αγαπάμε και μας ενδιαφέρουν, μπορούμε να είμαστε περισσότερο διαλλακτικοί, ειδικά με πράγματα που δεν είναι χειροπιαστά, όπως η ανάγκη μας για τρυφερότητα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις δε παίζουν ρόλο τα αυτονόητα, αλλά τι έχει ανάγκη κανείς με ποιο τρόπο, με ποια ένταση κτλ.
Νομίζω πως είναι θεμιτό να εξηγούμε αυτού του είδους τα αυτονόητα, όταν ο άλλος για κάποιο λόγο δε μπορεί να τα νιώσει.

Όταν ορίζουμε κάτι ως αυτονόητο μέσα στο μικρόκοσμό μας, στην ουσία προβάλουμε λίγο περισσότερο το εγώ μας...Κατοχυρώνουμε την ανάγκη μας κάτω από την ταμπέλα του αυτονόητου για να μη χρειαστεί να την εκφράσουμε, ενώ αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε:
Να ζητήσουμε αυτό που έχουμε ανάγκη.

Η λέξη "αυτονόητο" συνοδεύεται από τη λέξη "οφείλεις" και τη λέξη "πρέπει".
Είναι αυτό το ίδιο η ταμπελίτσα πάνω από τη σχέση που δηλώνει:
"Οφείλεις να με προσέχεις, επειδή είναι αυτονόητο ότι το έχω ανάγκη κι εσύ πρέπει να το κάνεις".

Δεν είναι καλύτερα να μη χρειάζονται οι ταμπελίτσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marilita2

Νεοφερμένος

Η marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εχετε δικιο για το οτι καποια πραγματα ειναι αυτονοητα ,το οτι ζουμε ομως σε μια κοινωνια με κανονες και νομους δειχνει οτι δεν σκευτομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο .Αλλωστε εχω την εντυπωση οτι ενω οι γυρο μου με θεωρουν λιγο ''ιδεοψυχαναγκαστικη'' και ''υστερικη'' ,καμια φορα ( . . .εξαιρετικα σπανια ευτυχως !)δεν σκευτομε πραγματα αυτονοητα για τους αλλους .:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν η άποψή μου ακούγεται αιρετική αλλά είμαι της γνώμης ότι τα «αυτονόητα» πρέπει να καταργηθούν μια για πάντα!

Το αυτονόητο ως έννοια έχει καταντήσει να είναι η «κοινωνική συνήθεια». Θεωρούμε αυτονόητο ότι οι πολιτικοί μας λένε ψέματα και ότι πάντα θα υπάρχουν σκάνδαλα. Γιʼ αυτό θεωρούμε αυτονόητο ότι μια ζωή θα έχουμε τους μεν και τους δε στο 70%! :mad:

Μπορούμε να απαλλαγούμε απʼ τα αυτονόητα; Τραβάς ζόρι με τις τουαλέτες π.χ.; Έχεις για μένα δύο επιλογές…

Ή την κάνεις «αβαβά», δεν χαλάς την ζαχαρένια σου για τον κάθε στραβοπούλι που κατουρά ανάποδα, ρίχνεις κι εσύ την «αμβροσία» και γυρνάς στη δουλειά σου, ή, κάνεις θόρυβο! Βγαίνεις με τι ντουντούκα και λες φωναχτά: «Τι μλκες που είναι; Μπουρδέλο τις έχουν κάνει τις τουαλέτες!» Θα το ακούσει ο ενδιαφερόμενος και αν του έχει απομείνει φιλότιμο την επόμενη φορά θα είναι πιο προσεχτικός, αν όχι….θα το ξανακάνει είτε εσύ θεωρείς αυτονόητο ότι δεν πρέπει, είτε όχι! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες βρίσκομαι σε μία προσωπική σύγκρουση... έχω στο μυαλό μου διάφορα
Πράγματα που στις σχέσεις μου θεωρώ αυτονόητα!
Παράδειγμα, θεωρώ αυτονόητο στη σχέση μου με τον άντρα μου ότι θα πρέπει να μου δείχνει τρυφερότητα....

Κι ενώ τα σκέφτομαι όλα αυτά, παρατηρώ στην εταιρία μου μια επιγραφή στις αντρικές τουαλέτες που ενώ την είχα δει, δεν είχα εμβαθύνει ποτέ και δεν είχα κάτσει να σκεφτώ...

"Παρακαλούμε, μην ουρείτε πάνω και γύρω από την λεκάνη. Σεβαστείτε τους συναδέλφους σας"

μα... δεν είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ αυτό??? :look:
Πρέπει να μπει σε επιγραφή κολλημένη πάνω απ τη λεκάνη???

Και προβληματίζομαι και ταυτόχρονα θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο... υπάρχει όντως ο όρος "αυτονόητο"?
Ή είναι κάτι της φαντασίας μου....
Μήπως πρέπει πάντα κάποιος να μας θυμίζει αυτά που θα έπρεπε ίσως να είναι αυτονόητα?



υγ Σας παρακαλώ μην αναλωθείτε στα παραδείγματα που δίνω. Είναι τυχαία.

Όταν ήμουνα μικρός και παίζαμε κρυφτό , αυτός που φυλούσε , καθότανε δίπλα σε κάτι κούνιες . Εγώ κάθησα και άρχισα να κάνω κούνιες , και όταν βγήκε ούτε καν που με πρόσεξε , τον έφτυσα κατευθείαν.
Τα αυτονόητα είναι που μας διαφεύγουνε , αλίμονο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χαχαχα

σιδ, είσαι μεγάλομυαλό.

εσύ και αυτοί που κοιτάζουνε την τελευταία τσέπη πρώτη, για να βρουν πιο γρήγορα αυό που ψάχνουν.

κατά ταλλα δεν υπάρχουν αυτονόητα.





φυσικά και υπάρχουν κοινές νόρμες, όπως ας πούμε ότι δεν πρέπει να λερώνουμε κοινόχρηστες τουαλέτες, ότι δεν πρέπει να κορνάρουμε σε κάθε ευκαιρία κτλ.


είναι ελιτιστικό να εκνευρίζεται κανείς από τη συμπεριφορά κάποιου άλλου επειδή δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα.


είμαστε διαφορετικοί όλοι,με διαφορετική κουλτούρα, μόρφωση, μπακγράουντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
είναι ελιτιστικό να εκνευρίζεται κανείς από τη συμπεριφορά κάποιου άλλου επειδή δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα.
Ωπα...αυτο δε το πιασα...που κολλαει το "ελιτιστικο" ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στις διαπροσωπικές μας σχέσεις όμως, με ανθρώπους που αγαπάμε και μας ενδιαφέρουν, μπορούμε να είμαστε περισσότερο διαλλακτικοί, ειδικά με πράγματα που δεν είναι χειροπιαστά, όπως η ανάγκη μας για τρυφερότητα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις δε παίζουν ρόλο τα αυτονόητα, αλλά τι έχει ανάγκη κανείς με ποιο τρόπο, με ποια ένταση κτλ.
Νομίζω πως είναι θεμιτό να εξηγούμε αυτού του είδους τα αυτονόητα, όταν ο άλλος για κάποιο λόγο δε μπορεί να τα νιώσει.

Όταν ορίζουμε κάτι ως αυτονόητο μέσα στο μικρόκοσμό μας, στην ουσία προβάλουμε λίγο περισσότερο το εγώ μας...Κατοχυρώνουμε την ανάγκη μας κάτω από την ταμπέλα του αυτονόητου για να μη χρειαστεί να την εκφράσουμε, ενώ αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε:
Να ζητήσουμε αυτό που έχουμε ανάγκη.

Η λέξη "αυτονόητο" συνοδεύεται από τη λέξη "οφείλεις" και τη λέξη "πρέπει".
Είναι αυτό το ίδιο η ταμπελίτσα πάνω από τη σχέση που δηλώνει:
"Οφείλεις να με προσέχεις, επειδή είναι αυτονόητο ότι το έχω ανάγκη κι εσύ πρέπει να το κάνεις".

Δεν είναι καλύτερα να μη χρειάζονται οι ταμπελίτσες;

Εαν φτασουμε στο σημειο να πρεπει να ζητησουμε απο τον ανθρωπο μας να δειξει τρυφεροτητα, προσοχη, τοτε υπαρχει προβλημα.
Σαφως και ειναι απο τα αυτονοητα που πρεπει να ισχυουν σε μια σχεση, εαν θελουμε να μιλαμε για συναισθηματικη καλυψη και οχι σχεση συμφεροντων ή "τελειωμενη" σχεση.
Εαν βεβαια ο τροπος που εμεις θελουμε ο αλλος να μας επιδειξει την τρυφεροτητα του, την προσοχη του δεν συμπιπτει με αυτον που εχει, τοτε ναι, πρεπει να το επικοινωνησουμε...
Ο τροπος που θα εκφραστει η τρυφεροτητα, η προσοχη δεν ειναι αυτεξηγητος, η υπαρξη ομως αυτων σε μια σχεση, βεβαιως και ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Τελικά, τίποτα δεν είναι αυτονόητο, όσο τα πράγματα έχουν (τουλάχιστον!) δύο όψεις...

Υ.Σ. : Για να ξεπεράσουμε και τον ¨κίνδυνο" του "ελιτισμού"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ελαχιστα πραγματα ειναι αυτονοητα...Παντα θα υπαρχει καποιος που θα διαφωνει η δεν θα θεωρει το αυτονοητο για σενα εξισου αυτονοητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
θεωρω αυτονοητη την παρανοια του κοσμου ,κι ετσι ειμασυε ολοι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως πρεπει να προσεχουμε να μην μπερδευουμε τα αυτονοητα με τα "δεδομενα". Αυτονοητα ειναι πραγματα που θα πρεπει να σκεφτει καποιος, εστω σαν πιθανοτητα. Το να θεωρουμε κατι δεδομενο συνηθως δεν βγαινει σε καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Παντως πρεπει να προσεχουμε να μην μπερδευουμε τα αυτονοητα με τα "δεδομενα". Αυτονοητα ειναι πραγματα που θα πρεπει να σκεφτει καποιος, εστω σαν πιθανοτητα. Το να θεωρουμε κατι δεδομενο συνηθως δεν βγαινει σε καλο.

Ναι συχνα γινεται παρεξηγηση μεταξυ των δυο εννοιων και καλο ειναι να αποφευγεται...Αν και μερικες φορες με βοηθαει το να θεωρω δεδομενο κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top